kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gujana Francuska Surinam Gujana
Trynidad i Tobago
22.03.2025-02.04.2025
brak miejsc
20.09.2025-01.10.2025
12
dni
CENA:
4700 EUR + bilety lotnicze ok. 5900 PLN

GUJANA FRANCUSKA SURINAM GUJANA TRYNIDAD I TOBAGO

Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa podróż podczas której odwiedzimy trzy mało znane skarby północnego wybrzeża Ameryki Południowej - Gujanę Francuską, Surinam i Gujanę oraz odpoczniemy na karaibskich plażach Trynidadu i Tobago. Będzie to właściwie podróż przez trzy Gujany, czyli Gujanę - dawniej Gujanę Brytyjską, Surinam - dawniej Gujanę Holenderska oraz Gujanę Francuską. Te trzy mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów kraje oferują unikalną mieszankę różnorodności kulturowej i dziedzictwa z wpływami brytyjskimi, holenderskimi oraz francuskimi. Obecnie Gujana i Surinam są niepodległymi krajami, Gujana Francuska zaś jest departamentem zamorskim Francji. Wszystkie kraje oferują ciekawe, a nawet fascynujące miejsca, zarówno ze względu na ich historię jak i niezwykłą przyrodę. Podróż rozpoczniemy w Gujanie Francuskiej. Zwiedzimy stolicę kraju - Cayenne. Poznamy więzienną przeszłość Gujany Francuskiej. Odwiedzimy byłe więzienie Saint Laurent du Maroni oraz wyspy Îles du Salut, gdzie od połowy XIX wieku do lat 50-tych XX wieku funkcjonowała kolonia karna o zaostrzonym rygorze dla najgorszych kryminalistów i więźniów politycznych. Zwiedzimy także Centrum Lotów Kosmicznych, skąd startują europejskie satelity telekomunikacyjne. W sąsiednim Surinamie zwiedzimy wyjątkową stolicę Paramaribo z jej wspaniałą architekturą kolonialną oraz Park Natury Peperpot, który obejmuje tereny pięciu starych plantacji, gdzie powoli odrasta pierwotny las. Parkiem zarządza fundacja Peperpot Nature Forest Foundation, która powołana została w celu ochrony naturalnej bioróżnorodności i zachowania części dawnej plantacji jako dziedzictwa kulturowego Surinamu. Niezwykłą przyrodę i kulturę Surinamu poznamy także w wiosce ludności Maroon leżącej nad rzeką Surinam. Poznamy bliżej codzienne życie Maronów, którzy wciąż wiele wspólnego mają ze swoimi afrykańskimi korzeniami i tradycjami. Do zachwycającego i trudno dostępnego Wodospadu Kaieteur, położonego na terenie Gujanie, dotrzemy awionetką. Wodospad jest główną atrakcją turystyczną Gujany i leży w pozbawionym śladów cywilizacji centrum lasu deszczowego w Parku Narodowym Kaieteur. Całkowita wysokość Wodospadu Kaieteur wynosi 251 metrów. Zwiedzimy Georgetown - stolicę, główny port i największe miasto Gujany. Po wizycie w trzech Gujanach czaka nas krótki odpoczynek i błogi relaks na karaibskiej plaży w Trynidadzie i Tobago. Zapraszamy w podróż Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GUJANA FRANCUSKA SURINAM GUJANA TRYNIDAD I TOBAGO - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. GUJANA FRANCUSKA - Kajenna (Cayenne) / Kourou

Wylot z Warszawy do Kajenna (Cayenne) w Gujanie Francuskiej (via Paryż). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure. Przylot do Kajenna (Cayenne). Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gujanie Francuskiej. Kontynuacja podróży. Transfer do hotelu w Kourou i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Kourou to niewielkie miasto położone nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, zamieszkałe przez około 25 tysięcy ludzi. Na jego społeczność składają się zarówno rdzenni mieszkańcy tych terenów - ludy Kalina, Kreole czy Maroni, jak i biali osadnicy. Kourou oferuje wspaniałe widoki na ocean i piaszczyste plaże i jest doskonałą bazą wypadową na pobliskie Wyspy Iles du Salut. Nocleg w hotelu w Kourou. 

Dzień 2. GUJANA FRANCUSKA - Kourou / Iles du Salut: Ile Royale - Ile Saint-Joseph (Wyspa św. Józefa) / Kourou

Po śniadaniu wycieczka katamaranem na wyspy Îles du Salut. To niewielka grupa wysp, leżących niedaleko wybrzeży Kourou. W jej skład wchodzą trzy wyspy - Ile Royale, Ile Saint-Joseph oraz Ile du Diable. Od 1852 roku do połowy XX wieku na wyspach funkcjonowało więzienie / kolonia karna o zaostrzonym rygorze dla najgorszych kryminalistów oraz więźniów politycznych. Najsłynniejszym więźniem tej koloni karnej był Alfre Dreyfus (1859-1935), francuski oficer, który padł ofiarą niesłusznego oskarżenia o szpiegostwo na rzecz Niemiec. W wyniku procesu, Dreyfus został wysłany w 1894 roku do kolonii karnej na Iles du Salut. Więzienie znane było jako miejsce, z którego nie wraca się żywym. Ze względu na wycieńczający klimat, złe warunki pracy, brak higieny oraz brutalność pracowników, umieralność wśród więźniów dochodziła nawet do 75%. Zwiedzanie wysp rozpoczniemy od Ile Royale. Zwiedzimy tam stary fort, więzienie, obóz pracy francuskich więźniów. Następnie dalszy rejs na Wyspę św. Józefa i zwiedzanie historycznych zabudowań więziennych. Popołudniu powrót do Kourou. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kourou. 

Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago

Dzień 3. GUJANA FRANCUSKA - Kourou / Centrum Lotów Kosmicznych / Kourou

Po śniadaniu wycieczka do Centrum Lotów Kosmicznych i zwiedzanie muzeum zlokalizowanego w pobliżu Gujańskiego Centrum Kosmicznego (wycieczka realizowana w zależności od dostępności). To właśnie z tego kosmodromu, od 1965 roku, rozpoczynają swoje misje europejskie rakiety kosmiczne. Średnio co pięć tygodni z Centrum Lotów Kosmicznych startują satelity telekomunikacyjne. Cały ośrodek posiada imponującą powierzchnię 700 km2. Podczas wizyty poznamy zarówno historię tego miejsca, jak i dowiemy się wielu ciekawostek o europejskiej aktywności w kosmosie. Następnie przejazd do Kajenny (Cayenne), gdzie zwiedzimy stare miasto. Od 1854 do 1938 roku funkcjonowała jako kolonia karna, do której zsyłani byli francuscy więźniowie. Obecnie Kajenna jest największym miastem i siedzibą władz Gujany Francuskiej. Stara część miasta znana jest z pełnych uroku budynków w stylu kolonialnym. Następnie powrót do Kourou. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kourou. 

Dzień 4. GUJANA FRANCUSKA - Kourou / Saint Laurent du Maroni // SURINAM - Peperpot Nature Park / Paramaribo

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy z Surinam. Surinam to republika ze stolicą w Paramaribo, a zarazem najmniejsze państwo Ameryki Południowej, o powierzchni 163 820 km2. Niegdyś Surinam, jako dawna kolonia, zwany był Gujaną Holenderską. Niepodległość od Królestwa Niderlandów kraj uzyskał w 1975 roku. Na trasie podróży do Surinamu zwiedzimy więzienie w St. Laurent du Maroni. Od lat 50-tych XIX wieku był to ważny punkt na mapie francuskich kolonii karnych. To w St. Laurent du Maroni dochodziło do rozładunku statków z więźniami oraz ich wstępnej selekcja. Tutaj skazańcy wyruszali w dalszą podroż na Iles du Salut, do innych koloni lub skazywani byli na śmierć. Następnie wjazd do Surinam i przejazd do Parku Natury Peperpot, składającego się z pięciu starych plantacji, na których terenie powoli odrasta pierwotny las. Parkiem zarządza fundacja Peperpot Nature Forest Foundation. Fundacja powstała w 2009 roku w celu ochrony naturalnej bioróżnorodności i zachowania części dawnej plantacji jako dziedzictwa kulturowego. We współpracy z Narodowym Herbarium Surinamu, występujące gatunki roślin są zbierane, weryfikowane i trwale przechowywane w Narodowym Herbarium. Następnie przejazd do Paramaribo i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Paramaribo. 

