fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal: Szlakiem klasztorów Nepalu
29.02.2020
-
14.03.2020
15
dni
CENA:
2000 USD + bilety lotnicze

Nepal: wyprawa szlakiem klasztorów

Nepal ten niewielki kraj położony pomiędzy Tybetem a Indiami powszechnie kojarzy się z ośnieżonymi szczytami najwyższych gór świata. Od dawna znany jest też jako mekka himalaistów i hipppisów.

Jednak oprócz gór Nepal to również niesamowite bogactwo kulturowe, interesująca architektura i sztuka, wielowiekowe świątynie i wreszcie miejsce narodzin Buddy. Jest to kraj  uduchowiony i mistyczny. Tę szczególną atmosferę i energię wyczuwa się na ulicach i w powietrzu. Miejsce to przyciąga z całego świata ludzi, którzy poszukują sensu życia, duchowego oświecenia i drogi do wewnętrznej równowagi. Najważniejszą religią jest tu Hinduizm, ale dla tutejszej kultury i tradycji bardzo istotny jest również Buddyzm. Z obiema religiami związane są miejsca, które chcemy pokazać Wam podczas tej niezwykłej wyprawy.

Nasz wyjazd Nepal szlakiem klasztorów oprócz kontaktu z krajem i jego niezwykłymi mieszkańcami pozwoli zrozumieć istotę jego kultury, tradycji i właśnie duchowości.  Odwiedzimy liczne klasztory i będziemy medytować wspólnie z mnichami, szukając tego, co najważniejsze w życiu.  Poddamy się też słynnej terapii misami tybetańskimi — ich dźwięki pomogą się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów.

W czasie tych kilkunastu niezapomnianych dni pokażemy Wam również piękno tutejszej przyrody, fantastyczne krajobrazy i bajkowo usytuowane miasteczka.

 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Zapraszamy !

nepal wyprawa szlakiem klasztorów: plan podróży

 

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Kathmandu ( KTM) - najprawdopodobniej linią Qatar lub Emirates

Dzień 2. 

Przylot do KTM Tribhuwan. Przejazd do klasztoru Bencien.

Wieczorem spacer wokół Stupy Syambhunath, zwanej także świątynią małp – wpisanej na listę UNESCO w 1979 r. Jest ona położona na szczycie wzgórza, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Układa się ona w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.

Dzień 3

Wczesnym rankiem będziemy mieć zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem (misami tybetańskimi) lub zajęcia jogi (czas trwania ok. 1:30). Poprzez terapię uzdrawiania dźwiękiem lub zajęcia jogi uczymy się, jak możemy otworzyć naszą czakrę i aktywować martwe komórki w naszym ciele.

Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie. Zaczynamy od stupy Bouddhanath, zwanej także wioską uchodźców tybetańskich, oddalonej o 7 km od naszego klasztoru. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Następnie idziemy do świątyni Pashupatinath. To jest święta pielgrzymka Śiwa. Tam możemy zobaczyć kremację i niektóre hinduskie czynności rytualne. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.

nepal szlakiem klasztorów

Dzień 4

Terapia misami tybetańskimi, joga, Patan Darbar

Kolejny dzień zaczynamy od terapii uzdrawiania dźwiękiem lub zajęć jogi. Po śniadaniu zobaczymy Patan Darbar, które jest również nazywane miastem światła. Następnie udamy się do Thamel na zakupy. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.

Dzień 5

Po śniadaniu jedziemy do Panauti, które jest położone 34 km od Thamel. Po drodze zatrzymamy się przy klasztorze Namobuddha na 2-godzinny spacer. Klasztor Thrangu Tashi Yangtse jest tybetańskim klasztorem buddyjskim, położonym około 40 km (drogą) na południowy wschód od stolicy Nepalu — Katmandu i 2,3 km od Manegaun, wioski Tamang / Dalit. Leży na szczycie wzgórza w shyampati vdc. Jest jednym z najpiękniejszych klasztorów. Główne festiwale i święta, jakie obchodzi się tutaj to kartik purnima i Buddha jayanti.

Według starej legendy, 6000 lat temu, książę (Mahasatwo / Ngingdui Tshenpo), stojąc na szczycie wzgórza i patrząc na dżunglę, zobaczył tygrysicę leżącą w pobliżu skały. Bardzo szybko zdał sobie sprawę, że tygrysica umrze z głodu wraz z pięcioma młodymi, które wciąż od niej ssą mleko. Zatem życie dzieci zależy od matki. Mahasatwo, postanawia oddać swoje życie w imię miłości i współczucia. Więc książę Mahasatwo tnie swoje ciało, by tygrysica mogła posmakować ciepłą krew w ustach, a smak krwi dodaje apetytu głodnej rodzinie. Tygrysica przyjmuje ofiarę od księcia. Pozostawia tylko kości. Kości księcia zostały sprowadzone z powrotem do wioski i pochowane w grobowcu, będącym prawdziwą stupą Buddy Namo. Około 3500 lat później Budda Gautam przybył do wioski Sange da Fyafulsa. Prowadził 3 wycieczki po Stupie, zanim ogłosił, że jest reinkarnacją księcia Mahasatwa. W tym momencie Gautam Buddha zmienił nazwę tej wioski, która odtąd nazywa się Namo Buddha, co znaczy Hołd dla Buddy. Ponieważ została założona przez V.V. Khenchen Thrangu Rinpocze w 1978 roku, klasztor urósł tak, że dziś jest domem dla ponad 250 mnichów. Dzisiejszego wieczoru zjemy kolację razem z mnichami. Nocleg w klasztorze Namobuddha.

nepal szlakiem klasztorów

Dzień 6

Po śniadaniu z mnichami, mamy wolny czas na zwiedzenie lasu sosnowego pełnego flag modlitewnych. Potem medytacja z mnichami w klasztorze Namobuddha. Nocleg w klasztorze.

Dzień 7

Po śniadaniu z mnichami jedziemy na lotnisko i lecimy do Bhairawy (ok. 45 min), a następnie samochodem do Lumbini (ok. 25 km) Alternatywna droga to przejazd autem ok. 370 km i 8/9 godzin.

Zgodnie z tradycją buddyjską Lumbini jest znane jako miejsce narodzin Siddharthy Gautmy, znanego również jako Budda. Lumbini znajduje się w dzisiejszym Rummindei, w regionie Terai w południowym Nepalu, niedaleko granicy indyjsko-nepalskiej.

Źródła buddyjskie twierdzą, że matka Buddy, Maja, podróżowała z domu w Kapilavastu do domu rodziców, aby urodzić, gdy nagle zaczął się poród w Lumbini. Jest wiele mitów na ten temat: Maya urodziła bezboleśnie, stojąc między bliźniaczymi drzewami Sala; kiedy dziecko urodziło się, natychmiast przemówiło słowami: „to jest moje ostatnie odrodzenie”, następnie zrobiło siedem kroków do czterech punktów kardynalnych (począwszy od północy), a kwiat lotosu wyskoczył z każdym krokiem; zarówno matka, jak i dziecko zostały obmyte przez bóstwa. Ta ostatnia relacja jest źródłem „kąpieli niemowlęcia Buddy”, ceremonii, która odbywa się w kilku społecznościach buddyjskich, podczas świętowania narodzin Buddy. Tak jak we wszystkich legendach różnych buddów, Maja zmarła siedem dni po narodzinach dziecka. Mahaprajapati, młodsza siostra Mayi, zostanie przybraną matką Siddharthy.

Lumbini zostało zidentyfikowane dzięki cesarzowi  Ashoce, który odwiedził region w 248 r. p.n.e. i wzniósł filar z napisem upamiętniającym narodziny Siddharthy. Zbudował także mur wokół wioski i nakazał budowę czterech stup, aby zaznaczyć to miejsce. Nie jest całkowicie pewne, że Siddhartha rzeczywiście urodził się w Lumbini, ale przynajmniej wiemy na pewno, że społeczność buddyjska była powszechnie uważana w czasach Ashoki, a nawet wcześniej. Nocleg w klasztorze koreńskim.

Dzień 8

Po śniadaniu jedziemy do Pokhary przez Tansen.

Trasa ma 160 km i zajmuje około 5/6 godzin. Dzisiaj zostajemy w klasztorze Matepani. Matepani Gumba (Buddyjski Klasztor) został założony w 1960 r. przez ludzi z Nyeshang, którzy przenieśli się do Pokhary z Manang. Klasztor położony jest na niewielkim wzgórzu, na wschód od miasta Pokhara, około pięciu kilometrów od centrum Pokhary. Odwiedzający mogą się tam dostać lokalnymi środkami transportu. Oprócz swojego religijnego znaczenia klasztor jest uderzająco piękny i jest idealnym punktem widokowym na dolinę i Mt. Fishtail. Kilka przyciągających wzrok malowideł ściennych, wspaniałe zabytki, ogromna figura Buddy w medytacji otoczona przez Gurun pinpoche i Karmapę to zadziwiający widok. Posągi mają około 11 stóp wysokości. Mnisi są bardzo gościnni i zadowoleni z przyjmowania gości bez względu na kastę czy religię. Nocleg w Matepnai Gumba.

nepal szlakiem klasztorów

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd do Syauli Bazar przez Birethati. Birethati to punkt kontrolny na obszarze ochronnym Annapurny. Zatrzymujemy się tutaj na odświeżenie i zaczynamy trekking. Po 1,5 godzinie marszu docieramy do Ghandruk na lunch. Jest to wioska Gurung i najlepszy punkt widokowy na góry Annapurna. Tadapani. Przechodząc przez dżunglę rododendronów, docieramy do miejsca zwanego Bhaisi. Tadapani oznacza „daleką wodę”. To miejsce słynie ze wschodu i zachodu słońca w Fishtail Mountain, czyli „Machhapurchhare”. Nocleg w Tadapani.

Dzień 10

Po śniadaniu zaczynamy trekking do Ghorepani. Dzisiaj chodzimy około 6/7 godzin. Pół godziny w dół do wąwozu i wspinaczka ok. 1 godzinę, aby dotrzeć do Banthati, gdzie znajduje się hotel, następnie wzdłuż wąwozu aż do Deurali, gdzie mamy lunch. Po obiedzie kilka minut wspinaczki, a następnie w dół do Ghorepani w lesie rododendronów. Nocleg w Ghorepani.

Dzień 11

Pobudka o 4.30 rano. Około 1-godzinny wejście na Poon Hilll (3 210m), aby podziwiać wschód słońca. Poon Hill jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach punktów widokowych w Nepalu. Widzimy Dhaulagiri, Manaslu, w tym słynny szczyt Mt.Machhapurchhare „Fishtail”. Wracamy do hotelu na śniadanie. Następnie idziemy do Nagythati, co oznacza „otwartą chatę”, Banthati, oznaczającą „chatę dżungli” i Ullari, piękną górską wioskę. Obiad jemy w Tikhedhunga. Następnie schodzimy  do Hille. Wsiadamy do jeepa i jedziemy do Pokhary. Dotarcie do Pokhary zajmuje około 2 godzin. Powinniśmy tam być wieczorem i dołączyć do reszty grupy. Nocleg w Pokhara.

Dzień 12

Po śniadaniu jedziemy do Kathmandu z Pokhara. Zajmuje to około 6/7 godzin. Jedziemy brzegiem rzeki o nazwie Trishuli. Nocleg w Thamel.

Dzień 13

Dziś mamy wolny dzień na zakupy i zwiedzanie lokalnego rynku Ashan i Endra Chowk. Nocleg w Thamel

Dzień 14

Wyjazd na międzynarodowe lotnisko Tribhuwan. Wylot.

Dzień 15

Lądujemy w Warszawie.

nepal wyprawa szlakiem klasztorów: plan podróży

 

 

2000USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • 3 noclegi Banchen Monastery
 • 2 noclegi Thamel Kathmandu
 • 2 noclegi Namobuddha Monastery (pełne wyżywienie)
 • 1 nocleg Korean Monastery w Lumbini
 • 1 nocleg Metapnai Monastery
 • 1 nocleg nad jeziorem Pokhara
 • 2 noclegi i 3-dniowy pakiet trekingowy Ghorepani
 • 2 dni terapi misami tybetańskimi (każda terapia – 60 minut)
 • Spotkanie z mnichami w Namobuddha Monastery i wprowadzenie do medtytacji
 • Bilety wejściowe-Syambhunath Stupa, Kathmandu Darbar Squre, Patan Darbar Square, pashupatinath temple i Bouddhanath Stupa
 • Samolot z Kathmandu do Bhairawa i podróz do Lumbini
 • Spotkanie - „Nepalese live culture dance”
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Trekingi
 • Transport prywatnymi samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalny przewodnik
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Kathmandu-Warszawa (ok. 3.100 PLN)
 • Wizy (25 USD - 15 dni lub 40 USD- 30 dni)
 • Wyżywienia poza wskazanymi śniadaniami ( około 6 usd za posiłek)
 • Zwyczajowych napiwków ( max. 50 usd)