fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

EKWADOR I WYSPY GALAPAGOS
19.04.2020
-
07.05.2020
19
dni
CENA:
3700USD + bilety lotnicze

EKWADOR I WYSPY GALAPAGOS

Wyprawa Ekwador i Wyspy Galapagos to propozycja dla prawdziwych miłośników przyrody!

Podczas naszej podróży do Ekwadoru doświadczycie emocji podczas huśtania się nad przepaścią; staniecie na samym środku świata — by w tej samej chwili być na obu półkulach ziemi jednocześnie!

Posmakujecie tego, co Ekwador ma najlepszego — pysznej kawy, czekolady i świnek morskich! W Cuenca przejdziecie się po zabytkowych, kolonialnych uliczkach i przymierzycie słynne kapelusze Panama.

Nie obędzie się też bez niesamowitych widoków na czynne wulkany, błękitne laguny w wygasłych kraterach oraz na przepiękne wodospady. 

Na koniec zabierzemy Was na niezwykłe wyspy, jakie ma w swoich granicach Ekwador — Wyspy Galapagos. To między innymi tutaj Karol Darwin pracował nad swoją teorią ewolucji. Zobaczymy olbrzymie żółwie, legwany, niebieskonogie głuptaki, fregaty z czerwonymi gulami u szyi, pelikany, flamingi, a także pingwiny równikowe.

Wyspy Galapagos kiedyś były nazywane Wyspami Zaczarowanymi — przekonacie się, że ciągle nimi są!

 

Autorka programu Wioleta Szczudlińska. Copyright © Poza Trasą Adventure.

 

Ekwador i Wyspy Galapagos — Plan podróży:

Dzień 1 - Przylot do Quito.

Quito to drugie co do wielkości miasto po Guayaquil. Leży w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m. (druga najwyżej położona stolica państwowa po La Paz w Boliwii) na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha, ok.40 km na południe od równika. Nazwa Quito pojawiła się w 1533 od wymarłego dzisiaj plemienia Kwitu. Starówka Quito znajduje się na liście UNESCO.

Dzień 2 - Quito.

Rano kolejką przejedziemy na wysokość ok. 4100 m n.p.m. i odbędziemy krótki spacer pod sam szczyt wulkanu Pichincha -  Ruku Pichincha, 4 698 m n.p.m. Następnie zwiedzimy starówkę i spojrzymy na miasto z góry ze wzgórza Pancello, na którego szczycie znajduje się pomnik Maryi Dziewicy.

ekwador-quito

 

Dzień 3 - Mitad del Mundo.

Rano jedziemy do Mitad del Mundo – czyli słynnego środka świata, odwiedzimy też Muzeum Intinan Solar – tutaj możemy przeprowadzić różne doświadczenia fizyczne, pokazujące działanie sił Coriolisa. Jednak wcześniej pojedziemy do Rezerwatu Geobotanicznego  Pululahua. W kraterze wulkanu Pululahua mieszka około 100 rodzin. Wulkan oczywiście nie jest aktywny. Ma 400 m głębokości. Krater jest jednym z największych na świecie. Nocleg w Quito.

wyprawa-peru-ekwador-mitad_del_mundo

 

Dzień 4 - Laguna Quilotoa. 

Całodniowy wyjazd do przepięknej laguny Quilotoa. Jest to niesamowita szmaragdowa laguna w kraterze wulkanu na wysokości około 3800 m. Roztacza się z niej piękny widok na Andyjskie góry. W drodze mijamy starożytny kanion Zumbahua i wiele lokalnych miasteczek i pól uprawnych. Podróż przez wioski w okolicy daje fantastyczną szansę zobaczenia jednej z najbardziej autentycznych części kraju. Zapewnione śniadanie i lunch.

wyprawa peru ekwador

 

Dzień 5. Park Narodowy Cotopaxi

Park Narodowy Cotopaxi z najbardziej znanym wulkanem Cotopaxi. Trekking a dla chętnych dodatkowo downhill. Zapewnione śniadanie oraz lunch. Wieczorem powrót do Quito.

ekwdor cotopaxi

 

Dzień 6. Otavalo.

Rano jedziemy autobusem do Otavalo - ok. 3 godz. Pospacerujemy po sennym miasteczku, napijemy się pysznej kawy, a wieczorem na zachód słońca wdrapiemy się na punkt widokowy zwany El Lechero.

Dzień 7. Otavalo.

Dziś sobota dzień targowy — pojdziemy na zakupy na największy targ rękodzieła w Ameryce Południowej. Następnie przespacerujemy się nad wodospady Peguche. Wodospady Peguche jest uważane za miejscowe miejsce ceremonialne ze względu na kąpiele oczyszczające. Jest prawdopodobne, że napotkamy miejscowych dokonujących obrzędów. Wodospad pochodzi z podgórza wulkanu Imbabura, na północnym krańcu jeziora San Pablo, położonego 4 km na południe od Otavalo, na wysokości 2 670 m. Ten święty wodospad znajduje się w obrębie 40 hektarów lasu chronionego „Las ochronny Cascada de Peguche” i jest znany jako jeden z najpiękniejszych lasów na północy Ekwadoru.

wyprawa-peru-otavalo

Dzień 8. Otavalo-Quito-Banos.

