fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Malezja Borneo Wycieczka POZA TRASĄ
10.09.2023
-
26.09.2023
16
dni
CENA:
2350 USD + bilety lotnicze ok. 4800 PLN

MALEZJA BORNEO WYCIECZKA POZA TRASĄ

Malezja Borneo Wycieczka z Poza Trasą Adventure 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MALEZJA BORNEO WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Singapuru. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure.

Dzień 2. Singapur / MALEZJA Borneo - Kuching / Padawan

Przylot do Singapuru. Kontynuacja podróży. Wylot z Singapuru do Kuching na Borneo. Przylot do Kuching. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Borneo w Malezji. Kuching położone jest nad rzeką Sarawak, w północno zachodniej części malezyjskiego Borneo. Jest największym miastem stanu Sarawak i pełni rolę ośrodka administracyjnego. Po przylocie do Kuching transfer do Padawan. Zakwaterowanie w Guest House. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Guest House w Padawan. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 3. Padawan / Zapora Bengoh Dam / Wodospad Susung / Kampung Sapit

Po śniadaniu wyjazd nad Zaporę Bengoh Dam i ukrytego w sercu dżungli Wodospadu Susung, którego okolica przypomina scenerię filmu Jurassic World. Tama Bengoh wybudowana została w 2010 roku jako zbiornik wodny dla mieszkańców Kuching. Projekt zapory Bengoh zakładał zalanie większości niżej położonych obszarów górskich i wiosek. Ich mieszkańcy musieli opuścić swoje wcześniejsze siedziby i przemieścić się na tereny położone wyżej lub do pobliskich miast. Z Zapory Bengoh Dam podziwiać można wyjątkowo malowniczą scenerię - jezioro otoczone górami spowitymi chmurami i mgłą. Około półgodzinna wycieczka łodzią po sztucznym jeziorze utworzonym przez spiętrzoną przez zaporę wodę. Następnie około godzinna wędrówka do Bengoh Range. Wizyta w górskiej wiosce Kampung Sapit, gdzie zatrzymamy się na noc. Z cichej i spokojnej Kampung Sapit roztacza się przepiękna panorama z "ponad chmur” na całą okolice. Nocleg na kempingu w namiotach w wiosce.

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 4. Kampung Sapit / Quaint Village / Wodospad Mureh 

Po śniadaniu wyruszymy do górskiej wioski Quaint Village. Jeszcze bardziej zbliżymy się do granicy malezyjsko-indonezyjskiej. Quaint Village zamieszkuje około 450 mieszkańców Bidayuh Biya, którzy osiedlili się na malowniczych wyżynach Borneo, wyznaczających granicę Kalimantanu. Czas trwania trekkingu 3 godziny do szczytu. Następnie wizyta przy Wodospadzie Mureh. Dotarcie do wodospadu zajmie nam około 30-40 minut. Kontemplacja piękna okolicznej przyrody i spokojnego życia wioski. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg na kempingu w namiotach w wiosce. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 5. Kampung Sapit / Park Narodowy Bako / Buntal 

Po śniadaniu podróż powrotna w kierunku Kuching i wizyta w Parku Narodowym Bako. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów Bako, jest jednym z najlepszych miejsc na Borneo do poznawania dzikiej przyrody. Na terenach Parku Narodowego Bako zobaczyć można prawie każdy typ roślinności występującej na Borneo a do tego bogactwo i różnorodność lokalnej przyrody, zaciszne plaże, szlaki trekkingowe, strumienie dżungli i wodospady. W Parku Narodowym Bako jest duża szansa na obserwację słynnych orangutanów oraz małp proboscis - nosaczy sundajskich. Szacuje się, że na terenie Parku Narodowego Bako żyje ich około trzystu osobników. Lasy są domem także dla innych gatunków zwierząt, między innymi waranów, wydr, licznych gryzoni, świń brodatych, węży, jaszczurek oraz niezliczonych ilości ptaków. Trekking z Telok Pandan Kecil do Parku Narodowego Bako to około 7 km wędrówki w obie strony. Po wizycie w Parku Narodowym Bako przejazd do wioski Buntal. To typowa malajska wioska rybacka oraz jeden z najlepszych obszarów, gdzie zobaczyć można wiele gatunków wędrownych ptaków wodnych w Malezji. Czas wolny na odpoczynek i spacery po wiosce. Nocleg w Guest House w wiosce Buntal.

nosacze sundajskie na Borneo w Malezji

Dzień 6. Buntal / Sibu 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Sibu, położonego nad rzeką Rajang. Rajang ma 640 km długości i jest najdłuższą rzeką w Malezji. Przepływa ona przez wyspę Borneo z Sarawak do indonezyjskiego Kalimantanu. Podróż samochodem potrwa około 7 godzin. Na trasie przejazdu zatrzymamy się na odpoczynek i relaks przy Wodospadzie Wong Kuji, przepięknie położnym w sercu dżungli. Kontynuacja podróży do Sibu. Po dodarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sibu. 

Dzień 7. Sibu / Bintulu / Park Narodowy Similajau / Bintulu

Po śniadaniu wyjazd do miasta Bintulu położonego nad Morzem Południowochińskim. Podróż samochodem potrwa około 5 godzin. Na trasie przepiękne krajobrazy Borneo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie wybierzemy się do Parku Narodowego Similajau, obejmującego obszary wilgotnego lasu tropikalnego, nizinne lasy deszczowe oraz przepiękne piaszczyste oraz skaliste plaże położone na wybrzeżu Morza Południowochińskiego. Similajau zamieszkują liczne gatunki ssaków (m.in. gibony, langury, makaki) oraz ptaków (m.in. dzioborożce). Około 3-godzinny spacer / trekking po terenie parku. Następnie powrót do Bintulu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bintulu. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 8. Bintulu / Park Narodowy Niah / Park Narodowy Bukit Lambir 

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Niah, na którego obszarze położonych jest ponad 3 tysiące hektarów lasu deszczowego oraz gigantyczny kompleks jaskiń. Miejsce to znane jest także z odkrytych tu najstarszych szczątków ludzkich w Azji Południowo-Wschodniej. Trekking wędrówka do Wielkiej Jaskini Niah (Niah Great Cave) - dość łatwą ścieżką otoczoną gęstym pierwotnym lasem deszczowym. Wejście do Wielkiej Jaskini Niah, ma 60 metrów wysokości i 250 metrów szerokości, co obrazuje wielkość jaskiń na terenie parku. Trekking na terenie parkuw Madu Trail w pobliżu brzegu Sungai Subis zajmuje około 1,5 godziny marszu, następnie 15 minut spacerem, aby dotrzeć do skrzyżowania Jalan Madu z molo i przechodzi przez las aluwialny i bagienny. Kolejnym odcinkiem trekkingu będzie szlak Bukit Kasut Trail, prawie godzina od końca szlaku Madu, który prowadzi przez piękny pierwotny las deszczowy przed przejściem do lasu Kerangas. Następnie wyjazd do Parku Narodowego Bukit Lambir, który słynie z niesamowitej dziewiczej dżungli bogatej w różnorodne gatunki fauny i flory. Jest to między innymi jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Malezji. Przejście trasą na najwyższy szczyt parku - Bukit Lambir (465 m n.p.m.) ze wspaniałym widokiem na las deszczowy. (Uwaga na szczyt prowadzi stromy szlak - dość wymagające podejście). Następnie przejazd do lodge i zameldowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w okolicy Parku Narodowego Bukit Lambir.

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 9. Park Narodowy Bukit Lambir / Miri / Park Narodowy Gunung Mulu

Po śniadaniu wyjazd na lotnisko do miasta Miri. Następnie wylot do Parku Narodowym Gunung Mulu, który wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedna z największych i najtrudniej dostępnych atrakcji turystycznych malezyjskiego Borneo. Ten górzysty park słynie z niezwykłych wapiennych formacji skalnych oraz ponad trzystukilometrowego systemu największych na świecie pod względem powierzchni i objętości jaskiń, które zamieszkałe są przez liczne gatunki zwierząt, w tym również endemicznych. Imponujące jest bogactwo ponad stu gatunków palm. W krajobrazie dominuje szczyt Mount Mulu (2377 m n.p.m.). W trakcie pobytu w Parku Narodowym Gunung Mulu około dwugodzinny spacer tzw. Canopy Walk w koronach drzew borneańskiej dżungli. Do pokonania dystans 6 km, ścieżką zawieszoną 25 metrów ponad dnem lasu. Zakwaterowanie w resorcie w pobliżu lub na terenie Parku Narodowego Gunung Mulu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w resorcie. 

