kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Flores Komodo Indonezja
Małe Wyspy Sundajskie
05.08.2024-22.08.2024
24.05.2025-10.06.2025
18
dni
CENA:
2200 EUR + bilety lotnicze ok. 6500 PLN

FLORES KOMODO INDONEZJA

MAŁE WYSPY SUNDAJSKIE

Flores Komodo Indonezja z Poza Trasa Adventure to podróż dla miłośników tropikalnej przyrody oraz kultur Azji Południowo-Wschodniej. Wyspa Flores oraz Park Narodowy Komodo położone są we wschodniej Indonezji i wchodzą w skład archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Flores swą nazwę zawdzięcza Portugalczykom, którzy rozpoczęli kolonizację wyspy już w XVI stuleciu. To oni zaszczepili wśród mieszkańców Flores katolicyzm, który do dziś jest dominującą religią w tej części Indonezji. Wyspę zamieszkuje blisko dwa miliony ludzi, posługujących się kilkoma językami austronezyjskimi oraz ich zróżnicowanymi dialektami. Na początku XXI wieku Wyspa Flores zyskała medialny rozgłos, związany z odkryciem w jednej z tutejszych jaskiń, szczątków kobiety z gatunku homo floresiensis. Najsłynniejszą atrakcją turystyczną Wyspy Flores jest Wulkan Kelimutu i Park Narodowy Kelimutu. Z punktu widokowego, znajdującego się niemal na szczycie wulkanu, podziwiać będziemy słońce wschodzące nad jeziorami kraterowymi, uznanymi za święte przez mieszkańców wyspy. Podczas podróży Flores Komodo Indonezja z Poza Trasa Adventure odwiedzimy kilka miejscowości, w których odkryjemy etniczne zróżnicowanie Wyspy Flores. Jedną z nich jest wioska Bena, zamieszkała przez przedstawicieli Ngada - jednej z najbardziej tradycyjnych społeczności Wyspy Flores. Czeka nas też trekking do górskiej wioski Waerebo, położonej z dala od cywilizacji, w sercu lasu tropikalnego. Miejscowość słynie z zachowanego tu tradycyjnego budownictwa - charakterystycznych chat zwanych Mbaru Niang.  Flores to także malownicze wybrzeże oraz rajskie plaże, które zwiedzimy podczas rejsu wokół bezludnych wysepek, tworzących Morski Park Narodowy 17 Wysp Flores.

Komodo to niewielka wyspa, oddalona od Flores o kilkadziesiąt kilometrów. Położona jest ona na terenie Parku Narodowego Komodo, założonego w 1980 roku. Ten wyjątkowy rezerwat przyrody, wpisany w 1991 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położony jest na aż 26 wyspach, między innymi Komodo, Padar, Kelor, Kanawa czy Kalong. To wyjątkowy ekosystem, zdominowany przez endemiczny gatunek gadów, jakim są słynne warany z Komodo. Warany te są  zdecydowanie największym współcześnie znanym gatunkiem jaszczurki. Zwierzęta te, zwane również "Smokami z Komodo", występują w naturze jedynie na Komodo oraz kilku wyspach w okolicy. Podczas dwudniowego rejsu pomiędzy wyspami odkryjemy piękno tutejszych krajobrazów, wraz z górzystymi wyspami porośniętymi gęstym lasem tropikalnym oraz ciepłymi wodami oceanu, skrywającego bujną rafę koralową. Wizyta w Parku Narodowym Komodo to doskonała okazja do obserwacji zróżnicowanych gatunków zwierząt, między innymi płaszczek, egzotycznych ryb, a także nietoperzy kalong, zwanych latającymi lisami ze względu na swe pokaźne rozmiary. Podczas podróży Flores Komodo Indonezja z Poza Trasa Adventure czeka nas także dwudniowy wypoczynek w Maumere na wybrzeżu Wyspy Flores. Miasto stanowi doskonałą bazę do nurkowania, snorkelingu oraz relaksu i długich spacerów po rajskich plażach. Zapraszamy w podróż Flores Komodo Indonezja z Poza Trasa Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

FLORES KOMODO INDONEZJA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. - Dzień 2. 