Dzień 5. SURINAM - Paramaribo City Tour / Commewijne / wieczorna wizyta w Peperpot Nature Park / Paramaribo

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Paramaribo. Miasto położone jest nad rzeką Surinam na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Historia osadnictwa na tym obszarze rozpoczyna się jeszcze w czasach prekolumbijskich. W pobliżu wcześniejszych osad swój obóz wybudowali europejscy osadnicy w 1614 roku. Na przestrzeni XVII stulecia funkcjonowali tu kolonizatorzy holenderscym, francuscy i angielscy. Ci ostatni wybudowali w Paramaribo fort i znacznie rozwinęli osadę. Finalnie miasto pozostało w rękach Holendrów. Współcześnie Paramaribo to stolica i największe miasto Surinamu, zamieszkałe przez niecałe 250 tysięcy ludzi. Najstarsza część miasta, utworzona przez holenderskich kolonizatorów, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Paramaribo rozpoczniemy od wizyty w ogrodzie palmowym Palmentuin, który może poszczycić się aż tysiącem rosnących tam drzew. Park założony został w końcu XVII wieku przez gubernatora Surinamu, a w XX wieku został otwarty dla publiczności. Następnie udamy się do Fortu Zeelandia, gdzie znajduje się Muzeum Surinamu. Pierwotnie drewniany budynek francuski z 1640 roku przekształcony został przez Brytyjczyków w Fort Willoughby, a następnie przejęty przez holenderskich kolonizatorów i nazwany Fort Zeelandia. Spacer po starówce Paramaribo uzupełni spacer po wybrzeżu oraz wizyta na targu w dzielnicy Maronów (Maroon), zamieszkałej przez potomków sprowadzonych tu niewolników. Następnie przejazd na przeciwny bieg rzeki Surinam, do dystryktu Commewijne, ze stolicą w Nieuw Amsterdam. Odwiedzimy tam kolejne historyczne plantacje oraz udamy się na wybrzeże, gdzie być może uda się nam wypatrzyć delfiny. Następnie czeka nas wizyta w plenerowym Muzeum Nieuw Amsterdam, ufundowane przez Jima Douglasa, zarządcy dystryktu Commewijne w 1968 roku. Placówka, mieszcząca się w dawnym forcie, przybliży nam historię Surinamu. Wieczorem ponowna wizyta w Parku Natury Peperpot, gdzie poznamy nocne życie tutejszych dzikich zwierząt. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Paramaribo. 

Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago

Dzień 6. SURINAM - Paramaribo / wioska Maroon nad rzeką Surinam

Po śniadaniu wyjazd do wioski nad rzeką Suriname, gdzie znajduje się zarządzany przez lokalną społeczność ośrodek. Cały dzisiejszy dzień spędzimy z zamieszkującymi wioskę Maronami (lud Maroon). Poznamy ich codzienne zajęcia oraz kulturę, która wciąż wiele wspólnego ma z afrykańskimi tradycjami. Czeka nas odpoczynek na łonie natury, spacery po wiosce oraz w dżungli. Nocleg w lodge. 

Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago

Dzień 7. SURINAM - wioska Maroon nad rzeką Surinam / Paramaribo

Po śniadaniu czas wolny na dalszą eksplorację wioski i kultury Maronów. Popołudniu podróż powrotna do Paramaribo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Paramaribo.

Dzień 8. SURINAM - Paramaribo // GUJANA - Georgetown / Park Narodowy Kaieteur - Wodospad Kaieteur / Georgetown

Po wczesnej pobudce transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Wylot do Georgetown w Gujanie. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Śniadanie. Następnie około 50 minutowy przelot do Kaieteur, skąd wyruszymy do Wodospadu Kaieteur (Uwaga! - lot może zostać odwołany w przypadku złych warunków pogodowych). Wodospad Kaieteur zlokalizowany jest na rzece Potaro, płynącej przez Park Narodowy Kaieteur. Łączna wysokość kaskady to imponujące 251 metrów. Za sprawą wysokości, szerokości oraz ilości przepływającej przez niego wody, Kaieteur uznawany jest za jeden z najsilniejszych wodospadów świata. Posiada on bowiem przepływ aż 663 m3 na sekundę. Na miejscu spędzimy około 2 godzin. Popołudniu powrót do Georgetown. W Georgetown - stolicy, głównym porcie i największym mieście Gujany, zwiedzimy ogród botaniczny. Ogród założony został pod koniec XIX wieku w miejsce opuszczonej plantacji trzciny cukrowej, na wschodnich rogatkach miasta Georgetown. Oprócz okazów tropikalnych roślin, znajduje się tu kilka miejsc pamięci oraz miejsc pochówku, poświęconych wybitnym postaciom ze świata polityki i kultury Gujany. W ogrodzie można podziwiać wiktorię królewską, zwaną też wiktorią amazońską, czyli specjalną odmianę lilii wodnej, charakterystyczną dla terenów dorzecza Amazonki. Lokalnie znana jako „talerz wodny” roślina ta jest symbolem Gujany. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Georgetown.

Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago

Dzień 9. GUJANA - Georgetown / TRYNIDAD I TOBAGO - Port of Spain

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Wylot z Georgetown do Port of Spain w Trynidadzie i Tobago. Trynidad i Tobago to wyspiarskie państwo Ameryki Południowej, położone w archipelagu Małych Antyli. Państwo obejmuje dwie główne wyspy - Trynidad oraz Tobago i szereg mniejszych. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny do własnej dyspozycji. Nocleg w hotelu w Port of Spain lub okolicy. 

Dzień 10. TRYNIDAD I TOBAGO - Port of Spain

Po śniadaniu czas wolny do własnej dyspozycji. Dzień odpoczynku i relaksu na plaży wybrzeża Morza Karaibskiego. Nocleg w hotelu w Port of Spain lub okolicy.

Dzień 11. TRYNIDAD I TOBAGO - Port of Spain

Po śniadaniu czas wolny do własnej dyspozycji. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Port of Spain do Warszawy. 

Dzień 12.

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4700EUR

+ bilety lotnicze ok. 5900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kajenna (Cayenne) - Port of Spain - Warszawa / Paramaribo (SURINAM) - Georgetown (GUJANA) / Georgetown (GUJANA) - Port of Spain (TRYNIDAD I TOBAGO) - w sumie ok. 5900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja), hotele klasy turystycznej oraz lodge w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednosobowe za dopłatą (ok. 700 EUR)
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem w programie
 • Transfery łodziami zgodnie z programem
 • Lot Georgetown - Park Narodowy Kaieteur - Georgetown (Gujana) (Uwaga! - Przy złych warunkach pogodowych lot może zostać odwołany. W przypadku odwołania lotu - zwrot 200 EUR)
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem
 • Wizyta w Centrum Lotów Kosmicznych (Uwaga! - wycieczka realizowana w zależności od dostępności)
 • Bilety wstępy do atrakcji zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowe podatki turystyczne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz wjazdowych Gujana Francuska (-) / Surinam (ok. 40 EUR) / Gujana  (ok. 45 EUR) / Trynidad i Tobago (-)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami oraz napojów
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 80 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 8 osób

GUJANA FRANCUSKA SURINAM GUJANA TRYNIDAD I TOBAGO NA ZDJĘCIACH

WYCIECZKA DO GUJANY FRANCUSKIEJ SURINAMU GUJANY TRYNIDADU I TOBAGO - AMERYKA POŁUDNIOWA

Gujana Francuska Surinam Gujana Trynidad i Tobago Ameryka Południowa - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Ciudad Perdida Zaginione Miasto Teyuna w Kolumbi, Wodospady IguazuUshuaia – Ziemia Ognista, Galapagos – Stąd daleko do wszystkiego i wszystkichJezioro Titicaca 

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Ameryki Południowej i Oceanii