kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SYRIA WYCIECZKA
PO WOJNIE SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW
12.06.2024-22.06.2024
06.09.2024-16.09.2024
ostatnie miejsca
19.10.2024-29.10.2024
10.04.2025-20.04.2025
06.09.2025-16.09.2025
11
dni
CENA:
2200 USD + bilet lotniczy ok. 2100 PLN

SYRIA WYCIECZKA

WYJAZD SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW SYRII

Syria Wycieczka Wyjazd Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków - to podróż do kraju, do którego jeszcze nie tak dawno ściągały rzesze gości z całego świata. Syria to bogata historia i tradycje, starożytne miasta i przepiękne zabytki. Mogliśmy podziwiać tu cudowne miasta jak Damaszek czy Aleppo, wspaniałe zamki Joanitów i Templariuszy z okresu wypraw krzyżowych oraz liczące tysiące lat ruiny miast jak Palmyra. Ponad dziewięć lat po rozpoczęciu wojny domowej Syria pomału stara się powrócić do normalności. Sytuacja na dużym obszarze Syrii znormalizowała się na tyle, iż sektor turystyczny na nowo promuje ten przepiękny kraj, rozpoczęto organizowanie wycieczek po jego najpiękniejszych zakątkach. Część zabytków Syrii zachowała się, część udaje się stopniowo odrestaurować. Niestety są miejsca w Syrii, które uległy poważnym zniszczeniom i nie wiadomo czy kiedykolwiek uda się je odbudować. Stopniowy rozwój turystyki, która już od kilku lat pomału odradza się w Syrii, to bardzo ważna pomoc skierowana bezpośrednio do mieszkańców tego zniszczonego wojną domową kraju. Pomóżmy Syrii i jej mieszkańcom wrócić do normalnego życia! Zapraszamy w podróż Syria Wycieczka Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SYRIA WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Bejrutu w Libanie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. LIBAN - Bejrut / SYRIA - Damaszek

Przylot do Bejrutu w godzinach nocnych. Na lotnisku spotkanie grupy z syryjskim pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Syrii. Wyjazd w dalszą podróż do stolicy Syrii - Damaszku. Przekroczenie granicy Liban - Syria. Po dotarciu do Damaszku zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Po odpoczynku rozpoczniemy zwiedzanie najważniejszych zabytków Damaszku, które kontynuowane będzie następnego dnia. Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie, jest również kulturalnym i religijnym centrum orientu i jednym z czterech świętych miast islamu. Pierwsze wzmianki pochodzą z XV wieku p.n.e. Od X wieku p.n.e. było jednym z głównych miast aramejskich. Leży w południowo-zachodniej części kraju, u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Damaszku.

Damaszek Syria 2022_4

Dzień 3. Damaszek

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Damaszku. Jest tu co oglądać - do czasów współczesnych zachowało się wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Część z nich uległa niestety zniszczeniu podczas ostatniej wojny na terenie kraju. Obejrzymy miejskie bramy Starego Miasta, zwiedzimy Muzeum Narodowe i imponujący Meczet Umajjadów. Meczet Umajjadów to najstarsza budowla w Damaszku, najważniejsza świątynia w Syrii i czwarta co do ważności w świecie muzułmańskim - najważniejsze sanktuarium muzułmańskie zarówno dla sunnitów jak i szyitów. Meczet wzniesiony został w latach 706-715 na miejscu dawnej rzymskiej świątyni Jowisza oraz chrześcijańskiej katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Znajduje się tu kaplica z relikwią św. Jana Chrzciciela, którego islam uznaje za jednego ze swych wielkich proroków. Kompleks posiada rozległy dziedziniec otoczony arkadami i trzy minarety. Następnie obejrzymy przepiękny Pałac Al Azem, który zbudowany został w 1750 roku jako rezydencja osmańskiego gubernatora Damaszku As'ad Pasha al-Azm. Późnym popołudniem wybierzemy się na najbardziej znany Stary Bazar w Damaszku Suk al-Hamidijja. W trakcie zwiedzanie niejednokrotnie ujrzymy ogrom zniszczeń wojennych dokonanych w Damaszku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Damaszku.

Meczet Umajjadów Damaszek Wyjazd do Syrii 2022_02

Dzień 4. Damaszek / Sajdnaja / Maloula / Krak des Chevaliers / Al Wadi

Po śniadaniu wyjazd do miasta Sajdnaja, gdzie znajduje się Klasztor Najświętszej Marii Panny Dziewicy. Klasztor założony został przez bizantyjskiego cesarza Justyniana I w VI wieku. Następnie podróż do Maloula (Malula). Do niedawna jednej z najbardziej malowniczych wiosek w Syrii, dziś widać tu zniszczenia wojenne. Wioska z małymi domkami przylegającymi do ogromnej skały, położona jest w skalnym wąwozie na wysokości ponad 1500 m n.p.m. W Malula znajduje się ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan – miejsce kultu świętej Tekli. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie, gdzie zachował się w codziennym użyciu zachodni dialekt języka aramejskiego, którym prawdopodobnie posługiwał się Jezus Chrystus (pozostałe miejsca to syryjskie wioski As-Sarcha i Dżabadin). Słowo Maloula po aramejsku oznacza wejście. W Maloula (Malula) znajduje się Klasztor św. Sergiusza i Klasztor św.Tekli.

Maloula Wyjazd do Syrii 2022_02

Kolejnym punktem zwiedzania będzie Krack des Chevaliers - „Twierdza Rycerzy”, leżąca w górach Dżabal an-Nusajrijja. Krack des Chevaliers to jedno z najbardziej znanych miejsc w Syrii. Zamek wybudowany został przez Joannitów - Szpitalników Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy w latach 1142-1271. Łącznie z elementami dobudowanymi pod koniec XIII wieku przez Mameluków, budowla stanowi do dziś jeden z najlepiej zachowanych przykładów zamków krzyżowców na świecie. W 2013 roku podczas wojny domowej, Krak des Chevaliers zbombardowany został przez samoloty rządowe. Obecnie Krak des Chevaliers został częściowo odrestaurowany po zniszczeniach wojennych. Następnie przejazd do hotelu w Al Wadi. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Wadi. 

Krak des Chevaliers Wyjazd do Syrii 2022_02

Dzień 5. Al Wadi / Ugarit (Ras Shamra) / Tartous / Wyspa Arwad / Latakia

Po śniadaniu przejazd na wybrzeże syryjskie i wizyta na stanowisku archeologicznym położonym na obszarze starożytnego portowego miasta-państwa Ugarit. Ruiny miasta Ugarit nazywane są też Ras Shamra, od przylądka na którym leżą. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają połowy VIII tysiąclecia przed naszą erą. Ugarit rozwijało się prężnie w XV–XIII wieku p.n.e., jako ośrodek wymiany handlowej leżący na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. Na terenie wykopalisk odkryto między innymi świątynie Dagona i Baala, dzielnicę mieszkalną i pałac królewski z biblioteką oraz gliniane tabliczki z pismem klinowym.

Amrit i Ugarit (Ras Shamra) Wyjazd do Syrii 2022_02

Następnie czeka nas wycieczka do Tartous. 70% populacji miasta stanowią syryjscy alawici. Spacer po mieście, którego głównym zabytkiem jest dawny kościół Naszej Pani z Tortosy, pochodzący z początku XIII wieku i wybudowany przez krzyżowców. Świątynia jest najlepiej zachowanym kościołem z okresu wypraw krzyżowych, łączy styl romański z gotykiem. Była to jednocześnie warownia i część twierdzy, a od XII wieku główna forteca templariuszy w Ziemi Świętej. Następnie wypłyniemy na pobliską Wyspę Arwad. Przeprawa potrwa około 30 minut (ok. 3 km od Tartous).  Początki miasta Arwad znajdującego się na wyspie sięgają czasów fenickich. Arwad założone zostało w drugim tysiącleciu p.n.e. Na wyspie znajduje się twierdza Templariuszy, która była ostatnią posiadłością krzyżowców w Ziemi Świętej. Obecnie to niewielkie rybackie miasteczko. Obejrzymy cytadelę oraz pozostałości murów z czasów Fenicjan. Wieczorem przejazd do Latakia. Latakia jest głównym portowym miastem Syrii i jednym z popularniejszych nadmorskich ośrodków turystycznych w kraju. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Latakia.

Tartous Wyjazd do Syrii 2022_02

Dzień 6. Latakia / Amrit / Homs (Hims) / Aleppo

Po śniadaniu przejazd do stanowiska archeologicznego Amrit, gdzie zachowały się pozostałości starożytnej nekropolii fenickiej i ruiny świątyni pochodzące z V wieku p.n.e. Następnie podróż na północ Syrii w kierunku Aleppo. Na trasie krótki przystanek w Homs (Hims), jednym z najbardziej zniszczonych miast podczas wojny w Syrii. W starożytności Homs (Hims) znane było jako Emesa. W długiej historii władane było między innymi przez Arabów, Seldżuków, Mogołów i Turków Osmańskich. Podczas wojny w Syrii, miasto uległo niemalże całkowitemu zniszczeniu.

Homs Wyjazd do Syrii 2022_02

Kontynuacja podróży do Aleppo, którego historia sięga tysięcy lat. Wielu badaczy uważa, że Aleppo należy do najstarszych wciąż zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu. Po dotarciu do Aleppo rozpoczniemy zwiedzanie miasta, które kontynuować będziemy w kolejnym dniu pobytu. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aleppo. 

Aleppo zburzone Wyjazd do Syrii 2022_02

Dzień 7. Aleppo City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Aleppo. Od II tysiąclecia p.n.e. Aleppo, położone na skrzyżowaniu kilku szlaków handlowych, rządzone było kolejno przez Hetytów, Asyryjczyków, Arabów, Mongołów, Mameluków oraz Ottomanów. Aleppo do dziś jest ważnym ośrodkiem religijnym Syryjczyków. Architekturę miasta stanowiły głównie islamskie świątynie i bizantyjskie klasztory. Do niedawna znajdowało się tu wiele kościołów, cerkwi, zborów oraz klasztorów. Niestety działania wojenne zrujnowały to przepiękne miasto pełne zabytków. Wojna obróciła je w morze ruin, z ogromnymi śladami po bombach, ze szkieletami domów w centrum miasta. Ogromna część zabytkowej zabudowy została zniszczona lub poważnie uszkodzona. Według raportu UNESCO z 2017 roku, ucierpiało około 90% starej zabudowy Aleppo. Podczas naszej wizyty będziemy mogli na własne oczy zobaczyć jak Aleppo wygląda dziś. Zwiedzimy między innymi miejską cytadelę, pochodzącą z XIII wieku i Stare Miasto. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aleppo. 

Aleppo część niezniszczona Syria 2022_4

Dzień 8. Aleppo / Afamia (Apamea) / Hama

Po śniadaniu wyjazd do miasta Hama. Na trasie zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym Afamia (Apamea). Obejrzymy tu ruiny miasta, założonego najprawdopodobniej około 301 roku p.n.e. Afamia (Apamea) była jednym z najważniejszych miast północnej Syrii w erze Seleucydów, później stała się częścią świata rzymskiego. Miasto słynie z imponującej architektury, zwłaszcza Wielkiej Kolumnady - alei o długości niemalże dwóch kilometrów oraz ruin imponującego teatru, jednego z największych wybudowanych w czasach rzymskich (mógł on pomieścić ponad 20 tysięcy osób). Niestety w Afamia (Apamea) przez ostatnie lata prowadzone były nielegalne wykopaliska, które poważnie uszkodziły część ruin.

Apamea Afamia Wyjazd do Syrii 2022_02

Dalsza podróż do miasta Hama, położonego w oazie nad rzeką Orontes. Hama zachowała pierwotny charakter miasta arabskiego. Miasto słynie z norii - przyrządów nawadniających, a bogatą roślinność i piękne ogrody zawdzięcza sztucznemu nawadnianiu. W Hama od wieków budowano drewniane nawadniające koła wodne, tworzone bez użycia gwoździ. Najstarsze zachowane tu norie powstały nawet w 1100 roku p.n.e. Dziś w mieście działa już tylko część z nich. Ogromne drewniane norie robią wrażenie, a spacerom po mieście towarzyszy ich charakterystyczny dźwięk podczas pracy. Podobnie jak inne miasta Syrii, Hama również była miejscem walk podczas wojny. Jednak w stosunku do innych miast Syrii, Hama ma niewiele widocznych zniszczeń wojennych. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hama.

Hama

Dzień 9. Hama / Palmyra / Damaszek

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do słynnego miasta Palmyra, położnego na Pustyni Syryjskiej. Znajdują się tu monumentalne ruiny wielkiego miasta, jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych starożytności. Sztuka i architektura Palmyry leżącej na skrzyżowaniu kilku cywilizacji, w I i II wieku n.e. łączyła technikę grecko-rzymską, tradycje lokalne oraz wpływy perskie. W maju 2015 roku Palmyra została zajęta przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy rozpoczęli stopniowe niszczenie stanowisk archeologicznych i starożytnych zabytków. Wcześniej ewakuowano z miasta część zabytków, aby uchronić je przed zniszczeniem. Terroryści dokonali jednak katastrofalnych zniszczeń. Wysadzili ruiny starożytnych świątyń, niszcząc przy okazji także część kolumn z czasów rzymskich. Zniszczona została Świątynia Bela z początku I wieku oraz łuk triumfalny pochodzący z przełomu II i III wieku. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie częściowo ocalałych starożytnych ruin. Następnie wyjazd do Damaszku. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Damaszku. 

Palmyra Syria 2022_4

Dzień 10. Damaszek / Bosra / Damaszek / LIBAN - Bejrut

Po śniadaniu wyjazd do starożytnej Bosry (Busra asz-Szam), położonej w południowej Syrii. Trasa do pokonania około 140 km. Bosra założona została przez Nabatejczyków około I wieku p.n.e. Następnie była stolicą rzymskiej prowincji Arabia. Zbudowano tu wówczas wiele monumentalnych budowli, w tym okazały teatr pochodzący z II wieku. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych teatrów rzymskich obliczony na 15 tysięcy widzów. Pierwotnie teatr wybudowany został poza murami miasta, a w późniejszym okresie otoczony został twierdzą Ajjubidów. W Bosra znajdują się też ruiny z okresu wczesnochrześcijańskiego oraz kilka meczetów, w tym XII-wieczny Meczet Omara. W historii Bosra była ważnym przystankiem na szlaku karawan, podążających do Mekki. Bosra wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obecnie znajduje się na liście obiektów zagrożonych. W trakcie wojny w 2015 roku częściowemu zniszczeniu uległ dziedziniec przylegający do rzymskiego teatru i część twierdzy Ajjubidów. Podróż powrotna do Damaszku. Po dotarciu do Damaszku czas wolny na odpoczynek i pożegnanie z miastem. Transfer z Damaszku do Bejrutu zgodnie z godzinami lotów. W Bejrucie przejazd na lotnisko. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Syrii.

Bosra w Syrii

Dzień 11. Bejrut

Wylot z Bejrutu do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania, względy bezpieczeństwa i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2200 USD

+ bilet lotniczy ok. 2100 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Bejrut - Warszawa  ok. 2100 PLN z bagażem rejestrowanym * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe dopłata (ok. 350 USD - oferta do potwierdzenia)
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami
 • Kosztów wizy syryjskiej (ok. 70 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD) 

*Grupa min. 8 osób

*UWAGA: Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Należy pamiętać, iż stempel izraelski w paszporcie uniemożliwia wjazd do Libanu oraz Syrii (dotyczy to również stempli z granic z Izraelem, tj. izraelsko-egipskiej w Tabie oraz izraelsko-jordańskiej). Jakiekolwiek pieczątki z przejść granicznych z Izraelem są podstawą do zawrócenia z Libanu i granicy syryjskiej.

SYRIA WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

SYRIA WYCIECZKA - BLISKI WSCHÓD AZJA

Syria Wycieczka Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Syria 2019 - Podróż,  Arabski bazar

Poznaj pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.