kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Bhutan Nepal PODRÓZ NA DACHU ŚWIATA I WŚRÓD KWITNĄCYCH KWIATÓW
07.11.2024-18.11.2024
potwierdzony
12
dni

BHUTAN NEPAL

Na dachu świata i wśród kwitnących kwiatów

Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów - zapraszamy na autorską wyprawę w Himalaje, podczas której odwiedzimy te dwa fascynujące kraje. Nepal to doskonałe miejsce dla zapalonych alpinistów i trakkerów. Na północy kraju znajdują się najwyższe góry świata a wśród nich aż osiem z dziesięciu ośmiotysięczników. Ośnieżone szczyty Himalajów i rwące rzeki górskie graniczą na południu z malowniczymi polami ryżowymi. W czasie tych kilku niezapomnianych dni wspólnie zobaczymy fantastyczne krajobrazy i bajkowo usytuowane miasteczka i poznamy piękno tutejszej przyrody. Oprócz gór Nepal to również niesamowite bogactwo kulturowe, interesująca architektura i sztuka, wielowiekowe świątynie i oczywiście miejsce narodzin Buddy. Jest to kraj uduchowiony i mistyczny. Najważniejszą religią jest tu Hinduizm, ale dla tutejszej kultury i tradycji bardzo ważną rolę odgrywa również Buddyzm. Z obiema religiami związane są miejsca, które poznamy podczas niezwykłej wyprawy Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów. Odwiedzimy liczne klasztory i będziemy medytować wspólnie z mnichami, szukając tego, co najważniejsze w życiu. Poddamy się też słynnej terapii misami tybetańskimi. Ich dźwięki pomogą się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów.

Bhutan to małe królestwo ukryte w Himalajach, przez wiele lat zupełnie zamknięte dla turystów. W Bhutanie poznać można wciąż bardzo dobrze zachowane tradycje i kulturę tego regionu. To jedyny kraj na świecie, gdzie oficjalna religią jest buddyzm mahajany (tantryczny). W Bhutanie religia ściśle łączy się z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami. Podstawą „bhutańskiej etykiety” jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpet naciągniętych do kolan). Czorteny, flagi modlitewne, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, klasztory uczepione skał – to charakterystyczne buddyjskie symbole Bhutanu oraz istotne elementy jego krajobrazu. Najważniejszymi wydarzeniami w roku są święta religijne i święta narodowe trwające czasem kilka dni a nawet tygodni. Wyjazd Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów jest doskonałą okazją do zobaczenia olśniewających widoków Himalajów połączonych ze średniowiecznymi elementami w krajobrazie. Poznania zupełnie odmiennego od naszego stylu życia. Wizyt w klasztorach, spotkań z medytującymi mnichami i ich nieodłącznymi młynkami modlitewnymi. Kontaktu z przepiękną, dziką przyrodą, jakami pasącymi się na zielonych łąkach pod gigantycznie wielkimi rododendronami. Bhutan to kraj gdzie Szczęście Narodowe Brutto, określenie to wymyślił sam król, jest ważniejsze niż produkt krajowy brutto. To królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, ryż jest czerwony, papryczka chili to nie tylko przyprawa a gotowe danie obiadowe i gdzie olbrzymie penisy z kokardkami zdobiące mury budynków przynoszą szczęście i obfitość. Wyprawa Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów zapowiada się emocjonująco. Zapraszamy w podróż do Bhutanu i Nepalu!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BHUTAN NEPAL - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kathmandu w Nepalu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Rozpoczynamy wyprawę Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów.

Dzień 2. NEPAL - Kathmandu

Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer z lotniska do Klasztoru Bencien lub hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie krótki spacer po dzielnicy Thamel w Kathmandu. Wieczorem powitalna kolacja z tradycyjną nepalską muzyką i występami artystycznymi. Powrót do hotelu lub Klasztoru Bencien. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub w Klasztorze Bencien. (Wysokość nad poziomem morza 1335 m)

Kathmandu

Dzień 3. Kathmandu - Zwiedzanie i terapia misami tybetańskimi lub joga 

Wczesnym rankiem zajęcia terapii uzdrawiania przy pomocy dźwięków mis tybetańskich. Terapia pomaga się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów (czas trwania zajęć około półtorej godziny). Następnie śniadanie, po którym rozpoczniemy zwiedzanie Kathmandu. Rozpoczniemy od Stupy Syambhunath - architektonicznej wizytówki kraju i jednego z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Stupa zwana jest potocznie Świątynią Małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Ze wzgórza na którym znajduje się Stupę Swayambhunath roztacza się przepiękny widok na miasto i całą Dolinę Katmandu. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są powiewające na wietrze flagi modlitewne. Stupa ta jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. Następnie zwiedzimy stupę Bouddhanath. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Otoczona buddyjskimi klasztorami stanowi centrum społeczności tybetańskich emigrantów. Trudnią się oni tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. Kolejnym punktem będzie spacer w kierunku hinduistycznej świątyni Pashupatinath, uważanej za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia ma kształt stupy, usytuowana jest na brzegu rzeki Bagmati. Do świątyni mogą wejść jedynie wyznawcy hinduizmu. Odwiedzający, którzy nie są hinduistami, mogą obserwować świątynię oraz odbywające się w niej obrzędy i rytuały z drugiego brzegu rzeki. Obok świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych oraz duży plac, gdzie kupić można religijne pamiątki. Następnie odwiedzimy Patan, który nazywany jest także Miastem Światła. Obejrzymy tu Plac Durban, którego sercem jest Pałac Królewski. Durban nazywany jest także placem Hanuman Dhoka Durbar. Z tego miejsca pierwsi królowie rządzili doliną Katmandu, tu przebiegał stary szlak między Chinami a Indiami. Zabytki Doliny Kathmandu wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu lub Klasztoru Bencien. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub w Klasztorze Bencien. (Wysokość nad poziomem morza 1335 m)

Kathmandu

Dzień 4. Kathmandu - Terapia misami tybetańskimi lub joga / Khokana / Bungamati / Thamel 

Wczesnym rankiem zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub zajęcia jogi (czas trwania zajęć około półtorej godziny). Po śniadaniu wyjazd do dwóch tradycyjnych wiosek newarskich, położonych w okolicach Kathmandu. Zwiedzimy leżącą na obrzeżach Patan - wioskę Khokana, słynącą z uprawy i tradycyjnych metod produkcji oleju musztardowego (nominowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Olej musztardowy z nasion gorczycy wykorzystywany jest w tradycyjnej kuchni newarskiej a także do masażu leczniczego. W Khokana obejrzeć można także przykłady tradycyjnej architektury newarskiej, między innymi trzykondygnacyjną Świątynię Rudrayani pochodzącą z XV wieku. Następnie wizyta w wiosce Bungamati, słynącej z tradycyjnych wyrobów lokalnych rzemieślników i rzeźbiarzy. Na głównym placu wioski znajduje się świątynia Rato Machhindranath - bóstwa patrona Patanu, której historia sięga XVI wieku. Następnie powrót do Kathmandu. Spacer po Placu Durban. Następnie przejazd do dzielnicy Thamel, gdzie znajdują się liczne restauracje i knajpki, serwujące doskonałą lokalną kuchnię, kawiarnie i sklepy z tradycyjnymi wyrobami. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera i klimat. Thamel to jedna z najstarszych części Kathmandu. Stare budynki w całej dzielnicy wzniesiono w stylu Newari, pierwszych mieszkańców Doliny Kathmandu. Powrót do hotelu lub Klasztoru Bencien. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub w Klasztorze Bencien. (Wysokość nad poziomem morza 1335 m)

Dzień 5. Kathmandu / BHUTAN - Paro 

Rano transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Kathmandu do Paro w Bhutanie. Lot potrwa około 1,5 godziny. Przylot do Paro. Po dopełnieniu formalności wjazdowych, spotkanie na lotnisku z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bhutanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Paro i okolicy. Obejrzymy wiejskie domy usytuowane w Dolinie Paro, poznamy codzienne życie jej mieszkańców i rolnicze tradycje. Zjemy też tradycyjny bhutański posiłek. Następnie zwiedzimy Świątynię Jowo w Kyichu Lhakhang. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Bhutanie. Pochodzi z VII wieku i jest jedną ze 108 świątyń wybudowanych w intencji ochrony ludności przed demonem terroryzującym Himalaje, który uniemożliwiał rozprzestrzenianie się buddyzmu. W świątyni przechowywanych jest wiele relikwii, najważniejszą z nich jest posąg Jowo Siakjamuniego z VII wieku. Zwiedzimy również Rinpung Dzong, najbardziej znany i charakterystyczny dzong Bhutanu. Rinpung Dzong to jeden z najlepszych przykładów architektury dzhong istniejących na świecie. Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza „Twierdzę klejnotów”. Wejście do Dzongu prowadzi przez tradycyjny drewniany most kryty gontem, zwany Nemi Zam. Wzdłuż zewnętrznych ścian konstrukcji biegnie utwardzona kamienna ścieżka. Wiosną na dziedzińcu Rinpung Dzong odbywa się coroczny festiwal religijny, podczas którego Bhutan gości turystów z całego świata. Scenerię fortecy wykorzystał w 1993 roku Bernardo Bertolucci przy kręceniu filmu „ Mały Budda”. Obejrzymy najstarszy w Bhutanie tradycyjny most Rinpung. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Paro. (Wysokość nad poziomem morza 1335 m - 2200 m)

Bhutan

Dzień 6. BHUTAN - Paro / Świątynia Tachog Lhakhang / Thimphu / Trekking do Klasztor Tango / Thimphu

Po śniadaniu wyjazd do stolicy Bhutanu - Thimphu, które położone jest 54 km od Paro. Podróż potrwa około godziny. Droga prowadzić będzie przez Chunzom (ujście rzeki Pachu, płynącej przez Dolinę Paro, Wangchu i Dolinę Thimphu). Po drodze odwiedzimy świątynię Tachog Lhakhang, która położona jest u podnóża góry Pa chu. Według legendy w XIV w. Thangtong Gyalpo - święty o niezliczonych umiejętnościach medytował w tym miejscu doznając wizji, która była inspiracją do zbudowania Tachog Lhakhang. Aby dostać się do świątyni, trzeba przejść przez most zbudowany z żelaznych łańcuchów. W świątyni obejrzeć można kilka unikalnych posągów Buddy. Następnie wyruszymy w dalszą drogę do Thimphu. Po zameldowaniu się w hotelu czas na chwilę odpoczynku, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Thimpu. Zwiedzimy Muzeum Pocztowe. Obejrzymy tu kolekcją bhutańskich znaczków i kart pocztowych. W muzeum można zlecić wykonanie spersonalizowanego znaczka pocztowego z własną podobizną i wysłać z nim pamiątkowe pocztówki (należy wziąć ze sobą zdjęcie). Następnie zwiedzimy Narodowe Muzeum Włókiennictwa, gdzie zapoznamy się ze sztuką tradycyjnego tkactwa. W muzeum obejrzymy kolekcję starych tradycyjnych tkanin, bogatych w kolory i skomplikowane wzory. Podejrzymy również twórców przy pracy. Kolejnymi punktami będzie Szkoła Tradycyjnego Malarstwa Artystycznego i Rzemiosła, w której studenci odbywają sześcioletni kurs poświęcony trzynastu tradycyjnym bhutańskim sztukom i rzemiosłom oraz Muzeum Dziedzictwa Ludowego, prezentujące tradycje, kulturę materialną i styl życia mieszkańców Bhutanu. Muzeum Dziedzictwa Ludowego mieści się w trzypiętrowym, zabytkowym domu z XIX wieku. Następnie przejazd w kierunku Klasztoru Tango, który leży na północ od miasta Thimphu. Wspinaczka do klasztoru. Około godzinny trekking przez malownicze zalesione wzgórza z licznymi gigantycznymi krzewami rododendronów. Klasztor zbudowany został w formie tradycyjnej bhutańskiej fortecy – dzongu. Z klasztoru roztacza się niezwykła panorama na okolicę a atmosfera miejsca sprzyja wyciszeniu i kontemplacji. Zwiedzimy dziedziniec klasztorny oraz udostępnione dla turystów pomieszczenia. W klasztorze znajduje się Uniwersytet Buddyjski. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Thimphu. (Wysokość nad poziomem morza 2200 m - 2320 m)

