fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SYRIA WYCIECZKA
WYJAZD SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW
04.02.2022-
12.02.2022
01.04.2022-
09.04.2022
16.10.2022-
24.10.2022
9
dni
CENA:
1950 USD + bilet lotniczy ok. 1500 PLN

SYRIA WYCIECZKA

WYJAZD SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW

Syria Wycieczka Wyjazd Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków - to podróż do kraju, do którego jeszcze nie tak dawno ściągały rzesze gości z całego świata. Syria to bogata historia i tradycje, starożytne miasta i przepiękne zabytki. Mogliśmy podziwiać tu cudowne miasta jak Damaszek czy Aleppo, wspaniałe zamki Joanitów i Templariuszy z okresu wypraw krzyżowych oraz liczące tysiące lat ruiny miast jak Palmyra.

Prawie dziewięć lat po rozpoczęciu wojny domowej Syria pomału stara się powrócić do normalności. Sytuacja na dużym obszarze Syrii znormalizowała się na tyle, iż sektor turystyczny na nowo promuje ten przepiękny kraj a agencje turystyczne rozpoczęły organizowanie wycieczek po jego najpiękniejszych zakątkach. Część zabytków Syrii zachowała się, część udaje się stopniowo odrestaurować. Niestety są miejsca w Syrii, które uległy poważnym zniszczeniom i nie wiadomo czy kiedykolwiek uda się je odbudować.

Stopniowy rozwój turystyki, która już od trzech lat, pomału odradza się w Syrii to bardzo ważna pomoc, którą możemy skierować bezpośrednio do mieszkańców tego zniszczonego wojną domową kraju. Pomóżmy Syrii i jej mieszkańcom wrócić do normalnego życia! Zapraszamy w podróż Syria Wycieczka Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SYRIA WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. Jordania - Amman / Syria - Damaszek

Wylot do Jordanii. Przylot do Ammanu. Spotkanie z przewodnikiem i wyjazd w dalszą podróż do Damaszku. Przekroczenie granicy. Zakwaterowanie w hotelu w Damaszku. Nocleg w Damaszku. 

Damaszek

Dzień 2. Damaszek City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie najciekawszych miejsc stolicy Syrii - Damaszku. Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie, jest również kulturalnym i religijnym centrum orientu i jednym z czterech świętych miast islamu. Pierwsze wzmianki pochodzą z XV w. p.n.e. Od X w. p.n.e. było jednym z głównych miast aramejskich. Leży w południowo-zachodniej części kraju, u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Do obecnych czasów zachowało się wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Część z nich uległa zniszczeniu w ze względu na konflikt na terenie kraju. Niezwykle urokliwe jest Stare Miasto - pełne zabytków i klimatycznych, wąskich uliczek. Obejrzymy miejskie bramy Starego Miasta, zwiedzimy Muzeum Narodowe, Mauzoleum Saladyna z 1193 roku i imponujący Meczet Umajjadów.

Syria Wycieczka

Meczet Umajjadów to najstarsza budowla w Damaszku, najważniejsza świątynia w Syrii i czwarta co do ważności w świecie muzułmańskim - najważniejsze sanktuarium muzułmańskie zarówno dla sunnitów jak i szyitów. Meczet wzniesiony został w latach 706 - 715 na miejscu dawnej rzymskiej świątyni Jowisza oraz chrześcijańskiej katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Znajduje się tu kaplica z relikwią św. Jana Chrzciciela, którego islam uznaje za jednego ze swych wielkich proroków. Kompleks posiada rozległy dziedziniec otoczony arkadami i trzy minarety. Następnym etapem naszej wędrówki po urokliwym Starym Mieście Damaszku będzie część chrześcijańska. Zwiedzimy Kaplicę Św. Ananiasza. Popołudniu wybierzemy się na najbardziej znany w Damaszku Suk al-Hamidijja. Nocleg w Damaszku. 

Damaszek

Dzień 3. Damaszek / Sajdnaja / Aleppo

Wyjazd z Damaszku do Sajdnaja, gdzie zwiedzimy Klasztor Najświętszej Marii Panny Dziewicy założony przez bizantyjskiego cesarza Justyniana I w VI wieku. Następnie podróż na północ Syrii do starożytnego miasta Aleppo. Historia miasta sięga tysiące lat w przeszłość, wielu badaczy uważa, że Aleppo należy do najstarszych wciąż zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu. Nocleg w Aleppo.

