fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Chimi Lhakhang – świątyna płodności w Bhutanie

Chimi Lhakhang to świątynia płodności w Bhutanie. Została ona założona przez tybetańskiego jogina, nazywanego Szalonym Mnichem. W tej części świata to jedna z wielu świątyń płodności – wiele jest w Indiach czy Nepalu, jednak tej okolica prezentuje się niezwykle spektakularnie. Stanowią ją domy, których elewację obrazują freski demonów, smoków oraz… potężnych rozmiarów fallusy.

Historia domów i świątyni sięga XV wieku. To wtedy szalony mnich przybył na tereny Buthanu i zaczął nauczać buddyzm. Czynił to dość oryginalnie, jednak na tyle skutecznie, aby zapisać się w kartach historii. Warto zdać sobie sprawę, iż cały obszar Tybetu jest pełen demonów, z którymi ludność od wieków toczy swoistą batalię, mnich przy pomocy niezwykłej wielkości fallusów postanowił odstraszać fallusami owe duchy.

Kiedy mnich stał się znany na okolicę, uwierzył w swoje moce i przekonał lokalną ludność, iż potrafi leczyć bezpłodność. Po dziś dzień do klasztoru pielgrzymują kobiety, które pragną zostać matkami. Uderzenie magicznym drewnianym fallusem to błogosławieństwo ponoć działające także na pielgrzymów z Zachodu.

autor: Łukasz Odzimek