Bhutan

Dzień 7. BHUTAN - Thimphu / Przełęcz Dochula / Świątynia Druk Wangyal Lhakhang / Świątynia Chimi Lhakhang / Punakha Dzong / Punakha

Po śniadaniu wyruszymy w podróż przez Przełęcz Dochula w kierunku Punakha i Wangdue. Trasa przejazdu około 75 km. W Dochula na wysokości 3100 m n.p.m. zatrzymamy się aby obejrzeć widoki i wypić tradycyjną herbatę. Przy dobrej widoczności roztacza się stąd niesamowity widok na wschodnie pasma Himalajów. Miniemy piękne 108 chortenów, zbudowanych na wzgórzu przez Jej Wysokość Ashi Dorji Wangmo Wangchuck (Królowa Matka Bhutanu). Odwiedzimy Druk Wangyal Lhakhang, świątynię słynącą z wyjątkowych i niepowtarzalnych malowideł i murali. Kontynuacja podróży do Punakha, która byłą stolica Bhutanu od 1637 do 1907 roku, tu odbyło się I Zgromadzenie Narodowe. Punakha jest nierozerwalnie związana z jednymi z najważniejszych wydarzeń w historii Bhutanu i zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych i najbardziej znaczących regionów w sercu kultury Bhutanu. Na trasie zatrzymamy się na lunch w wiosce Metsina. Następnie około półtoragodzinna wędrówka i wizyta w świątyni Chimi Lhakhang w okolicach Punakha. Świątynia wybudowana została w XV w. i związana jest z legendami o tybetańskim joginie i świętym Drugpa Kunley, nazywanym Szalonym Mnichem. Słynął on z niestandardowych metod nauczania buddyzmu poprzez śpiew, śmiech i szokujące zachowania erotyczne. Kunley był zwolennikiem kultu „pioruna mądrości” czyli fallusa. Do świątyni przybywają liczne pielgrzymki. O błogosławieństwo proszą przede wszystkim pary, które nie mogą doczekać się potomstwa. Kobiety są błogosławione poprzez uderzenie w głowę fallusem. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Punakha Dzong wzniesiony w 1637 roku u zbiegu dwóch rzek Mo Chhu i Po Chhu. Dzhong zbudowany został w miejscu, które około 800 lat wcześniej wyznaczył Guru Rinpocze. Ze względu na kunszt wykonania i niezwykłą lokalizację, dzhong uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bhutanie. Uszkodzony na przestrzeni wieków przez cztery katastrofalne pożary i trzęsienie ziemi, dzong został całkowicie odrestaurowany w ostatnich latach przez IV króla Jigme Singye Wangchucka. Punakha Dzong ma ogromne znaczenie historyczne i jest symbolem zjednoczonego Bhutanu. Następnie wybierzemy się na wycieczkę - wędrówkę przez malownicze wiejskie obszary do świątyni Khamsum Yuelley Namgyal Lhakhang. Zbudowana ona została na cześć Królestwa Bhutan przez Królową Matkę - Ashi Tsering. Świątynia znajduje się na szczycie wzgórza z malowniczym widokiem na dolinę. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Punakha. (Wysokość nad poziomem morza 2320 m - 1242 m)

Podróż do Bhutanu

Dzień 8. BHUTAN - Punakha / Thimphu / Rezerwat Motithang Takin 

Po śniadaniu podróż powrotna do Thimphu. Trasa około 75 km. Podróż około trzy godziny. Po dotarciu na miejsce złożymy wizytę w Rezerwacie Motithang Takin (Thimphu Zoo). Jest to rezerwat dzikiej przyrody utworzony dla narodowego zwierzęcia i gatunku występującego tylko w Bhutanie - takina. Pierwotnie było to mini zoo, które planowano zamknąć, a żyjące tu zwierzęta wypuścić na wolność. Takiny nie chciały jednak opuścić tych terenów. W rezultacie utworzono Rezerwat Motithang Takin. Na Narodowym Stadionie Changlimithang przyjrzymy się zawodom łuczniczym. Łucznictwo to narodowy sport Bhutanu. Po czym wyjazd na wzgórze w okolice Thimphu do miejsca zwanego Budda Point. Znajduje się tu gigantyczny posąg Buddy, wykonany z brązu i dodatkowo pozłacany. Jest trzypiętrowy i ma ponad 50 m wysokości, wewnątrz posągu znajduje się kilka kaplic. Ze wzgórza zobaczyć można przepiękną panoramę miasta Thimphu. Następnie udamy się do Tashichho Dzong, gdzie mieści się letnia rezydencja władz religijnych i świeckich Królestwa Bhutan. Zwiedzimy National Memorial Chorten. Jest to stupa poświęcona pamięci trzeciego króla Bhutanu H.M. Jigme Dorji Wangchuck, zwanego „ojcem współczesnego Bhutanu” i jednocześnie pomnik niosący przesłanie pokoju, harmonii i dobrobytu na świecie. Kolejnym punktem będzie wizyta na bazarze rzemieślników. To miejsce z wyjątkową atmosferą, gdzie kupić można lokalną sztukę i tradycyjne wyroby rzemiosła bhutańskiego. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Thimphu. (Wysokość nad poziomem morza 1242 m - 2320 m)

Dzień 9. BHUTAN - Thimphu / Paro / Klasztor Taktsang „Tygrysie gniazdo” (3120 m n.p.m.) / Drukgyel Dzong / Paro

Po śniadaniu wyjazd do Paro. Podróż potrwa około jedną godzinę. Następnie wyruszymy w wędrówkę do Klasztoru Taktsang, zwanego Tygrysie Gniazdo. Będzie to kulminacja naszej wizyty w Bhutanie. Tygrysie gniazdo usytuowane jest na krawędzi urwiska na skalnej półce 900 m nad dnem doliny. Część klasztoru wykuta jest w skałach a część dobudowana. Trasa prowadzi przez las, po drodze mijać będziemy kapliczki, młynki modlitewne i flagi rozwieszone na drzewach. Podejście jest dość strome, jednak pejzaże i przepiękny klasztor są doskonałą nagrodą za wspinaczkę. Stopniowa wspinaczka do punktu widokowego zajmie około półtorej godziny. Stąd podziwiać będziemy spektakularny widok na klasztor uczepiony klifu. Czas wolny na krótki odpoczynek i orzeźwienie w kafeterii. Następnie kontynuacja wspinaczki do Tygrysiego Gniazda, która potrwa kolejne półtorej godziny. Klasztor Taktsang (2950 m n.p.m) to ikona Bhutanu - jedno z najświętszych miejsc w kraju. Kompleks świątyń wybudowano na cześć Guru Rinpoche, któremu kraj zawdzięcza buddyzm. Legenda mówi, iż w VIII wieku Guru Rinpocze przyleciał tu na grzbiecie tygrysicy aby pokonać lokalnego demona. Medytował w tutejszej jaskini przez trzy miesiące. Od tamtej pory miejsce uznane zostało za święte i odwiedzali je liczni pielgrzymi. Pierwszy budynek kompleksu - Guru Lhakhang pochodzi z 1692 roku. W jego wewnętrzu znajduje się posąg Guru Rinpocze oraz pół-zwierzęce posągi demonicznych bóstw. Klasztor Taktsang został poważnie uszkodzony przez pożar w 1998 roku, jednak został w pełni przywrócony do dawnej świetności. Po zwiedzaniu Klasztoru Taktsang powrotna wędrówka. Następnie przejazd do ruin fortecy i klasztoru buddyjskiego - Drukgyel Dzong, pochodzącego z XVII wieku. Drukgyel Dzong - w tłumaczeniu „Zwycięska Forteca” - służył jako ważna baza obronna przed najazdami tybetańskich sił. Dzong został zniszczony przez pożar w 1951 roku a obecnie trwają prace rekonstrukcyjne. Drukgyel Dzong uważany jest za najpiękniejsze i najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Bhutanie. Wieczorem odpoczynek w tradycyjnej łaźni z gorącymi kamieni. Nocleg w hotelu w Paro. (Wysokość nad poziomem morza 2320 m - 2200 m)

Bhutan

Dzień 10. BHUTAN - Paro / NEPAL - Kathmandu / Bhaktapur

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bhutanie. Wylot z Paro do Kathmandu. Po przylocie do Kathmandu ponowne spotkanie z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wyjazd do najstarszego miasta Nepalu - Bhaktapur. Miasto między XII a XV wiekiem był stolicą Nepalu. Bhaktapur w większości zamieszkałe jest przez wyznawców hinduizmu - Newarów. Spacer po Bhaktapur, podczas którego z zewnątrz obejrzymy 55-okienny Pałac Królewski oraz między innymi Złotą Bramę, najstarszy plac Dattatreya i świątynię Njatapola. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Bhaktapur w obiekcie typu Guest House. (Wysokość nad poziomem morza 2200 m - 1400 m)

Dzień 11. NEPAL - Bhaktapur / Kathmandu - Thamel

Po śniadaniu podróż powrotna do Kathmandu. Przejazd do Thamel. Czas wolny na zakupy oraz dla chętnych fakultatywne masaże (dodatkowo płatne). Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Thamel. 

Dzień 12. 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot z Kathmandu do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3350USD

+ bilety lotnicze ok. 5000 PLN + 550 USD

Cena obejmuje:

Nepal

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kathmandu - Warszawa ok. 5000 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej lub klasztorze buddyjskim oraz obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. 150 USD)
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Zwiedzanie i atrakcje zgodnie z opisem w programie
 • Opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi nepalskiego angielskojęzycznego pilota/przewodnika turystycznego
 • Pozwolenia na trekkingi oraz permity na wjazdy do miejsc gdzie są one wymagane
 • Dwudniową terapię dźwiękiem lub zajęcia jogi
 • Wszystkie wymagane podatki i opłaty w Nepalu

Bhutan

 • Bilety lotnicze Kathmandu - Bhutan (Paro) - Kathmandu ok. 550 USD  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub pensjonatach w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. 250 USD)
 • Trzy posiłki dziennie (B / L / D)
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Zwiedzanie i atrakcje zgodnie z opisem w programie
 • Opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Pozwolenie i opłata za wjazd do Bhutanu
 • Usługi rezerwacji wiz i lotów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi bhutańskiego angielskojęzycznego przewodnika turystycznego
 • Wszystkie podatki i opłaty za usługi w Bhutanie

Nepal + Bhutan

 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów dwukrotnej wizy do Nepalu (2 x ok. 30 USD)
 • Kosztów jednorazowej opłaty wizowej do Bhutanu (ok. 40 USD)
 • Kosztów wyżywienia w Nepalu poza śniadaniami  (ok. 7-10 USD za posiłek / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków ok. 100 USD (Bhutan 70 USD / Nepal 30 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

BHUTAN NEPAL NA ZDJĘCIACH