Przejazd autobusami z Otavalo — poprzez Quito do Banos.

Dzień 9. Banos de Agua Santa

Śniadanie zabieramy ze sobą i jedziemy rano do Casa de arbol, czyli domu na drzewie, gdzie nad przepaścią zawieszona jest słynna huśtawka. Jedziemy bardzo rano, żeby móc zobaczyć wulkan Tungurahua w pełnej okazałości, a nie domyślać się, że jest gdzieś za chmurami. Z zależności od pogody, drogę powrotną można przejść spacerem, mijając wodospady i miejsca widokowe na miasteczko i dolinę. Po południu spacer po mieście oraz wizyta w miejscowych wodach termalnych-Las Piscinas de la Virgen tuż przy wodospadzie Cabellera de la Virgen.

ekwador wyprawa

 

Dzień 10. Banos de Agua Santa

W tym dniu jedziemy zdobyć Pailon del Diablo. Jest to spektakularny wodospad o wysokości 80 m. Aby się do niego dostać, będziemy wspinać się po schodach oraz przeciskać pomiędzy skałami. Przejdziemy też przez wiszący most. Kompleks został nazwany tak przez Indian, ponieważ ponoć na skałach widać twarze związane z królem ciemności. Do kompleksu można dojechać autobusem lub wynająć rowery i odbyć przejażdżkę zatrzymując się po drodze przy licznych wodospadach.

ekwador wyprawa

 

Dzień 11. Banos-Cuenca

Przejazd autobusem lokalnym  z Banos do Cuenca przez Riobamba.

Dzień 12 - Cuenca

Powoli będziemy spacerować wąskimi uliczkami Cuenca, oglądając – nie inaczej tylko liczne kościoły m.in. Katedrę Inmaculada Concepcion, Plac i kościół Św. Sebastiana, kościół i Plac San Blas. Oczywiście nie zabraknie pysznej kawy i posiłków na lokalnych bazarach-mercado oraz spacerów po placach i parkach m.in. zobaczymy Plazoleta del Carmen i Park Calderon, oraz zobaczymy, jak się wyrabia słynne kapelusze panama. Zwiedzamy spokojnie, bez pośpiechu-po latynosku. Nie wypada nie zapominać, że Cuenca jest wpisana na listę UNESCO.

ekwador-cuenca-panama

Dzień 13 - Guayaquil

Przejazd autobusem z Cuenca do Guayaquil (ok. 4 godziny).  Zakwaterowanie i spacer po mieście.

Dzień 14. BALTRA / SANTA CRUZ / ISABELA
Przylot na lotnisko na wyspie Baltra. Transfer na wyspę Isabela. Tam zobaczymy Lagunę Flamingo, która jest największą nadmorską laguną znalezioną na Galapagos i jest jednym z głównych miejsc reprodukcyjnych dla ogromnej większości flamingów. Kolacja i zakwaterowanie.

Dzień 15. Wyspa Isabela.

Po śniadaniu naszym celem jest brzeg wulkanu Sierra Negra. Wulkan Sierra Negra szczyci się największą bazaltową kalderą w Galapagos o wymiarach 9 x 10 km. Oferuje imponujące widoki i możliwość obserwacji do 7 gatunków zięb i bogatą roślinność. Północna strona kaldery świadczy o jej najnowszej aktywności wulkanicznej z 2005 roku.

Dzień 16. Wyspa Santa Cruz.

Dziś pojedziemy do Stacji Badawczej Karola Darwina, która jest domem dla żółwi o długości od 7,5 cm (nowe pisklęta) do 122 cm długości. Tortuga Bay to kolejne miejsce do odwiedzenia na Santa Cruz z białym piaskiem, magicznymi błękitnymi wodami, morskimi iguanami, a czasem flamingami.

Dzień 17. Wyspa Santa Cruz.

Na naszej trasie są wulkaniczne zapadliska, zwane Los Gemelos lub Twin Craters znajdują się one naprzeciwko siebie po obu stronach drogi prowadzącej z Puerto Ayora do Baltra. Widok zapiera dech w piersiach. Następnie jest transfer na lotnisko Baltra i przelot do Quito.

Dzień 18. Quito.

Czas wolny, ostatnie zakupy na lokalnych targach.

Dzień 19. 

Transfer na lotnisko i wylot do Europy.

Ekwador i Wyspy Galapagos — Trasa podróży:

 

3.700USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach lub pensjonatach w pokojach 2-osobowych lub guesthouse
 • Transport: autobusy, taksówki, promy, łodzie, ryksze
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Bilety wstępów do odwiedzanych miejsc w tym na Wyspy Galapagos
 • Opiekę polskiego pilota leadera wyprawy
 • Wszelkie permity
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • bilety lotnicze na Wyspy Galapagos

Cena nie obejmuje:

 • Przeloty Warszawa-Quito; Guayaquil - Warszawa (około 4.000PLN)
 • Kosztów wyżywienia ok. 15USD/dzień (na Wyspach Galapagos ok. 20 USD)
 • Potencjalnych zajęć fakultatywnych