fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal - Bhutan NA DACHU ŚWIATA I WŚRÓD KWITNĄCYCH KWIATÓW
28.03.2020
-
08.04.2020
12
dni

Na dachu świata i wśród kwitnących kwiatów

Zapraszamy na autorską podróż w Himalaje, podczas której odwiedzimy dwa górzyste kraje, czyli Nepal i Bhutan .

 

 

 

Bhutan - królestwo ukryte w Himalajach

Bhutan to małe królestwo ukryte w Himalajach. W Bhutanie wciąż można zobaczyć bardzo dobrze zachowane tradycje i kulturę tego regionu. Dlaczego? Gdyż to małe państewko przez wiele lat było zamknięte dla turystów ze świata. Nie jest to zwyczajne miejsce. To królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, gdzie ryż jest czerwony i gdzie papryczka chili to nie tylko przyprawy, ale gotowe danie obiadowe, a... olbrzymie penisy z kokardkami zdobią mury budynków.

Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie buddyzm mahajany (tantryczny) jest oficjalna religią. Religia łączy się tu z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami, tworząc „bhutańską etykietę”, której podstawą jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpety naciągnięte do kolan). Czorteny, flagi modlitewne, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, klasztory uczepione skał – to symbole buddyjskie tak charakterystyczne dla krajobrazów tego himalajskiego królestwa.

Bhutan to kraj gdzie Szczęście Narodowe Brutto, określenie to wymyślił sam król, jest ważniejsze niż produkt krajowy brutto. Turystyka w Bhutanie jest wyjątkowa. Goście z zagranicy muszą zapłacić minimum 200 dolarów dziennie, co czyni go jednym z najdroższych krajów do odwiedzenia. Taryfa dzienna ok 210-240 USD za dzień obejmuje takie usługi jak: zakwaterowanie, wyżywienie, transport lądowy w Bhutanie, usługi przewodników i tragarzy, zwierzęta juczne wykorzystywane przy trekkingach, a również podatek państwowy. Bhutan jest okazją do zobaczenia innego sposobu życia, pięknych widoków Himalajów z „elementami” w krajobrazie czasów średniowiecza, klasztorów z medytującymi mnichami i ich odwiecznymi młynkami, jakami wypasanymi na zielonych łąkach pod gigantycznie wielkimi Rododendronami. Bhutan to kraj bezpieczny: nie ma zabójstw, kradzieży, żebraków na ulicy. Bhutan to również kraj o drugim obliczu: problemów gospodarczych, trudnego życia, wieśniaków, którzy wszystkie prace polowe wykonują ręcznie. Przemysł praktycznie nie istnieje, jest znikoma produkcja energii z wiatraków i dochody z przelotów międzynarodowymi liniami Druk Air. Najważniejszym wydarzeniem w roku są święta religijne i święta narodowe, które trwają po kilka dni, a czasem tygodni.

 

 

Atrakcje Nepalu

Nepal to miejsce dla zapalonych alpinistów i trekkerów. Na północy tego kraju znajdują się najwyższe góry na świecie – aż 8 z 10 ośmiotysięczników. Ośnieżone szczyty górskie stykają się w tym miejscu z polami ryżowymi i rwącymi rzekami. Niestety część górzystych regionów Nepalu jest zamknięta dla turystów, na szczęście do niektórych miejsc dostaniemy się bez problemu. Otwarte są między innymi rejony Annapurny, Langtang, Dhaulagiri i Everest. Za najbardziej widowiskowy z nich uchodzi region Pokhary – i z tego powodu chętnie przybywają tu turyści. Znajduje się tu między innymi Obszar Chroniony Annapurny. W jego skład wchodzi masyw Annapurna, a także doliny rzek Marsyagandi oraz Kali Gandaki.

W trakcie naszej podróży kilka noclegów spędzimy w klasztorach. Doświadczymy również terapii misami tybetańskimi oraz profesjonalnych masaży.

Wyprawa zapowiada się emocjonująco!

 

 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Nepal i Bhutan wyprawa - plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Polski do Nepalu
Pakujemy walizki i w drogę!
Wieczorem spacer wokół Stupy Syambhunath, zwanej także świątynią małp – wpisanej na listę UNESCO w 1979r. Jest ona położona na szczycie wzgórza, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Układa się ona w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Wieczorem masaż. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.
Wczesnym rankiem będziemy mieć zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem (misami tybetańskimi) lub zajęcia jogi (czas trwania ok. 1:30). Poprzez terapię uzdrawiania dźwiękiem lub zajęcia jogi uczymy się, jak możemy otworzyć naszą czakrę i aktywować martwe komórki w naszym ciele. Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie. Zaczynamy od stupy Bouddhanath, zwanej także wioską uchodźców tybetańskich, oddalonej o 7 km od naszego klasztoru. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Następnie idziemy do świątyni Pashupatinath. To jest święta pielgrzymka Śiwa. Tam możemy zobaczyć kremację i niektóre hinduskie czynności rytualne. Wieczorem masaż. Nocleg w klasztorze Benchen Bihar
Po śniadaniu z mnichami, udajemy się do wioski Balthali. Trwa to ok. 3 godziny. Dziś nocujemy w domu Sabina. Sabina's Home stay znajduje się w środku wioski, jego lokalna nazwa nosi nazwę Majhatole (środek wsi). Ta spokojna wioska otoczona jest zielonymi wzgórzami i typowymi polami ryżu. Balthali to miejsce, w którym możemy zaobserwować różnorodność kultury i przyrody. Jego mieszkańcy kultywują dawne tradycje i styl życia. Kiedy odwiedzający przyjeżdżają do tePo śniadaniu jedziemy do Panauti, które jest 34 km od Thamel. robimy spacer około 3 godzin do klasztoru Namobuddha. Klasztor Thrangu Tashi Yangtse (klasztor Namobuddha) to klasztor buddyzmu tybetańskiego oddalony o około 40 km na południowy wschód od stolicy Nepalu Kathmandu i 2,3 km od Manegaun, wioski Tamang / Dalit. Leży na szczycie wzgórza w shyampati vdc. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia i centrum turystyki. Główne święta obchodzone tutaj to kartik purnima i Buddha jayanti. Według legendy, 6000 lat temu, książę (Mahasatwo / Ngingdui Tshenpo), na szczycie wzgórza, patrząc na dżunglę, odkrył leżącą w pobliżu skały tygrysicę. Bardzo szybko zdał sobie sprawę, że tygrysica umierała z głodu, gdy jej pięć małych dzieci wciąż ssało od niej mleko, a przeżycie dzieci zależy od matki. W akcie miłości i współczucia Mahasatwo postanowił oddać swoje życie tygrysicy i pociął swoje ciało. Tygrysica przyjęła ofiarę od księcia i zostawiła tylko kości. Kości księcia zostały sprowadzone do wioski i pochowane w grobie, który jest stupą Namo Buddy. Około 3500 lat później Budda Gautam przybył do wioski Sange da Fyafulsa. Przeszedł 3 razy po Stupie, zanim ogłosił, że jest reinkarnacją księcia Mahasatwo. To był moment, w którym Gautam Buddha przemianował tę wioskę, która odtąd nazywa się Namo Buddha, co oznacza Hołd Buddzie. Od momentu założenia przez V.V. Khenchen Thrangu Rinpocze w 1978 roku klasztor urósł tak, że dziś jest domem dla ponad 250 mnichów. Wieczorem posiłek z mnichami.
Transfer z lotniska do hotelu w Paro. Zakwaterowanie. Następnie zwiedzamy miasto, w programie: • Domy wiejskie w Dolinie Paro. Odwiedzimy takie miejsc, która pozwoli nam na zapoznaniem się ze stylem życia rolnika, zjemy także prawdziwy bhutański posiłek • Świątynia Kyichu. Jedna z 108 świątyń zbudowanych w VII wieku przez króla Tybetu Songstena Gampo. Legenda mówi, że gigantyczny demon leżał na całym obszarze Tybetu i Himalajów, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się buddyzmu. Aby go pokonać, król Songtsen Gampo postanowił zbudować 108 świątyń, które zostaną umieszczone we wszystkich punktach jego ciała. • Rinpung Dzong, klasztor zbudowany w 1645 r. w celu obrony doliny przed najeźdźcami tybetańskimi. Dzong jest obecnie używany jako centrum administracyjne i szkoła dla mnichów. Następnie zejdziemy do mostu Rimpung (tradycyjny most), najstarszego w Bhutanie. Wieczorem spacer po mieście Paro i możliwość zrobienia zakupów w sklepach z rękodziełem w Bhutanie. Kolacja i nocleg w hotelu w Paro
Po śniadaniu jedziemy do Thimphu, które leży 54 km od Paro i trwa ok. godziny. Droga prowadzi przez Chunzom (ujście Pachu - rzeki płynącej przez dolinę Paro i Wangchu i przepływającą przez dolinę Thimphu). Po drodze odwiedzimy świątynię Tachog Lhakhang. XIV-wieczna świątynia położona jest u podnóża góry Pa chu, przy autostradzie Paro-Thimphu, zbudowana została przez wielkiego mistrza architekta Thangtong Gyalpo, można w niej zobaczyć kilka unikalnych posągów. Aby dostać się do świątyni, trzeba przejść przez most zbudowany z żelaznych łańcuchów. Po przejściu przez Chunzom, który jest połączeniem rzek Paro i Thimphu, droga prowadzi wzdłuż Wangchu (rzeka Thimphu) do doliny Thimphu. Po zameldowaniu się w hotelu, udajemy się na dalsze zwiedzanie: • Muzeum pocztowe w Bhutanie - muzeum opowiada o rozwoju i rozwoju Bhutanu poprzez ewolucję komunikacji i systemu pocztowego w kraju. Można zrobić sobie spersonalizowane bhutańskie znaczki pocztowe z własnym zdjęciem na nich (należy wziąć ze sobą zdjęcie). Takie znaczki można nakleić na kartę pocztowa i wysłać. • Narodowe Muzeum Włókiennictwa, które jest doskonałym miejscem, aby zobaczyć sztukę tradycyjnego tkactwa, obejrzeć kolekcję starych tkanin, które są bogate w kolory i wzory. Będzie można zobaczyć też tkaczy przy pracy i zaobserwować w jaki sposób powstają na tkaninie bardzo skomplikowane wzory • Szkoła Tradycyjnego Malarstwa Artystycznego i Rzemiosła, w której studenci odbywają sześcioletni kurs poświęcony 13 tradycyjnym sztukom i rzemiosłom w Bhutanie. • Muzeum Dziedzictwa Ludowego - żywe muzeum wiejskiego życia, które zapewnia odwiedzającym i turystom fascynujący wgląd w kulturę materialną i styl życia Bhutanu. Muzeum Dziedzictwa Ludowego mieści się w trzypiętrowym, tradycyjnym domu z XIX wieku. Po obiedzie w Thimphu, przemieszczamy się (ok. 40 minut) do obozu macierzystego klasztoru Tango, który leży na północ od miasta Thimphu. Zabieramy ze sobą prowiant na piknik. Z obozu bazowego, który jest końcem autostrady, wspinamy się do klasztoru przez las pełen dębów i pięknych drzew, a także drzewka rododendronów. Położenie klasztoru w Tango miało religijne znaczenie od XII wieku, kiedy to było to miejsce kultu buddyjskich mnichów, którzy przenieśli szkołę Buddy Drukpa Kagyupa do Bhutanu. Klasztor Tango został zbudowany w 1689 roku przez Gyalse Tenzin Rabgyal. Trzypiętrowy budynek został skonstruowany przy pomocy miejscowych i został ukończony w ciągu dwóch miesięcy. Obecnie Klasztor Tanga jest ośrodkiem wyższych studiów dla mnichów. Widok z niego zapiera dech w piersiach. W tym miejscu można doświadczyć całkowitego pokoju i spokoju. Po zwiedzeniu klasztoru wracamy na drogę, a następnie wracamy do Thimphu. Nocleg w Thimphu.
Po śniadaniu przejazd do Punakha, która jest 71 km od Thimphu i trwa 2:30, na trasie pokonamy przełęcz Dochula 3 140 m. Na czystym wiosennym niebie można podziwiać panoramiczny widok na pasmo górskie Himalajów. Następnie przejdziemy przez piękne 108 chortenów, zbudowanych na wzgórzu przez Jej Wysokość Ashi Dorji Wangmo Wangchuck (Królowa Matka Bhutanu) dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia Jego Królewskiej Mości, Króla Bhutanu. Odwiedzimy także Druk Wangyal Lhakhang (klasztor), który został zbudowany przez Ashi Dorji Wangmo Wangchuck (Królowa Matka Bhutanu) jako hołd dla Jego Królewskiej Mości czwartego króla Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck i sił zbrojnych po tym, jak Jego Wysokość poprowadził udaną operację przeciwko indyjskim bojownikom, którzy okupowali pewne obszary Bhutanu. Galeria Druk Wangyal Lhakhang ma piękne malowidła przedstawiające niektóre ważne wydarzenia z czasów królów Bhutanu. Jest to wyjątkowa cecha tego klasztoru, której nie ma żaden inny w Bhutanie. Następnie jedziemy do Punakha. Punakha jest nierozerwalnie związany z jednymi z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii Bhutanu i zasługuje na swoją reputację jako jednego z najpiękniejszych i najbardziej znaczących regionów w sercu kultury Bhutanu. Punakha był stolicą Bhutanu od 1637 do 1907 roku i odbyło się tam 1. Zgromadzenie Narodowe. Dzong ma historyczne znaczenie i jest symbolem zjednoczonego Bhutanu. Po drodze zatrzymamy się na lunch w wiosce Metsina, a następnie odwiedzimy Klasztor Szaleńca DevineChhimi Lhakhang, znany ze swojej kaplicy płodności, gdzie można otrzymać specjalne błogosławieństwo płodności. Następnie odwiedzimy Punakha Dzong, położone na wyspie Pho - Chu (rzeka męska) i Mochu (rzeka żeńska). Dzong został zbudowany w 1637 r. przez Zhabdrunga Ngałanga Namgyala (osobę, która uległ Bhutanowi), aby służyć jako religijna i administracyjna siedziba regionu. To tutaj w XVII wieku wprowadzono podwójny system rządów, a w 1907 r. Na tronie zasiadł pierwszy King Gongsar Ugyen Wangchuck. Uszkadzany przez wieki, przez cztery katastrofalne pożary i trzęsienie ziemi, dzong został w pełni odrestaurowany w ostatnich latach przez czwartego króla Jigme Singye Wangchuck. W dzongu widać najwyższe standardy w stolarce. W drodze przez górną dolinę Punakha, wybierzemy się na wędrówkę przez wiejskie farmy do pięknej Khamsum Yuelley Namgyal Lhakhang (świątyni) zbudowanej przez Ashi Tsheringa Yangdona Wangchuck (królowa matka Bhutanu), aby uzyskać pokój i stabilność w tym nieustannie zmieniającym się świecie. Ta świątynia znajduje się na szczycie wzgórza z widokiem na dolinę poniżej. Powolne dojście do świątyni zajmuje około godziny, jednak widoki z niej są niesamowite. Nocleg w Hotelu Punakha
Po śniadaniu przejazd do Thimphu, który jest 71 km od Punakha (2:30 godz.). Po lunchu zobaczymy: • Takin Preserve, w którym znajduje się narodowe zwierzę Takin, które można znaleźć tylko w Bhutanie. Jest to niezwykle rzadki członek z rodziny kozłów. Zwierzęta te występują w stadach na bardzo dużych wysokościach (13,125 stóp i więcej), żywią się trawą i bambusem. Mogą ważyć nawet 550 funtów. • Obejrzymy Archery - łucznictwo (narodowy sport w Bhutanie) na Narodowym Stadionie Changlimithang. • Kuenselphodrang (powszechnie zwany jako Buddha Point), gdzie na wzgórzu z widokiem na dolinę Thimphu wznosi się największy posąg Buddy w tym kraju, gdzie można podziwiać wspaniałe doliny Thimphu i górskie szczyty • Tashichhoe Dzong, forteca chwalebnej religii. Został zbudowany w 1641 roku przez habdrung Ngawang Namgyel i został zrekonstruowany w obecnej formie przez zmarłego króla, Jego majestatu Jigme Dorji Wangchuck w latach 1962-1969. Budynek mieści sekretariat, salę tronową i biuro króla oraz centrum mnichów. • National Memorial Chorten, chorten dosłownie oznacza "siedzibę wiary", a buddyści często nazywają takie pomniki "umysłem Buddy". Można tam spotkać wielu starszych mieszkańców miasta. • Craft Bazaar - jedno miejsce, w którym można obserwować kulturę Bhutanu i kupić lokalne dzieła sztuki i rzemiosła. Na 80 stoiskach znajdują się wszystkie aspekty tradycyjnej sztuki i rzemiosła Bhutanu. Na tym bazarze rzemieślnicy i artyści z całego kraju wystawiają i sprzedają swoje rękodzieło. Odwiedzimy także inne sklepy z rękodziełem w Thimphu. Nocleg w Thimphu
Po śniadaniu przejazd na międzynarodowe lotnisko w Paro i wylot do Katmandu. Następnie udajemy się na zwiedzanie obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. W planie jest zwiedzanie placu Patan Darbar, zwanego też miastem światła i wioską Khokana i Bungmati Newari. Nocleg w Kathmandu na Thamelu.
Zakupowe szaleństwo na Thamelu. Po południu transfer na lotnisko i wylot do Polski
Zakończenie wyprawy

2.600USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

Nepal:

 • Zakwaterowanie: pokoje 2-osobowe w Katmandu (Banchen Bihar) , klasztor Namobuddha z kolacją i śniadaniem z mnichami, Thamel . Klasa miejsc noclegowych 3*
 • Transport prywatnymi samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Opłaty za wstępy podczas zwiedzania (Syambhunath, stupa Bouddhanath, świątynia Pashupatinath, plac Patan Darbar i światowe dziedzictwo Bhaktapur)
 • Wiza Nepal online
 • Mówiący w języku angielskim nepalski przewodnik turystyczny
 • Polski pilot
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc jeśli są one wymagane
 • Terapia dźwiękiem
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszystkie podatki w Nepalu i Bhutanie
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne ( Koszty leczenia: 50.000 euro, NNW: 15 000 zł)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Foto i video materiał z podróży

Bhutan:

 • Pozwolenie na wjazd do Bhutanu
 • Wszystkie noclegi w hotelach stylowych *3+ - Thimphu: Tara Phendeyling / podobny, Punakha: rezydencja Punakha / podobne, Paro: Khangkhu Resort
 • Zakwaterowanie twin sharing /double
 • Usługi rezerwacji wiz i lotów
 • Mówiący w języku angielskim bhutański przewodnik turystyczny
 • Polski pilot
 • Transport i zwiedzanie zgodnie z planem podróży, pojazdy do wykorzystania w zależności od wielkości grupy
 • Wszystkie codzienne posiłki (B / L / D)
 • Wszystkie bilety wstępu wg programu
 • Wszystkie podatki i opłata za usługę
 • Wszystkie opłaty za wstęp do zabytków wymienionych w planie podróży
 • Foto i video materiał z podróży

Cena nie obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Kathmandu-Warszawa (około 3200 PLN do rozliczenia)
 • Przelot (Kathmandu-Bhutan (Paro)-Kathmandu) 460 USD
 • Jednorazowa opłata wizowa Bhutanu 40 USD
 • W Nepalu wyżywienie, o ile nie jest w programie (max 5 USD za jeden posiłek)
 • Napiwki (około 50 USD)

 

Galeria zdjeć z Bhutanu