kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NEPAL MANASLU TREKKING
W HIMALAJACH POZA TRASĄ
zamów termin
grupa min 6 os
18
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

NEPAL MANASLU TREKKING

Nepal Manaslu Trekking w Himalajach z Poza Trasą Adventure to wędrówka bardzo interesująca pod względem etnograficznym i wspaniała pod względem widokowym. Pierwsze dni trekkingu to przemierzanie trasy wiodącej wśród bujnej roślinności. Szlak jest niezbyt trudny technicznie, lecz dosyć długi i wymagający przygotowania kondycyjnego. Szlak prowadzi między innymi przez Przełęcz Larkya La wznoszącą się na wysokość ponad pięciu tysięcy metrów. Nepal Manaslu Trekking oferuje wyjątkową okazję do poznania jeszcze stosunkowo nietkniętego regionu, który został otwarty dla pieszych turystów dopiero w 1991 roku. Szlak Nepal Manaslu Trekking prowadzi wzdłuż granicy Nepalu i Chin. Jest to teren kontrolowany i trekking ten wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń. Rejon wciąż jest słabiej zagospodarowany turystycznie dzięki czemu można bliżej poznać tu miejscową kulturę i tradycje a na trasie spotkać mniej turystów. Czas od marca do maja to najlepsza pora na trekkingi w tym rejonie Himalajów. W tym czasie temperatura jest idealna, na niższych wysokościach jest już ciepło a wyżej wciąż zimno. Od czerwca zaczyna się pora deszczowa w Nepalu. Od połowy września do połowy listopada to kolejna dobra pora na trekkingi, przy czym październik to najlepszy czas na zwiedzanie regionu Manaslu. Od grudnia do lutego jest zima i bardzo trudno jest przejść Przełęcz Larkya La z powodu dużych opadów śniegu. Nepal Manaslu Trekking to wyjazd, który oferuje dużą różnorodność ekosystemów i grup etnicznych, a geograficznie położony jest bliżej Tybetu niż jakikolwiek inny trekking w Nepalu. Zapraszamy w podróż Nepal Manaslu Trekking w Himalajach z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

NEPAL MANASLU TREKKING - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kathmandu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. Kathmandu

Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer z lotniska do hotelu i zakwaterowanie. Odpoczynek i czas wolny na aklimatyzację. Nocleg Kathmandu. Wysokość nad poziomem morza: 1335 m.

Nepal Manaslu Trekking

Dzień 3. Katmandu

Dziś pierwszą część dnia zajmą nam przygotowania do trekkingu w rejonie Manasalu, następnie po załatwieniu spraw administracyjnych wybierzemy się na zwiedzanie Kathmandu. Najpierw zobaczymy położoną na szczycie wzgórza Stupę Syambhunath, która zwana jest także Świątynią Małp. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na Dolinę Katmandu. Stupa Syambhunath ma kształt mandali i wygląda niczym miska ryżu. Następnie wizyta na bazarach Endra Chowk i Ashan. Pierwsza cywilizacja Doliny Katmandu pochodzi właśnie z tego terenu. Większość starych zabytkowych budynków wykonanych z mieszaniny gliny i błota z pięknie rzeźbionymi drewnianymi oknami wybudowano w stylu Newari - pierwszych mieszkańców Doliny Kathmandu. Nocleg Kathmandu. Wysokość nad poziomem morza: 1335 m.

Dzień 4. Katmandu / Arughat / Soti Khola

Po śniadaniu wyjazd z Kathmandu prywatnym transportem do Soti Khola. Do pokonania około 135 km. Podczas podróży podziwiać będziemy przepiękne krajobrazy Nepalu. Z Kathmandu do Dhading Bensi trasa prowadzi brukowaną drogą, natomiast z Dhanding Bensi do Arughat jest ona już wyboista. Po dotarciu do Arughat, głównego miasta w regionie, jedziemy dalej w kierunku Soti Khola. Nocleg w Soti Khola. Czas trwania: 8 - 9 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 1335 - 700 m. 

Nepal Manaslu Trekking

Dzień 5. Trekking Soti Khola - Khor Labensi

Około ósmej śniadanie a następnie rozpoczynamy trekking z Soti Khola do Khor Labensi. Po przejściu przez most wiszący  wędrujemy przez piękne lasy damarzykowe, następnie wspinamy się na grzbiet ponad dużymi bystrzami na Budhi Gandaki. Po chwili dotrzemy do Khursane, po którym skalisty szlak wije się to w górę to w dół. Następnie trasa wiedzie obok dwóch tropikalnych wodospadów na stromym, skalistym szlaku przylegającym do zbocza. Schodzimy mijając kilka tarasów pól ryżowych, potem znów wspinamy się i ruszamy do wsi Labubesi zamieszkałej przez Gurungów. Dalej wspinamy się za skalistym zboczem, gdzie dolina się otwiera i wije się rzeka Budhi Gandaki z szerokimi, żwirowymi brzegami. Następnie szlak schodzi bliżej rzeki i jej piaszczystego koryta. Przekroczymy rzekę przechodząc po kamieniach po czym wejdziemy na boczny grzbiet. Potem znów szlak poprowadzi do rzeki, przekraczamy kolejny most wiszący, by dotrzeć do wioski Machha Khola. Nocleg w Khor Labensi. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 700 - 970 m. 

Dzień 6. Trekking Khor Labensi - Jagat

Śniadanie.Trekking z Khor Labensi do Jagat rozpoczynamy wczesnym rankiem. Wędrówka wzdłuż wąwozu i dalej w górę rzeki. Po drodze być może uda nam się spotkać małpy Langur, które zamieszkują te leśne tereny. Po kilku kolejnych wejściach i zejściach dojdziemy do małego gorącego źródła w Tatopani. Dalej wspinamy się na kolejny grzbiet, a następnie przekraczamy rzekę Budhi Gandaki przechodząc przez wiszącą kładkę. Po czym wspinamy się po szerokich schodach, następnie przez osuwisko i przez grzbiet do Dobhan. Przechodząc przez most wiszący nad rzeką Yaru Khola, wspinamy się po kamiennych schodach, a następnie schodzimy do rzeki i ponownie wspinamy się po kamiennych schodach do Tharo Bharyang. Przechodząc przez zachodni brzeg Budhi Gandaki  wspinamy się na grzbiet, wędrujemy wzdłuż rzeki, a następnie wspinając się w kierunku wioski Jagat, zamieszkałej przez Gurungów. Nocleg w Jagat. Czas trwania: około 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 970 - 1340 m. 

Dzień 7. Trekking Jagat - Deng

Trekking z Jagat do Deng rozpoczynamy od wejścia na skalisty grzbiet, skąd podziwiać można widok na wspaniały Sringi Himal (7187 m n.p.m.). Następnie mijamy malowniczo położone pola kukurydzy, ziemniaków i prosa, by przez bambusowe lasy wkroczyć do Nupri (Góry Zachodnie) i dotrzeć do buddyjskiej wioski Deng. Nocleg w Deng. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 1340 - 1860 m.

Dzień 8. Trekking Deng - Namrung

Podczas dzisiejszej wędrówki będziemy mieli okazję zobaczyć liczne tu - tybetańskie mury mani. Mani są to kamienne mury, na których ręcznie wyrzeźbiono buddyjskie mantry. Zanim dotrzemy do Namrung, będziemy wchodzić i schodzić z kanionów, wędrować przez kolorowy las pełen jodeł, dębów i rododendronów. Rododendron to symbol i narodowy kwiat Nepalu. Namrung znany jest znane z najlepszego punktu widokowego na Siring i Ganesh Himal oraz Mt. Himalchuli. Nocleg Namrung. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 1860 - 2630 m.

Dzień 9. Trekking Namrung - Samagaun

Dziś trekking z Namrung do Samagaun. Wędrujemy przez lasy i docieramy do Lihi, malowniczej wioski z tarasami pól jęczmienia. Szlak opada i przecina boczną dolinę Simnang Himal z Ganesh Himal. Idziemy dalej przez wioski Sho, Lho i Shyala, aby w końcu dotrzeć do wioski Sama. Po drodze cieszymy się niezwykłymi widokami na Mt. Manasly z wioski Lho, a także odkrywamy słynną świątynię Ribung Gompa. Jest to największy buddyjski klasztor w regionie Manaslu, położony na wysokości 3100 m n.p.m. Z wioski Shyala wspaniałe widoki na otaczające ją wysokie góry - Himal Chuli i Peak 29 (Ngadi Chuli) po lewej, Manaslu i duże lodowce na wprost oraz inne ośnieżone szczyty po prawej stronie oraz Ganesh Himal. Dzisiejsza podróż kończy się w Samagaun. Nocleg w Samagaun. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 2630 - 3517 m.

Dzień 10. Samagaun / Wycieczka do Manaslu Base Camp

Samagaun, ze względu na położenie jest idealnym miejscem na aklimatyzację i odpoczynek. Manaslu Base Camp i Pungent Gompa to miejsca ze wspaniałymi widokami na lodowiec, jezioro i górę. W tym dniu zaczynamy trekking wczesnym rankiem. Podczas wędrówki podziwiać będziemy zielony las, zobaczymy jezioro polodowcowe i Jezioro Birendra Taal. Dotarcie do obozu bazowego Manaslu. Podczas trekkingu powrotnego do wioski Samagaun przepiękne panoramy na ośnieżone szczyty. Po dotarciu do wioski odpoczynek a następnie krótki spacer przez las, gdzie będziemy mogli zobaczyć gompę zniszczoną przez lawinę zimą 1953 roku. Nocleg w Samagaun. Czas trwania: 4 - 5 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 5980 m n.p.m.

Nepal Manaslu Trekking

Dzień 11. Trekking Samagaun - Samdo

Wcześnie rano po śniadaniu rozpoczynamy trekking z Samagaun do Samdo, które znajduje się w pobliżu granicy z Tybetem. Szlak naszej wędrówki prowadzić będzie korytem rzeki wzdłuż długiego szeregu murków mani, po czym wejdziemy na trawiaste łąki Kermo Kharka. W trakcie trekkingu podziwiać będziemy wprost oszałamiające widoki na szczyty gór. Następnie idziemy do Budi Gandaki, gdzie hodowane są między innymi kozy, owce i jaki. Pokonamy drewniany mostek i krótkie podejście, po czym przez kamienną bramę dotrzemy do najbardziej oddalonej od większych skupisk ludzkich, stale zamieszkałej wioski Samdo. Wioska położona jest na wysokości 3860 m n.p.m. Samdo powstało w roku 1950 po chińskiej inwazji na Tybet a większość jego mieszkańców to kupcy tybetańscy. W wiosce obejrzeć można i nabyć chińskie i tybetańskie towary. Zatrzymamy się w małym hoteliku Samdo, gdzie skosztujemy tradycyjnego jedzenia. Nocleg w Samdo. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza : 3520 - 3875 m. 

Dzień 12. Trekking Samdo - Dharmasala

Kontynuujemy naszą podróż z Samo do Dharmasala. Dziś do pokonania ponad pięćset metrów różnicy wysokości. Przekroczymy drewniany most nad Budi Gandaki, po czym rozpoczniemy wejście w górę i przejdziemy przez dwa strumienie. Po drodze podziwiać będziemy lodowiec Larkya oraz piękny widok na Manaslu oraz inne szczyty. Przejście Doliną Salka Khola i podejście do  Dharmshala zwanego również Larke Phedi. Popołudniu czas na aklimatyzację oraz relaks i odpoczynek. Nocleg w Dharmasala. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza : 3875 - 4460 m.

Nepal Manaslu Trekking

Dzień 13. Trekking Dharmasala - Bimthang (przez Przełęcz Larkey La)

Wyruszamy wczesnym rankiem przed śniadaniem. Będzie to długi i wymagający trekking z Dharmasala do Bimthang przez Przełęcz Larkey La. Po drodze podziwiamy bliskie widoki Himalajów i oddychamy świeżym powietrzem. Gdy dotrzemy do Przełęczy Larkya La, wspaniałe panoramy na Himlung Himal, Cheo Himal, Gyajj Kung, Guru i piękną Annapurnę II. Nocleg w Bimthang. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza : 4460 - 3590 m.

Dzień 14. Trekking Bimthang - Tilje lub Gho

Z grzbietu w Bimthang możemy podziwiać wspaniałe widoki na Mt. Manaslu, Lamjung Himal, Himlung Himal i Cheo Himal. Rozpoczynamy trekking z Bimthang do Tilje. Schodzimy w dół i przekraczamy pastwisko (Sangure Kharka), a następnie most nad Dudh Khola. Przechodzimy przez las rododendronów i podążamy szlakiem przez wąską dolinę, aż dotrzemy do najwyżej uprawianych pól w dolinie w Karche - 2785 m n.p.m. Przechodzimy przez pola, a dalej szlak prowadzi szerokim łukiem do brzegu rzeki na wysokości na 2580 m n.p.m. Niedaleko stąd znajduje się wioska Gho, gdzie możemy odpocząć lub wyruszyć w dalszą wędrówki do Tilije. Noceg w Tilje lub Gho. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza : 3590 - 1965 m.

Dzień 15. Trekking Tilje - Dharapani

Wspinamy się na niewielki grzbiet i idziemy kamiennym szlakiem, który przechodzi przez malowniczą wioskę. Przechodzimy przez most nad Dudh Khola i mijając murki mani wspinać będziemy się szerokim łukiem do wioski Thonje. Tam musimy przejść przez policyjny punkt kontrolny i dalej wędrujemy do Dharapani. W tym momencie weszliśmy na odcinek rejonu Annapurna. Jeszcze dziś, jeśli dotrzemy wcześnie do Dharapani pojedziemy do Besi Sahar. Trasa zajmuje ok. 2 godziny i jest całkowicie off road. Nocleg w Dharapani lub Besi Sahar. Czas trwania: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 1965 - 1963 m.

Dzień 16. Besi Sahar  / Pokhara lub Kathmandu

Po śniadaniu wyjazd do Pokhara lub Katmandu. Tras do Pokhara - 80 km, do Katmandu - 135 km. Nocleg w Pokhara lub Katmandu.

Dzień 17. Kathmandu

Dzień wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie i zakupy w Kathmandu. 

Dzień 18. 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

NEPAL MANASLU II TREKKING - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2000USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kathmandu - Warszawa  ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3* (lokalna standaryzacja) w pokoju dwuosobowym w Kathmandu (Thamel) -  3 noce
 • W czasie trekkingów noclegi w obiektach typu Guest House ("teahouse") - 13 nocy
 • Śniadania w Kathmandu
 • Śniadania, obiady i kolacje podczas dni trekkingowych
 • Transport:Transfer z/na lotnisko w Nepalu, Transport prywatny z Katmandu do Satikhola, Dharapani do Pokhara lub Kathmandu zgodnie z programem
 • Pozwolenia na trekking: Manasalu Special Permit, Pozwolenie na trekking na Manasalu, Pozwolenie na wejście do Parku Narodowego Annapurna Conversation Area zgodnie z programem
 • Wszystkie rządowe podatki i zezwolenia w Nepalu
 • Karta TIMs
 • Opiekę polskiego pilota
 • Doświadczonego, licencjonowanego przewodnika - 1 przewodnik na 5 osób (ubezpieczenie, wynagrodzenie, wyżywienie i zakwaterowanie przewodnika)
 • Usługi tragarzy - 1 tragarz dla 2 osób. Opieka na ok. 25-30 km (ubezpieczenie, wynagrodzenie, wyżywienie i zakwaterowanie tragarzy)
 • Pierwszą pomoc
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Nepalu (ok. 40 USD)
 • Obiadów i kolacji w Kathmandu lub/i Pokhara (zgodnie z programem)
 • Napojów podczas trekkingów i w Katmandu (wody butelkowanej)
 • Dostępu do Wi-Fi
 • Podczas trekkingu opłat za gorącą wodę oraz ładowania baterii wszelkich urządzeń
 • Zwyczajowych napiwków dla przewodnika i tragarza (ok. 90 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
 • Wyposażenia osobistego tj.: śpiwór (-15 stopni Celsjusza), kurtka puchowa, buty
  trekkingowe, ręcznik, latarka, rękawice, kije trekkingowy, ciepłe ubrania, okulary
  przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, skarpetki itp.

*Grupa min. 6 osób

NEPAL MANASLU TREKKING NA ZDJĘCIACH