POZA TRASĄ
INDIE GUDŹARAT
Indie Gudźarat wyjazd z Poza Trasą Adventure to wspaniała podróż z bogatym urozmaiconym programem, zawierającym najważniejsze atrakcje tego mało znanego regionu Indii. Wyprawa łączy zwiedzanie najpiękniejszych zabytków stanu Gudźarat, z poznaniem różnorodności etnicznej i wizytami u lokalnych społeczności oraz kontaktem z fascynują indyjską przyrodą w parkach narodowych. Gudźarat leży w północno-zachodniej części Indii nad Morzem Arabskim i graniczy z Pakistanem. Stolicą stanu jest miasto Gandhinagar, jedna z czterech stolic indyjskich stanów zaprojektowanych od podstaw. Gudźarat kojarzy się z indyjskim ruchem niepodległościowym. Tu urodził się Mahatma Gandhi, stąd pochodziła też część przywódców ruchu niepodległościowego. Na trasie naszej wyprawy Indie Gudźarat znalazło się między innymi najważniejsze miasto stanu - Ahmadabad, słynna Świątynia Słońca w Modhera, Palitana - jedno z najświętszych miejsc pielgrzymkowych wyznawców dżinizmu, Świątynia Somnath poświęcona Śiwie - jedno z najświętszych miejsc pielgrzymek Hindusów, archeologiczny kompleks ruin muzułmańskiego miasta Champaner założonego na przełomie XV i XVI wieku. Dotrzemy na wyspę Diu, jedną z trzech byłych kolonii portugalskich na terenie dzisiejszych Indii. Poznamy kulturę i tradycję oraz sztukę i lokalne rzemiosło artystyczne lokalnych plemion. W programie podróży Indie Gudźarat znalazły się również takie atrakcje, jak safari w Parku Narodowym Sasan Gir, w którym żyją zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie oraz wycieczka po zjawiskowych okolicach solniska Mały Rann w Kutch. Zapraszamy w podróż Indie Gudźarat wyjazd z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
INDIE GUDŹARAT - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Ahmadabad - Indie Gudźarat (Gujarat). Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.
Dzień 2. INDIE GUDŹARAT - Ahmadabad
Przylot do Ahmadabad w Indiach. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indiach. Po dopełnieniu formalności wjazdowych transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu rozpoczniemy zwiedzanie Ahmadabad. Ahmadabad jest szóstym największym miastem Indii i najważniejszym miastem Gudźaratu. Miasto założone zostało przez sułtana Ahmeda Szacha I w XV wieku, na wschodnim brzegu rzeki Sabarmati. Odwiedzimy między innymi Aśram Sabarmati założony przez samego Mahatmę Gandhiego. Aśram to indyjska pustelnia najczęściej założona przez guru, czyli mistrza duchowego. Aśram Sabarmati nazwany został na cześć przepływającej w pobliżu rzeki Sabarmati. Miejsce to było domem dla Mohandasa Karamchand Gandhi, czyli Mahatmy Gandhiego od 1917 do 1930 roku. Aśram był jednym z ośrodków indyjskiej walki o wolność i główną siedzibą ideologii biernego oporu zapoczątkowanego przez Mahatmę, która ostatecznie wyzwoliła Indie. Następnie zwiedzimy okazały Meczet Piątkowy - Jama Masjid, który wybudowany został w 1424 roku za panowania Ahmeda Szacha I. Jama Masjid był prawdopodobnie największym meczetem na subkontynencie indyjskim zbudowanym w tym okresie. Kolejnym punktem będzie Meczet Sidi Sayeda wybudowany w 1573 roku w czasach dynastii Mogołów, w ostatnim roku rządów sułtanatu Gudźarat. Meczet Sidi Sayeda słynie z wyjątkowego kunsztu wykonania. Słynne są zwłaszcza okna z misternymi filigranowymi jaalis, przepięknych krat wykonanych na półokrągłych arkadowych oknach. Jedna z nich przedstawia drzewo życia, z przeplatającymi się zachodzącymi na siebie gałęziami. Rzeźby są tak misterne że wyglądają jak delikatna koronka. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ahmadabad.
