kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Japonia Wycieczka
Poza Trasą Adventure
11.11.2024-27.11.2024
26.04.2025-12.05.2025
17
dni
CENA:
3500 EUR + bilety lotnicze ok. 6200 PLN

Japonia WYCIECZKA POZA TRASĄ

Japonia Wycieczka z Poza Trasą Adventure to podróż do państwa znanego z zaawansowanej cywilizacji, nowoczesnych miast a także bujnej, dziewiczej przyrody, która przenika wiele aspektów tutejszej kultury. Ten wyjątkowy kraj może poszczycić się aż szesnastoma obiektami historycznymi oraz czterema zabytkami przyrodniczymi, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas  podróży Japonia Wycieczka Poza Trasą Adventure odwiedzimy największe metropolie kraju, między innymi Tokio i Osaka, rozświetlone milionami neonów. Zwiedzimy też Kioto, które oprócz wielkomiejskiego blichtru oferuje wspaniałe zabytki z okresu Edo. Ducha tej epoki poczujemy podczas spaceru w miasteczku Takayama, a także w trakcie wizyty w tradycyjnej wiosce Shirakawa-go. Fascynującą historię Kraju Kwitnącej Wiśni odkryjemy w Zamku Białej Czapli w Himeji, czyli największym, doskonale zachowanym japońskim pałacu. Czeka nas też wizyta w historycznym mieście Nara, pierwszej stolicy Japonii z VIII wieku. Na naszej trasie znalazło się też miejsce zapisane na jednej z najczarniejszych kart historii współczesnej - Hiroszima. Dziś ofiary wybuchu bomby atomowej są tam wymownie upamiętnione w Parku Pokoju oraz przy Kopule Bomby Atomowej. Zwiedzając Kraj Wschodzącego Słońca nie można zapomnieć o świętej Górze Fudżi (Fuji). Jej charakterystyczną sylwetkę podziwiać będziemy znad Jeziora Kawaguchi. Azjatycka przyroda urzeknie nas także w starannie komponowanych ogrodach Hamarikyū w Tokio czy Kenroku-en w Kanazawa. Odzwierciedlają one całe piękno japońskiej kultury, która dąży do balansu, pomiędzy tym co stworzone przez człowieka a naturą. Tę niezwykłą formę duchowości przybliżą nam wizyty w licznych świątyniach. Jedną z nich będzie Itsukushima Jinja na Wyspi Miyajima, wraz ze słynną bramą unoszącą się nad wodą. Zawitamy też do Nikko z zabytkowym kompleksem budowli sakralnych skrytych pośród lasu. Na trasie podróży znalazła się także Świątynia Ujigami, uważana za najstarszą japońską świątynię Shinto. Zapraszamy w podróż Japonia Wycieczka Poza Trasą Adventure!

Autor programu Zbigniew Borys. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Japonia WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Tokio. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Tokio 

Przylot do Tokio. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Możliwy wieczorny spacer po Tokio (w zależności od dostępnego po przylocie czasu). Nocleg w hotelu w Tokio. 

Tokio

Dzień 3. Tokio City Tour 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Tokio. Wizyta w Muzeum Narodowym Sztuki Zachodniej (Dzieła architektury Le Corbusiera, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Wjazd na taras widokowy wieży telewizyjnej Tokyo Skytree. To największa na świecie wieża telekomunikacyjna i jednocześnie najwyższy budynek w mieście. Wieża posiada dwie platformy widokowe, a jej wysokość wynosi 634 metrów. Otwarcie budowli miało miejsce w 2012 roku. Wizyta w świątyni Senso-ji. To największa i najstarsza świątynia buddyjska w Tokio a jej historia sięga 628 roku. Charakterystycznym elementem świątyni jest Brama Grzmotów (Kaminari-mon) z 4-metrowym, czerwonym lampionem. Wejścia strzegą dwa potężne posągi boga wiatru i pioruna. Najstarszym obiektem na terenie świątyni jest XVI-wieczny pawilon Buddy Yakushi. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Tokio.

Japonia Wyprawa

Dzień 4. Tokio City Tour

Po śniadaniu poranna wizyta w Tsukiji Market,  największym targu rybnym na świecie. To prawdziwy raj dla smakoszy ryb i owoców morza. To także doskonała okazja, by spróbować nowych smaków i dań nieznanych w Europie. Następnie zwiedzanie między innymi: Ogrodów Hamarikyū, które stanowią zaskakujący kontrast z otaczającymi je nowoczesnymi wieżowcami. Cały kompleks, który liczy około 25 ha powierzchni, jest idealnym miejscem wypoczynku od przepełnionej, tętniącej życiem stolicy. Ogrody Hamarikyū to jedne z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów w całym Tokio. Wizyta w Tokyo Tower - wieży telewizyjno-radiowej z punktem widokowym. Została ukończona w 1958 roku i ma 333 metry wysokości. Tokyo Tower wzorowana jest na wieży Eiffla.

Tokyo

Kolejnym punktem programu będzie dzielnica Ginza słynąca z licznych teatrów. Jednym z najpopularniejszych jest Teatr Kabuki, w których grane są przedstawienia w tradycyjnym stylu. Spektakle, wystawiane niemal codziennie, rozpoczynają się rano i kończą wieczorem. Teatr Kabuki powstał pierwotnie pod koniec XIX wieku. W 2008 roku został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Tokio.

Ginza Tokio

Dzień 5. Tokio / Utsunnomiya / Nikko (UNESCO) / Utsunamiya 

Po śniadaniu transfer na stację kolejową w Tokio zgodnie z rozkładem jazdy. Wyjazd do Utsunnomiya. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie przejazd do miasta Nikko. Nikko, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „słoneczne światło”. Leży ono u podnóża gór, wśród cedrowo-sosnowych lasów objętych terenem parku narodowego o tej samej nazwie. Jest to trzecie, po dawnych stolicach Kioto i Nara, zabytkowe centrum Japonii. Znajdujący się tu kompleks świątyń wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Wodospadu Kegon -  jednego z trzech najwyższych wodospadów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego wody spadają z wysokości 96 metrów z pobliskiego Jeziora Chūzenji. W pogodne dni z brzegu jeziora podziwiać można pobliskie wzgórza oraz wygasły wulkan Nantai. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie kompleksu trzech świątyń - szintoistycznego Sanktuarium Futarasan, Mauzoleum Tōshō-gū oraz buddyjskiej Świątyni Rinnōji. Powrót do hotelu w Utsunamiya. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Utsunamiya.

Japonia Wycieczka

Dzień 6. Utsunamiya / Kanazawa

Po śniadaniu wyjazd pociągiem do Kanazawa. Dzisiejszy przejazd będzie dość długi i trwać będzie około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie. Obejrzymy jeden z najbardziej charakterystycznych zamków Japonii. Liczy on sobie ponad 300 lat i wygląda niczym z dalekowschodniej baśni lub wprost wycięty z mangghi, Kanazawa w epoce Edo rywalizowała o znaczenie z miastami Kioto oraz Edo (późniejszym Tokio).

Kanazawa

Odwiedzimy także jeden z najsławniejszych i najbardziej urokliwych ogrodów w Japonii - Ogród Kenroku-en, który nawiązuje do tradycji ogrodów chińskich. Chińczycy uważali, że ogród doskonały powinien odznaczać się sześcioma cechami, zestawionymi w pary uzupełniających się pojęć, tzn. przestronność i zaciszność, kreatywność człowieka i szacunek dla tego, co trwa od dawna, poruszająca się woda i piękne, panoramiczne widoki wokół. Nazwa ogrodu Kenroku-en oznacza po japońsku właśnie „ogród sześciu cech” i faktycznie każdą z tych cech bez trudu odnaleźć można w tym niezwykłym miejscu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kanazawa. 

Japonia wycieczka

Dzień 7.  Kanazawa / Takayama / Shirakawa-go (UNESCO) / Takayama

Po śniadaniu wyjazd pociągiem do Takayama. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie spacer po starym zabytkowym centrum Takayama. Magia tego miasteczka polega na świetnie zachowanych uliczkach z epoki Edo. Dzięki temu zyskało ono sobie nawet przydomek „Kioto Hidy”. I faktycznie zwiedzając starówkę Takayama, ma się nieodparte wrażenie, że swoją atmosferą bardzo przypomina zabytkowe dzielnice Gion i Higashimaya w Kioto.  Następnie przejazd do wioski Shirakawa-go, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wioska ta uchodzi za najlepszy przykład odwzorowujący tradycyjne wiejskie życie w Japonii. Obejrzeć można tu typowe lokalne domy kryte strzechą, wybudowane w wiejskim stylu gassho. Gassho oznacza w języku japońskim „ręce złożone do modlitwy” –  to popularny gest w buddyzmie, wyrażający pozdrowienie i wdzięczność. Nazwa ta oddaje spokojną atmosferę życia japońskiej wsi, ale także nawiązuje do kształtu dachów tych tradycyjnych domów. Powrót do hotelu w Takayama. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Takayama. 

Japonia wycieczka

Dzień 8.  Takayama / Kioto (UNESCO) City Tour

Po śniadaniu wyjazd do Kioto, dawnej stolicy Japonii. Najważniejsze zabytki miasta wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kioto potraktujemy bardzo poważnie. Postaramy się zobaczyć jak najwięcej, ale tak aby mieć czas na chwilę zadumy oraz czas na „zaprzyjaźnienie się” ze zwiedzanymi miejscami. Ktoś powie - Trzy dni na Kioto – przesada! Inny doda, że trzy dni, to tylko kropla w morzu… Postaramy się więc znaleźć tzw. złoty środek. Wizytę w Kioto rozpoczniemy od zwiedzania świątyni Kiyomizu-dera - jednej z najpiękniejszych w mieście. Kiyomizu-dera usytuowana jest nad miastem na zalesionych zboczach Góry Otowa. Odgrywała ona ważną rolę w historii Japonii przez ostatnie 1000 lat. Przespacerujemy się kameralnymi uliczkami dzielnicy Higashiyama. Wieczorem spacer po niezwykle malowniczym dystrykcie Pontocho, gdzie niegdyś znajdowały się domy gejsz. Obecnie większość zabytkowych budynków Pontocho przekształcono w galerie i restauracje. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kioto.

Gejsza Kioto

Dzień 9. Kioto (UNESCO) City Tour

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Kioto. Zobaczymy między innymi wzgórze czerwonych Bram Fushimi Inari. To słynne i bardzo charakterystyczne miejsce. Chyba każdy, kto choć trochę interesował się tematem Japonii, kojarzy zdjęcia ciągnących się w nieskończoność pomarańczowo-czerwonych japońskich bram. Kolejną atrakcją z górnej półki będzie słynny las bambusowy w Arashiyama oraz umiejscowiony po sąsiedzku Klasztoru Niebiańskiego Smoka – Tenryū-ji. Bambusy są dla Japończyków magicznymi roślinami. Specyficzny szelest, jaki wydają pocierając się o siebie, został wpisany na listę tzw. Stu Dźwięków Japonii. Oczywiście nie może zabraknąć również, być może najważniejszej atrakcji turystycznej Kioto, czyli Świątyni Kinkaku-ji. Świątynia pokryta jest złotymi płatkami dlatego nazwana została Złotym Pawilonem. Już samo jej położenie zasługuje na uwagę. Kinkaku-ji ulokowana jest nad stawem Kyōko-chi, w którym otoczona zewsząd zielenią odbija się jak w lustrze. Po południu dla chętnych (fakultatywnie) wieczór z tradycją japońską w teatrze w Gion - w tym taniec Maiko - uczennic gejsz, tradycyjny teatr, kukiełki, ceremonia parzenia herbaty (atrakcja dodatkowo płatna ok. 5500Y). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kioto.

Japonia wycieczka

Dzień 10. Kioto (UNESCO) City Tour

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Kioto. Wizyta w Ryōan-ji, czyli Świątyni Uspokojonego Smoka, której sławę przyniósł przede wszystkim utworzony w niej w połowie XV wieku kamienny ogród Ryōan-ji no Sekitei. Shimogamo-jinja z kolei jest jednym z dwóch najważniejszych i najstarszych chramów shintō w Kioto. Następnie zwiedzimy Zamek Nijō, który był siedzibą siogunów do 1867 roku. Przez pewien czas był użytkowany był jako pałac cesarski, a w 1939 roku został przekazany miastu i udostępniony publiczności jako miejsce historyczne. Zwiedzimy także Pałac Cesarski położony w samym centrum Kioto. Przez setki lat, aż do 1868 roku, pełnił on funkcję domu rodziny cesarskiej. Z tego miejsca więc rządzono całym krajem. Wycieczka do pobliskiego Otsu, gdzie obejrzymy Enryaku-ji, jeden z największych w Japonii buddyjskich zespołów świątynnych. Położony jest in na Górze Hiei Enryaku-ji. Wzniesiony w 788 roku, z czasem stał się główną siedzibą buddyjskiej szkoły Tendai. Zespół świątynny w Otsu wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu w Kioto. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kioto.

Japonia wycieczka

Dzień 11. Kioto / Uji (UNESCO) / Nara (UNESCO) / Kioto

Po śniadaniu całodzienna wycieczka do Uji oraz do Nara. W Uji zwiedzimy przede wszystkim Świątynię Ujigami, uważaną za prawdopodobnie najstarszą zachowaną świątynię Shinto w Japonii. Jest ona przykładem najbardziej klasycznej architektury Shinto, ukrytej w małej wypełnionej naturą alkowie na tle falujących wzgórz po południowej stronie Kioto. Ujigami wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy także Byodo-in, niezależną świątynię buddyjską, pochodzącą z X wieku. Byodo-in również wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie pojedziemy do Nara, pierwszej stolicy Japonii. Miejsce to urzeka cichą i spokojną atmosferą. Nara pełniła funkcje stolicy w VIII wieku. Miasto Nara uważa się za pierwszą stałą siedzibę władców japońskich, których panowało tu łącznie siedmiu. W Nara znajdują się jedne z najważniejszych i najstarszych buddyjskich świątyń, wokół których spokojnie przechadzają się daniele, uważane za święte zwierzęta. Zwiedzimy Tōdai-ji, najbardziej znaną świątynię w Nara, wybudowaną w 752 roku. Jej główny pawilon Daibutsu-den (Pawilon Wielkiego Buddy) to ponoć największa budowla drewniana na świecie. Ciekawostką jest także fakt, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Z Tōdai-ji udamy się jeszcze do chramu szintoistycznego Kasuga Taisha. Droga prowadzi na wzgórze i otoczona jest z obu stron setkami kamiennych lampionów. Tu także spotkać można spacerujące jelenie. Sama świątynia turystom kojarzy się zapewne głównie z ponad tysiącem sześciuset latarenkami, wykonanymi z brązu. Powrót do hotelu w Kioto. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kioto.

wyjazd do Japonii

Dzień 12.  Kioto / Beppu

Po śniadaniu przejazd pociągiem do nadmorskiego miasteczka Beppu. Jest to znane uzdrowisko z gorącymi źródłami mineralnymi, kąpieliskami morskimi i zjawiskami geotermalnymi. Zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie „dziewięciu piekieł z Beppu“, czyli geotermalnych plam gorąca. Są to malownicze, gorące jeziora/sadzawki, o przeróżnych kolorach oraz bulgoczące błota o zapachu siarki. Wieczorem będzie możliwość kąpieli w gorących źródłach. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Beppu.

Dzień 13. Beppu / Hiroszima / Wyspa Miyajima (UNESCO) / Hiroszima

Po wczesnym śniadaniu wyjazd pociągiem do Hiroszimy (podróż z przesiadkami w Takeo-Onsen Station oraz w Hakata Station). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Hiroszimy. Obejrzymy Park Pokoju, upamiętniający ofiary wybuchu bomby atomowej. Znajdują się tu Kopuła Bomby Atomowej, Dzwon oraz Muzeum Pokoju.

Hiroszima

Następnie wycieczka na Wyspę Miyajima - „wyspa świątyń”. Cieszy się ona ogromną popularnością przede wszystkim z powodu wielkiej bramy torii, stojącej w morzu. Brama ta jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów z Japonii. Nie dzieje się tak bez powodu. W 1643 roku została ona uznana przed neo-konfucjańskiego filozofa, Hayashiego Razana za jedno z trzech miejsc, które oferują najpiękniejszy widok w całym kraju i zalicza się do tzw. trzech japońskich pejzaży. Brama jest jednym z elementów świątyni Itsukushima Jinja, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Składa się ona z wielu mniejszych budynków połączonych ze sobą pomostami, a część z nich została uznana przez rząd Japoński za skarby narodowe. Powrótdo hotelu w Hiroszimie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hiroszimie.

itsukushima-shrine Hiroszima

Dzień 14. Hiroszima / Pałac Himeji (UNESCO) / Osaka

Po śniadaniu wyjazd pociągiem do Pałacu Himeji. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie wycieczka do Pałacu Himeji, zwanego także bardziej romantycznie Zamkiem Białej Czapli (Shirasagi-jō). Dziś mówi się, że to ze względu na elegancki majestatyczny wygląd oraz biały kolor, ale ponoć w dawnych czasach skojarzył się komuś z podrywającą się do lotu czaplą. Himeji to najsłynniejszy i największy zamek w Japonii. Do tego nigdy nie zniszczony przez wojny ani kataklizmy. Jest on jednym z dwunastu oryginalnych zamków w kraju. Himeji pochodzący z początków XVII wieku stanowi arcydzieło architektury drewnianej z śnieżnobiałymi murami z gliny, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek Himeji

Następnie dalsza podróż do Osaki. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Osaki. Obejrzymy między innymi zamek w Osace. To jeden z najbardziej znanych zamków w Japonii. Odegrał on ważną rolę podczas jednoczenia się kraju w XVI wieku. Zamek zbudowany został na dwóch nasypach z ziemi i ciosanych kamieni i otoczony jest fosą. Główny budynek ma osiem poziomów, z czego tylko pięć jest widocznych z zewnątrz.  Wybierzemy się także do Obserwatorium Pływającego Ogrodu, znajdującego się na 39 piętrze bliźniaczych wież Umeda Sky Bulding.

Osaka

Wieczór spędzimy oczywiście w dzielnicy Dotonbori, gdzie nad pobliskim kanałem skupia się życie towarzyskie Osaki. Cała okolica jest rozświetlona milionem lamp, reklam i neonów. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Osace.

Osaka

Dzień 15. Osaka / Jezioro Kawaguchi - Góra Fudżi (Fuji) (UNESCO)

Po śniadaniu wyjazd nad Jezioro Kawaguchi. To jedno z pięciu jezior Fuji i bez wątpienia najlepsze miejsce, by zobaczyć z bliska świętą Górę Fudżi (Fuji) w pełnej okazałości. Widok stąd na piękne jezioro i kultowy szczyt jest naprawdę wyjątkowy. Kolejka linowa z brzegu jeziora Kawaguchi (Mount Fuji Panoramic Ropeway) w zaledwie kilka minut zabierze nas do tarasu widokowego położonego na wysokości ponad 1000 m n. p.m. Z tarasu roztacza się panoramiczny widok na Jezioro Kawaguchi i oczywiście na Górę Fuji. Nocleg w okolicy. 

Góra Fuji Fudżi

Dzień 16. Jezioro Kawaguchi / Tokio 

Po śniadaniu podróż powrotna do Tokio. Po dotarciu do Tokio czas na zwiedzanie. Spacer po słynnej ulicy Harajuku, ulubionym miejscu spotkań ekscentrycznej tokijskiej młodzieży. Obecnie Harajuku to również centrum nowoczesnej mody, gdzie zapoznać można się z aktualnymi trendami w modzie i popkulturze nastolatków. Następnie dotrzemy do najbardziej zatłoczonego przejścia dla pieszych na świecie - Shibuya Crossing. W pobliżu znajduje się słynny pomnik pieska Hachiko – niezwykle chętnie fotografowany przez turystów z całego świata. Kolejnym punktem będzie wizyta w Teamlab Boarderless Digital Museum. Wieczorem transfer na lotnisko. Wylot zgodnie z godzinami lotów. 

Tokio

Dzień 17. 

Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Japonia Wycieczka z Poza Trasą Adventure.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3500EUR

+ bilety lotnicze ok. 6200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Tokio - Warszawa ok. 6800 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w tradycyjnym domu Ryokan (pomieszczenia kilkuosobowe) oraz w hotelu kapsułowym
 • Śniadania
 • Opiekę polskiego pilota (Zbigniew Borys)
 • Transfery i transport kolejowy/metro oraz taksówki
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15 USD posiłek)
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 200 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

*Wyjazd ma charakter podróży trampingowo-przygodowej

Japonia WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

Japonia WYCIECZKA - AZJA

Japonia wycieczka Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Awaria elektrowni jądrowej w Japonii - Fukushima,  Wyjazd Korea Północna – wspomnienia z podróży