fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Chiny Zachodnie
PROWINCJA Sinciang
19.07.2024
-
07.08.2024
20
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

ChinY zachodniE

PROWINCJA SINCIANG (XINJIANG) - KASHGAR - PAMIR - PUSTYNIA TAKLA MAKAN

Chiny Zachodnie Wyprawa z Poza Trasą to podróż dla poszukiwaczy azjatyckich klimatów, miłośników folkloru oraz pasjonatów górskich widoków. Podczas podróży odwiedzimy między innymi Kaszgar - legendarne miasto leżące na trasie Jedwabnego Szlaku. To w Kaszgar spotykały się liczne karawany podróżujące przez piaski pustyń Gobi i Takla Makan, by odpocząć, uzupełnić zapasy i ruszyć w dalszą drogę przez zdradliwe przełęcze Gór Karakorum, Tien Szan i Pamir. W czasie podróży udamy się również nad jeziora w Górach Bogda Shan, gdzie spotkamy wielbłądy, których garby nie służą – jak mawiali radzieccy naukowcy do przechowywania wody i tłuszczu lecz do maskowania się w terenie pagórkowatym. Zwiedzimy miasto Hotan położone w południowej części Kotliny Kaszgarskiej, na skraju Pustyni Takla Makan, gdzie zapoznamy się z kulturą i tradycją mieszkańców tych ziem - Ujgurów. W starożytnej miejscowości Kuqa odwiedzimy kilka meczetów, a także liczne bazary i markety. Stare miasto Kuqa to labirynt wąskich uliczek, gdzie panuje niesamowity i niepowtarzalny klimat. Mnóstwo tu warsztatów rzemieślniczych oferujących najróżniejsze przedmioty. Na bazarach piętrzą się stosy blaszanych wyrobów, kosze z przyprawami, worki z nasionami i barwnikami. Kuqa położone jest na Pustyni Takla Makan, którą otaczają najwyższe łańcuchy górskie świata, m.in. Kunlun, Karakorum i Tienszan o wysokościach szczytów powyżej 7000 m n.p.m. (np. Pik Pobiedy). Takla Makan jest drugą największą piaszczystą pustynią świata o powierzchni bliskiej powierzchni Polski. Jeśli dopisze nam szczęście na pustyni doświadczymy śpiewu wydm, czyli piaszczystej przestrzeni wydm wydającej własny dźwięk. To świst, buczenie i wibrujące dźwięki, niczym silnik samolot odrzutowca. W czasie podróży zawitamy również nad Jezioro Karakol położone na wysokości ponad 3500 m n.p.m. Jezioro otaczają malownicze potężne szczyty: Kongur Shan (7649 m n.p.m.) i Muztag Ata (7546 m n.p.m.). Zapraszamy na fascynującą wyprawę Chiny Zachodnie z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ChinY zachodniE - Program PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Urumczi - prowincji Sinciang w Chinach Zachodnich. 

Dzień 2. URUMCZI - PROWINCJA  SINCIANG - XINJIANG

Przylot do Urumczi. Sinciang (Xinjiang) jest najdalej na zachód wysuniętą prowincją Chin. Region ten obejmuje rozległy i zróżnicowany obszar. Centralną część prowincji zajmuje piaszczysta Pustynia Takla Makan, na zachodzie granicę stanowią jedne z najwyższych gór świata, Karakorum i Tien -szan, na północnym wschodzie rozpościera się położona 155 metrów poniżej poziomu morza Kotlina Turfańska. Sinciang (Xinjiang) jest regionem autonomicznym, który w dużym stopniu zamieszkają Ujgurzy. To mniejszość narodowa pochodzenia tureckiego. Ujgurzy są muzułmanami. Niegdyś stanowili oni większość lokalnej społeczności. Urumczi jest stolicą regionu Sinciang (Xinjiang) i największym miastem w zachodniej części Chin, leży u podnóża gór Tien Szan. Miasto stanowiło niegdyś ważny ośrodek na trasie Jedwabnego Szlaku. W mieście znajdują się liczne meczety i tętniące życiem bazary. W Urumczi zwiedzimy Muzeum Regionalne Xinjiang, gdzie wystawiane są odkryte w regionie zabytki: szkliwione wyroby garncarskie, starożytne pisma, jedwab, odzież, narzędzia i wiele innych. Muzeum zawiera również ekspozycję doskonale zachowanych mumii sprzed prawie czterech tysięcy lat. Wieczorem wybierzemy się na spacer po Międzynarodowym Wielkim Bazarze zbudowanym w muzułmańskim stylu. Jest to największy targ na świecie a jego powierzchnia wynosi 4000 m2. Jest tu wiele egzotycznych stoisk należących do różnych grup etnicznych. Nocleg w Urumczi.

Dzień 3. NIEBIAŃSKIE JEZIORO TIANCHI

Wyjazd na całodniową wycieczkę w niezwykle malowniczą okolicę. Zobaczymy Niebiańskie Jezioro Tianchi. Położone jest ono po północnej stronie pasma gór Bogda Shan na wysokości 2000 m n.p.m. Brzegi szmaragdowego jeziora otoczone są górami porośniętymi lasem. Jezioro oraz pobliskie szlaki górskie stanowią popularną atrakcję turystyczną. Nocleg w Urumczi.

Dzień 4. TURFAN / DOLINA WINNIC

Podróż na Pustynię Takla Makan, w kierunku Kotliny Turfan. Jest to druga po Morzu Martwym, największa depresja na świecie. Panuje tu klimat kontynentalny skrajnie suchy z bardzo wysokimi temperaturami latem (rekord to 48°C) i chłodnymi zimami. Mimo tak ciężkich warunków klimatycznych w okolicy znajdują się liczne winnice. Odwiedzimy Dolinę Winorośli - zieloną oazę na środku pustyni. Oaza nawadniana jest specjalnym systemem podziemnych kanałów i studni wykorzystujących spadek terenu i doprowadzających wodę z lodowców w górach Tien Szan. Kanały te to tzw. kartezy. Następnie wyjazd do miasta Turfan, które było niegdyś kwitnącym ośrodkiem na Jedwabnym Szlaku. Odwiedzimy lokalny bazar, gdzie kupić można produkty, z których słynie okolica: winogrona, wino i doskonałej jakości rodzynki. Nocleg w Turfan.

Dzień 5. TURFAN / ZWIEDZANIE OKOLICY

Dziś kontynuujemy zwiedzanie miasta Turfan i jego okolic. Najważniejszym zabytkiem w mieście jest meczet Emina z pięknym 44-metrowym minaretem. Jest to najwyższy minaret w Chinach. Meczet wybudowany został pod koniec XVIII w. dla upamiętnienia zwycięstwa ujgurskiego przywódcy Emina Hodży podczas ataku mandżurskich wojsk. Następnie zwiedzimy ruiny garnizonowego miasta Jiaohe, założonego dla ochrony granic cesarstwa. Miasto powstało przeszło dwa tysiące lat temu, za czasów dynastii Han. Jiaohe usytuowane było na klifowym wzniesieniu na wyspie rzecznej. Do dzisiejszych czasów dotrwały jedynie fragmenty ścian budynków. Kolejnym punktem zwiedzania będą ruiny miasta Gaochang, wybudowanego w VII w. za czasów dynastii Tang. Miasto to było w późniejszym okresie stolicą kaganatu ujgurskiego. Do dzisiaj zachowały się mury miejskie i pozostałości klasztoru buddyjskiego. Gaochang i Jiaohe stanowiły jedne z najważniejszych miast handlowych oraz ośrodków kulturowych w północnej części Jedwabnego Szlaku. Następnie podróż w kierunku Doliny Tuyugou. Pojedziemy do grobowców Astana, gdzie chowano mieszkańców miasta Gaochang. Panujący tu suchy klimat spowodował mumifikację ciał, które w doskonałej kondycji przetrwały ponad 1200 lat. W okolicy odwiedzimy również słynne Groty Bezeklik znane także jako Groty Tysiąca Buddów. Jest to kompleks 83 buddyjskich świątyń wykutych w skałach jaskiń. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione malowidła ścienne, które powstały między V a IX w. Obecnie  malowidła znajdują się tylko w 40 jaskiniach. Niestety duża część lepiej zachowanych malowideł, wywieziona została przez niemieckiego archeologa do Berlina, gdzie w czasie II wojny światowej uległy one kompletnemu zniszczeniu. Najstarsze zachowane malowidło pochodzi z V w. Umieszczone jest ono na kasetonowym suficie w grocie numer 18. Przejazd nocnym pociągiem do miasta Kuqa.

Dzień 6. KUQA

Przyjazd do ujgurskiego miasta Kuqa. Miasto było niegdyś ważnym punktem handlowym na Jedwabnym Szlaku. W okolicy odkryto liczne ruiny sprzed okresu muzułmańskiego, było to ważne centrum buddyzmu na tych terenach. Po krótkim spacerze po starej części miasta pojedziemy do Grot Buddy Kizil, gdzie znajduje się ponad dwieście wykutych w skałach piaskowca grot i nisz. Obejrzeć tu można liczne dzieła sztuki buddyjskiej. Malowidła, freski i płaskorzeźby przedstawiające wizerunki Buddy. Dzieła pochodzą z okresu od III do VIII w. Następnie pojedziemy do Wielkiego Kanionu. Jest to prawdziwa gratka dla fanów fotografii. Ogromne wrażenie robią wysokie pionowe ściany kanionu, malowniczo wyrzeźbione przez naturę w czerwonym piaskowcu. Kolejnym punktem zwiedzania będą ruiny świątyni buddyjskiej Subash. Kompleks składa się z ruin świątyni, stup, buddyjskich domów. Nocleg w Kuqa.

Dzień 7. KUQA

Dziś kontynuujemy zwiedzanie miasta Kuqa. Zwiedzimy między innymi Stare Miasto, które zachowało ujgurską architekturę, klimat i charakter. Zobaczymy wybudowany w XVI w. Wielki Meczet. Następnie wyruszymy w drogę do Aksu. Nocleg w Aksu. 

Dzień 8. AKSU / PUSTYNIA TAKLA MAKAN

Po śniadaniu wyjazd w drogę przez Pustynię Takla Makan. Pustynia ta jest jedną z największych pustyń piaszczystych na świecie, jej powierzchnia wynosi 270 tys. km2. Takla Makan otaczają najwyższe łańcuchy górskie świata: Karakorum, Tien-szan, Kunlun, których szczyty przekraczają 7000 m n.p.m. Wydmy, które znajdują się na pustyni sięgają nawet 300 metrów wysokości. Nocleg w Niya (Minefeng).

Dzień 9.  KERIYA  / HOTAN

Rano wyjazd w kierunku miasta Hotan. Po drodze zatrzymamy się w starym barwnym ujgurskim mieście Keriya, które leżało na trasie Jedwabnego Szlaku. Miasto pomału unowocześniane jest przez chińskie władze. Po dotarciu do Hotan odwiedzimy nocny bazar ujgurski, gdzie zrobić można zakupy oraz zjeść lokalne dania. Hotan słynie z pięknych wyrobów wykonanych z nefrytu. Znaleźć tu można liczne warsztaty, które zajmują się obróbką kamieni. Miasto słynie również z wyrobów z jedwabiu, tradycyjnych dywanów i kilimów. Wieczorny spacer po mieście i czas wolny. Nocleg w Hotan.