Dzień 3. Ahmadabad / Patan / Modhera / Mały Rann Kutch (Little Rann of Kutch)
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Rezerwatu Mały Rann w Kutch. Do pokonania trasa około 250 km. Podróż trwać będzie około 6 godzin jazdy. W trakcie podróży zatrzymamy się w Patan. Miasto było starożytną stolicą Hind - hinduistycznych władców, aż do podbicia miasta przez muzułmanów w XII w. Patan słynie z produkcji jedwabnych sari patola. Odwiedzimy rodzinę Salvi, która zdobyła nagrodę Muzeum Narodowego za szczególne umiejętności w tkaniu tradycyjnych sari. W Patan zwiedzimy także Rani-ki-Vav, czyli okazałą studnię schodkową zwana baoli, która jest jedną z najpiękniejszych tego typu obiektów na terenie całego Gudżaratu. Studnia ozdobiona jest ponad 800 wyjątkowymi płaskorzeźbami i wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczne dla tego regionu Indii studnie baoli są zazwyczaj pięknie zdobione, mają schody prowadzące na samo dno do lustra wody. Dalsza podróż do Modhera, gdzie zwiedzimy hinduistyczną Świątynię Słońca, poświęconą Bogu Słońca Surji. Świątynia wybudowana została w 1026 roku przez króla Bhimdeva I, wywodzącego się z dynastii Solanki. Władcy tej dynastii określali się jako Surjawanśi, czyli pochodzący od Boga Słońca. Świątynia zaprojektowana została w taki sposób, aby w dzień zrównania się dnia z nocą pierwsze promienie słońca padały na posąg Boga Słońca Surji. Kontynuacja podróży do Małego Rann Kutch. Przejazd do lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w okolicach Rezerwatu Mały Rann.
Dzień 4. Rezerwat Mały Rann Kutch (Little Rann of Kutch)
Po śniadaniu poranne safari po solnisku - niesamowitej solnej równinie w Rezerwacie Mały Rann (Little Rann of Kutch). Upały sprawiają, że z mocno zasolonej ziemi wytrącają się duże ilości soli, które tworzą białą połyskującą skorupę. W okresie zimowym na równinie pojawiają się dodatkowo różowe kwiaty kaktusów. Mały Rann jest drugim co do wielkości rezerwatem dzikiej przyrody w Indiach. Obszar ten jest jedną z ostatnich ostoi kułana indyjskiego, dzikiego i rzadko występującego gatunku osła. W rezerwacie zobaczyć można także między innymi antylopy i gazele indyjskie, a na obszarze bagiennym wiele gatunków ptaków, między innymi flamingi różowe, kaczki i żurawie. Popołudniu gościć będziemy w pobliskich wioskach, gdzie bliżej poznamy lokalne społeczności. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w okolicach Rezerwatu Mały Rann.
Dzień 5. Mały Rann Kutch (Little Rann of Kutch) / Bhuj
Po śniadaniu wyjazd do Bhuj, stolicy stanu Kutch (Kaććh). Do pokonania trasa około 250 km. Podróż trwać będzie około 5-6 godzin jazdy. Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie zabytków miasta Bhuj. Obejrzymy XVIII-wieczny pałac Aina Mahal (Pałac Luster) wybudowany w stylu indoeuropejskim podczas rządów Rao z dynastii Lakhpatji. Aina Mahal zaprojektowany został w lokalnym stylu i ozdobiony w stylu europejskim szkłem, lustrami i kaflami. W pobliżu obejrzymy Prag Mahal, który już na pierwszy rzut oka wydaje się być budowlą europejska, nawiązującą do styli francuskich i włoskich. Prag Mahal wybudowany został w 1860 roku. Oba pałace ucierpiały podczas trzęsienia ziemi w stanie Gudźarat w 2001 roku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bhuj.
Dzień 6. Bhuj / Wioski Banni / Bhuj
Po śniadaniu całodzienna wycieczka do kompleksu wiosek Banni, zlokalizowanych na skraju pustyni solnej Rann Kutch. Gościć będziemy u lokalnych społeczności takich jak Rabari, Meghwal, Harijans oraz Mutwa. Społeczności te słyną z niezwykłych tradycji i kultury, architektury, rękodzieła i tekstyliów. Obejrzymy lokalne rękodzieło, między innymi słynne gudżarackie hafty, ręcznie malowane tekstylia, sztukę Rogan, wyroby lustrzane, drewniane oraz charakterystyczne żelazne dzwonki. Możliwość dokonania zakupów unikalnych wyrobów rękodzieła artystycznego bezpośrednio od artystów - prawdziwa gratka dla kolekcjonerów pamiątek. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bhuj.
Dzień 7. Bhuj / Bhujodi / Mandvi / Bhuj
Po śniadaniu wyjazd do wioski Bhujodi. Spotkamy się ze społecznością Vankar, która specjalizuje się w tkactwie. Ich tradycje tkackie sięgają ponad 500 lat, a wyroby zyskały uznanie na całym świecie. Słynne są zwłaszcza przepiękne wełniane, jedwabne oraz bawełniane szale w naturalnych barwach, zdobione prostymi geometrycznymi wzorami. Tkaniny tkane są ręcznie na tradycyjnych krosnach. Następnie przejazd do miasta Mandvi, które było niegdyś głównym portem regionu i letnią siedzibą króla Kutch. W porcie nadal wytwarzane są łodzie dhow. W starej części miasta obejrzymy pozostałości fortu wybudowanego w 1549 roku oraz otaczające go muru. Mandvi słynie także z dziewiczych plaż na których podziwiać można niesamowite widoki zachodzącego słońca, które znika majestatycznie w wodach Morza Arabskiego. Podróż powrotna do Bhuj. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bhuj.
Dzień 8. Bhuj / Ajrakpur / Gondal
Po śniadaniu wyjazd do miasta Gondal. Trasa do pokonania około 280 km. Podróż trwać będzie około 6 godzin jazdy. Po drodze zatrzymamy się we wiosce Ajrakpur, która słynie z produkcji tkanin Ajrak. Tworzy je społeczność Khatris, a jej tradycje rękodzielnicze sięgają średniowiecza. Ajrak to tkanina z nadrukiem blokowym, tworzonym przy użyciu naturalnych barwników, takich jak indygo i marzanna. Tkaniny mają zazwyczaj niebieskie i czerwone kolory ze złożonymi geometrycznymi i kwiatowymi wzorami. Ajrak powstaje podczas długiego i żmudnego procesu wymagającego szczególnych umiejętności i cierpliwości. Tworzenie tkanin odbywa się w trakcie 14-16 etapów barwienia i drukowania, które trwają zazwyczaj 2-3 tygodnie. Kontynuacja podróży do Gondal. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Gondal. Obejrzymy najstarszy zachowany pałac w Gondal - Pałac Naulakha, którego historia sięga XVII wieku. Pałac posiada pięknie rzeźbioną fasadę z charakterystycznymi balkonami zwanymi jharokha. W muzeum, znajdującym się na terenie pałacu królewskiego, obejrzymy kolekcję zabytkowych powozów, dorożek i samochodów należącą do rodziny królewskiej. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Gondal.
Dzień 9. Gondal / Dźunagadh (Junagadh) / Park Narodowy Sasan Gir
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Gir. Trasa do pokonania około 130 km. Podróż trwać będzie około 3 godzin jazdy. Po drodze zatrzymamy się w mieście Dźunagadh (Junagadh). Miasto słynie ze starożytnego Fortu Uparkot, pochodzącego z IV wieku, który położony jest na wzgórzu Girnar. W murach fortu znajdują się pozostałości dawnego meczetu, około 1500-letnie trzypoziomowe buddyjskie jaskinie wydrążone w skałach i dwie piękne studnie schodkowe wykute w litej skale. W Junagadh obejrzymy także Mahabat Makbara - XIX-wieczne mauzoleum z czterema nietypowymi wieżami minaretowymi oraz spiralnymi schodami. To dość osobliwa mieszanka architektury euro-indo-islamskiej, z francuskimi oknami i gotyckimi kolumnami. Następnie przejazd do Parku Narodowego Sasan Gir, który jest jednym z najważniejszych obszarów chronionych w Azji. Sasan Gir jest ostoją i jedynym miejscem na świecie, gdzie zobaczyć można lwa azjatyckiego w naturalnym środowisku. Jeszcze do niedawna gatunek ten był zagrożony wyginięciem. Popołudniowe safari na terenie Parku Narodowego Sasan Gir. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w okolicach Parku Narodowego Sasan Gir.
Dzień 10. Park Narodowy Sasan Gir / Świątynia Somnath / Diu
Wczesna pobudka i poranne safari w Parku Narodowym Sasan Gir. Następnie śniadanie i wyjazd do Świątyni Somnath. Trasa do pokonania około 130 km. Podróż trwać będzie około 3 godzin jazdy. Świątynia Somnath jest jedną z dwunastu świątyń poświęconych Jyotirlinga Pana Śiwy. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że Śiwa objawił się w tym miejscu w postaci słupa światła. To jedno z najświętszych miejsc pielgrzymek Hindusów. Nie znane są dokładnie początki świątyni, a pierwsze wzmianki jej kolejnej rozbudowie pochodzą z VII wieku. Następnie przejazd do miasta Diu. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Diu.
Dzień 11. Diu / Bhavnagar
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Diu. Diu obok Daman i Goa, jest jedną z trzech byłych kolonii portugalskich na terenie dzisiejszych Indii. Portugalia pozostawiła ślady swojej kultury między innymi w lokalnej architekturze. Maleńka wyspa jest idealnym miejscem do poznania historii i kultury związanych z wpływami europejskimi w Indiach. Następnie wyjazd do Bhavnagar. Trasa do pokonania około 200 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin jazdy. Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Bhavnagar.
Dzień 12. Bhavnagar / Palitana / Bhavnagar
Po śniadaniu wyjazd do miasta Palitana, które jest jednym z najświętszych miejsc pielgrzymkowych wyznawców dżinizmu. Każdego dnia tłumy pielgrzymów odwiedzają to małe miasteczko oraz pobliskie święte wzgórze Shetrunjaya, na których znajduje się ponad tysiąc świątyń. Świątynie Palitana budowane były przez 900 lat, począwszy od XI wieku. Pogrupowane są one w tzw. tunki, z których każda ma centralną świątynię otoczoną mniejszymi. Na górę Shetrunjaya prowadzi około 3500 stopni, które pokonać należy bez picia i jedzenia - co dla niektórych może być wyzwaniem. Z wprost magicznego wzgórza roztacza się wspaniały widok na Zatokę Kambajską, który rekompensuje wszelkie trudy wspinaczki. Dżiniści, których w Indiach jest około 5 milionów, wyznają Ahimsę – czyli zasadę nie krzywdzenia żadnych stworzeń. Palitana, po protestach głodowych dżinijskich mnichów, jest od 2014 roku miastem wegańskim. Nie wolno tu jeść ani sprzedawać między innymi mięsa, jaj ani ryb. Zwiedzanie kompleksu świątyń. Następnie powrót do Bhavnagar. Trasa do pokonania to około 150 km w obie strony. Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Bhavnagar.
Dzień 13. Bhavnagar / Lothal / Vadodara
Po śniadaniu wyjazd do Lothal. Trasa do pokonania około 230 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin jazdy. W Lothal znajduje się stanowisko archeologiczne z pozostałościami miasta cywilizacji doliny Indusu - kultury harappańskiej, którego powstanie datuje się na około 2500 rok p.n.e. Wykopaliska odsłoniły wysoko rozwinięte portowe miasto, wskazujące na bogatą kulturę i wysoki poziom życia jego mieszkańców. Obszar miasta otoczony był murem z cegieł mułowych, który podobnie jak w innych miastach cywilizacji doliny Indusu, miał za zadanie ochronę miasta przed powodziami. Lothal było dobrze rozplanowane i skanalizowane. Odnaleziono tutaj również ogromny, sztuczny zbiornik spełniający przypuszczalnie funkcję doku. Dalsza podróż do Vadodara. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas na krótki odpoczynek, po czym rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Vadodara to trzecie co do wielkości miasto i kulturalna stolica Gudźaratu. Miasto znane było pierwotnie jako Vadapradaka, co oznacza wioskę pośród drzew. Znaleziska archeologiczne wskazują, że od czasów prehistorycznych istniały tu ludzie osady. W swojej długiej historii Vadodara rządzona była przez cesarzy dynastii Guptów, Chalukyas, Rashtrakutas, Solanki, sułtanów Delhi, Mogołów i wreszcie Marathów, którzy ustanowili tu swoje rządy w połowie XVIII wieku czyniąc Vadodarę swoją stolicą. Swoją dzisiejszą wielkość, miasto zawdzięcza maharadży Sayajirao Gaekwad III. W Vadodara zwiedzimy między innymi Pałac Lakshmi Vilas, wybudowany przez niego w 1890 roku. Pałac do dziś jest rezydencją rodziny królewskiej (część obiektu jest niedostępna dla zwiedzających) i uznany jest za największy prywatny dom na świecie - jest czterokrotnie większy od Pałacu Buckingham. Styl pałacu określany jest jako architektura indyjsko-saraceńskiego odrodzenia. Uznawany jest za najbardziej imponujący pałac z czasów Radżów w Gudżaracie, którego wyszukane wnętrza szczycą się dobrze utrzymanymi mozaikami, żyrandolami i dziełami sztuki, a także imponującą kolekcją broni i sztuki. Pałac zdobią obrazy słynnego artysty Raja Ravi Vermy. Zwiedzimy rownież Muzeum Fatehsingh, znajdujące się na terenie pałacu. Muzeum prezentuje dzieła sztuki należące do rodziny królewskiej z dynastii Marathów. W skład kolekcji wchodzą europejskie obrazy renesansowe i rokokowe, portrety, marmurowe popiersia oraz kolekcja portretów Raja Ravi Verma (ponad 30 oryginalnych obrazów). Artefakty z różnych krajów rozmieszczone są na dwóch piętrach. Dodatkową atrakcją w ogrodzie jest w pełni funkcjonalny pociąg dla księcia z zabawkami (najmniejsza lokomotywa na świecie). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Vadodara.
Dzień 14. Vadodara / Champaner / Chotta Udaipur / Jambughoda
Po śniadaniu wyjazd do miasta Champaner. W ciągu dnia do pokonania około 160 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin jazdy. W Champaner zwiedzimy archeologiczny kompleks ruin muzułmańskiego miasta, założonego na przełomie XV i XVI wieku. Champaner zbudowany został przez sułtana Mahmuda Begada, który przekształcił miasto w potężną stolicę Gudźaratu. Champaner podzielono na dzielnice poświęcone życiu miejskiemu, religijnemu i domowemu. Miasto Champaner wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer zachowanymi ulicami, obejrzymy pałace, zabytkowe meczety, świątynie, grobowce, fortyfikacje. W sercu Champaner znajduje się cytadela, która imponuje monumentalnymi meczetami z XVI wieku, łączącymi architektury muzułmańską i indyjską (dziś nie wykorzystuje się ich do kultu). Ogromny meczet Jama Masjid, usytuowany tuż za wschodnią bramą cytadeli. Jama Masjid pochodzący z 1513 roku, określany jest często jako jeden z najbardziej spektakularnych meczetów w Gudźarat. Następnie dalsza podróż do miasta Chotta Udaipur, które leży w sercu obszaru plemiennego o bogatej rdzennej tradycji, kulturze i historii. W pobliżu Chotta Udaipur położone są wioski należące do kilku społeczności etnicznych, między innymi do ludów Bhil, Rathwa i Bhilala. Spotkanie z Rathwa, które przybliży nam tradycyjny styl życia, architekturę i rękodzieło tej społeczności. Społeczność Rathwa posługuje się językiem Rathwi (dialektem języka gudżarati), który łączy archaiczne słowa pochodzące z Malwi (Madhya Pradesh) i Marathi (Maharasztra). Historycznie Rathwowie byli uważani za należących do jednej z większych plemiennych grup Bhil i Bhilala. Obejrzymy murale Pithora, które są rytualną formą sztuki Rathwa. Poznamy procesy ich tworzenia. Pithory wykonywane wyłącznie przez mężczyzn, którzy dziękują w ten sposób bóstwu Baba Pithora za dobrodziejstwo, proszą o uzyskanie błogosławieństwa przed wyjątkowymi wydarzeniami, takimi jak ślub czy narodziny dziecka. Farbę do tworzenia Pithory przygotowuje się przez zmieszanie naturalnych pigmentów z mlekiem i żywicą z drzewa mahuda. Do tworzenia swoich dzieł malarze używają kombinacji bambusowych patyczków, bawełny i drewnianych szablonów. Dalsza podróż do Jambughoda. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Jambughoda.
Dzień 15. Jambughoda / Ahmadabad
Po śniadaniu podróż powrotna do Ahmadabad. Trasa do pokonania około 180 km. Podróż trwać będzie około 4 godzin jazdy. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Wolny wieczór pożegnalny. Nocleg w hotelu w Ahmadabad.
Dzień 16.
Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indie Gudźarat. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy Indie Gudźarat.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowanie i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 3100USD
+ bilety lotnicze ok. PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Ahmadabad - Warszawa ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach 3* i 4* (lokalna standaryzacja) oraz w lodgach w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednosobowe za dopłatą (ok. USD)
- Śniadania i kolacje oraz dodatkowo lunch podczas pobytu w Rezerwacie Mały Rann Kutch (Little Rann of Kutch) oraz w Parku Narodowym Sasan Gir
- Dwie butelki wody mineralnej / dzień
- Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
- Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
- Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wizy do Indii (ok. USD)
- Kosztów posiłków poza wymienionymi w opisie cena obejmuje oraz napojów do posiłków
- Opłaty za filmowanie i zdjęcia
- Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
- Kosztów ewentualnego wczesnego zameldowania lub późnego wymeldowania we wszystkich hotelach podczas trwania imprezy (usługa możliwa w zależności od dostępności pokoi). Standardowe godziny zameldowania od 14.00 / wymeldowania do 12.00
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.
*Grupa min. 7 osób
INDIE GUDŹARAT NA ZDJĘCIACH
INDIE GUDŹARAT - AZJA
Indie Gudźarat Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan
Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii: Indie Północno-Wschodnie, Indie Kerala
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )