kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAPUA INDONEZJA
BALIEM VALLEY FESTIVAL
TREKKING W DOLINIE BALIEM
i NA TERENACH KOROWAJÓW
06.08.2025
-
21.08.2025
16
dni
CENA:
5500 USD + bilety lotnicze ok. 8000 PLN

PAPUA INDONEZJA WYSPA NOWA GWINEA POZA TRASĄ

DOLINA BALIEM FESTIVAL ORAZ TREKKINGI W DOLINIE BALIEM I NA TERENACH KOROWAJÓW

Papua Indonezja Dolina Baliem Festival z Poza Trasa Adventure to niesamowita podróż łącząca słynny Baliem Valley Festival oraz trekkingi w Dolinie Baliem i na terenach należących do Korowajów. Naszą podróż rozpoczniemy od uczestnictwa w corocznym festiwalu i eksploracji Doliny Baliem. Piękna i niemal nietknięta współczesną cywilizacją Dolina Baliem, położona jest w zachodniej części Wyspy Nowa Gwinea, która w tej części przynależy do Indonezji. Baliem leży w samym sercu gigantycznej dzikiej papuaskiej dżungli. Dolinę przecina rzeka Baliem, która swoje źródła ma w Górach Trokora. Obszar ten przez świat zewnętrzny odkryty został dopiero w 1934 roku, jednak ze względu na otaczające ją niedostępne góry, do dziś nie poprowadzono tu drogi. Dostać się tu można jedynie samolotem. Region zamieszkały jest przez trzy największe papuaskie plemiona – Dani, Yali i Lani oraz kilkanaście mniejszych. Podczas słynnego corocznego festiwalu, zgodnie z tradycją, odbywają się liczne występy i rekonstrukcje wojen plemiennych. Obejrzeć tu można tradycyjne tańce, zawody łucznicze, wyścigi świń, występy muzyków. Członkowie plemion ubrani są w tradycyjne stroje a typowe plemienne malunki oraz ozdoby dodają im niezwykłego charakteru. Udział w festiwalu to doskonała okazja do poznania ostatnich plemion żyjących w tradycyjny sposób i wciąż z dala od cywilizacji. Aby jeszcze lepiej i bliżej poznać życie doliny, wyruszymy także w dwudniowy trekking szlakiem zachwycającej dzikiej przyrody nieskażonej cywilizacją. Dotrzemy do wiosek położonych w Dolinie Baliem, aby tam spotkać się z lokalnymi papuaskimi społecznościami. Kolejnym etapem naszej podróży Indonezja Dolina Baliem Festival z Poza Trasa Adventure będzie spotkanie z mocno odizolowanymi plemionami Korowajów, którzy nadal żyją w bardzo tradycyjny i nie zmienny od wieków sposób. Korowajowie to jedna z najmniejszych, najbardziej odizolowanych i najmniej znanych grup etnicznych Melanezji. Wyruszymy w trekking szlakami skrytymi pod baldachimami drzew do niewielkich osad Korowajów, położonych w głębi dzikiej i niedostępnej dżungli. Podczas wędrówki będziemy mieli okazję podziwiać nietkniętą florę i faunę, a także poznać kilka podstawowych zasad przetrwania w dżungli. Na trasie naszej wędrówki gościć będziemy w kilku tradycyjnych osad Korowajów z chatami zwanymi „rumah tinggi”, budowanymi w koronach drzew. Korowaje często nadal używają tradycyjnych narzędzi, takich jak kamienny topór stosowany do ścinania drzewa sago, strzały i nóż z kości kazuara do do polowań. Podczas wizyt w osadach nie tylko poznamy bliżej codzienne życie Korowajów, będziemy także aktywnie w nim uczestniczyć - łowiąc, polując, zajmując się gospodarstwem oraz przygotowując wspólnie tradycyjne posiłki. To będzie niesamowita przygoda i cenne życiowe doświadczenie. Zapraszamy w podróż Papua Indonezja Dolina Baliem Festival z Poza Trasa Adventure! 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAPUA INDONEZJA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. - Dzień 2. 

Wylot z Warszawy do Sentani (Jayapura) w Papua Indonezja (via Dżakarta). Lot zgodnie z dostępnymi połączeniami lotniczymi. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 3. Sentani (Jayapura) / Wamena 

Przylot na lotnisko Sentani (Jayapura). Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w indonezyjskiej prowincji Papua. Kontynuacja podróży. Wylot z Jayapura do Wamena. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Wamena to niewielka miejscowości położona w odległej Dolinie Baliem w prowincji Papua Górska (Highland Papua). Do Doliny Baliem do dziś nie poprowadzono żadnej drogi, dostać można się tu jedynie samolotem. Region zamieszkały jest przez trzy największe plemiona – Dani, Yali i Lani oraz kilkanaście mniejszych. Wamena znana jest z odbywającego się tu corocznie w sierpniu festiwalu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Wamena. W cenie lunch box.

