kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Ladakh Trekking
Dolina Markha Indie
07.07.2024-20.07.2024
potwierdzony
06.07.2025-19.07.2025
14
dni
CENA:
2450 USD + bilety lotnicze ok. 3600 PLN

LADAKH TREKKING MARKHA INDIE HIMALAJE

Ladakh Trekking w Dolinie Markha z Poza Trasą Adventure to wędrówka podczas której poznamy jeden z najbardziej różnorodnych i najpiękniejszych obszarów trekkingowych w Ladakh. Ladakh należy do Indii i jest częścią stanu Dżammu i Kaszmir, położonego w północno-zachodniej części kraju. Ladakh - historycznie znany jako Tybet Zachodni - położony jest pomiędzy głównym pasmem Himalajów a górami Karakorum, w górnym biegu rzeki Indus. To obszar suchy, surowy, czasem wręcz pustynny i niemalże pozbawiony roślinności. Nie docierają tu letnie deszcze monsunowe i wilgotne masy powietrza, które blokowane są przez główny grzbiet Himalajów. Krajobrazowo i kulturowo Ladakh zbliżony jest do Tybetu. Region ten jest najbardziej na zachód wysuniętym fragmentem Wyżyny Tybetańskiej i często określany jest jako Mały Tybet. Mieszkańcy Ladakhu są etnicznie spokrewnieni z Tybetańczykami. Ich język należy do grupy języków tybetańskich, a religią większości mieszkańców jest buddyzm tybetański. Ladakh obecnie to jedno z najlepszych miejsc na świecie, gdzie poznać można kulturę tybetańską. Nazwa Ladakh oznacza „krainę wysokich przełęczy” a podczas wyprawy Ladakh Trekking w Dolinie Markha ujrzymy ich olśniewające piękno. Dolina Markha biegnie równolegle do Doliny Indusu i wciśnięta jest między pokryty śniegiem masyw Stok Kangri na północy i pasmo Zanskar na południu. Szlak wznosi się stopniowo, co umożliwi nam właściwą aklimatyzację. Podczas wędrówki zobaczymy zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, małe odizolowane wioski otoczone zielonymi polami jęczmienia. Przełęcze na dużej wysokości oferują piękne widoki na okoliczne surowe góry i nieliczne malutkie wioski otoczone zielenią, które wyglądają niczym oazy w ogromnym suchym krajobrazie. 

Dolina Markha jest częścią Parku Narodowego Hemis, który słynie przede wszystkim z występującej tu pantery śnieżnej. Żyją tu także himalajskie niebieskie owce, koziorożce, owce stepowe, świstaki oraz szczekuszki. Podczas trekkingu jest więc duża szansa na spotkanie dzikich zwierząt. Wędrując mijać będziemy kamienne murki "Mani", ściany z młynkami modlitewnymi, gompy i czorteny - małe buddyjskie kapliczki i świątynie, zajrzymy do lokalnych buddyjskich klasztorów. Spotkamy także mieszkańców, którzy przybliżą nam buddyjską kulturę i tradycje tych ziem. W Leh - głównym mieście Ladakhu i jego okolicy zwiedzimy najpiękniejsze zabytki związane z wielowiekową tradycją regionu. Zapraszamy na wyjazd Ladakh Trekking w Dolinie Markha z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

LADAKH TREKKING MARKHA INDIE - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Delhi w Indiach. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Delhi / Leh

Przylot do Delhi. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indiach. Po dopełnieniu formalności, w zależności od godziny przylotu, transfer do hotelu lub kontynuacja lotu na północ Indii do miasta Leh, położonego w Ladakh w Wysokich Himalajach. Lot nad indyjskimi Himalajami potrwa około 1,5 godziny. O ile panować będą dobre warunki atmosferyczne, w trakcje lotu spektakularne widoki na najwyższe góry świata - Himalaje. Możliwość obserwacji szczytów K2, Nanga Parbat oraz masywu Gasherbrum i Nun Kun. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Leh położone jest nad rzeką Indus na wysokości 3500 m n.p.m. Resztę dnia spędzimy odpoczywając, spacerując i pomału aklimatyzując się do wysokogórskich warunków. Leh było w przeszłości stolicą niezależnego Królestwa Ladakh. Obecnie jego tereny znajdują się w większości na terytorium Indii a niewielka część położona jest w Chinach. Nad miastem góruje dawny pałac królewski wybudowany w XVII wieku. Popołudniu możliwość wybrania się na spacer po głównym bazarze miejskim Chang Gali, z niezwykła atmosferą i lokalnymi wyrobami. Wizyta w sklepikach oferujących lokalne wyroby artystyczne, tradycyjną biżuterię i sztukę użytkową. Spacer labiryntem uliczek starego miasta, w pobliżu wzgórza pałacowego. Możliwa także wizyta na tybetańskim targu, gdzie będzie można potargować się i kupić między innymi perły, turkusy, korale, lapis lazuli i wiele innych rodzajów kamieni półszlachetnych i biżuterii, a także tradycyjne mosiężne zamki, porcelanowe i metalowe misy itp. Będzie też czas na skosztowanie tradycyjnej kuchni tybetańskiej i indyjskiej w lokalnych restauracyjkach. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Leh. 

Leh w Ladakhu

Dzień 3. Leh / Shey / Gompa Klasztor Thiksey / Gompa Klasztor Hemis / Leh

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie malowniczych okolic miasta Leh. Trasa do pokonania w sumie około 120 km. Zwiedzanie i przejazdy około 5 - 6 godzin. Dzień poświęcimy na dalszą stopniową aklimatyzację do wysokogórskich warunków. Przejazd w okolice Leh, gdzie zwiedzimy dwa klasztory buddyjskie Shey i Thiksey. Kompleks w Shey (około 15 km od Leh) składa się z klasztoru i pałacu. Miejsce to było niegdyś letnią stolicą i rezydencją rodziny królewskiej. Pierwszy pałac w Shey zbudowany został w przez króla Ladakhu - Lhachen Palgyigon w X wieku. Obecny pochodzi z połowy XVII wieku. Klasztor słynie z XVII-wiecznego posągu Buddy Siakjamuni wykonanego z pozłacanej miedzi. Z głównego dziedzińca klasztoru roztaczają się przepiękne widoki na dolinę Indusu. Następnie zwiedzanie imponującej Gompy Thiksey położonej na zboczach wzgórza (około 19 km od Leh). Architektura klasztoru przypomina Pałac Potala w Tybecie. Thiksey nazywany jest często Małą Potalą. W 12-piętrowym budynku znajdują się liczne stupy, posągi, malowidła ścienne przedstawiające sceny z życia Buddy, wota dziękczynne, a także duży filar z wygrawerowanymi naukami Buddy. W głównej sali modlitewnej znajduje się ogromny, zajmujący dwa piętra, 15-metrowy posąg siedzącego Buddy Przyszłości. Następnie przejazd do Hemis (około 40 km od Leh), gdzie zwiedzimy jeden z najstarszych, najbogatszych i najważniejszych klasztorów w Ladakh. Pierwotny Klasztor Hemis istniał tu już od około XI wieku. Historia obecnego sięga początku XVII wieku. Przy klasztorze działa muzeum z ciekawą ekspozycją między innymi tybetańskich ksiąg i złotych posągów. Gompa w Hemis znana jest z odbywającego się to corocznie latem festiwalu upamiętniającego rocznicę urodzin Guru Padma Sambhavy. W klasztorze przechowywana jest największą Thanka w Ladakh, która rozwijana jest raz na dwanaście lat. (Thanka to dosłownie „płaski obraz” - buddyjski malowany lub haftowany zwój o tematyce religijnej). Powrót do Leh. Czas wolny na odpoczynek i dalszą aklimatyzację. Nocleg w hotelu w Leh. 

Stupa w Ladakhu w Indiach

Dzień 4. Leh / Spituk (3200 m n.p.m.) / Zingchen (3400 m n.p.m.) - Trekking około 5 godzin - Dystans do pokonania około 16 km - Pierwszy dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do wioski Spituk, malowniczo położonej na wzgórzu nad Indusem. Tu czekać będzie już ekwipunek potrzebny podczas Ladakh Trekking w Dolinie Markha. Z wioski Spituk rozpoczniemy nasz pierwszy trekking, podczas którego wędrować będziemy do niewielkiej wioski Zingchen. Wystartujemy przy moście przekraczając rzekę Indus. Powoli ruszymy w kierunku surowego i suchego pustkowia Himalajów. Dalsza wędrówka wzdłuż południowego brzegu Indusu przez góry Stok, aż dotrzemy do zwężającej się doliny - wąwozu prowadzącego do Zingchen. Wspinaczka wysoko nad rzeką. Skręcimy w wąską bardziej zieloną dolinę, prowadzącą w kierunku południowym wzdłuż małego strumienia. Wejście lekko pod górę do Doliny Zingchen, gdzie rzeka Rumbak wpada do potężnego Indusu. Dotrzemy do naszego pierwszego obozu w wiosce Zingchen, gdzie znajdują się tylko dwa domy. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach.

Ladakh Trekking Markha

Dzień 5. Zingchen (3400 m n.p.m.) / Park Narodowy Hemis - Yurutse (4150 m n.p.m.) - Trekking około 5 godzin - Dystans do pokonania około 9 km - Drugi dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku niewielkiej wioski Yurutse. Wkroczymy na tereny Parku Narodowego Hemis. Szlak pokieruje nas przez piękny wąski wąwóz. Naszym oczom ukarze się imponujące pasmo Stok. Przed dotarciem do wioski Rumbak zatrzymamy się w herbaciarni prowadzonej przez kobiety z wioski. Po filiżance ciepłej herbaty, kontynuacja wędrówki przez Rumbak aż do doliny prowadzącej do Yurutse. Miniemy domy wioski Yurutse i dotrzemy do obozu u podnóża Ganda La (4445 m n.p.m.). Z naszego kempingu będziemy mogli podziwiać spektakularne widoki na pasmo górskie Stok i szczyt Stok Kangri. Po dotarciu do wioski Yurutse czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach.

Dolina Markha w Ladakhu

Dzień 6. Yurutse (4150 m n.p.m.) / Przełęcz Ganda La (4900 m n.p.m.) / Shingo (4138 m n.p.m.) / Dolina Markha - Skiu (3366 m n.p.m.) - Trekking około 7 - 8 godzin - Dystans do pokonania około 18 km - Trzeci dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha 

Po śniadaniu czeka nas kolejny dzień trekkingu, podczas którego wkroczymy do Doliny Markha. Z Yurutse wyruszymy ścieżką wzdłuż zbocza góry. Następnie przejdziemy przez małą dolinę, po czym podążać będziemy zygzakowatą stromą ścieżką w górę, w kierunku Przełęczy Ganda La. Podczas podejścia przepiękne widoki na barwne skaliste góry, szczyt Stok Kangri oraz Zanskar. Następnie przekroczymy Przełęcz Ganda La z czortenami i powiewającymi na wietrze flagami modlitewnymi. Zejście w dół w kierunku wioski Shingo. Dalsza trasa poprowadzi kolorowym skalistym wąwozem do wioski Skiu, położonej nad rzeką Markha w Dolinie Markha. Po dotarciu do wioski Skiu czas wolny na odpoczynek. W wiosce znajduje się stary klasztor i ruiny starego pałacu. Nocleg w namiotach. 

Flagi modlitewne Dolina Markha

Dzień 7. Skiu (3366 m n.p.m.) / Markha (3750 m n.p.m.) - Trekking około 7 - 8 godzin - Dystans do pokonania około 21 km - Czwarty dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Markha - największej wioski w Dolinie Markha. Szlak poprowadzi doliną wzdłuż prawego brzegu rzeki Markha. Początkowo wędrówka dobrą ścieżką otoczoną roślinnością, po czym przejście jałową równiną. Na trasie mijać będziemy niewielkie osady, przy których znajdują się Lhatos - sanktuaria dla lokalnych bóstw, kamienne murki Mani z wyrytymi buddyjskimi modlitwami. W szczycie sezonu w tych okolicach czynnych jest wiele herbaciarni, gdzie można skosztować lokalnej herbaty i odpocząć. Dalsza trasa poprowadzi lewym brzegiem rzeki Markha. Podejście w górę w kierunku wsi Markha. Miniemy pola uprawne. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek i spacer po wiosce Markha. W wiosce znajduje się około dwudziestu domów, stary klasztor i ruiny fortu. Nocleg w namiotach. 

