Mt Hagen Wyspy Trobrianda
PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL
GOROKA FESTIVAL - Mt HAGEN - LAE - WYSPY TROBRIANDA
Papua Nowa Gwinea Goroka Festival - Mt Hagen - Lae - Wyspy Trobrianda z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa i niepowtarzalna podróż w najbardziej odległe rejony świata. W programie dwudniowe uroczystości Goroka Festival - najsłynniejszego wydarzenia kulturalnego Papua Nowej Gwinei. W Goroka Festival uczestniczą przedstawiciele ponad 100 grup etnicznych Papui Nowej Gwinei. Podczas występów obserwować będziemy tradycyjne stroje plemienne, fryzury, malunki na ciele, występy muzyków, pokazy tańców i plemiennych rytuałów najbardziej barwnych i odległych papuaskich społeczności. Dotrzemy do Mt Hagen - serca górzystej części Papua Nowa Gwinea. Poznamy bliżej wciąż odizolowany świat i lokalne społeczności, dotrzemy do wiosek nietkniętych cywilizacją. Posłuchamy opowieści o tradycyjnych rytuałach, wojnach, ceremoniach inicjacji i wierzeniach przodków. Obejrzymy sztukę plemienną - maski, flety, bębny i figurki duchów. Eksplorować będziemy Wyspy Trobrianda - archipelag wysp koralowych położonych na Morzu Salomona. Wyspy Trobrianda to kultura polinezyjska, różniąca się od tej na pozostałym obszarze Papui Nowej Gwinei. W programie zwiedzanie trobriandzkich wsi i osad - podglądanie codziennego, niezwykle bogatego w rytuały życia mieszkańców wysp. Zapraszamy w podróż Papua Nowa Gwinea Goroka Festival - Mt Hagen - Lae - Wyspy Trobrianda z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1. / Dzień 2.
Wylot z Warszawy do Portu Moresby w Papua Nowa Gwinea (lot z dwiema przesiadkami). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.
Dzień 3. Port Moresby City Tour
Wczesnoporanny przylot do Port Moresby. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Papu Nowa Gwinea. Po dokonaniu formalności wjazdowych transfer do lodge lub hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po długiej podróży i wstępną aklimatyzację. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Port Moresby. Wycieczka po mieście i zwiedzanie największych atrakcji stolicy Papui-Nowej Gwinei. Nazwa stolicy Papui Nowej Gwinei pochodzi od nazwiska Johna Moresby’ego, który jako pierwszy Europejczyk dotarł na Papuę Nową Gwineę. Samo miasto zostało założone przez żeglarzy, którzy przybyli tu z wysp Pacyfiku. Obejrzymy, Muzeum Narodowe, górującą nad miastem Świątynię Baháʼ, Katedrę katolicką (St Marry Catholic Cardinal) oraz budynek Parlamentu. Port Moresby to wielokulturowy tygiel gromadzący plemiona z całej Papui Nowej Gwinei. Spacer w najciekawszych zakątkach miasta, podczas którego poznamy zarówno historię i lokalne tradycje. Powrót do lodge lub hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Port Moresby.
Dzień 4. Port Moresby / Mount Hagen (Mt Hagen) - Prowincja Western Highlands
Wczesna pobudka i transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Port Moresby do Mt Hagen, miasta leżącego w Prowincji Western Highlands. Po przylocie transfer do hotelu lub lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Mount Hagen (Mt Hagen) i jego okolic. Miasto położone jest w środkowej części kraju w Dolinie Wahgi (Góry Centralne). To serce górzystej części Papua Nowa Gwinea. To tereny pokryte gęstymi równikowymi lasami i zielonymi łąkami leżącymi na zboczach gór, które na wyższych wysokościach zawsze spowite są mgłą. Spacer najciekawszymi zakątkami Mount Hagen (Mt Hagen). Wizyta na lokalnym targu, który jest jednym z największych targów w Papua Nowa Gwinea. Czas na zakupy i pamiątkowe zdjęcia. Wizyta w pobliskich wioskach, gdzie spotkamy się z mieszkańcami oraz na lokalnych plantacjach kawy i herbaty oraz w niewielkich manufakturach. Powrót do hotelu lub lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub lodge w Mt Hagen.
