kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

CHINY YUNNAN POZA TRASĄ
07.10.2024-23.10.2024
21.04.2025-07.05.2025
17
dni
CENA:
3950 USD + bilety lotnicze ok. PLN

CHINY YUNNAN WYJAZD POZA TRASĄ

Chiny Yunnan wyjazd z Poza Trasą Adventure

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

CHINY YUNNAN - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Pekinu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Pekin / CHINY YUNNAN - Dali

Przylot do Pekinu. Kontynuacja podróży. Wylot z Pekinu do Dali. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Chinach. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Dali. W cenie kolacja. 

Dzień 3. Dali

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie starego miasta Dali, którego historia sięga VIII wieku. Dali położone jest nad brzegiem Jeziora Erhai i otoczone wysokimi na ponad 4000 metrów Górami Cang Shan. Miasto było niegdyś ważnym ośrodkiem handlowym, a oprócz siedzib kupieckich funkcjonował tu także urząd celny. Z tamtych czasów w Dali pozostały imponujące mury miejskie. W XIX wieku w Dali rozkwitł handel herbatą. Dzięki temu na doskonale zachowanej starówce, znajdziemy przyjemne kawiarnie, serwujące aromatyczne herbaty i lokalne przysmaki. Mieszkańcy Dali należą w większości do grupy etnicznej Bai. W XIX wieku Dali było częścią Królestwa Birmy, a w XIII wieku zostało zdobyte przez Mongolskiego Kubilaj-chana. W atmosferze miasta wyczuć można różnorodność wpływów innych azjatyckich kultur. Spacer w najciekawszych zakątkach Dali. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dali. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 4. Dali / Jezioro Erhai / Xizhou / Dali

Po śniadaniu wybierzemy się na przejażdżkę rowerową nad Jeziorem Erhai. Przemierzymy malowniczy szlak rowerowy, znany jako „Erhai ecological corridor for cycling and hiking” „洱海生态廊道”. Łączna długość szlaku wynosi około 100 km, my jednak przejedziemy krótszy odcinek (do ok. 25 km). W wybranym punkcie odbierze nas samochód. Następnie wizyta w Xizhou, gdzie udamy się na targ organizowany przez społeczność Bai. Bai to jedna z 55 uznawanych przez Chiny mniejszości etnicznych, licząca około 2 mln osób. Nazwa Bai oznacza „Biały Lud”. Bai zamieszkują głównie okolice Dali w Yunnan i posługują się własnym językiem bai. W trakcie wizyty w Xizhou poznamy także tradycyjną architekturę lokalną, m.in. typowe domy z dziedzińcem zwane ”san fang yi zhao bi”. Złożymy wizytę w warsztatach tkackich, gdzie będziemy mieli okazję zakupić wyroby rzemieślnicze. Popołudniu powrót do Dali. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dali. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 5. Dali / Shibaoshan Grotto / Shaxi

Po śniadaniu wyjazd na wzgórze Shibaoshan, gdzie znajdują się groty i kompleks buddyjskich świątyń. To jedno z najlepiej zachowanych skarbów starożytnego buddyzmu w Chinach. Świątynia Shibaoshan Grotto pochodzi sprzed około 1300 lat. Jej obecność na tym terenie wskazuje na fakt, że buddyzm Mahayana dotarł do prowincji Yunnan z Tybetu. W malowniczo położonej świątyni zobaczymy zabytkowe malowidła ścienne i wykute w skale rzeźby przedstawiające typowe sceny z ikonografii buddyjskiej. Następnie udamy się na 2-godzinny spacer szlakiem prowadzącym do miasteczka Shaxi. Po drodze miniemy kilka wiosek ludnośći Bai oraz ich warsztaty wytwarzające tradycyjną ceramikę. Szlak prowadzi przez malownicze tereny z charakterystycznymi formacjami skalnymi i klifami z czerwonych piaskowców, zwanymi Danxia. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House Shaxi. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 6. Shaxi / Lijiang

Po śniadaniu czas wolny na eksplorację miasteczka Shaxi. To historyczne miasto o tradycjach kupieckich, którego historia sięga czasów cesarskiej dynastii Tang władającej w Chinach w latach 618-907. W Shaxi, leżącym na trasie słynnego Szlaku Herbacianego (wiodącego z Yunnan do Birmy i Tybetu), handlowano herbatą oraz końmi. Do dziś zachował się zespół zabytkowej architektury oraz rynek, który wpisany jest na World Monuments Watch List jako jeden ze 100 najbardziej zagrożonych fenomenów kulturowych świata. Następnie przejazd do miasta Lijiang. Po dotarciu na miejsce wizyta na lokalnym targu oraz w Parku Staw Czarnego Smoka (Black Dragon Pool Park). Ozdobą parku jest krystalicznie czyste jezioro zasilanym górskimi strumieniami , pawilon położony nad jego brzegiem oraz kamienny mostek. To wyjątkowo malownicze miejsce ze wspaniałym widokiem na masyw Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka liczącej 4506 m n.p.m. Widok ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całych Chinach. Następnie przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Lijiang. W cenie śniadanie i kolacja. 

Chiny Yunnan

Dzień 7. Lijiang / Yuhu / Naxi / Lijiang

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Lijiang. Miasto położone jest u podnóża Himalajów, w cieniu Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka na wysokości prawie 2500 m n.p.m. Lijiang jest prawdziwą perłą Yunnanu z piękną tradycyjną architekturą i bogatą historią. Tutejsze stare miasto, labirynt brukowanych uliczek i kanałów, nad którymi poprzerzucano kamienne mostki wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełen uroku klimat miasta przenosi do czasów dynastii Ming i pozwala wczuć się w atmosferę minionych epok. Co ciekawe, jest to jedno z nielicznych miast w tej części świata, którego nie strzegą mury. Lijiang posiada również dawny, niezwykle skomplikowany i pomysłowy system zaopatrywania w wodę, który nadal sprawnie działa. Miasto Lijiang oraz okolice zamieszkuje społeczność należąca do mniejszości etnicznej Naxi. Spacer lokalnym targiem Zhongyi oraz na górę Lion Rock, skąd ujrzymy panoramę Starego Miasta Lijiang. Następnie udamy się do wioski Yuhu i Naxi, gdzie znajduje się 558 malowideł ściennych, pochodzących z okresu dynastii Ming z 1385 roku. Stanowią one dowód wymiany politycznej, gospodarczej, kulturalnej i religijnej między tym regionem a resztą Chin. Tego dnia odwiedzimy również Dongba Culture Museum, które przybliży nam system wierzeń ludu Nakhi. W religii tej ważną rolę odgrywają liczne bóstwa i duchy. Nakhi wierzą także, że człowiek i natura to rodzeństwo. Popołudniu powrót do Lijiang. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lijiang. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 8. Lijiang / Qiaotou / Trekking Wąwóz Skaczącego Tygrysa (Tiger Leaping Gorge)

