fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAPUA NOWA GWINEA Goroka Festival
Eksploracja Rejonu Sepik
Wyspy Trobrianda
11.09.2023-30.09.2023
potwierdzony
20
dni
CENA:
8800 USD + bilety lotnicze ok. 7300 PLN

PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL

GOROKA FESTIVAL - EKSPLORACJA REJONU RZEKI SEPIK - WYSPY TROBRIANDA

Papua Nowa Gwinea Goroka Festival - Rejon Rzeki Sepik - Wyspy Trobrianda z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa i niepowtarzalna podróż w najbardziej odległe rejony świata. W programie dwudniowe uroczystości Goroka Festival - najsłynniejszego wydarzenia kulturalnego Papua Nowej Gwinei. W Goroka Festival uczestniczą przedstawiciele ponad 100 grup etnicznych Papui Nowej Gwinei. Podczas występów obserwować będziemy tradycyjne stroje plemienne, fryzury, malunki na ciele, występy muzyków, pokazy tańców i plemiennych rytuałów najbardziej barwnych i odległych papuaskich społeczności. W trakcie pobytu w rejonie Rzeki Sepik poznamy bliżej wciąż odizolowany świat i lokalne społeczności, dotrzemy do wiosek nietkniętych cywilizacją. Posłuchamy opowieści o tradycyjnych rytuałach, wojnach, ceremoniach inicjacji i wierzeniach przodków. Obejrzymy sztukę plemienną - maski, flety, bębny i figurki duchów. Eksplorować będziemy Wyspy Trobrianda - archipelag wysp koralowych położonych na Morzu Salomona. Wyspy Trobrianda to kultura polinezyjska, różniąca się od tej na pozostałym obszarze Papui Nowej Gwinei. W programie zwiedzanie trobriandzkich wsi i osad - podglądanie codziennego, niezwykle bogatego w rytuały życia mieszkańców wysp. Zapraszamy w podróż Papua Nowa Gwinea Goroka Festival - Rejon Rzeki Sepik - Wyspy Trobrianda z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. - Dzień 2.

Wylot  z Warszawy do Port Moresby. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed planowanym wylotem. Podróż Warszawa - Port Moresby z dwiema przesiadkami.

Dzień 3. Port Moresby

Przylot do Port Moresby. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Papua Nowa Gwinea. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po długiej podróży i aklimatyzację. Popołudniu wycieczka po mieście i zwiedzanie największych atrakcji stolicy Papui-Nowej Gwinei. Obejrzymy Muzeum Narodowe, Katedrę oraz budynek Parlamentu. Port Moresby to wielokulturowy tygiel gromadzący plemiona z całej Papui Nowej Gwinei. Spacery i wizyty w najciekawszych zakątkach miasta, podczas których poznamy zarówno historię i tradycje jak i w kolejnym dniu, niesamowitą lokalną przyrodę. Nocleg w hotelu w Port Moresby. 

Wyspy Trobrianda (Trobriandy)

Dzień 4. Port Moresby

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Portu Moresby. Nazwa stolicy Papui Nowej Gwinei pochodzi od nazwiska Johna Moresby’ego, który jako pierwszy Europejczyk dotarł na Papuę. Samo miasto zostało założone przez żeglarzy, którzy przybyli tu z wysp Pacyfiku. W programie dzisiejszego zwiedzania skupimy się na atrakcjach przyrodniczych. Poznamy  między innymi okolice Varirata National Park oraz Port Moresby Nature Park. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Port Moresby. 

Dzień 5. Port Moresby / Goroka

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Goroka. Po dotarciu na miejsce, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Goroka. Zwiedzimy między innymi JK McCarthy Museum z interesującą kolekcją artefaktów, eksponatów ilustrujących tradycje i zwyczaje Papui Nowej Gwinei oraz kolekcję zdjęć pochodzących z lat 30-tych XX wieku. Jest tu także dział poświęcony II wojnie światowej. Goroka ma również ogromny lokalny rynek, na którym ludzie handlują wszelkiego rodzaju towarami. To świetne miejsce do poznania mieszkańców, pamiątkowych fotografii oraz zakupów. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Goroka. 

Papua Nowa Gwinea Goroka

Dzień 6. Goroka Festival 

Po śniadaniu przejazd do miejsca, gdzie odbywać się będą dwudniowe uroczystości Goroka Festival - najsłynniejszego wydarzenia kulturalnego Papua Nowej Gwinei. Dotrzemy tu wcześnie, będzie więc również czas na śledzenie przygotowań do uroczystości Goroka Festival. W corocznym święcie uczestniczą przedstawiciele ponad 100 grup etnicznych – pochodzących zarówno z terenów górskich jak i wybrzeża Papui Nowej Gwinei. Podczas występów obserwować można tradycyjne stroje plemienne, fryzury, ozdobne malunki na ciele, występy muzyków, pokazy tańców sing sing i plemiennych rytuałów. Obejrzymy zapewne taże Błotnych Ludzi i ich niepowtarzalne gliniane maski. (Błotniaków odwiedzimy także w ich wiosce Asaro). Uczestnictwo w święcie będzie doskonała okazją do poznania kultur papuaskich i ich tradycji oraz obserwacji i fotografii najbardziej barwnych i odległych społeczności. Nocleg w lodge lub w hotelu w Goroka. 

Goroka Festival w PNG

Dzień 7. Goroka Festival

Po śniadaniu kontynuacja uczestnictwa w uroczystościach Goroka Festival. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge lub w hotelu w Goroka. 

Goroka Festival w PGN

Dzień 8. Goroka / Wioska społeczności Asaro - Błotni Ludzie / Lokalne plantacje kawy / Port Moresby

Po śniadaniu wyruszymy do wioski społeczności Asoro. Gościć będziemy w wiosce Błotnych Ludzi. To tradycyjni papuascy wojownicy. Podczas wojen zakładają oni na głowy wielkie charakterystyczne gliniane maski, ozdobione często świńskimi zębami i muszlami. Asaro dodatkowo pokrywają swoje ciała warstwą błota. Całość upodabnia ich do duchów, których bardzo boją się wszyscy Papuasi. Według tradycji, gliniane maski pomagały w odstraszeniu przeciwnika. Pawdziwą przewagą w bitwach zawsze był przerażający i odstraszający wygląd Asaro. Wiele plemion używa rozmazanego błota, aby iść na wojnę, plemię Asaro natomiast nakładało maski i błoto, aby odstraszyć przeciwnika i uniknąć wojen. Bo jak wiadomo - jeśli potrafisz wzbudzić strach, nie musisz iść na wojnę. Błoto nakładane jest także na twarze kobiet na znak żałoby.

Wioska Asaro w Papua Nowej Gwinei

Spotkanie ze społecznością Asaro. Czas na poznanie kultury i tradycji oraz pamiątkowe fotografie. Pokaz lokalnych tańców i metod wytwarzania tradycyjnych błotnych masek. Inscenizacja tradycyjnej walki w wykonaniu błotnych wojowników. Po wizycie w wiosce Asaro podróż powrotna, podczas której odwiedzimy lokalne plantacje kawy i tradycyjne niewielkie manufaktury. Możliwe zakupy lokalnych odmian kawy. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Port Moresby zgodnie z godzinami lotów. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Port Moresby.

Papua Nowa Gwinea Goroka Festival 

Dzień 9. Port Moresby / Rejon Sepik Wewak 

Po bardzo wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do rejonu Sepik zgodnie z godzinami lotów. Rejon Sepik to jeden z największych na świecie systemów rzecznych. Podczas swojej 1126-kilometrowej trasy z wyżyn na Pacyfik zasila 80.000 km² słodkowodnych dopływów, starorzeczy, mokradeł, podmokłych lasów i bagien. W tym regionie nie ma dróg, więc spływ rzeką Sepik jest jedyną możliwą formą transportu. Rejs rzeką jest także świetnym sposobem aby poznać wciąż odizolowany świat i lokalne społeczności, żyjące we niewielkich wioskach i osadach zlokalizowanych na jej brzegach. Po przylocie przejazd do miasta Wewak, stolicy prowincji Sepik Wschodni. Transfer do hotelu w Wewak i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Wewak. To nadmorskie miasteczko, położone w pobliżu ujścia rzeki Sepik do Morza Bismarcka. Spacer po najciekawszych zakątkach Wewak. Wizyta na lokalnym targu. Czas na zakupy, poznanie mieszkańców i pamiątkowe zdjęcia. Nocleg w lodge lub w hotelu w Wewak. 

Papua Nowa Gwinea

Dzień 10. Eksploracja rejonu Sepik - wioska Pagwi

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację rejonu Sepik. Początkowo podróż samochodem dość trudną drogą do wioski Pagwi (przejazd około 3-4 godziny). Następnie przesiądziemy się na łodzie z napędem motorowym. Popłyniemy w górę rzeki Sepik, w miejsce gdzie zatrzymamy się na noc - lodge położona nad brzegami rzeki (rejs łodzią potrwa kolejne około 3-4 godziny). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Popołudniu czas na uroczyste powitanie - lokalne pieśni i tańce sing sing. Spotkania z mieszkańcami i lokalną przyrodą. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. 

Papua Nowa Gwinea

Dzień 11. Eksploracja rejonu Sepik

Po wczesnym śniadaniu kontynuacja eksploracji rejonu rzeki Sepik i poznawania najbardziej odizolowanych od świata kultur i lokalnych tradycji. Na trasie obserwować będziemy niesamowite piękno tutejszych pierwotnych lasów deszczowych oraz bogactwo fauny - niezliczone gatunki ptaków, ryby i dzikie zwierzęta. Dotrzemy także do wiosek nietkniętych cywilizacją, gdzie obejrzymy Domy Duchów - pięknie rzeźbione Tambarany. Tu mężczyźni przygotowują się do rytuałów i przechodzą inicjację. Tu przechowuje się rytualne maski, rzeźby duchów i przodków oraz święte kamienie, które nawiedzane są przez duchy. Ważnym elementem wystroju Domów Duchów są garamuty - olbrzymie bębny wydrążone z jednego pnia drzewa. Dźwięk garamutów rozchodzący się po okolicy służy do przekazywania wieści i i wzywa ludność na zgromadzenia. W Domach Duchów zasiada starszyzna ustalająca porządek tego świata; decydująca o losach wioski i jej mieszkańców. Posłuchamy opowieści o tradycyjnych rytuałach, wojnach, ceremoniach inicjacji i wierzeniach przodków. Obejrzymy tradycyjne tańce sing-sing. Poznamy sztukę plemienną - maski, flety, bębny i figurki duchów oraz lokalne rzemiosło artystyczne (rzeźby, maski, plecione kosze oraz ceramikę).  Jeśli tylko w najbliższej okolicy odbywać się będą uroczystości inicjacji, uczestniczyć będziemy w poruszającej ceremonii.

Papua Nowa Gwinea

W trakcie eksploracji rejonu rzeki Sepik dotrzemy między innymi do:

Wioski Kagnamun, gdzie powitają nas tradycyjne śpiewy rytualne tańce  sing sing. W trakcie wizyty obserwować będziemy codzienne życie mieszkańców wioski i ich typowe zajęcia. Mieszkańcy pokażą nam między innymi jak wyplątać tradycyjne kosze i jak przygotować typowy posiłek. Poznamy też lokalną sztukę. Przy pracy obserwować będziemy twórców wykonujących malunki oraz rzeźby przedstawiające duchy oraz maski. Odwiedzimy także największy w okolicy Dom Duchów (Haus Tambraun), którego wnętrze skrywa wyjątkowo piękne rzeźby duchów i maski.

Wioski Aibom, położonej w okolicach Jeziora Chambri. Wioska słynie z glinianych wyrobów ceramicznych, które dla mieszkańców są walutą wymienną za inne towary, np żywność. 

Wioski Palembei (Plemię Iatmul), gdzie zobaczymy kolejne dwa pięknie zdobione Domy Duchów (Haus Tambaran). 

Wioski Korogo, wioski kultu krokodyli, która jest oddalona i rzadko odwiedzanej przez turystów.

*Uwaga - Ze względów organizacyjnych, kolejność wizyt w wyżej wymienionych wioskach ustali lokalny przewodnik. 

Następnie powrót do lodge. Nocleg w lodge. 

Papua Nowa Gwinea

Dzień 12. Eksploracja rejonu Sepik - okolice Jeziora Chambri / Wewak

Po śniadaniu rozpoczniemy ostatni dzień eksploracji rejonu rzeki Sepik. Wyruszymy w podróż powrotną. Eksploracja terenów Jeziora Chambri. Na trasie dotrzemy do kilku wiosek, gdzie obejrzymy kolejne Domy Duchów. Spotkania z mieszkańcami, którzy przybliżą nam swoją kulturę, tradycje i codzienne życie. Nocleg w lodge lub w hotelu w Wewak. 

Papua Nowa Gwinea

Dzień 13. Wewak / Port Moresby 

Wczesna pobudka i transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Port Moresby. Transfer do hotelu. Kontynuacja pobytu w Port Moresby. W ciągu dnia czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Port Moresby.

Dzień 14. Port Moresby / Wyspy Trobrianda (Trobriandy) - Kirwina

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot na wyspę Kirwina, Jest to największa z archipelagu Wysp Trobrianda. Pozostałe to między innymi: Kaileuna, Vakuta, Kitava i Tuma. Wyspę Kiriwina - zamieszkuje kilka tysięcy osób. Po dotarciu na miejsce transfer do lodge zlokalizowanej w pobliżu plaży. Uroczyste powitanie - lokalne pieśni i tańce sing sing. Czas wolny na odpoczynek lub spacer po okolicy. Nocleg w lodge. 

Dzień 15. - Dzień 16. Wyspy Trobrianda (Trobriandy) - Kirwina

W kolejnych dniach eksplorować będziemy Wyspy Trobrianda (Trobriandy) - archipelag wysp koralowych położonych na Morzu Salomona na wschód od Nowej Gwinei. Wyspy Trobrianda to kultura polinezyjska, różniąca się od tej na pozostałym obszarze Papui Nowej Gwinei. Wyspy Trobrianda nazwane zostały pod koniec XVIII wieku na cześć członka francuskiej wyprawy morskiej prowadzonej przez Antoine'a de Bruni d’Entrecasteaux - Denisa de Trobrand'a, który pełnił obowiązki pierwszego oficera na statku. W trakcie podróży dotrzemy do miejsc, w których narodziła się nowoczesna antropologia społeczna. Wszystko to za sprawą naszego wybitnego rodaka Bronisława Malinowskiego, który przybył tu w 1915 roku i prowadził swe rewolucyjne badania. Te zaś przyniosły słynne publikacje "Argonauci zachodniego Pacyfiku", "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" czy "Zwyczaj i zbrodnia w społeczności dzikich". Mimo, iż od czasów ekspedycji Malinowskiego minął już ponad wiek - mieszkańcy Wysp Trobrianda nadal wspominają słynnego polskiego naukowca. 

W programie zwiedzanie trobriandzkich wsi i osad. Podglądanie codziennego, niezwykle bogatego w rytuały życia mieszkańców wysp. Eksploracja najciekawszych zakątków w okolicy. Odwiedzimy tradycyjne wioski, poznamy mieszkańców i spróbujemy potraw z yamu (pochrzynu). Co ważne, yam jest tu nie tylko pożywieniem, ale także walutą - można nim płacić podobnie jak dobu - walutą sporządzoną z liśćmi bananowca. Wizyta w wiosce Omarakana, gdzie mieszka najważniejszy wódz wyspy, który panuje nad ustnymi i magicznymi tradycjami wyspy. Obejrzymy Domy / Chaty Yam. Na Wyspach Trobrianda yam to symbol bogactwa. Ma on wielkie znaczenie kulturowe i duchowe. Odgrywa dużą rolę we wszystkich ważnych wydarzeniach życiowych. Do przechowywania pochrzynu wznoszone są Domy Yam - specjalne dekorowane chaty, malowane w charakterystyczne wzory w czerwieni, czerni i bieli, ozdobione sznurami muszli. Domy Yam przez mieszkańców traktowane są jak skarbce - banki. Na Trobriandach poznamy także zasady Kręgu Kula - Circle of Sphere. Obejrzymy tradycyjne przedmioty i święte ozdoby oraz zasady i system ich rytualnej wymiany pomiędzy odległymi wyspami. Podczas pobytu będzie również czas na wypoczynek i relaks na rajskich plażach. Czas i życie mieszańców toczy się w błogim spokojnym rytmie, którego będziemy mogli także doświadczyć. Noclegi w lodge zlokalizowanej w pobliżu plaży. 

Papua Nowa Gwinea

Dzień 17. Wyspy Trobrianda (Trobriandy) - Kirwina / Port Moresby 

Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Port Moresby. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie w hotelu zlokalizowanym przy plaży. Popołudniu czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w hotelu w Port Moresby.

Dzień 18. Port Moresby 

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Portu Moresby oraz czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Możliwa wizyta na lokalnych bazarach i czas wolny na zakup pamiątek. Wieczorem pożegnalna kolacja. Nocleg w hotelu w Port Moresby.

Port Moresby

Dzień 19. Port Moresby 

Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Papua Nowa Gwinea. Wylot do Warszawy. Podróż Port Moresby - Warszawa z dwiema przesiadkami.

Dzień 20.

Przylot do Warszawy.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 8800USD

+ bilety lotnicze ok. 7300 PLN

Cena obejmuje:

 • Noclegi w dobrych komfortowych hotelach 3* w pokojach dwuosobowych oraz lodgach w zależności od dostępnej w dawnym obszarze bazy turystycznej (pokoje jednoosobowe - oferta na zapytanie)
 • Śniadania i kolacje 
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne zgodnie z opisem w programie
 • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych pilotów i przewodników 
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Zwiedzanie i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
 • Koszty uczestnictwa w Goroka Festival 
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową Poza Trasą Adventure

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Papua Nowa Gwinea (ok. 50 USD)
 • Kosztów lunchy oraz napojów do posiłków 
 • Zwyczajowych napiwków 
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL NA ZDJĘCIACH

PAPUA NOWA GWINEA GOROKA FESTIVAL - OCEANIA

Papua Nowa Gwinea Goroka Festiwal Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale,  Papua New Guinea CANOE & KUNDU