fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Indie Północno - Wschodnie
30.11.2020
-
18.12.2020
19
dni
CENA:
2100 USD + bilety lotnicze

WYPRAWA DO IndiI Północno – WschodnICH

Festiwal Horbill, Park Kaziranga, Majuli, Czerapundzi, Dolina Ziro, Mawlynnong, Żywe Mosty

Przed nami fascynująca wyprawa w miejsca jeszcze do niedawna niedostępne dla turystyki i wciąż bardzo mało znane. Odwiedzimy wiele interesujących, odległych i wręcz dzikich obszarów. Będzie to przygoda, wielkie wyzwanie i niezapomniane chwile.

Indie Północno-Wschodnie to obszary plemienne, zamieszkiwane przez różnorodne społeczności, są to głównie plemiona pochodzenia birmańsko - tybetańskiego. Jest to ludność bardzo różniąca się od mieszkańców centralnych Indii zwyczajami, kulturą, tradycjami i religią. Znacznie mniejszy wpływ ma tu Hinduizm a okoliczna ludność to głównie wyznawcy religii animistycznych, Buddyzmu i Chrześcijaństwa.

To wymarzona wyprawa dla miłośników fotografii i unikatowych kultur. Podróż rozpoczniemy od dwudniowej wizyty na najbardziej znanym w stanie Nagaland festiwalu. Festiwal Dzioborożca to niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu spotkać przedstawicieli wszystkich plemion zamieszkujących te tereny. Będziemy mieli też możliwość odwiedzenia najbardziej znanego i wojowniczego z tychże plemion w ich wiosce w okolicach miejscowości Mon. W czasie podróży spotykać będziemy kolejne plemiona, spacerować po górach i dolinach oraz poznawać lokalną kulturę. W stanie Asam znanym na całym świecie z uprawy i produkcji herbaty odwiedzimy przepiękną przyrodniczo i bogatą kulturowo wyspę na rzece Brahmaputra. Wyspa Majuli była niegdyś największą rzeczna wyspa na świecie, jednak jej powierzchnia stopniowo się zmniejsza, we wkrótce może zupełnie zniknąć z powierzchni Ziemi. W Parku Narodowym Kaziranga podczas safari tropić będziemy niezwykle rzadko występującego jednorogiego nosorożca indyjskiego oraz tygrysa bengalskiego. W stanie Arunachal Pradech podróżować będziemy Doliną Ziro, gdzie gościć będziemy w wioskach plemienia Apatani. Twarze kobiet Apatani w przeszłości ozdabiane były charakterystycznymi pionowymi tatuażami oraz bambusowo-skórzanymi zatyczkami umieszczanymi w tunelach w nosie. Nasza wyprawa dotrze również do stanu Meghalaya, słynącego z niezwykle bogatej i bujnej tropikalnej roślinności. Poznamy tu plemię Kashi, w którym obowiązuje zasada matrylinearności. W okolicach Czerapiundzi obejrzymy budowane przez nich niepowtarzalne „żywe mosty” tworzone z korzeni rosnących w korycie rzeki figowców kauczukowych.

Wyprawa do Indii Północno-Wschodnich to wyjazd wprost wymarzony dla osób kochających smak prawdziwej przygody. Podróż odbywać się będzie niedostępnymi dla masowej turystyki terenami, gdzie zły stan dróg i uboga infrastruktura być może nie dostarczą komfortu i luksusów, ale z pewnością odkryją coś autentycznego i niepowtarzalnego. Przejazdy na trasie nie będą należeć do łatwych. Ze względu na zły stan dróg transfery mogą być utrudnione i pochłaniać wiele czasu, jednak rekompensatą za trudy będą mijane widoki i odwiedzane miejsca. W czasie podróży mogą też wyniknąć nieoczekiwane zmiany programu spowodowane warunkami atmosferycznymi lub przejezdnością dróg, ale możemy również skorzystać z zaproszenia mieszkańców, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta oraz uroczystości rodzinne. Taka elastyczność wbudowana w nasze plany uczyni tę podróż prawdziwą przygodą. Zawsze dbać będziemy o poczucie bezpieczeństwa i możliwie jak najwyższy komfort podróży. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program WYPRAWY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy

Dzień 2. DELHI / KOHIMA

Przylot do Delhi. Następnie dalszy lot z Delhi do Dimapur z międzylądowaniem w Kalkucie. Po przylocie do Dimapur przejazd do Kohima stolicy stanu Nagaland, malowniczo położonej w górach Barajl. Podróż trwać będzie około trzech godzin.

Dzień 3. KOHIMA - HORNBILL FESTIVAL / FESTIWAL DZIOBOROŻCA

Po śniadaniu spacer po mieście i wizyta na lokalnym targu.

Dziś uczestniczyć będziemy w słynnym Festiwalu Dzioborożca, który uznawany jest za jeden z największych festiwali w Indiach. W grudniu każdego roku przedstawiciele wszystkich plemion Naga spotykają się w Kohima. Plemiona, które jeszcze niedawno były wrogimi sobie społecznościami tu wspólnie prezentują swoją kulturę, tradycje i sztukę. Nazwa festiwalu pochodzi od leśnego ptaka z rodziny dzioborożców, którego pióra są elementem zdobiącym tradycyjne stroje obrzędowe. Festiwal to jedyna taka możliwość spotkania wszystkich szesnastu plemion w jednym miejscu a także okazją do obejrzenia tradycyjnych strojów, tańców i obrzędów poszczególnych plemion. Kolorowe stroje i nakrycia głowy oraz kolorowe włócznie i miecze ozdobione zębami dzika i piórami dzioborożca robią niesamowite wrażenie na widzach. Odbywają się tu również pokazy rękodzieła i kulinarnych tradycji. Podczas festiwalu posłuchać można tradycyjnej muzyki i pieśni o legendarnych i mężnych wojownikach. W ciągu dnia przerwa na lunch i krótki odpoczynek. Nocleg w Kohima.

Dzień 4. KOHIMA OKOLICE / FESTIWAL DZIOBOROŻCA

Dziś odwiedzimy wioski położone w okolicach miasta Kohima. Gościć będziemy u ich mieszkańców, którzy zaprezentują nam swoje zwyczaje i tradycje. Będzie szansa na rozmowę i zrobienie wspólnych zdjęć.

Uczestniczyć będziemy również w kolejnym dniu Festiwalu Dzioborożca, gdzie czekają nas niezapomniane chwile z muzyką i tańcem. Tu również będziemy mieli szanse na zrobienie wyjątkowych zdjęć.

Dzień 5. DOLINA DZUKOU lub MON

Dziś pojedziemy w kierunku Doliny Dzukou, która położona jest około 30 km od Kohima (trzy godziny jazdy samochodem). Jest to przepiękna zielona okolica otoczona wzgórzami Naga. Łąki wiosną pokryte są kolorowymi storczykami i liliami a zimą często przykrywa je warstwa śniegu. Trekking po okolicy.

lub alternatywnie

Wyruszymy do miejscowości Mon, która położona jest na północy stanu Nagaland, niecałe 16 km od granicy z Birmą. Podróż odbędzie się w dwóch etapach, najpierw do Mokokchung. Do pokonania 150 km, przejazd autobusem ze względu na zły stan dróg trwać będzie około sześć do ośmiu godzin. Następnie kontynuacja podróży lub nocleg w Mokokchung. Do pokonania około 150 km, podróż trwać będzie około sześć do ośmiu godzin.

Dzień 6. DOLINA DZUKOU lub MON

Kontynuacja trekkingu po Dolinie Dzukou.

lub alternatywnie

Okolice miejscowości Mon.

Tereny stanu Nagaland zamieszkiwane są przez szesnaście plemion tybeto-birmańskich, które wspólnie określa się jako lud Naga. Społeczności te żyjąc w izolacji i odrębnych społecznościach wykształciły różne języki, zwyczaje i tradycje. Plemiona łączyła jednak jedna wspólna tradycja a mianowicie zwyczaj zdobywania głów swoich wrogów, mówiono o nich „łowcy głów”. Praktyka to oficjalnie zakazana została jednak w 1960 roku. Okolice miasteczka Mon to rejony zamieszkałe przez kilka z plemion Naga, przede wszystkim ludność Konyak oraz Ao Naga. Plemiona te żyją nadal w tradycyjny sposób. Zachowały swoje tradycje, kulturę i zwyczaje. Odwiedzimy okoliczne wioski plemienne.

Konyak to najbardziej tradycyjne i wojownicze plemię ze wszystkich Naga. Ze względów strategicznych, swoje osady zakładali na wzgórzach. Silnie kultywowany był tu zwyczaj zdobywania trofeów w postaci ludzkich głów, które gromadzone były w specjalnym „domu czaszek”. Dla mężczyzny zdobycie głowy przeciwnika stanowiło honor i uznanie w wiosce. Obyczaj nie był jednocześnie związany z kanibalizmem.

Spędzimy czas z mieszkańcami wioski, towarzyszyć będziemy im w codziennych zajęciach.  Konyak słyną z ogromnych naszyjników i kolczyków, nakryć głowy zdobionych piórami oraz wytatuowanych twarzy. Obejrzymy dom wodza wioski oraz chatę morung. W chatach morung przekazuje się młodym pokoleniom zasady moralne, uczy praw, tradycji i zwyczajów. Znajduje się tu również ogromny rzeźbiony w drewnie bęben, który używany jest podczas ważnych wydarzeń w życiu wioski. W dawnych czasach dźwięk bębna wzywał również na wojnę z sąsiednimi plemionami. We wcześniejszym okresie chata morung była miejscem, gdzie młodzi chłopcy najpierw uczyli się praktycznych zasad jak zdobyć głowę wroga a potem otrzymywali świadectwo swojej odwagi w postaci tatuaży i odpowiednich ozdób. Tatuaż na twarzy oznaczał, że mężczyzna uczestniczył w łowach, dodatkowy tatuaż na piersiach informował, że zdobył już ludzką głowę. Największe zasługi nagradzane były dodatkowo tatuażem na szyi. Była to informacja, że na koncie mężczyzny jest przynajmniej pięć ściętych głów, które przyniesione zostały do wioski.

Plemię Konyak zachowało liczne tradycje rzemieślnicze jak tkactwo i kunsztowne rzeźbiarstwo w drewnie. Wytwarzają biżuterię, nakrycia głowy i maczety. Następnie pojedziemy na najwyższy szczyt w okolicy Mon - Veda Peak, skąd obejrzeć będziemy mogli malownicze okolice Nagaland.

Dzień 7. DOLINA DZUKOU lub MON

Kontynuacja trekkingu po Dolinie Dzukou. Dziś zmierzać będziemy w stronę powrotną do miasta Kohima.  Nocleg w Kohima

lub

wyjazd do Mokokchung. Podróż trwać będzie około sześć do ośmiu godzin. Do pokonania 150 km. Nocleg w Mokochung.

lub alternatywnie

Kontynuacja zwiedzania okolic miasteczka Mon. Odwiedzimy między innymi tradycyjną wioskę Longwa, która znajduje się częściowo na terytorium Indii i Birmy. Władzę w wiosce sprawuje król Angh i rada starszych.

Następnie wyjazd do Mokokchung. Podróż trwać będzie około sześć do ośmiu godzin. Do pokonania 150 km. Nocleg w Mokokchung.

Dzień 8. MOKOKCHUNG

Dziś oglądać będziemy okolice miasteczka Mokokchung. Odwiedzimy wioskę Ungma, która jest jedną z najstarszych wiosek plemienia Ao Naga. Spędzimy czas z mieszkańcami wioski, towarzyszyć będziemy im w codziennych zajęciach. Obejrzymy  zabudowania i miejsca związane z ich tradycją i kulturą. Nocleg w Mokokchung.

Dzień 9. JORHAT

Dziś pojedziemy miasta Jorhat położonego w stanie Asam. Region ten znany jest na całym świecie głównie z upraw herbaty. Na północ od miasta znajdują się rozlewiska potężnej rzeki Brahmaputry. Podróż trwać będzie około trzy godziny ( ok.100 km). Po dotarciu na miejsce, spacer po okolicy i czas wolny na odpoczynek.

Dzień 10. PARK NARODOWY KAZIRANGA

Wcześnie rano wyjedziemy do Parku Narodowego Kaziranga. Podróż trwać będzie około czterech godzin.

Park znajduje się w dolinie rzeki Brahmaputra. Teren ten zamieszkuje największa na świecie populacja jednorogich nosorożców indyjskich. Park utworzony został w celu ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku. W parku żyją też inne gatunki zwierząt, a wśród nich tygrys bengalski, gaur i słoń indyjski, zagrożona wyginięciem hubarka bengalska oraz tysiące ptaków. Teren Parku Narodowego Kaziranga wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg na kempingu na terenie parku narodowego lub okolicy.

