kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Jawa Wschodnia Bali
Indonezja Poza Trasą
19.07.2024-03.08.2024
24.05.2025-08.06.2025
16
dni
CENA:
2100 EUR + bilety lotnicze ok. 5500 PLN

JAWA WSCHODNIA BALI INDONEZJA

Jawa Wschodnia Bali Indonezja z Poza Trasa Adventure to podróż, która pozwala odkryć zróżnicowanie przyrodnicze i etniczne Indonezji, a także wyjątkowe, wzajemne przenikanie się natury i kultury w tym zakątku Azji Południowo Wschodniej.

Jawa wchodzi w skład archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich i jest piątą co do wielkości wyspą Indonezji. To obszar o wysokim stopniu zaludnienia - mieszka tu ponad 60% mieszkańców całego kraju. Administracyjnie wyspa dzieli się na kilka prowincji, a podczas podróży Jawa Wschodnia Bali Indonezja z Poza Trasa Adventure odwiedzimy jedną z nich. Jawa Wschodnia, jak sama nazwa prowincji wskazuje, znajduje się we wschodniej części wyspy. Stolicą tego regionu jest Surabaja, ponad pięciomilionowa metropolia o kilkusetletniej historii. Jawa Wschodnia to region o olbrzymim potencjale turystycznym, a jednocześnie dotychczas nie został zniszczony przez masowe wycieczki. To kraina dzikiej, nietkniętej natury i gęstego lasu tropikalnego, porastającego górzyste wnętrze wyspy, tworzone przez setki wulkanów. Podczas podróży Jawa Wschodnia Bali Indonezja z Poza Trasa Adventure dotrzemy  do kilku z nich, będzie to między innymi Wulkan Kawag Ijen. Z jego zboczy, o wschodzie słońca, obserwować będziemy naturalny spektakl ogni siarkowych, buchających niebieskim światłem. Czeka nas też wizyta w Parku Narodowym Bromo Tengger Semeru. Znajdujący się tam Wulkan Bromo to jedna z największych atrakcji turystycznych Indonezji. Wulkan, uznawany za święty przez wyznawców hinduizmu, obserwować będziemy także z punktu widokowego Kingkong Sun na Kedaluh Hill. Nie zabraknie innych atrakcji przyrodniczych - na Jawie Wschodniej odwiedzimy Wodospad Madaki Pura, ukryty głęboko w lesie tropikalnym oraz Park Narodowy Meru Betiri, gdzie być może uda nam się spotkać żółwie morskie w ich naturalnych siedliskach lęgowych, a także małe żółwiki w swojej pierwszej drodze z gniazda do wody.

Bali to indonezyjska wyspa, o której słyszał chyba każdy. Podczas podróży Jawa Wschodnia Bali Indonezja z Poza Trasa Adventure pokażemy Wam jej nieco inne oblicze. Na Bali odwiedzimy najważniejsze miejsca kultu hinduistycznego, między innymi słynną Świątynię Ulun Danu Beratan - z XVII wieku, usytuowaną na brzegu Jeziora Bratan oraz potężny kompleks świątynny Pura Agung Besakih liczący ponad 1000 lat. Obejrzymy również Świątynię Uluwatu, wzniesioną na wysokim klifie nad Oceanem Indyjskim. Zwiedzanie Bali dopełnią wizyty w miejscach o wyjątkowych warunkach przyrodniczych, między innymi na słynnych tarasach ryżowych w Jatiluwih oraz nad jeziorem kalderowym Tamblingan, gdzie udamy się w rejs łodzią po dawnym kraterze wulkanu. Po trudach podróży odpoczniemy w Uluwatu, niewielkim kurorcie położonym na krańcu Półwyspu Bukit, słynącym z cichych plaż skrytych między klifami. Zapraszamy w podróż Jawa Wschodnia Bali Indonezja z Poza Trasa Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

JAWA WSCHODNIA BALI INDONEZJA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Surabaya. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. JAWA WSCHODNIA - Surabaya

Przylot do Surabaya - stolicy prowincji Jawa Wschodnia. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w prowincji Jawa Wschodnia w Indonezji. Po dopełnieniu formalności wjazdowych transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Surabaya.

