kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Bangladesz Andamany
WYJAZD POZA TRASĄ
Rakher Upobash Festival
09.11.2024-26.11.2024
25.01.2025-11.02.2025
18
dni
CENA:
3500 USD + bilety lotnicze ok. 4400 PLN

BANGLADESZ I ANDAMANY WYJAZD POZA TRASĄ

RAKHER UPOBASH FESTIVAL

Bangladesz i Andamany Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do jednych z nielicznych już nieskażonym turystyką miejsc na świecie. Bangladesz odwiedza corocznie zaledwie kilkanaście tysięcy turystów. To przysłowiowa kropla w porównaniu z milionami odwiedzających atrakcje sąsiednich państw. Bangladesz ma jednak do zaoferowania coś, czego nie mają już inni – autentyczność, wspaniałe krajobrazy i nieskażoną przyrodę – w tym największy na świecie las namorzynowy (dzielony z Indiami), który jest ostoją najgroźniejszych drapieżników tej części świata – tygrysów bengalskich oraz wielu innych zwierząt. Mowa o Parku Narodowym Sundarbans, bezkresnym i dzikim obszarze pełnym kanałów, bagien, szuwarów i wąskich przesmyków. W trakcie naszej podróży przez Bangladesz oprócz przepięknej przyrody zwiedzać będziemy także najpiękniejsze zabytki kraju. Dotrzemy między innymi do miasta Sonargaon, jednej ze średniowiecznych stolic Wschodniego Bengalu. Zwiedzimy starą część Dhaki - stolicy kraju oraz portowe miasto Chittagong. Długa historia portu w Chittagong sięga jeszcze czasów starożytnej Grecji i Rzymy. Obejrzymy także Meczet z Sześćdziesięcioma Kopułami (Sixty Dome Mosque) w Bagerhat.  Niezapomnianym przeżyciem będzie z pewnością hinduistyczny Rakher Upobash Festival - święto z niezwykłym klimatem i wręcz malarską scenerią. Bardzo interesującą częścią wyprawy Bangladesz i Andamany Wyjazd z Poza Trasą Adventure będą spotkania z mieszkańcami. Na terenie Bangladeszu żyje około trzynastu grup etnicznych. W dystrykcie Rangamati Hill gościć będziemy w wioskach ludu Czakma, który wywodzi się z grup tybetańsko-birmańskich. To największa grupa wyznawców buddyzmu w Bangladeszu, który zdominowany jest przez muzułmanów. W Bandarbans Hill odwiedzimy wioski grup etnicznych Marma, Bawm i Tripura, wciąż kultywujących odrębne tradycje i religie. Spotkań z ciekawymi świata, pełnymi uprzejmości, serdecznymi i gościnnymi mieszkańcami będzie wiele. Z całą pewnością będą to chwile szczególnie miłe podczas naszej podróży przez Bangladesz. W drugiej części naszej podróży udamy się na rajskie i wciąż nieskażone turystyką Andamany. Dotrzemy do Havelock Island - największej wyspy wschodniego Archipelagu Ritchie. Havelock Island znana z bogatej fauny i flory oraz bajecznych plaż sąsiadujących z podwodnym królestwem rafy koralowej. Zapraszamy na wyjazd Bangladesz i Andamany Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BANGLADESZ I ANDAMANY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Dhaki w Bangladeszu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. BANGLADESZ - Dhaka / Sonargaon

Przylot do Dhaki - stolicy Bangladeszu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bangladeszu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie. Przejazd do Sonargaon - jednej ze średniowiecznych stolic i portów rzecznych Wschodniego Bengalu (trasa przejazdu około 30 km). Sonargaon położone jest w pobliżu starego biegu rzeki Brahmaputra. Początki miasta, zwanego niegdyś Suvarnagram, sięgają XIII wieku. Miasto było jednym z centrów administracyjnych niezależnego Sułtanatu Bengalu aż do 1610 roku, kiedy to stolica przeniesiona została do Dhaki (czyli czasów Mogołów - muzułmańskich władców Indii Północnych pochodzenia turecko-mongolskiego). Wizyta w wiosce tkaczy i manufakturze, gdzie powstaje słynny muślin jamdani. Jamdani to wytwarzana od wieków lekka tkanina bawełniana zdobiona wzorami z dodatkiem złotej nici. Ozdobne wzory to głównie motywy roślinne, kwiatowe i  geometryczne. Następnie spacer starą zabytkową częścią Panam City (Panam Nagar), który utworzony został przez bogatych indyjskich kupców w pierwszej połowie XIX wieku. Panam Nagar składa się z około pięćdziesięciu zabytkowych budynków. W architekturze dostrzegalne jest połączenie charakterystycznych wpływów tradycji Mogołów oraz sztuki europejskiej. Choć zabytkowe budynki wymagają renowacji, wciąż robią niesamowite wrażenie. Obejrzymy Meczet Goaldi wybudowany w 1519 roku na planie zamkniętego kwadratu. Jest to jeden z niewielu zachowanych średniowiecznych zabytków w Bangladeszu. Następnie wizyta w zabytkowym budynku Sardar Bari, poddanym pieczołowitej renowacji. Powrót do Dhaka i przejazd do Korail, jednej z największych w Bangladeszu dzielnicy slumsów. Większość mieszkańców Korail przeniosło się tu z najbiedniejszych części Bangladeszu. Slumsy Korail graniczą z Gulshan i Banani, dwiema najbogatszymi dzielnicami Dhaki, jednak większość mieszkańców Korail żyje poniżej granicy ubóstwa. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dhaka. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Bangladesz Andamany

Dzień 3. Dhaka - Old Dhaka City Tour / Rakher Upobash Festival 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Bangladeszu - Dhaki. To ogromne, hałaśliwe i zatoczone miasto z populacją ponad 12 milionów, pełne samochodów, riksz i powszechnych korków. Samo poruszanie się po Dhaka jest prawdziwym wyzwaniem i przygodą. Wizyta na Targu Kwiatowym i Kawran Bazar - największym w mieście Dhaka i jednym z największych rynków w Azji Południowej. W czasach panowania Mogołów w pobliżu dzisiejszego Kawran Bazar znajdował się punkt kontroli celnej. Początki bazaru sięgają XVII wieku. Wizyta na stacji kolejowej Tejgaon oraz New Market, gdzie wytwarzane i sprzedawane są tradycyjne tkaniny z nadrukiem blokowym, tworzonym przy użyciu naturalnych barwników. Tkaniny mają zazwyczaj złożone geometryczne i kwiatowe wzory.

Bangladesz Andamany

Spacer Old Dhaka - starą część miasta z zabytkową architekturą, małymi sklepikami i bazarami. Przejście słynną hałaśliwą i zatłoczoną Hindu Street w kierunku Ahsan Manzil, położonego nad rzeką Buriganga. Ahsan Manzil oznacza Różowy Pałac i jest to XIX-wieczna rezydencja, która należała do jednej z najbardziej wpływowych i majętnych rodzin z Dhaki. Następnie rejs łodzią po rzece Buriganga z wizytą w miejscu naprawy statków - Chowdary Dock. Podczas wycieczki będziemy mogli przyjrzeć się życiu mieszkańców toczącego się na rzece i jej brzegach. Buriganga jest ekonomicznie niezwykle ważna dla Dhaki, stanowi ważny węzeł komunikacyjny łączący stolicę z innymi częściami Bangladeszu.

Bangladesz Andamany

Popołudniu uczestniczyć będziemy w Rakher Upobash Festival, gdzie tysiące wyznawców hinduizmu gromadzi się przed świątynią. Poszczący wierni siadają przed zapalonymi świecami, nazywanymi Prodip, małymi lampkami i specjalnymi kadzidłami. Pogrążeni w modlitwie żarliwie modlą się do swych bogów o łaski. Rakher Upobash Festival ma niezwykły klimat i wręcz niepowtarzalną malarską scenerię. Czas wolny na kontemplację i poczucie atmosfery święta oraz zdjęcia. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dhaka. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Bangladesz Andamany

Dzień 4. Dhaka / Khulna 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Khulna, bramy do Parku Narodowego Sundarbans. W trakcie podróży zatrzymamy się na zdjęcia w pobliżu Rzeki Ganges oraz krótkie postoje w innych ciekawych punktach na trasie. Wizyta w wiosce położonej nad rzeką Chitra, słynącej z nietypowej metody połowów ryb. Od ponad dwóch stuleci rybacy podczas łowienia wspierają się pomocą oswojonych rzecznych wydr. W dzisiejszych czasach tradycja ta niestety pomału przechodzi do historii i staje się coraz rzadsza. Podczas wizyty w wiosce rybacy zaprezentują nam ich tradycyjne metody połowów. Kontynuacja podróży do Khulna, gdzie dotrzemy popołudniu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Wieczorem wizyta na lokalnym nocnym targu w Khulna. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Khulna. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Bangladesz Andamany

Dzień 5. Khulna / Wycieczka Rejs Park Narodowy Sundarbans / Khulna

Po śniadaniu wyjazd do portu rzecznego, skąd rozpoczniemy rejs statkiem po Parku Narodowym Sundarbans. Park Sundarbans to największy na świecie obszar lasów namorzynowych, położony w delcie Gangesu przy ujściach rzek Ganges, Brahmaputra i Meghna do Zatoki Bengalskiej. Sundarbans leży na pograniczu Indii i Bangladeszu. Dżungla mangrowcowa zajmuje teren ponad 10 000 km2, mocno poprzecinanych setkami odgałęzień Świętej Rzeki Brahmaputry.

Bangladesz Andamany

Park Narodowy Sundarbans to obszar pełen kanałów, szuwarów, bagien i wąskich przesmyków, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt. Poza licznym ptactwem i jeleniowatymi spotkać można tu również krokodyle, leopardy, kobry, małpy, delfiny rzeczne oraz tygrysy bengalskie, które są największą atrakcją okolic. Podczas rejsu eksplorować będziemy obszary bujnych lasów zatopione w wodach rzeki, wąskie kanały, strumienie i odnogi rzeki. W ciągu dnia wizyta w leśnej stacji Harbaria Eco Park i spacer po lesie w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Następnie odwiedzimy lokalne wioski rybackie. Spotkanie z mieszkańcami. Powrót do hotelu w Khulna. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Khulna. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Andamany Bangladesz

Dzień 6. Khulna / Bagerhat / Hinduistyczna Świątynia Kodla Math / Barisal

Po śniadaniu wyjazd do miasta Bagerhat, gdzie obejrzymy Meczet z Sześćdziesięcioma Kopułami (Sixty Dome Mosque) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Meczet pochodzi z XV wieku i znany jest jako „Shat Gombuj Masjid”, co w języku Bangla oznacza Meczet Sześćdziesięciu Kopuł, jednak w rzeczywistości znajduje się tu 77 kopuł, wspartych na 60 kamiennych filarach. Wnętrze podzielone smukłymi kolumnami ma wiele naw i przęseł, których zwieńczeniem są liczne łuki podtrzymujące dach. Jest to jeden z najbardziej imponujących meczetów w południowej Azji i największy ceglany meczet w Bangladeszu. W pobliskiej wiosce Ayodhya obejrzymy hinduistyczną terakotową świątynię Kodla Math, o ciekawej architekturze w stylu nagara. Kodla Math pochodzi z XVII wieku. Na uwagę zasługują ozdoby zewnętrznych ścian. Dalsza podróż do Barisal, portowego miasta położonego nad rzeką Kirtankhola. Po dotarciu do Barisal zakwaterowanie w hotelu. Miasto zwane było kiedyś Wenecją Bengalską, otaczają go liczne wysepki i „pływające wioski”. Spotkanie z rybakami - grupą rzecznych nomadów, podczas którego poznamy bliżej ich wyjątkowy styl życia. Wieczorna wizyta w porcie w Barisal. Powrót do hotelu w Barisal. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Barisal. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz Andamany

Dzień 7. Barisal / Pływający Targ w Banoripara / Dhaka

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Banoripara, skąd łodzią wyruszymy na tradycyjny poranny pływający targ, który odbywa się w tych okolicach od ponad dwustu lat. W trakcie rejsu łodzią obserwować będziemy zarówno zawierane transakcje jak i codzienne życie mieszkańców okolicznych wiosek. Z pewnością będzie można również spróbować lokalnej kuchni oraz kupić tradycyjne wyroby. Popołudniu podróż powrotna do Dhaka. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dhaka. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz Andamany

Dzień 8. Dhaka / Chittagong 

Po śniadaniu wyjazd do Chittagong, uważanego za businessową stolicę Bangladeszu. Chittagong jest głównym portem i drugim co do wielkości miastem w Bangladeszu. Długa historia portu w Chittagong sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymy. Ten naturalny port znajdował się już na Mapie Świata Ptolemeusza. Chittagong położony był na południowej odnodze Jedwabnego Szlaku. Po dotarciu do Chittagong zakwaterowanie w hotelu. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Wizyta w lokalnej cegielni produkującej ręcznie robione cegły tradycyjnym sposobem, stoczni złomowej oraz na targu rybackim (Fishery Ghat Chittagong), który robi niesamowite wrażenie. Ten jeden z największych targów rybnych na świecie, utworzony został około dwustu lat przez Portugalczyków. Spacer po Fishery Ghat Chittagong to doskonała okazja do poznania egzotycznych gatunków morskich i słodkowodnych ryb oraz pamiątkowych zdjęć. Następnie krótki rejs statkiem po porcie. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Chittagong. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz Andamany

Dzień 9. Chittagong / Rangamati Hill - lud Czakma 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Rangamati, położonego w Dystrykcie Rangamati Hill. Miasteczko Rangamati położone jest nad Jeziorem Kaptai - największym jeziorem w Bangladeszu. Kaptai to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku budowy tamy na rzece Karnaphuli. Po utworzeniu Jeziora Kaptai duży obszar pól uprawnych oraz lasów znalazł się pod wodą. Zalane zostały tereny zamieszkiwane przez lud Czakma, z którym spotkamy się w tej okolicy. Znaczna populacja Czakma zamieszkujących te tereny zmuszona została do emigracji na wschód - na tereny Indii. Czakma stracili ziemie, a tradycyjnie od wieków zajmowali się oni głównie rolnictwem. Wywołało to niepokoje. Po wodą znalazł się także były pałac króla Czakma. Lud Czakma wywodzi się z grup tybetańsko-birmańskich. Do dziś zachowali oni odrębność kulturową i religijną, własny folklor, sztukę oraz ciekawe tradycje. Są oni największą grupą buddyjską w Bangladeszu, który zdominowany jest przez muzułmanów. W swoją wiarę wplatają oni także elementy hinduizmu, a część Czakma wyznaje dziś chrześcijaństwo. Współcześnie zamieszkują oni tereny Bangladeszu, Indii oraz Mjanma (Birma). W ciągu dnia spotkania z ludnością Czakma i ich kulturą. Wizyta w świątyni buddyjskiej. Spotkania z mieszkańcami lokalnych górskich wiosek (m.in. wioska Tripura). Wizyta na targach z tradycyjnymi wyrobami i rzemiosłem artystycznym Czakma. Z pewnością będzie można obejrzeć i kupić tradycyjne materiały tkane przez kobiety Chakma. Wycieczka łodzią po Jeziorze Kaptai, położonym w wyjątkowo malowniczej okolicy. Nocleg w hotelu w Rangamati. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 10. Rangamati / Bandarbans Hill - wioski ludności Marma, Bawm i Tripura

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Bandarbans, położonego nad rzeką Sangu wśród przepięknych górskich krajobrazów. Okolice Bandarbans zamieszkiwane są 13 różnych mniejszości etnicznych. Spotkamy się tu z przedstawicielami najliczniejszych z nich - ludnością Marma, Bawm i Tripura. Marma przywędrowali tu z dzisiejszego stanu Rakhine w Mjanma (Birma) w kilku falach począwszy od XII wieku. Ich kultura i tradycje podobne są do kultury ludu Rakhine (język, jedzenie, ubrania, religia, taniec i obrzędy pogrzebowe). Marma są w większości wyznawcami Buddyzmu Therawada ale praktykują również animizm. Bawm to współcześnie w większości Chrześcijanie. Tripura posiadają własną odrębną wyjątkową i bogatą kulturę, tradycje i historię. Wywodzą się z grup tybetańsko-birmańskich. Tripura tradycyjnie wyznają Hinduizm, jednak łączą go z elementami animizmu. Spotkania z mieszkańcami lokalnych wiosek podczas których poznamy bliżej ich tradycje i kulturę oraz codzienne życie. Wycieczka łodzią po Rzece Sangu. Nocleg w hotelu w Bandarban. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz

Dzień 11. Bandarbans / Cox’s Bazar (Koks Badźar)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Cox’s Bazar (Koks Badźar), położonego u wybrzeży Zatoki Bengalskiej. Cox’s Bazar (Koks Badźar) to popularny w Bangladeszu nadmorski kurort wypoczynkowy z niewielkim portem. Okolica słynie z najdłuższej na świecie nieprzerwanej piaszczystej plaży o długości 125 kilometrów. W pobliskiej wiosce Ramu zwiedzimy buddyjską świątynię z posągami Buddy Gautama. W Cox’s Bazar (Koks Badźar) wizyta w porcie. Czas na spacer, obserwację rybaków i ich kolorowych łodzi, spotkania z mieszkańcami i wspólne barwne fotografie. Wieczorem wizyta na lokalnym nocnym bazarze. Czas na degustację lokalnej kuchni i zakupy. Nocleg w hotelu w Cox’s Bazar. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz Andamany

Dzień 12. Cox’s Bazar (Koks Badźar) / Dhaka / INDIE - Kalkuta

Po śniadaniu wizyta na lokalnym porannym targu rybnym. Czas wolny na odpoczynek na plaży w Cox’s Bazar. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bangladeszu. Wylot do Dhaka. W cenie śniadanie. Przylot do Dhaka. Dalsza podróż do Kalkuty. Wylot do Kalkuty zgodnie z godzinami lotów. Przylot do Kalkuty. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Kalkucie. 

Dzień 13. Kalkuta / ANDAMANY - Port Blair / Havelock Island - Plaża Radha Nagar (Plaża nr 7)

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Port Blair położonego na wyspie Andaman Południowy. Port Blair to stolica terytorium związkowego Andamany i Nikobary. Po przylocie do Port Blair transfer do portu i przeprawa promem na Wyspę Havelock (ok. 55 km). Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu wizyta na słynnej Plaży Radha Nagar (Plaża nr 7), która w licznych rankingach wielokrotnie znalazła się na liście najpiękniejszych plaż Azji i całego świata. Szmaragdowo-niebieskie wody oceanu, plaża z mięciutkim białym piaskiem otoczona niesamowitą bujną roślinnością dżungli. Czas wolny na relaks i aktywny wypoczynek na Plaży Radha Nagar (Plaża nr 7). Dla chętnych możliwość snorkelingu lub nurkowania. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu na Havelock Island. W cenie śniadanie i kolacja. 

Andamany to archipelag leżący na Oceanie Indyjskim. Stanowi część indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary. Stolicą regionu jest Port Blair, leżący na wyspie Andaman Południowy. Andamany to wyspy pokryte tropikalnym lasem gęsto porastającym góry, otoczone rafami koralowymi skrytymi w głębinach ciepłego morza. Składa się na nie aż 576 wysp, tworzących mniejsze grupy: Wielki Andaman, Andaman Północny, Andaman Środkowy i Andaman Południowy oraz leżący na wschód od nich archipelag Ritchie. Największą wyspą wschodniego Archipelagu Ritchie jest Havelock Island, znana z bogatej fauny i flory oraz bajecznych plaż sąsiadujących z podwodnym królestwem rafy koralowej.

Bangladesz Andamany

Dzień 14. ANDAMANY - Havelock Island (Swaraj Dweep)

Po śniadaniu kontynuacja pobytu i eksploracji Wyspy Havelock. Wyspa słynie z piękna białych dziewiczych piaszczystych plaż otoczonych bujną dżunglą. Havelock jest jedną z najpiękniejszych i największych wysp archipelagu Ritchie. To także jedno z niewielu miejsc w Indiach, gdzie znajduje się rafa koralowa. Na Havelock Island (Swaraj Dweep) położone są najbardziej znane plaże Andamanów: plaża Vijaynagar, Radhanagar oraz Elephant Beach (Hathi Dera). Na wyspie znajduje się wiele zapierających dech w piersiach miejsc do nurkowania i snorkelingu, które są celem odkrywców świata morskiego. Havelock zamieszkują głównie bengalscy osadnicy. Dzień spędzimy na odpoczynku i poznawaniu uroków wyspy. Nocleg w hotelu na Havelock Island. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 15. ANDAMANY - Havelock Island (Swaraj Dweep) - Plaża Kala Pathar / Port Blair

Po śniadaniu wymeldowanie z pokoi (bagaże pozostaną w hotelowej przechowalni). Następnie wyjazd na Kala Pathar - niewielką dziewiczą plażę z białym jedwabistym piaskiem otoczoną bujną roślinnością dżungli. Czas wolny na relaks i aktywny odpoczynek na plaży. Po południu powrót do hotelu i odbiór bagaży. Następnie transfer do portu i wieczorny rejs do Port Blair. Po przypłynięciu do Port Blair transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Port Blair. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 16. ANDAMANY - Port Blair / Ross Island / Port Blair

Po śniadaniu przejazd do przystani i rejs łodzią na Wyspę Ross. Początkowo w czasach reżimu brytyjskiego na Wyspie Ross znajdowała się kolonia karna, z czasem Anglicy założyli tu siedzibę administracyjną Imperium Brytyjskiego. Na wyspie wybudowano wówczas kościół, szpital, bibliotekę oraz drukarnię oraz luksusowe rezydencje urzędników. Ross było siedzibą władz brytyjskich od 1858 roku aż do 1941 roku, kiedy to wyspę nawiedziło silne trzęsienie ziemi które zniszczyło część budynków. W późniejszym okresie Ross na krótko okupowały wojska japońskie od 1942 do 1945 roku, po czym wyspa ponownie powróciła w ręce Brytyjczyków jednak wkrótce została opuszczona. Dziś znajdują się tu ruiny starych budynków, między innymi Dom Głównego Komisarza, Dom Rządowy, Kościół, Piekarnia, Prasa, Basen i cmentarz malowniczo wkomponowane w bujną andamańską przyrodę. Przypominają one o dawnych czasach świetności wyspy. Po powrocie do Port Blair przejazd na Corbyns Cove Beach, jedną z najbardziej malowniczych plaż otoczonych palmami kokosowymi. Wieczorem zwiedzimy dawny brytyjski kompleks więzienny Cellular Jail, który zajmuje honorowe miejsce w indyjskiej walce o wolność. Kolosalny gmach zbudowany został przez Brytyjczyków w 1906 roku, służył jako miejsce zsyłki dla więźniów politycznych głównie indyjskich działaczy niepodległościowych. Mury więzienia były niemym świadkiem nieludzkich okrucieństw popełnianych na skazańcach. Dzień zakończymy pokazem „światło - dźwięk”, upamiętniającym wydarzenia związane z walkami o wolność i niepodległość Indii. Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Port Blair. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 17. ANDAMANY - Port Blair / Kalkuta 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. W cenie śniadanie. Wylot do Kalkuty. Przylot do Kalkuty. Kontynuacja podróży.

Dzień 18.

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Bangladesz Andamany wyjazd z Poza Trasą Adventure.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3500USD

+ bilety lotnicze ok. 4400 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Dhaka - Kalkuta - Warszawa
 • Bilety lotnicze na loty Cox’s Bazar - Dhaka, Dhaka - Kalkuta, Kalkuta - Port Blair, Port Blair - Kalkuta
 • Bangladesz: noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych
 • Andamany: noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych
 • Wyżywienie zgodnie z opisem w programie: Bangladesz: śniadania w hotelach, pozostałe posiłki w lokalnych restauracjach / Andamany - Port Blair: śniadania, Havelock Island: śniadania i kolacje
 • Transport i transfery na całej trasie zgodnie z opisem Bangladesz Andamany
 • Bilety na połączenia promowe Port Blair - Havelock Island (Swaraj Dweep) - Port Blair
 • Wszystkie wycieczki i atrakcje zgodnie z opisem w programie
 • Bilety wstępy do atrakcji zgodnie z opisem w programie (jak np. Park Narodowy Sundarbans)
 • Pozwolenia i opłaty za wjazd do dystryktów Rangamati i Bandarban Hill
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do innych miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wiz - Indie (ok. USD),  Bangladesz (ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia poza wskazanymi w opisie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

BANGLADESZ I ANDAMANY NA ZDJĘCIACH

BANGLADESZ I ANDAMANY - AZJA

Bangladesz Andamany Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Bangladesz Andamany Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Azji