Dzień 10.  KARGILIK / YARKAND

Podróż w kierunku miasta Yarkand. Po drodze zatrzymamy się w niewielkim mieście Kargilik, gdzie zjemy lunch, odpoczniemy i poznamy codzienne życie mieszkańców. Następnie wyruszymy w dalszą drogę do miasta Yarkand. Yarkand to miasto wspominano już w II w. p.n.e. Było przystankiem na szlaku karawan. Obecnie to ośrodek rolniczy, słynie też z produkcji jedwabiu, dywanów i kożuchów. Zwiedzimy główną część miasto, meczet Altun z XVI w. i barwny ujgurski bazar. Wieczorny spacer po mieście i czas wolny. Nocleg w Yarkand.

Dzień 11. YENGISAR / KASZGAR

Rano wyjazd w kierunku Kaszgaru. Po drodze zatrzymamy się w Yengisar. Ujgurscy rzemieślnicy z Yengisar znani są na całym świecie z wyrobu tradycyjnych noży. Przez wieki rzemiosło to było ważną częścią tutejszej historii i tradycji, przekazywanej z ojca na syna. Stalowe ostrza noży ujgurskich były ręcznie kształtowane i ostrzone, a ozdobne rękojeści wykonywane były z kości, rogu, muszli i innych materiałów zdobionych geometrycznymi wzorami. Ponieważ każdy element wykonany był ręcznie, nie było dwóch takich samych noży ujgurskich. Spacer po mieście i chwila na odpoczynek. Następnie wyruszamy w dalszą drogę do Kaszgaru. Wieczorny spacer po Kaszgarze i czas wolny. Nocleg w Kaszgar.

Dzień 12. KASZGAR

Kaszgar zawsze był ważnym centrum handlowym Azji, tu łączyły się północna i południowa część Jedwabnego Szlaku. Miasto zamieszkane jest głównie przez Ujgurów, kulturowo bardziej zbliżone jest do miast Środkowej Azji. Zwiedzanie Kaszgaru rozpoczniemy od wizyty na najbardziej znanym w okolicy Niedzielnym Targu Zwierząt. Ma on 1500-letnią tradycję. Setki handlarzy sprzedaje i kupuje tu zwierzęta – owce, kozy, bydło, wielbłądy i konie. Na targ, który jest również miejscem spotkań towarzyskich, zjeżdżają ludzie z najróżniejszych okolic: Ujgurzy, Chińczycy, Kazachowie, Tadżycy i Kirgizi. Jest to miejsce hałaśliwe, barwne, niezwykle ciekawe, fotogeniczne i wciąż autentyczne. Dodatkową atrakcją są pobliskie lokale serwujące regionalne przysmaki. Następnie zwiedzimy grobowiec Jusupa Has Hadżiba - autora traktatów filozoficzno-religijnych, żyjącego w XI w. oraz mauzoleum Abkah Khoja. Budynki mauzoleum Abkah Khoja wzniesiono w typowo ujgurskim stylu, otocza go piękny różany ogród. Budowla przypomina meczet, obok wzniesiony jest lekko pochyły minaret. Abkah Khoja był wybitnym muzułmańskim przywódcą religijnym i politycznym, zmarł w 1695 r. Jego grobowiec zajmuje centralne miejsce w mauzoleum, znajdują się tu trównież groby jego potomków. Pochowana jest tu jego prawnuczka - Xiangfei, która porwana została do Pekinu. Tam nie chcąc zostać nałożnicą na cesarskim dworze, zmuszona została do popełnienia samobójstwa. Jej ciało odesłano do Kaszgaru w powozie, którego pozostałości oglądać można w małym meczecie. Przespacerujemy się ulicami Starego Miasta w Kaszgarze, pełnych wąskich uliczek o charakterystycznej ujgurskiej zabudowie. Obejrzymy największy, prawie sześćsetletni meczet w Chinach - Id Kah. Odpoczniemy na placu Id Kah przy meczecie, gdzie znajdują się liczne bary, herbaciarnie, warsztaty i sklepy z rękodziełem. Nocleg w Kaszgarze.

Dzień 13. TASHKURGAN

Po śniadaniu wyjazd do Tashkurgan. Miasto leży tuż przy granicy z Tadżykistanem, Afganistanem i Pakistanem na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Większość mieszkańców miasta to Tadżycy. Miasto położone jest w rozległej dolinie, otoczonej wysokimi szczytami gór Pamiru. Z tego miejsca blisko już do przełęczy Khundźerab i granicy z Pakistanem. Panoramę okolicy obejrzeć będziemy mogli ze szczytu górującego nad miastem. Znajdują się tu pozostałości kamiennej cytadeli. Zwiedzimy miasteczko Tashkurgan, poznamy mieszkańców i lokalne zwyczaje. Nocleg w Tashkurgan.

Dzień 14. JEZIORO KARAKOL

Wyjazd nad Jezioro Karakol. Podróżować będziemy Karakorum Highway - Szosą Karakorumską. Okolice jeziora to region zamieszkały przez Kirgizów. Jezioro Karakol położone jest na wysokości 3600 m n.p.m.i jest to niesamowicie malownicza okolica. Nad turkusowym jeziorem wznoszą się wiecznie ośnieżone masywy siedmiotysięczników Kangur Tagh (7719 m n.p.m.), Muztagata (7546 m n.p.m.). Lekki trekking nad jeziorem. Można tu spotkać pasące się jaki i wielbłądy oraz skorzystać z gościny w kirgiskiej jurcie. Nocleg w wiosce.

Dzień 15. WYCIECZKA W GÓRY

Wycieczka w pobliskie góry. Będzie to dzień spędzony w przepięknej scenerii. Czekają nas widoki zapierające dech w piersiach. Nocleg w wiosce.

Dzień 16.  KASZGAR

Rano wyjazd do Kaszgaru. Po drodze obejrzymy skalny Łuk Shiptona. Łuk to niezwykły zabytek natury. Leży na wysokości 3168 m n.p.m. Ma 366 m. wysokości względem dna kanionu i 65 metrów rozpiętości. Łuk ten nazwany został od nazwiska Erica Shiptona, konsula Wielkiej Brytanii w Kaszgarze, miłośnika gór, alpinisty i podróżnika. Shipton zachęcany przez miejscową ludność dotarł tu w 1947 r. i „odkrył” to miejsce dla świata. Wieczorem czas wolny w Kaszgarze. Możliwość zrobienia zakupów na bazarze, wizyty na starym mieście lub w parku, gdzie wieczorami mieszkańcy lubią spędzać czas muzykując i tańcząc. Nocleg w Kaszgarze.

Dzień 17. URUMCZI

Wyjazd pociągiem lub przelot samolotem do Urumczi.

Dzień 18. URUMCZI

Dzień rezerwowy w Urumczi. Czas wolny w Urumczi. Możliwość zrobienia zakupów na miejskich bazarach i samodzielnego zwiedzania miasta.

Dzień 19. 20.

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Chiny - Warszawa ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) i  hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych (istnieje możliwość zakwaterowania w pokoju jednoosobowym za dodatkową opłatą - na zapytanie)
 • Śniadania, jeśli są one w cenie hotelu
 • Transport na całej trasie podróży (wszystkie środki transportu) zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę ujgurskiego przedstawiciela - lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Koszty wejść do wszystkich płatnych punktów wskazanych w programie
 • Pozwolenia i permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje: 

*Grupa min. 6 osób

Chiny Zachodnie na zdjęciach

ChinY zachodniE - AZJA

Chiny Zachodnie Chiny Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Chiny Zachodnie - Ujgurzy

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Chin: Tybet Góra Kailasz Kora i Festiwal Saga Dawa