Dzień 3. JAWA WSCHODNIA - Surabaya / Wodospad Madakari Pura - Park Narodowy Tengger Semeru / Bromo 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż do wioski Bromo, położonej w pobliżu Wulkanu Bromo. Na trasie zatrzymamy się przy zjawiskowym Wodospadzie Madakari Pura, który znajduje się na terenie Parku Narodowego Tengger Semeru. Około kilometrową drogę z parkingu tuż pod wodospad pokonamy na taxi-skuterach. Madaki Pura położony jest w sercu gęstego lasu tropikalnego i ukryty w skalnej studni, której wysokie ściany gęsto porasta bujna roślinność. Wraz z lokalnym przewodnikiem zwiedzimy także pobliski las. (Uwaga - przy wodospadzie nie sposób się nie zmoczyć, zalecamy zatem odpowiednie dobranie garderoby oraz zabezpieczenie wartościowego sprzętu elektronicznego). Następnie kontynuacja podróży do wioski Bromo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bromo.

Jawa Wschodnia Bali Indonezja wyjazd

Dzień 4. JAWA WSCHODNIA - Bromo / Wulkan Bromo / Kalibaru

Po bardzo wczesnej pobudce (około 03:00 nad ranem) wyjazd do punktu widokowego Kingkong Sun na Kedaluh Hill, z którego obejrzymy spektakularny wschód słońca z widokiem na Wulkan Bromo. Następnie udamy się na Wulkan Bromo (2392 m n.p.m.), leżący w Parku Narodowym Bromo Tengger Semeru. Wulkan stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Jawy. Jego nazwa pochodzi ponoć od hinduskiego bóstwa Brahma. Góra uważana jest przez hindusów za święte miejsce i w ciągu roku regularnie odbywają się tam religijne ceremonie. Do krateru wulkany można dostać się na pieszo lub wjechać na koniu. Po zejściu z Wulkanu Bromo powrót do hotelu na śniadanie i krótki odpoczynek przed dalszą podróżą. Następnie wyjazd od Kalibaru. Po dotarciu na miejsce zakwaterowaniu w lodge. Czas wolny na odpoczynek i samodzielne zwiedzanie tego małego, pełnego uroku miasteczka. (Na specjalne życzenie istnieje możliwość zorganizowania fakultatywnej wycieczki na mini plantację, gdzie uprawiany jest cynamon, wanilię, pieprz, kawowiec oraz kakao). Nocleg w hotelu w Kalibaru.

Jawa Wschodnia Bali Indonezja wyjazd

Dzień 5. JAWA WSCHODNIA - Kalibaru / Sukamade - Park Narodowy Meru Betiri

Po śniadaniu wyjazd do Sukamade. To niewielka miejscowość otoczona bujnym tropikalnym lasem leżąca na terenie Parku Narodowego Meru Betiri. Sukamade słynie z pięknej plaży z miejscami lęgowymi i rezerwatem żółwi morskich. Trasa do Sukamade prowadzić będzie wyboistą drogą wzdłuż malowniczych pól ryżowych, rzek i dżungli. Jej pokonanie zajmie nam około 5 godzin. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym na Green Bay oraz w lokalnej cukrowni, gdzie w tradycyjny sposób pozyskuje się cukier z trzciny. Po przyjeździe do Sukumade zakwaterowanie w tradycyjnej, skromnie wyposażonej lodge. Czas wolny na odpoczynek i obserwację żyjących w okolicy małp. Wieczorem wybierzemy się wraz z przewodnikiem na plażę, gdzie być może uda nam się zobaczyć gigantyczne żółwie morskie składające jaja. Przewodnik poinstruuje nas i zadba o to, aby nasza obecność nie przeszkodziła im w żaden sposób. W drodze powrotnej do lodge odkryjemy nocną florę i faunę Jawy Wschodniej. Zobaczymy między innymi rośliny świecące w ciemnościach. Po powrocie do lodge czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Sukamade.