Wylot z Warszawy do Labuan Bajo w Indonezji na Wyspie Flores (lot z dwiema przesiadkami). Na lotnisku spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 3. MAŁE WYSPY SUNDAJSKIE - WYSPA FLORES - Labuan Bajo

Przylot na lotnisko w Labuan Bajo. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na wyspie Flores w Indonezji. Po załatwieniu formalności, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na aklimatyzację, odpoczynek po podróży lub samodzielne zwiedzanie okolicy (możliwy spacer po centrum i w okolicy port). Nocleg w hotelu w Labuan Bajo.

Flores Komodo Indonezja

Dzień 4. Labuan Bajo / Wyspa Kelor - Manjarite Beach / PARK NARODOWY KOMODO - Wyspa Komodo - Wyspa Kalong 

Po wczesnym śniadaniu transfer do portu i przeprawa na Wyspę Kelor, która stanowi niejako bramę do Parku Narodowego Komodo. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy eksplorację tej niewielkiej ale przepięknej wyspy z rajską scenerią. To miejsce idealne do pływania, nurkowania z rurką lub po prostu relaksu na plaży. Wyspa jest stosunkowo niewielka, więc łatwo ją zwiedzać pieszo. Ze szczytu wyspy podziwiać można panoramiczne widoki na okolicę. Bujna zieleń wyspy stanowi wyraźny kontrast z otaczającymi ją błękitnymi wodami, tworząc malowniczą scenerię idealną do fotografowania. Oprócz naturalnego piękna Wyspa Kelor ma również ciekawą historię i kulturę. Na wyspie znajduje się kilka tradycyjnych wiosek rybackich, w których można poznać lokalny styl życia i skosztować pysznych owoców morza łowionych przez miejscowych rybaków. Jedną z atrakcji Wyspy Kelor jest wspaniała plaża Manjarite Beach, która słynie z miękkiego białego piasku i krystalicznie czystej wody oraz bogactwa życia podwodnego. Po lekkim trekkingu po wyspie, odpoczynek na plaży. Czas na pływanie i snorkeling lub inne aktywności na plaży. Następnie dalsza morska podróż na Wyspę Komodo, położoną na obszarze Parku Narodowego Komodo. Park Narodowy Komodo wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park słynie przede wszystkim z zamieszkujących go waranów, czyli słynnych Smoków z Komodo. Jednak są tu również piękne dziewicze plaże, bezludne wysepki oraz jedne z najlepszych na świecie warunków do nurkowania. Waran z Komodo to największa jaszczurka świata, która jednocześnie jest gatunkiem endemicznym - żyjącym tylko na tym obszarze. Obecnie na terenie parku żyje około sześć tysięcy osobników. Warany mogą osiągać nawet 3 metry długości i ważyć 90 kg. Po dotarciu na Wyspę Komodo wybierzemy się na spacer podczas którego w towarzystwie lokalnego przewodnika staniemy oko w oko ze Smokami z Komodo. Późnym popołudniem kontynuować będziemy morską podróż. Wypłyniemy w kierunku Wyspy Kalong i zacumujemy w jej pobliżu. Podczas zachodu słońca obserwować będziemy tu ogromną populację nietoperzy, żywiących się owocami. Nietoperze te ze względu na swój rozmiar, nazywane są latającymi lisami (kalong – flying foxes). Nocleg na pokładzie łodzi. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

warany z wysp w Indonezj

Dzień 5. Park Narodowy Komodo - Wyspa Padar - Long Beach lub Pink Beach / Manta Point / Wyspa Kanawa / WYSPA FLORES - Labuan Bajo 

Po wczesnej pobudce zacumujemy w porcie na Wyspie Padar. Wyspa Padar położona jest w Parku Narodowym Komodo, pomiędzy dwiema większymi wyspami Komodo i Rinca. Na Wyspie Padar wybierzemy się do punktu widokowego, skąd obserwować będziemy wschód słońca i spektakularną panoramę wyspy oraz morza. Następnie chwila odpoczynku na różnokolorowych piaszczystych plażach Long Beach lub Pink Beach. Możliwość uprawiania snorkelingu. Następnie dalszy rejs w kierunku Manta Point, gdzie z bliskiej odległości obserwować będziemy płaszczki. Popołudniu wypłyniemy w kierunku Wyspy Kanawa. To kolejna rajska wyspa, gdzie odpoczniemy na plaży z krystalicznie czystym turkusowym morzem. Wyspa Kanawa otoczona jest rafami koralowymi, wokół których roi się od kolorowych ryb. Czas wolny na relaks i aktywny odpoczynek. Możliwość snorkelingu przy rafie koralowej. Wieczorem powrót do portu w Labuan Bajo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Labuan Bajo. W cenie śniadanie i lunch.

wycieczka do Indonezji

Dzień 6. WYSPA FLORES Labuan Bajo / wioska Wae Rebo (Waerebo)

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację Wyspy Flores. Rozpoczniemy od wyjazdu w kierunku punktu widokowego View Plataran Komodo, skąd rozpościera się spektakularny widok na Wyspy Komodo. Trasa dalszego przejazdu prowadzić będzie przez Lembor, którego okolica słynie z malowniczych pól ryżowych. Przejazd na piękną piaszczystą plażę z białym paskiem - Nangalili Beach. Czas na krótki odpoczynek. Następnie przejazd do wioski Denge Village. Przejedziemy na motocyklach do punktu, skąd w towarzystwie lokalnego przewodnika  rozpoczniemy około 4 godzinny trekking do małej i odizolowanej wioski Waerebo. Wioska położona jest na wysokości 1100 m n.p.m. Otoczona jest górami i gęstą dżunglą. Tropikalny las bogaty jest w różnorodną roślinność, wśród której znaleźć można wiele gatunków storczyków i paproci. Występuje tu także wiele gatunków ptaków śpiewających. W okolicy panuje przyjemny, rześki górski klimat. Wioska powstała ponoć ponad 100 lat temu. Charakterystyczne jest lokalne budownictwo - chaty nazywane są Mbaru Niang. Chaty są wysokie, mają stożkowaty kształt, na całej wysokości pokryte są strzechą. Ten tradycyjny typ budownictwa, obecny najprawdopodobniej niegdyś w całym regionie, dziś zachował się jedynie w Waerebo. Typowe Mbaru Niang składają się z kilku poziomów, do których przypisane są różne funkcje. W dolnej części domu, nazywanej luturem (namiotem), znajduje się część mieszkalna. Na kilku kolejnych poziomach składuje się żywność przeznaczoną do natychmiastowego spożycia, nasiona oraz zapasy na czarną godzinę. Piąty poziom, hekang kode, uznawany jest za święty i służy do składania ofiar przodkom. W wiosce znajduje się też dom ceremonialny, przeznaczony dla wszystkich mieszkańców wioski, którzy gromadzą się tam podczas wydarzeń o charakterze rytualnym. Obecnie większość mieszkańców Waerebo to chrześcijanie, ale w ich praktykach religijnych wciąż obecne są elementy animizmu. Po przybyciu na miejsce, tradycyjna ceremonia powitania przez mieszkańców wioski. Wieczorem czas na samodzielne odkrywanie Waerebo oraz integrację z mieszkańcami. (W wiosce Waerebo nie ma zasięgu telefonii komórkowej, a prąd dostępny tylko przez kilka godzin dziennie). Nocleg w obiekcie typu Guest House - lokalnym domu typu kamping.

Flores Komodo Indonezja

Dzień 7. Waerebo / Denge Village / Cancar / Jaskinia Liang Bua / Ruteng

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Denge Village. Następnie wyjazd do malowniczej Doliny Cancar. Okolice zamieszkiwane są przez ludność Manggarai. Czeka nas tu krótki spacer do punktu widokowego nad charakterystycznymi polami ryżowymi zwanymi Spiderweb. Oglądane z bliska, przypominają zwykłe pole ryżowe, jednak obserwowane z góry wyglądają jak ogromna pajęczyna. Jest to związane z tradycyjnym sposobem, w jaki Manggarai dzielą ziemię pomiędzy członków swoich rodzin. Następnie przejazd do Jaskini Liang Bua, która zasłynęła z odkrycia dziewczyny „Flo”. W 2003 roku odnaleziono tu prawie kompletny szkielet kobiety (osobnika żeńskiego) gatunku Homo floresiensis, datowany na około 18 tysięcy lat. W trakcie dalszych prac w jaskini znaleziono kolejne szczątki, najmłodsze datowane na około 12 tysięcy lat. Charakterystycznymi ich cechami były małe czaszki i mózgi oraz wzrost około metra. Zajrzymy także do pobliskiego muzeum, gdzie odnaleźć można wiele informacji o historii jaskini oraz o Wyspie Flores a także o waranach z Komodo. Następnie dalsza podróż do Ruteng. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ruteng.