Po śniadaniu wyjazd do wioski Qiaotou (1850 m n.p.m.). Qiaotou jest bramą i punktem startowym trekkingów w spektakularnym Wąwozie Skaczącego Tygrysa. Wąwóz Skaczącego Tygrysa jest jednym z najpiękniejszych wąwozów świata i najbardziej znanym wąwozem w Chinach. Nazwa wąwozu ma związek z jego niewielką szerokością. Legenda głosi, że ściany wąwozu są rozstawione tak wąsko, że tygrys może przeskoczyć jednym susem nad płynącą wąwozem rzeką Jinsha (stanowi ona górny bieg Jangcy). W niektórych miejscach różnica wysokości od koryta płynącej dołem rzeki do szczytu góry wynosi prawie 4000 metrów. Wąwóz stanowi część obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do punktu u podnóży góry Haba, z którego rozpoczniemy około 15-kilometrowy trekking. W pierwszej godzinie trekkingu dotrzemy do wioski Zhong Luo Yu (2250 m n.p.m.). Następnie wyruszymy do „24 Bends”(2650 m n.p.m.), czyli krętej ścieżki z 24 zakrętami, z której roztaczają się spektakularne widoki na okolicę - Śnieżną Górę Nefrytowego Smoka (Jade Snow Mountain) oraz Śnieżną Górę Haba (Haba Snow Mountain) zwaną również Górą Złotego Kwiatu. Śnieżna Góra Haba jest siostrą wyższej i bardziej znanej Śnieżnej Góry Jadeitowego Smoka. Obie góry tworzą jedną stronę Wąwozu Skaczącego Tygrysa. Tereny te zamieszkiwane są przed ludność Naxi, będzie okazja aby podpatrzyć ich codzienne życie. Kolejne półtorej godziny marszu zajmie nam podejście pod „Two Families” (2320 m n.p.m.). Finalne dwie godziny to marsz do wioski Bendiwan (2410 m n.p.m.), gdzie zakończymy trekking na ten dzień. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Bendiwan. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 9. Wąwóz Skaczącego Tygrysa (Tiger Leaping Gorge) - Bendiwan / Zhongdian (Shangri-La City)

Po śniadaniu kontynuacja trekkingu w Wąwozie Skaczącego Tygrysa. W tym dniu pokonamy 14-kilometrowy odcinek. Wędrówka przez Walnut Grove do pensjonatu Tina’s Guesthouse - Da Shen Gou (2060 m n.p.m.), położonego przy głównej drodze. Trekking wśród zapierających dech w piersiach widoków. Trekking zakończymy w Tina’s Guesthouse. Tu oczekiwać będzie na nas samochód, którym wyruszymy w dalszą podróż do Zhongdian (Shangri-la). To stolica i największe miasto Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Diqing, położona wśród ośnieżonych szczytów i lasów sosnowych. Okolica Shangrila zamieszkana jest głównie przez Tybetańczyków, co niewątpliwie nadaje temu miejscu wyjątkowy klimat. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Zhongdian (Shangri-la). W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 10. Zhongdian (Shangri-La City) / Klasztor Song Zan Lin / Benzilan / Deqin (Deqen) 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Deqin, miasteczka położonego na pograniczu z Tybetem (przejazd ok. 6 godzin). W trakcie podróży zatrzymywać będziemy się w najciekawszych punktach trasy. Obejrzymy imponujący buddyjski Klasztor Song Zan Lin (Songzanlin lub Dongzhulin) z XVII wieku. Choć klasztor często odwiedzany jest przez pielgrzymów, to wciąż pozostaje z dala od szlaków turystycznych przez co zachował swą autentyczność. Następnie trasą leżącą u podnóży Baiman Snow Mountain skierujemy się do kupieckiego miasta Benzilan. Miasto stanowiło niegdyś łącznik pomiędzy prowincją Yunnan a Tybetem. W trakcie dnia przejazd przez malownicze doliny i tybetańskie górskie wioski. Po dotarciu do Deqin przejazd do hotelu i zakwaterowanie w hotelu. Dequin położony jest na wysokości ponad 3500 m n.p.m. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Deqin. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 11. Deqin (Deqen) / Minyong - Lodowiec Mingyong / Trekking - Dimaluo

Dzień zaczniemy od podziwiania malowniczego wschodu słońca nad pasmem górskim Meili Snow Mountains (6740 m n.p.m.) Powrót na śniadanie. Następnie wyruszymy do wioski Minyong, skąd obserwować można Lodowiec Mingyong. Mingyong uznawany jest przez Tybetańczyków za święty. Lodowiec zasilany jest śniegiem z Góry Meili. W ciągu ostatnich lat lodowiec cofnął się o ponad 200 metrów. Stale podnosi się tu także linia drzew, co związane jest zapewne z globalnym ociepleniem. Góry i doliny w okolicy Deqin stanowią doskonałe warunki do trekingów wśród tybetańskich wiosek, świątyń i klasztorów. Obszar położony jest na terenie Stref Chronionych Trzech Równoległych Rzek wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyruszymy w około 5-godzinny trekking w kierunku wioski Dimaluo. Wioska ta zamieszkała jest w dużej mierze przez katolików, ze względu na dawną działalność misjonarzy. Mimo to, Dimaluo uznawane jest za enklawę kultury tybetańskiej w regionie. Trasa prowadzi lasem i wzdłuż rzeki. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w domu u lokalnych gospodarzy. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Dimaluo. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 12. Trekking - Dimaluo / Baihanluo /Balagong

Po śniadaniu wyruszymy w około 10-kilometrowy trekking do Balagong, położonego na wysokości 3700m n.p.m. Trasa prowadzić będzie przez wioskę Baihanluo (2400 m n.p.m), gdzie znajduje się najstarszy kościół w rejonie Nujiang. Przejście tego dystansu zajmie nam około 6 godzin. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w obozowisku. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 13. Trekking - Balagong / Dolina Sewalongba

Po śniadaniu wyruszymy w około 12-kilometrowy trekking do Doliny Sewalongba (3600 m n.p.m.). Dziś przekroczymy Przełęcz Selalaka. Trasa prowadzić będzie przez pastwisko Benggu, położone na wysokości ponad 4000 m n.p.m. Przejście tego dystansu zajmie nam około 6-7 godzin. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w obozowisku. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 14. Trekking - Dolina Sewalongba / Przełęcz Luolongjialong

Po śniadaniu wyruszymy w około 13 kilometrowy trekking do Przełęczy Luolongjialong (3250m n.p.m.). Trasa prowadzić będzie przez Przełęcz Selalaka (4250 m n.p.m.). Przejście tego dystansu zajmie nam około 7 godzin. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w obozowisku. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 15. Trekking - Przełęcz Luolongjialong / Cizhong

Po śniadaniu wyruszymy ostatni około 6,5-godzinny odcinek trekkingu. Wędrówka do wioski Cizhong. To typowa tybetańska osada położona na prawym brzegu rzeki Mekong. Po dotarciu na miejsce zwiedzimy wioskę. Cizhong zamieszkana jest głównie przez Tybetańczyków i Naxi. Jednak większość mieszkańców to praktykujący katolicy, a uprawiane tu wino to pamiątka po francuskich misjonarzach. Obejrzymy między innymi kościół katolicki. Tutejsze praktyki religijne pozostają pod wpływem wielu kultur mniejszościowych w Yunnan, między innymi społeczności Tybetańczyków i Naxi, którzy kultywują zasady matriarchatu. Czas wolny na odpoczynek po kilkudniowym trekkingu. Nocleg w Guest House w Cizhong. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 16. Cizhong / Zhongdian (Shangri-La City) / Pekin

Po śniadaniu podróż powrotna do Zhongdian (Shangri-La City). Po dotarciu do Zhongdian (Shangri-La City) transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Pekinu (via Kunming). Po przylocie do Pekinu transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 17. 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Chinach. Wylot z Pekinu do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3950USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Pekin - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej oraz w obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych, na kempingu w namiotach podczas trekkingu (namioty dwuosobowe). Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. 430 USD) 
 • Posiłki zgodnie z opisem w programie (śniadania i kolacje)
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem
 • Opiekę polskiego pilota 
 • Opiekę i usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych 
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem 
 • Trekkingi zgodnie z opisem w programie z zespołem serwisowym (przewodnik, kucharz, konie do niesienia bagażu. *Uwaga - podczas trekkingu konieczny plecak (nie może być twarda walizka)
 • Wycieczkę rowerową nad Jeziorem Erhai (wynajęcie rowerów w cenie)
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych na loty wewnętrzne Pekin - Dali oraz Zhongdian (Shangri-La City) - Kunming - Pekin (ok. 1000 USD)
 • Kosztów posiłków poza wymienionymi w opisie programu oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet itp.

*Grupa minimum 6 osób

CHINY YUNNAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH