fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAPUA INDONEZJA
Dolina Baliem Festival
plemiona Korowajowie
05.08.2024
-
24.08.2024
20
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. 7500 PLN

PAPUA INDONEZJA WYSPA NOWA GWINEA

DOLINA BALIEM FESTIVAL I WYPRAWA WGŁĄB DŻUNGLI KOROWAJOWIE

Papua Indonezja Dolina Baliem Festival z Poza Trasa Adventure

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAPUA INDONEZJA - PROGRAM PODRÓŻY:

*Uwaga - Wkrótce nastąpi aktualizacja programu na 2024 rok. 

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Dżakarty. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. 

Przylot do Dżakarty. Kontynuacja podróży. Wylot do Sentani w indonezyjskiej prowincji Papua. 

Dzień 3. Sentani / Jayapura (B L D)

Przylot na lotnisko w Sentani. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w indonezyjskiej prowincji Papua. Przejazd do pobliskiego miasta Jayapura, stolicy regionu indonezyjskiej części Nowej Gwinei. Posiadając populację około 400 tysięcy mieszkańców, Jayapura to największe miasto indonezyjskiej prowincji Papua, obejmującej północno-zachodnią część wyspy Nowa Gwinea. W czasach przedkolonialnych istniała w tym miejscu osada handlowa, zwana Numbay. Na początku XX wieku  miasto zmieniło nazwę na Hollandia, za sprawą urzędujących tu holenderskich kolonizatorów. Jayapura uzyskała swoją aktualną nazwę w 1968 roku. Jedną z głównych atrakcji miasta jest holenderska architektura kolonialna i pomnik Douglasa MacArthura, amerykańskiego generała, który bronił Filipin, Nowej Gwinei i Australii przed Japonią podczas II wojny światowej. Jayapura słynie z malowniczych plaż z białym piaskiem i krystalicznie czystą, ciepłą wodą. Po dopełnieniu niezbędnych formalności transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Popołudniu spacer po centrum miasta i wizyta na lokalnym rynku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Jayapura. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 4. Jayapura / Wamena - Dolina Baliem Walesi - Festiwal w Dolinie Baliem (Baliem Valley Festival) (B L)

Dzień 5. Wamena - Dolina Baliem Walesi - Festiwal w Dolinie Baliem (Baliem Valley Festival) (B L)

Dzień 6. Wamena - Dolina Baliem Walesi - Festiwal w Dolinie Baliem (Baliem Valley Festival) (B L D)

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Wamena. To niewielka miejscowości w Dolinie Baliem, znana z odbywającego się tu corocznego festiwalu. Festiwal Baliem (Baliem Valley Festival) odbywa się co roku w sierpniu. Jest to szczególne święto, na które zjeżdżają przedstawiciele wszystkich plemion wyżyn Wameny i Doliny Baliem, m.in. ludy Yali, Lani i Dani. Następne trzy dni spędzimy biorąc udział w Festiwalu Baliem. Zgodnie z tradycją odbędą się liczne występy, a wśród atrakcji zobaczymy m.in. tradycyjne tańce, zawody łucznicze, wyścigi świń, występy muzyków oraz liczne rekonstrukcje wojen plemiennych. Dla chętnych istnieje możliwość osobistego udziału w zawodach - niektóre konkurencje będą dodatkowo organizowane dla obcokrajowców (np. zawody w łucznictwie czy rzucaniu włócznią). Prosimy o wcześniejszą informację w razie chęci wzięcia udziału w konkursie, w celu zarezerwowania miejsca dla uczestnika. W ostatni dzień po zakończeniu uroczystości i ceremonii festiwalowych, trekking w okolicach. W kolejnych dniach noclegi w hotelu w pobliżu Wamena. W cenie śniadania i lunche, ostatniego dnia dodatkowo kolacja. 

Dzień 7. Wamena / Trekking do Kilise (B L D)

Po śniadaniu około godzinny przejazd w kierunku rzeki Yetni, skąd rozpoczniemy 3-4-godzinny trekking do wioski Kilise. W wędrówce w kolejnych dniach będzie nam towarzyszył zespół złożony z przewodnika, kucharza oraz tragarzy. W trakcie wędrówki lunch box. Po dotarciu do Kilise zakwaterowanie w lodge lub Guest House i kolacja. Czas wolny na odpoczynek lub samodzielne zwiedzanie wioski i spotkanie z jej mieszkańcami. Nocleg w lodge lub lokalnym domu w Kilise. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 8. Kilise / Trekking do Ibiroma / Trekking do Syokosimo (B L D)

Po śniadaniu kontynuować będziemy trekking. Wyruszymy w kierunku wioski Ibiroma. W jej okolicach spotkamy przyjaznych mieszkańców gór, którzy z pewnością będą nas pozdrawiać słowami „wa wa wa”, co oznacza cześć, przywitanie oraz szacunek. Następnie przekroczymy rzekę Baliem przechodząc przez wiszący most i udamy się w stronę rzeki Mugi. Czas wolny na krótki odpoczynek i lunch. Po nabraniu sił wyruszymy w dalszy trekking do wioski Syokosimo, dokąd prowadzić będzie dość trudna, ale wyjątkowo malownicza ścieżka. Po dotarciu do Syokosimo czas wolny na odpoczynek i integrację z mieszkańcami wioski. Nocleg w domu u księdza lub w lokalnym domu w Syokosimo. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 9. Syokosimo / Trekking do Ugem / Trekking do Seima / Wamena (B L D)

Po śniadaniu wyruszymy w trekking powrotny, w stronę rzeki Yetni. Miniemy po drodze kilka małych osad i przekroczymy rzekę Mugi na kolejnym, tradycyjnym moście wiszącym. Następnie udamy się do wioski Ugem oraz finalnie do wioski Seima, gdzie odpoczniemy i zjemy lunch. Z Seima wyjazd samochodem do Wamena. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Wamena. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 10. Wamena / Jayapura (B)

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Wamena zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Jayapura. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek lub samodzielne odkrywanie miasta. Nocleg w hotelu w Jayapura. W cenie śniadanie. 

