fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal: Szlakiem klasztorów Nepalu
28.02.2021
-
15.03.2021
15
dni
CENA:
2000 USD + bilety lotnicze

Nepal - wyprawa szlakiem klasztorów

Nepal ten niewielki kraj położony pomiędzy Tybetem a Indiami powszechnie kojarzy się z ośnieżonymi szczytami najwyższych gór świata. Od dawna znany jest też jako mekka himalaistów i hipppisów.

Jednak oprócz gór Nepal to również niesamowite bogactwo kulturowe, interesująca architektura i sztuka, wielowiekowe świątynie i wreszcie miejsce narodzin Buddy. Jest to kraj  uduchowiony i mistyczny. Tę szczególną atmosferę i energię wyczuwa się na ulicach i w powietrzu. Miejsce to przyciąga z całego świata ludzi, którzy poszukują sensu życia, duchowego oświecenia i drogi do wewnętrznej równowagi. Najważniejszą religią jest tu Hinduizm, ale dla tutejszej kultury i tradycji bardzo istotny jest również Buddyzm. Z obiema religiami związane są miejsca, które chcemy pokazać Wam podczas tej niezwykłej wyprawy.

Nasz wyjazd Nepal Szlakiem Klasztorów oprócz kontaktu z krajem i jego niezwykłymi mieszkańcami pozwoli zrozumieć istotę jego kultury, tradycji i właśnie duchowości.  Odwiedzimy liczne klasztory i będziemy medytować wspólnie z mnichami, szukając tego, co najważniejsze w życiu.  Poddamy się też słynnej terapii misami tybetańskimi — ich dźwięki pomogą się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów.

W czasie tych kilkunastu niezapomnianych dni pokażemy Wam również piękno tutejszej przyrody, fantastyczne krajobrazy i bajkowo usytuowane miasteczka.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Kathmandu.

Dzień 2. KATHMANDU

Przylot do Kathmandu. Przejazd do klasztoru Bencien. Odpoczynek i czas wolny na aklimatyzację. Wieczorem spacer na wzgórze, gdzie obejrzymy jedną z architektonicznych wizytówek kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu - Stupę Swayambhunath. Zwana jest ona potocznie świątynią małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. Stupa jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Nieodłącznym elementem krajobrazu Swayambhunath są powiewające na wietrze flagi modlitewne. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na miasto i całą dolinę Katmandu. Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

 Dzień 3. KATHMANDU / TERAPIA MISAMI TYBETAŃSKIMI, JOGA

 Wczesnym rankiem zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub zajęcia jogi. Czas trwania zajęć około półtorej godziny. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem będzie stupa Bouddhanath. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Otoczona buddyjskimi klasztorami stanowi centrum społeczności tybetańskich emigrantów. Trudnią się oni tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. Następnie spacer w kierunku hinduistycznej świątyni Pashupatinath, uważanej za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia ma kształt stupy, usytuowana jest na brzegu rzeki Bagmati. Do świątyni mogą wejść jedynie wyznawcy hinduizmu. Odwiedzający, którzy nie są hinduistami, mogą obserwować świątynię oraz odbywające się w niej obrzędy i rytuały z drugiego brzegu rzeki. Obok świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych oraz duży plac, gdzie kupić można religijne pamiątki. Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.  

 

nepal szlakiem klasztorów

 

Dzień 4.  KATHMANDU / TERAPIA MISAMI TYBETAŃSKIMI, JOGA / PATAN

Dzień rozpoczniemy wczesnym rankiem od terapii uzdrawiania dźwiękiem lub zajęć jogi. Po śniadaniu pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również Miastem Światła. Zwiedzimy Plac Durban, którego sercem jest Pałac Królewski. Obejrzymy też hinduistyczną świątynię Kasthamandap, która według legendy wykonana została z jednego drzewa w XII w. Odwiedzimy dom Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Przespacerujemy się zabytkowymi uliczkami starego miasta oraz wybierzemy się na miejskie tradycyjne targi. Następnie udamy się do Thamel na zakupy. Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

Dzień 5. PANAUTI

Po śniadaniu pojedziemy do Panauti, droga prowadzić będzie niezwykle malowniczą okolicą. Rozpoczniemy około dwugodzinny spacer w okolicach klasztoru Namobuddha. Następnie wizyta w tybetańskim buddyjskim klasztorze Thrangu Tashi Yangtse. Obecnie zamieszkuje go dwustu pięćdziesięciu mnichów. Klasztor zbudowano na wzniesieniu, z którego roztacza się niezwykły widok na Himalaje i pola uprawne. Legenda mówi, że klasztor wybudowany został w miejscu, gdzie Budda oddał swoje życie głodującej tygrysicy i jej młodym. W zabudowaniach klasztornych znajduje się szkoła dla młodych mnichów. Wieczorem wspólnie z mnichami zjemy kolację. Nocleg w klasztorze Namobuddha. 

 

nepal szlakiem klasztorów

 

Dzień 6. KLASZTOR NAMOBUDDHA

Po śniadaniu wspólnie z mnichami czas wolny na relaks. Spacery w otaczającym klasztor lesie sosnowym, gdzie powiewają kolorowe flagi modlitewne. Następnie medytacje z mnichami, czas na wyciszenie i odprężenie. Nocleg w klasztorze Namobuddha.

Dzień 7. LUMBINI

Po śniadaniu z mnichami transfer na lotnisko. Wylot do Bhairawy (lot około 45 min) a następnie przejazd samochodem do Lumbini (około 25 km). Alternatywna droga to przejazd samochodem około 370 km. Czas trwania podróży około 8 - 9 godzin.

Lumbini jest niewielką wioską, w pobliżu której dwa i pół tysiące lat temu urodził się książę Siddhartha Gautama, zwany później Buddą. Lumbini należy do najświętszych miejsc dla wyznawców Buddyzmu i przyciąga tłumy pielgrzymów z całego świata. Odwiedzimy park, w którym zbudowano świątynię upamiętniającą narodziny Buddy. Znajdują się tu również liczne klasztory i świątynie ufundowane przez kraje, gdzie wyznawany jest buddyzm. Architektura świątyń i klasztorów nawiązuje do tradycji budownictwa w krajach fundatorów. W ciągu dnia będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w praktykach religijnych i medytacjach wspólnie z mnichami.  Nocleg w klasztorze koreańskim w Lumbini.

Źródła buddyjskie mówią, że matka Buddy - Maja podróżowała z Kapilavastu do domu rodziców, aby tam urodzić dziecko. W czasie podróży, w Lumbini nagle rozpoczął się poród. Maja urodziła bezboleśnie, stojąc między bliźniaczymi drzewami Sala a kiedy dziecko urodziło się, natychmiast przemówiło słowami: „to jest moje ostatnie odrodzenie”. Następnie zrobiło siedem kroków do czterech punktów kardynalnych (począwszy od północy), a z każdym krokiem ukazywał się kwiat lotosu. Zarówno matka, jak i dziecko zostały obmyte przez bóstwa. Ta relacja jest źródłem „kąpieli niemowlęcia Buddy”, ceremonii, która odbywa się w kilku społecznościach buddyjskich, podczas świętowania narodzin Buddy. We wszystkich legendach mówi się, iż Maja zmarła siedem dni po narodzinach dziecka a jej młodsza siostra Mahaprajapati,  została przybraną matką Siddharthy, późniejszego Buddy.

Dzień 8. POKHARA

Po śniadaniu wyjazd do Pokhara (około 160 km). Podróż trwać będzie około 5 - 6 godzin. Podczas podróży lunch i krótki odpoczynek w miejscowości Tansen. Zatrzymamy się w buddyjskim klasztorze Matepani Gumba. Klasztor usytuowany jest na wzgórzu około pięciu kilometrów na wschód od centrum Pokhara. Matepani Gumba założony został w 1960 r. W klasztorze zobaczyć można piękne wnętrza z interesującymi malowidłami ściennymi i posągi Buddy. Ze wzgórza roztacza się malowniczy widok na dolinę, miasto Pokhara i jezioro Phewa. Mnisi mieszkający w klasztorze są niezwykle gościnni i otwarci na gości różnych wyznań i narodowości. Nocleg w Matepani Gumba. (Do Pokhara dostać można się lokalnymi środkami transportu)

 

nepal szlakiem klasztorów

 

Dzień 9.  TREKKING TADAPANI

Po śniadaniu przejazd do Syauli Bazar przez Birethati. Birethati to punkt kontrolny na obszarze ochronnym Annapurny. Zatrzymamy się tutaj na krótki odpoczynek a następnie rozpoczniemy trekking. Po 1,5 godzinie marszu dotrzemy do Ghandruk na lunch. Wioska Ghandruk (1940m n.p.m.) leżąca na szlaku jest najciekawszą w Nepalu plemienną osadą ludu Gurung, z której wywodzą się znani ze swej waleczności żołnierze Gurkha. Z miejsca tego roztacza się piękny widok na południową Annapurnę, Machapuchhre i Himalchuli. Przechodząc przez las rododendronów, które w Himalajach przybierają formę potężnych drzew, dotrzemy do miejsca zwanego Bhaisi. Dalej trasa biegnie w górę i w dół, by ostatecznie wspiąć się na wysokość 2540 m n.p.m., gdzie usytuowane jest Tadapani. Tadapani oznacza „daleką wodę”. Rozpościera się stąd wspaniała górska panorama. Nocleg w Tadapani.

Dzień 10. TREKKING DO GHOREPANI

Po śniadaniu wyruszymy na trekking do Ghorepani. Dzisiejsza wędrówka trwać będzie około 6 - 7 godzin. Najpierw około pół godzinne zejście w dół do wąwozu a następnie około godzinna wspinaczka, aby dotrzeć do Banthati.  Potem wzdłuż wąwozu aż do Deurali, gdzie zjemy lunch. Po lunchu krótki odpoczynek. Następnie krotka wspinaczka i zejście w dół do Ghorepani w lesie rododendronów. W Ghorepani zachwycające widoki szczytów Annapurny, Dhaulagiri, Nilgiri, Tukuche, Hiunchuli oraz Machhapuchre (Fishtail). Nocleg w Ghorepani.

Dzień 11. TREKKING 

Po bardzo wczesnej pobudce (około 4.30) około godzinne wejście na Poon Hill (3210 m n.p.m.) Poon Hill to doskonałe miejsce na podziwianie wschodu słońca nad Himalajami. Zobaczymy stąd zapierające dech w piersiach widoki na Dhaulagiri, Manaslu oraz szczyt Machhapuchre (Fishtail). Następnie wrócimy do hotelu na śniadanie. Po czym wyruszymy do Nagythati (co oznacza „otwartą chatę”), Banthati („chata dżungli”) i Ullari ("piękną górską wioskę"). W Tikhedhunga zjemy lunch i odpoczniemy. Następnie zejdziemy do Hille, skąd jeepem wrócimy do Pokhara. Podróż do Pokhara trwać będzie około dwóch godzin. Nocleg w Pokhara.

Dzień 12. KATHMANDU - THAMEL

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Kathmandu. Podróż trwać będzie około 6 - 7 godzin.  Jechać będziemy wzdłuż brzegów rzeki Trishuli. Nocleg w Kathmandu - Thamel.

Dzień 13. KATHMANDU - THAMEL

Dzień wolny na odpoczynek,  indywidualne zwiedzanie miasta oraz zakupy. Wizyta na lokalnych targach Ashan i Endra Chowk. Nocleg w Kathmandu - Thamel.

Dzień 14

Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 15

Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYPRAWY:

2000 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • 3 noclegi Klasztor Banchen
 • 2 noclegi Thamel Kathmandu
 • 2 noclegi Klasztor Namobuddha  (pełne wyżywienie)
 • 1 nocleg Klasztor Koreański  w Lumbini
 • 1 nocleg Klasztor Metapnai
 • 1 nocleg nad Jeziorem Pokhara
 • 2 noclegi i 3-dniowy pakiet trekkingowy Ghorepani
 • 2 dni terapii misami tybetańskimi (każda terapia – 60 minut)
 • Spotkanie z mnichami w Klasztorze Namobuddha i wprowadzenie do medytacji
 • Bilety wejściowe: Syambhunath Stupa, Kathmandu Darbar Squre, Patan Darbar Square, Pashupatinath Temple i Bouddhanath Stupa
 • Samolot z Kathmandu do Bhairawa i podróz do Lumbini
 • Spotkanie - „Nepalese live culture dance”
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Trekkingi
 • Transport prywatnymi samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalny przewodnik angielskojęzyczny
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Kathmandu-Warszawa (ok. 3.100 PLN)
 • Wizy (25 USD - 15 dni lub 40 USD- 30 dni)
 • Wyżywienia poza wskazanymi śniadaniami ( około 6 USD za posiłek)
 • Zwyczajowych napiwków ( max. 50 USD)