kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TYBET GÓRA KAILASZ
KRÓLESTWO GUGE
SAGA DAWA PIELGRZYMKA KORA
12.09.2024-29.09.2024
14.05.2025-31.05.2025
01.06.2025-18.06.2025
18
dni
CENA:
4150 USD + bilety lotnicze ok. 5000 PLN

TYBET GÓRA KAILASZ (MOUNT KAILASH)

ŚWIĘTO FESTIVAL SAGA DAWA I TRZYDNIOWA KORA pielgrzymka TYBET GórA Kailasz

Tybet Góra Kailasz (Mount Kailash) wyjazd z Poza Trasą Adventure. Przed nami fascynująca wyprawa, w trakcie której podróżować będziemy Koleją Tybetańską, zwiedzimy stolicę Tybetu Lhasę, dotrzemy do Mount Everest Base Camp, ale przede wszystkim uczestniczyć będziemy w buddyjskim święcie Festival Saga Dawa oraz korze - pielgrzymce wokół świętej Góry Kailasz (Mount Kailash). Góra Kailasz to miejsce pielgrzymek wyznawców czterech religii: Hinduizmu, Buddyzmu, Dżinizmu i Bon, co czyni ją świętym miejscem dla ponad pięciuset milionów mieszkańców globu.

Dla Kogo? - Tybet Góra Kailasz wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć duchowości Tybetu oraz tych, którzy kochają najwyższe góry świata i jednocześnie nie obawiają się trudów podróży po prawdziwych bezdrożach. Pielgrzymka wokół świętej Góry Kailasz będzie momentem wyjątkowych wzruszeń i doznań. Miłośnikom architektury i sztuki wielkiej cywilizacji tybetańskiej podróż przybliży niesamowite zabytki. Wyprawę Tybet Góra Kailasz polecamy również wszystkim miłośnikom przyrody oraz tym, których wzruszają wschody i zachody słońca w niezwykłych okolicznościach natury. Podczas tej podróży przeżyjemy jedyny i niepowtarzalny wschód słońca nad szczytami Himalajów pod Mt Everest Base Camp.

Kiedy? - Podczas obchodów największego tybetańskiego święta Festival Saga Dawa. Święto Saga Dawa upamiętnia życie Buddy - jego narodziny, nauczanie i osiągnięcie nirwany. Saga Dawa odbywa się corocznie, piętnastego dnia czwartego miesiąca księżycowego, kiedy to przyszły Budda doznał oświecenia i osiągnął nirwanę. Święto obchodzone jest w całym Tybecie, ale szczególnie ważnym dla Buddystów miejscem jest święta Góra Kailasz. Przybywają tu liczni pielgrzymi, którzy wyruszają w korę - pielgrzymkę wokół świętej góry. Część z nich pokonuje korę wielokrotnie. Wierzą oni, że okrążenie góry przyniesie im powodzenie i szczęście w życiu i  przybliży do nirwany. Zapraszamy w podróż Tybet Góra Kailasz (Mount Kailash) z Poza Trasą Adventure!

*Uwaga - Święto Festival SAGA DAWA odbywa się tylko w terminie majowym 2024 i czerwcowym 2025. Trzydniowa Pielgrzymka Kora wokół Góry Kailash odbywa się we wszystkich terminach.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TYBET GÓRA KAILASZ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Pekinu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. CHINY - Pekin / CHINY CENTRALNE - Xining

Przylot do Pekinu. Kontynuacja podróży. Wylot z Pekinu do Xining, miasta leżącego w centralnych Chinach. Po przylocie do Xining transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w hotelu w Xining. W cenie kolacja. 

Dzień 3. Xining 

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek, dopełnienie formalności związanych z wjazdem do Tybetu oraz zakupy przed podróżą pociągiem do Lhasy. Następnie transfer na dworzec kolejowy. Przejazd nocnym pociągiem do Lhasy w wagonie sypialnym. Podróż pociągiem ułatwia stopniową aklimatyzację konieczną podczas pobytu na tak dużej wysokości. Podróżować będziemy słynną Koleją Tybetańską. Trasa liczy prawie dwa tysiące kilometrów i jest najwyżej położonym szlakiem kolejowym na świecie. Najwyżej położona stacja Tanggula znajduje się na wysokości 5068 m n.p.m. Po drodze mijać będziemy tunel Fenghuoshan, który znajduje się na wysokości 4905 m n.p.m. i jest najwyżej położonym tunelem na świecie. Jego długość wynosi 1338 metrów. Prawie 24-godzinnej podróży pociągiem towarzyszyć będą wspaniałe krajobrazy. Nocleg w pociągu w wagonie sypialnym. W cenie śniadanie i lunch. (kolacja możliwa do zakupienia w pociągu w formie box).

Dzień 4. TYBET Lhasa

Przyjazd do Lhasa - stolicy i największego miasta Tybetu. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i aklimatyzację wysokościowa. Lhasa położona jest na wysokości 3650 m n.p.m. Nocleg w hotelu w Lhasa. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 5. Lhasa - Świątynia Johkang (Jokhang Temple) / Klasztor Sera (Sera Temple) / Barkhor

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Świątynia Johkang, która jest najstarszą i najważniejszą świątynią buddyjską w Tybecie. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Świątyni Johkang liczy ponad 1300 lat. W świątyni przechowywanych jest wiele skarbów tybetańskiej kultury, najważniejszym z nich jest posąg Jowo – przedstawiający 12-letniego księcia Śakjamuniego, późniejszego Buddę. Świątynia Johkang jest jednym z najświętszych miejsc buddyzmu tybetańskiego. Wokół świątyni gromadzą się tłumy pielgrzymów z całego świata. Wraz z pielgrzymami odbędziemy tradycyjny rytuał kora - obejścia świątyni ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara. Czas na kontemplację tego niezwykłego miejsca oraz jego niepowtarzalnej atmosfery. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Klasztor Sera, który jest ośrodkiem szkoły Gelugpa podobnie jak Klasztor Drepung, który odwiedzimy w kolejnym dniu. Klasztor Sera założony został na początku XV wieku. Obecnie mieszka tu i kształci się zaledwie kilkaset mnichów, co stanowi ułamek wcześniejszej działalności edukacyjnej. Klasztor Sera słynie z wyjątkowych debat mnichów.  Będziemy mieli możliwość obserwowania tradycyjnej dysputy, odbywającej się na dziedzińcu klasztoru. Wizyta w Wielkiej Sali Zgromadzeń i spacer uliczkami klasztoru. Następnie spacer po najstarszej i najbardziej znanej ulicy w Lhasie - Barkhor. Tu znajduje się najciekawsze i najbardziej kolorowe targowisko, na którym liczni sprzedawcy oferują tybetańskie dewocjonalia, rzemiosło i pamiątki. Na Barkhor gromadzą się pielgrzymi odwiedzający Lhasę. Wokół panuje niepowtarzalna atmosfera i klimat. Czas na zakupy i zdjęcia. W ciągu dnia przerwa na krótki odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lhasa. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 6. Lhasa - Pałac Potala / Klasztor Drepung

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie najważniejszego zabytku Lhasy - Pałacu Potala. Pałac Potala, który obecnie pełni funkcję muzeum, zbudowany został w VII wieku. Od XVII był zimową rezydencję Dalai Lamów - duchowych zwierzchników buddyzmu tybetańskiego. Warowny pałac górujący nad Lhasą usytuowany jest na szczycie Czerwonego Wzgórza. Pałac ma 117 metrów wysokości, trzynaście pięter i tysiąc pomieszczeń, dwadzieścia tysięcy kapliczek oraz ponad dwieście tysięcy posągów Buddy. Imponujący kompleks tworzą Biały i Czerwony Pałac oraz związane z nimi budowle. Czerwony Pałac stanowił religijne centrum, znajdowały się tu sale zgromadzeń mnichów, kaplice i świątynie, biblioteki z buddyjskimi rękopisami, a także pagody i stupy, w których przechowywano zabalsamowane ciała dalajlamów. W Białym Pałacu znajdowały się świeckie pomieszczenia mieszkalne, urzędy a także drukarnia. Pałac jest symbolem buddyzmu i narodowej tożsamości Tybetańczyków, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem zwiedzania będzie największy tybetański Klasztor Drepung, który położony jest na górze Gambo Utse, kilka kilometrów na zachód od Lhasy. Klasztor założony został w 1416 roku i szczycił się najwyższymi standardami edukacyjnymi. Był to jeden z trzech głównych ośrodków szkoły Gelugpa (pozostałe to Klasztor Sera i Ganden). Klasztor Drepung był rownież siedzibą pierwszych dalajlamów, aż do momentu przeniesienia jej do Pałacu Potala. W czasach swojej świetności mieszkało w nim i pobierało nauki około 10 tysięcy mnichów. Uznawany był wówczas za największy klasztor świata. Dziś w klasztorze kształci się zaledwie kilkuset michów. Spacer uliczkami rozległego klasztornego miasteczka. W czasie dzisiejszego zwiedzania będziemy mieli czas na kontemplację tych niezwykłych miejsc, zdjęcia oraz obserwację codziennego życia i zwyczajów mnichów. W ciągu dnia przerwa na krótki odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lhasie. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 7. Lhasa / Shigatse (Xigazê)

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku miasta Shigatse, które jest drugim największym miastem w Tybecie. Podróżować będziemy słynną Autostradą Przyjaźni. Do pokonania trasa około 400 km. Podróż potrwa oko 6 godzin. Po drodze przepiękne tybetańskie krajobrazy - panorama Himalajów, malowniczo położone wioski i miasteczka, trzepoczące na wietrze flagi modlitewne i stada tybetańskich zwierząt. Na trasie zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia i krótki odpoczynek. Jednym z przystanków na trasie będzie okolica Jeziora Yamdrok, które uznawane jest za jedno z trzech świętych jezior Tybetu (obok Manasarovar i Namtso). Szmaragdowe Yamdrok położone jest na wysokości 4450 m n.p.m. i otoczone jest malowniczo ośnieżonymi szczytami górskimi. Szczególnie pięknie jezioro wygląda w słoneczne dni obserwowane z Przełęczy Kambala. Kontynuując podróż zatrzymamy się w punkcie skąd obserwować będziemy Lodowiec Kharola - jeden z trzech głównych lodowców kontynentalnych Tybetu. To lodowiec spływający z góry Noijin Kangsang (7191 m n.p.m.), która jest jedną z czterech świętych gór Tybetu. Kolejnym przystankiem na trasie będzie Klasztor Palkor Czade (Baiju Temple), będący ośrodkiem Gelug, Sakja i Drukpa kagju - trzech szkół buddyzmu tybetańskiego. Klasztor założony został na początku XV wieku. Na jego terenie znajduje się Kumbum - największy w Tybecie i najlepiej zachowany czorten (stupa), wzniesiony około 1440 roku. Kumbum ma sześć poziomów zwieńczonych złotą kopułą. Na poszczególnych piętrach rozmieszczone są bogato zdobione kaplice z malowidłami i posągami. Kumbum podziwiać można przemieszczając się wokół budowli w tradycyjny tybetański sposób - zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas rewolucji kulturalnej Klasztor Palkor Czade (Baiju Temple) został niemal całkowicie zniszczony. Z kompleksu trzynastu budynków klasztornych ocalały wówczas tylko dwa oraz stupa Kumbum. Duża część posągów w kaplicach została wówczas zniszczona, jednak wewnątrz stupy przetrwały freski z XIV wieku. Kontynuacja podróży do Shigatse. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu - spacer po mieście, wizyta na lokalnym bazarze oraz degustacja tradycyjnej słonej tybetańskiej herbaty z dodatkiem zjełczałego masła lub czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Shigatse. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 8. Shigatse (Xigazê) / Mount Everest Base Camp

Po śniadaniu zwiedzanie zespołu klasztornego Taszilunpo (Tashilhunpo Monstery), należącego do szkoły gelug. Taszilunpo zbudowany został w XV wieku i stanowił tradycyjną siedzibę kolejnych Panchen Lamów - drugiej po Dalai Lamie najważniejszej osoby w hierarchii buddyzmu tybetańskiego. Podobnie jak we wszystkich tybetańskich klasztorach, mieszka tu i kształci się dziś tylko niewielka część mnichów w porównaniu z wcześniejszym okresem. W czasach swojej świetności mieszkało tu i praktykowało ponad cztery tysiące mnichów, dziś jest ich tu zaledwie kilkuset. W jednej z klasztornych świątyń - Jamkhang Chenmo, znajduje się 26-metrowy posąg Buddy Maitrei, który wykonany jest z brązu i pozłacany. Na terenie Klasztoru Taszilunpo znajdują się także czorteny z grobowcami Panczen Lamów. Następnie przejazd w kierunku Mount Everest Base Camp. Do pokonania trasa około 350 km. Podróż potrwa około 7 godzin. Na trasie zatrzymamy się przy Klasztorze Rongbuk, położonym na wysokości 5000 m n.p.m., co czyni go najwyżej położonym klasztorem na świecie. Rongbuk należy do szkoły Nyingma. Dalszy dojazd do wioski Zhaxizong, położonej w pobliżu Mount Everest BC. Spacer po okolicy i przy dobrych warunkach pogodowych obserwacja niesamowitego zachodu słońca na tle Himalajów. Podziwiać będziemy oszałamiające widoki na najwyższe góry świata (panorama na szczyty: Mount Everest, Lhotse, Makalu i Cho Oyu). Wizyta w bazie. Nocleg w Guest House. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 9. Mount Everest Base Camp / Saga

Wcześnie rano podziwiać będziemy niesamowity wschód słońca nad Himalajami (przy dobrych warunkach pogodowych). Następnie śniadanie i podróż do miasta Saga. Trasa do pokonania około 360 km. Podróż potrwa około 6 godzin. Podczas podróży podziwiać będzie można przepiękne wysokogórskie widoki. Na trasie widoki na Sziszapangma - 14. najwyższy szczyt świata (8012 m n.p.m.) oraz leżące w jego pobliżu niesamowite turkusowe Jezioro Peikutso, położone na wysokości 4600 m n.p.m. Po dotarciu do Saga zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w hotelu w Saga. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 10. Saga / Darchen

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Darchen. Trasa do pokonania około 500 km. Podróż potrwa około 10 godzin. Na trasie niesamowite krajobrazy Himalajów, pustynnego Płaskowyżu Paryang oraz widok na Górę Kailash. Darchen jest niewielkim miasteczkiem położonym u podnóża Góry Kailasz. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Darchen. W cenie śniadanie i kolacja. 

Góra Kailasz - Mount Kailash położona jest na pustynnym płaskowyżu na wysokości 4575 m n.p.m. i sięga wysokości 6714 m n.p.m. Góra ma cztery charakterystyczne ściany a swoim kształtem przypomina piramidę. Uznawana jest za najświętszą ze wszystkich świętych gór Azji. Czczona przez wyznawców Buddyzmu, Hinduizmu, Dżinizmu oraz Bon (animistycznej religii tybetańskiej). W starożytnych tekstach góra określana była jako centrum świata, ponieważ u podnóża góry znajdują się źródła czterech wielkich rzek: Indusu, Brahmaputry, Karnali (dopływu Gangesu) i Satledź (największy dopływ Indusu).

Miasteczko Darchen jest punktem początkowym kory - pielgrzymki odbywającej się wokół świętej Góry Kailasz. Hinduiści i Buddyści zgodnie z tradycją, wędrują w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara a Dżiniści i wyznawcy Bon - przeciwnym. Trasa pielgrzymki wokół góry wiedzie 52-kilometrowym szlakiem i przebiega na wysokości 4600 do 5600 m n.p.m. Pokonanie całej trasy niektórym pielgrzymom zajmuje tylko piętnaście godzin. Tym, którzy trasę pokonują wykonując co kilka kroków charakterystyczne pokłony, kora zajmuje często trzy tygodnie. Pokłony wyzwalają pielgrzymów od cierpienia i skutków niepomyślnej karmy. Najpierw unoszą oni złożone ręce nad głowę a potem opuszczają je na wysokość ust i piersi. W ten sposób oczyszczają swój umysł, mowę i ciało. Następnie padają na ziemię dotykając jej pięcioma punktami: czołem, dłońmi i kolanami. Każda z tych części ciała reprezentuje pięć negatywnych emocji – gniew, chciwość, zazdrość, dumę i ignorancję. Podczas wykonywania pokłonu człowiek pozbywa się całej złej energii, kierując ją w stronę ziemi. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 11. Darchen / Góra Kailasz (Mount Kailash) / *Święto Festival SAGA DAWA (termin majowy 2024 i czerwcowy 2025) / Tybet Góra Kailasz - Pielgrzymka KORA Dzień Pierwszy - trekking do Dira Phuk

Po śniadaniu uczestniczyć będziemy w obchodach święta Festival Saga Dawa. Święto upamiętnia życie Buddy - jego narodziny, nauczanie i osiągnięcie nirwany. Festival Saga Dawa obchodzony jest w całym Tybecie ale szczególnie uroczyście u podnóża świętej Góry Kailasz (Mount Kailash). Głównym punktem obchodów jest uroczysta ceremonia ustawienia masztu na którym wieszane zostają flagi modlitewne. Następnie mnisi wraz z wiernymi obchodzą maszt w niezwykle podniosłej i barwnej procesji. Jednak dla pielgrzymów najważniejszym momentem jest moment wyruszenia w tradycyjną korę wokół świętej Góry Kailasz (Mount Kailash). Wraz z pielgrzymami i my wyruszymy w trzydniową pielgrzymkę.

Tybet Góra Kailasz

Początek kory to powolny marsz z modlącymi się i śpiewającymi pielgrzymami. Do pokonania będziemy mieli około 20 km. Po około sześciogodzinnym marszu dotrzemy do Dira Phuk, leżącego na wysokości 4750 m n.p.m. Dzisiejsza wędrówka to niezwykłe przeżycia dla ducha i ciała. Kontakt z modlącymi się podążającymi szlakiem pielgrzymami oraz niezwykłe widoki okolicy to wspomnienia, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Na trasie odwiedzimy pagody, Qugu Temple oraz Drira Phuk Monastery. Nocleg w prostym i skromnie wyposażonym pensjonacie w Dira Phuk. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 12. Góra Kailasz (Mount Kailash) / Tybet Góra Kailasz - Pielgrzymka KORA Dzień Drugi -  trekking do Zutul Phu

Po śniadaniu kontynuacja wędrówki. Wyruszamy w drugi dzień kory - pielgrzymki wokół Góry Kailasz (Mount Kailash). Do pokonania będziemy mieli około 24 km, co zajmie około 7 - 8 godzin. Z Dira-Phuk szlak wznosi się w kierunku przełęczy Dolma La - najwyższego punktu naszej trasy. Na trasie dotrzemy do utworzonego przez pielgrzymów kamiennego murku „mani”. Na kamieniach wyryte są mantry. Przełęcz Dolmo La ozdobiona flagami modlitewnymi, położona jest na wysokości około 5500 m n.p.m. Po dotarciu na szczyt przełęczy czas na odpoczynek i kontemplację wraz z pielgrzymami. Na noc zatrzymamy się w Zutul Phuk. Nocleg w prostym i skromnie wyposażonym pensjonacie w Zutul Phuk. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 13. Góra Kailasz (Mount Kailash) / Tybet Góra Kailasz Pielgrzymka KORA - Dzień Trzeci / Darchen / Jezioro Manasarovar / Zada (Tsada)

Po śniadaniu trzeci dzień marszu wraz z pielgrzymami. Do pokonania pozostało nam około 10 km. Wędrówka potrwa około 7 godzin. Po trzech dniach marszu wraz z towarzyszącymi nam pielgrzymami ponownie dotrzemy do Darchen. Zmęczeni ale przepełnieni pozytywnymi emocjami i bogatsi o niesamowite doświadczenie zakończymy trzydniową pielgrzymkę. Następnie przejazd nad jedno z trzech świętych jezior w Tybecie - Jezioro Manasarovar (pozostałe to Jezioro Yamdrok, do którego dotarliśmy wcześniej oraz Jezioro Namtso). Jezioro Manasarovar leży na wysokości 4556 metrów i jest najwyżej położonym słodkowodnym jeziorem na świecie. To święte miejsce przyciąga licznych pielgrzymów, wyznawców zarówno Buddyzmu jak i Hinduizmu. Nad brzegami jeziora usytuowane są klasztory buddyjskie a w okolicy powiewają kolorowe modlitewne flagi. Według tradycji kąpiel w jeziorze zmywa wszelkie winy, grzechy oraz złe i nieczyste myśli. Wokół jeziora buddyjscy pielgrzymi odbywają tradycyjną korę, której trasa ma tutaj 90 km. Okolica jeziora to miejsce wyjątkowo malownicze a samo jezioro zachwyca paletą kolorów od błękitu po głęboką zieleń.

Tybet Góra Kailasz

Kontynuacja podróży do Zada (Tsada). To rejon wspaniałych krajobrazów z przedziwnymi formacjami skalnymi o intensywnych kolorach. Przez tysiące lat woda i wiatr rzeźbiła tu ogromne skały wznoszące się nad doliną, tworząc niezwykle fantazyjne formy kamiennego „lasu”. W zależności od pory dnia mienią się one różnorodnymi kolorami, od bieli aż po czerwień. Po dotarciu do Zada (Tsada) zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. W ciągu dnia przejazd około 230 km, co zajmie około 5 godzin. Nocleg w hotelu w Zada. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 14. Zada (Tsada) / Królestwo Guge / Darchen

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie ruin legendarnego Królestwa Guge, które założone zostało w IX wieku. To niezwykle zamożne i wpływowe Królestwo przez siedem stuleci dzierżyło kontrolę nad handlem złotem, jedwabiem i przyprawami między Indiami i Chinami. Jego stolicami były Tholing i Tsaparang. Królestwo Guge upadło w 1630 roku, po podbiciu przez sąsiednie Królestwo Ladakh (położone na terenie współczesnych Indii). Przez wieki Królestwo Guge pozostawało zaginione i zapomniane, a jego ruiny odkrył trzysta lat później - w roku 1930 roku, włoski podróżnik, orientalista i badacz religii Wschodu Giuseppe Tucci. Do dziś pozostały tu ruiny potężnych fortyfikacji, pałaców, stup i labirynty tuneli i jaskiń. Imponujący jest również krajobraz tego rejonu. Niesamowite wrażenie robią ruiny dawnej stolicy królestwa - Tsaparang, położone na skalnym klifie oraz ruiny byłego królewskiego kompleksu klasztornego Tholing, który w latach świetności był jednym z najważniejszych klasztorów w Tybecie. Domy i jaskinie mieszkalne zlokalizowane na górskich zboczach dla ochrony mieszkańców, otoczone były murami obronnymi i połączone siecią tuneli. Następnie podróż powrotna do Darchen. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. W ciągu dnia przejazd około 250 km, co zajmie około 5 godzin. Nocleg w hotelu w Darchen. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 15. Darchen / Saga

Po śniadaniu podróż powrotna do Saga. Do pokonania około 500 km. Podróż potrwa około 10 godzin. Na trasie zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia w najpiękniejszych punktach oraz krótki odpoczynek. Po dotarciu do Saga zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Saga. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybet Góra Kailasz

Dzień 16. Saga / Shigatse (Xigazê)

Po śniadaniu podróż powrotna do Shigatse. Do pokonania trasa około 450 km. Podróż samochodem potrwa około 9 - 10 godzin. Na trasie zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia w najpiękniejszych punktach oraz krótki odpoczynek. Po dotarciu do Shigatse zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w hotelu w Shigatse. W cenie śniadanie i kolacja. 

Tybetańczycy Tiji Festival Nepal Mustang 2022

Dzień 17. Shigatse (Xigazê) / Lhasa / Pekin

Po wczesnym śniadaniu podróż powrotna do Lhasa. Do pokonania trasa około 280 km. Podróż samochodem potrwa około 5 - 6 godzin. Po dotarciu do Lhasa transfer na lotnisko. Wylot z Lhasa do Pekinu. Przylot do Pekinu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Pekinie. 

Dzień 18. Pekin

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko w Pekinie. Wylot z Pekinu do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne lub zmianę sytuacji politycznej.

*Uwaga - Święto Festival SAGA DAWA odbywa się tylko w terminie majowym 2024 i czerwcowym 2025. Trzydniowa Pielgrzymka Kora wokół Góry Kailash odbywa się we wszystkich terminach. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4150USD

+ bilety lotnicze ok. 5000 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Pekin - Warszawa / Pekin - Xining (Chiny) / Lhasa - Pekin ok. 5000 PLN
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej oraz w pensjonatach i obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych. Pokój jednoosobowy w hotelach za dodatkową opłatą (ok. 650 USD) - oferta do potwierdzenia.
  • Śniadania i kolacje (lub lunch) - zgodnie z opisem w programie
  • Transfery i transport (vanem lub busem) zgodnie z programem
  • Bilety na pociąg do Tybetu - wagon sypialny 4-osobowe przedziały "softsleeper". (Uwaga - w przypadku braku możliwości rezerwacji wersji "softsleeper"- 6-osobowe przedziały "hardsleeper")
  • Pozwolenie na wjazd do Tybetu
  • Pozwolenie na wjazd do Rezerwatu Mount Everest
  • Pozwolenie na wjazd Góra Kailasz
  • Usługę tragarza do transportu bagażu podczas trekkingu pielgrzymki, czyli jaków lub jaka i opiekuna, jaka lub jaków
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Opłaty drogowe oraz parkingowe
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę angielskojęzycznego przewodnika lokalnego - Tybetańczyka
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów wizy chińskiej (pomagamy w uzyskaniu wizy) (ok.  PLN)
  • Kosztów wyżywienia poza posiłkami wymienionymi w opisie programu
  • Kosztów wyżywienia podczas podróży pociągiem Xining - Tybet (ok. 25 juanów / posiłek w pudełku)
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

TYBET GÓRA KAILASZ NA ZDJĘCIACH

TYBET - AZJA

Tybet Góra Kailasz Chiny Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Tybet Królestwo Guge. Zaginione królestwo Himalajów,   Tybet Pielgrzymka wokół Góry Kailasz,   Tybet. Pogrzeb powietrzny,  Tybet Kora wokół Świętej Góry Kaliasz

Tybet - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Chin: Chiny Zachodnie SinciangChiny YunnanChiny Tybet Losar Tybetański Nowy Rok