Dzień 4. Aleppo

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Aleppo. Od II tysiąclecia p.n.e. Aleppo, położone na skrzyżowaniu kilku szlaków handlowych, rządzone było kolejno przez Hetytów, Asyryjczyków, Arabów, Mongołów, Mameluków oraz Ottomanów. Aleppo do dziś jest ważnym ośrodkiem religijnym Syryjczyków. Architekturę miasta stanowiły głównie islamskie świątynie i bizantyjskie klasztory. Do niedawna znajdowało się tu wiele kościołów, cerkwi, zborów oraz klasztorów. W panoramie miasta znajdowała się XIII-wieczna cytadela, XII-wieczny wielki meczet, kilka medres, pałaców, karawanserajów i XVII-wiecznych łaźni nadaje tkance miejskiej Aleppo unikalny i harmonijny charakter. Niestety działania wojenne zrujnowały to przepiękne miasto. Ogromna część zabytkowej zabudowy została zniszczona lub poważnie uszkodzona. Według raportu UNESCO z 2017 r. ucierpiało 90 proc. starej zabudowy Aleppo. Podczas naszej wizyty będziemy mogli na własne oczy zobaczyć jak Aleppo wygląda dziś. Zwiedzimy między innymi miejską cytadelę. Nocleg w Aleppo. 

Aleppo w Syrii

Dzień 5. Aleppo / Markab / Latakia / (Amrit) / Tartus (Tartous)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Markab. Znajduje się tu zamek Margat, który wybudowany został w XI wieku po pierwszej wyprawie krzyżowej. W XII wieku zamek został rozbudowany przez joannitów, a w następnie stał się ich główną siedzibą. Zamek Margat położony jest na wzgórzu Jebel al-Ansariye, około 2 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Następnie dalsza podróż do Latakia, głównego miasta portowego Syrii. Latakia jest jednym z najpiękniejszych syryjskich ośrodków turystycznych na Morzu Śródziemnym. O ile czas pozwoli zwiedzanie stanowiska archeologicznego Amrit, gdzie zachowały się pozostałości starożytnej nekropolii fenickiej i ruiny świątyni z pochodzące z V wieku p.n.e. Następnie przejazd do portowego miasta Tartus (Tartous). 70% populacji miasta stanowią syryjscy alawici. Spacer po mieście. Głównym zabytkiem Tartus (Tartous) jest dawny kościół Naszej Pani z Tortosy zbudowany na początku XIII wieku przez krzyżowców. Świątynia jest najlepiej zachowanym kościołem z okresu wypraw krzyżowych, łączy styl romański z gotykiem. Była to jednocześnie warownia i część twierdzy, a od XII wieku główna forteca templariuszy w Ziemi Świętej. Nocleg w Tartus (Tartous). 

Dzień 6. Tartous / Palmyra / Damaszek

Wyjazd w kierunku miasta Palmyra. W Palmyrze w oazie na Pustyni Syryjskiej znajdują się monumentalne ruiny wielkiego miasta, jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych starożytności. Sztuka i architektura Palmyry, leżącej na skrzyżowaniu kilku cywilizacji, w I i II w. n.e. łączyła technikę grecko-rzymską, tradycje lokalne oraz wpływy perskie. W maju 2015 r. Palmyra została zajęta przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy rozpoczęli stopniowe niszczenie stanowisk archeologicznych i starożytnych zabytków. Całodniowe zwiedzanie częściowo ocalałych starożytnych ruin. Zwiedzimy pozostałości Świątyni Bel, Łuku Triumfalnego, Wielkiej Kolumnady, Teatru, Agory i Grobowców. Obiekty wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wyjazd do Damaszku. Nocleg w Damaszku. 

Palmyra Wycieczka

Dzień 7. Damaszek / Jordania - Amman 

Po śniadaniu podróż do Ammanu w Jordanii. Przekroczenie granicy. Nocleg w Ammanie.

Dzień 8. Amman 

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Jordanii - Ammanu. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta, będącego ciekawą mieszanką tradycji i nowoczesności. Wizyta na lokalnym souku. Czas wolny na zakupy i odpoczynek. Nocleg w Ammanie.

Aleppo

Dzień 9. 

Wylot do Warszawy. Powrót do Warszawy. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1950 USD

+ bilet lotniczy ok. 1500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Amman - Warszawa  ok. 1500 PLN  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4* w pokojach dwuosobowych (pokój jednoosobowy koszt dodatkowy 300 USD - na potwierdzenie)
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego lokalnego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami
 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Opłaty za przekroczenie granicy Jordania - Syria
 • Kosztów wizy do Jordanii
 • Kosztów wizy do Syrii
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

UWAGA: W paszporcie nie może być żadnych wiz, pieczątek lub śladów pobytu w Izraelu. Pieczątki z przejść granicznych z Izraelem są podstawą do zawrócenia z granicy syryjskiej.

SYRIA WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

SYRIA WYCIECZKA BLISKI WSCHÓD - AZJA

Syria Wycieczka Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Syria 2019 - Podróż,  Arabski bazar