fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Bhutan Nepal
NA DACHU ŚWIATA I WŚRÓD KWITNĄCYCH KWIATÓW
21.04.2022-
02.05.2022
10.09.2022-
21.09.2022
10.11.2022-
21.11.2022
12
dni

BHUTAN NEPAL

Na dachu świata i wśród kwitnących kwiatów

Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów - zapraszamy na autorską wyprawę w Himalaje, podczas której odwiedzimy te dwa fascynujące kraje. Nepal to doskonałe miejsce dla zapalonych alpinistów i trakkerów. Na północy kraju znajdują się najwyższe góry świata a wśród nich aż osiem z dziesięciu ośmiotysięczników. Ośnieżone szczyty Himalajów i rwące rzeki górskie graniczą na południu z malowniczymi polami ryżowymi. W czasie tych kilku niezapomnianych dni wspólnie zobaczymy fantastyczne krajobrazy i bajkowo usytuowane miasteczka i poznamy piękno tutejszej przyrody. Oprócz gór Nepal to również niesamowite bogactwo kulturowe, interesująca architektura i sztuka, wielowiekowe świątynie i oczywiście miejsce narodzin Buddy. Jest to kraj uduchowiony i mistyczny. Najważniejszą religią jest tu Hinduizm, ale dla tutejszej kultury i tradycji bardzo ważną rolę odgrywa również Buddyzm. Z obiema religiami związane są miejsca, które poznamy podczas niezwykłej wyprawy Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów. Odwiedzimy liczne klasztory i będziemy medytować wspólnie z mnichami, szukając tego, co najważniejsze w życiu. Poddamy się też słynnej terapii misami tybetańskimi. Ich dźwięki pomogą się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów.

Bhutan to małe królestwo ukryte w Himalajach, przez wiele lat zupełnie zamknięte dla turystów. W Bhutanie poznać można wciąż bardzo dobrze zachowane tradycje i kulturę tego regionu. To jedyny kraj na świecie, gdzie oficjalna religią jest buddyzm mahajany (tantryczny). W Bhutanie religia ściśle łączy się z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami. Podstawą „bhutańskiej etykiety” jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpet naciągniętych do kolan). Czorteny, flagi modlitewne, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, klasztory uczepione skał – to charakterystyczne buddyjskie symbole Bhutanu oraz istotne elementy jego krajobrazu. Najważniejszymi wydarzeniami w roku są święta religijne i święta narodowe trwające czasem kilka dni a nawet tygodni. Wyjazd Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów jest doskonałą okazją do zobaczenia olśniewających widoków Himalajów połączonych ze średniowiecznymi elementami w krajobrazie. Poznania zupełnie odmiennego od naszego stylu życia. Wizyt w klasztorach, spotkań z medytującymi mnichami i ich nieodłącznymi młynkami modlitewnymi. Kontaktu z przepiękną, dziką przyrodą, jakami pasącymi się na zielonych łąkach pod gigantycznie wielkimi rododendronami. Bhutan to kraj gdzie Szczęście Narodowe Brutto, określenie to wymyślił sam król, jest ważniejsze niż produkt krajowy brutto. To królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, ryż jest czerwony, papryczka chili to nie tylko przyprawa a gotowe danie obiadowe i gdzie olbrzymie penisy z kokardkami zdobiące mury budynków przynoszą szczęście i obfitość. Wyprawa Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów zapowiada się emocjonująco. Zapraszamy w podróż do Bhutanu i Nepalu!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BHUTAN NEPAL - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Nepalu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Rozpoczynamy wyprawę Bhutan Nepal Na Dachu Świata I Wsród Kwitnących Kwiatów.

Dzień 2. NEPAL - Kathmandu

Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer z lotniska do Klasztoru Bencien. Odpoczynek po podróży i czas wolny na aklimatyzację. Wieczorem zwiedzanie jednej z architektonicznych wizytówek Nepalu - Stupy Syambhunath. Ta buddyjska stupa zwana jest również Świątynią Małp. Wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. Stupa układa się w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Jest ona położona na szczycie wzgórza, skąd roztacza się przepiękny rozległy widok na całą Dolinę Kathmandu. Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

Kathmandu

Dzień 3. Kathmandu - Zwiedzanie i terapia misami tybetańskimi lub joga 

Wczesnym rankiem zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub zajęcia jogi (czas trwania zajęć około półtorej godziny). Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem będzie stupa Bouddhanath. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Otoczona buddyjskimi klasztorami stanowi centrum społeczności tybetańskich emigrantów. Trudnią się oni tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. Następnie spacer w kierunku hinduistycznej świątyni Pashupatinath, uważanej za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia ma kształt stupy, usytuowana jest na brzegu rzeki Bagmati. Do świątyni mogą wejść jedynie wyznawcy hinduizmu. Odwiedzający, którzy nie są hinduistami, mogą obserwować świątynię oraz odbywające się w niej obrzędy i rytuały z drugiego brzegu rzeki. Obok świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych oraz duży plac, gdzie kupić można religijne pamiątki. Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

