Tybet Królestwo Guge - to zaginione i zapomniane królestwo, ukryte jest w Himalajach w okolicy miejscowości Tsaparang. Przez siedem stuleci Guge dzierżyło kontrolę nad handlem między Indiami i Chinami, dzięki czemu było niezwykle zamożne oraz wpływowe. Jego potęga i wielkość prysła w jeden haniebny dzień 1630 roku. Wydarzyła się wtedy rzeź na mieszkańcach Guge, dokonana przez najeźdźców z sąsiedniego Królestwa Ladakh (znajdującego się dziś na terenie Indii). Od dnia masakry, Królestwo Guge zostało zapomniane, wszyscy mieszkańcy, sąsiedzi i świadkowie wydarzeń zginęli. Nie było nikogo kto wskazałb, gdzie Królestwo Guge jest usytuowane. Ruiny odkryto trzysta lat później, w roku 1930. Dokonał tego włoski podróżnik, orientalista i badacz religii Wschodu Giuseppe Tucci.
Królestwo Guge, przez dwa wieki było kolebką himalajskiego buddyzmu, w złotym okresie powstawały na jego obszarze wspaniałe buddyjskie klasztory, monumentalne rzeźby. Obiektem szczególnego podziwu są kamienne inskrypcje, które można zobaczyć podczas zwiedzania murów obronnych. Zachwycające i unikatowe w skali światowej jest malarstwo naścienne. Niestety wewnątrz kaplic nie wolno robić zdjęć, pozostaje mi jedynie przekazać, że pozostające tam freski i malowidła mimo upływu setek lat zachowały wiele swej świetności. Co istotne, masakra Guge z XVII wieku polegała “jedynie” na zabiciu wszystkich mieszkańców przez dekapitację. Zabytki, dziela sztuki -najeźdźców kompletnie nie interesowały. Przetrwały one więc w zapomnianiu w komnatach kolejne lata. Jednak i dla wielu z nich przyszedł kres. W latach 50, 60 i 70-tych XX wieku, przywódca Chin Mao, nakazał zamieniać klasztory na stajnie, a freski i dzieła klasy zero niszczono wapnem w imię postępu i rewolucji kulturalnej. Jeden z Tybetańczyków (z którym podróżujemy) powiedział mi refleksyjnie ? “jeden człowiek (Mao), był w stanie zniszczyć 5000 lat wspanialej historii Chin, Tybetu i wszystkich terenów gdzie znajduje się dziś CHRL. Jak on to zrobił i dlaczego miał na to przyzwolenie, tego nikt nie wie”.
Teren Królestwa Guge i jego okolica to najsłabiej zaludniona część Tybetu, a zarazem najbardziej wyniesiona część Płaskowyżu Tybetańskiego. To rejon wspaniałych krajobrazów o intensywnych kolorach i przedziwnych formacjach skalnych. Podobne górskie krajobrazy można spotkać na granicy Pakistansko-Irańskiej ( w Beludżystanie) oraz na północy Nigru oraz Czadu. Liczne tutejsze kaniony przypominają te znajdujące się w Etiopii czy USA.
Tybet Królestwo Guge - Szczegóły i program wyprawy do Tybetu znajdują się stronie wyprawy. O Tybecie czytaj w naszych artykułach: Tybet - magiczna podróż wokół Góry Kailasz, Tybet - Pogrzeb powietrzny, Tybet - Góra Kailasz
Autor: Łukasz Odzimek