Flores Komodo Indonezja

Dzień 8. Ruteng / Aimere / wioska Bena - społeczność Ngada / Malanage Hot Spring / Bajawa

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż do Bajawy. To małe, pełne spokoju miasteczko w górzystym interiorze Flores. Położenie  Bajawy na wysokości około 1100 m.n.p.m. - sprawia, że w miasteczku temperatura jest zazwyczaj niższa niż w nizinnych regionach, szczególnie nocą. Nieopodal Bajawy znajduje się kilka atrakcji przyrodniczych, między innymi malowniczy Wulkan Inerie oraz gorące źródła Mengeruda. Przejazd samochodem do Bajawy potrwa około 5 godzin. Na trasie zatrzymamy się w Aimere, gdzie przyjrzymy się procesowi produkcji lokalnego wina palmowego (arak). Następnie odwiedzimy tradycyjną wioskę Bena. Udamy się na spacer po wiosce, spotkamy jej mieszkańców i zobaczymy jak miejscowe kobiety tkają sarongi. Bena to jedna z kilku tradycyjnych wiosek plemion Ngada. Wioski te znane są za sprawą nietypowego dla reszty osad układu, gdzie domostwa ustawione w dwóch rzędach, połączone są dziedzińcem. Przestrzeń ta służy zarówno codziennym spotkaniom mieszkańców wioski, jak i celom rytualnym. Przy wypełniających dziedzińce kamiennych ołtarzach, ludzie Ngada składają ofiary, przysięgi ślubne, organizuje ceremonie pogrzebowe i inne wydarzenia o charakterze rytualnym. Ngada to jedna z najbardziej tradycyjnych społeczności Wyspy Flores. Wciąż praktykują swe dawne wierzenia, a chrystianizacji uległ zaledwie niewielki odsetek społeczności. Wśród Ngada panuje matriarchat - kobiety pełnią funkcje przywódcze, mają prawo do posiadania i zarządzania ziemią, a co więcej - to one przyjmują męża do swojego klanu, a w razie konfliktu przejmują majątek rodzinny. Po wizycie w wiosce Bena, przejazd do gorących źródeł Malanage Hot spring. W drodze do Bajawy zatrzymamy się także na Wzgórzu Wolobobo, skąd roztacza się piękny widok na Wulkan Inerie, Dolinę Langa oraz miasto Bajawa. Po dotarciu do Bajawa zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bajawa.

Flores Komodo Indonezja

Dzień 9. Bajawa

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek w Bajawa. Nocleg w hotelu w Bajawa.

Dzień 10. Bajawa / Wodospad Air Terjun Ogi-Ogi / Soa Hot Spring / Riung

Po śniadaniu wyjazd w kierunku wodospadu Air Terjun Ogi-Ogi, położonego w pobliżu Bajawa. Dojazd samochodem a następnie około kilometrowy spaceru przez bujny las oraz urodzajne tereny uprawne. Air Terjun Ogi-Ogi, wodospad wysoki na około 30 m, spływa wzdłuż skalnej ściany porośniętej drzewami, paprociami i inną tropikalną roślinnością. Następnie odwiedzimy gorące źródła Soa w Mangeruda, które mają zdrowotne działanie i pomagają na problemy skórne. Znajduje się tu kilka basenów, zarówno naturalnych, jak i zbudowanych na potrzeby zażywających leczniczych kąpieli. W Mangeruda czeka nas także spacer po pięknym parku, pełnym drzew kokosowych. Popołudniu przejazd do niewielkiej wioski rybackiej Riung, do której rzadko docierają turyści. Stanowi ona punkt startowy wycieczek do Parku Narodowego 17 Wysp (Taman Wisata Alam Laut 17 Pulau Riung). Po dotarciu do Riung zakwaterowanie w obiekcie typu Guest House. Następnie spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Omówienie planu i przygotowania do wycieczki po Parku Narodowym 17 Wysp, która czeka nas w kolejnym dniu podróży. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Riung w obiekcie typu Guest House.

Dzień 11. Riung / Morski Park Narodowy 17 Wysp Flores (17 Pulau National Park)

Po wczesnej pobudce transfer do portu w Riung, skąd wypłyniemy łodzią na wycieczkę po najważniejszych i najpiękniejszych zakątkach morskiego Parku Narodowego 17 Wysp. Inaczej niż sugeruje jego nazwa, w skład parku wchodzi ponad 20 niewielkich wysepek, w większości nie zamieszkałych na stałe przez okoliczną ludność. Oprócz rybaków, którzy zamieszkują tu tymczasowo w prowizorycznych obozach, spotkamy wiele gatunków dzikich zwierząt, m.in. nietoperze, małpy oraz spokrewnione z waranami gady. Pierwszym przystankiem będzie Wyspa Ontoloe, gdzie żyją rudawki, tak zwane latające lisy. To największe nietoperze świata, których rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet ponad 1,5 metra. Rudawki zamieszkują lasy namorzynowe, w ciągu dnia odpoczywając zawieszone na gałęziach. Następnie dalszy rejs pomiędzy wyspami Tambang i Tiga, które są doskonałym miejscem do spacerów na dzikich, rajskich plażach z białym piaskiem i snorkelingu wśród rafy koralowej. Popołudniu przybijemy do wybrzeża bezludnej wyspy Rutong, gdzie rozbijemy obóz. Ze znajdującego się na wyspie wzgórza rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Nocleg w namiotach na plaży na Wyspie Rutong.

wycieczka do Indonezji

Dzień 12. Park Narodowy 17 Wysp Flores (17 Pulau National Park) - Wyspa Rutong / Riung / Blue Stone Beach / Ende

Po wczesnym śniadaniu powrót łodzią do portu w Ruing. Następnie dalsza podróż do Ende, stolicy regencji o tej samej nazwie. To największe miasto na wyspie, zamieszkałe przez blisko 90 tysięcy mieszkańców. Na trasie zatrzymamy się na krótki odpoczynek na plaży Blue Stone Beach. To wyjątkowa lokalizacja, którą warto odwiedzić, pomimo że odbiega od typowych wyobrażeń o rajskiej, piaszczystej plaży. Linię brzegową plaży tworzą w większości kamienie o głębokiej turkusowej barwie. Następnie dalszy przejazd do Ende. Po dotarciu na miejsce zwiedzimy Muzeum Bung Karno Seclusion House, poświęcone postaci Sukarno (1901-1970), pierwszego prezydenta Indonezji i przywódcy walk o niepodległość kraju od holenderskich kolonizatorów. Sukarno w latach 30-tych XX wieku za swą działalność polityczną zesłany został na wyspę Flores, gdzie przez cztery lata wraz z rodziną zamieszkiwał miasto Ende. W muzeum poznamy najważniejsze fakty związane z historią walk o niepodległość Indonezji oraz zobaczymy osobiste przedmioty, należące niegdyś do Sukarno. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ende.

Dzień 13. Ende / Detusoko / wioska Wologai / Moni - Wodospad Murundao (Air Terjun Murandao)

Po śniadaniu wyruszymy do osady Moni, leżącej u podnóży Wulkanu Keli Mutu (Gunung Kelimutu). Na trasie przejazdu zatrzymamy się między innymi na polach ryżowych Detusoko, malowniczo położonych na górzystych tarasach oraz w wiosce Wologai. Do niedawna jeszcze zamieszkana osada, dziś jest skansenem z kilkunastoma tradycyjnymi domami o stożkowych dachach, zgrupowanymi wokół ceremonialnego dziedzińca. Następnie dalsza podróż do Moni. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na krótki spacer do Wodospadu Murundao (Air Terjun Murandao), który położony jest w pobliżu wioski Moni. Następnie powrót do Moni i zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Moni.

Dzień 14. Moni / Wulkan Kelimutu (Gunung Kelimutu) / Maumere 

Po bardzo wczesnej pobudce, wyruszymy około 4 rano do punktu widokowego na Wulkanie Kelimutu (1639 m.n.p.m.). Wulkan oraz otaczające go lasy tworzą Park Narodowy Kelimutu. Do punktu widokowego na Kelimutu prowadzi umiarkowanie trudna trasa, której przejście zajmuje około 30 minut. Będziemy tam cieszyć się widokiem słońca wschodzącego nad trzema jeziorami kraterowymi. Jeziora te mają wyjątkowe barwy - od błękitu, przez zieleń aż po rdzawą czerwień i odcienie szarości. Kolory zmieniają się sezonowo w zależności od warunków naturalnych, takich jak poziom wody i jej skład chemiczny. Również nazwy jezior są dość wyjątkowe - Tiwu Ata Bupu (Jezioro Starych Ludzi), Tiwu Ko'o Fai Nuwa Muri (Jezioro Młodych Mężczyzn i Dziewic) i Tiwu Ata Polo (Zaczarowane Jezioro). Przez zamieszkujące w okolicy plemię Lio, jeziora uważane są za święte. Członkowie plemienia wierzą, że do Kelimutu udają się dusze ich zmarłych przodków. Następnie powrót do lodge i śniadanie. Po krótkiej przerwie wyjazd do Maumere, drugiego co do wielkości miasta na Flores i zarazem stolicy prowincji Sikka. Maumere położone jest na północnym wybrzeżu Wyspy Flores. Na trasie do Maumere zatrzymamy się na krótki odpoczynek  na Plaży Koka, słynącej z białego piasku o niebywałej strukturze przypominającej puder. W okolicach Maumere znajduje się wiele plantacji roślin używanych jako przyprawy, m.in. goździków, a także drzew orzechowych oraz mango. Pobliskie wioski znane są z idyllicznej atmosfery. Wciąż działają tu małe rzemieślnicze zakłady i warsztaty, w których wytwarzane są tkaniny Ikat. Bawełniane tkaniny barwione za pomocą naturalnych barwników, wykorzystywane są do szycia sarongów - tradycyjnych spódnic, zwyczajowo upinanych z jednego kawałka materiału. Pracę rzemieślników i ich wyroby podziwiać będziemy mogli w Sikka Village, którą odwiedzimy po dotarciu do Maumere. Sikka Village to jedna z pierwszych osad, zbudowanych na Flores przez portugalskich kolonizatorów. Oprócz domków tkaczy z plemienia Sikka, znajduje się tu kościół katolicki, zbudowany pod koniec XIX wieku przez Portugalczyków. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Maumere.

FLORES KOMODO Indonezja

Dzień 15. i Dzień 16. Maumere

Kolejne dwa dni spędzimy odpoczywając na plaży w Maumere. Odpoczynek po górskich wędrówkach, znakomita kuchnia z owocami morza, dla chętnych oprócz relaksu na plaży snorkeling lub nurkowanie. Nocleg w hotelu w Maumere.

wycieczka do Indonezji

Dzień 17. Maumere

Transfer na lotnisko w Maumere zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Wyspie Flores w Indonezji. Wylot do Warszawy (lot z dwiema przesiadkami). 

Dzień 18. 

Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Flores Komodo Indonezja z Poza Trasą Adventure.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2200EUR

+ bilety lotnicze ok. 6500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Labuan Bajo - Maumere - Warszawa ok. 6500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej, lodgach i obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych oraz 1 nocleg na statku podczas rejsu w Parku Narodowym Komodo (kajuta z łazienką). Pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne - oferta do potwierdzenia.
 • Śniadania oraz dodatkowe lunche i kolacje w dni wskazane w opisie programu
 • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty wstępu do Parku Narodowego Komodo (ok. 40 USD)
 • Wycieczki, rejsy morskie zgodnie z programem
 • Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
 • Trekkingi i wymagane pozwolenia na trekkingi
 • Trekking do wioski Wae Rebo (z lekkim bagażem podręcznym, bagaż główny pozostaje w samochodzie)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy on arrival (ok. 35 USD)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami oraz posiłkami wymienionymi w opisie programu oraz kosztów napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

FLORES KOMODO INDONEZJA NA ZDJĘCIACH

FLORES KOMODO INDONEZJA - AZJA

Flores Komodo Indonezja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Indonezja - wyspa Lombok,  Malezja Jaskinie Batu,  Indonezja - wyspa Jawa. Świątynia Borobudur,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża,  Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy