fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Andamany Bangladesz
WYPRAWA POZA TRASĄ
zamów
sobie termin
17
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

ANDAMANY I BANGLADESZ WYPRAWA POZA TRASĄ

Andamany i Bangladesz Wyprawa z Poza Trasą - macie ochotę zobaczyć, jak wyglądały Indie, Nepal, Birma jeszcze 30-40 lat temu? Taką szansę, kto wie czy nie ostatnią, daje wizyta w Bangladeszu - jednym z nielicznych już nieskażonym turystyką miejsc w tym regionie.   Ten muzułmański kraj, funkcjonujący jako niezależne państwo od niespełna pół wieku, odwiedza corocznie zaledwie kilka tysięcy turystów. To przysłowiowa kropla w porównaniu z milionami odwiedzających atrakcje sąsiednich państw. Tu wciąż nie ma zbyt dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej a podróżowanie dla przyjemności wciąż jest uważane jako fanaberia białych. Bangladesz ma jednak do zaoferowania coś, czego nie mają już inni – autentyczność, wspaniałe krajobrazy i nieskażoną przyrodęw tym największy na świecie las namorzynowy (dzielony z Indiami), który jest ostoją najgroźniejszych drapieżników tej części świata – tygrysów bengalskich.

Dawny Pakistan Wschodni to również wyjątkowo przyjaźnie nastawieni ludzie, którzy, nawet jeśli nie będą umieć się z nami porozumieć w żadnym „cywilizowanym” języku świata – wielokrotnie będą dawali dowody swego zainteresowania i chęci bezinteresownej pomocy. Wybierając się do Bangladeszu najlepiej zawczasu przygotować sobie koszulkę z napisami w języku angielskim: Jestem z Polski, mam żonę/męża/jestem singlem, mam/nie mam dzieci. O te trzy rzeczy będziemy wypytywani codziennie i to po kilkanaście, a może i kilkadziesiąt razy. Wydaje się, że na tych trzech zwrotach kończy się znajomość języka angielskiego wśród Banglijczyków. Często, by dowiedzieć się czegokolwiek, trzeba odegrać prawdziwą pantomimę, przydają się też umiejętności rysowania – by w ten sposób pokazać, o co nam chodzi, czy też gdzie chcielibyśmy się dostać. Będąc w Bangladeszu musimy też się przygotować na nieustanne fotografowanie. I tym razem to nie my będziemy uwieczniać otoczenie ale to my sami sami będziemy głównym celem zdjęć. Mniej odważni Banglijczycy będą nas fotografować z ukrycia, ale wielu podejdzie i poprosi o wspólne zdjęcie, a jeśli ktoś zna choć trochę angielski – zaraz będzie chciał się znaleźć w gronie naszych „fejsbukowych” znajomych. Nie zabraknie też próśb o zapozowanie do fotografii grupowej – takie zdjęcie to nie tylko pamiątka, ale również sława wśród rodziny i znajomych! Nieodłącznym elementem banglijskiego krajobrazu – i to zarówno w stolicy kraju, jak i na prowincji, są płomienne rude brody mężczyzn. Gdyby nie ich drobne sylwetki, można by przypuszczać, że Bangladesz to państwo Wikingów. Tymczasem przyczyna niezwykłego koloru owłosienia jest prozaiczna – panowie chcą być zadbani i podobać się innym, więc gdy tylko ujrzą pierwsze oznaki siwienia – wspomagają się henną. Ta jednak w połączeniu z bielą brody czy włosów na głowie zamiast oczekiwanej intensywnej czerni daje czysto marchewkowy kolor.

Dhaka - stolica Bangladeszu to chyba najbardziej chaotyczne miasto na świecie. Próżno tu szukać turystycznych „must see”, wystarczy jednak wejść w labirynt uliczek starego miasta, by zatracić się na kilka godzin. Podobnie jak w Indiach życie toczy się tu na ulicach, ale w odróżnieniu od „rozleniwionego” wielkiego sąsiada – nie ma tu czasu na bezproduktywność. Każdy coś robi, każdy się spieszy. A jeśli akurat nie pracuje, to z pewnością strajkuje – domagając się na głośnych wiecach zapłaty zaległych pensji. Starówkę można zwiedzać pieszo, ale też warto skorzystać z najpopularniejszego tu środka transportu, jakim jest riksza rowerowa – często zresztą niezwykle starannie zdobiona. Dla nas wykorzystywanie siły nóg innego człowieka dla własnej wygody może być początkowo nieco krępujące, dla nich to jednak jedyna szansa na zarobek i przeżycie kolejnych dni. W większości riksiarzami są bowiem rolnicy, którzy przybyli do stolicy w poszukiwaniu lepszego życia i  jak to często bywa, niestety srodze się zawiedli. Przemieszczać się po Bangladeszu można na wiele sposobów. Są słynne pociągi, zwłaszcza te podmiejskie, obwieszone gronami podróżnych, z dachami obsiadłymi przez setki osób. Latają samoloty, choć ze względu na wysokie ceny biletów mało kto z nich korzysta. Są też autobusy – miejskie, podmiejskie i dalekobieżne – podróż nimi to jednak oferta dla najwytrwalszych podróżników. Najprzyjemniej i – jeśli chodzi o czas i pieniądze – porównywalnie z autobusami podróżuje się wodą. Codziennie banglijskie rzeki przemierza setki większych i mniejszych jednostek. Największą sławą cieszą się jednak statki parowe. 120-letnie „Rakiety” — jak nazwano je ze względu na „kosmiczną” prędkość osiąganą na przełomie XIX i XX wieku — pokonują majestatycznie, w kolonialnej, brytyjskiej atmosferze, jeden z odcinków Gangesu – łącząc Dhakę z Parkiem Narodowym Sundarban. Już sam rejs parostatkiem jest wielką przygodą, a jeśli dodamy do tego sielskie krajobrazy przesuwające się powoli po obu stronach burty – może się okazać, że to właśnie największa atrakcja pobytu w tym kraju. Śmiało jednak może z nią konkurować kolejna wodna wyprawa – tym razem wśród lasów namorzynowych. Tu oprócz tradycyjnych wiosek, gdzie większość domostw pobudowana jest z bambusa i trzciny, mamy jeszcze dziką przyrodę i skaczące nieustannie przed dziobem wycieczkowego stateczku delfiny! To nie one są jednak głównym obiektem westchnień przyjeżdżających tu turystów. Każdy ma nadzieję na spotkanie prawdziwego króla tej dżungli – tygrysa bengalskiego. Podobno populacja tego drapieżnika liczy ponad pięćset sztuk lecz spotkanie choćby jednego okazu jest prawdziwą sztuką ale być może uda się to właśnie nam podczas podróży Andamany i Bangladesz Wyprawa z Poza Trasą , na którą serdecznie zapraszamy!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ANDAMANY I BANGLADESZ WYPRAWA POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Delhi.

Dzień 2. Indie - Delhi / Kalkuta // Bangladesz - Dhaka

Przylot do Delhi. Odprawa imigracyjna (e-wizy) i bagażowa. Transfer na terminal krajowy i wylot do Kalkuty a następnie dalsza podróż do Dhaki w Bangladeszu. Późnym wieczorem przylot i transfer do hotelu. Nocleg.

Dhaka

Dzień 3. Bangladesz - Dhaka

Spacer labiryntem uliczek starej części miasta Dhaka. Możliwość przejażdżki rikszą rowerową. Popołudniu przejazd rikszami motorowymi (tuk-tukami) do portu Rocket Ghat. Zaokrętowanie (kabiny dwuosobowe, wspólne łazienki i toalety). Początek rejsu do Hularhat (w zależności od dostępności miejsc rejs statkiem parowym lub zwykłym).

Dhaka riksza

Dzień 4. Hularhat / Mongla

Około południa zakończenie rejsu. Transfer rikszami na dworzec autobusowy i przejazd do Mongla (via Khulna). Zakwaterowanie w hoteliku i spacer po centrum miasteczka znajdującego się po drugiej stronie rzeki.

Mongla

Dzień 5. Park Narodowy Sundarban

Po śniadaniu całodzienny rejs wśród namorzynów (mangrowców) tworzących Park Narodowy Sundarban. Wycieczka trwać będzie około 7-8 godzin. Po drodze tradycyjne wioski banglijskje, zejścia na ląd i spacery (m.in. w miejscach naturalnego występowania tygrysów bengalskich). Powrót na nocleg do Mongla.

Andamany i Bangladesz

Dzień 6. Hularhat

Podróż powrotna do Hularhat. Popołudniu zaokrętowanie na statek do Dhaki.

Andamany i Bangladesz

Dzień 7. Dhaka / Kalkuta 

Wczesnym rankiem przypłynięcie do Dhaki. Transfer na lotnisko i wylot do Kalkuty. Transfer do hotelu w Kalkucie. Następnie przejazd metrem do centrum Kalkuty. Zwiedzanie kompleksu pałacowo parkowego Victoria Memorial, Katedry anglikańskiej św. Pawła oraz Esplanada – największe uliczne centrum handlowo-gastronomiczne miasta. Powrót metrem do hotelu na nocleg.

Kalkuta Indie

Dzień 8. Andamany - Port Blair 

Wczesnym rankiem transfer na lotnisko i wylot do Port Blair na Andamanach. Transfer do hotelu. Wycieczka autobusem komunikacji publicznej na uznawaną za najpiękniejszą na Andamanach plażę Wandoor. Uwaga: brak możliwości kąpieli ze względu na występujące tu licznie krokodyle słonowodne. Wieczorem możliwa ewentualna wycieczka na plażę Corbyn Cove i kąpiel w wodach Morza Andamańskiego.

Andamany i Bangladesz

Dzień 9. Bambooflat (Bamboo Flat) - Park Narodowy Mount Harriet / Rezerwat Chidiya Tapu / Cellular Jail (Kālā Pānīi)

Poranna przeprawa promem na Bambooflat. Dwugodzinna wycieczka jeepami do Parku Narodowego Mount Harriet. Park obejmuje lasy na stokach góry Mout Harriet będące ważnym siedliskiem ptaków, w tym wielu endemicznych gatunków zagrożonych wyginięciem. Obejrzymy wojenne stanowisko ogniowe oraz widok na North Bay - przepiękną zatokę widniejącą na banknocie 20 rupii. Następnie przejazd rikszą i autobusem publicznym via Aberdeen Bazaar do rezerwatu przyrody Chidiya Tapu. Wieczorem wizyta w Cellular Jail (Kālā Pānīi) gdzie obejrzymy widowisko światło i dźwięk opowiadające o historii Andamanów.

Dzień 10. Wyspa Barantang

Wyprawa na Wyspę Barantang. Trekking po andamańskiej dżungli i spływ łodzią. Zobaczymy tu niesamowite wapienne formacje z jaskiniami. W trakcie wycieczki być może uda nam się spotkać przedstawicieli ludu Jarawa - dziko żyjącego plemienia z Wyspy Barantang.

Andamany i Bangladesz

Dzień 11. Wyspa Havelock - Vijay Nagar Beach

Wczesnym rankiem transfer do portu i przeprawa promem lub wodolotem na Wyspę Havelock. Transfer na Vijay Nagar Beach. Zakwaterowanie w bungalowach nad morzem, wypoczynek na plaży z palmami, turkusową wodą i drobnym koralowym piaskiem.

Andamany i Bangladesz

Dzień 12. Wyspa Havelock - Elephant Beach

Wyjazd na Elephant Beach. Dla chętnych około trzygodzinny trekking brzegiem morza na dziewiczą plażę Radha Nagar. Wypoczynek i relaks na plaży. Powrót rikszami na Vijay Nagar Beach.

Andamany i Bangladesz

Dzień 13. - 14. Vijay Nagar Beach / fakultatywna wycieczka na wyspę Neil Island

Wypoczynek i relaks na plażach wśród palm kokosowych (Vijay Nagar, Kala Pathar, Govind Nagar). Ewentualnie indywidualne wycieczki po wyspie. Dla chętnych całodzienna fakultatywna wycieczka na Wyspę Neil Island.

Dzień 15. Port Blair

Podróż powrotna do Port Blair. Wizyta na targu Aberdeen, ostatnie zakupy. Pożegnalna kolacja.

Port Blair

Dzień 16. Delhi 

Rano transfer na lotnisko i wylot do Delhi. Transfer metrem do dzielnicy Paharganj -  turystyczno-zakupowego centrum stolicy Indii. Nocleg.

Delhi

Dzień 17.

Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Delhi - Warszawa / Berlin,  Delhi - Kalkuta - Dhaka,  Dhaka - Kalkuta,  Kalkuta - Andamany,  Andamany - Delhi. W sumie ok. PLN wraz z bagażem.  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej lub hostelach i bungalowach w pokojach dwuosobowych
 • Transfery i transport taxi, jeep, autobusy, statek, prom i wszelka możliwa komunikacją na trasie zgodnie z programem
 • Zwiedzanie starej Dhaki
 • Transfer do portu
 • Bilety na statek do Hularahat
 • Transfer z Hularahat do Mongla
 • Zwiedzanie Sundarban (+ permit)
 • Zwiedzanie Kalkuty (transport i bilety wstępu)
 • Wycieczka na plażę Wandoor i Corbyn
 • Wycieczkę do Parku Narodowego Mount Harriet i rezerwatu Chuidiya Tapu
 • Spektakl światło i dźwięk w Cellular Jail
 • Przeprawa promem na Havelock (return)
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz - Indie (ok. USD),  Bangladesz (ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Fakultatywnej wycieczki na wyspę Neil Island (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

ANDAMANY I BANGLADESZ NA ZDJĘCIACH

ANDAMANY I BANGLADESZ - AZJA

Andamany - Indie Bangladesz Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii:  Indie Północne, Indie Północno-Wschodnie