Dzień 11. PARK NARODOWY KAZIRANGA

Dziś wybierzemy się na poranne i wieczorne safari w parku narodowym. Po terenie parku poruszać będziemy się samochodem terenowym. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest tu korzystanie ze szlaków pieszych. Wraz z przewodnikiem tropić będziemy nosorożce, słonie, tygrysy i inne gatunki zwierząt. Park oglądać można też z wież widokowych, które ustawione są na obszarze parku. Nocleg na kempingu na terenie parku narodowego lub okolicy.

Dzień 12. WYSPA MAJULI

Wcześnie rano wyjedziemy w kierunku wyspy Majuli, która znajduje się na rzece Brahmaputrze. Podróż trwać będzie około sześciu godzin. Do pokonania około 170 km. Przeprawa promem na wyspę.

Wyspa Majuli była do niedawna największą rzeczną wyspą świata. Jednak z powodu trzęsień ziemi, stałych zmian biegu rzeki Brahmaputry, powodzi oraz erozji gleby, wyspa stale zmniejsza swoją powierzchnię a do 2030 roku może zupełnie zniknąć. Majuli to oaza ciszy i spokoju, przepiękna przyroda i bogactwo kulturowe. Wyspę zamieszkują potomkowie licznych plemion, przede wszystkim: Mishing, Sonowal, Kacharis, Deoris i Ahom. Ich głównym źródłem utrzymania jest uprawa roli, hodowla zwierząt i rybołówstwo. Mieszkańcy żyją w domach na palach, wybudowanych według tradycyjnych technik. Domy wykonane są z naturalnych surowców - głównie bambusa. Wyspa Majuli to centrum kultury wisznuickiej w Asamie. Odwiedzimy satry - hinduistyczne klasztory, pierwsze satry na terenie wyspy założone zostały w XV wieku. Spotkamy się z żyjącymi tu mnichami, którzy kultywują tradycje unikalnych rytualnych tańców. Odwiedzimy wioski znajdujące się na wyspie. Przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców. Będzie to też okazja do poznania sztuki oraz obejrzenia i kupna rzemiosła artystycznego wytwarzanego przez mieszkańców wyspy. Podczas wizyty w wiosce plemienia Mishingu obejrzeć będziemy mogli między innymi tkane przez kobiety materiały jedwabne i bawełniane o pięknych, skomplikowanych wzorach. Mieszkańcy wytwarzają również niepowtarzalne wyroby ceramiczne, kolorowe plemienne maski a także tradycyjne łodzie. Nocleg na wyspie Majuli.

Dzień 13. WYSPA MAJULI / DOLINA ZIRO

Rano kontynuować będziemy zwiedzanie wyspy Majuli. Następnie po dwugodzinnej przeprawie promowej wyruszymy w kierunku doliny Ziro w stanie Arunachal Pradech, graniczącym z Birmą, Bhutanem i Tybetem.  Podróż taksówką trwać będzie około sześciu godzin.

Dzień 14. DOLINA ZIRO / JEZIORO UMIAM

Dolina Ziro położona jest na płaskowyżu Arunachal otoczonym wzgórzami. Główna miejscowość Ziro i okoliczne wioski, zamieszkiwane są między innymi przez plemiona Apatani, Dibbo i Hija. Odwiedzimy wioskę plemienia Apatani praktykującego szamanizm i animizm. Apatani wyróżniają się spośród innych plemion odrębnym dialektem oraz strojami i ozdobami. Twarze mężczyzn i kobiet ozdobione są pionowymi tatuażami. Najbardziej charakterystyczną ozdobą kobiet Apatani są bambusowo-skórzane zatyczki umieszczane w tunelach w nosie. Rytuał tatuowania twarzy i zdobienia nosa zatyczkami związany był z kobiecą inicjacją i oznaczał przejście dziewczynki w dorosłość. Ozdoby te wyznaczały standardy piękna ale pełniły również funkcje ochronne. Uważano, że dzięki nim kobiety stają się nieatrakcyjne dla wrogów i najeźdźców, co chroni je przed porwaniami. W latach 70-tych XX w. zakazano wykonywania tych rytuałów, więc w wiosce spotkamy ostatnie przedstawicielki plemienia noszące te specyficzne ozdoby. Wizyta na targu, gdzie będzie można kupić wyroby rzemieślnicze Apatani i inne lokalne produkty. 

Następnie pojedziemy w kierunku Jeziora Umiam, które jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym przez spiętrzenie rzeki Umiam w latach 60-tych XX wieku. Podróż trwać będzie około trzech godzin. Nocleg w okolicy jeziora.

Dzień 15.  CZERAPIUNDZI / LIVING ROOT BRIDGES

Rano wyjazd do Czerapiundzi, miasta położonego w stanie Meghalaya na Płaskowyżu Szilong. Podróż trwać będzie około dwóch godzin.

Czerapiundzi jest miastem o największej na świecie średniej ilości opadów atmosferycznych. Po drodze mijać będziemy przepiękne zielone wąwozy i przełęcze. Klimat sprawia, iż tereny te słyną z niezwykle bogatej i bujnej tropikalnej roślinności. Okolicę obejrzymy z punktu widokowego. Zwiedzimy jaskinię Mawsmai i obejrzymy malowniczy 340-metrowy wodospad Nohkalikai oraz 315-metrowy „Siedem Siostrzanych Wodospadów” - Nohsngithiang.

Następnie pojedziemy obejrzeć żywe mosty. Podróż trwać będzie około dwie godziny.

W okolicach Czerapiundzi żyje plemię Kashi, które buduje niezwykłe mosty. W przeszłości Kashi budowali mostki z bambusa, jednak były one niszczone przez rwące rzeki podczas monsunowych opadów. Wymyślono więc rozwiązanie - zaczęto tworzyć mosty z odpowiednio kształtowanych podczas wzrostu napowietrznych korzeni rosnących tu fikusów kauczukowych. Niektóre z mostów osiągają rozpiętość przeszło trzydziestu metrów. Korzenie w naturalny sposób z czasem stają się grubsze, mocniejsze i trwalsze. Aby powstał bardzo solidny most złożony z kilku poplątanych ze sobą korzeni, potrzeba od 15 do 20 lat. Najbardziej znany żywy most to dwupiętrowy Umshiang Ma on  prawdopodobnie 180 lat i znajduje się w pobliżu wioski Nongriat. Nocleg w okolicy Jeziora Umiam.

Dzień 16. MAWLYNNONG

Wcześnie rano wyjedziemy do Mawlynnong. Podróż trwać będzie około czterech godzin.

Mawlynnong to wioska plemienia Kashi. Obowiązuje tu zasada matrylinearności - zgodnie z tradycją to dziewczynki odgrywają najważniejszą rolę w rodzinie. Po ślubie mąż i dzieci przyjmują nazwisko kobiety. W kulturze plemienia Khasi lekceważące zachowanie wobec kobiety jest traktowane jako zniewaga dla całego społeczeństwa. Wizyta w wiosce oraz spacer po przepięknej okolicy. Nocleg w okolicy Jeziora Umiam.

Dzień 17. SHILLONG

Wyjazd do miasta Shillong. Podróż trwać będzie około trzech godzin. W zależności od godziny wylotu w mieście na odpoczynek, lub kontynuacja podróży do Delhi. Wylot do Delhi.

Dzień 18. DELHI

Wylot do Warszawy.

Dzień 19.

Powrót do Warszawy.

Indie na zdjęciach:

2100 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Przeloty wewnętrzne
 • Ubezpieczenie KL 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • Noclegi w hotelach lub pensjonatach w pokojach 2-osobowych a podczas festiwalu Horbill w guesthouse
 • Transport: autobusy, taksówki, promy, łodzie, ryksze
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota, leadera wyprawy
 • Zezwolenie na wjazd do stanu Arunachal Pradesh oraz Nagaland
 • Wszelkie permity

Cena nie obejmuje:

 • Przeloty Warszawa-Indie- Warszawa (lub Berlin-Indie-Berlin) ok. 3.000 zł
 • Wizy do Indii (e-visa wypelniana online 50USD)
 • Trekingu w Parku Kaziranga (są różne warianty/standard trekingu jeep safari i na słoniach 30-90USD)
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15$ dziennie)
 • Biletów wstępu do obiektów zwiedzanych (max.30 usd)
 • Napiwków
 • Potencjalnych zajęć fakultatywnych

Inne informacje:

 • Wyjazd w grupie minimum 5 osób

*Bilet lotniczy Warszawa - Delhi - Dimapur, Shillong - Deli - Warszawa