fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Chiny Zachodnie - Kaszgar i Pamir
19.08.2020
-
07.09.2020
20
dni
CENA:
2000 USD + 7300 PLN

WYPRAWA do Chin zachodnich

PROWINCJA XINGJANG (XINJIANG) - KASZGAR - PAMIR

Nasza wyprawa do Chin Zachodnich to podróż dla poszukiwaczy azjatyckich klimatów, folkloru oraz pasjonatów górskich widoków. Mimo że brzmi to niczym propozycja wyjazdu dla zahartowanych podróżników, to jest to podróż dla każdego. Podczas podróży poznawać będziemy między innymi:

 • Miasto Kaszgar, gdzie udamy się na kaszgarski bazar, legendarne miejsce Jedwabnego Szlaku. To w Kaszgarze spotykały się liczne karawany podróżujące przez piaski pustyń Gobi i Takla Makan, by odpocząć, uzupełnić zapasy i ruszyć w dalszą drogę przez zdradliwe przełęcze gór Karakorum, Tien Shan czy Pamir.
 • Udamy się nad jeziora w górach Bogda Shan, gdzie spotkamy wielbłądy, których garby nie służą – jak mawiali radzieccy naukowcy do przechowywania wody i tłuszczu, ale do maskowania się w terenie pagórkowatym.
 • Zwiedzimy miasto Hotan położone w południowej części Kotliny Kaszgarskiej, na skraju pustyni Takla Makan, gdzie zapoznamy się z kulturą i tradycją mieszkańców tych ziem, Ujgurów.
 • Pojedziemy do miasta Kucha na pustynie Taklamakan, którą otaczają najwyższe łańcuchy górskie świata, m.in. Kunlun, Karakorum, Tienszan o wysokościach szczytów powyżej 7000 m n.p.m. (np. Pik Pobiedy). Takla Makan jest drugą największą pustynią piaszczystą świata, o powierzchni bliskiej powierzchni Polski. Jak nam dopisze szczęście, na pustyni doświadczymy czegoś rzadko spotykanego – śpiewu wydm, czyli piaszczystej przestrzeni wydm wydającej własny dźwięk. To świst, buczenie i wibrujące dźwięki, niczym silnik samolot odrzutowca. W starożytnej miejscowości Kucha odwiedzimy kilka meczetów, a także liczne markety. Stare miasto Kucha to labirynt wąskich uliczek, stare miasto ma własny niepowtarzalny klimat, gdzie ciągną się sklepiko-warsztaty, piętrzą się stosy blaszanych wyrobów, kosze z przyprawami, worki z nasionami i barwnikami.
 • Zawitamy również nad jezioro Karakol, położone na wysokości ponad 3500 metrów. Otaczają go malownicze, potężne szczyty: Kongur Shan (7649m n.p.m.) i Muztag Ata (7546m n.p.m.)

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program WYPRAWY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina

Dzień 2. URUMCZI - REGION XINJIANG

Przylot do Urumczi.

Xinjiang jest najdalej na zachód wysuniętą prowincją Chin. Region ten obejmuje rozległy i zróżnicowany obszar. Centralną część prowincji zajmuje piaszczysta pustynia Takla Makan, na zachodzie granicę stanowią jedne z najwyższych gór świata, Karakorum i Tien -szan, na północnym wschodzie rozpościera się położona 155 metrów poniżej poziomu morza Kotlina Turfańska.

Xinjiang jest regionem autonomicznym, który w dużym stopniu zamieszkają Ujgurzy. To mniejszość narodowa pochodzenia tureckiego. Ujgurzy są muzułmanami. Niegdyś stanowili oni większość lokalnej społeczności.

Urumczi jest stolicą regionu Xinjiang i największym miastem w zachodniej części Chin, leży u podnóża gór Tien-szan.

Miasto stanowiło niegdyś ważny ośrodek na trasie Jedwabnego Szlaku. W mieście znajdują się liczne meczety i tętniące życiem bazary.

W Urumczi zwiedzimy Muzeum Regionalne Xinjiang, gdzie wystawiane są odkryte w regionie zabytki: szkliwione wyroby garncarskie, starożytne pisma, jedwab, odzież, narzędzia i wiele innych. Muzeum zawiera również ekspozycję doskonale zachowanych mumii sprzed prawie czterech tysięcy lat. Wieczorem wybierzemy się na spacer po Międzynarodowym Wielkim Bazarze zbudowanym w muzułmańskim stylu. Jest to największy targ na świecie a jego powierzchnia wynosi 4000 m2. Jest tu wiele egzotycznych stoisk należących do różnych grup etnicznych. Nocleg w Urumczi.