Relaks na indonezyjskiej plaży

Dzień 6. JAWA WSCHODNIA - Sukamade / Banyuwangi 

Po wczesnej pobudce wybierzemy się ponownie na plażę, gdzie wraz z przewodnikiem obserwować będziemy małe żółwiki tuż po wykluciu, pokonujące trasę z gniazd do oceanu. Będziemy mogli także poznać pracę profesjonalnego zespołu opiekującego się gniazdami i jajami żółwi oraz dbającego o prawidłowy przebieg procesu wykluwania. Podczas tej wizyty na plaży należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń przekazywanych przez opiekunów żółwi, aby zapewnić zwierzętom pełne bezpieczeństwo. Powrót do lodge na śniadanie. Następnie kontynuacja podróży przez wyboiste drogi dżungli. Po około 4 godzinach dotrzemy do portowego miasta Banyuwangi, leżącego na wschodnim wybrzeży Jawy. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed bardzo wczesną nocną pobudką. Nocleg w hotelu w Banyuwangi.

Dzień 7. JAWA WSCHODNIA - Banyuwangi / Wulkan Kawah Ijen // BALI - Lovina

Po bardzo wczesnej pobudce w nocy (około godziny 01:00) wybierzemy na trekking do Wulkanu Kawag Ijen (2769 m.n.p.m.), znanego z tajemniczych, niebieskich ogni siarkowych, płonących na zboczach krateru. Nazwa Kawah Ijen oznacza “samotny krater”, jednak w rzeczywistości wulkan ten znajduje się w środku kaldery i jest otoczony kilkoma innymi kraterami. Następnie powrót do hotelu. Czas na śniadanie i krótki odpoczynek. Następnie transfer do portu Ketapang i przeprawa promem na do portu Gilimanuk na Bali. Po przypłynięciu na miejsce będziemy kontynuować podróż na północ Wyspy Bali do miejscowości Lovina. Po drodze zatrzymamy się przy gorących źródłach Banjar. Odpocznek w basenach z wodą termalną w sercu tropikalnego lasu. Następnie kontynuacja podróży do Lovina. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lovina.

Jawa Wschodnia Bali Indonezja wyjazd

Dzień 8. BALI - Lovina / Tamblingan Jungle Trekking / Lovina

Po wczesnym śniadaniu przejazd do punktu, z którego rozpoczniemy trekking wgłąb dżungli Tamblingan. Trasa trekkingu będzie prowadzić wzdłuż brzegu kalderowego jeziora Tamblingan, które znajduje się w kraterze nieaktywnego wulkanu. Przy odrobinie szczęścia, w gęstym lesie deszczowym, możemy napotkać makaki czy wiewiórki czarne. Wraz z lokalnym przewodnikiem wybierzemy się także w rejs łodziami po jeziorze. Następnie zjemy typowy balijski lunch u rodziny mieszkającej w osadzie, położonej w sercu lasu deszczowego. Po posiłku zaparzymy także tradycyjną kawę. Popołudniu powrót do Lovina. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lovina.

Jawa Wschodnia Bali Indonezja wyjazd

Dzień 9. BALI - Lovina / Świątynia Ulun Danu Beratan / Jatiluwih / Ubud 

Po wczesnej pobudce wybierzemy się na wycieczkę łodzią, aby obserwować delfiny. Następnie wrócimy do hotelu na śniadanie. Po krótkiej przerwie na odpoczynek ponownie wyruszymy w drogę. Naszym celem będzie Świątynia Ulun Danu Beratan, która powstała w XVII wieku. To główna hinduska świątyni na Bali, poświęcona bogini wody Danu oraz Śiwie. Świątynia usytuowana jest nad brzegiem Jeziora Bratan i otoczona pięknym ogrodem. Jej charakterystyczna architektura odbija się w niezmąconej tafli wody, tworząc wraz z otoczeniem wyjątkowo piękny i często fotografowany widok. Po zwiedzeniu kompleksu świątynnego Ulun Danu Beratn udamy się do Jatiluwih, gdzie przespacerujemy się naturalnymi tarasami, wykorzystywanymi jako pola ryżowe. Tarasy ryżowe w Jatiluwih w 2007 roku nominowane zostały do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po krótkiej przerwie na odpoczynek i lunch w pobliżu pól ryżowych w Jatiluwih wyjazd do Ubud. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i samodzielne odkrywanie atrakcji miasta Ubud, do których należą między innymi liczne sklepiki w centrum miasta, galerie lokalnej sztuki i warsztaty w których obserwować można malarzy czy rzeźbiarzy przy pracy. O Ubud często mówi się, iż jest to kulturalne serce Bali. Ulice miasta pełne są świątyń i domostw o niesamowitej architekturze. W Ubud znajduje się także Pałac Królewski z XIX wieku oraz Rezerwat Małpi Las (Sacred Monkey Forest Sanctuary), gdzie wśród zarośli, krzewów, ogromnych drzew obserwować można żyjące tu makaki. Okolica słynie także ze świątyń i kamiennych rzeźb pokrytych mchem. Na Bali praktykowany jest hinduizm, który małpy uznaje za święte zwierzęta. Małpy są uważane jako strażnicy świętych relikwii w tutejszych świątyniach. Nocleg w hotelu w Ubud.

Bali Sumba wycieczka Indonezja

Dzień 10. BALI - Ubud / Kintamani / Świątynia Pura Agung Besakih / Jaskinia Słoni - Goa Gajah / Ubud 

Po śniadaniu udamy się do Aloha Ubud, gdzie będzie można skorzystać z huśtawek rozwieszonych na tle malowniczego lasu deszczowego. Następnie wyjazd do Kintamani. Zatrzymamy się tu w punkcie widokowym, z którego rozlega się zjawiskowy widok na czynny Wulkan Batur (zaliczany do stratowulkanów) oraz pobliskie Jezioro Danau Batur. Następnie wizyta w Pura Agung Besakih, hinduistycznej świątyni z VIII wieku, która uznawana jest za najważniejsze miejsce kultu na Bali. To również jedna z największych budowli sakralnych Indonezji, składająca się z kilkudziesięciu kompleksów świątynnych i ponad dwustu budynków oraz rozległych tarasów. W Pura Agung Besakih często odbywają się ceremonie religijne, spotkać można tu licznych pielgrzymów, szczególnie w czasie pełni księżyca. Po zakończeniu zwiedzania Pura Agung Besakih, wybierzemy się na pieszą wycieczkę do Wodospadu Tukad Cepung, ukrytego między skałami. Na trasie położona jest także czczona przez buddystów Jaskinia Słoni - Goa Gajah. Świątynia z IX wieku została odkryta przez archeologów dopiero w XX wieku i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Nazwa Goa Gajah nawiązuje do płaskorzeźbionym wizerunków zwierząt i maszkaronów, okalających wejście do świątyni. W niewielkim wnętrzu znajduje się kilka posągów przedstawiających kobiety z dzbanami, które personifikują święte rzeki Indii. Popołudniu powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ubud.

Jawa Wschodnia Bali Indonezja wyjazd

Dzień 11. BALI - Ubud / Wioski w okolicach Ubud / Świątynia Tanah Lot / Seminyak

Po śniadaniu wybierzemy się na przejażdżkę rowerową po okolicach Ubud. Odwiedzimy kilka niewielkich wiosek, położonych pośród rozległych plantacji. Spotkamy się z mieszkańcami wiosek. Następnie powrót do hotelu i czas na krótki odpoczynek. Popołudniu wyruszymy do Świątyni Tanah Lot, skąd obserwować będziemy romantyczny zachód słońca nad brzegiem oceanu. Dla chętnych możliwość udziału w pokazie tradycyjnego tańca Kecak. Po zmroku przejazd do Seminyak. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Seminyak.

Celebes Jawa Indonezja Wyjazd

Dzień 12. BALI - Seminyak / Półwysep Benoa / Garuda Wisnu Kencana Cultural Park / Świątynia Uluwatu / Uluwatu

Po śniadaniu wyjazd na Półwysep Benoa, który stanowi doskonałą bazę do uprawiania różnorodnych sportów wodnych (m.in. flyboardingu i jet ski). Następnie pojedziemy do Jimbaran, gdzie odwiedzimy Park Kultury Garuda Wisnu Kencana (Garuda Wisnu Kencana Cultural Park), rozciągający się na powierzchni 60 hektarów. Podczas wizyty w parku obejrzymy tradycyjne występy muzyków i tancerzy, wysłuchamy miejscowych legend i obejrzymy liczne monumentalne rzeźby inspirowane hinduizmem, Na szczególną uwagę zasługuje wspaniały posąg Garuda Wisnu Kencana, który ma wysokość 121 metrów i przedstawia hinduskiego boga Wisznu i jego wierzchowca - ptaka Garuda. Następnie dalsza podróż do Świątyni Uluwatu (Pura Luhur Uluwatu), która jest jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń na Bali i słynie ze zjawiskowego położenia. Świątynia Uluwatu stoi na szczycie 80-metrowego klifu, z którego rozpościera się przepiękny widok na błękitne wody Oceanu Indyjskiego. Świątynia ma bogate i świetnie zachowane zdobienia wyrzeźbione w skale szarego koralowca. Otocza ją zieleń dżungli oraz kamienne mury, posągi, a także bramy. Miejsce to ma ogromne znaczenie dla Balijczyków, gdyż znajduje się tu grób świętego kapłana Dhang Hyang Dwi Jendra. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Uluwatu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Uluwatu.

Garuda balijskie świątynne rzeźby

Dzień 13. - Dzień 14. BALI - Uluwatu - wypoczynek

Kolejne dwa dni spędzimy wypoczywając w Uluwatu. Jest to niewielka miejscowość położona na południowo-zachodnim krańcu Półwyspu Bukit, która stanowi ciekawą alternatywę dla typowych głośnych i tłocznych balijskich miasteczek turystycznych. To spokojny kurort z szerokimi białymi plażami ukrytymi między malowniczymi klifami, na których ulokowane są liczne punkty widokowe. Choć znajduje się tu sporo lokalnych barów i restauracji, miejscowość daje możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju. Uluwatu znane jest też jako mekka surferów, nie zabraknie więc okazji do uprawiania sportów wodnych oraz innych rozrywek. Noclegi w hotelu w Uluwatu.

Balijskie plaże

Dzień 15. BALI - Uluwatu / Denpasar 

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko w Denpasar zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indonezji. Wylot do Warszawy. 

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2100EUR

+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Surabaya - Denpasar - Warszawa ok. 5500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* i 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne.
 • Śniadania
 • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
 • Trekkingi i wymagane pozwolenia na trekkingi
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy on arrival (ok. 35 USD)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami oraz napojów do posiłków
 • Kosztów dodatkowych fakultatywnych atrakcji i aktywności - Wizyta na mini plantacji w Kalibaru, Pokaz Tańca Kecak w Tanah Lot, Sporty wodne na Półwyspie Benoa (ceny do potwierdzenia na miejscu)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

JAWA WSCHODNIA BALI INDONEZJA NA ZDJĘCIACH

JAWA WSCHODNIA BALI INDONEZJA - AZJA

Jawa Wschodnia Bali Indonezja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Indonezja - wyspa Lombok,  Indonezja - wyspa Jawa. Świątynia Borobudur,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża,  Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu