kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Ciudad Perdida

Ciudad Perdida – Zaginione Miasto Teyuna w Kolumbii

Ciudad Perdida czyli Zaginione Miasto Teyuna to przez kilka wieków ukryte w bujnej dżungli miasto w północno-wschodniej części Kolumbii. Zagubione w trudno dostępnym terenie gór Sierra Nevada de Santa Marta jest jednym z najciekawszych i najbardziej intrygujących zabytków tego kraju. Teyuna stanowiło najważniejsze miasto a zarazem stolicą państwa Indian Taironów.

Według źródeł Teyuna założone zostało przez lud Taironi około 800 roku i starsze jest od słynnego peruwiańskiego Machu Picchu o 650 lat. Ruiny tego wspaniałego miasta, to dziś istna perełka. Miasto powstało według precyzyjnego planu architektonicznego. Teyuna w założeniu podzielona było na konkretne dzielnice, przyporządkowane konkretnemu obszarowi życia. Całość wybudowana została na precyzyjnie zaprojektowanych tarasach, których prawdopodobnie było około 250. Większa część do dziś zachowanych tarasów ma okrągły kształt, pozostałe są kwadratowe. Wszystkie skonstruowane zostały tak aby zapobiec osuwaniu się ziemi. Poszczególne dzielnice miasta połączone były brukowanymi drogami i schodami ułatwiającymi komunikację na zboczach. 

Ciudad Perdida Kolumbia wyjazd Dla Aktywnych

Po długim okresie rozkwitu zniszczone zostało w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Ruiny miasta zapomniane i pozostawione w sercu dżungli czekały przez kilka wieków na ponowne odkrycie. W latach 70-tych XX wieku dotarła tu grupa poszukiwaczy skarbów. Stopniowo wyniesiono stąd niemal wszystkie ukryte w katakumbach kosztowności. Rząd Kolumbii zorientowawszy się w sytuacji, po kilku latach objął teren ochroną i kontrolą.

Ciudad Perdida udostępnione zostało do zwiedzania ale aby do niego dotrzeć trzeba przedrzeć się przez dziką, wilgotną i parną kolumbijską dżunglę. Tereny te zamieszkiwane są przez Indian Kogui, którzy uważają się za potomków założycieli miasta. Kogui starają się wieść życie z dala od cywilizacji, wciąż kultywują stare tradycje, rytuału i zwyczaje. To również najlepsi przewodnicy po okolicy, doskonale znają teren i historie z nim związane. Wędrówka i trasa do zagubionego miasta nie należy do łatwych i wymaga stałej obecności przewodnika. Po dwóch dniach intensywnego marszu ostatnim odcinkiem drogi jest pokonanie 1260 schodów. Widok Teyuna i panorama okolic rekompensuje jednak wszelkie trudy wędrówki i jest najlepszą nagrodą za wysiłek. 

Poznaj z nami to niezwykłe miejsce z #pozatrasą Odwiedź naszą stronę i zobacz co jeszcze czeka na Ciebie podczas naszej podróży do Kolumbii.

Szczegóły i program wyprawy do Kolumbii znajdują się na stronie wyprawy. O Kolumbii czytaj w naszych artykułach oraz na naszym FB.