Dzień 11. Jayapura / Dekai (B L D)

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Dekai. Po przylocie transfer do lodge i zakwaterowanie. Dekai to niewielkie miasteczko, leżące nad rzeką Brazza, liczy około 3500 mieszkańców. Jest drugim po Sumohai najważniejszym ośrodkiem Regencji Yahukimo. Popołudniu czas wolny na samodzielne odkrywanie małego miasteczka Dekai i jego okolic oraz spotkania z mieszkańcami. Nocleg w lodge w Dekai. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 12. Dekai / Lokpon / Rejs łodzią Rzeka Brazza / Mabul (lub Baygon) (B L D)

Po śniadaniu krótki transfer samochodami terenowymi do Lokpon i dalsza podróż łodzią motorową w górę rzeki Brazza. Rejs łodzią motorową potrwa około 8-10 godzin i zakończy się w Mabul lub Baygon, w zależności od warunków panujących na rzece oraz od poziomu wody. Rzekę Brazza zamieszkuje wiele dzikich zwierząt, m.in. krokodyle, żółwie wodne, a w okolicznych lasach spotkać można dziki czy papugi. W trakcie rejsu obserwacja lokalnej przyrody. Przy odrobinie szczęścia ujrzymy lokalne gatunki wystepujących tu zwierząt. Po dotarciu do Mabul (lub Baygon) dalsze przygotowania do wyprawy wgłąb dżungli. Negocjacje z wodzem wioski, zdobywanie zapasów, wybór tragarzy i myśliwych to chwile, które z pewnością na zawsze pozostaną w pamięci uczestników tej wyprawy. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lokalnym domu w Mabul lub Baygon. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 13. - Dzień 16. Wyprawa wgłąb dżungli (B L D) - Korowajowie - lud papuaski z indonezyjskiej części wyspy Nowa Gwinea

Kolejne dni spędzimy w jednym z najbardziej dziewiczych nizinnych lasów deszczowych na świecie. Odwiedzimy Korowajów - lud papuaski z indonezyjskiej części Nowej Gwinei, w ich odciętych od cywilizacji wioskach i zawitamy do kilku tradycyjnych chat budowanych w koronach drzew, zwanych „rumah tinggi”. Będziemy mogli przyjrzeć się z bliska codziennemu życiu tego ludu i poznać ich – nie rzadko dość szokujące – zwyczaje. Plemiona Korowai są jedną z najmniejszych, najbardziej odizolowanych i najmniej znanych grup etnicznych Melanezji. Pierwsza udokumentowana w literaturze wzmianka o Korowajach pochodzi z lat 70-tych XX wieku. Lud ten zasłynął z aktów kanibalizmu, jakich mieli dokonywać jego przedstawiciele. Współcześnie jednak kanibalizm nie jest już praktykowany przez Korowajów.

Codziennie będziemy maszerować od około 4 do 6 godzin dziennie, biorąc pod uwagę liczne przystanki i „przerwy na zdjęcia”, będzie to prawdopodobnie całodzienny trekking. Nasza trasa będzie przebiegać przez ogromne bagna i lasy deszczowe. Niekiedy, aby przeprawić się przez rzekę, będziemy musieli samodzielnie zbudować prowizoryczny mostek ze ściętego drzewa. Uczestnicy wyprawy będą mieli okazję podziwiać nietkniętą florę i faunę, a także poznać kilka podstawowych zasad przetrwania w dżungli. Nauczymy się samodzielnie zdobywać pożywienie, polować i przygotowywać tradycyjny, pożywny kleik skrobiowy, zwany sago. Grupie będą towarzyszyć przez cały czas tragarze oraz lokalny przewodnik i myśliwy wynajęci w Mabul (lub Baygon). Noclegi w wioskach Korowajów lub obozowiskach. W cenie śniadania, lunche i kolacje.

Dzień 17. Mabul / Dekai (B L D)

Wczesnym rankiem powrót do wioski Mabul. Pożegnanie z tragarzami i czas na przepakowanie bagaży. Następnie kilkugodzinna podróż łodzią motorową rzeką Brazza oraz Siret do Dekai. Po dotarciu do Dekai zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek po trudach trekkingów i podróży. Nocleg w lodge w Dekai. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

 Dzień 18. Dekai / Jayapura (B L D)

Po późnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lot. Wylot do Jayapura. Po przylocie do Jayapura transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Jayapura. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 19. Jayapura / Dżakarta 

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure indonezyjskiej prowincji Papua. Wylot do Dżakarty. Kontynuacją podróży. Wylot do Warszawy. 

Dzień 20.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. 7500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Dżakarta - Warszawa + Dżakarta - Jayapura - Dżakarta ok. 7500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej lub lodgach w pokojach dwuosobowych lub lokalnych domach w zależności od dostępnej w dawnym obszarze bazy turystycznej (pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne - oferta do potwierdzenia)
 • Wyżywienie zgodnie z opisem w programie
 • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
 • Koszty uczestnictwa w Dolina Baliem Festival
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Biletów lotniczych na loty wewnętrzne na obszarze Papua Indonezja zgodnie z programem: Jayapura - Wamena - Jayapura / Jayapura - Dekai - Jayapura (ok. 2500 PLN - cena z bagażem rejestrowanym do 20 kg)
 • Kosztów posiłków nie wymienionych w opisie programu oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

PAPUA INDONEZJA NA ZDJĘCIACH