fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal - Bhutan wyprawa
03.10-17.10.2019
-
24.04-10.05.2020
15
dni

Na dachu świata i wśród kwitnących kwiatów

Zapraszamy na autorską podróż w Himalaje, podczas której odwiedzimy dwa górzyste kraje, czyli Nepal i Bhutan - wyprawa zapowiada się emocjonująco!

 

 

Atrakcje Nepalu

Nepal to miejsce dla zapalonych alpinistów i trekkerów. Na północy tego kraju znajdują się najwyższe góry na świecie – aż 8 z 10 ośmiotysięczników. Ośnieżone szczyty górskie stykają się w tym miejscu z polami ryżowymi i rwącymi rzekami. Niestety część górzystych regionów Nepalu jest zamknięta dla turystów, na szczęście do niektórych miejsc dostaniemy się bez problemu. Otwarte są między innymi rejony Annapurny, Langtang, Dhaulagiri i Everest. Za najbardziej widowiskowy z nich uchodzi region Pokhary – i z tego powodu chętnie przybywają tu turyści. Znajduje się tu między innymi Obszar Chroniony Annapurny. W jego skład wchodzi masyw Annapurna, a także doliny rzek Marsyagandi oraz Kali Gandaki.

Turyści chętnie odwiedzają również Park Narodowy Langtang, w którego skład wchodzi jedna z ciekawszych nepalskich dolin. Przez park przepływają rzeki Naravani, Rapti i Reu, a wilgotne tereny sprzyjają rozrostowi bawełny, jedwabiu i drzew sezamowych. W tym miejscu można spotkać najsłynniejsze zwierzęta tego regionu świata – tygrysa bengalskiego i nosorożca indyjskiego.

 

Bhutan - królestwo ukryte w Himalajach

Bhutan to małe królestwo ukryte w Himalajach. W Bhutanie wciąż można zobaczyć bardzo dobrze zachowane tradycje i kulturę tego regionu. Dlaczego? Gdyż to małe państewko przez wiele lat było zamknięte dla turystów ze świata. Nie jest to zwyczajne miejsce. To królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, gdzie ryż jest czerwony i gdzie papryczka chili to nie tylko przyprawy, ale gotowe danie obiadowe, a... olbrzymie penisy z kokardkami zdobią mury budynków.

Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie buddyzm mahajany (tantryczny) jest oficjalna religią. Religia łączy się tu z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami, tworząc  „bhutańską etykietę”, której podstawą jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpety naciągnięte do kolan). Czortemy, flagi modlitewne, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, klasztory uczepione skał – to symbole buddyjskie tak charakterystyczne dla krajobrazów tego himalajskiego królestwa.

 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Nepal i Bhutan wyprawa - plan podróży:

Dzień 0 - Wylot z Polski do Nepalu
Pakujemy walizki i w drogę!
Wieczorem spacer wokół Stupy Syambhunath, zwanej także świątynią małp – wpisanej na listę UNESCO w 1979r. Jest ona położona na szczycie wzgórza, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Układa się ona w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.
Wczesnym rankiem będziemy mieć zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem (misami tybetańskimi) lub zajęcia jogi (czas trwania ok. 1:30). Poprzez terapię uzdrawiania dźwiękiem lub zajęcia jogi uczymy się, jak możemy otworzyć naszą czakrę i aktywować martwe komórki w naszym ciele.

Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie. Zaczynamy od stupy Bouddhanath, zwanej także wioską uchodźców tybetańskich, oddalonej o 7 km od naszego klasztoru. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Następnie idziemy do świątyni Pashupatinath. To jest święta pielgrzymka Śiwa. Tam możemy zobaczyć kremację i niektóre hinduskie czynności rytualne.

Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.

Kolejny dzień zaczynamy od terapii uzdrawiania dźwiękiem lub zajęć jogi. Po śniadaniu zobaczymy Patan Darbar, które jest również nazywane miastem światła. Następnie udamy się do Thamel na zakupy. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.
Po śniadaniu jedziemy do Panauti, które jest położone 34 km od Thamel. Po drodze zatrzymamy się przy klasztorze Namobuddha na 2 godzonny spacer. Klasztor Thrangu Tashi Yangtse jest tybetańskim klasztorem buddyjskim, położonym około 40 km (drogą) na południowy wschód od stolicy Nepalu - Katmandu i 2,3 km od Manegaun, wioski Tamang / Dalit. Leży na szczycie wzgórza w shyampati vdc. Jest jednym z najpiękniejszych klasztorów. Główne festiwale i święta jakie obchodzi się tutaj to kartik purnima i Buddha jayanti.

Według starej legendy, 6000 lat temu, książę (Mahasatwo / Ngingdui Tshenpo), stojąc na szczycie wzgórza i patrząc na dżunglę, zobaczył tygrysicę leżącą w pobliżu skały. Bardzo szybko zdał sobie sprawę, że tygrysica umrze z głodu wraz z pięcioma młodymi, które wciąż od niej ssą mleko. Zatem życie dzieci zależy od matki. Mahasatwo, postanawia oddać swoje życie w imię miłości i współczucia. Więc książę Mahasatwo tnie swoje ciało, by tygrysica mogła posmakować ciepłą krew w ustach, a smak krwi dodaje apetytu głodnej rodzinie. Tygrysica przyjmuje ofiarę od księcia. Pozostawia tylko kości. Kości księcia zostały sprowadzone z powrotem do wioski i pochowane w grobowcu, będącym prawdziwą stupą Buddy Namo. Około 3500 lat później Budda Gautam przybył do wioski Sange da Fyafulsa, prowadził 3 wycieczki po Stupie, zanim ogłosił, że jest reinkarnacją księcia Mahasatwa. W tym momencie Gautam Buddha zmienił nazwę tej wioski, która odtąd nazywa się Namo Buddha, co znaczy Hołd dla Buddy. Ponieważ została założona przez V.V. Khenchen Thrangu Rinpocze w 1978 roku klasztor urósł tak, że dziś jest domem dla ponad 250 mnichów. Dzisiejszego wieczoru zjemy kolację razem z mnichami.

Nocleg w klasztorze Namobuddha.

Po śniadaniu z mnichami, wychodzimy na spacer po wiosce Balthali. Trwa to ok. 3 godziny. Dziś nocujemy w domu Sabina. Sabina's Home stay znajduje się w środku wioski, jego lokalna nazwa nosi nazwę Majhatole (środek wsi). Ta spokojna wioska otoczona jest zielonymi wzgórzami i typowymi polami ryżu. Balthali to miejsce, w którym możemy zaobserwować różnorodność kultury i przyrody. Jego mieszkańcy kultywują dawne tradycje i styl życia. Kiedy odwiedzający przyjeżdżają do tej wioski i mieszkają z naszymi rodzinami, naprawdę cieszą się z możliwości poznania miejscowych ludzi i dzielenia się z codziennym życiem. Z wioski jest widok na ośnieżone szczyty Himalajów.

Nocleg w Sabinas` home.

Po śniadaniu ruszamy do Khopasi, gdzie czeka na nas transport. Dziś jedziemy do starego miasta zwanego Bhaktapur. Bhaktapur jest najstarszym miastem Nepalu. Pomiędzy XII a XV w. był stolicą Nepalu. Bhaktapur jest charakterystyczny dla hinduizmu, znajduje się tam wiele pomników Hindusów, jak również miejsc charakterystycznych dla życia Newari, tj. Plac Poezji, świątynia Nathapol, 55 okien, brama Goden, plac Datrayi.

Nocleg w Bhaktapur.

Transfer z lotniska do hotelu w Paro. Zakwaterowanie. Następnie zwiedzamy miasto, w programie:

 • Domy wiejskie w Dolinie Paro. Odwiedzimy takie miejsc, która pozwoli nam na zapoznaniem się ze stylem życia rolnika, zjemy także prawdziwy bhutański posiłek
 • Świątynia Kyichu. Jedna z 108 świątyń zbudowanych w VII wieku przez króla Tybetu Songstena Gampo. Legenda mówi, że gigantyczny demon leżał na całym obszarze Tybetu i Himalajów, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się buddyzmu. Aby go pokonać, król Songtsen Gampo postanowił zbudować 108 świątyń, które zostaną umieszczone we wszystkich punktach jego ciała.
 • Rinpung Dzong, klasztor zbudowany w 1645 r. w celu obrony doliny przed najeźdźcami tybetańskimi. Dzong jest obecnie używany jako centrum administracyjne i szkoła dla mnichów. Następnie zejdziemy do mostu Rimpung (tradycyjny most), najstarszego w Bhutanie. Wieczorem spacer po mieście Paro i możliwość zrobienia zakupów w sklepach z rękodziełem w Bhutanie.
Kolacja i nocleg w hotelu w Paro
Po śniadaniu jedziemy do Thimphu, które leży 54 km od Paro i trwa ok. godziny. Droga prowadzi przez Chunzom (ujście Pachu - rzeki płynącej przez dolinę Paro i Wangchu i przepływającą przez dolinę Thimphu). Po drodze odwiedzimy świątynię Tachog Lhakhang. XIV-wieczna świątynia położona jest u podnóża góry Pa chu, przy autostradzie Paro-Thimphu, zbudowana została przez wielkiego mistrza architekta Thangtong Gyalpo, można w niej zobaczyć kilka unikalnych posągów. Aby dostać się do świątyni, trzeba przejść przez most zbudowany z żelaznych łańcuchów.

Po przejściu przez Chunzom, który jest połączeniem rzek Paro i Thimphu, droga prowadzi wzdłuż Wangchu (rzeka Thimphu) do doliny Thimphu. Po zameldowaniu się w hotelu, udajemy się na dalsze zwiedzanie:

 • Muzeum pocztowe w Bhutanie - muzeum opowiada o rozwoju i rozwoju Bhutanu poprzez ewolucję komunikacji i systemu pocztowego w kraju. Można zrobić sobie spersonalizowane bhutańskie znaczki pocztowe z własnym zdjęciem na nich (należy wziąć ze sobą zdjęcie). Takie znaczki można nakleić na kartę pocztowa i wysłać.
 • Narodowe Muzeum Włókiennictwa, które jest doskonałym miejscem, aby zobaczyć sztukę tradycyjnego tkactwa, obejrzeć kolekcję starych tkanin, które są bogate w kolory i wzory. Będzie można zobaczyć też tkaczy przy pracy i zaobserwować w jaki sposób powstają na tkaninie bardzo skomplikowane wzory
 • Szkoła Tradycyjnego Malarstwa Artystycznego i Rzemiosła, w której studenci odbywają sześcioletni kurs poświęcony 13 tradycyjnym sztukom i rzemiosłom w Bhutanie.
 • Muzeum Dziedzictwa Ludowego - żywe muzeum wiejskiego życia, które zapewnia odwiedzającym i turystom fascynujący wgląd w kulturę materialną i styl życia Bhutanu. Muzeum Dziedzictwa Ludowego mieści się w trzypiętrowym, tradycyjnym domu z XIX wieku.

Po obiedzie w Thimphu, przemieszczamy się (ok. 40 minut) do obozu macierzystego klasztoru Tango, który leży na północ od miasta Thimphu. Zabieramy ze sobą prowiant na piknik. Z obozu bazowego, który jest końcem autostrady, wspinamy się do klasztoru przez las pełen dębów i pięknych drzew, a także drzewka rododendronów. Położenie klasztoru w Tango miało religijne znaczenie od XII wieku, kiedy to było to miejsce kultu buddyjskich mnichów, którzy przenieśli szkołę Buddy Drukpa Kagyupa do Bhutanu. Klasztor Tango został zbudowany w 1689 roku przez Gyalse Tenzin Rabgyal. Trzypiętrowy budynek został skonstruowany przy pomocy miejscowych i został ukończony w ciągu dwóch miesięcy. Obecnie Klasztor Tanga jest ośrodkiem wyższych studiów dla mnichów. Widok z niego zapiera dech w piersiach. W tym miejscu można doświadczyć całkowitego pokoju i spokoju. Po zwiedzeniu klasztoru wracamy na drogę, a następnie wracamy do Thimphu.

Nocleg w Thimphu.

Po śniadaniu przejazd do Punakha, która jest 71 km od Thimphu i trwa 2:30, na trasie pokonamy przełęcz Dochula 3 140 m. Na czystym wiosennym niebie można podziwiać panoramiczny widok na pasmo górskie Himalajów. Następnie przejdziemy przez piękne 108 chortenów, zbudowanych na wzgórzu przez Jej Wysokość Ashi Dorji Wangmo Wangchuck (Królowa Matka Bhutanu) dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia Jego Królewskiej Mości, Króla Bhutanu.

Odwiedzimy także Druk Wangyal Lhakhang (klasztor), który został zbudowany przez Ashi Dorji Wangmo Wangchuck (Królowa Matka Bhutanu) jako hołd dla Jego Królewskiej Mości czwartego króla Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck i sił zbrojnych po tym, jak Jego Wysokość poprowadził udaną operację przeciwko indyjskim bojownikom, którzy okupowali pewne obszary Bhutanu. Galeria Druk Wangyal Lhakhang ma piękne malowidła przedstawiające niektóre ważne wydarzenia z czasów królów Bhutanu. Jest to wyjątkowa cecha tego klasztoru, której nie ma żaden inny w Bhutanie.

Następnie jedziemy do Punakha. Punakha jest nierozerwalnie związany z jednymi z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii Bhutanu i zasługuje na swoją reputację jako jednego z najpiękniejszych i najbardziej znaczących regionów w sercu kultury Bhutanu. Punakha był stolicą Bhutanu od 1637 do 1907 roku i odbyło się tam 1. Zgromadzenie Narodowe. Dzong ma historyczne znaczenie i jest symbolem zjednoczonego Bhutanu.

Po drodze zatrzymamy się na lunch w wiosce Metsina, a następnie odwiedzimy Klasztor Szaleńca DevineChhimi Lhakhang, znany ze swojej kaplicy płodności, gdzie można otrzymać specjalne błogosławieństwo płodności.

Następnie odwiedzimy Punakha Dzong, położone na wyspie Pho - Chu (rzeka męska) i Mochu (rzeka żeńska). Dzong został zbudowany w 1637 r. przez Zhabdrunga Ngałanga Namgyala (osobę, która uległ Bhutanowi), aby służyć jako religijna i administracyjna siedziba regionu. To tutaj w XVII wieku wprowadzono podwójny system rządów, a w 1907 r. Na tronie zasiadł pierwszy King Gongsar Ugyen Wangchuck. Uszkadzany przez wieki, przez cztery katastrofalne pożary i trzęsienie ziemi, dzong został w pełni odrestaurowany w ostatnich latach przez czwartego króla Jigme Singye Wangchuck. W dzongu widać najwyższe standardy w stolarce.

W drodze przez górną dolinę Punakha, wybierzemy się na wędrówkę przez wiejskie farmy do pięknej Khamsum Yuelley Namgyal Lhakhang (świątyni) zbudowanej przez Ashi Tsheringa Yangdona Wangchuck (królowa matka Bhutanu), aby uzyskać pokój i stabilność w tym nieustannie zmieniającym się świecie. Ta świątynia znajduje się na szczycie wzgórza z widokiem na dolinę poniżej. Powolne dojście do świątyni zajmuje około godziny, jednak widoki z niej są niesamowite.

Nocleg w Hotelu Punakha.

Po śniadaniu przejazd do Thimphu, który jest 71 km od Punakha (2:30 godz.). Po lunchu zobaczy:

 • Takin Preserve, w którym znajduje się narodowe zwierzę Takin, które można znaleźć tylko w Bhutanie. Jest to niezwykle rzadki członek z rodziny kozłów. Zwierzęta te występują w stadach na bardzo dużych wysokościach (13,125 stóp i więcej), żywią się trawą i bambusem. Mogą ważyć nawet 550 funtów.
 • Obejrzymy Archery (narodowy sport w Bhutanie) w Narodowym Satdium Changlimithang.
 • Kuenselphodrang (powszechnie zwany jako Buddha Point), gdzie na wzgórzu z widokiem na dolinę Thimphu wznosi się największy posąg Buddy w tym kraju, gdzie można podziwiać wspaniałe doliny Thimphu i górskie szczyty
 • Tashichhoe Dzong, forteca chwalebnej religii. Został zbudowany w 1641 roku przez habdrung Ngawang Namgyel i został zrekonstruowany w obecnej formie przez zmarłego króla, Jego majestatu Jigme Dorji Wangchuck w latach 1962-1969. Budynek mieści sekretariat, salę tronową i biuro króla oraz centrum mnichów.
 • National Memorial Chorten, chorten dosłownie oznacza "siedzibę wiary", a buddyści często nazywają takie pomniki "umysłem Buddy". Można tam spotkać wielu starszych mieszkańców miasta.
 • Craft Bazaar - jedno miejsce, w którym można obserwować kulturę Bhutanu i kupić lokalne dzieła sztuki i rzemiosła. Na 80 stoiskach znajdują się wszystkie aspekty tradycyjnej sztuki i rzemiosła Bhutanu. Na tym bazarze rzemieślnicy i artyści z całego kraju wystawiają i sprzedają swoje rękodzieło. Odwiedzimy także inne sklepy z rękodziełem w Thimphu.

Nocleg w Thimphu.

Po śniadaniu przejazd do Paro - ok. 1 godziny i wycieczka do klasztoru Taktsang, także nazwana "Tygrysim Gniazdem". Wycieczka do tego klasztoru z pewnością będzie punktem kulminacyjnym naszej trasy w Bhutanie. Stopniowa wspinaczka do punktu widokowego zajmuje ok. 1 ½ godziny. Stamtąd można podziwiać spektakularny widok klasztoru przylegającego do zbocza. Na chwilę odpoczynku zatrzymamy się w kafeterii View Point. Następnie ruszamy dalej do klasztoru (ok. 1,5 godz.). Mówi się, że w VIII wieku Guru Rinpocze poleciał tyłem ze wschodniego Bhutanu do tego miejsca i medytował w jaskini przez 3 miesiące. Główny Lhakhang (klasztor) obecnego kompleksu klasztornego pochodzi z 1692 roku. W 1998 roku Taktsang został poważnie uszkodzony przez pożar. Po wizycie w klasztorze, wracamy do drogi, zatrzymując się na obiad w kafeterii View Point, i znów wracamy na szlak powrotny. Następnie pojedziemy doliną Paro, by odwiedzić Drukgyel Dzong (ruinę), XVII-wieczną fortecę, która niegdyś napadała na Tybetańczyków i została zniszczona przez pożar w 1951 roku. Wieczorem będzie można zrelaksować się w tradycyjnej łaźni z gorącymi kamieniami .

Nocleg w Paro.

Po śniadaniu przejazd na międzynarodowe lotnisko w Paro i wylot.

Nocleg w Thamel.

Transfer na lotnisko Inghuavan w Tribhuwan zgodnie z rozkładem lotów.
Przylot do Polski.

2.600USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:
Nepal:

 • Zakwaterowanie: 4 noce pokoje 2osobowe w Katmandu (Banchen Bihar), 1 noc klasztor Namobuddha z kolacją i śniadaniem z mnichami , 1 noc pobytu w domu Sabina (kolacja i śniadanie), 1 noc w hotelu Bhaktapur Vajra lub w domu Pradhan.
 • Transport prywatnymi samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Opłaty za wstępy podczas zwiedzania (Syambhunath, stupa Bouddhanath, świątynia Pashupatinath, plac Patan Darbar i światowe dziedzictwo Bhaktapur)
 • Mówiący w języku angielskim nepalski przewodnik turystyczny
 • Polski pilot
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Dwudniowa terapia dźwiękiem lub Joga
 • Wizę do Nepalu
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszystkie podatki w Nepalu i Bhutanie
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Bhutan:

 • Pozwolenie na wjazd do Bhutanu
 • Wszystkie noclegi - Thimphu: Tara Phendeyling / podobny, Punakha: rezydencja Punakha / podobne, Paro: Khangkhu Resort
 • Zakwaterowanie na zasadzie twin sharing w hotelu trzygwiazdkowym
 • Usługi rezerwacji wiz i lotów
 • Mówiący w języku angielskim bhutański przewodnik turystyczny
 • Polski pilot
 • Transport i zwiedzanie zgodnie z planem podróży, pojazdy do wykorzystania w zależności od wielkości grupy
 • Wszystkie codzienne posiłki (B / L / D)
 • Bilety wstępu wg programu
 • Podatki i opłata za usługę
 • Opłaty za wstęp do zabytków wymienionych w planie podróży

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych WARSZAWA-KATHMANDU-WARSZAWA (okolo 3000 pln do rozliczenia)
 • Opłata za przelot (Kathmandu-Bhutan(Paro)-Kathmandu)-około 460USD
 • Jednorazowa opłata wizowa Bhutanu 40USD
 • W Nepalu wyzywienie o ile nie jest w programie (max 5USD za jeden posiłek)
 • Napiwki (około 50USD)