kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAPUA NOWA GWINEA
Mt Hagen GOROKA LAE
Nowa Irlandia Nowa Brytania
07.07.2024-20.07.2024
01.05.2025-14.05.2025
14
dni
CENA:
7300 USD + bilety lotnicze ok. 7700 PLN

PAPUA NOWA GWINEA

PORT MORESBY - MOUNT HAGEN - GOROKA - LAE - WYSPA NOWA IRLANDIA - WYSPA NOWA BRYTANIA

Papua Nowa Gwinea Wyjazd Port Moresby - Mount Hagen - Goroka - Lae - Wyspa Nowa Irlandia - Wyspa Nowa Brytania z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa i niepowtarzalna podróż w najbardziej odległe rejony świata. W trakcie podróży dotrzemy do Mount Hagen - serca górzystej części Papua Nowa Gwinea oraz miast Goroka i Lae. Poznamy bliżej wciąż odizolowane światy i lokalne społeczności, dotrzemy do wiosek niemal nietkniętych cywilizacją. Na naszej trasie odwiedzimy Asaro - Błotnych Ludzi oraz Chimbu - Plemię Szkieletów. Posłuchamy opowieści o tradycyjnych rytuałach, wojnach, ceremoniach inicjacji i wierzeniach przodków. Obejrzymy sztukę plemienną - maski, flety, bębny i figurki duchów. Eksplorować będziemy górzyste wulkaniczne Wyspy Nowa Irlandia oraz Nowa Brytania położone w Archipelagu Bismarcka, które rozdziela Cieśnina Świętego Jerzego. Wyspa Nowa Brytania i jej stolica Rabaul to świadkowie jednego z jej najbardziej tragicznych wydarzeń w tym   rejonie świata. Rabaul niegdyś to najpiękniejsze i najbogatsze miasto w Papua Nowa Gwinea. Miasto kwitnących ogrodów i dobrze prosperującego portu, we wrześniu 1994 roku zostało prawie całkowicie zniszczone podczas erupcji Wulkanu Tavurvur. Obecnie duża część Rabaul wciąż pokryta jest czarną lawą wulkaniczną i warstwą popiołu. Zapraszamy w podróż Papua Nowa Gwinea Wyjazd Port Moresby - Mt Hagen - Goroka - Lae - Wyspa Nowa Irlandia - Wyspa Nowa Brytania z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAPUA NOWA GWINEA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. / Dzień 2.

Wylot z Warszawy do Port Moresby w Papua Nowa Gwinea (zgodnie z dostępnymi połączeniami lotniczymi 2 lub 3 przesiadki). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 3. Port Moresby City Tour

Wczesnoporanny przylot do Port Moresby. Na lotnisku tradycyjne powitanie i spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Papu Nowa Gwinea. Po dokonaniu formalności wjazdowych transfer do lodge lub hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży i wstępną aklimatyzację. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Port Moresby - stolicy Papai Nowa Gwinea. Nazwa stolicy kraju pochodzi od nazwiska Johna Moresby’ego, który jako pierwszy Europejczyk dotarł na Papuę Nową Gwineę. Samo miasto zostało założone przez żeglarzy, którzy przybyli tu z wysp Pacyfiku. Port Moresby to wielokulturowy tygiel gromadzący plemiona z całej Papui Nowej Gwinei. Obejrzymy Port Moresby Nature Park - to prawdziwa oaza w sercu miasta, gdzie możemy podziwiać rzadkie i endemiczne gatunki fauny i flory. Następnie wizyta w National Museum and Art Gallery, gdzie zanurzamy się w głęboką historię i bogatą kulturę tego wyjątkowo egzotycznego kraju. Dzień zakończymy przy budynku Parlamentu, który harmonijnie łączy nowoczesną architekturę z tradycyjnymi lokalnymi motywami. Powrót do lodge lub hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Port Moresby. 

Port Moresby Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 4. Port Moresby / Mount Hagen - Prowincja Western Highlands

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Port Moresby do Mount Hagen, miasta położonego Prowincji Western Highlands. Po przylocie transfer do hotelu lub lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Mount Hagen (Mt Hagen) i jego okolic. Mount Hagen (Mt Hagen) położone jest w środkowej części Papua Nowa Gwinea w Dolinie Wahgi (Góry Centralne). To serce górzystej części kraju. Tereny te pokryte są gęstymi równikowymi lasami i zielonymi łąkami leżącymi na zboczach gór, które na wyższych wysokościach stale spowite są mgłą. Spacer najciekawszymi zakątkami Mount Hagen (Mt Hagen). Wizyta na lokalnym targu, gdzie powita nas mozaika kolorów, lokalnych zapachów i smaków. Jest to jeden z największych targów w Papua Nowa Gwinea. Czas na zakupy i pamiątkowe zdjęcia. W Balek Wildlife Sanctuary zetkniemy się z niezwykłą fauną i florą regionu. Wieczór stanie się niezapomniany dzięki spotkaniu z mieszkańcami lokalnej wioski i ich fascynującemu przedstawieniu. Powrót do hotelu lub lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub lodge w Mt Hagen. 

Goroka Festival Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 5. Mount Hagen - Prowincja Western Highlands / Goroka 

Po śniadaniu podróż w kierunku miasta Goroka położonego w Prowincji Eastern Highlands. Przejazd słynną autostradą Highlands, która jest główną drogą wiodącą przez Papua Nowa Gwinea. Podróżować będziemy przez sąsiednie prowincje Jiwaka oraz Chimbu, położone w sercu wyżyn. Wznoszą się tu strome pasma górskie, poprzecinane głębokimi i cieżko dostępnymi dolinami. Tutaj znajduje się najwyższy punkt kraju Mount Wilhelm (4509 m n.p.m.). Chimbu to najmniejszy i najgęściej zaludniony region w kraju. Na trasie zatrzymamy się w wiosce Mindima, którą zamieszkuje lokalna społeczność Chimbu z tak zwanego Plemienia Szkieletów. Bardzo charakterystyczną tradycją Chimbu jest pokrywanie swych ciał malunkiem przedstawiającym szkielet z pokaźnymi zębami i innymi upiornymi wzorami. Praktyka ta z założenia odstraszać miała wrogów oraz złe duchy, gdyż malunki nadawały myśliwym wyjątkowo złowrogi wygląd. Według legendy, mieszkańcy plemienia Chimbu zjedzeni zostali przez złego leśnego ducha Omo Masalai. Potem postanowili sami udawać złe duchy, aby wypędzić i bronić się przed innymi. Rytuał wypędzenia złego ducha jest powtarzany podczas ich ceremonii tradycyjnego tańca. Spotkanie z mieszkańcami wioski. Czas na poznanie kultury i tradycji Plemienia Chimbu oraz wspólne zdjęcia.

Plemię Szkieletów

Kontynuacja podróży przez Prowincję Eastern Highlands. Na trasie zatrzymamy się w wiosce społeczności Asoro. Gościć będziemy u Błotnych Ludzi, tradycyjnych papuaskich wojowników. Podczas wojen ich tradycją było zakładanie na głowy charakterystycznych ogromnych glinianych masek, ozdobionych często świńskimi zębami i muszlami. Asaro dodatkowo pokrywają swoje ciała warstwą jasnego błota. Całość upodabnia ich do duchów, których bardzo boją się wszyscy Papuasi. Według tradycji, gliniane maski pomagały w odstraszeniu przeciwnika. Prawdziwą przewagą w bitwach zawsze był przerażający i odstraszający wygląd Asaro. Wiele plemion używa rozmazanego błota, aby iść na wojnę, plemię Asaro natomiast nakładało maski i błoto, aby odstraszyć przeciwnika i uniknąć wojen. Bo jak wiadomo - jeśli potrafisz wzbudzić strach, nie musisz iść na wojnę. Błoto nakładane jest także na twarze kobiet na znak żałoby. Spotkanie ze społecznością Asaro. Czas na poznanie kultury i tradycji oraz pamiątkowe fotografie. Pokaz lokalnych tańców i metod wytwarzania tradycyjnych błotnych masek. Inscenizacja tradycyjnej walki w wykonaniu błotnych wojowników. Po wizycie w wiosce Asaro dalsza podróż do miasta Goroka. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub lodge. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Goroka, które jest perłą kultury i tradycji papuaskiej. Spacer w najciekawszych zakątkach miasta. Zwiedzimy między innymi JK McCarthy Museum z interesującą kolekcją artefaktów, eksponatów ilustrujących tradycje i zwyczaje Papui Nowej Gwinei oraz Mount Gahavisuka Provincial Park. Powrót do hotelu lub lodge i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub w lodge w Goroka. 

Asaro Błotni Ludzie Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 6. Goroka / Prowincja Eastern Highlands - Lae

Po śniadaniu kontynuacja podróży Prowincją Eastern Highlands. Wyjazd do Lae, drugiego pod względem wielkości miasto w Papua Nowa Gwinea, położonego w Prowincji Morobe. Podróż potrwa około 7 godzin. Na trasie niesamowite krajobrazy Papua Nowa Gwinea. Na trasie zatrzymamy się na podziwianie krajobrazów w punkcie widokowym położonym na Przełęczy Kasam, skąd obejrzeć można Dolinę Ramu i Markhem. Na krótki odpoczynek zatrzymamy się na targu Umi Bridge. Kontynuacja podróży do Lae.  Lae to portowe miasto położone w pobliżu ujścia rzeki Markham do Zatoki Huon. Miasto Lae i jego okolica słynie z bujnej roślinności. Do lat 20-tych XX wieku, Lae było niewielką stacją misyjną, szybko rozwijającą się po odkryciu złóż złota w pobliskim regionie Wau. W ciągu następnych lat Lae wyrosło na główny port i ośrodek przemysłowy północno-wschodniej części Papua Nowa Gwinea. Znajduje się tu między innymi ogród botaniczny, prezentujący niesamowitą różnorodność roślinności Papua Nowa Gwinea. Port morski z kolei to bijące serce miasta, prezentujące współczesne oblicze Lae. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie krótkie zwiedzanie Lae (w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Lae.  

Wyspy Trobrianda (Trobriandy)

Dzień 7. Lae / Wyspa Nowa Irlandia (New Ireland) - Kavieng

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Lae do Kavieng na Wyspie New Ireland. Nowa Irlandia położona jest w Archipelagu Bismarcka w Prowincji Nowa Irlandia. Południowe wybrzeże wyspy leży nad Morzem Bismarcka a północne nad otwartym Oceanem Spokojnym. Na południe od Nowej Irlandii leży Wyspa Nowa Brytania. Obie wyspy rozdziela Cieśnina Świętego Jerzego. Nowa Irlandia jest wyspą górzystą, zwłaszcza na południu, gdzie znajdują się Góry Rossel, wznoszące się na wysokość ponad dwóch tysięcy metrów n.p.m. Wyspa jest długa i wąska - rozciąga się na około 350 km w kierunku południowo-wschodnim. W najszerszym miejscu na południu mierzy 48 km, zaś węższa północno-zachodnia jej część ma od 8 do 24 km szerokości. Wyspa Nowa Irlandia (New Ireland) to historyczne miejsce prezentujące długą i bogatą historię tego rejonu świata. Na wyspie położone są liczne parki narodowe oraz lokalne wioski, gdzie można poznać historię i lokalne tradycje, a na aktywnych warsztatach kulturowych nauczyć się i nabyć tradycyjne umiejętności. Po przylocie transfer do hotelu lub lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub lodge w Kavieng. 

Port Moresby Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 8. Wyspa Nowa Irlandia (New Ireland) - Kavieng i okolice

Po śniadaniu dzień pełen aktywności! Malownicze szlaki, nurkowanie z rurką w krystalicznie czystych wodach oraz atrakcje na świeżym powietrzu. Ten dzień pozwali nam poczuć prawdziwą magię i atmosferę tej przepięknej wyspy. Powrót do hotelu lub lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub lodge. 

Wyspy Trobrianda Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 9. Wyspa Nowa Irlandia (New Ireland) - Kavieng / Wyspa Nowa Brytania (New Britain) - Rabaul

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Rabaul zgodnie z godzinami lotów. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu w Rabaul lub okolicy i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek po czym rozpoczniemy zwiedzanie Rabaul oraz okolic, które kontynuować będziemy w dniu kolejnym. Wyspa Nowa Brytania (New Britain) to największa wyspa Archipelagu Bismarcka. Rozciąga się ona na niemalże pięciuset kilometrach ze wschodu na zachód i między 35 a 85 km z północy na południe. Północne brzegi Wyspy Nowa Brytania obmywa Morze Bismarcka, a południowe Morze Salomona. Nowa Brytania jest wyspą górzystą. Na całej jej długości przebiega pasmo górskie z licznymi szczytami wulkanicznymi, fumarolami i zielonymi dolinami. Szczególnie dużo wulkanów występuje w północnej części wyspy - tutaj rozciągają się wysokie szczyty czynnych wulkanów: Ulavun (najwyższy wulkan Archipelagu Bismarcka - 2334 m n.p.m.) Langila (1330 m n.p.m.), Bamus (2248 m n.p.m.). Południowe zbocza górskie zbudowane są z wapienia, dlatego obfitują w malownicze skały, jaskinie i groty. Główne miasta Nowej Brytanii to Rabaul / Kokopo oraz Kimbe. Oficjalną stolicą wyspy jest Rabaul. To także jeden z jej najbardziej tragicznych zabytków historii tego rejonu świata. Niegdyś to najbogatsze i najpiękniejsze miasto w kraju. Miasto kwitnących ogrodów i dobrze prosperującego portu, we wrześniu 1994 roku zostało prawie całkowicie zniszczone podczas erupcji Wulkanu Tavurvur. Mieszkańcy Rabaul ewakuowani zostali do innych części wyspy. Obecnie duża część Rabaul wciąż pokryta jest czarną lawą wulkaniczną i warstwą popiołu. To sceneria niczym z apokaliptycznego filmu. Stolica wyspy została przeniesiona do pobliskiego Kokopo. Okolica Rabaul / Kokopo to malownicza zatoka i Półwysep Gazelle z górującym wysokim stożkiem Wulkanu Tavurvura, gaje kokosowe i bujne lasy pogórza oraz strefa księżycowego krajobrazu u podnóża wulkanu, którą otacza niesamowita soczysta zieleń okolicy. 

W programie pobytu na Wyspie Nowa Brytania (New Britain) między innymi zwiedzanie miasta oraz Cmentarza Wojennego. Cmentarz Wojenny Rabaul założony został w 1945 roku. Położony jest on w pobliżu dawnej stacji radiowej Bita Paka. Na cmentarzu znajdują się groby ofiar poległych w czasie II wojny światowej - głównie australijskich jeńców wojennych oraz mogiły z okresu I wojny światowej. Następnie wizyta w Stacji Sejsmologicznej i Obserwatorium Wulkanicznym. Odwiedzimy także najbliższe okolice Wulkanu Tavurvur, który jest najbardziej aktywnym wulkanem w kalderze Rabaul (ostatni wybuch miał miejsce 12 września 2014 roku). Warto wspomnieć także, że okolice te zamieszkane są przez ludność Tolai, który szczyci się unikalną kulturą i tradycją. W ciągu dnia będziemy mieli okazję poznać bliżej tą fascynującą społeczność, jej kulturę oraz tradycje i obrzędy. Po zwiedzaniu powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Rabaul lub okolicy.  

Dzień 10. Wyspa Nowa Brytania (New Britain) - Rabaul

Po śniadaniu kontynuacja pobytu i zwiedzania Rabaul oraz jego okolic. Wizyta w bunkrach Yamamoto (Admiral Yamamoto’s Bunker) pochodzących z okresu II wojny światowej. Bunkry wykorzystywane były przez japońskich żołnierzy okupujących wyspę. Następnie odwiedzamy Japanese Peace Memorial, który jest symbolem pojednania i nadziei na lepsze jutro. To miejsce przypomina o konieczności zachowania pokoju i pojednania między narodami. Po zwiedzaniu powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Rabaul lub okolicy.

Dzień 11. Wyspa Nowa Brytania (New Britain) - Rabaul

Po śniadaniu czas na relaks i aktywny wypoczynek na niesamowitych piaszczystych plażach otoczonych krystalicznie czystymi turkusowymi wodami. Słońce, ciepłe morze i błogie lenistwo stanowią idealne zakończenie naszej przygody na Wyspie Nowa Brytania (New Britain). Czas wolny na odpoczynek. Możliwość degustacji lokalnej kuchni. Nocleg w hotelu w Rabaul lub okolicy.

Dzień 12. Wyspa Nowa Brytania (New Britain) - Rabaul / Port Moresby 

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Rabaul do Port Moresby. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Port Moresby. 

Port Moresby Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 13. Port Moresby 

Po śniadaniu ostatnie chwile w Papua Nowa Gwinea, spędzimy kontynuując zwiedzanie Port Moresby. Tym razem w programie zielone parki stolicy kraju oraz zwiedzanie majestatycznej katolickiej katedry, która dla mieszkańców jest ważnym miejscem kultu religijnego. Odwiedzimy również górującą nad miastem Świątynię Bahaistyczną, która stanowi oazę duchowego spokoju. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed podróżą powrotną. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Papua Nowa Gwinea. Wylot z Port Moresby do Warszawy (zgodnie z dostępnymi połączeniami lotniczymi 2 lub 3 przesiadki). 

Port Moresby Papua Nowa Gwinea 2022

Dzień 14. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowanie i panujące warunki atmosferyczne.

 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 7300USD

+ bilety lotnicze ok. 7700 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy Warszawa - Port Moresby - Warszawa ok. 7700 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne zgodnie z opisem w programie
 • Noclegi w hotelach 3* , 4* (lokalna standaryzacja) lub lodgach w pokojach dwuosobowych w zależności od dostępnej w dawnym obszarze bazy turystycznej (pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne - oferta do potwierdzenia)
 • Śniadania
 • Koszt wizy do Papua Nowa Gwinea z zaproszeniami i innymi formalnościami wjazdowymi (ok. 100 USD)
 • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów lunchy i kolacji oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

PAPUA NOWA GWINEA NA ZDJĘCIACH

PAPUA NOWA GWINEA - OCEANIA

Papua Nowa Gwinea Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Papua New Guinea CANOE & KUNDUFidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale

Polecamy wyjazd do Papua Nowa Gwinea na Goroka Festival