Borneo Malezja

19.09.2023 Dzień 10. Park Narodowy Gunung Mulu / BRUNEI Kampong Ayer

Po śniadaniu dalsza podróż. Dotrzemy do Brunei (Brunei Darussalam), które jest jednym z najmniejszych państw świata. To także jedna z nielicznych na świecie monarchii absolutnych, na której czele Brunei stoi sułtan. Około dwie trzecie populacji kraju przestrzega islamu, a jej prawa oparte są na szariacie. Po dotarciu do Brunei zakwaterowanie w hotelu. Następnie wizyta w Kampong Ayer - wodnej wiosce wzniesionej na palach na rzece Brunei. To jedna z największych wiosek na palach w całej Azji Południowo-Wschodniej. Rozpoczniemy od przejażdżki łodzią po rzece Brunei, a następnie wybierzemy się na spacer drewnianymi ścieżkami i mostami. Następnie obejrzymy meczet Omar Ali Saifuddien z ogromną złotą kopułą. Meczet zbudowany na sztucznej lagunie nad brzegiem rzeki Brunei. Powrót do hotelu hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Brunei. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 11. Brunei - Park Narodowy Kampung Limpaki Wetland 

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Kampung Limpaki Wetland. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu położonym na terenie parku. Limpaki to bagienne tereny podmokłe porośnięte lasem namorzynowym, położone u ujścia rzeki Limpaki do Morza Południowochińskiego. Las namorzynowy zamieszkany jest przez liczne gatunki zwierząt, między innymi nosacze sundajskie, obfituje również w wiele gatunków roślin. W ciągu dnia spacery oraz wycieczka łodzią przez tereny lasów mangrowych. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 12. Brunei - Park Narodowy Kampung Limpaki Wetland / Park Narodowy Crocker 

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowym Crocker Range, położonego w jednym z pasm górskich w rejonie Sabah. Teren parku słynie z ogromnej bioróżnorodności fauny i flory oraz przepięknych tras trekkingowych. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i spacery w najbliższej okolicy. Nocleg w hotelu w okolicach Parku Narodowego Crocker. 

Dzień 13. Park Narodowy Crocker - Mount Trusmadi 

Po śniadaniu wybierzemy się na trekking w pobliżu góry Trusmadi (2642 m n.p.m.), która uważana jest za drugą najwyższą górę w Sabah i Malezji po Mount Kinabalu (4101m n.p.m.). Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w okolicach Parku Narodowego Crocker. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 14. Park Narodowy Crocker / Kundasang Polumpong Malangkap Campsite

Po śniadaniu wyjazd na kemping Kundasang Polumpong Malangkap. Kemping położony jest w malowniczej okolicy z przepięknym krajobrazem i zapierającym dech w piersiach widokiem na majestatyczną Górę Kinabalu (4101m n.p.m.). Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek, kąpiele w rzece i wycieczki po okolicy. Nocleg na kempingu. 

Dzień 15. Kundasang Polumpong Malangkap Campsite / Park Narodowy Kinabalu / Kota Kinabalu

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Kinabalu, słynącego z tropikalnej przyrody, niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Dotrzemy w okolice podnóża najwyższego szczytu Borneo i Półwyspu Malezyjskiego - Góry Kinabalu (4101m n.p.m.) Góra Kinabalu wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych podziwiać będziemy niesamowity granitowy monolit spowity promieniami słońca. Następnie przejazd do Kota Kinabalu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kota Kinabalu. 

Malezja Borneo Wycieczka

Dzień 15. Kota Kinabalu

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Borneo w Malezji. Wylot z Kota Kinabalu do Singapuru. Kontynuacja podróży do Warszawy. 

Dzień 16.

Wylot z Singapuru do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2350USD

+ bilety lotnicze ok. 4800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Singapur Warszawa ok. 4800 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty Singapur - Kuching - Kota Kinabalu - Singapur oraz lot wewnętrzny na Borneo Miri - Park Narodowy Gunung Mulu (Uwaga - bagaż rejestrowany do 15 kg w cenie)
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w obiektach typu Guest House i na kempingach w namiotach w zależności od dostępnej infrastruktury turystycznej zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota Poza Trasą Adventure
 • Opiekę lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wejścia do miejsc gdzie są wymagane oraz usługi przewodników
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

MALEZJA BORNEO WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

MALEZJA BORNEO WYCIECZKA - AZJA

Malezja Borneo Wycieczka Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża. Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Azji