kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SRI LANKA WYJAZD
ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK
20.07.2024-02.08.2024
20.08.2024-02.09.2024
26.12.2024-08.01.2025
18.01.2025-31.01.2025
01.02.2025-14.02.2025
15.02.2025-28.02.2025
14
dni
CENA:
2200 USD + bilety lotnicze ok. 4700 PLN

SRI LANKA WYJAZD POZA TRASĄ

ZWIEDZANIE SRI LANKI I WYPOCZYNEK W TRIKUNAMALAJA

Sri Lanka Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż na przepiękną Wyspę Cejlon zwaną Perłą Oceanu Indyjskiego. Sri Lanka leży zaledwie 50 km na południowy-wschód od Indii. Wyspa nie jest duża - jej powierzchnię porównać można do mniej więcej dwóch polskich województw. Mimo niewielkich rozmiarów, Sri Lanka obdarzona została zarówno przepięknymi szerokimi plażami, jak i górzystymi terenami porośniętymi dżunglą, gajami kokosowymi i jedną z najlepszych odmian herbaty na świecie. Znajdziemy tu również wiele zabytków, a wśród nich hinduistyczne i buddyjskie świątynie. Podczas podróży Sri Lanka Wyjazd z Poza Trasą Adventure poznamy niesamowitą przyrodę Sri Lanki między innymi podczas wizyty w Parku Narodowym Minneriya oraz podczas obserwacji i kontemplacji jej piękna z punktów widokowych ulokowanych między innymi na Pidurangala Rock oraz Little Adam’s Peak. Drugi z nich leży w pobliżu miasta Ella, słynącego z rozległych plantacji herbaty, wodospadów i zapierających dech w piersiach widoków. Podróżować będziemy także słynnym pociągiem kursującym między Ella a Nuwara Eliya. Dotrzemy także do miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wśród nich będą miasta Galle, Kandy i Dambulla oraz Lwia Skała Sigiriya. Poznamy Galle, miasto z długą historią i ciekawymi zabytkami, wśród nich jest XVII-wieczny fort wybudowany przez Portugalczyków i Holendrów. W Kandy zwiedzimy Sri Dalada Maligawa, czyli Świątynię Świętego Zęba. Świątynia znajduje się w królewskim kompleksie pałacowym, w którym przechowywana jest jedna z dwóch zachowanych relikwii zęba Buddy. W Dambulla odwiedzimy ulokowaną w pięciu jaskiniach Złotą Świątynię Dambulla. Na szczycie Sigiriya - Lwiej Skały ruiny starożytnego pałacu i twierdzy, które wzniesione zostały w V wieku. Podróż umili nam różnorodna, lekka i wyjątkowo smaczna lankijska kuchnia. Jej podstawą jest ryż, mleko kokosowe, ryby i owoce morza uzupełnione o świeże, soczyste owoce i warzywa. Wiele dań występuje także w wersji roślinnej. Na Sri Lance występują również rośliny, z których przygotowuje się znane na całym świecie przyprawy - imbir, cynamon, wanilia, chilli czy kakao. Za ich sprawą, lankijskie specjały są niezwykle aromatyczne i dość pikantne. Zapraszamy w podróż Sri Lanka Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SRI LANKA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kolombo. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Kolombo / Galle 

Przylot do Kolombo. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Sri Lance. Następnie kontynuacja podróży do Galle. Trasa do pokonania około 150 km. Przejazd potrwa około 2,5 godziny.  Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży.

Sri Lanka wyjazd

Popołudniu rozpoczniemy zwiedzanie Galle, miasta z długą historią i ciekawymi zabytkami. Najpopularniejszym miejscem jest tu XVII-wieczny fort wybudowany przez Portugalczyków i Holendrów. Fort wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najważniejszych zabytków historycznych ilustrujących wpływy europejskie w Azji Południowo-Wschodniej między XVI a XIX wiekiem i pozostałości po europejskim panowaniu na wyspie Cejlon. Następnie wizyta w wylęgarni żółwi w Sea Turtle Conservation Project. Program ten ma na celu ochronę lokalnych miejsc gniazdowania, które są zagrożone przez ludzi i drapieżniki, a także monitorowanie zmniejszającej się aktywności żółwi morskich w okolicy. Wybierzemy się także w krótki rejs po rzece Madu, która swój początek ma w pobliżu Uragasmanhandiya w dystrykcie Galle na Sri Lance i prowadzi przez niesamowite lasy namorzynowe, zanim wpłynie do Jeziora Madu Ganga w Balapitiya i dalej wpływa do Oceanu Indyjskiego. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Galle.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 3. Galle / Ella

Po śniadaniu wyjazd do Ella. Trasa do pokonania około 200 km. Podróż potrwa około 4 godzin. Ella to urocza miejscowość leżąca w górach wśród licznych plantacji herbaty, z prawdopodobnie najpiękniejszymi widokami na całej wyspie Cejlon. Na trasie zatrzymamy się w Elephant Transit Home (w pobliżu Parku Narodowego Udawalawe) - ośrodku prowadzonym przez brytyjską fundację Born Free. Fundacja zajmuje się opieką nad osieroconymi lub chorymi słoniątkami. Są tu one tu karmione i leczone tak długo, aż nie będą wystarczająco silne, by powrócić na wolność. Elephant Transit Home umożliwia wizyty podczas karmienia zwierząt, jednak zwiedzający dla bezpieczeństwa własnego oraz słoniątek nie mogą sami zwierząt karmić a jedynie obserwować.

Po drodze zwiedzimy także skalną świątynię Buduruwagala, gdzie znajduje się siedem buddyjskich figur wyrzeźbionych w skale, pochodzących z IX lub X wieku. Największa z rzeźb mierzy 5,5 metra wysokości i jest najwyższym posągiem Buddy na Sri Lance. Olbrzymia figura Buddy znajduje się w centrum klifu, flankowana przez trzy mniejsze posągi po obu stronach. Po prawej stronie znajdują się wizerunki Bodhisattwy Avalokiteshvary, bogini Tary i księcia Sudhany, po lewej Bodhisattwy Maitree i Bodhisattwy Vajrapani, które są postaciami z tradycji Mahajany buddyzmu. Pozostałości pigmentów na powierzchni figur sugerują, że rzeźby mogły być kiedyś malowane. Nad posągami znajduje się kilka otworów o nieznanym przeznaczeniu. Co więcej, przy prawej stopie Buddy znajduje się otwór w kształcie płomienia. Kolejnym przystankiem w trakcie podróży do Ella będą Wodospady Ravana, jedne z najbardziej znanych wodospadów na Sri Lance. Kontynuacja podróży do Ella, miejscowości położonej na terenie wyżynnym na wysokości około 1040 m n.p.m. Dzięki temu panuje tu przyjemny rześki klimat. Ella znana jest z plantacji herbaty, wodospadów i zapierających dech w piersiach widoków. To doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. (Opcjonalnie: kolacja w Cafe Chill, gdzie będzie można spróbować lamprais - lokalnego przysmaku o holenderskich korzeniach. Nocleg w hotelu w Ella.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 4. Ella / lekki trekking na Little Adam’s Peak / Most Dziewięciu Łuków (Nine Arches Bridge)

Po śniadaniu wyruszymy na pieszą wędrówkę do Little Adam’s Peak (1141 m.n.p.m.), na który prowadzi kilkaset skalnych schodków. Szczyt ten jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Sri Lance. Dla chętnych na szczycie możliwość przejazdu tyrolką. Następnie wyjazd do punktu widokowego, z którego zobaczymy słynny zabytkowy wiadukt kolejowy Most Dziewięciu Łuków (Nine Arches Bridge). Zbudowany został on przez Anglików jedynie z kamienia, cegieł i cementu, bez użycia stali.  Wiadukt położony jest na wysokości 944 m n.p.m., ma 91 metrów długości, jest wysoki na prawie 25 m, a jego szerokość wynosi ok. 7,5 m. Wiadukt stoi już prawie 100 lat i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest najlepszym przykładem konstrukcji z czasów kolonii brytyjskiej, dokonaniem architektonicznym i ludzkiej pomysłowości. Most Dziewięciu Łuków (Nine Arches Bridge) otoczony jest plantacjami herbaty i drzewami bananowymi. Znany jest jako doskonałe miejsce do fotografowania charakterystycznych pociągów jeżdżących na Sri Lance. Powrót do Ella. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ella.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 5. Ella / Nuwara Eliya / Kandy

Po śniadaniu przejazd na dworzec, skąd wyruszymy w podróż słynnym pociągiem do Nuwara Eliya, stolicy dystryktu Nuwara Eliya. Przejazd jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie, położonych wśród górskich krajobrazów i rozległych plantacji herbaty. Po dotarciu do Nuwara Eliya, przesiadka do samochodu i kontynuacja podróży do Kandy. Po drodze wizyta w manufakturze herbaty, która jest najważniejszym produktem eksportowym Sri Lanki. Kontynuacja podróży do Kandy. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny nad odpoczynek. Wieczorem wybierzemy się na pokaz tradycyjnego tańca z którego słynie Kandy. Dla chętnych możliwość wyjścia do lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w Kandy.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 6. Kandy

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kandy - kulturalnej stolicy Sri Lanki i świętego miasto buddyzmu, znanego także Senkadagalapura. Miasto było ostatnią stolicą królów dynastii syngaleskiej. Kandy znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w Sri Dalada Maligawa, czyli Świątyni Świętego Zęba. Świątynia znajduje się w królewskim kompleksie pałacowym, w którym przechowywana jest jedna z dwóch zachowanych relikwii zęba Buddy, obiektu czci dla buddystów. Pisma podają, że święty ząb trafił na Sri Lankę w 313 roku, dzięki sprytowi i przebiegłości księżniczki Hemamali i jej męża księcia Dantha. Księżniczka opuszczając Indie, ukryła go w swoich włosach i tym sposobem relikwia znalazła się na wyspie. Świątynia Zęba jest częścią większego kompleksu świątynnego - Dalada Maligawa, w skład którego wchodzą świątynie buddyjskie, hinduistyczne i meczet oraz między innymi z biblioteka z cennymi - najstarszymi zbiorami pism na Cejlonie. (Podczas wizyty w Świątyni Zęba obowiązkowy jest biały ubiór). Następnie odwiedzimy ogrody Peradeniya Royal Botanical Gardens - największy w Azji ogród botaniczny Po otwarciu w 1824 roku, ogród był dostępny tylko dla lankijskich arystokratów. Dziś jest ogólnodostępny i można tu zobaczyć ponad 4 tysiące gatunków roślin charakterystycznych zarówno dla Sri Lanki, kontynentu azjatyckiego, a także sprowadzonych z całego świata. Na terenie ogrodów znajduje się też kilka wydzielonych, tematycznych miejsc jak, Flower Garden – różne gatunki kwiatów ułożone w kolorystyczne mozaiki, Spice Garden – sadzonki wielu przypraw: cynamon, kardamon, pieprz, gałka muszkatołowa oraz Orchid House – w wydzielonym budynku hodowane są różne gatunki storczyków. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Dla chętnych wieczorem opcjonalne wyjście do lokalnego baru. Nocleg w hotelu w Kandy.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 7. Kandy / Dambulla / Pidurangala Rock / Sigiriya

Po śniadaniu wyjazd z Kandy do Sigiriya. Do pokonania około 75 km. Przejazd potrwa około 2,5 godziny. Po drodze zatrzymamy się w Dambulla, gdzie znajduje się buddyjska Złota Świątynia Dambulla, która wpisana jest Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wejście do świątyni pod łagodną górkę zajmie około 30 minut. Ulokowane w pięciu jaskiniach świątynie, powstały w okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku. W grocie Dewadżara Wihara (Świątynia Króla-Boga) znajduje się rzeźba przedstawiająca odpoczywającego Buddę oraz dobrze zachowane malowidła ścienne. W największej grocie - Maharadża Wihara (Świątynia Wielkiego Króla), obejrzeć można najbardziej cenne malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy i historii wyspy. W Złotej Świątyni Dambulla znajduje się ponad 150 posagów Buddy oraz lankijskich władców. Następnie dalsza podróż do Sigiriya. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Późnym popołudniem wybierzemy się na Pidurangala Rock (200 m.n.p.m), skąd podziwiać będziemy zachód słońca. Około 30-minutowe wejście na szczyt nie jest szczególnie trudne. Jedynie przejście ostatnim krótkim odcinkiem, wymagać będzie przejścia i przeciskania się między głazami. Skała Pidurangala uznawana jest za najlepszy punkt widokowy w okolicy. Można stąd zobaczyć między innymi pobliską słynną Lwią Skałę - Sigiriya wraz z otaczającą ją dżunglą. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sigiriya.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 8. Sigiriya / Lwia Skała / wioska farmerska 

Po śniadaniu przejazd do Lwiej Skały. Na szczycie tej dwustumetrowej, płasko ściętej skały wulkanicznej otoczonej dżunglą, znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy, które wzniesione zostały w V wieku za panowania króla Kassapy (473–491). Wejście na szczyt Lwiej Skały wymaga pokonania 750 wąskich schodów. Sigiriya znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wycieczka po okolicy. Wizyta w wiosce, podczas której poznamy codzienne życie lankijskich farmerów. Wspólnie z nimi udamy się na zbiór kokosów i spacer po polu oraz przejażdżkę tradycyjną łodzią. Popołudniu dla chętnych możliwość zamówienia tradycyjnego masażu Ayurveda. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sigiriya.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 9. Sigiriya / Park Narodowy Minneriya lub Park Narodowy Kaudulla / Trikunamalaja (Trinkomali) 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Trincomalee, miasta słynącego ze znajdujących się w jego pobliżu pięknych plaż. Do pokonania około 100 km. Na trasie zatrzymamy się na poranne safari w Parku Narodowym Minneriya lub Parku Narodowym Kaudulla, gdzie obserwować można między innymi liczne stada dzikich słoni w ich naturalnym środowisku oraz wiele innych gatunków zwierząt. Następnie kontynuacja podróży do Trikunamalaja (Trinkomali) położonego w północno-wschodniej Sri Lance. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie rozpoczniemy spacer i zwiedzanie Trikunamalaja (Trinkomali). Położone na półwyspie miasto funkcjonowało jako naturalny port głębinowy i prężny ośrodek handlowy już od starożytności oraz w czasach kolonialnych. Wizyta w Forcie Fredrick zbudowanym w 1624 roku. Zwiedzimy słynną hinduistyczną Świątynię Koneswaram, wzniesioną na szczycie Swamy Rock - skalistego cypla górującego nad miastem. Odwiedzimy również cmentarz pochodzący z czasów II wojny światowej.  Powrót do hotelu. Wieczorem czas wolny na odpoczynek na plaży. Nocleg w hotelu w Trincomalee.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 10. Trikunamalaja (Trinkomali) 

Po śniadaniu odpoczynek i relaks na plaży. Pomiędzy majem a październikiem istnieje możliwość obserwowania wielorybów błękitnych oraz delfinów. Nocleg w hotelu w Trincomalee.

Dzień 11. Trikunamalaja (Trinkomali) 

Po śniadaniu odpoczynek i relaks na plaży. Dla chętnych możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu. W wyjątkowo czystych wodach oceanicznych zobaczyć można płaszczki, rekiny, koralowce i wiele innych tropikalnych podwodnych żyjątek. Nocleg w hotelu w Trincomalee.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 12. Trikunamalaja (Trinkomali) / Negombo

Po śniadaniu wyjazd do Negombo, czwartego co do wielkości miasta Sri Lanki, położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy. Do pokonania około 240 km. Podróż potrwa około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Dla chętnych możliwość wieczornego wyjścia do lokalnego baru lub restauracji. Nocleg w hotelu w Negombo.

lankijska kuchnia

Dzień 13. Negombo 

Po śniadaniu spacer po Negombo, którego architektura zachowała częściowo kolonialny klimat. Wizyta na lokalnym targu rybnym w Negombo, który odbywa się na plaży tuż obok łodzi rybackich. Zobaczymy tu osobliwe oceaniczne gatunki ryb oraz rybaków przy pracy. Następnie czas wolny na odpoczynek i przygotowanie do podróży powrotnej. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Sri Lance.

Lankujscy rybacy

Dzień 14.

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2200USD

+ bilety lotnicze ok. 4700 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kolombo (Sri Lanka) - Warszawa ok. 4700 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) i pensjonatach w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport busem wynajętym dla grupy, przejazd pociągiem, transfery wodne i inną komunikacją zgodnie z programem
 • Zwiedzanie i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Opiekę polskojęzycznego pilota Poza Trasą Adventure
 • Opiekę angielskojęzycznego pilota / przewodnika lokalnego
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz (ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

SRI LANKA WYJAZD NA ZDJĘCIACH

 

SRI LANKA WYJAZD - AZJA

Sri Lanka Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Wietnam - Wspomnienia z PodróżyLaos – kim są grupy etniczne Akha i Hmong?Laos - Być mnichem w Laosie,  Laos jaskinie