Dzień 3. NIEBIAŃSKIE JEZIORO TIANCHI

Dziś jedziemy na całodniową wycieczkę w niezwykle malowniczą okolicę. Zobaczymy Niebiańskie Jezioro Tianchi. Położone jest ono po północnej stronie pasma gór Bogda Shan na wysokości 2000 m n.p.m. Brzegi szmaragdowego jeziora otoczone jest górami porośniętymi lasem. Jezioro oraz pobliskie szlaki górskie stanowią popularną atrakcję turystyczną.  Nocleg w Urumczi.

Dzień 4. TURFAN / DOLINA WINNIC

Dziś wyruszamy na pustynię Takla Makan, w kierunku Kotliny Turfan. Jest to druga po Morzu Martwym, największa depresja na świecie. Panuje tu klimat kontynentalny skrajnie suchy z bardzo wysokimi temperaturami latem (rekord 48°C) i chłodnymi zimami. Mimo tak ciężkich warunków klimatycznych w okolicy znajdują się liczne winnice. Odwiedzimy Dolinę Winorośli - zieloną oazę na środku pustyni. Oaza nawadniana jest specjalnym systemem podziemnych kanałów i studni wykorzystujących spadek terenu i doprowadzających wodę z lodowców w górach Tien-szan. Kanały te to tzw. kartezy.

Następnie pojedziemy do miasta Turfan, które było niegdyś kwitnącym ośrodkiem na Jedwabnym Szlaku. Odwiedzimy lokalny bazar, gdzie kupić można produkty, z których słynie okolica:  winogrona, wino i doskonałej jakości rodzynki. Nocleg w Turfanie.

Dzień 5. TURFAN / ZWIEDZANIE OKOLICY

Dziś kontynuujemy zwiedzanie miasta Turfan i jego okolic.

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest meczet Emina z pięknym 44-metrowym minaretem. Jest to najwyższy minaret w Chinach.

Meczet wybudowany został pod koniec XVIII w. dla upamiętnienia zwycięstwa ujgurskiego przywódcy Emina Hodży podczas ataku mandżurskich wojsk.

Następnie zwiedzimy ruiny garnizonowego miasta Jiaohe, założonego dla ochrony granic cesarstwa. Miasto powstało przeszło dwa tysiące lat temu, za czasów dynastii Han. Jiaohe usytuowane było na klifowym wzniesieniu na wyspie rzecznej. Do dzisiejszych czasów dotrwały jedynie fragmenty ścian budynków.

Kolejnym punktem zwiedzania będą ruiny miasta Gaochang, wybudowanego w VII w. za czasów dynastii Tang. Miasto to było w późniejszym okresie stolicą kaganatu ujgurskiego. Do dzisiaj zachowały się mury miejskie i pozostałości klasztoru buddyjskiego. Gaochang i Jiaohe stanowiły jedne z najważniejszych miast handlowych oraz ośrodków kulturowych w północnej części Jedwabnego Szlaku.

Następnie przejazd do Dolinę Tuyugou. Pojedziemy do grobowców Astana, gdzie chowano mieszkańców miasta Gaochang. Panujący tu suchy klimat spowodował mumifikację ciał, które w doskonałej kondycji przetrwały ponad 1200 lat.

W okolicy odwiedzimy również słynne groty Bezeklik znane także jako Groty Tysiąca Buddów. Jest to kompleks 83 buddyjskich świątyń wykutych w skałach jaskiń. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione malowidła ścienne, które powstały między V a IX w. Obecnie  malowidła znajdują się tylko w 40 jaskiniach. Niestety duża część lepiej zachowanych malowideł, wywieziona została przez niemieckiego archeologa do Berlina, gdzie w czasie II wojny światowej uległy one kompletnemu zniszczeniu. Najstarsze zachowane malowidło pochodzi z V w. Umieszczone jest ono na kasetonowym suficie w grocie numer 18.  Przejazd nocnym pociągiem do Kuchy.

Dzień 6. KUCHA

Przyjazd do ujgurskiego miasta Kucha. Miasto było niegdyś ważnym punktem handlowym na Jedwabnym Szlaku. W okolicy odkryto liczne ruiny sprzed okresu muzułmańskiego, było to ważne centrum buddyzmu na tych terenach.

Po krótkim spacerze po starej części miasta pojedziemy do Grot Buddy Kizil, gdzie znajduje się ponad dwieście wykutych w skałach piaskowca grot i nisz. Obejrzeć tu można liczne dzieła sztuki buddyjskiej. Malowidła, freski i płaskorzeźby przedstawiające wizerunki Buddy. Dzieła pochodzą z okresu od III do VIII w. 

Następnie pojedziemy do Wielkiego Kanionu. Jest to prawdziwa gratka dla fanów fotografii. Ogromne wrażenie robią wysokie pionowe ściany kanionu, malowniczo wyrzeźbione przez naturę w czerwonym piaskowcu. Kolejnym punktem zwiedzania będą ruiny świątyni buddyjskiej Subash. Kompleks składa się z ruin świątyni, stup, buddyjskich domów. Nocleg w Kuchy.

Dzień 7. KUCHA

Dziś kontynuujemy zwiedzanie Kuchy. Zwiedzimy między innymi Stare Miasto, które zachowało ujgurską architekturę, klimat i charakter. Zobaczymy wybudowany w XVI w. Wielki Meczet. Następnie wyruszymy w drogę do Aksu. Nocleg w Aksu. 

Dzień 8. AKSU / PUSTYNIA TAKLA MAKAN

Po śniadaniu wyruszymy w drogę przez pustynię Takla Makan. Pustynia ta jest jedną z największych pustyń piaszczystych na świecie, jej powierzchnia wynosi 270 tys. km2. Takla Makan otaczają najwyższe łańcuchy górskie świata: Karakorum, Tien-szan, Kunlun, których szczyty przekraczają 7000 m n.p.m. Wydmy, które znajdują się na pustyni sięgają nawet 300 metrów wysokości. Nocleg w Niya (Minefeng).

Dzień 9.  KERIYA  / HOTAN

Rano wyruszymy w kierunku miasta Hotan. Po drodze zatrzymamy się w starym barwnym ujgurskim mieście Keriya, które leżało na trasie Jedwabnego Szlaku. Miasto pomału unowocześniane jest przez chińskie władze. Po dotarciu do Hotan odwiedzimy nocny bazar ujgurski, gdzie zrobić można zakupy oraz zjeść lokalne dania.   Hotan słynie z pięknych wyrobów wykonanych z nefrytu. Znaleźć tu można liczne warsztaty, które zajmują się obróbką kamieni. Miasto słynie również z wyrobów z jedwabiu, tradycyjnych dywanów i kilimów. Wieczorny spacer po mieście i czas wolny. Nocleg w Hotan.

Dzień 10.  KARGILIK / YARKAND

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku miasta Yarkand. Po drodze zatrzymamy się w niewielkim mieście Kargilik, gdzie zjemy lunch, odpoczniemy i poznamy codzienne życie mieszkańców. Następnie wyruszymy w dalszą drogę do miasta Yarkand.

Yarkand to miasto wspominano już w II w. p.n.e. Było przystankiem na szlaku karawan. Obecnie to ośrodek rolniczy, słynie też z produkcji jedwabiu, dywanów i kożuchów. Zwiedzimy główną część miasto, meczet Altun z XVI w. i barwny ujgurski bazar. Wieczorny spacer po mieście i czas wolny. Nocleg w Yarkand.

Dzień 11. YENGISAR / KASZGAR

Rano wyruszymy w kierunku Kaszgaru. Po drodze zatrzymamy się w Yengisar.

Ujgurscy rzemieślnicy z Yengisar znani są na całym świecie z wyrobu tradycyjnych noży. Przez wieki rzemiosło to było ważną częścią tutejszej historii i tradycji, przekazywanej z ojca na syna. Stalowe ostrza noży ujgurskich były ręcznie kształtowane i ostrzone, a ozdobne rękojeści wykonywane były z kości, rogu, muszli i innych materiałów zdobionych geometrycznymi wzorami. Ponieważ każdy element wykonany buł ręcznie, nie było dwóch takich samych noży ujgurskich. Spacer po mieście i chwila na odpoczynek. Następnie wyruszamy w dalszą drogę do Kaszgaru. Wieczorny spacer po Kaszgarze i czas wolny. Nocleg w Kaszgarze.

Dzień 12. KASZGAR

Kaszgar zawsze był ważnym centrum handlowym Azji, tu łączyły się północna i południowa część Jedwabnego Szlaku. Miasto zamieszkane jest głównie przez Ujgurów, kulturowo bardziej zbliżone jest do miast Środkowej Azji.

Zwiedzanie Kaszgaru rozpoczniemy od wizyty na najbardziej znanym w okolicy Niedzielnym Targu Zwierząt. Ma on 1500-letnią tradycję. Setki handlarzy sprzedaje i kupuje tu zwierzęta – owce, kozy, bydło, wielbłądy i konie. Na targ, który jest również miejscem spotkań towarzyskich, zjeżdżają ludzie z najróżniejszych okolic: Ujgurzy, Chińczycy, Kazachowie, Tadżycy i Kirgizi. Jest to miejsce hałaśliwe, barwne, niezwykle ciekawe, fotogeniczne i wciąż autentyczne. Dodatkową atrakcją są pobliskie lokale serwujące regionalne przysmaki.

Następnie zwiedzimy grobowiec Jusupa Has Hadżiba - autora traktatów filozoficzno-religijnych, żyjącego w XI w. oraz mauzoleum Abkah Khoja. 

Budynki mauzoleum Abkah Khoja wzniesiono w typowo ujgurskim stylu, otocza go piękny różany ogród. Budowla przypomina meczet, obok wzniesiony jest lekko pochyły minaret. Abkah Khoja był wybitnym muzułmańskim przywódcą religijnym i politycznym, zmarł w 1695 r. Jego grobowiec zajmuje centralne miejsce w mauzoleum, znajdują się tu trównież groby jego potomków. Pochowana jest tu jego prawnuczka - Xiangfei, która porwana została do Pekinu. Tam nie chcąc zostać nałożnicą na cesarskim dworze, zmuszona została do popełnienia samobójstwa. Jej ciało odesłano do Kaszgaru w powozie, którego pozostałości oglądać można w małym meczecie. 

Przespacerujemy się ulicami Starego Miasta w Kaszgarze, pełnych wąskich uliczek o charakterystycznej ujgurskiej zabudowie. Obejrzymy największy, prawie sześćsetletni meczet w Chinach - Id Kah. Odpoczniemy na placu Id Kah przy meczecie, gdzie znajdują się liczne bary, herbaciarnie, warsztaty i sklepy z rękodziełem. Nocleg w Kaszgarze.

Dzień 13. TASHKURGAN

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Tashkurgan. Miasto leży tuż przy granicy z Tadżykistanem, Afganistanem i Pakistanem na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Większość mieszkańców miasta to Tadżycy. Miasto położone jest w rozległej dolinie, otoczonej wysokimi szczytami gór Pamiru. Z tego miejsca blisko już do przełęczy Khundźerab i granicy z Pakistanem. Panoramę okolicy obejrzeć będziemy mogli ze szczytu górującego nad miastem. Znajdują się tu pozostałości kamiennej cytadeli. Zwiedzimy miasteczko Tashkurgan, poznamy mieszkańców i lokalne zwyczaje. Nocleg w Tashkurgan.

Dzień 14. JEZIORO KARAKOL

Dziś wyjedziemy nad jezioro Karakol. Podróżować będziemy Szosą Karakorumską. Okolice jeziora to region zamieszkały przez Kirgizów. Karakol położone jest na wysokości 3600 m n.p.m. Jest to niesamowicie malownicza okolica. Nad turkusowym jeziorem wznoszą się  wiecznie ośnieżone masywy siedmiotysięczników Kangur Tagh (7719 m n.p.m.), Muztagata (7546 m n.p.m.)

Lekki trekking nad jeziorem. Można tu spotkać pasące się jaki i wielbłądy oraz skorzystać z gościny w kirgiskiej jurcie.  Nocleg w wiosce.

Dzień 15. WYCIECZKA W GÓRY

Dziś wybierzemy się na wycieczkę w pobliskie góry. Będzie to dzień spędzony w przepięknej scenerii. Czekają nas widoki zapierające dech w piersiach.  Nocleg w wiosce.

Dzień 16.  KASZGAR

Rano wyjeżdżamy do Kaszgaru. Po drodze obejrzymy skalny Łuk Shiptona. Łuk to niezwykły zabytek natury. Leży na wysokości 3168 m n.p.m. Ma 366 m. wysokości względem dna kanionu i 65 metrów rozpiętości. Łuk ten nazwany został od nazwiska Erica Shiptona, konsula Wielkiej Brytanii w Kaszgarze, miłośnika gór, alpinisty i podróżnika. Shipton zachęcany przez miejscową ludność dotarł tu w 1947 r. i „odkrył” to miejsce dla świata.

Wieczorem czas wolny w Kaszgarze. Możliwość zrobienia zakupów na bazarze, wizyty na starym mieście lub w parku, gdzie wieczorami mieszkańcy lubią spędzać czas muzykując i tańcząc. Nocleg w Kaszgarze.

Dzień 17. URUMCZI

Wyjazd pociągiem lub przelot samolotem do Urumczi.

Dzień 18. URUMCZI

Dzień rezerwowy w Urumczi. Czas wolny w Urumczi. Możliwość zrobienia zakupów na miejskich bazarach i samodzielnego zwiedzania miasta.

Dzień 19. 20.

Wylot do Europy. Powrót do Polski.

TRASA WYPRAWY:

Chiny Zachodnie na zdjęciach:

2000 USD

+ bilety lotnicze ok. 7300 PLN


Cena obejmuje:

 • Transport na całej trasie podróży ( wszystkie środki transportu)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę ujgurskiego przedstawiciela mówiącego po angielsku
 • Hotele klasy wskazanej w opisie ( 3* i budget hotels dwuosobowe) ale istnieje możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego za calosc za doplatą 1.200PLN
 • Opłacone wejścia do wszystkich płatnych punktów wskazanych w programie
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Śniadania, jeśli są one w cenie hotelu
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dodatkowe koszta to: