kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

 
Indie Północno Wschodnie
HORNBILL FESTIVAL
01.12.2024
-
16.12.2024
16
dni
CENA:
2800 USD + bilety lotnicze ok. PLN

INDIE Północno WschodnIE HORNBILL FESTIVAL - FestiWal Dzioborożca

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival z Poza Trasą Adventure to fascynująca wyprawa w miejsca jeszcze do niedawna niedostępne dla turystyki i wciąż bardzo mało znane. Odwiedzimy wiele interesujących, odległych i wręcz dzikich obszarów. Będzie to przygoda, wielkie wyzwanie i niezapomniane chwile. Indie Północno Wschodnie to obszary plemienne, zamieszkiwane przez różnorodne społeczności, są to głównie plemiona pochodzenia birmańsko - tybetańskiego. Jest to ludność bardzo różniąca się od mieszkańców centralnych Indii zwyczajami, kulturą, tradycjami i religią. Znacznie mniejszy wpływ ma tu Hinduizm a okoliczna ludność to głównie wyznawcy religii animistycznych, Buddyzmu i Chrześcijaństwa.

Wyjazd Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival to wymarzona wyprawa dla miłośników fotografii i unikatowych kultur. Podróż rozpoczniemy od wizyty na najbardziej znanym festiwalu w stanie Nagaland. Festiwal Dzioborożca - Hornbill Festival to niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu spotkać przedstawicieli wszystkich plemion zamieszkujących te tereny. Będziemy mieli też możliwość odwiedzenia najbardziej znanego i wojowniczego z tychże plemion w ich wiosce w okolicach miejscowości Mon. W czasie podróży spotykać będziemy kolejne plemiona, spacerować po górach i dolinach oraz poznawać lokalną kulturę. W stanie Assam znanym na całym świecie z uprawy i produkcji herbaty odwiedzimy przepiękną przyrodniczo i bogatą kulturowo wyspę na rzece Brahmaputra. Wyspa Majuli była niegdyś największą rzeczna wyspa na świecie, jednak jej powierzchnia stopniowo się zmniejsza, a wkrótce może zupełnie zniknąć z powierzchni Ziemi. W Parku Narodowym Kaziranga oraz Parku Narodowym Manas podczas safari tropić będziemy niezwykle rzadko występującego jednorogiego nosorożca indyjskiego oraz tygrysa bengalskiego. Oba te indyjskie parki narodowe wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podróż Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival to wyjazd wprost wymarzony dla osób kochających smak prawdziwej przygody. Podróż odbywać się będzie niedostępnymi dla masowej turystyki terenami, gdzie zły stan dróg i uboga infrastruktura być może nie dostarczą komfortu i luksusów, ale z pewnością odkryją coś autentycznego i niepowtarzalnego. Przejazdy na trasie nie będą należeć do łatwych. Ze względu na zły stan dróg transfery mogą być utrudnione i pochłaniać wiele czasu, jednak rekompensatą za trudy będą mijane widoki i odwiedzane miejsca. W czasie podróży mogą też wyniknąć nieoczekiwane zmiany programu spowodowane warunkami atmosferycznymi lub przejezdnością dróg, ale możemy również skorzystać z zaproszenia mieszkańców, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta oraz uroczystości rodzinne. Taka elastyczność wbudowana w nasze plany uczyni tę podróż prawdziwą przygodą. Zawsze dbać będziemy o poczucie bezpieczeństwa i możliwie jak najwyższy komfort podróży. Zapraszamy w podróż Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Zbigniew Borys. Copyright © Poza Trasą Adventure.

INDIE Północno WschodnIE HORNBILL FESTIVAL - Program PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do New Delhi. Na lotnisku spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. New Delhi / Dimapur / Kohima

Przylot do New Delhi. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure Indie Północno Wschodnie. Kontynuacja podróży. Wylot do Dimapur. Po przylocie transfer do Kohima, stolicy stanu Nagaland. Kohima to miasto malowniczo położone w Górach Barajl. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kohima. 

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 3. Kohima - Hornbill Festival Festiwal Dzioborożca

Po śniadaniu spacer po Kohima. Zobaczymy między innymi Katedrę, która jest siedzibą biskupa diecezji Kohima, a więc głównym kościołem diecezji Nagaland w Indiach. Katedra słynie z charakterystycznej architektury, która zawiera wiele elementów tradycyjnych domów Naga, w tym fasadę przypominającą domy Naga. Następnie wizyta na cmentarzu wojennym z okresu II wojny światowej. Ta dobrze utrzymana nekropolia poświęcona jest dziesięciu tysiącom żołnierzy, którzy zginęli w trakcie japońskiej inwazji podczas II wojny światowej. Spacer w przepięknie położonym ogrodzie botanicznym, z licznymi gatunkami roślin typowych dla tego obszaru. Kolejnym punktem będzie muzeum, w którym bardzo ciekawą ekspozycję tworzy ogromna kolekcja tradycyjnych strojów, typowa biżuteria, rodowa broń, ceremonialne instrumenty muzyczne, rzeźby ptaków i zwierząt oraz wiele innych eksponatów. Nagaland zamieszkuje szesnaście grup plemiennych. W muzeum zaprezentowane są historia, tradycje i zwyczaje każdej z nich. Wizyta na lokalnym targu i czas na zakupy. 

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Następnie uczestniczyć będziemy w uroczystościach słynnego festiwalu, który uznawany jest za jeden z największych festiwali w Indiach. W grudniu każdego roku przedstawiciele wszystkich plemion Naga spotykają się w Kohima. Plemiona, które jeszcze niedawno były wrogimi sobie społecznościami tu wspólnie prezentują swoją kulturę, tradycje i sztukę. Nazwa festiwalu pochodzi od leśnego ptaka z rodziny dzioborożców, którego pióra są elementem zdobiącym tradycyjne stroje obrzędowe. Festiwal to jedyna taka możliwość spotkania wszystkich szesnastu plemion w jednym miejscu a także okazją do obejrzenia tradycyjnych strojów, tańców i obrzędów poszczególnych plemion. Kolorowe stroje i nakrycia głowy oraz kolorowe włócznie i miecze ozdobione zębami dzika i piórami dzioborożca robią niesamowite wrażenie na widzach. Odbywają się tu również pokazy rękodzieła i kulinarnych tradycji. Podczas festiwalu posłuchać można tradycyjnej muzyki i pieśni o legendarnych i mężnych wojownikach. Nocleg w hotelu w Kohima.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 4. Kohima / wioski Konoma i Mezuma / Kohima - Hornbill Festival Festiwal Dzioborożca

Po śniadaniu odwiedzimy wioski Konoma i Mezuma, położone w okolicach miasta Kohima. Gościć będziemy u mieszkańców, którzy zaprezentują nam swoje zwyczaje i tradycje. Będzie szansa na rozmowę i zrobienie wspólnych zdjęć. Popołudniu uczestniczyć będziemy w kolejnym dniu Festiwalu Dzioborożca - Hornbill Festival, gdzie czekają nas niezapomniane chwile z muzyką i tańcem. Tu również będziemy mieli szanse na zrobienie wyjątkowych zdjęć. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kohima. 

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 5. Kohima / Mokokchung

Po śniadaniu uczestniczyć będziemy w ostatnim dniu Festiwalu Dzioborożca - Hornbill Festival. Czekają nas ostatnie spotkania z tradycjami i kulturą plemion Naga. Następnie przejazd do Mokokchung, który będzie przystankiem w długiej podróży do Mon. Przejazd samochodem potrwa około 5 godzin. W Mokokchung, zatrzymamy się na nocleg. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mokokchung.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 6. Mokokchung / Mon

Po śniadaniu spacer po Mokokchung. Miasteczko położone jest  na Wzgórzach Naga i uznawane jest za intelektualną i kulturalną stolicę Nagaland. Mokokchung zamieszkuje w większości społeczność plemienia Ao Naga. Po lunchu dalsza podróż do Mon, które położone jest na północy stanu Nagaland w pobliżu granicy z Birmą - Mjanma. Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Następnie spacer po miasteczku, podczas którego poznamy okolicę oraz spotkamy mieszkańców. Tereny stanu Nagaland zamieszkiwane są przez szesnaście plemion tybeto-birmańskich, które wspólnie określa się jako lud Naga. Społeczności te żyjąc w izolacji i odrębnych społecznościach wykształciły różne języki, zwyczaje i tradycje. Plemiona łączyła jednak jedna wspólna tradycja a mianowicie zwyczaj zdobywania głów swoich wrogów, mówiono o nich „łowcy głów”. Praktyka to oficjalnie zakazana została jednak w 1960 roku. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Mon.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 7. Mon / wioski Chui i Totok (+ Longwa) / Mon

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację okolic miasteczka Mon. To rejony zamieszkałe przez kilka z plemion Naga, przede wszystkim ludność Konyak oraz Ao Naga. Plemiona te żyją nadal w tradycyjny sposób. Zachowały swoje tradycje, kulturę i zwyczaje. Odwiedzimy okoliczne wioski plemienne Chui i Totok. Konyak to najbardziej tradycyjne i wojownicze plemię ze wszystkich Naga. Ze względów strategicznych, swoje osady zakładali na wzgórzach. Silnie kultywowany był tu zwyczaj zdobywania trofeów w postaci ludzkich głów, które gromadzone były w specjalnym „domu czaszek”. Dla mężczyzny zdobycie głowy przeciwnika stanowiło honor i uznanie w wiosce. Obyczaj nie był jednocześnie związany z kanibalizmem. Spędzimy czas z mieszkańcami wioski, towarzyszyć będziemy im w codziennych zajęciach.  Konyak słyną z ogromnych naszyjników i kolczyków, nakryć głowy zdobionych piórami oraz wytatuowanych twarzy. Obejrzymy dom wodza wioski oraz chatę morung. W chatach morung przekazuje się młodym pokoleniom zasady moralne, uczy praw, tradycji i zwyczajów. Znajduje się tu również ogromny rzeźbiony w drewnie bęben, który używany jest podczas ważnych wydarzeń w życiu wioski. W dawnych czasach dźwięk bębna wzywał również na wojnę z sąsiednimi plemionami. We wcześniejszym okresie chata morung była miejscem, gdzie młodzi chłopcy najpierw uczyli się praktycznych zasad jak zdobyć głowę wroga a potem otrzymywali świadectwo swojej odwagi w postaci tatuaży i odpowiednich ozdób. Tatuaż na twarzy oznaczał, że mężczyzna uczestniczył w łowach, dodatkowy tatuaż na piersiach informował, że zdobył już ludzką głowę. Największe zasługi nagradzane były dodatkowo tatuażem na szyi. Była to informacja, że na koncie mężczyzny jest przynajmniej pięć ściętych głów, które przyniesione zostały do wioski. Plemię Konyak zachowało liczne tradycje rzemieślnicze jak tkactwo i kunsztowne rzeźbiarstwo w drewnie. Wytwarzają biżuterię, nakrycia głowy i maczety. W miarę możliwości czasowych i organizacyjnych, odwiedzimy także wioskę Longwa. Ciekawym faktem dotyczącym tej wioski jest to, że granica między Indiami i Mjanma (Birmą) przebiega dokładnie przez wioskę, a nawet położone w niej domostwa. Niektóre rodziny mają kuchnię w Mjanma i sypialnię w Indiach. Dom wodza wioski także podzielony jest na dwie części, łezce w dwóch różnych państwach. Wódz Longwa nazywany jest również Angh. Ma on sześćdziesiąt żon i rządzi ponad siedemdziesięcioma okolicznymi wioskami. Okoliczni wieśniacy nie potrzebują wiz, aby poruszać się przez granicę i móc swobodnie wędrować. Powrót do lodge w Mon. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Mon.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 8. Mon / Sivasagar (Sibsagar)

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Sivasagar (Sibsagar). Przejazd samochodem potrwa około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Sibsagar. Miasto zwane było Rangpur i w XVIII wieku było stolicą Królestwa Ahom. Ahomowie przybyli na te tereny w XIII wieku z prowincji Yunnan w Chinach. Podczas swojego panowania władcy Ahom zbudowali w mieście wiele fortów, świątyń i pałaców. Zwiedzimy między innymi: Shiva Dol  -  kompleks z XVII wieku, składający się z trzech hinduskich świątyń Sivadol, Vishnudol i Devidol, położnych nad brzegiem zbiornika wodnego Sivasagar (znanego również jako Joysagar i Borpukhuri); Talatal Ghar - to XVIII-wieczny pałac i baza wojskowa; Rang  Ghar - oryginalna i charakterystyczna dla architektury Ahomów owalna dwupiętrowa budowla. Służyła niegdyś jako królewski pawilon sportowy, w którym królowie Ahom i szlachta byli widzami podczas gier, takich jak walki bawołów i inne sporty. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sibsagar.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 9. Sivasagar (Sibsagar) / Majuli

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Sivasagar (Sibsagar). Po lunchu wyjazd na wyspę Majuli. Przeprawa promem na wyspę, która znajduje się na rzece Brahmaputra. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie i poznawanie wyspy oraz jej mieszkańców, które kontynuować będziemy w kolejnym dniu pobytu na Majuli. Nocleg w hotelu na wyspie Majuli.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Wyspa Majuli była do niedawna największą rzeczną wyspą świata. Jednak z powodu trzęsień ziemi, stałych zmian biegu rzeki Brahmaputry, powodzi oraz erozji gleby, wyspa stale zmniejsza swoją powierzchnię a do 2030 roku może zupełnie zniknąć. Majuli to oaza ciszy i spokoju, przepiękna przyroda i bogactwo kulturowe. Wyspę zamieszkują potomkowie licznych plemion, przede wszystkim: Mishing, Sonowal, Kacharis, Deoris i Ahom. Ich głównym źródłem utrzymania jest uprawa roli, hodowla zwierząt i rybołówstwo. Mieszkańcy żyją w domach na palach, wybudowanych według tradycyjnych technik. Domy wykonane są z naturalnych surowców - głównie bambusa. Wyspa Majuli to centrum kultury wisznuickiej w stanie Asam. Odwiedzimy satry - hinduistyczne klasztory, pierwsze satry na terenie wyspy założone zostały w XV wieku. Spotkamy się z żyjącymi tu mnichami, którzy kultywują tradycje unikalnych rytualnych tańców. Odwiedzimy wioski znajdujące się na wyspie. Przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców. Będzie to też okazja do poznania sztuki oraz obejrzenia i zakupu rzemiosła artystycznego wytwarzanego przez mieszkańców wyspy. Podczas wizyty w wiosce plemienia Mishingu obejrzeć będziemy mogli między innymi tkane przez kobiety materiały jedwabne i bawełniane o pięknych, skomplikowanych wzorach. Mieszkańcy wytwarzają również niepowtarzalne wyroby ceramiczne, kolorowe plemienne maski a także tradycyjne łodzie.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 10. Wyspa Majuli

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Wyspy Majuli. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu na wyspie Majuli.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 11. Wyspa Majuli / Park Narodowy Kaziranga

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Wyspy Majuli. Po lunchu wyjazd do Parku Narodowego Kaziranga Podróż trwać będzie około 5 godzin. Park położony jest w dolinie rzeki Brahmaputra. Teren ten zamieszkuje największa na świecie populacja jednorogich nosorożców indyjskich. Park Kaziranga utworzony został w celu ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku. W parku żyją też inne gatunki zwierząt, a wśród nich tygrys bengalski, gaur i słoń indyjski, zagrożona wyginięciem hubarka bengalska oraz tysiące ptaków. Teren Parku Narodowego Kaziranga wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu położonym w pobliżu parku. Nocleg w hotelu w pobliżu Parku Narodowego Kaziranga.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 12. Park Narodowy Kaziranga 

Następnie safari w Parku Narodowym Kaziranga. Przepiękne krajobrazy Parku Narodowego Kaziranga obejmują łąki sawannowe, wiecznie zielone, wilgotne lasy liściaste i bagienne oraz zielone i żyzne równiny rzeki Brahmaputra. Po terenie parku poruszać będziemy się samochodem terenowym. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest tu korzystanie ze szlaków pieszych. Wraz z przewodnikiem tropić będziemy nosorożce, słonie, tygrysy i inne gatunki zwierząt. Park oglądać można też z wież widokowych, które ustawione są na obszarze parku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w pobliżu Parku Narodowego Kaziranga.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 13. Park Narodowy Kaziranga / Park Narodowy Manas

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Manas, położonego u podnóża Himalajów. Przejazd samochodem potrwa około 7 godzin. Przez park przepływa rzeka Manas, która dzieli park na dwie części i jest jedną z głównych dopływów rzeki Brahmaputra, przepływającej przez pobliski Park Narodowy Kaziranga. Nazwa parku i rzeki pochodzi od hinduskiego bóstwa węża „Manasa”. Tereny parku zamieszkuje ponad 50 gatunków ssaków (między innymi słonie i nosorożce indyjskie, bawoły indyjskie, wiewióry czarne, które są jednym z największych rozmiarów przedstawicieli rodziny wiewiórkowatych) oraz prawie 400 gatunków ptaków (między innymi dzioborożec wielki (ten gatunek ptaka może dożyć nawet 50 lat). Park Narodowy Manas wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge położonej w pobliżu Parku Narodowego Manas. Następnie safari w Parku Narodowym Manas. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w pobliżu Parku Narodowego Manas.

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 14. Park Narodowy Manas / Guwahati 

Po śniadaniu poranne safari w Parku Narodowym Manas. Następnie wyjazd do Guwahati, miasta położonego w północno-wschodnich Indiach. Przejazd samochodem potrwa około 4 godzin. Po dotarciu do Guwahati transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie spacer i zwiedzanie Guwahati. Miasto położone jest nad rzeką Brahmaputra. Jego częścią jest miasto Dispur, które jest stolicą stanu Asam. Obejrzymy między innymi: Lachit Ghat nad brzegiem świętej rzeki, Guwahati Planetarium, Gandhi Mandap - z czwartą największą flagą Indii i pomnikiem Mahatmy Gandhiego oraz Mini Taj Mahal. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Guwahati. 

Indie Północno Wschodnie Hornbill Festival 2023

Dzień 15. Guwahati / Delhi

Po śniadaniu czas wolny do własnej dyspozycji, zakupy lub kontynuacja zwiedzania Guwahati. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Guwahati do Delhi. Kontynuacja podróży. Oczekiwanie na dalszy lot.

Dzień 16. 

Wylot z Delhi do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - New Delhi - Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej, lodgach, pensjonatach i obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych (pokój jednoosobowy za dodatkową opłatą - oferta na zapytanie)
 • Śniadania i kolacje
 • Transfery i transport wynajętym dla grupy samochodem
 • Przeprawa promem na i z Wyspy Majuli zgodnie z programem
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnego pilota przewodnika angielskojęzycznego
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Safari w Parku Narodowym Kaziranga oraz w Parku Narodowym Manas
 • Zwiedzanie i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Udział w Hornbill Festival Festiwal Dzioborożca
 • Pozwolenia na trekkingi oraz wizyty w wioskach zgodnie z programem
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Indii + pośrednictwa (ok. 80 USD)
 • Biletów lotniczych New Delhi - Dimapur / Guwahati - New Delhi (ok. 350 USD)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami i kolacjami (od ok. 10 USD/posiłek)
 • Kosztów ewentualnego wczesnego zameldowania lub późnego wymeldowania we wszystkich hotelach podczas trwania imprezy (usługa możliwa w zależności od dostępności pokoi). Standardowe godziny zameldowania od 14.00 / wymeldowania do 12.00
 • Lokalnych opłat za fotografowanie części obiektów (ok. 25 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

Indie Północno Wschodnie na zdjęciach

INDIE Północno WschodnIE - AZJA

Indie Północno Wschodnie Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan. Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii:  Indie Ladakh, Indie KeralaIndie Gudźarat