kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

INDIE KERALA
Wybrzeże Malabarskie
10.11.2024-24.11.2024
02.03.2025-16.03.2025
15
dni
CENA:
2400 USD + bilety lotnicze ok. PLN

INDIE KERALA

INDIE POŁUDNIOWE - WYBRZEŻE MALABARSKIE

Indie Kerala z Poza Trasą Adventure to doskonała propozycja dla wszystkich chcących zwiedzić i poznać bliżej przepiękną Keralę oraz wypocząć na rajskich plażach Wybrzeża Malabarskiego. Krajobrazy Kerali to rozlewiska rzeczne z plątaniną kanałów, lasy namorzynowe, szmaragdowe jeziora, setki kilometrów rajskich piaszczystych plaż z łagodnie kołyszącymi się palmami kokosowymi. W Kerali życie płynie w spokojnym, kojącym rytmie natury. Będziemy mogli się o tym przekonać, podczas błogiego i leniwego wypoczynku w małych nadmorskich wioskach Wybrzeża Malabarskiego. Wybierzemy się również w rejs tradycyjną łodzią Kettuvallam po malowniczych Keralskich Rozlewiskach (Kerala Backwaters). Rejs będzie doskonałą okazją do wypoczynku, poznania codziennego życia mieszkańców okolicznych wiosek i przyjrzenia się wspaniałym pejzażom Kerali. Region słynie z urodzajnych ziem i jednych z najlepszych na świecie plantacji przypraw, które uprawiane są tu od wieków. Ciągnące się poletka ryżowe i pagórki pokryte plantacjami kawy i herbaty, to częsty widok towarzyszący podróżującym. Podczas wycieczki Indie Kerala zwiedzimy najciekawsze miasta regionu. Dotrzemy do miast Koczin i Trivandrum, gdzie czas spędzimy spacerując malowniczymi uliczkami wśród wspaniałych zabytków. Kerala słynie z doskonałej kuchni, w której odnaleźć można różnorodne wpływy kultur i tradycji. Oczywiście, nie zapomnimy o wizytach na barwnych targach, gdzie w powietrzu czuć intensywny zapach przypraw. Jednak tym, co zapada w pamięć najbardziej jest uśmiech i serdeczność Keralczyków - ich pozytywna energia, którą zarażają każdego przybysza. Zapraszamy w podróż Indie Kerala z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

INDIE KERALA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Koczin w południowych Indiach. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Koczin / Mararikulam

Przylot do Koczin w stanie Kerala. Na lotnisku spotkanie z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Indiach. Tradycyjne powitanie gości kwiatowymi girlandami a następnie transfer do niewielkiej nadmorskiej wioski Mararikulam. Podróż trwać będzie około 2 godziny, do pokonania trasa około 90 km. Zameldowanie w hotelu możliwe od godziny 14.00. Wcześniejsze zameldowanie możliwe w zależności od dostępności. Czas wolny na odpoczynek po podróży i relaks nad morzem. Mararikulam to spokojna i urokliwa okolica - doskonałe miejsce na relaks i kontakt z przepiękną naturą. Ta nadmorska wioska słynie ze wspaniałej plaży Marari. Wybrzeże o długości niemalże pięciu kilometrów pokryte jest miękkim, złotym piaskiem. Wzdłuż plaży ciągnie się pas gęstej tropikalnej roślinności. Wejście do morza jest łagodne a dno piaszczyste. Plaża Marari to doskonałe miejsce dla miłośników ciszy i spokojnego relaksu. Nocleg w hotelu Marari Village Beach Resort lub o podobnym standardzie.

plaża Marari

Dzień 3. Mararikulam - Plaża Marari

Śniadanie. Dzień wolny na odpoczynek i relaks na plaży Marari. Nocleg w hotelu Marari Village Beach Resort lub o podobnym standardzie.

Dzień 4. Mararikulam / Wyspa Kumbalangi

Po śniadaniu całodzienna wycieczka na Wyspę Kumbalangi położoną w okolicy Koczin. Kumbalangi to spokojna i pełna zieleni wioska, leżąca pośród lasów namorzynowych kanałów rzeki i rozlewisk. Wycieczka - spacer po wyspie. W Kumbalangi poczuć  można sielską atmosferę tradycyjnego wiejskiego życia w Kerali. Poznać lokalne tradycje i zwyczaje oraz posmakować tradycyjną keralską kuchnię. W trakcie pobytu na Kumbalangi dowiemy się czym tradycyjnie zajmują się mieszkańcy wyspy i poznamy bliżej ich codzienne życie. W tutejszym krajobrazie charakterystyczne są chińskie sieci rybackie. Obserwować będziemy rybaków w trakcie pracy, łowiących przy użyciu chińskich sieci rybackich. Poznamy metody wytwarzania sieci rybackich i w jaki sposób są one naprawiane. Zwiedzimy farmę, gdzie hodowane są kraby. Poznamy metody obróbki orzechów kokosa, proces produkcji oleju i kopry oraz jak robione są  niezwykle wytrzymałe liny z włókien kokosowych. Dowiemy się również  jak wygląda produkcja ręcznie robionych papierosów „beedi”, owijanych w liście trendu oraz tradycyjnych koszy używanych to od pokoleń. Ciekawym punktem będzie też wizyta w lokalnej wytwórni ceramiki użytkowej i artystycznej, gdzie przyjrzymy się pracy lokalnych rzemieślników. Udzielą nam oni wskazówek i zaproszą do wykonania własnego naczynia przy kole garncarskim. Powrót do hotelu w Mararikulam. Czas wolny na odpoczynek i nocleg. Nocleg w hotelu Marari Village Beach Resort lub o podobnym standardzie.

Indie Kerala

Dzień 5. Mararikulam - Plaża Marari

Śniadanie. Dzień wolny na wypoczynek i relaks na rajskiej plaży Marari. Nocleg w hotelu Marari Village Beach Resort lub o podobnym standardzie.

Dzień 6. Mararikulam / Alleppey / Rejs po Keralskich Rozlewiskach (Kerala Backwaters)

 Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Alleppey leżącego w rejonie Kuttanad. Stąd wyruszymy w całodniowy rejs po słynnych Keralskich Rozlewiskach (Kerala Backwaters). Popłyniemy typową, keralską drewnianą łodzią Houseboat (dosłownie: domem na wodzie), zwaną także Kettuvallam. Nazwa pochodzi od malajskich słów „kettu” - „wiązać” i „vallam” - łódź. Łodzie budowane są według tradycyjnych metod, a do ich wykonania nie są używane gwoździe ani inne metalowe łączniki. Poszczególne elementy konstrukcyjne łączone są za pomocą lin z włókna kokosowego. Kettuvallam od pokoleń służyły do transportu ludzi oraz towarów po tutejszych wodach i do oddalonego stąd o około 50 km, portu w Koczin. Kettuvallam mają około 30-metrowe kadłuby wykonane z drewna i kryte strzechą dachy. Dodatkowo wszystkie elementy łodzi pokrywane są warstwą impregnacyjną przygotowaną z oleju rybnego lub żywicy z gotowanych orzechów nerkowca. Rejs poprowadzi nas rozlewiskami i kanałami, w otoczeniu tropikalnej dżungli. Słuchać będziemy śpiewu ptaków i szumu wody. Będzie to doskonałą okazja do wypoczynku i poznania codziennego życia mieszkańców okolicznych wiosek. Do wielu z nich nie dociera transport lądowy, można się tu dostać jedynie małą łodzią. Na niewielkich wyspach i innych fragmentach lądu zobaczyć można świątynie, ludzi pracujących na polach ryżowych, pasące się zwierzęta, a ponad nimi wysokie, kołyszące się palmy kokosowe. Kuttanad jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie grunty uprawne znajdują się około trzech metrów poniżej poziomu morza. W trakcie rejsu na pokładzie serwowany będzie lunch z lokalnymi przysmakami przygotowany przez załogę statku. Powrót do hotelu w Mararikulam. Czas wolny na odpoczynek i nocleg. Nocleg w hotelu Marari Village Beach Resort lub o podobnym standardzie.

Dzień 7. Mararikulam / Kumarakom (Vembanad Bird Sanctuary)

Śniadanie. Poranna lub późno popołudniowa wizyta w wiosce Kumarakom, gdzie odwiedzimy Rezerwat Ptaków Kumarakom (Vembanad Bird Sanctuary). Rezerwat położony nad Jeziorem Vembanad, utworzony został na terenach rozlewisk i lasów namorzynowych. Znajdują się tu siedliska licznych ptaków wędrownych, jak bocian syberyjski, czapla, lotka i cyraneczka. Część ptaków wędrownych pochodzi z Himalajów oraz Syberii. Ponadto, żyją tu setki rodzimych gatunków, jak niezwykle kolorowo upierzone zimorodki, czaple, sowy, kukułki, ślepowrony i dzięcioły złotogrzbiety. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Marari Village Beach Resort lub o podobnym standardzie.

Dzień 8. Mararikulam / Kovalam

Po śniadaniu wyjazd do Kovalam. Podróż potrwa blisko 4 godziny, do pokonania trasa około 190 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Kovalam to znana miejscowość wypoczynkowa położona najdalej na południu Indii. Nazwa „Kovalam”, która oznacza gaj kokosowych palm, doskonale opisuje okolicę - niezliczone palmy dominują w tutejszym krajobrazie. Palmy kołyszą się również nad rajską 17-kilometrową plażą Kovalam, znaną i popularną już od lat 30-tych XX wieku. Plaża ma kształt półksiężyca i tworzą ją trzy odmienne w charakterze odcinki, oddzielone skalistymi cyplami. Najpopularniejszą z nich jest część południowa - Lighthouse Beach, nad którą góruje stara latarnia morska - Vizhinjam, stojąca na szczycie wzgórza Kurumkal. Środkowa część plaży - Hawa Beach - to miejsce pracy i połowów miejscowych rybaków. Północna część - Samudra, to miejsce, gdzie toczy się codzienne życie mieszkańców, tu można poznać ich bliżej oraz kupić świeżo złowione ryby. Niezapomnianym przeżyciem będzie przyglądanie się pracy rybaków naprawiających sieci i łodzie, wypływających na połów oraz pracy kobiet oprawiających i sprzedających świeże ryby. Kovalam to dziewicza przyroda, malownicze okolice i zjawiskowe zachody słońca - doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks w przepięknej okolicy. Nocleg w hotelu Uday Samudra Leisure Beach lub o podobnym standardzie.

Kovalam

Dzień 9. Kovalam

Śniadanie. Dzień wolny na wypoczynek i relaks na rajskiej plaży Kovalam. Nocleg w hotelu Uday Samudra Leisure Beach lub o podobnym standardzie.

Dzień 10. Kovalam  / Trivandrum (Thiruvananthapuram)

Po śniadaniu wyjazd na całodniową wycieczkę do Trivandrum (Thiruvananthapuram) - stolicy Kerali (trasa około 16 km). Thiruvananthapuram położone jest na południowo-zachodnim krańcu Indii. Jest to miasto z długą historią, założone ponad trzy tysiące lat temu na siedmiu wzgórzach u wybrzeży Morza Arabskiego. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. 

Obejrzymy świątynię Śri Ananthapadmanabhaswami wybudowaną około 2500 lat temu ku czci boga Wisznu. Do wnętrza świątyni wejść mogą jedynie wyznawcy hinduizmu, dlatego zwiedzimy ją tylko z zewnątrz. Jest to jedna z ponad stu świątyń Wisznu w Indiach. W architekturze świątyni dostrzegalne jest połączenie tradycyjnego stylu keralskiego oraz drawidyjskiego. Świątynia znana jest z przepięknych malowideł ściennych i kamiennych rzeźb. Najcenniejszą z nich jest posąg boga Wisznu spoczywającego na wężu Anancie. Do świątyni przybywają tłumy pielgrzymów z całych Indii. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż kilka lat temu w podziemiach świątyni odkryto drogocenne przedmioty. 

Następnie odwiedzimy Muzeum Napiera, gdzie będziemy mogli zapoznać się z bogatym dziedzictwem kulturowym Kerali. Muzeum nosi imię generalnego gubernatora Madrasu - Johna Napiera. Budynek, w którym znajduje się muzeum jest ciekawym połączeniem stylów architektury keralskiej, mogolskiej, chińskiej i włoskiej. Ekspozycję muzeum stanowi między innymi kolekcja cennych rzeźb wykonanych z brązu i kości słoniowej, rzeźb buddyjskich oraz starożytnych ozdób i biżuterii. 

Kolejnym punktem zwiedzania będzie położona nieopodal Galeria Sztuki Sree Chithra, prezentująca prace najsłynniejszego malarza Kerali - Raja Ravi Varma. W galerii znajdują się również obrazy ze szkół artystycznych Radżput, Mogołów i Tanjore, orientalna kolekcja składająca się z obrazów artystów z Chin, Japonii, Tybetu i Bali a także unikalne kopie indyjskich malowideł ściennych od czasów prehistorycznych aż do XVIII wieku. 

Następnie udamy się do pałacu królewskiego Puttan Malika (Kuthiramalika), niegdyś siedziby króla Swathi Thirunal. Puttan Malika jest doskonałym przykładem tradycyjnej architektury keralskiej, z typowymi spadzistymi dachami, zwisającymi okapami, werandami z filarami i zamkniętymi dziedzińcami. Nazwa pałacu pochodzi od 122 koni wyrzeźbionych na drewnianych wspornikach ściennych podtrzymujących południowy dach. Sufity wnętrz zdobią misternie wykonane, przepiękne drewniane rzeźby. Część obiektów pałacu przekształcona została w Muzeum Pałacowe, gdzie obejrzeć można między innymi przedmioty należące do rodziny królewskiej. 

Wizyta na głównym targu w Chalai w Thiruvananthapuram (Trivandrum). Spacer labiryntem niekończących się uliczek kolorowego i tętniącego życiem bazaru. To miejsce pełne różnorodnych towarów, od warzyw i egzotycznych owoców po złoto. Jednak najbardziej rzucająca się w oczy jest ogromna ilość dostępnych tu aromatycznych przypraw uprawianych w Kerali. 

Powrót do Kovalam. Nocleg w hotelu Uday Samudra Leisure Beach lub o podobnym standardzie.

Trivandrum

Dzień 11. Kovalam

Śniadanie. Dzień wolny na wypoczynek i relaks na plaży Kovalam. Nocleg w hotelu Uday Samudra Leisure Beach lub o podobnym standardzie.

Dzień 12. Kovalam / Park Jatayu

Śniadanie. Popołudniowa wycieczka w okolice wioski Chadayamangalam do parku przyrodniczego Jatayu (trasa około 70 km, podróż trwać będzie około 1,5 godziny) Jatayu położone jest w malowniczym pagórkowatym terenie. Na szczycie jednego ze wzgórz znajduje się największa na świecie rzeźba ptaka, od którego pochodzi nazwa parku. Jatayu to legendarny ptak z indyjskiego eposu Ramayana. Na wzgórze dostać można się kolejką linową. Stąd roztacza się wspaniały widok na przepiękną zieloną okolicę. Powrót do Kovalam. Czas wolny na odpoczynek na plaży. Nocleg w hotelu Uday Samudra Leisure Beach lub o podobnym standardzie.

Dzień 13. Kovalam / Koczin

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Koczin. Podróż trwać będzie około 5 godzin, do pokonania trasa około 260 km. Koczin zwany Perłą Morza Arabskiego, to wizytówka Kerali. Miasto zachwyca bogatą historią, pięknymi zabytkami, różnorodnością kulturową i kolonialną atmosferą. Miasto dzięki swojego malowniczemu położeniu jest wspaniałą brama do regionu Kerala. To portowe miasto leży między rozlewiskami rzecznymi, na wyspach oddzielających jezioro Vembanad od Morza Arabskiego. W dawnych wiekach Koczin był ważnym portem na Szlaku Przypraw. Bardzo popularnym pośród kupców, którzy zatrzymywali się tu, aby zaopatrzyć się w przyprawy, kawę i drewno w drodze na Bliski Wschód lub Europy. W architekturze miasta wciąż odnaleźć można portugalską, holenderską i brytyjską przeszłość kolonialną, dostrzegalne są również wpływy żydowskie, arabskie i chińskie. 

Indie Kerala

Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta. Obejrzymy Pałac Holenderski, znany również jako Pałac Mattancherry. Pałac zbudowany został przez Portugalczyków i przekazany Radży Koczin w XVI wieku. Obecną nazwę otrzymał w XVII wieku, kiedy to Holendrzy dokonali jego renowacji i rozbudowy. Kościół św. Franciszka, uważany za najstarszy w Indiach kościół zbudowany przez Europejczyków. W Koczin zmarł Vasco da Gama i pierwotnie pochowany został właśnie w tym miejscu (szczątki Vasco da Gama zostały sprowadzone do Portugalii 14 lat później). Spacer urokliwymi, wąskimi uliczkami w Fort Cochin. Mnóstwo tu sklepików, hurtowni przypraw, galerii sztuki i antykwariatów. Fort Cochin ciągnie się aż do bulwaru będącego pozostałością po historycznych murach fortyfikacyjnych, okalających miasto. Jest to miejsce stąd rybacy wyruszają na połowy, tu też stoją niezwykłe łodzie cheena vala, czyli chińskie sieci - jeden z symboli Kerali. Do Kerali przywiezione zostały one najprawdopodobniej przez chińskich kupców w XIV wieku i do dziś są używane. Wieczorem udamy się na pokaz tradycyjnego tańca Kathakali - klasycznego tańca Indii Południowych, głęboko zakorzenionego w mitologii hinduskiej. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu Abad Plaza lub o podobnym standardzie.

Dzień 14. Koczin

Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indiach. Wylot do Warszawy.

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Indie Kerala z Poza Trasą Adventure. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2400USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Koczin - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu 
 • Noclegi w hotelach zgodnie z opisem w programie w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe dopłata ok. 650 USD) 
 • Śniadania oraz lunch w wiosce Kumbalanghi i podczas Rejsu po Keralskich Rozlewiskach (Kerala Backwaters)
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem
 • Opiekę polskiego pilota 
 • Opiekę i usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych 
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem 
 • Wizytę w wiosce Kumbalanghi z tradycyjnym lunchem
 • Jednodniowy Rejs Keralskich Rozlewiskach (Kerala Backwaters) z lunchem serwowanym na pokładzie łodzi
 • Wizytę w Rezerwacie Ptaków Kumarakom
 • Pokaz tańca kathakali w Koczin
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Indii (ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami i posiłkami wskazanymi w opisie programu oraz napojów
 • Kosztów ewentualnego wczesnego zameldowania lub późnego wymeldowania we wszystkich hotelach podczas trwania imprezy (usługa możliwa w zależności od dostępności pokoi). Standardowe godziny zameldowania od 14.00 / wymeldowania do 12.00
 • Opłaty za filmowanie i fotografowanie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa minimum 8 osób

INDIE KERALA NA ZDJĘCIACH

INDIE KERALA - AZJA

Indie Kerala Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii: Indie GudźaratIndie Północno-Wschodnie