kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Jak dostać się z Izraela do Kairu?

Jak dostać się z Izraela do Kairu? I dlaczego z Izraela? Bo bilet Warszawa - Ovda Eilat można kupić już od około 300 PLN, podczas gdy Warszawa - Kair to zwykle 1500 PLN.

Najbliższe przejście lądowe pomiędzy Izraelem a Egiptem znajduje się w izraelskim mieście Eilat/ egipskim Taba. Granica jest czynna całą dobę, jest dla wszystkich i jak na granicę między światem arabskim/Izraelem jest to bardzo spokojne przejście pozbawione wariactwa, które towarzyszy lądowaniu i wylatywaniu z Izraela ( ale o tym później).

Z lotniska Ovda do miasta Eilat i dalej do granicy z Jordanią oraz Egiptem kursuje autobus 282. Jest to autobus skorelowany z godzinami przylotów samolotów - tak więc nie ma stałego rozkładu jazdy, a kursuje on w te dni tygodnia, w które lądują samoloty (np. we wtorek są samoloty z Warszawy i Krakowa, w środę z Moskwy i Helsinek). Autobus zatrzymuje się nad bramkami granicy egipskiej. Chcąc wjechać do Egiptu należy wyrobić wizę ( koszt 135 pln)/
Z tego co dowiedziałem się na granicy stempel "Sinai only" już nie funkcjonuje, tak więc każdy podróżny przekraczający tę granicę musi mieć egipską wizę. Formalności odbywają się szybko i bez problemowo. Na punkcie kontrolnym w Tabie można wymienić dolary aemrykańskie na funty egipskie. Pierwszym budynkiem w Tabie jest hotel. Tam można nocować. Mimo, że wygląda on jak obiekt z Beverly Hills, jest to w zasadzie jedyna opcja blisko granicy i dworca autobusowego. Cena za wspomniany hotel jest różna: czasem 15 usd a czasem 100 usd. Taba to wielka dziura wyglądająca jak krzyżówka wspomnianego Beverly Hills z Phenianem.

W Egipcie w listopadzie miała dewaluacja waluty ( z 1usd=8funtów, do 1usd=19funtów) , przez co w tej chwili Egipt to jeden z najtańszych krajów do podróżowania na Bliskim Wschodzie. Cenowo jest na równi z Iranem ( np. przejazd 30 kilometrów taxówką uber to około 8 pln, przejazd autobusem 3 godziny to około 10pln).

Z Taby nie jest tak prosto dostać się do Kairu. Droga, która widnieje na mapie Taba-Kair jest dla turystów zamknięta od 2014 roku. Istnieje na niej rzekomo zagrożenie terrorystyczne, a tak naprawdę to jest to biznesowy lobbing miasta Sharm El Skeik, ażeby cały transport odbywał się przez to miasto. W związku z tym chcąc jechać z Taby do Karu trzeba najpierw pojechać do Sharm. Wyjazd z Taby o godzinie 15 cena około 5 usd (4 godziny ) , a następnie o godzinie 21.30 lub 23 jest nocny autobus do Kairu. Są to połączenia firmą East Delta. Z Sharm do Kairu kursuje również firma Gobus mająca swój dworzec obok dworca East Delta. Go bus jest bardziej komfortowy . Powrót z Kairu wygląda tak, iż jedyne bezpośrednie połączenie na odcinku Sharm-Taba jest o godzinie 9 rano, tak więc trzeba dojechać do Sharm około godziny 8, ażeby załapać się na ten jedyny autobus do Taby.

Droga powrotna z Egiptu do Izraela wygląda podobnie. Należy przekroczyć przejście Taba/ Eilat tak żeby znaleźć się na przystanku autobusu 282 o godzinie 9 – bo wtedy on odjeżdża na lotnisko Ovda. Na lotnisku Ovda, każdy który podróżuje po świecie i ma wizy wielu krajów w paszporcie podlega "przepytce", a ktoś kto ma wizy np. Iranu dodatkowej weryfikacji. Ponieważ w moim paszporcie jest kilka wiz do Afganistanu, Pakistanu, Iranu, irackiego Kurdystanu i tego typu państewek – byłem potraktowany wyjątkowo zostając wpuszczonym do samolotu rzutem na taśmę w doliczonym czasie. Podczas "przepytki" na lotnisku warto mówić prawdę, bo pytania są zwykle skrupulatne i powtarzane parafrazą – rada moja jest tak,a żeby nie wspominać żadnych nazwisk znajomych z krajów odwiedzanych – bo jak się je wypowie to otwieramy kolejny worek z pytaniami ? kim on jest, a po co, a co...

Fajnie jest mieć w komórce zapisanych kilka zdjęć z dziwnych. krajów które to przedstawiają siebie w górach – co potwierdza że faktycznie się jest turystą. a nie terrorystą.

 

autor: Łukasz Odzimek