fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Laos Północny - Wietnam Północny
06.03.2020
-
22.03.2020
17
dni
CENA:
7000 PLN + bilety lotnicze

LAOS północny - WIETNAM północny

Zapraszamy na wyprawę po nieznanym masowej turystyce,  niezwykle nastrojowym i malowniczym Laosie oraz urokliwym, różnorodnym przyrodniczo i etnicznie, bogatym w zabytki Wietnamie. 

Podróż rozpoczniemy od przepięknego i czarującego Luang Prabang zwanego miastem mnichów, gdzie zachowały się liczne i unikalne zabytki wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się ponad trzydzieści klasztorów buddyjskich, gdzie poznać będziemy mogli świat buddyzmu. Następne wyruszymy w odległe rejony górskie rejonu Phongsali. Z racji oddalenia od głównych szlaków turystycznych, mało znane i rzadko odwiedzane. Dotrzemy aż do pogranicza chińskiego do niesamowitych górskich wiosek zamieszkałych przez liczne mniejszości etniczne. 

W północnym Wietnamie odwiedzimy region Sapa. Ten przepiękny zakątek położony jest w górskiej okolicy w otoczeniu rozległych malowniczych tarasów, pól ryżowych i wiosek zamieszkałych przez mniejszości etniczne. Wizyty w wioskach będą okazją do poznania codziennego życia i tradycji zamieszkujących te rejony ludów Hmong i Dao. Wyruszymy też e rejs po zachwycającej zatoce Ha Long. 

Zarówno widoki jak i zabytki w tych częściach świata zapierają dech w piersiach. Są to wymarzone miejsca dla kochających przyrodę, fotografię, lokalną kuchnię, różnorodność etniczną, przygody i podróże. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Luang Prabang.

Dzień 2. LAOS / LUANG PRABANG

Luang Prabang było niegdyś stolicą Laosu, po dawnej świetności zachowały się tu liczne i unikalne zabytki. W mieście znajduje się przeszło trzydzieści klasztorów buddyjskich oraz ponad sześćset zabytkowych obiektów. Od 1995 roku miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zlokalizowane jest w pięknej okolicy wśród zielonych wzgórz pomiędzy dwoma rzekami, Mekongiem i Nam Khan.

Wieczorne zwiedzanie miasta i pierwsze spotkanie z kuchnią laotańską. Spacer uliczkami starówki wybudowanej w kolonialnym francuskim stylu. Wizyta na słynnym Nocnym Targu w lokalnych restauracjach i herbaciarniach.
Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 3. LUANG PRABANG

Bardzo wcześnie rano będziemy mieli możliwość zaobserwować codzienny zwyczaj buddyjskich mnichów, którzy o świcie wędrują ulicami miasta zbierając od mieszkańców jedzenie.

Następnie kontynuujemy zwiedzanie Luang Prabang. Miasto ma obecnie spokojny, wręcz sielski charakter. Zachowały się tu niezwykle interesujące przykłady tradycyjnej architektury laotańskiej połączonej ze stylem europejskim. Zwiedzimy były Pałac Królewski a obecnie Muzeum Narodowe, w którym znajduje się wiele pamiątek należących do rodziny królewskiej oraz złoty posąg „Prabang”od którego pochodzi nazwa miasta. Następnie zwiedzimy świątynie, m.in. jedną z najpiękniejszych w Laosie, dawną świątynię królewską Wat Xieng Thong z wyjątkową mozaiką oraz Wat Mai. Złożymy też wizytę w okolicznych klasztorach, gdzie spotkamy się z mnichami, którzy przybliżą nam świat buddyzmu i opowiedzą o swoim życiu.
Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 4. MUANG XAY

Rano wyruszymy do Muang Xay. Podróż trwać będzie około siedmiu godzin. Po drodze przepiękne panoramy zarówno natury jak i codziennego życia mieszkańców Laosu. W czasie podróży postoje na sesje fotograficzne.

Dzień 5. MUANG XAY

Muang Xay jest miastem położonym w wyjątkowo malowniczej górskiej okolicy nad brzegiem rzeki. Spacery po okolicy i miasteczku wybudowanym w tradycyjnym laotańskim stylu. Dodatkowo możliwość zorganizowania trekkingu do pobliskiej wioski i leżącego w górach wodospadu lub najdłuższej jaskini w Laosie - Chom Ong. Nocleg w Muang Xay.

Dzień 6. PHONGSALI

Rano wyruszymy do Phongsali. Podróż trwać będzie około siedmiu godzin. Po drodze przepiękne panoramy zarówno natury jak i codziennego życia mieszkańców północnego Laosu. W czasie podróży postoje na zdjęcia. Po dotarciu do Phongsali odpoczynek i relaks. Nocleg w pokojach gościnnych w lokalnym domu w Phongsali.

Dzień 7. PHONGSALI

Okolica położonego wysoko w górach miasteczka Phongsali to wspaniałe widoki, przepiękna sceneria, przyjemny klimat i sielska atmosfera. Miasteczko leży na uboczu, z dala od utartych turystycznych szlaków, dzięki czemu poznać można tu autentyczne życie mieszkańców tych okolic. Dostrzegalne są tu też silne wpływy kultury południowych Chin. Phongsali stanowi świetną bazę wypadową do trekkingów po okolicznych górach i wioskach, gdzie poznać można żyjące tu grupy etniczne.
Nocleg w pokojach gościnnych w lokalnym domu w Phongsali.

Dzień 8. PHONGSALI / TREKKING W POBLIŻE CHIŃSKIEGO POGRANICZA

Dziś czeka nas trekking po przepięknych okolicach i wioskach w pobliżu chińsko - wietnamskiego pogranicza. Niezwykle interesująca wędrówka podczas której poznamy zarówno piękno tutejszej przyrody jak i życie okolicznych mieszkańców.
Nocleg w pokojach gościnnych w lokalnym domu w Phongsali.

Dzień 9. MUANG XAY

Rano wyruszamy w drogę powrotną do Muang Xay. Podróż trwać będzie około siedmiu godzin. Po drodze liczne postoje i podziwianie okolic i doskonałe plenery do zdjęć.
Nocleg w Muang Xay.

Dzień 10. WIETNAM / DIEN BIEN PHU

Dziś wyruszymy w kierunku granicy wietnamskiej. Po przekroczeniu granicy dotrzemy do Dien Bien Phu. Jest to miejsce historycznej bitwy, która miała miejsce w 1954 pomiędzy wietnamskim ruchem partyzanckim Viet Minh a oddziałami francuskimi. Bitwa zakończyła się kapitulacją Francuzów i końcem francuskiej kolonizacji w tym rejonie. W mieście znajduje się muzeum wojenne i cmentarz Viet Minh. Można też obejrzeć wraki francuskich czołgów, cmentarze poległych, wzgórza z okopami, na których toczyły się najcięższe walki.

Dzień 11. SAPA

Wcześnie rano wyruszamy w całodniową podróż w kierunku popularnego górskiego kurortu w północnym Wietnamie. Prawdziwą atrakcję dla odwiedzających to miejsce stanowi jednak nie samo miasteczko ale jego zachwycające okolice. Ten przepiękny zakątek położony jest w górskiej okolicy w otoczeniu rozległych malowniczych tarasów, pól ryżowych i wiosek zamieszkałych przez mniejszości etniczne. Panuje tu przyjemny klimat oraz sielska atmosfera.

Dzień 12. SAPA

Dziś zwiedzać będziemy okolice Sapa. Rejon zamieszkały jest przez kilka górskich plemion mniejszości etnicznych, między innymi Dao i Hmong. Dobrą okazją do obejrzenia ich barwnych strojów, poznania folkloru oraz zakupu sztuki i rękodzieła będzie wizyta na lokalnym targu. Złożymy wizyty w okolicznych wioskach. Poznamy codzienne życie i tradycje mieszkańców. Kobiety Hmong zajmują się ręcznym rzemiosłem, produkują biżuterię i tradycyjną odzież z konopi. Wykorzystują również tradycyjną metodę zdobienia i barwienia – batik. Podczas spaceru dotrzemy do Srebrnych Wodospadów oraz mostu Cau May. Zobaczymy też najwyższą górę Wietnamu Phanasipan, położoną w południowo-zachodniej części regionu Sapa.
Fakultatywny trekking do wioski Ta Phin, którą zamieszkują plemiona Hmong oraz Dao.
Wieczorny wyjazd sypialnym autobusem do Hanoi.

Dzień 13. HANOI / ZATOKA HA LONG

Poranek spędzimy w Hanoi. Następnie przejazd nad Zatokę Ha Long. Podróż trwać będzie około trzech godzin.

Zatoka Ha Long to symbol kraju i jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Azji. Znajduje się tu około dwa tysiące wapiennych ostańców, wysp o niezwykłych strzelistych kształtach wystających z wody na wysokość około 50-100 metrów, liczne zatoczki, groty i spektakularne krajobrazy. Kilka z wysp jest zamieszkanych, na niektórych znajdują się spektakularne jaskinie, które można zwiedzić. Można tu też zobaczyć lasy namorzynowe oraz rafę koralową. Ha Long znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wypłyniemy w rejs po zatoce, który odbywa się niewielkimi lecz komfortowymi i dobrze wyposażonymi statkami z wygodnymi kajutami i tradycyjnym wietnamskim jedzeniem. Dostępne są tu pokłady z leżakami, z których podziwiać można majestatyczną okolicę. Podczas rejsu zwiedzać będziemy wioski na wodzie rozsiane miedzy wysepkami.
Nocleg na statku.

Dzień 14. ZATOKA HA LONG

O świcie podziwiać będziemy wschód słońca nad zatoką Ha Long. Po śniadaniu na pokładzie statku, powrót na ląd i odpoczynek na plaży w Ha Long. Możliwość zorganizowania różnorodnych aktywności sportowych, np. wycieczki kajakami po zatoce.
Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży.  Nocleg w Zatoce Ha Long.

Dzień 15. ZATOKA HA LONG

Czas wolny na odpoczynek i relaks w Zatoce Halong.
Nocleg w Zatoce Ha Long.

Dzień 16. HANOI

Rano powrót do Hanoi. Czas na zakupy i spacery po mieście. Pożegnanie z Wietnamem i wieczorny wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 17.

Powrót do Warszawy lub Berlina.

W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.).

Laos i Wietnam na zdjęciach:

7000 PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Wizy do Wietnamu i Laosu
 • Transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki
 • Rejs po Zatoce Halong z noclegiem i wyżywieniem na łodzi
 • Ubezpieczenie KL i NNW (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Noclegi w miejscach zgodnie z programem pokoje 2-osobowe, w terenach wiejskich i górskich możliwe noclegi u lokalnych mieszkańców w pokojach kilku osobowych
 • Transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, jeśli takowe są wymagane

Cena NIE zawiera:

 • Biletów lotniczych Warszawa Luang Prabang, Hanoi Warszawa (ok. 3. 000 zł)
 • Kosztów wyżywienia (ok. 12 $ dziennie
 • Biletów wstępu do obiektów gdzie są bilety (max. 50USD
 • Napiwków
 • Napojów alkoholowych

Inne informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe są załatwiane 5 tygodni przed wylotem
 • Grupa do 8 osób
 • Podróż nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Treking nie wymaga specjalnej kondycji a osoby nim niezainteresowane będą miały odpoczynek w trakcie jego trwania