fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal: trekking w Dolinie Mustang
02.11.2019
-
19.11.2019
18
dni

Nepal: trekking w dolinie Mustang

Trekking w dolinie Mustang w Nepalu to spotkanie z fantazyjnie wyrzeźbionymi skalnymi pustyniami i głębokimi wąwozami. W czasie naszej wyprawy będziemy mijać tradycyjne wioski i porozrzucane po dolinie klasztory i czorteny. Nasza trasa biegnie z dala od utartych szlaków, wzdłuż malowniczej rzeki Kali Gandaki, której wyższe partię noszą nazwę Mustang Khola. Podziwiać będziemy oszałamiające tybetańskie krajobrazy i górujące nad nimi pokryte wiecznymi śniegami ośmiotysięczniki Annapurna i Dhaulagiri.

Mustang to tereny dawnego królestwa. Przez jego powierzchnię od wieków przemierzały karawany z towarami z Tybetu i Indii. Znajdujące się tu świątynie należą do najstarszych świątyń buddyjskich na świecie, a mieszkańcy Mustangu wierzą, że to na ich ziemi narodził się buddyzm i do dzisiaj kultywują go w oryginalnej niezmienionej od wieków formie. Do 1992 roku był to teren na którym nie przebywał żaden obcokrajowiec, jest to więc miejsce niezwykle atrakcyjne i nieskażone przez masową turystykę.

 

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Polski do Kathmandu
Pakujemy walizki i w drogę!
Dzień 2 - Katmandu
Zwiedzanie głównych zabytków miasta oraz Patan.
Dzień 3 - Lot lub przejazd z Katmandu do Pokhary
Po uzyskaniu pozwolenia na trekking po Górnym Mustangu lecimy lub jedziemy do Pokhary prywatnym transportem. Czas trwania: 7 godzin jazdy i 30 minut lotu. Wysokość nad poziomem morza: 1335-950.

Nocleg w Pokhara.

Dzień 4 - Lot z Pokhary do Jomsom, początek trekkingu do Kagbeni
Wcześnie rano jedziemy na lotnisko Pokhara i lecimy do Jomsom, który słynie z sadów jabłkowych oraz z Marphy (wina jabłkowego). Będziemy przelatywać nad najgłębszym na świecie wąwozem, podziwiać spektakularne górskie widoki Mt. Dhaulagiri, Annapurna Ranges i Fishtail z kilkoma słynnymi szczytami w obszarze Annapurna i Dhaulagiri po obu stronach.

Po dotarciu do Jomsom, jemy śniadanie i dopełniamy formalności związane z pobytem. Potem zaczynamy trekking do Kagbeni. Kgabeni jest punktem kontrolnym na obszarze Górnego Mustangu. Zaczynamy naszą wędrówkę po otwartym szlaku wzdłuż pięknej doliny. Zanim dotrzemy do Kagbeni, położonego w idealnym miejscu nad brzegiem dwóch rzek, przedostajemy się przez wieś Eaklibatti. Wioska jest piękna z domami o płaskich dachach, a także z ruinami starej twierdzy.

Czas trwania: lot 20-25 minut, trekking i 3-4 godziny

Wysokość nad poziomem morza: 950-2700-2810

Nocleg w Kagbeni.

Dzień 5 - Trekking od Kagbeni do Chele
Wcześnie rano po zjedzeniu śniadania i przejściu formalności, zaczynamy nasz trekking do Chele. Zaczynamy rankiem, ponieważ w Mustangu jest silny wiatr, który wzmaga się w ciągu dnia, dmuchając naokoło pyłem i piaskiem. Po Kagbeni szlak wspina się, dając dobry widok na wioskę, dolinę i Nilgiri. Początkowo ścieżka ściśle podąża za rzeką, lecz później prowadzi na wschód do płaskiej, suchej, pustynnej krainy. Pierwszą osadą na trasie jest wioska Tangbe. Będziemy mogli podziwiać jej wąskie uliczki, bielone domy, jęczmień, pola gryki oraz sady jabłoniowe. Po drugiej stronie rzeki znajdują się jaskinie, wzniesione wysoko w pionowej ścianie, ponoć w zamierzchłych czasach były zamieszkałe. Kontynuujemy naszą wędrówkę i mijamy kolejną wioskę oraz przekraczamy rzekę. Następnie chodzimy po grani, zanim dotrzemy do Chele.

Czas trwania: 5-6 godzin

Wysokość nad poziomem morza: 2810-3050

Nocleg w Chele.

Dzień 6 - Trekking z Chele do Syanbochen
Po śniadaniu rozpoczynamy dalszy trekking. Od dziś nasza wędrówka będzie trochę trudniejsza. Będziemy przekraczać dwie przełęcze, przełęcz Taklam La (3624 m) i przełęcz Dajori la (3735 m). Po drodze możemy podziwiać Tilicho, Yakawę Kanga i Damodara Dandę. Następnie schodzimy i docieramy do wioski Samar. Po ok. 2 godz. spaceru docieramy do czerwonego malowanego klasztoru skalnego, który wygląda jakby był przyklejony do pionowej ściany. To jest Rangchyung Chorten, jedno z najświętszych miejsc w Mustangu.

Dalej szlak prowadzi przez las małych drzew i zielonych krzewów, które są w stanie przetrwać w wąskim wąwozie, ponieważ wysokie pionowe ściany utrzymują je w chłodzie i dostarczają wystarczająco dużo wilgoci. Wkrótce potem dolina rozszerza się i widzimy ściany zbudowane przed jaskiniami, które są tymczasowymi domami dla pasterzy, wypasających tutaj zwierzęta. Czasami można zobaczyć rzadkie niebieskie owce górskie. Trekking do Shyangboche może wydawać się niekończący, nieustanne wspinanie się nie pokazuje celu, jednak jest on dość łatwy, a na końcu pojawia się skupisko domów.

Czas trwania: 6-7 godzin

Wysokość nad poziomem morza: 3050-3475

Nocleg w Syanbochen.

Dzień 7 - Trekking od Syambochen do Ghami
Rozpoczynamy trekking po śniadaniu. Po 10-15 minutach marszu dochodzimy do przełęczy Yamda La na wysokości 3850m. Po drodze mijamy kilka herbaciarni, chortenów i pięknych wiosek. Przemierzamy lasy topolowe i pola jęczmienne, aż osiągamy przełęcz Nyi na 4.010m, stąd zjeżdżamy do Ghami, która jest jedną z największych wiosek w regionie Lo. Wioska jest piękna, otoczona wokół polami.

Czas trwania: 5-6 godzin

Wysokość nad poziomem morza: 3475-3520

Nocleg w Ghami.

Dzień 8 - Trekking z Ghami do Tsarang
Po śniadaniu zaczniemy trekking. Dzisiaj będziemy mieli łatwy dzień. Po przejściu przez most wiszący na rzece Ghami Khola, szlak wspina się na płaskowyż i przechodzi obok bardzo długiej ściany mani. Od końca muru szlak prowadzi na wschód do Tsarang, stopniowo wspinając się, a następnie schodząc. Jest to piękna trasa ze wspaniałymi widokami. W wiosce jest duży klasztor i stary pałac z wieloma tarasami.

Czas trwania: 5-6 godzin

Wysokość nad poziomem morza: 3520-3620

Nocleg w Tsarang.

Dzień 9 - Trekking z Tsarang do Lo-Manthang
Po śniadaniu rozpoczynamy trekking. Szlak prowadzi pośród wspaniałych widoków na Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i szczyt Bhrikuti. Początkowo trasa schodzi do kanionu Tsarang Chu, a następnie wspina się stromo po przekroczeniu rzeki. Dalej szlak łagodnie wznosi się do wietrznej przełęczy Lo Manthang (3850m), skąd widać dolinę Lo Manthang. Zejście do niej jest pełne pięknych widoków na otoczone murami miasto, leżące przed wzgórzami na tybetańskiej granicy.

Czas trwania: 3-4 godziny

Wysokość nad poziomem morza: 3620-3730

Nocleg w Lo-Manthang.

Dzień 10 - Manthanga / Aklimatyzacja
Lo Manthan to stara stolica Górnego Mustangu. Dodatkowy dzień na zwiedzanie historycznych miejsc, takich jak Pałac Królewski, w którym mieszka król (Jigme Palwar Bista), a także duże klasztorów, w których studiuje wielu mnichów. Odwiedzający mogą bezpośrednio spotkać się z Królem w Pałacu Królewskim. Król życzy podróżnym wspaniałej wędrówki, a także wspaniałego życia i zachęca do odwiedzenia i obejrzenia ceremonii festiwalu Tiji. Ludzie z Górnego Mustangu świętują Tiji dwa razy. Jeden w marcu i kolejny w maj.

Tiji Festival - to fascynujący coroczny trzydniowy festiwal składający się z tybetańskich rytuałów, które celebrują mit syna, który musiał uratować królestwo Mustanga przed zniszczeniem. Festiwal jest rodzimy dla Lo-Manthang. "Tiji" to skrót od słowa "Tempa Chirim", co oznacza "Modlitwa o pokój na świecie". Ten festiwal upamiętnia zwycięstwo inkarnacji Buddy, Dordże Sonnu nad dem onem zwanym Man Tam Ru, okrutnym stworzeniem żywiącym się ludźmi i wywołującym burze i susze. Festiwal Tiji zazwyczaj odbywa się około połowy maja i trwa 3 dni. Podczas uroczystości mnisi z klasztoru "Choedhe" Lo Manthanga wykonują rytualne tańce. Przedstawiają one nękanie Ma Tam Ru Ta (w tańcu zwanym "Tsa Chham" pierwszego dnia), narodziny Dorjee Sonnu jako syna demona (drugiego dnia nazywanego "Nga Chham") i próbę powrotu demona do królestwa Buddy (trzeciego i ostatniego dnia). Tańce z festiwalu Tiji są organizowane przez klasztor Choedhe, należący do sekty buddyjskiej Sakya. Klasztor jest kierowany przez Rinpocze. Mieszka w nim około 65 mnichów z Lo Manthang, Nhenyul i Chhosyer.

Nocleg w Lo-Manthang

Dzień 11 - Trekking z Lo-Mangthanga do Drakmara
Podczas powrotu z Lo-Manthang idziemy inną drogą. Nasz szlak przechodzi przez wioskę Gyakar, w której mieści się stuletni Ghar Gompa z pięknymi malowidłami naskalnymi. Według lokalnej legendy każde złożone życzenie w Gompie się spełni. Zwiedzmy Gompę i dalej wędrujemy do Drakmaru.

Czas trwania: 6-7 godzin

Wysokość nad poziomem morza: 3730-3810

Nocleg w Drakmar.

Dzień 12 - Trekking z Dramkara do Galing / Yara ghara
Dziś będzie długa trasa od Dramkara do Yara Ghary. Unikamy szosy i podążamy szlakiem. Yara Ghara jest świętym miejscem Gompy dla buddystów. To właśnie w tym miejscu uważa się, że słynny mistrz duchowy Bodhisatwa Padmasambhava praktykował swoją medytację.

Czas trwania: 8-9 godzin.

Wysokość: 3810-3820

Nocleg w Yaraghara.

Dzień 13 - Trekking z Galing / Yara ghar na Muktinatha
Po śniadaniu, wcześnie rano zaczynamy dość długi trekking do świątyni Muktinath.

Czas trwania: 7-8

Wysokość nad poziomem morza: 3820-3760

Nocleg w Muktinath.

Dzień 14 - Trekking z Muktinath do Jomsom
Po śniadaniu i odwiedzeniu świątyni Muktinath rozpoczynamy trekking do Jomsom przez Kagbeni.

OPCJA: - w tym dniu można także pojechać jeepem z Muktinatha i dojechać do Pokhary. Zajmuje to około 8 godzin.

Czas trwania: 6-7

Wysokość nad poziomem morza: 3760-2700

Nocleg w Jomsom.

Dzień 15 - Lot powrotny do Pokhary i Jomsom
Wcześnie rano lecimy z Jomsom do Pokhary i jedziemy do hotelu. Jest też możliwość prywatnego transportu do Katmandu. Odległość od Pokhara do Katmandu wynosi 200 km, a podróż trwa około 6/7 godzin.

Czas trwania: 30 min

Wysokość nad poziomem morza: 2700-900

Nocleg Jomsom.

Dzień 16 - Transport z Pokhary do Katmandu
Po śniadaniu jedziemy do Katmandu prywatnym transportem lub autobusem turystycznym.

Nocleg Kathmandu.

Dzień 17 - Wyjazd na lotnisko Tribhuwan Internationa
Wylot na międzynarodowe lotnisko w Tribhuwan zgodnie z rozkładem lotów.
Dzień 18 - Lądowanie w Europie
Lądowanie w Europie.

3.100USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie w hotelu: 11 nocy w czasie trekkingu
 • Zakwaterowanie w Kathmandu i Pokhara
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Podatek lokalny wjazd do Górnego Mustangu 530usd
 • Opłaty za wstępy: zezwolenie na wstęp do obszaru Górnego Mustangu, obszaru chronionego Annapurny i kartę TIms
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Tragarza podczas trekingu 20kg (jeden tragarz na 2 osoby. (2*10 kg)
 • Bilet lotniczy z Pokhary do Jomsom i Jomsom do Pokhara
 • Mówiący w języku angielskim nepalski przewodnik turystyczny
 • Mapę Górnego Mustangu podczas trekkingu
 • Pakiet pierwszej pomocy
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszystkie podatki w Nepalu
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Kathmandu-Warszawa ok. 3100 zł.
 • Wizę do Nepalu (40 usd)
 • W trakcie trekingu indywidualnych kąpieli w ciepłej wodzie oraz ładowania baterii wszelkich urządzeń
 • Napiwki (max 70usd)

Program fakultatywny, dodatkowy:

 • Godzina lotu samolotem w okolicy Mt. Everest
 • 3 - 4 godzinny rafting na rzece Trishuli podczas podróży do Pokhary
 • Lot paralotnią z nagraniem wideo