fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SYRIA WYCIECZKA
WYJAZD SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW
20.11.2021-
28.11.2021
16.10.2022-
24.10.2022
9
dni
CENA:
2100 USD + bilet lotniczy ok. 2500 PLN

SYRIA WYCIECZKA

WYJAZD SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW

Syria Wycieczka Wyjazd Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków - to podróż do kraju, do którego jeszcze nie tak dawno ściągały rzesze gości z całego świata. Syria to bogata historia i tradycje, starożytne miasta i przepiękne zabytki. Mogliśmy podziwiać tu cudowne miasta jak Damaszek czy Aleppo, olbrzymie zamki jak Krak des Chevaliers, liczące tysiące lat ruiny miast jak Palmyra, czy słynne świątynie jak Klasztor św. Tekli w Malula.

Prawie dziewięć lat po rozpoczęciu wojny domowej Syria pomału stara się powrócić do normalności. Sytuacja na dużym obszarze Syrii znormalizowała się na tyle, iż sektor turystyczny na nowo promuje ten przepiękny kraj a agencje turystyczne rozpoczęły organizowanie wycieczek po jego najpiękniejszych zakątkach. Część zabytków Syrii zachowała się, część udaje się stopniowo odrestaurować. Niestety są miejsca w Syrii, które uległy poważnym zniszczeniom i nie wiadomo czy kiedykolwiek uda się je odbudować.

Stopniowy rozwój turystyki, która już od trzech lat, pomału odradza się w Syrii to bardzo ważna pomoc, którą możemy skierować bezpośrednio do mieszkańców tego zniszczonego wojną domową kraju. Pomóżmy Syrii i jej mieszkańcom wrócić do normalnego życia! Zapraszamy w podróż Syria Wycieczka Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SYRIA WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. Liban - Syria 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Bejrutu. Spotkanie z przewodnikiem i wyjazd w dalszą podróż do Damaszku. Przekroczenie granicy. Zakwaterowanie w hotelu w Damaszku. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Damaszku. 

Damaszek

Dzień 2. Damaszek

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie najciekawszych miejsc stolicy Syrii - Damaszku. Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie, jest również kulturalnym i religijnym centrum orientu i jednym z czterech świętych miast islamu. Pierwsze wzmianki pochodzą z XV w. p.n.e. Od X w. p.n.e. było jednym z głównych miast aramejskich. Leży w południowo-zachodniej części kraju, u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Do obecnych czasów zachowało się wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Część z nich uległa zniszczeniu w ze względu na konflikt na terenie kraju. Niezwykle urokliwe jest Stare Miasto - pełne zabytków i klimatycznych, wąskich uliczek. Zwiedzimy między innymi Pałac Azima z XVIII w., Mauzoleum Saladyna z 1193., imponujący Meczet Umajjadów. Meczet Umajjadów to najstarsza budowla w Damaszku, najważniejsza świątynia w Syrii i czwarta co do ważności w świecie muzułmańskim - najważniejsze sanktuarium muzułmańskie zarówno dla sunnitów jak i szyitów. Meczet wzniesiony został w latach 706 - 715 na miejscu dawnej rzymskiej świątyni Jowisza oraz chrześcijańskiej katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Znajduje się tu kaplica z relikwią św. Jana Chrzciciela, którego islam uznaje za jednego ze swych wielkich proroków. Kompleks Posiada rozległy dziedziniec otoczony arkadami i trzy minarety.

Syria Wycieczka

Następnym etapem naszej wędrówki po urokliwym Starym Mieście Damaszku będzie część chrześcijańska. Zwiedzimy Kaplicę Św. Ananiasza oraz kościół zwany Oknem Św. Pawła. Popołudniu wybierzemy się na najbardziej znany w Damaszku Suk al-Hamidijja. Nocleg w Damaszku. 

Damaszek

Dzień 3. Damaszek / Sajdnaja (Saidnaya) / Malula (Maaloula) / Crack des Chevaliers / Homs

Wyjazd z Damaszku do Sajdnaja (Saidnaya), gdzie zwiedzimy Klasztor Najświętszej Marii Panny Dziewicy założony przez bizantyjskiego cesarza Justyniana I w VI wieku. Następnie podróż do Malula (Maaloula), jednej z najbardziej malowniczych wiosek w Syrii. Wioska położona jest w skalnym wąwozie na wysokości ponad 1500 m n.p.m. z małymi domkami przylegającymi do ogromnej skały, które wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. W Malula znajduje się ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan – miejsce kultu świętej Tekli. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie gdzie zachował się w codziennym użyciu zachodni dialekt języka aramejskiego, którym prawdopodobnie posługiwał się Jezus Chrystus (pozostałe to syryjskie wioski As- Sarcha i Dżabadin). Słowo Maloula po aramejsku oznacza wejście. Zwiedzimy tu Klasztor św. Sergiusza i Klasztor św.Tekli. 

Syria Wycieczka

Kolejnym punktem zwiedzania będzie Crack des Chevaliers - „twierdza rycerzy”, w górach Dżabal an-Nusajrijja. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w Syrii. Crac des Chevaliers zbudowany został przez Szpitalników Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy w latach 1142-1271. Łącznie z elementami dobudowanymi pod koniec XIII wieku przez Mameluków, budowla stanowi dziś jeden z najlepiej zachowanych przykładów zamków krzyżowców na świecie. Zamek został odrestaurowany po zniszczeniach w czasie działań wojennych. Po tej wizycie podróż do Homs. Nocleg w Homs.

Syria wycieczka

Dzień 4. Homs / Palmyra / Hama

Wyjazd w kierunku miasta Palmyra. W Palmyrze w oazie na Pustyni Syryjskiej znajdują się monumentalne ruiny wielkiego miasta, jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych starożytności. Sztuka i architektura Palmyry, leżącej na skrzyżowaniu kilku cywilizacji, w I i II w. n.e. łączyła technikę grecko-rzymską, tradycje lokalne oraz wpływy perskie. W maju 2015 r. Palmyra została zajęta przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy rozpoczęli stopniowe niszczenie stanowisk archeologicznych i starożytnych zabytków. Całodniowe zwiedzanie częściowo ocalałych starożytnych ruin. Zwiedzimy pozostałości Świątyni Bel, Łuku Triumfalnego, Wielkiej Kolumnady, Teatru, Agory i Grobowców. Obiekty wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Palmyra Wycieczka

Następnie wyjazd do Hama. Bogatą roślinność i piękne ogrody miasto zawdzięcza sztucznemu nawadnianiu. Hama słynie z norii - kół wodnych, starożytnych przyrządów nawadniających. Nocleg w Hama. 

Dzień 5. Hama / Aleppo

Po śniadaniu wyjazd na północ Syrii do starożytnego miasta Aleppo. Historia miasta sięga tysiące lat w przeszłość, wielu badaczy uważa, że Aleppo należy do najstarszych wciąż zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu. Od II tysiąclecia p.n.e. Aleppo, położone na skrzyżowaniu kilku szlaków handlowych, było rządzone kolejno przez Hetytów, Asyryjczyków, Arabów, Mongołów, Mameluków oraz Ottomanów. Aleppo do dziś jest ważnym ośrodkiem religijnym Syryjczyków. Architekturę miasta stanowiły głównie islamskie świątynie i bizantyjskie klasztory. Do niedawna znajdowało się tu wiele kościołów, cerkwi, zborów oraz klasztorów. W panoramie miasta znajdowała się XIII-wieczna cytadela, XII-wieczny wielki meczet, kilka medres, pałaców, karawanserajów i XVII-wiecznych łaźni. Niestety działania wojenne zrujnowały to przepiękne miasto. Ogromna część zabytkowej zabudowy została zniszczona lub poważnie uszkodzona. Według raportu UNESCO z 2017 r. ucierpiało 90 proc. starej zabudowy Aleppo. Podczas naszej wizyty będziemy mogli na własne oczy zobaczyć jak Aleppo wygląda dziś. Nocleg w Aleppo. 

Aleppo w Syrii

Dzień 6. Aleppo / Damaszek 

Rano kontynuować będziemy zwiedzanie Aleppo. Następnie wyjazd do Damaszku. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Damaszku. 

Aleppo

Dzień 7. Liban - Bejrut

Po śniadaniu podróż do Bejrutu. Nocleg w Bejrucie.

Dzień 8. 

Pobyt w Bejrucie. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 9. 

Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2100 USD

+ bilet lotnizcy ok. 2500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Bejrut - Warszawa / Berlin ok. 2500 PLN  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Posiłków poza śniadaniami. Koszt posiłków dodatkowych około USD / doba / osoba
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

Grupa 5 - 8 osób

SYRIA WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

SYRIA WYCIECZKA BLISKI WSCHÓD - AZJA

Syria Wycieczka Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Syria 2019 - Podróż,  Arabski bazar