Dzień 5. Mount Hagen (Mt Hagen)
Po wczesnym śniadaniu wizyta w lokalnej wiosce w pobliżu Mount Hagen (Mt Hagen). Czas na poznanie lokalnej papuaskiej kultury i tradycyjnych miejscowych obrzędów. Poznamy tradycyjne stroje i sposób malowania ciał. Chętni będą mieli możliwość ubrania się w tutejsze papuaskie stroje oraz ozdobienia ciał efektownymi malunkami. Wysłuchamy tradycyjnej muzyki i śpiewów. Obejrzymy pokaz lokalnych tańców. Spróbujemy także lokalnej kuchni. W menu będzie potrawa zwana mumu, świnia ze słodkimi ziemniakami doprawiana sosem z paproci i tropikalnych ziół. Mumu pieczona jest na rozżarzonych kamieniach w specjalnie przygotowanym piecu w podziemnych jamach. Czas na spotkania i rozmowy z przyjaznymi mieszkańcami wioski oraz wspólne zdjęcia. Być może uda nam się także zobaczyć rajskie ptaki – symbol Papui Nowej Gwinei. Popołudniu powrót do hotelu lub lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub lodge w Mt Hagen.
Dzień 6. Mount Hagen (Mt Hagen) / Prowincja Jiwaka / Prowincja Chimbu / wioska Mindima - Plemię Szkieletów / Prowincja Eastern Highlands - wioska Asaro / Goroka
Po śniadaniu podróż w kierunku miasta Goroka położonego w Prowincji Eastern Highlands. Przejazd słynną autostradą Highlands - główną drogą lądową wiodącą przez Papua Nowa Gwinea. Podróżować będziemy przez sąsiednie prowincje Jiwaka oraz Chimbu, położone w sercu wyżyn. Wznoszą się tu strome pasma górskie, poprzecinane głębokimi i często niedostępnymi dolinami. Tutaj znajduje się najwyższy punkt kraju Mount Wilhelm (4509 m npm). Chimbu to najmniejszy i najgęściej zaludniony region w kraju. Na trasie zatrzymamy się w wiosce Mindima, którą zamieszkuje lokalna społeczność Chimbu z tak zwanego Plemienia Szkieletów. Tradycją Chimbu jest pokrywanie swych ciał malunkiem przedstawiającym szkielet z pokaźnymi zębami i innymi upiornymi wzorami. Praktyka ta odstraszać miała wrogów oraz złe duchy, gdyż malunki nadawały myśliwym wyjątkowo złowrogi wygląd. Według legendy, mieszkańcy plemienia Chimbu zjedzeni zostali przez złego leśnego ducha Omo Masalai. Potem postanowili sami udawać złe duchy, aby wypędzić i bronić się przed innymi. Rytuał wypędzenia złego ducha jest powtarzany podczas ich tradycyjnych ceremonii tańca. Spotkanie z mieszkańcami wioski. Czas na poznanie tradycji i kultury Plemienia Chimbu oraz wspólne zdjęcia.
Kontynuacja podróży przez Prowincję Eastern Highlands. Na trasie zatrzymamy się w wiosce społeczności Asoro. Gościć będziemy u Błotnych Ludzi, tradycyjnych papuaskich wojowników. Podczas wojen ich tradycją było zakładanie na głowy wielkich charakterystycznych glinianych masek, ozdobionych często świńskimi zębami i muszlami. Asaro dodatkowo pokrywają swoje ciała warstwą błota. Całość upodabnia ich do duchów, których bardzo boją się wszyscy Papuasi. Według tradycji, gliniane maski pomagały w odstraszeniu przeciwnika. Prawdziwą przewagą w bitwach zawsze był przerażający i odstraszający wygląd Asaro. Wiele plemion używa rozmazanego błota, aby iść na wojnę, plemię Asaro natomiast nakładało maski i błoto, aby odstraszyć przeciwnika i uniknąć wojen. Bo jak wiadomo - jeśli potrafisz wzbudzić strach, nie musisz iść na wojnę. Błoto nakładane jest także na twarze kobiet na znak żałoby. Spotkanie ze społecznością Asaro. Czas na poznanie kultury i tradycji oraz pamiątkowe fotografie. Pokaz lokalnych tańców i metod wytwarzania tradycyjnych błotnych masek. Inscenizacja tradycyjnej walki w wykonaniu błotnych wojowników. Po wizycie w wiosce Asaro dalsza podróż do miasta Goroka. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub lodge. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Goroka. Spacer w najciekawszych zakątkach miasta. Zwiedzimy między innymi JK McCarthy Museum z interesującą kolekcją artefaktów, eksponatów ilustrujących tradycje i zwyczaje Papui Nowej Gwinei oraz kolekcję zdjęć pochodzących z lat 30-tych XX wieku. Jest tu także dział poświęcony II wojnie światowej. Odwiedzimy także lokalny targ, gdzie będzie można zrobić zakupy. Powrót do hotelu lub lodge i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub w lodge w Goroka.
Dzień 7. Goroka - Goroka Festival
Po śniadaniu przejazd do miejsca, gdzie odbywać się będą dwudniowe uroczystości Goroka Festival - najsłynniejszego wydarzenia kulturalnego Papua Nowej Gwinei. Dotrzemy tu wcześnie, będzie więc również czas na śledzenie przygotowań do uroczystości Goroka Festival. W corocznym święcie uczestniczą przedstawiciele ponad 100 grup etnicznych – pochodzących zarówno z terenów górskich jak i wybrzeża Papui Nowej Gwinei. Podczas występów obserwować można tradycyjne stroje plemienne, fryzury, ozdobne malunki na ciele, występy muzyków, pokazy tańców sing sing i plemiennych rytuałów. Obejrzymy zapewne także ponownie Błotnych Ludzi i ich niepowtarzalne gliniane maski. Uczestnictwo w święcie będzie doskonała okazją do poznania kultur papuaskich i ich tradycji oraz obserwacji i fotografii najbardziej barwnych i odległych społeczności. Powrót do lodge lub hotelu w Goroka. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Goroka.
Dzień 8. Goroka - Goroka Festival
Po śniadaniu kontynuacja uczestnictwa w uroczystościach Goroka Festival. To świetne miejsce na kontakt z mieszkańcami i wykonanie pamiątkowych fotografii. Powrót do lodge lub hotelu w Goroka. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Goroka.
Dzień 9. Goroka / Prowincja Eastern Highlands - Lae
Po śniadaniu kontynuacją podróży Prowincją Eastern Highlands. Wyjazd do Lae, drugiego pod względem wielkości miasto w Papua Nowa Gwinea, położonego w Prowincji Morobe. Podróż potrwa około 7 godzin. Na trasie niesamowite krajobrazy Papu Nowa Gwinea. Na trasie zatrzymamy się na podziwianie krajobrazów w punkcie widokowym położonym na Przełęczy Kasam, skąd obejrzeć można Dolinę Ramu i Markhem. Na krótki odpoczynek zatrzymamy się na targu Umi Bridge. Kontynuacja podróży do Lae. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Lae.
Dzień 10. Lae
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Lae i jego okolic, słynących z bujnej roślinności. Lae to portowe miasto położone w pobliżu ujścia rzeki Markham do Zatoki Huon. Do lat 20-tych XX wieku, Lae było niewielką stacją misyjną, szybko rozwijającą się po odkryciu złóż złota w pobliskim regionie Wau. W ciągu następnych lat Lae wyrosło na główny port i ośrodek przemysłowy północno-wschodniej części Papua Nowa Gwinea. Odwiedzimy między innymi ogród botaniczny, cmentarz z okresu II wojny światowej, kiedy to miasto okupowane było przez Japończyków, Uniwersytet Techniczny - Lae Unitech oraz Rainforest Habitat, gdzie obejrzymy różnorodne gatunki żyjących tu zwierząt. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lae.
Dzień 11. Lae / Wyspy Trobrianda - Kirwina
Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot wyczarterowanym dla grupy samolotem na Wyspę Kirwina, Jest to największa z archipelagu Wysp Trobrianda. Pozostałe to między innymi: Kaileuna, Vakuta, Kitava i Tuma. Wyspę Kiriwina zamieszkuje kilka tysięcy osób. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu lub lodge zlokalizowanej w pobliżu plaży. Uroczyste powitanie - lokalne pieśni i tańce sing sing. Czas wolny na odpoczynek lub spacer po okolicy. Nocleg w lodge lub hotelu.
Dzień 12. Pobyt na Wyspach Trobrianda / Dzień 13. Pobyt na Wyspach Trobrianda
W kolejnych dniach eksplorować będziemy Wyspy Trobrianda (Trobriandy) - archipelag wysp koralowych położonych na Morzu Salomona na wschód od Nowej Gwinei. Wyspy Trobrianda to kultura polinezyjska, różniąca się od tej na pozostałym obszarze Papui Nowej Gwinei. Wyspy Trobrianda nazwane zostały pod koniec XVIII wieku na cześć członka francuskiej wyprawy morskiej prowadzonej przez Antoine'a de Bruni d’Entrecasteaux - Denisa de Trobrand'a, który pełnił obowiązki pierwszego oficera na statku.
W trakcie podróży dotrzemy do miejsc, w których narodziła się nowoczesna antropologia społeczna. Wszystko to za sprawą naszego wybitnego rodaka Bronisława Malinowskiego, który przybył tu w 1915 roku i prowadził swe rewolucyjne badania. Te zaś przyniosły słynne publikacje "Argonauci zachodniego Pacyfiku", "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" czy "Zwyczaj i zbrodnia w społeczności dzikich". Mimo, iż od czasów ekspedycji Malinowskiego minął już ponad wiek - mieszkańcy Wysp Trobrianda nadal wspominają słynnego polskiego naukowca.
W programie zwiedzanie trobriandzkich wsi i osad. Podglądanie codziennego, niezwykle bogatego w rytuały życia mieszkańców wysp. Eksploracja najciekawszych zakątków w okolicy. Odwiedzimy tradycyjne wioski, poznamy mieszkańców i spróbujemy potraw z yamu (pochrzynu). Co ważne, yam jest tu nie tylko pożywieniem, ale także walutą - można nim płacić podobnie jak dobu - walutą sporządzoną z liśćmi bananowca. Wizyta w wiosce Omarakana, gdzie mieszka najważniejszy wódz wyspy, który panuje nad ustnymi i magicznymi tradycjami wyspy. Obejrzymy Domy / Chaty Yam. Na Wyspach Trobrianda yam to symbol bogactwa. Ma on wielkie znaczenie kulturowe i duchowe. Odgrywa dużą rolę we wszystkich ważnych wydarzeniach życiowych. Do przechowywania pochrzynu wznoszone są Domy Yam - specjalne dekorowane chaty, malowane w charakterystyczne wzory w czerwieni, czerni i bieli, ozdobione sznurami muszli. Domy Yam przez mieszkańców traktowane są jak skarbce - banki.
Na Trobriandach poznamy także zasady Kręgu Kula - Circle of Sphere. Obejrzymy tradycyjne przedmioty i święte ozdoby oraz zasady i system ich rytualnej wymiany pomiędzy odległymi wyspami. Podczas pobytu będzie również czas na wypoczynek i relaks na rajskich plażach. Czas i życie mieszańców toczy się w błogim spokojnym rytmie, którego będziemy mogli także doświadczyć. Noclegi w lodge zlokalizowanej w pobliżu plaży. Podczas pobytu na Wyspach Trobrianda noclegi w lodge lub w hotelu.
Dzień 14. Wyspy Trobrianda - Kirwina / Port Moresby
Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot wyczarterowanym dla grupy samolotem do Port Moresby. Po dotarciu na miejsce transfer do lodge lub hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu kontynuacja zwiedzania Portu Moresby i okolic miasta. W programie zwiedzania tym razem wizyty w pobliskich wioskach papuaskich. Spotkania z mieszkańcami, podczas których poznamy bliżej ich codzienne życie, lokalne tradycje oraz kulturę. Czas na rozmowy z mieszkańcami i wspólne zdjęcia. Następnie powrót do lodge lub hotelu w Port Moresby. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Port Moresby.
Dzień 15. Port Moresby / Sogeri (Szlak Kokoda) / Port Moresby - Varirata National Park
Po śniadaniu rozpoczniemy kontynuację zwiedzania okolic Port Moresby. Wyjazd do położonej w górach miejscowości Sogeri, gdzie swój koniec ma legendarny Szlak Kokoda (Trakt Kokoda). Dziś jest to trekkingowy szlak turystyczny o długości 96 km i dużym stopniu trudności, w historii jednak znany był przede wszystkim jako miejsce walk wojsk japońskich i australijskich w 1942 roku podczas II wojny światowej. Szlak Kokoda początek swój bierze w Prowincji Centralnej a następnie przecina trudne odcięte od świata tereny górskie, możliwe do pokonania wyłącznie pieszo.
Następnie wizyta w Varirata National Park, który zamieszkują między innymi rajskie ptaki – symbol Papui Nowej Gwinei. Niestety ujrzenie ich w naturalnym środowisku nie jest łatwe i nie zawsze możliwe. Odwiedzimy także cmentarz wojenny Bomana. Powrót do lodge lub hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Port Moresby.
Dzień 16. Port Moresby
Śniadanie i czas wolny na odpoczynek przed podróżą. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Papua Nowa Gwinea. Wylot z Port Moresby do Warszawy (lot z dwiema przesiadkami).
Dzień 17.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowanie lokalne lub panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 7800USD
+ bilety lotnicze ok. 8200 PLN
Cena obejmuje:
- Bilet lotniczy Warszawa - Port Moresby - Warszawa ok. 8200 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Bilety lotnicze na loty wewnętrzne zgodnie z opisem w programie
- Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja) oraz hotelach klasy turystycznej lub lodgach w pokojach dwuosobowych w zależności od dostępnej w dawnym obszarze bazy turystycznej (pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne)
- Śniadania
- Koszt wizy do Papua Nowa Gwinea z zaproszeniami (ok. 100 USD)
- Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
- Opiekę polskojęzycznego pilota
- Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników
- Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
- Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
- Koszty uczestnictwa w Goroka Festival
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów lunchy i kolacji oraz napojów do posiłków
- Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Grupa min. 6 osób
PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL NA ZDJĘCIACH
PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL - OCEANIA
Papua Nowa Gwinea Goroka Festiwal Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale, Papua New Guinea CANOE & KUNDU
Polecamy wyjazd Papua Nowa Gwinea
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )