kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Ushuaia – Ziemia Ognista. Miasto na krańcu świata.

Ushuaia – miasto w południowej Argentynie leżące na Ziemi Ognistej uznawane jest za wyjątkowe ze względu na swoje położenie. To najbardziej wysunięte na południe miasto nie tylko w Argentynie i Ameryce Południowej ale także na całym świecie. 

Gdzie szukać krańca świata? Według wielu jest nim właśnie Ziemia Ognista położona w Argentynie nad Kanałem Beagle. To stamtąd wyruszają statki w kierunku snieżnobiałej Antarktydy i wietrznego Przylądka Horn.

Ushuaia

Pierwsze co ukazuje się naszym oczom tuż po wyjściu z terminala lotniska to przepiękna górska panorama łańcucha argentyńskich Andów. Wszyscy miłośnicy trekkingów znajdą tu odpowiednie trasy dla siebie. Jedną z nich jest bardzo ciekawy szlak do szmaragdowej laguny Esmeralda. Kolejne interesujące trasy to szlaki wiodące do turkusowej Laguny de los Tempanos, lodowca Vinciguerra, czy najbardziej malowniczy z tutejszych lodowców Ojo de Albino. Można też wspiąć się na pobliskie szczyty Cerro Cortez, czy Cerro del Medio. Najbliżej Ushuaia znajduje się lodowiec Martial z pięknym punktem widokowym na miasto.

Ushuaia

Sercem miasta Ushuaia jest plac „La Plaza Cívica”. Jest to miejsce upamiętniające powstanie tej miejscowości w październiku 1884 roku. To tam po raz pierwszy wciągnięto na maszt flagę, co symbolizuje niewielki obelisk. Obecnie plac wykorzystywany jest podczas różnorodnych wydarzeń narodowych i kulturalnych. Z placu roztacza się piękny widok na Kanał Beagle. Innym miejscem z równie interesującą panoramą jest plac gdzie mieści się pomnik Falklandów i mural poświęcony bohaterom tych wysp.

Ushuaia

Warto wyruszyć na spacer główną ulicą miasta San Martin Avenue, na której znajduje się mnóstwo restauracji, barów i sklepików a nad okolicą góruje tu żółto – czerwony Kościół Matki Bożej Miłosierdzia. W jednej z tutejszych kawiarni koniecznie spróbować trzeba lokalnych słodkości – alfajores czy specjałów z czekolady. A tutejsze restauracje serwują najsłynniejsze na całym świecie steki argentyńskie i patagońską jagnięcinę.

W Ushuaia warto odwiedzić popularne miejskie muzeum, w którego budynku na początku XX wieku znajdowało się więzienie. Jako że był to najdalszy zakątek Argentyny umieszczano tam groźnych skazańców, aby uniemożliwić im ucieczkę. Więzienie jest częścią historii miasta, a więźniów można również uznać za „pierwszych osadników”.
Do historycznych zabytków należy także kolejka „Tren del Fin del Mundo”. Niegdyś służyła do transportu więźniów oraz do transportu drewna zebranego przez nich w ciągu dnia pracy. W dzisiejszych czasach ożywiono legendę i można się przejechać „Pociągiem Końca Świata”, podziwiając punkt panoramiczny na stacji „La Macarena” aby dotrzeć do końcowej stacji i nacieszyć oko widokami Parku Narodowego Ziemi Ognistej.

Wszyscy spragnieni morskiej przygody mogą wybrać się w rejs katamaranem po Kanale Beagle, podczas którego obejrzeć można pobliskie niewielkie wysepki, w tym jedną z najsłynniejszych – wyspę z latarnią morską Les Eclaireurs. W czasie rejsu można też obserwować lwy morskie oraz pingwiny.

Ushuaia

Ushuaia to miasto na krańcu świata u bram Antarktydy. Miasto kusi swoją historią, górską przyrodą i bezkresnym oceanem. Przywodzi na myśl powieść Juliusza Verne „Latarnia na końcu świata”. Dlatego nie czekaj i wyrusz na spotkanie z przygodą z Poza Trasą Adventure.

Szczegóły i program wyprawy do Argentyny znajdują się na stronie wyprawy. O Argentynie czytaj w naszych artykułach oraz na naszym FB.

Autorka tekstu i fotografii: Dorota Przyborkiewicz