kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ARABIA SAUDYJSKA WYCIECZKA POZA TRASĄ
07.11.2024-16.11.2024
07.02.2025-16.02.2025
10
dni
CENA:
2950 USD + bilety lotnicze ok. PLN

ARABIA SAUDYJSKA WYCIECZKA POZA TRASĄ

Arabia Saudyjska Wycieczka z Poza Trasą Adventure to wyjazd do kraju jeszcze do niedawna zupełnie niedostępnego dla ruchu turystycznego. Arabia Saudyjska to największy państwo na Półwyspie Arabskim. Kojarzona jest głównie z surowymi normami i zasadami obyczajowymi, ogromnymi zasobami ropy naftowej, bogactwem i postępem w dziedzinie technologii. Od momentu powstania kraju, a właściwie zjednoczenia 23 września 1932 roku, Arabia Saudyjska zamknięta była dla ruchu turystycznego. Pod koniec 2019 Saudowie postanowili o otwarciu wrót tego niemalże zupełnie nieznanego kraju dla wszystkich miłośników podróży. Historyczne pałace, zabytkowe meczety i wielowiekowe forty, ultranowoczesne wieżowce i centra handlowe, rozległe i bezkresne pustynie, zielone oazy ukryte wśród piaszczystych oceanów, malownicze górskie miasteczka i morskie krajobrazy oraz serdeczność mieszkańców autentycznie ciekawych przybywających tu gości to tylko część atrakcji, którymi kusi dziś Arabia Saudyjska. Arabia Saudyjska Wycieczka z Poza Trasą Adventure to podróż, podczas której obejrzymy i poznamy bliżej ten wciąż nieodkryty i nieznany świat. Zwiedzimy wielkomiejskie i nowoczesne ale jednocześnie bardzo tradycyjne Rijad oraz Jeddah, gdzie powstać ma najwyższy budynek na świecie sięgający ponad kilometra wysokości. Miasto Jeddah leży w pobliżu zamkniętej dla innowierców Mekki i jest najbliższym jej miastem, gdzie mogą przebywać. Lokalnym pociągiem wyruszymy do prowincji Al Ahsa, położonej na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Tu czekają na nas bajeczne krajobrazy rozległej i bezkresnej pustyni podczas safari w okolicach Al Hofuf. Dotrzemy nad Jezioro Al-Asfar, które jest jednym z najważniejszych płytkich jezior podmokłych w regionie Zatoki Perskiej. Zwiedzimy Oazę Al Ahsa, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym etapem podróży będzie wizyta w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, gdzie dotrzemy aż do pogranicza jemeńskiego. Zwiedzimy tu miasto Najran, znacznie różniące się od wcześniej zwiedzanych miast i miasteczek Arabii Saudyjskiej. Podróżować będziemy w okolicach miasta Abha, położonego u podnóża gór Jabal Al Hadżaz. To tu znajduje się najwyższy szczyt Arabii Saudyjskiej Dżabal As-Sauda (3132 m n.p.m.). Podróż zakończymy w Jeddah, którego niezwykle interesująca architektonicznie starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy w podróż Arabia Saudyjska Wycieczka z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ARABIA SAUDYJSKA WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY: 

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Rijad

Przylot do Rijadu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Arabii Saudyjskiej. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Po późnym śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Rijadu. Stolica Arabii Saudyjskiej to dziś tętniąca życiem metropolia łącząca nowoczesność i zabytkową historyczną zabudowę, która tradycyjnie wznoszona jest z suszonej gliny. Wycieczkę po Rijadzie rozpoczniemy od zwiedzania zabytków starej części miasta. Zwiedzimy Kompleks Króla Abdula Aziza - Abd al-Aziz ibn Su’uda, twórcy państwa saudyjskiego i króla Arabii Saudyjskiej w latach 1932–1953. W miejskim muzeum poznać można historię islamu i Królestwa Arabii Saudyjskiej. Zwiedzimy Pałac Murabba, wybudowany w latach trzydziestych XX wieku przez Abd al-Aziz ibn Su’uda. Zwiedzimy serce starego Rijadu - potężną twierdzę Masmak, gdzie prezentowane są miedzy innymi osiągnięcia rodziny Saudów w rozwoju kraju. Następnie obejrzymy bramę Al-Thumairi, Wieżę Wodną – symbol miasta, meczet Al Rahji oraz unikatowe w skali świata muzeum lotnictwa. Obejrzymy także nowoczesną część Rijadu. Jej symbolami są wieżowce Al Faisalyah Center oraz Kingdom Centre. Lunch lub kawa w hotelu Ritz. Było to ponoć najdroższe więzienie świata, w którym król Arabii przetrzymywał niepokorne książęta. W zależności od możliwości i pozostałego do dyspozycji czasu, wycieczka w okolice Rijadu do miejsca zwanego "Kraniec Świata" - The Edge of the World. Bajeczne krajobrazy rozległej i bezkresnej pustyni. Najbardziej spektakularną formą terenu jest ciągnące się kilometrami urwisko. Spacer nad przepaścią wzdłuż „Krańca świata”. Następnie wizyta w kanionie oraz jaskini. Wieczorem spotkanie (kolacja) z szacownymi znajomymi Poza Trasą Adventure w Arabii Saudyjskiej - Panem Ambasadorem RP (opcja do potwierdzenia). Nocleg w hotelu w Rijadzie.

Arabia Saudyjska

Dzień 3. Rijad / Prowincja Al-Ahsa / Jezioro Al-Asfar (Yellow Lake) / Al Hofuf 

Po śniadaniu transfer na dworzec kolejowy i wyjazd lokalnym pociągiem do prowincji Al Ahsa, położonej na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Podróż potrwa około 3 godziny. Po dotarciu na miejsce przesiadka do jeepów i wycieczka na jedyne w swoim rodzaju pustynne safari, podczas którego dotrzemy między innymi nad Jezioro Al-Asfar (Yellow Lake). Jezioro Al-Asfar jest jednym z najważniejszych płytkich jezior podmokłych w regionie Zatoki Perskiej. Jezioro otoczone jest malowniczo wydmami i zielenią. Zimą gromadzą się tu ptaki wędrowne, między innymi czaple squacco i perkozy. Następnie dalsza podróż do Al Hofuf. Wieczorny spacer uliczkami Al Hofuf. Odwiedzimy sklepy oferujące tradycyjne wyroby i rzemiosło artystyczne. Obejrzymy między innymi Pałac Ibrahima wraz z meczetem z kopułą, wybudowany w 1555 roku. Nocleg w Al Hofuf. 

Arabia Saudyjska wycieczka

Dzień 4. Al Hofuf / Oaza Al Ahsa 

Po śniadaniu wizyta w pobliskiej oazie - miasteczku Al Ahsa. Z uwagi na bogactwo wody na tym terenie, będące ewenementem w tym pustynnym regionie, oaza zamieszkała jest stale od czasów prehistorycznych. Jest to największa oaza na świecie, gdzie uprawiane są palmy daktylowe. Zwiedzanie oazy Al Ahsa z typowo arabską zabudową, licznymi zabytkami poświadczającymi bogatą historię regionu, ogrodami, kanałami, studniami. Wizyta na Qaisariya Souk. W oazie Al Ahsa znajduje się również stanowisko archeologiczne, które ukazuje ślady nieprzerwanego osadnictwa w regionie od neolitu do czasów obecnych. Oaza wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nieopodal oazy położna jest góra Jabal Qarah, gdzie obejrzymy Jaskinie Qara. Przejazd na tereny wybrzeża Zatoki Perskiej. Zwiedzanie okolic wybrzeża Zatoki Perskiej. Nocleg w okolicach Al Hofuf. 

podróż do Arabii Saudyjskiej

Dzień 5. Al Hofuf / Dammam / Abha / Rijal Almaa / Nadżran (Najran)

Po śniadaniu transfer na lotnisko do Dammam i wylot do Abha. Abha położona jest w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej u podnóża gór Dżabal al-Hidżaz (Jabal Al Hadżaz), w których znajduje się najwyższy szczyt Arabii Saudyjskiej Dżabal As-Sauda, mierzący 3132 m n.p.m. Po przylocie do Abha dalsza podróż w kierunku gór Dżabal al-Hidżaz. Dotrzemy na Wyżynę Suda. Są to tereny położone na wysokości około 1000 - 2000 metrów n.p.m. Krótki spacer po okolicy.

podróż do Arabii Saudyjskiej

Następnie przejazd do miasteczka Rijal Almaa z unikalną architekturą. W przeszłości Rijal Almaa była ważnym przystankiem dla pielgrzymów podróżujących z Jemenu do świętych miejsc islamu - Mekki i Medyny w Arabii Saudyjskiej. W Rijal Almaa obejrzeć można charakterystyczne kilkupiętrowe kamienne budynki z drewnianymi ozdobnymi okiennicami i drzwiami w kolorach zielonym, białym, żółtym i czerwonym. Niektóre z nich sięgają ośmiu kondygnacji. Rijal Almaa kandyduje do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem programu będzie wizyta na plantacji róż w okolicy Abha. Panują tu idealne warunki do uprawy ujmujących swoim zapachem róż damasceńskich. To w tym rejonie ulokowane są największe plantacje róż i liczne fabryczki perfum i kosmetyków różanych, niezwykle cenionych i popularnych w Arabii Saudyjskiej. Dalsza podróż do miasta Nadżran (Najran), położonego w pobliżu granicy jemeńskiej. Trasa do pokonania około 250 km. Nocleg w Nadżran (Najran). 

podróż do Arabii Saudyjskiej

Dzień 6. Nadżran (Najran) / (Abha)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Nadżran (Najran). Obszar pogranicza Arabii Saudyjskiej i Jemenu to bardzo ciekawe tereny, znacznie różniące się od wcześniej zwiedzanych miast i miasteczek Arabii Saudyjskiej. W Nadżran (Najran) obejrzymy tradycyjną zabudowę, wzniesioną głównie z gliniany, między innymi forty i lokalne suki. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest Qasr Al-Emara, który jest doskonałym przykładem tradycyjnej architektury regionu. Wizyta na bazarze Alukhood oraz okolicznych terenach Nadżran (Najran). W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu - przejazd do Abha i tam nocleg, lub nocleg w Nadżran (Najran). 

Arabia Saudyjska

Dzień 7. (Nadżran) / Abha / Dżedda (Jeddah) 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Dżedda (Jeddah). Po dotarciu do Jeddah, transfer do centrum miasta.  Miasto Dżedda (Jeddah) znane jest głównie ze względu na unikalność tutejszych zabytków architektonicznych, docenionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy zabytkową dzielnicę Al-Balad. Obejrzymy zabytkowe bramy miejskie, najstarszy w mieście meczet Al Shaffi (z zewnątrz). Spacer labiryntem uliczek z kilkusetletnimi domami wybudowanymi z koralowca z zabudowanymi bogato zdobionymi balkonami. Zwiedzanie Domu Naseefa - pieczołowicie odrestaurowanej dawnej rezydencji królewskiej o tradycyjnych wnętrzach oraz Domu Shorbatly. Spacer tradycyjnym sukiem arabskim Al-Alawi oraz afgańskim i filipińskim. Odwiedzimy także targ rybny, gdzie mamy szanse zobaczyć największe tuńczyki świata oraz niezliczone gatunki owoców morza. W Dżedda (Jeddah) panuje swoiście liberalna atmosfera, niespotykana nigdzie indziej w Arabii Saudyjskiej, którą z pewnością dostrzeżemy podczas wizyty w mieście. Nocleg w Dżedda Jeddah.

Arabia Saudyjska wycieczka

Dzień 8. Dżedda (Jeddah)

Po śniadaniu czeka nas aktywny wypoczynek na wybrzeżu w okolicach Dżedda (Jeddah). Snorkeling przy rafie koralowej i relaks na plaży nad Morzem Czerwonym. Nocleg w Dżedda Jeddah.

Dzień 9. Dżedda (Jeddah)

Po śniadaniu zwiedzanie nowoczesnej części Dżedda (Jeddah). Spacer promenadą Corniche - ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Dżedda (Jeddah). Obejrzymy „Pływający Meczet” Masjid Al Rahma - jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta. Ciekawy architektonicznie biały meczet to połączenie tradycyjnej regionalnej architektury i nowoczesnej technologii. Meczet zbudowany został na filarach, dzięki którym zdaje unosić się na wodzie. Szczególnie atrakcyjnie meczet prezentuje się o wschodzie oraz zachodzie słońca i podczas przypływów, kiedy to „pływa na wodzie”. W oddali rysuje się kolejny symbol nowoczesnej Arabii Saudyjskiej - Kingdom Tower - wieżowiec w trakcie budowy, którego wysokość ma przekroczyć kilometr. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Arabii Saudyjskiej. Wylot do Warszawy.  

Arabia SaudyjskaArabia Saudyjska wycieczka

Dzień 10. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Rijad - Jeddah - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne
 • Noclegi w hotelach 3*+ (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych, pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z programem (samolot, autobusy, pociąg, taxi, bus)
 • Opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Zezwolenia i permity tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Wszelkie opłaty trekkingowe i pustynne safari
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami – ok. 25 USD dziennie / osoba
 • Kosztów wizy oraz lokalnej polisy Arabii Saudyjskiej około 550 PLN (wiza załatwiana przez Poza Trasą Adventure)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

ARABIA SAUDYJSKA WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

ARABIA SAUDYJSKA WYCIECZKA - BLISKI WSCHÓD AZJA

Arabia Saudyjska Wycieczka Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Arabia Saudyjska – świat dwóch biegunów, Arabia Saudyjska - Spacer kanionem , Arabia Saudyjska południe - rejon Abha oraz Najran.

Poznaj pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód