kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Chimi Lhakhang świątynia

Chimi Lhakhang świątynia płodności w Bhutanie.

Chimi Lhakhang świątynia płodności w Bhutanie została założona przez tybetańskiego jogina nazywanego Szalonym Mnichem. W tej części świata to jedna z wielu świątyń płodności – wiele z nich jest w Indiach i Nepalu. Otoczenie świątyni Chimi Lhakhang prezentuje się niezwykle spektakularnie. W okolicy pełno jest domów o elewacjach pokrytych malowidłami przedstawiającymi demony, smoki oraz… potężnych rozmiarów fallusy.

Chimi Lhakhang świątynia

Historia domów i świątynia Chimi Lhakhang sięga XV wieku. To wtedy szalony mnich przybył na tereny Buthanu i rozpoczął nauczanie buddyzmu. Czynił to dość oryginalnie, jednak na tyle skutecznie, aby zapisać się w kartach i przejść do historii. Warto zdać sobie sprawę, iż cały obszar Tybetu pełen jest duchów i demonów, z którymi ludność od wieków toczy swoiste batalie. Szalony Mnich postanowił odstraszać owe duchy i walczyć z demonami przy pomocy niezwykłej wielkości fallusów.

Kiedy mnich stał się znany w całej okolicy, uwierzył w swoje moce i przekonał lokalną ludność, iż potrafi leczyć również bezpłodność. Po dziś dzień do klasztoru pielgrzymują kobiety, które pragną zostać matkami. Uderzenie magicznym drewnianym fallusem to błogosławieństwo ponoć działające także na pielgrzymów z Zachodu. 

Chimi Lhakhang świątynia

Szczegóły i programy podróży do Bhutanu znajdują się stronie wyprawy. O Królestwie Bhutan czytaj w naszych artykułach: Podróż do Bhutanu – Królestwo Smoka ukryte w Himalajach,  Architektura i sztuka BhutanuBhutan Paro Rinpung Dzong

Autor: Łukasz Odzimek