Nowa Gwinea wyspa

Dzień 4. - Dzień 5. Wamena - DOLINA BALIEM FESTIVAL (BALIEM VALLEY FESTIVAL)

W dwóch kolejnych dniach uczestniczyć będziemy w uroczystościach słynnego festiwalu. Festiwal Baliem (Baliem Valley Festival) to szczególne święto, na które zjeżdżają przedstawiciele wszystkich plemion wyżyn Wamena i Doliny Baliem, m.in. ludy Yali, Lani i Dani. Zgodnie z tradycją odbędą się liczne występy i rekonstrukcje wojen plemiennych, a wśród atrakcji obejrzeć można m.in. tradycyjne tańce, zawody łucznicze, wyścigi świń, występy muzyków. Przedstawiciele plemion ubrani są w swoje tradycyjne stroje a plemienne malunki oraz ozdoby dodają im niezwykłego charakteru. Udział w festiwalu to wspaniała okazja do poznania ostatnich plemion żyjących w tradycyjny sposób i wciąż z dala od cywilizacji oraz zrobienia wspaniałych zdjęć. Noclegi w hotelu w Wamena. W cenie w obu dniach śniadanie i lunch box.

Dzień 6. Wamena / Yetni / Trekking w Dolinie Baliem - Kilise 

Po śniadaniu około godzinny przejazd do wioski Yetni, skąd rozpoczniemy dwudniowy trekking w Dolinie Baliem. Wamena jest bramą do eksploracji Doliny Baliem. Miasto jest doskonałym miejscem umożliwiającym eksplorację papuaskiego interioru - zachwycającej dzikiej przyrody nieskażonej cywilizacją. Dolina Baliem, zwana także Wielką Doliną, ciągnie się przez około 60 km pomiędzy górskimi łańcuchami sięgającymi 2500-3000 m n.p.m. Okoliczną dżunglę zamieszkują papuaskie plemiona, z których najliczniejsze to ludy Dani, Yali, Lani i Asmat. Osady Dani zlokalizowane są zwykle na brzegach rzek oraz zboczach wzgórz doliny. Pierwsze wyprawy badawcze w ten rejon świata odbyły się dopiero na początku XX wieku. Z wioski Yetni wyruszymy w około 5-godzinną wędrówkę do wioski Kilise. Wędrować będziemy dzikim obszarem pokrytym dżunglą, przekraczać będziemy mosty wiszące nad rzeką Baliem. Na trasie mijać będziemy małe osady Anjelma i Polimo. Spotkamy przyjaznych mieszkańców gór, którzy z pewnością będą nas pozdrawiać słowami „wa wa wa”, co oznacza cześć, przywitanie oraz szacunek. Z pewnością zastaniemy ich przy swoich codziennych obowiązkach i pracy. Po dotarciu do Kilise czas wolny na odpoczynek lub samodzielne zwiedzanie wioski i spotkania z jej mieszkańcami. Nocleg w lokalnym domu (Guest House) w Kilise. W cenie śniadanie, lunch box i kolacja (proste posiłki).

wioski Papuasów w Indonezji

Dzień 7. Trekking w Dolinie Baliem - Kilise / Kurima / Seima / Hulesi / Sogokmo / Wamena 

Po śniadaniu kontynuować będziemy trekking, który łącznie zajmie około 5-6 godzin. Najpierw wyruszymy w kierunku wioski Kurima. Aby do niej dotrzeć, przekroczymy rzekę Baliem przechodząc przez wiszący most. Następnie przez wioskę Seima dotrzemy do Hulesi, a przez charakterystyczny most wiszący Yellow Bridge dotrzemy do Sogokmo. Na trasie spotkamy przyjaznych mieszkańców gór, którzy z chęcią zatrzymają się z nami na małą pogawędkę. W Sogokmo będzie na nas czekał samochód, którym wrócimy do Wamena. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po trekkingu lub samodzielną eksplorację miejscowości. Nocleg w hotelu w Wamena. W cenie śniadanie i lunch (proste posiłki).

Dzień 8. Wamena / Dekai 

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Wamena zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Dekai. Podczas lotu podziwiać będzie można wierzchołki gór, obszary gęstych lasów deszczowych z wijącymi się potężnymi rzekami. W tej bezkresnej dżungli dostrzec można jedynie nieliczne ślady ludzkiej bytności. Dekai to niewielkie miasteczko, leżące nad rzeką Brazza. Jest drugim po Sumohai najważniejszym ośrodkiem Regencji Yahukimo. Dekai liczy około 3500 mieszkańców, wywodzących się z plemienia Manimo. Dekai to brama i baza wypadowa wypraw do świata Korowajów. Popołudniu czas wolny na samodzielne odkrywanie małego miasteczka Dekai. Nocleg w lodge lub w hotelu w Dekai (podstawowy standard). W cenie śniadanie. 

Dzień 9. Dekai / Trekking na terenach Korowajów - Lokpon / Mabul

Po śniadaniu transfer motocyklami do małego portu rzecznego w wiosce Lokpon (przejazd około godziny po nieutwardzonej drodze). Następnie dalsza podróż łodzią motorową w górę rzeki Brazza. Rejs łodzią motorową potrwa około 8-10 godzin i zakończy się w Mabul. Podczas spływu Rzeką Brazza przy odrobinie szczęścia obserwować będziemy różnorodne gatunki żyjących tu zwierząt. Obszary te zamieszkują m.in. krokodyle, żółwie wodne, a w okolicznych lasach spotkać można dziki oraz papugi. W trakcie rejsu mijać będziemy także niewielkie osady plemienia Citak Mitak położone w pobliżu rzeki. Większość z nich nadal żyje w bardzo tradycyjny i nie zmienny od wieków sposób. Po dotarciu do Mabul czas wolny na odpoczynek i dalsze przygotowania do wyprawy wgłąb dżungli. Spotkanie z lokalną społecznością. Nocleg w tradycyjnym domu (Guest House) w pobliżu Mabul. W cenie śniadanie, lunch i kolacja (proste posiłki). 

Podróż do Sepiku Papua Nowa Gwinea 2023

Dzień 10. Trekking na terenach Korowajów - Mabul / Sendik 

Po śniadaniu wyruszymy do niewielkiej osady Sendik, ukrytej w głębi dzikiej i niedostępnej dżungli. Przed nami około 5-godzinna wędrówka podmokłym i błotnistym szlakiem, ukrytym pod baldachimami drzew charakterystycznych dla lasu deszczowego. Droga ta stanowi dziś główny dostęp miejscowych Korowajów do kontaktów ze światem zewnętrznym. Podczas wędrówki będziemy mieli okazję podziwiać nietkniętą florę i faunę, a także poznać kilka podstawowych zasad przetrwania w dżungli. Podczas trekkingu towarzyszył nam będzie zespół złożony z przewodnika, kucharza oraz tragarzy. Sendik to pierwsza na naszym szlaku osada, zamieszkała przez Korowajów - papuaski lud żyjący w ich odciętych od cywilizacji wioskach w indonezyjskiej części Nowej Gwinei. Korowajowie nie tworzą zazwyczaj większych społeczności. Ich osady składające się zazwyczaj z trzech, czterech chat „rumah tinggi” skupiają wyłącznie klany rodzinne. Są to plemiona nomadów żyjące ze zbieractwa i polowań, które przenoszą się co jakiś czas na nowe tereny, gdzie budują nowe osady. Na trasie naszego trekkingu zawitamy do kilku tradycyjnych osad Korowajów z chatami zwanymi „rumah tinggi”, budowanymi w koronach drzew. W kolejnych dniach będziemy mogli przyjrzeć się z bliska codziennemu życiu tego ludu i poznać ich – nie rzadko dość szokujące – zwyczaje. Plemiona Korowai są jedną z najmniejszych, najbardziej odizolowanych i najmniej znanych grup etnicznych Melanezji. Pierwsza udokumentowana w literaturze wzmianka o Korowajach pochodzi z lat 70-tych XX wieku. Lud ten zasłynął z aktów kanibalizmu, jakich mieli dokonywać jego przedstawiciele. Współcześnie jednak kanibalizm nie jest już praktykowany przez Korowajów. Korowaje często nadal używają tradycyjnych narzędzi, takich jak kamienny topór stosowany do ścinania drzewa sago, strzały i nóż z kości kazuara do do polowania. Osada Sendik składa się z zaledwie kilku chat „rumah tinggi. Po dotarciu do Sendik czas wolny na odpoczynek i pierwsze spotkania z mieszkańcami osady. Nocleg w lokalnym domu (Guest House) w Sendik. W cenie śniadanie, lunch i kolacja (proste posiłki).

Papua Indonezja

Dzień 11. Trekking na terenach Korowajów - Sendik 

Dzisiejszy dzień spędzimy towarzysząc Korowajom w ich codziennych aktywnościach. Po śniadaniu wybierzemy się nad rzekę, gdzie nauczymy się łowić ryby, żaby i inne rzeczne stworzenia. Łowić będziemy w tradycyjny „korowajski” sposób, przy użyciu specjalnych narzędzi lub substancji roślinnych, a często także gołymi rękami. Korowajowie do połowów wykorzystują pomysłową technikę - tworzą niewielkie tamy odcinające niewielkie odcinki rzeki, po czym chwilowo je osuszają i wyciągają ryby gołymi rękami. W celu oszołomienia ryb i spowolnienia ich ruchów stosują naturalne substancje pozyskiwane z korzeni roślin. Po zakończeniu wspólnych łowów zjemy posiłek składający się z tego, co uda nam się zdobyć nad rzeką. Nauczymy się więc samodzielnie zdobywać pożywienie, polować i przygotowywać tradycyjny posiłek. Jednym z jego składników będzie zapewne pożywny kleik skrobiowy, zwany sago. Popołudniu czas na odpoczynek i dalszą integrację z mieszkańcami osady. Z pewnością uda nam się dołączyć do kolejnych zajęć gospodarskich. Nocleg w lokalnym domu w Sendik. W cenie śniadanie, lunch i kolacja (proste posiłki).

Papua Indonezja wyjazd

Dzień 12. Trekking na terenach Korowajów - Sendik / Mabul 

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Mabul. Wędrować będziemy około 5 godzin szlakiem pod baldachimem dziewiczego lasu deszczowego. W trakcie wędrówki obserwować będziemy piękno tropikalnej przyrody jednego z najdzikszych obszarów lasów deszczowych na Ziemi. Po dotarciu do Mabul czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lokalnym domu (Guest House) w pobliżu Mabul. W cenie śniadanie, lunch i kolacja (proste posiłki).

Dzień 13. Mabul / Lokpon / Dekai 

Po śniadaniu wyruszymy w powrotny rejs łodzią motorową do Lokpon, który potrwa około 8-10 godzin. Możliwe że w trakcie rejsu, czasem będziemy musieli zatrzymać się aby ominąć zwalone drzewo lub przepchnąć łódź w przypadku niskiego poziomu wody w rzece. Po dotarciu do Lokpon dalszy przejazd samochodem do Dekai. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Dekai. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dekai (podstawowy standard). W cenie śniadanie i lunch (proste posiłki).

wioski Papuasów w Indonezji

Dzień 14. Dekai / Jayapura 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Dekai do Jayapura. Po przylocie transfer do hotelu w Jayapura i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek w Jayapura. Jayapura jest stolicą regionu indonezyjskiej części Nowej Gwinei. To największe miasto indonezyjskiej prowincji Papua, obejmującej północno-zachodnią część wyspy Nowa Gwinea. W czasach przedkolonialnych istniała w tym miejscu osada handlowa, zwana Numbay. Na początku XX wieku miasto zmieniło nazwę na Hollandia, za sprawą urzędujących tu holenderskich kolonizatorów. Jayapura uzyskała swoją aktualną nazwę w 1968 roku. Jedną z głównych atrakcji miasta jest holenderska architektura kolonialna i pomnik Douglasa MacArthura, amerykańskiego generała, który bronił Filipin, Nowej Gwinei i Australii przed Japonią podczas II wojny światowej. Jayapura słynie z malowniczych plaż z białym piaskiem i krystalicznie czystą, ciepłą wodą. Nocleg w hotelu w Jayapura. W cenie śniadanie. 

Dzień 15. Jayapura / Dżakarta

Transfer na lotnisko Sentani (Jayapura) zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w indonezyjskiej prowincji Papua. Wylot z Sentani (Jayapura) do Warszawy (via Dżakarta). Lot zgodnie z dostępnymi połączeniami lotniczymi.

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 5500USD

+ bilety lotnicze ok. 8000 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Dżakarta - Warszawa + Dżakarta - Jayapura - Dżakarta ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3+* (lokalna standaryzacja), hotelu klasy turystycznej (podstawowy standard), lodgach w pokojach dwuosobowych oraz lokalnych domach (Guest House). Pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne (ok.  USD).
  • Posiłki zgodnie z opisem w programie
  • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
  • Rejs łodzią motorową Lokpon - Mabul - Lokpon
  • Opiekę polskojęzycznego pilota
  • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników
  • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
  • Koszty uczestnictwa w Baliem Valley Festival
  • Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
  • Trekkingi zgodnie z opisem w programie
  • Serwis podczas trekkingów (lokalny przewodnik, kucharz, tragarze)
  • Pozwolenia na trekkingi
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Biletów lotniczych na loty wewnętrzne na obszarze Papua Indonezja zgodnie z programem: Jayapura - Wamena / Wamena - Dekai / Dekai - Jayapura (ok. USD - cena z bagażem rejestrowanym do 20 kg)
  • Kosztów posiłków nie wymienionych w opisie programu oraz napojów do posiłków
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

PAPUA INDONEZJA NA ZDJĘCIACH