Mani

Dzień 8. Markha (3750 m n.p.m.) / Hankar (4030 m n.p.m.) / Thachungtse  (4370 m n.p.m.) - Trekking około 5 - 6 godzin - Dystans do pokonania około 15 km - Piąty dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha

Po śniadaniu rozpoczniemy trekking prowadzący początkowo szlakiem obok starych kamiennych młynów i ruin fortu. Miniemy górujący wysoko ponad dnem doliny, uczepiony skał malutki klasztor Techa. Możliwość zwiedzania klasztoru. Następnie trasa przetnie kilka razy rzekę, miniemy ostatnie osady w dolinie. Po minięciu wioski Umlung po raz pierwszy w krajobrazie dostrzeżemy sześciotysięcznik Kang Yaze (6400m n.p.m.), gdzie swoje źródła ma rzeka Markha. Widoki na szczyt Kang Yaze towarzyszyć będą nam aż do przekroczenia Przełęczy Kongmaru La. Kontynuacja marszu prawym brzegiem rzeki. Po dotarciu do wioski Hankar czas wolny na krótki odpoczynek. Hankar, gdzie znajduje się kilka domów, to ostatnia i najwyżej położona wioska w Dolinie Markha. Kontynuacja marszu przez zielony płaskowyż wzdłuż potoku Nimaling do kempingu w Thachungtse. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach. 

Dolina Markha w Ladakhu

Dzień 9. Thachungtse  (4370 m n.p.m.) / Płaskowyż Nimaling (4700 m n.p.m.) - Trekking około 5 godzin - Dystans do pokonania około 10 km - Szósty dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha

Po śniadaniu wyruszymy ku zielnym wysokogórskim łąkom i pastwiskom na Płaskowyżu Nimaling. W okresie od czerwca do września okoliczni mieszkańcy wypasają tu stada swoich zwierząt. Jest to jedna z najpiękniejszych wysokich dolin w Ladakh zdominowana przez sześciotysięcznik Kang Yaze (6400m n.p.m.). Nimaling na wysokości 4700 m n.p.m. będzie najwyższym obozem na naszej trasie. Z tej okolicy spektakularne widoki na Kang Yatse po prawej stronie, pasmo Zangskar i Dolinę Markha poniżej. Po dotarciu do kempingu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach. 

Yaki w Ladakhu w Indiach

Dzień 10. Płaskowyż Nimaling (4700 m n.p.m.) / Przełęcz Kongmaru La (5260 m n.p.m.) / Shang Sumdo (3860 m n.p.m.) - Trekking około 7 - 8 godzin - Dystans do pokonania około 17 km - Siódmy dzień Ladakh Trekking w Dolinie Markha

Po śniadaniu rozpoczniemy trekking w kierunku Przełęczy Kongmaru La - najwyższej położonej przełęczy na trasie naszego trekkingu. Przełęcz Kongmaru La łączy Dolinę Markha z doliną Indusu. Z Kongmaru La wspaniałe widoki na okoliczne góry i doliny. W scenerii dominuje sześciotysięcznik Kang Yaze (6400m), widoczny jest także Dzo Jongo (6240 m n.p.m.). Następnie około dwugodzinne zejście długim i dość stromym odcinkiem w dół, w kierunku Wąwozu Shang. Piękne widoki na leżącą w dole dolinę Indusu oraz rozciągające się tuż za nią pasmo gór Ladakh. Gdy wejdziemy do Wąwozu Shang, ścieżka stopniowo będzie się wyrównywać. Przejście wąwozem Shang z ciekawymi formacjami skalnymi. Na trasie czeka nas kilka przepraw przez rzekę. Zatrzymamy się na odpoczynek przy źródle Chuskurmo. Jego woda ma właściwości lecznicze i używana jest w tradycyjnej medycynie ludowej. Następnie kontynuacją wędrówki do wioski Shang Sumdo. Na trasie miniemy kilka osad i małych wiosek. Po dotarciu do wioski czas wolny na odpoczynek. Będzie to ostatni wieczór naszego trekkingu. Nocleg w namiotach. 

Ladakh Trekking Markha

Dzień 11. Shang Sumdo (3860 m n.p.m.) / Martselang (3408 m n.p.m.) - Trekking około 2 godziny / Leh - dojazd samochodem

Po śniadaniu czeka nas ostatni około dwugodzinny spacer dobrą drogą w kierunku wioski Martselang. Następnie jeepami wyruszymy w podróż powrotną do Leh. Po dotarciu do Leh zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks po kilkudniowym trekkingu. Nocleg w hotelu w Leh. 

Dzień 12. Leh 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie okolic górnego Leh. Rozpoczniemy od białej Stupy Shanti (Stupa Pokoju), położonej na skalistym wzgórzu. Stupa wybudowana została przez japońskich mnichów jako symbol pokoju i jedności w latach 90-tych XX wieku. Z ogromnej platformy u podstawy stupy rozpościera się spektakularny widok na panoramę miasta i okolic Leh - okoliczne góry i najwyższy szczyt w okolicy – Stok Kangri (6153m n.p.m.) oraz dolinę Indusu. Następnie zwiedzanie małego buddyjskiego klasztoru Sankar Gonap, który jest główną siedzibą Naczelnego Lamy Ladakhu. Wizyta w Gompie Namgyal Tsemo górującej nad miastem na szczycie Wzgórza Zwycięstwa. Namgyal Tsemo to stary fort wzniesiony z cegły mułowej około XV wieku. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę Leh. Następnie obejrzymy XVII-wieczny Pałac Królewski w Leh. Budowla przypomina tybetański Pałac Potala w Lhasie - dawną oficjalną siedzibę Dalajlamów. Kolosalna dziewięciopiętrowa konstrukcja jest dumą mieszkańców miasta Leh. Pałac opuszczony został w połowie XIX wieku, kiedy rodzina królewska przeniosła się do Stoku po inwazji Armii Dogra. Obecnie pałac poddawany jest stopniowej renowacji. Stare miasto Leh, klasztory i domy zbudowane wokół pałacu reprezentują bogate dziedzictwo kulturowe Ladakhu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Leh. 

Stupa w Leh

Dzień 13. Leh / Delhi 

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Leh zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Delhi. Przylot do Delhi. Kontynuacja lotu do Warszawy, zgodnie z  dostępnymi połączeniami lotniczymi. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indiach. Wylot do Warszawy. 

Dzień 14. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2450USD

+ bilety lotnicze ok. 3600 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Delhi - Warszawa  ok. 3600 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach podczas trekkingu Ladakh Trekking Markha (Namioty wyposażone w materace. Uczestnik zabiera śpiwór)
 • Śniadanie w Delhi
 • Śniadania i kolacje w Leh
 • Trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje podczas trekkingu Ladakh Trekking Markha
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wejścia do miejsc gdzie są wymagane oraz usługi przewodników
 • Opłaty za wstęp zgodnie z programem imprezy
 • Ekipę towarzyszącą podczas trekkingu Ladakh Trekking Markha (kucharz, pomocnik i konie niosące ekwipunek)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Opłaty kempingowe
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych na loty lokalne Delhi - Leh - Delhi (ok. 300 USD)
 • Kosztów wizy do Indii (ok. USD)
 • Posiłków poza wymienionymi w opisie cena obejmuje
 • Opłaty za zdjęcia lub filmowanie podczas zwiedzania zabytków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

LADAKH TREKKING MARKHA NA ZDJĘCIACH

LADAKH TREKKING MARKHA - AZJA

Ladakh Trekking Markha Indie Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan,  Mustang Tiji Festival,  Tybet - Magiczna podróż wokół Góry Kailasz,   Chimi Lhakhang – Świątyna płodności w BhutaniePodróż do Bhutanu – Królestwo Smoka ukryte w Himalajach,

Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii: Indie KeralaIndie GudźaratIndie Północno-Wschodnie