Galapagos to miejsce niesamowite i odludne. Archipelag położony jest na Pacyfiku i oddalony o ponad 1000 km od Ekwadoru, do którego należy. Geograficzne położenie i izolacja były jednak dla Galapagos błogosławieństwem, bo dzięki nim wykształciło się tu specyficzna fauna i flora.
Galapagos czyli Wyspy Żółwie odkryte zostały na początku XVI wieku (galapago to po hiszpańsku żółw). W czasach wielkich odkryć geograficznych, archipelag nie stanowił jednak atrakcji dla zdobywców nowych lądów. Te, nie posiadające bogactw wyspy, odwiedzały co najwyżej przepływające w pobliżu statki, uzupełniające zapasy pożywienia. Prawdziwy rozgłos Galapagos zdobył dopiero w XIX wieku, kiedy przybył tu Karol Darwin. Badania endemicznej fauny archipelagu, które wówczas przeprowadził przyczyniły się do opracowania teorii ewolucji. Najnowsza historia wysp rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku, gdy utworzono tu Park Narodowy Galapagos. Archipelag wpisany został również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Archipelag złożony z 19 wysp oraz setek wysepek i skał wynurzających się z oceanu, położony jest na styku wielkich płyt tektonicznych, w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów świata. Wyspy nigdy nie były połączone z kontynentem, a powstały po wybuchu podmorskich wulkanów. Najmłodsze fragmenty wysp nadal podlegają procesom tworzenia. Tylko cztery wyspy archipelagu zamieszkane są przez ludzi. Kilka z pozostałych odwiedzana jest przez turystów, a część udostępniona jest wyłącznie dla naukowców.
Większość żyjących na Galapagos gadów i ptaków to gatunki endemiczne. Nawet w granicach samego archipelagu występują gatunki zamieszkujące tylko jedną wyspę. Dodatkowo nigdy nie było tu drapieżników, co spowodowało, iż żyjące tu gatunki nie stanowią dla siebie zagrożenia. Zanim utworzono tu Park Narodowym jedyne zagrożenie stanowił tu człowiek, który od XVI wieku polował na żyjące tu olbrzymie żółwie. Na wyspach żyją między innymi pingwiny równikowe, kormorany nielotne, legwany morskie, będące jedyną na świecie jaszczurką żywiącą się w morzu oraz pelikany. Na brzegach kraterów wulkanów spotkać można legwany lądowe i żółwie słoniowe. Galapagos jest także rajem dla ornitologów – żyje tu prawie osiemdziesiąt gatunków nie występujących nigdzie indziej na świecie ptaków, a najbardziej charakterystyczne z nich to niebieskonogie głuptaki, fregaty z czerwonymi gulami u szyi, pelikany i flamingi. Życie pod wodą na Galapagos jest równie bujne. Występuje tu ponad 300 gatunków ryb, w tym 30 gatunków rekinów i 13 gatunków płaszczek. W wodach spotkać można też wiele gatunków jeżowców i krabów.
Poznaj z nami to niezwykłe miejsce z #pozatrasą. Odwiedź naszą stronę i zobacz co jeszcze czeka na Ciebie podczas naszej podróży do Ekwadoru i na Wyspy Galapagos.
Szczegóły i program wyprawy do Ekwadoru i na Galapagos znajdują się na stronie wyprawy. O Ekwadorze i Archipelagu Galapagos czytaj w naszych artykułach oraz na naszym FB.