fbpx

Egipt – Izrael

Krótki “manual” jak dostać się z Izraela do Kairu. Czemu z Izraela ? ? bo bilet Warszawa-Ovda Eilat można kupić już od około 300pln, podczas gdy Warszawa ? Kair to zwykle 1500pln.

Najbliższe przejście lądowe pomiędzy Izraelem a Egiptem znajduje się w Izraelskim mieście Eilat/ egipskim Taba. Granica jest czynna całą dobę, jest dla wszystkich i jak na granicę między światem arabskim/Izraelem jest to bardzo spokojne przejście pozbawione wariactwa które towarzyszy lądowaniu i wylatywaniu z Izraela ( ale o tym później). Z lotniska Ovda ( Eilat) do miasta Eilat i dalej do granicy z Jordanią oraz Egiptem kursuje autobus 282. Jest to autobus skorelowany z godzinami przylotów samolotów ? tak więc nie ma stałego rozkładu jazdy a kursuje on w te dni tygodnia w które lądują samoloty ( np. we wtorek są samoloty z Warszawy i Krakowa, w środę z Moskwy i Helsinek). Autobus zatrzymuje się nad bramkami granicy egipskiej. Chcą wjechać do Egiptu należy wyrobić wizę ( koszt 135 pln) ? według tego co dowiedziałem się na granicy stempel ?Sinai only? już nie funkcjonuje, tak więc każdy podróżny przekraczający tę granicę musi mieć egipską wizę. Formalności odbywają się szybko i bez problemowo. Na punkcie kontrolnym w Tabie można wymienić usd na funty egipskie. Pierwszym budynkiem w Tabie jest hotel ? tam można nocować , mimo że wygląda on jak obiekt z Beverly Hills to jest to w zasadzie jedyna opcja blisko granicy i dworca autobusowego. Cena za wspomniany hotel jest różna i wg booking.com jest to czasem 15 usd a czasem 100 usd. Taba to wielka dziura wyglądająca jak krzyzówka wspomnianego Beverly Hills z Phenianem.

W Egipcie w listopadzie miała dewaluacja waluty ( z 1usd=8funtów, do 1usd=19funtów) , przez co w tej chwili Egipt to jeden z najtańszych krajów do podróżowania na Bliskim Wschodzie – cenowo na równi z Iranem ( np. przejazd 30 kilometrów taxówką uber to około 8 pln, przejazd autobusem 3 godziny to około 10pln).

Z Taby nie jest tak prosto dostać się do Kairu ? droga która widnieje na mapie Taba-Kair jest dla turystów zamknięta od 2014 roku ? istnieje na niej rzekomo zagrożenie terrorystyczne a tak naprawdę to jest to biznesowy lobbing miasta Sharm El Skeik ażeby cały transport odbywał się przez to miasto. W związku z tym chcąc jechać z Taby do Karu trzeba najpierw pojechać do Sharm ? wyjazd z Taby o godzinie 15 cena około 5usd ( 4 godziny ) , a następnie o godzinie 21.30 lub 23 jest nocny autobus do Kairu ? są to połączenia firmą East Delta. Z Sharm do Kairu kursuje również firma Gobus mająca swój dworzec obok dworca East Delta. Go bus jest bardziej komfortowy https://go-bus.com/. Powrót z Kairu wygląda tak iż jedyne bezpośrednie połączenie na odcinku Sharm-Taba jest o godzinie 9 rano, tak więc trzeba dojechać do Sharm około godziny 8 ażeby załapać się na ten jedyny autobus do Taby.

Droga powrotna z Egiptu do Izraela wygląda podobnie ? należy przekroczyć przejście Taba/ Eilat tak żeby znaleźć się na przystanku autobusu 282 o godzinie 9 – bo wtedy on odjeżdża na lotnisko Ovda. Na lotnisku Ovda każdy który podróżuje po świecie i ma wizy wielu krajów w paszporcie podlega ?przepytce?, a ktoś kto ma wizy np. Iranu dodatkowej weryfikacji. Ponieważ w moim paszporcie jest kilka wiz do Afganistanu, Pakistanu, Iranu, irackiego Kurdystanu i tego typu państewek – byłem potraktowany wyjątkowo zostając wpuszczonym do samolotu rzutem na taśmę w doliczonym czasie;-) Podczas ?przepytki? na lotnisku warto mówić prawdę bo pytania są zwykle skrupulatne i powtarzane parafrazą – rada moja jest taka żeby nie wspominać żadnych nazwisk znajomych z krajów odwiedzanych – bo jak się je wypowie to otwieramy kolejny worek z pytaniami ? kim on jest, a po co, a co, a jajco etc…

Fajnie jest mieć w komórce zapisanych kilka zdjęć z dziwnych krajów które to przedstawiają siebie w górach – co potwierdza że faktycznie się jest turystą a nie terrorystą.