fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal Wycieczka
Szlakiem Klasztorów
17.09.2023-30.09.2023
brak miejsc
09.10.2023-22.10.2023
11.02.2024-24.02.2024
13.03.2024-26.03.2024
14
dni
CENA:
2150 USD + bilety lotnicze ok. 4650 PLN

Nepal wyCIECZKA szlakiem klasztorów

ZWIEDZANIE TREKKINGI MEDYTACJE Z MNICHAMI TERAPIA DŹWIĘKIEM MIS TYBETAŃSKICH I JOGA

Nepal Wycieczka Szlakiem Klasztorów to fascynująca podróż łącząca zwiedzanie najciekawszych zabytków kraju, wizyty w klasztorach, medytacje z mnichami, zajęcia terapii dźwiękiem mis tybetańskich i lekkie trekkingi. Nepal kojarzy się przede wszystkim  z ośnieżonymi szczytami najwyższych gór świata - Himalajów, jednak kraj ten to również niesamowite bogactwo kulturowe, niezwykle interesująca architektura i sztuka, wielowiekowe świątynie i wreszcie miejsce narodzin Buddy. Jest to miejsce uduchowione i mistyczny a tę szczególną atmosferę i energię wyczuwa się tu na ulicach i w powietrzu. Nepal przyciąga z całego świata ludzi, którzy poszukują sensu życia, duchowego oświecenia i drogi do wewnętrznej równowagi. Najważniejszą religią jest tu Hinduizm, ale dla tutejszej kultury i tradycji bardzo istotny jest również Buddyzm. Z obiema religiami związane są miejsca, które chcemy pokazać Wam podczas podróży Nepal Wycieczka Szlakiem Klasztorów. Nasza wycieczka Nepal oprócz kontaktu z krajem i jego niezwykłymi mieszkańcami pozwoli zrozumieć istotę jego kultury, tradycji i właśnie duchowości. W czasie wycieczki odwiedzimy buddyjskie klasztory, będziemy medytować wspólnie z mnichami poszukując tego, co najważniejsze w życiu. Poddamy się też słynnej terapii dźwiękiem mis tybetańskich. Ich dźwięki pomogą nam się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów. W czasie tych kilkunastu niezapomnianych dni pokażemy Wam również piękno tutejszej przyrody, fantastyczne krajobrazy i bajkowo usytuowane miasteczka. Zapraszamy na wyjazd Nepal Wycieczka Szlakiem Klasztorów!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Nepal wyCIECZKA szlakiem klasztorów - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure. 

Dzień 2. Kathmandu

Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer z lotniska do Klasztoru Benchen. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. Późnym popołudniem spacer po Kathmandu w dzielnicy Thamel. Wieczorem powitalna kolacja z lokalną tradycyjną muzyką i tańcem. Nocleg w Klasztorze Benchen w Kathmandu. 

Bhaktapur Nepal Bhutan Nepal 2022

Dzień 3. Kathmandu - Syambhunath Stupa / Bouddhanath Stupa / Pashupatinath Temple

Wczesnym rankiem zajęcia zajęci terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub joga. Czas trwania zajęć około 60 minut. Następnie śniadanie, po którym rozpoczniemy zwiedzanie Kathmandu. Pierwszym punktem będzie spacer na wzgórze, gdzie zwiedzimy Stupę Swayambhunath - jedną z architektonicznych wizytówek kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu. Stupa ta jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Zwana jest ona potocznie świątynią małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Ze wzgórza na którym znajduje się Stupa Swayambhunath roztacza się przepiękny widok na miasto i całą Dolinę Katmandu. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są powiewające na wietrze flagi modlitewne.

Kathmandu Nepal Dolny Mustang Moto Tour 2022

Następnie Stupa Bouddhanath, która jest drugą co do wielkości stupą na świecie. Otoczona buddyjskimi klasztorami stanowi centrum społeczności emigrantów tybetańskich. Trudnią się oni tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. Następnie spacer w kierunku hinduistycznej Świątyni Pashupatinath, uważanej za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia ma kształt stupy, usytuowana jest na brzegu rzeki Bagmati. Do świątyni wejść mogą jedynie wyznawcy hinduizmu. Odwiedzający, którzy nie są hinduistami, świątynię a także odbywające się w niej obrzędy i rytuały, obserwować mogą z drugiego brzegu rzeki. Obok świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych oraz duży plac, gdzie kupić można religijne pamiątki. Powrót do Klasztoru Benchen. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Klasztorze Benchen. 

Nepal Wycieczka

Dzień 4. Kathmandu / Khokana / Bungamati / Kathmandu

Wczesnym rankiem zajęcia zajęci terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub joga. Czas trwania zajęć około 60 minut. Następnie śniadanie po którym rozpoczniemy zwiedzanie okolic Kathmandu. Wizyta w dwóch tradycyjnych wioskach newarskich, położonych w okolicach Kathmandu.

nepal szlakiem klasztorów

Zwiedzimy leżącą na obrzeżach Patan - wioskę Khokana, słynącą z uprawy i tradycyjnych metod produkcji oleju musztardowego (nominowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Olej musztardowy z nasion gorczycy wykorzystywany jest w tradycyjnej kuchni newarskiej a także do masażu leczniczego. W Khokana obejrzeć można także przykłady tradycyjnej architektury newarskiej, między innymi trzykondygnacyjną Świątynię Rudrayani pochodzącą z XV wieku. Khokana była pierwszym miejscem w Nepalu, które oświetlone zostało elektrycznością w 1911 roku. Następnie wyruszymy pieszo do wioski Bungamati (ok. 4,5 km), słynącej z tradycyjnych wyrobów lokalnych rzemieślników i rzeźbiarzy. Na trasie marszu piękne krajobrazy okolicy. Na głównym placu wioski Bungamati znajduje się świątynia bóstwa patrona Patanu - Rato Machhindranath. Historia świątyni sięga XVI wieku. W Bungamati żyje i pracuje wielu mistrzów snycerstwa i rzeźbiarzy. Podczas pobytu w wiosce wizyty w ich pracowniach i małych galeriach wystawowych, gdzie obejrzymy rękodzieło artystyczne i rzemieślnicze, które zdobi także lokalne świątynie i muzea. W wiosce Bungamati każdego roku odbywa się święto Ratro Machhendranath, podczas którego organizowana jest procesja rydwanów między Patanem a Bungamati. Następnie powrót do Klasztoru Benchen. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Klasztorze Benchen. 

Kathmandu Patan Świątynia Pashupatinath Bhutan Nepal 2022

Dzień 5. Kathmandu / Bhaktapur / Panauti / Klasztor Namobuddha

Po śniadaniu wyjazd do najstarszego miasta Nepalu - Bhaktapur. Historia Bhaktapur sięga początków VIII wieku. Między XII a XV wiekiem miasto był stolicą Nepalu. Bhaktapur w większości zamieszkałe jest przez wyznawców hinduizmu - Newarów. Główny plac miasta z typową tradycyjną architekturą i sztuką Nepalu jest jedną z najbardziej urokliwych architektonicznych wizytówek doliny. Główną atrakcją placu Bhaktapur Darbar jest Pałac Królewski z 55 oknami oraz Złota Brama Lion's Gate. Obejrzymy także Świątynię Pashupatinath, Świątynię Niatapola, Plac Garncarski, najstarszy plac Dattraya, Świątynię Bhairava nath. Następnie wyjazd do Panauti oddalonego od Bhaktapur o około 25 km. Droga prowadzić będzie niezwykle malowniczą okolicą. Po dotarciu na miejsce około dwugodzinny spacer w okolicach Klasztoru Namobuddha. Następnie wizyta w Klasztorze Thrangu Tashi Yangtse, gdzie obecnie mieszka i pobiera nauki około dwustu pięćdziesięciu mnichów. Klasztor zbudowano na wzniesieniu, z którego roztacza się niezwykle piękny widok na Himalaje i pola uprawne. Legenda mówi, że klasztor wybudowany został w miejscu, gdzie Budda oddał swoje życie głodującej tygrysicy i jej młodym. W zabudowaniach klasztornych znajduje się szkoła dla młodych mnichów. Wieczorem wspólna kolacja z mnichami (zawarta w cenie). Nocleg w Klasztorze Namobuddha. 

Bhaktapur Nepal Bhutan Nepal 2022

Dzień 6. Klasztor Namobuddha / Lumbini

Po śniadaniu z mnichami transfer na lotnisko. Wylot do Bhairawy (lot około 45 min) a następnie przejazd samochodem do Lumbini (ok. 25 km).  (Alternatywna droga to przejazd samochodem około 370 km. Czas trwania podróży około 10 -11 godzin). Lumbini jest niewielką wioską, w pobliżu której dwa i pół tysiące lat temu urodził się książę Siddhartha Gautama, zwany później Buddą. Lumbini należy do najświętszych miejsc dla wyznawców Buddyzmu i przyciąga tłumy pielgrzymów z całego świata. Odwiedzimy park, w którym zbudowano świątynię upamiętniającą narodziny Buddy. Znajdują się tu również liczne klasztory i świątynie ufundowane przez kraje, gdzie wyznawany jest buddyzm. Architektura świątyń i klasztorów nawiązuje do tradycji budownictwa w krajach fundatorów. W ciągu dnia będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w praktykach religijnych i medytacjach wspólnie z mnichami. Nocleg w hotelu w Lumbini.

nepal szlakiem klasztorów

Źródła buddyjskie mówią, że matka Buddy - Maja podróżowała z Kapilavastu do domu rodziców, aby tam urodzić dziecko. W czasie podróży, w Lumbini nagle rozpoczął się poród. Maja urodziła bezboleśnie, stojąc między bliźniaczymi drzewami Sala a kiedy dziecko urodziło się, natychmiast przemówiło słowami: „to jest moje ostatnie odrodzenie”. Następnie zrobiło siedem kroków do czterech punktów kardynalnych (począwszy od północy), a z każdym krokiem ukazywał się kwiat lotosu. Zarówno matka, jak i dziecko zostały obmyte przez bóstwa. Ta relacja jest źródłem „kąpieli niemowlęcia Buddy”, ceremonii, która odbywa się w kilku społecznościach buddyjskich, podczas świętowania narodzin Buddy. We wszystkich legendach mówi się, iż Maja zmarła siedem dni po narodzinach dziecka a jej młodsza siostra Mahaprajapati, została przybraną matką Siddharthy, późniejszego Buddy.

Dzień 7. Lumbini / Pokhara

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pokhara, drogą przez Tansen. Do pokonania około 200 km. Podróż trwać będzie około 7 godzin. Na trasie piękne widoki na góry, rzeki, lokalne atrakcje, a także najdłuższy most wiszący. Na nocleg zatrzymamy się w Klasztorze Gumba w pobliżu Pokhara. To wyjątkowe i piękne miejsce, położone w cichej okolicy na szczycie wzgórza w pobliżu słynnego Jeziora Phewa z przepięknym widokiem na góry Fishtail i Annapurna. Po dotarciu na miejsce czas na krótki odpoczynek. Następnie spacer po okolicy klasztoru i spotkanie z młodymi mnichami i obserwacja ich codziennych praktyk religijnych. Mnisi mieszkający w klasztorze są niezwykle gościnni i otwarci na gości różnych wyznań i narodowości. Nocleg w pokojach gościnnych w klasztorze. 

Nepal wycieczka

Dzień 8. Pokhara / Birethati / Trekking do Tadapani

Po śniadaniu podróż do Syauli Bazar przez Birethati. Birethati to punkt kontrolny na obszarze ochronnym Annapurny. Zatrzymamy się tutaj na krótki odpoczynek a następnie rozpoczniemy trekking. Po 1,5 godzinie marszu dotrzemy do Ghandruk na lunch. Wioska Ghandruk (1940m n.p.m.) leżąca na szlaku jest najciekawszą w Nepalu plemienną osadą ludu Gurung, z której wywodzą się znani ze swej waleczności żołnierze Gurkha. Z miejsca tego roztacza się piękny widok na południową Annapurnę, Machapuchhre i Himalchuli. Przechodząc przez las rododendronów, które w Himalajach przybierają formę potężnych drzew, dotrzemy do miejsca zwanego Bhaisi. Dalej trasa biegnie w górę i w dół, by ostatecznie wspiąć się na wysokość 2540 m n.p.m., gdzie usytuowane jest Tadapani. Tadapani oznacza „daleką wodę”. Rozpościera się stąd wspaniała górska panorama. Nocleg w Guest House w Tadapani.

Nepal wycieczka

Dzień 9. Tadapani / Trekking do Ghorepani 

Po śniadaniu wyruszymy na trekking do Ghorepani. Dzisiejsza wędrówka trwać będzie około 6 - 7 godzin. Najpierw około półgodzinne zejście w dół do wąwozu a następnie około godzinna wspinaczka, aby dotrzeć do Banthati. Potem wzdłuż wąwozu aż do Deurali, gdzie będzie czas na krótki odpoczynek. Następnie krótka wspinaczka i zejście w dół do Ghorepani przez las rododendronów. W Ghorepani zachwycające widoki szczytów Annapurny, Dhaulagiri, Nilgiri, Tukuche, Hiunchuli oraz Machhapuchre (Fishtail). Nocleg w Guest House w Ghorepani.

Nepal wycieczka

Dzień 10. Ghorepani / Poon Hill (3210 m n.p.m.) / Trekking Nagythati - Banthati - Ullari - Tikhedhunga / Pokhara

Po bardzo wczesnej pobudce (04:30) około godzinne wejście na Poon Hill (3210 m n.p.m.). Poon Hill to doskonałe miejsce na podziwianie wschodu słońca z panoramiczną panoramą Himalajów. Zobaczymy stąd zapierające dech w piersiach widoki na Dhaulagiri, Manaslu oraz szczyt Machhapuchre (Fishtail). Następnie wrócimy do hotelu na śniadanie. Po czym wyruszymy do Nagythati (co oznacza „otwartą chatę”), Banthati („chata dżungli”) i Ullari ("piękną górską wioskę"). W Tikhedhunga czas na krótki odpoczynek. Następnie zejdziemy do punktu skąd jeepem wyruszymy do Pokhara. Podróż do Pokhara trwać będzie około dwóch godzin. Nocleg w Pokhara. 

Dzień 11. Pokhara City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Pokhara. Spacer po Pokhara, podczas którego obejrzymy największe atrakcje miasta. Zwiedzimy m.in. Muzeum Górskie i Stupę Pokoju. Następnie udamy się do wodospadu Devi. Wodospad Devi to miejsce, gdzie wody uchodzące z Jeziora Phewa nagle znikają pod ziemią. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów w Nepalu. Obejrzymy linowy most wiszący. Na wzgórzu Pumdikot obejrzymy najwyższy w Nepalu posąg Boga Śiwy. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na okolicę. Następnie wizyta nad Jeziorem Phewa, skąd roztacza się malownicza panorama masywu Annapurna, Dhaulagiri i Manaslu. Wieczorem nad Jeziorem Phewa obejrzeć można hinduistyczną ceremonię Ganga Aarti. Nocleg w hotelu w Pokhara.

nepal szlakiem klasztorów

Dzień 12. Pokhara / Kathmandu Thamel

Po śniadaniu wyjazd w podróż powrotną do Kathmandu. Przejazd trwać będzie około 6 - 7 godzin. Jechać będziemy wzdłuż brzegów rzeki Trishuli. Po dotarciu do Kathmandu czas na krótki odpoczynek. Następnie spacer po jednym z najbardziej znanych nepalskich placów handlowych - Asan Bazar oraz Indra Chowk - historyczną dzielnicą targową pełną barwnych sklepów i straganów. Nocleg w hotelu w Kathmandu Thamel.

Kathmandu

Dzień 13. Kathmandu - Durbar Square

Po śniadaniu wizyta na Placu Durbar. To prawdziwe serce starego Katmandu, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Tu zlokalizowany jest Pałac Królewski Hanuman Dhoka - rezydencja kolejnych władców. Na Placu Durbar odbywały się uroczystości koronacyjne. Spacer i zwiedzanie zabytków Placu Durbar. Wizyta w Domu Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Następnie wizyta w legendarnej hipisowskiej dzielnicy, będącej kultowym miejscem w latach 60-i 70-tych XX wieku. Nocleg w hotelu w Kathmandu Thamel.

Kathmandu Patan Świątynia Pashupatinath Bhutan Nepal 2022

Dzień 14. Kathmandu

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot z Kathmandu do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Nepal Wycieczka Szlakiem Klasztorów.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2150USD

+ bilety lotnicze ok. 4650 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kathmandu - Warszawa  ok. 4450 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), pokojach gościnnych w klasztorach buddyjskich, pensjonatach (Guest House) w pokojach dwuosobowych - zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania oraz kolacja z mnichami w Klasztorze Namobuddha
 • Transport samochodem wynajętym dla grupy i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z opisem programu
 • Bilety lotnicze na lot wewnętrzny Kathmandu - Bhairawa
 • Dwudniową terapię misami tybetańskimi (każda terapia – ok. 60 minut)
 • Powitalna kolacja z lokalną tradycyjną muzyką i tańcem
 • Spotkanie z mnichami w Klasztorze Namobuddha i wprowadzenie do medytacji
 • Zwiedzanie zgodnie z programem oraz bilety wstępu
 • Trekkingi, pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Pakiet trekkingowy w Ghorepani
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalny angielskojęzyczny przewodnik nepalski
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Nepalu (ok. 30 USD - 15 dni lub 50 USD - 30 dni)
 • Wyżywienia poza śniadaniami oraz posiłkami wskazanymi w opisie (koszt dodatkowy około 6 USD za posiłek)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Nepal wyCIECZKA NA ZDJĘCIACH