Dzień 4. Kathmandu / Panauti / Trekking Klasztor Namobuddha

Po śniadaniu wyjazd do Panauti, podróż prowadzić będzie niezwykle malowniczą trasą. Rozpoczniemy około dwugodzinny spaceru w okolicach klasztoru Namobuddha (co oznacza Hołd Buddzie). Następnie wizyta w tybetańskim buddyjskim klasztorze Namobuddha (Thrangu Tashi Yangtse). Obecnie zamieszkuje go około dwustu pięćdziesięciu mnichów. Klasztor zbudowano na wzniesieniu, z którego roztacza się niezwykły widok na Himalaje i pola uprawne. Legenda mówi, że klasztor wybudowany został w miejscu, gdzie Budda oddał swoje życie głodującej tygrysicy i jej młodym. W zabudowaniach klasztornych znajduje się szkoła dla młodych mnichów. Wieczorem zjemy kolację wspólnie z mnichami. Nocleg w klasztorze Namobuddha.

Dzień 5. Klasztor Namobuddha / Balthali

Po śniadaniu z mnichami wybierzemy się na około trzygodzinny spacer / wycieczkę w kierunku wioski Balthali. Niezwykle pięknie usytuowana wioska, otoczona jest szczytami Himalajów i polami ryżu. Można tu kontemplować piękno nepalskiej przyrody oraz poznać różnorodność kultur i tradycji nepalskich. Mieszkańcy wioski wciąż kultywują dawne tradycje i styl życia. Przyjezdni goszczeni są przez mieszkańców w ich domostwach, dzięki czemu poznać można bliżej miejscowe zwyczaje i codzienne życie Nepalczyków. Nocleg w domu Sabina's Home w centrum wioski (lokalna nazwa to Majhatole środek wsi).

Dzień 6. BHUTAN - Paro

Transfer na lotnisko i wylot do Paro w Bhutanie. Na lotnisku spotkania z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bhutanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Paro i okolicy. Obejrzymy wiejskie domy usytuowane w Dolinie Paro, poznamy codzienne życie jej mieszkańców i rolnicze tradycje. Zjemy też tradycyjny bhutański posiłek. Następnie zwiedzimy Świątynię Jowo w Kyichu Lhakhang. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Bhutanie. Pochodzi z VII wieku i jest jedną ze 108 świątyń wybudowanych w intencji ochrony ludności przed demonem terroryzującym Himalaje, który uniemożliwiał rozprzestrzenianie się buddyzmu. W świątyni przechowywanych jest wiele relikwii, najważniejszą z nich jest posąg Jowo Siakjamuniego z VII wieku. Zwiedzimy również Rinpung Dzong, najbardziej znany i charakterystyczny dzong Bhutanu. Rinpung Dzong to jeden z najlepszych przykładów architektury dzhong istniejących na świecie. Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza „Twierdzę klejnotów”. Wejście do Dzongu prowadzi przez tradycyjny drewniany most kryty gontem, zwany Nemi Zam. Wzdłuż zewnętrznych ścian konstrukcji biegnie utwardzona kamienna ścieżka. Wiosną na dziedzińcu Rinpung Dzong odbywa się coroczny festiwal religijny, podczas którego Bhutan gości turystów z całego świata. Scenerię fortecy wykorzystał w 1993 roku Bernardo Bertolucci przy kręceniu filmu „ Mały Budda”. Obejrzymy najstarszy w Bhutanie tradycyjny most Rinpung. Wieczorem spacer po mieście Paro i możliwość zrobienia zakupów w sklepach z rękodziełem i sztuką bhutańską. Nocleg w Paro.

Bhutan

Dzień 7. Paro / Thimphu / Świątynia Tachog Lhakhang / Trekking do Klasztor Tango

Po śniadaniu wyjazd do stolicy Bhutanu - Thimphu, które położone jest 54 km od Paro. Podróż około godziny. Droga prowadzić będzie przez Chunzom (ujście rzeki Pachu, płynącej przez Dolinę Paro, Wangchu i Dolinę Thimphu). Po drodze odwiedzimy świątynię Tachog Lhakhang, która położona jest u podnóża góry Pa chu. Według legendy w XIV w. Thangtong Gyalpo - święty o niezliczonych umiejętnościach medytował w tym miejscu doznając wizji, która była inspiracją do zbudowania Tachog Lhakhang. Aby dostać się do świątyni, trzeba przejść przez most zbudowany z żelaznych łańcuchów. W świątyni obejrzeć można kilka unikalnych posągów Buddy. Następnie wyruszymy w dalszą drogę do Thimphu. Po zameldowaniu się w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie kolejnego miasta Królestwa Bhutan. Zwiedzimy Muzeum Pocztowe. Obejrzymy tu kolekcją bhutańskich znaczków i kart pocztowych. W muzeum można zlecić wykonanie spersonalizowanego znaczka pocztowego z własną podobizną i wysłać z nim pamiątkowe pocztówki (należy wziąć ze sobą zdjęcie). Następnie zwiedzimy Narodowe Muzeum Włókiennictwa, gdzie zapoznamy się ze sztuką tradycyjnego tkactwa. W muzeum obejrzymy kolekcję starych tradycyjnych tkanin, bogatych w kolory i skomplikowane wzory. Podejrzymy również twórców przy pracy. Kolejnymi punktami będzie Szkoła Tradycyjnego Malarstwa Artystycznego i Rzemiosła, w której studenci odbywają sześcioletni kurs poświęcony trzynastu tradycyjnym bhutańskim sztukom i rzemiosłom oraz Muzeum Dziedzictwa Ludowego, prezentujące tradycje, kulturę materialną i styl życia mieszkańców Bhutanu. Muzeum Dziedzictwa Ludowego mieści się w trzypiętrowym, zabytkowym domu z XIX wieku. Następnie przejazd w kierunku Klasztoru Tango, który leży na północ od miasta Thimphu. Wspinaczka do klasztoru. Około godzinny trekking przez malownicze zalesione wzgórza z licznymi gigantycznymi krzewami rododendronów. Klasztor zbudowany został w formie tradycyjnej bhutańskiej fortecy – dzongu. Z klasztoru roztacza się niezwykła panorama na okolicę a atmosfera miejsca sprzyja wyciszeniu i kontemplacji. Zwiedzimy dziedziniec klasztorny oraz udostępnione dla turystów pomieszczenia. W klasztorze znajduje się Uniwersytet Buddyjski. Nocleg w Thimphu.

Dzień 8. Thimphu / Przełęcz Dochula / Świątynia Druk Wangyal Lhakhang / Świątynia Chimi Lhakhang / Punakha Dzong / Punakha

Rano wyruszymy w podróż przez Przełęcz Dochula w kierunku Punakha. W Dochula na wysokości 3100 m n.p.m. zatrzymamy się aby obejrzeć widoki i wypić tradycyjną herbatę. Przy dobrej widoczności roztacza się stąd niesamowity widok na wschodnie pasma Himalajów. Odwiedzimy Druk Wangyal Lhakhang, świątynię słynącą z wyjątkowych i niepowtarzalnych murali. Następnie złożymy wizytę w świątyni Chimi Lhakhang w okolicach Punakha. Świątynia wybudowana została w XV w. i związana jest z legendami o tybetańskim joginie i świętym Drugpa Kunley, nazywanym Szalonym Mnichem. Słynął on z niestandardowych metod nauczania buddyzmu poprzez śpiew, śmiech i szokujące zachowania erotyczne. Kunley był zwolennikiem kultu „pioruna mądrości” czyli fallusa. Do świątyni przybywają liczne pielgrzymki. O błogosławieństwo proszą przede wszystkim pary, które nie mogą doczekać się potomstwa. Kobiety są błogosławione poprzez uderzenie w głowę fallusem. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Punakha Dzong wzniesiony w 1637 roku u zbiegu dwóch rzek Mo Chhu i Po Chhu. Dzhong zbudowany został w miejscu, które około 800 lat wcześniej wyznaczył Guru Rinpocze. Ze względu na kunszt wykonania i niezwykłą lokalizację, dzhong uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bhutanie. Wybierzemy się również na wycieczkę - wędrówkę przez malownicze wiejskie obszary do świątyni Khamsum Yuelley Namgyal Lhakhang. Zbudowana ona została na cześć Królestwa Bhutan przez Królową Matkę - Ashi Tsering. Świątynia znajduje się na szczycie wzgórza z malowniczym widokiem na dolinę. Nocleg w Punakha.

Bhutan

Dzień 9. Punakha / Thimphu / Rezerwat Motithang Takin 

Po śniadaniu powrót do Thimphu. Podróż około trzy godziny. Po dotarciu na miejsce złożymy wizytę w Rezerwacie Motithang Takin (Thimphu Zoo). Jest to rezerwat dzikiej przyrody utworzony dla narodowego zwierzęcia i gatunku występującego tylko w Bhutanie - takina. Pierwotnie było to mini zoo, które planowano zamknąć a zwierzęta wypuścić na wolność. Takiny nie chciały jednak opuścić tych terenów. W rezultacie utworzono Rezerwat Motithang Takin. Na Narodowym Stadionie Changlimithang przyjrzymy się zawodom łuczniczym. Łucznictwo to narodowy sport Bhutanu. Po czym wyjazd na wzgórze w okolice Thimphu do miejsca zwanego Budda Point. Znajduje się tu gigantyczny posąg Buddy, wykonany z brązu i dodatkowo pozłacany. Jest trzypiętrowy i ma ponad 50 m wysokości, wewnątrz posągu znajduje się kilka kaplic. Ze wzgórza zobaczyć można przepiękną panoramę miasta Thimphu. Następnie udamy się do Tashichho Dzong, gdzie mieści się letnia rezydencja władz religijnych i świeckich Królestwa Bhutan. Zwiedzimy National Memorial Chorten. Jest to stupa poświęcona pamięci trzeciego króla Bhutanu H.M. Jigme Dorji Wangchuck, zwanego „ojcem współczesnego Bhutanu” i jednocześnie pomnik niosący przesłanie pokoju, harmonii i dobrobytu na świecie. Kolejnym punktem będzie wizyta na Craft Bazaar, gdzie w wyjątkowo klimatycznym miejscu z lokalną atmosferą, kupić można lokalne dzieła sztuki i rzemiosła bhutańskiego. Nocleg w Thimphu.

Bhutan

Dzień 10. Thimphu / Paro / NEPAL - Kathmandu

Po śniadaniu wyjazd na międzynarodowe lotnisko w Paro. Wylot do Kathmandu w Nepalu. Po dotarciu do Kathmandu rozpoczniemy zwiedzanie. Pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również miastem światła. Zwiedzanie Placu Durban, którego sercem jest pałac Królewski. Obejrzymy też świątynie i stupy oraz Dom Żywej Bogini Kumari. Spacer zabytkowymi uliczkami starego miasta. Następnie przejazd do dzielnicy Thamel, gdzie znajdują się liczne lokalne restauracje, knajpki, kawiarnie i sklepy z wyrobami bhutańskimi. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera i klimat. Thamel to jeden z najstarszych rejonów stolicy. Stare budynki w całej dzielnicy zaprojektowano w stylu Newari, pierwszych mieszkańców doliny Kathmandu. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Dzień 11. Kathmandu

Po śniadaniu czas wolny na zakupy souvenirów, rękodzieła i sztuki nepalskiej. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 12.

Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800USD

+ bilety lotnicze ok. 3200 PLN i 460 USD

Cena obejmuje:

Nepal

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Kathmandu - Warszawa/ Berlin ok. 3200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych lub obiektach typu Guest House: 4 noce pokoje dwuosobowe w Katmandu (Banchen Bihar), 1 noc klasztor Namobuddha z kolacją i śniadaniem z mnichami , 1 noc pobytu w domu Sabina (kolacja i śniadanie), 1 noc w hotelu Bhaktapur Vajra lub w domu Pradhan.
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z programem
 • Opłaty wstępu podczas zwiedzania (Syambhunath, Stupa Bouddhanath, Świątynia Pashupatinath, Plac Patan Darbar i Światowe Dziedzictwo Bhaktapur)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę nepalskiego angielskojęzycznego przewodnika turystycznego
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc gdzie są one wymagane
 • Dwudniową terapię dźwiękiem lub Jogę
 • Koszty wizy do Nepalu
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Wszystkie podatki w Nepalu
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Bhutan:

 • Bilety lotnicze Kathmandu - Bhutan (Paro) - Kathmandu ok. 460 USD  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* lub pensjonatach w pokojach dwuosobowych. Thimphu - Tara Phendeyling lub podobny, Punakha - rezydencja Punakha lub podobny, Paro - Khangkhu Resort w pokojach dwuosobowych
 • Trzy posiłki dziennie (B / L / D)
 • Transport i zwiedzanie zgodnie z programem podróży, pojazdy do wykorzystania w zależności od wielkości grupy
 • Pozwolenie na wjazd do Bhutanu
 • Usługi rezerwacji wiz i lotów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę bhutańskiego angielskojęzycznego przewodnika turystycznego
 • Opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Wszystkie podatki i opłaty za usługi w Bhutanie

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów jednorazowej opłaty wizowej do Bhutanu ok. 40 USD
 • Kosztów wyżywienia w Nepalu - o ile nie jest wymienione w programie (około 5 USD za posiłek / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 50 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

BHUTAN NEPAL NA ZDJĘCIACH