fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal Mustang trekking
01.09.2023
-
18.09.2023
18
dni

Nepal Mustang trekking

Nepal Mustang Trekking to spotkanie z fantazyjnie wyrzeźbionymi skalnymi pustyniami i głębokimi wąwozami. W czasie naszej wyprawy będziemy mijać tradycyjne wioski i rozsiane w dolinie klasztory i czorteny. Nasza trasa biegnie z dala od utartych szlaków, pośród krajobrazów wprost zapierających dech w piersiach. To miejsca unikalne i tajemnicze dające możliwość kontaktu z przepiękną i dziką niezadeptaną naturą. Wędrówka Nepal Mustang Trekking to także spotkania z niezwykłymi mieszkańcami tych ziem. W czasie trekkingu mijać będziemy tradycyjne wioski, niegdyś zamieszkałe jaskinie, klasztory i czorteny. Nasza trasa biegnie wzdłuż malowniczej rzeki Kali Gandaki, której wyższe partie noszą nazwę Mustang Khola. Po drodze podziwiać będziemy olśniewające krajobrazy i górujące nad nimi pokryte wiecznymi śniegami ośmiotysięczniki Annapurna i Dhaulagiri.

Mustang to tereny dawnego królestwa. Przez jego powierzchnię od wieków przemierzały karawany z towarami z Tybetu i Indii. Znajdujące się tu świątynie należą do najstarszych świątyń buddyjskich na świecie. Mieszkańcy Mustangu wierzą, że to na ich ziemi narodził się buddyzm i do dzisiaj kultywują go w oryginalnej niezmienionej od wieków formie. Do 1992 roku był to teren na którym nie przebywał żaden obcokrajowiec, jest to więc miejsce niezwykle atrakcyjne i nieskażone przez masową turystykę. Podróż Nepal Mustang Trekking to niezwykle przeżycie, ciekawa lekcja historii i kultury regionu, spotkania ze wspaniałymi ludźmi w otoczeniu majestatycznej i tajemniczej przyrody. Zapraszamy na wyprawę Nepal Mustang Trekking!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Nepal Mustang trekking - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kathmandu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. Kathmandu

Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer z lotniska do hotelu w Thamel. Odpoczynek po podróży a następnie spotkanie organizacyjno-informacyjne. Thamel to jedna z najstarszych części stolicy Nepalu. Większość starych budynków w dzielnicy zaprojektowano w stylu Newari, pierwszych mieszkańców doliny Kathmandu. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera i klimat.  Znajdują się tu liczne lokalne restauracje, knajpki, kawiarnie i sklepy z wyrobami nepalskimi.

Zwiedzimy najważniejsze atrakcje Kathmandu. Wizyta na wzgórzu, gdzie obejrzymy jeden z architektonicznych symboli kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu - Stupę Swayambhunath. Zwana jest ona potocznie świątynią małp, ponieważ okolice stupy zamieszkują liczne stada małp. Stupa jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. W skład kompleksu wchodzi stupa, klasztor tybetański, kilka świątyń i sanktuarium, muzeum i biblioteka. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Nieodłącznym elementem krajobrazu Swayambhunath są powiewające na wietrze flagi modlitewne. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na miasto i całą dolinę Katmandu. Nocleg w Kathmandu, w dzielnicy Thamel. Wysokość nad poziomem morza 1 335 m.

Dzień 3. Kathmandu

Po śniadaniu załatwiane będą formalności związane z pozwoleniami na trekking w Górnym Mustangu. Następnie pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również Miastem Światła. Zwiedzanie Placu Durban, którego sercem jest Pałac Królewski. Zwiedzimy też hinduistyczną świątynię Kasthamandap, która według legendy wykonana została z jednego drzewa w XII w. Odwiedzimy też dom Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Spacer zabytkowymi uliczkami starego miasta oraz wizyta na miejskich tradycyjnych targach. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel. Wysokość nad poziomem morza 1 335 m.

Dzień 4. Kathmandu / Pokhara

Po uzyskaniu zezwoleń na trekking w Górnym Mustangu podróż do Pokhara. Wcześnie rano wyjazd do Pokhara prywatnym busem. W czasie przejazdu stopniowa aklimatyzacja. Podróż wzdłuż brzegów rzeki Trishuli, mijać będziemy wiele mostów łączących jej brzegi. Po drodze przepiękne panoramy górskich szczytów i pól ryżowych i wodospad oraz malowniczo położone wioski. Nocleg w Pokhara. Czas trwania podróży: około 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza 1 335 m - 900 m.

Dzień 5. Pokhara / Trekking Jomsom - Kagbeni

Wcześnie rano wylot z Pokhara do Jomsom. Podczas lotu przepiękne panoramy wąwozów oraz górskich szczytów Dhaulagiri, Annapurna i Fishtail z kilkoma słynnymi szczytami w obszarze Annapurna i Dhaulagiri po obu stronach. Po przylocie do Jomsom śniadanie i dopełnienie formalności związanych z pobytem. 
Następnie rozpoczniemy trekking do Kagbeni - bramy do Królestwa Mustang. Miasteczko położone jest w dolinie rzeki Kali Gandaki i stanowi symboliczną granicę Górnego Mustangu z Nepalem. Wędrówka po otwartym szlaku wzdłuż pięknej doliny. Po drodze wizyta w malowniczo usytuowanej wiosce Eaklibatti, gdzie obejrzymy tradycyjną lokalną architekturę - domy o płaskich dachach, a także ruiny starej twierdzy. Po dotarciu do Kagbeni odpoczynek. Nocleg w Kagbeni. Czas trwania: lot około 25 minut, trekking 3 - 4 godziny. Wysokość nad poziomem morza 950 m - 2 700 m - 2 810 m.

Nepal Mustang Trekking

Dzień 6. Trekking Kagbeni - Chele 

Po wczesnym śniadaniu rozpoczynamy trekking do Chele. Wyruszamy bardzo wcześnie rano, ponieważ Mustang jest suchym i bardzo wietrznym rejonem. W ciągu dnia wzmaga się tu silny wiatr unoszący w powietrze duże ilości piachu i pyłu. Po opuszczeniu Kagbeni, szlak prowadzi w górę, skąd roztacza się piękny widok na wioskę, dolinę oraz szczyt Nilgiri. Następnie trasa ciągnie się wzdłuż brzegów rzeki, po czym prowadzi na wschód do płaskiego, suchego i pustynnego obszaru. Pierwszą osadą napotkaną po drodze będzie wioska Tangbe otoczona polami jęczmienia, gryki oraz sadami owocowymi. W wiosce obejrzymy tradycyjne zabudowania, wąskie uliczki i bielone domy o płaskich dachach. Nieopodal wioski po drugiej stronie rzeki znajdują się jaskinie, które usytuowane są wysoko w pionowej skale klifu. Jaskinie te były niegdyś zamieszkałe i stanowiły schronienie dla miejscowej ludności. Trasa poprowadzi dalej do kolejnej niewielkiej wioski. Po dotarciu do Chele odpoczynek. Nocleg w Chele. Czas trwania trekkingu: 5 - 6 godzin. Wysokość nad poziomem morza 2 810 m - 3 050 m.

Dzień 7. Trekking Chele - Syangboche

Po śniadaniu rozpoczniemy trekking w kierunku Syangboche. Dziś wzrośnie nieco poziom trudności trekkingu. Z wioski powędrujemy malowniczym wąwozem z zapierającymi dech w piersiach widokami. Przekroczymy dwie przełęcze - Taklam (3624 m n.p.m.) i Dajori (3735 m n.p.m.) z powiewającymi kolorowymi flagami modlitewnymi, za którą widać już wioskę Samar. Po drodze przepiękne panoramy Tilicho, Yakawa Kang i Damodar Danda. Trasa poprowadzi dalej do wioski Samar, skąd odchodzi szlak wiodący do jaskini Chungsi – groty, gdzie w drodze do Tybetu medytował guru Rinpoche. Po kolejnych dwóch godzinach marszu dotrzemy do niezwykłego czerwonego klasztoru Rangchyung Chorten, usytuowanego tuż przy pionowej skale. Jest to jedno z najświętszych miejsc w Mustangu. Następnie szlak prowadzi wąskim zalesionym wąwozem. Wysokie pionowe ściany wąwozu zapewniają roślinności odpowiednie warunki i wilgotność. Trasa przebiega następnie szerszą doliną otoczoną pionowymi skałami, gdzie przy jaskiniach dobudowane zostały tymczasowe schronienia dla pasterzy wypasających tu zwierzęta. W okolicy tej spotkać można rzadko występujące nahury górskie zwane też niebieskimi owcami. Po kilkugodzinnym trekkingu dotrzemy do Syangboche. Odpoczynek i nocleg w Syangboche. Czas trwania trekkingu: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 3 050 m - 3 475 m.

Nepal Mustang Trekking

Dzień 8. Trekking Syangboche - Ghami

Po śniadaniu trekking w kierunku wioski Ghami. Po kwadransie marszu dotrzemy do Przełęczy Yamda na wysokość 3850 m n.p.m. W czasie dzisiejszego trekkingu mijać będziemy malownicze wioski, chorteny i herbaciarnie. Trasa wiedzie przez topolowe lasy i pola jęczmienia. Dotrzemy do Przełęczy Nyi na wysokość 4010 m n.p.m. skąd blisko już do otoczonej malowniczymi polami wioski Ghami. Jest to jedna z największych wiosek w rejonie Lo. Nocleg w Ghami. Czas trwania trekkingu: 5 - 6 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 3 475 m - 3 520 m.

Dzień 9. Trekking Ghami - Tsarang

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku wioski Tsarang. Dziś czeka nas niezbyt trudny, malowniczy odcinek prowadzący przez przełęcze, z których roztaczają się przepiękne widoki. Po przekroczeniu wiszącego mostu łączącego brzegi rzeki Ghami Khola, szlak wspina się na płaskowyż, gdzie znajduje się najdłuższy w Górnym Mustangu mur mani, czyli mur kamieni modlitewnych. Kolejny odcinek wiedzie do Przełęczy Tsarang, skąd widać już dawną stolicę regionu Tsarang. W wiosce znajduje się klasztor buddyjski, ciekawa stupa i dawna rezydencja władców. Nocleg w Tsarang. Czas trwania trekkingu: 5 - 6 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 3 520 m - 3 620 m.

Nepal Mustang Trekking

Dzień 10. Trekking Tsarang - Lo Manthang

Po śniadaniu trekking w kierunku stolicy Królestwa Mustang - Lo Manthang. Podczas trekkingu wspaniałe widoki na szczyty Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i Bhrikuti oraz piękne czorteny. Początkowo szlak schodzi do kanionu Tsarang Chu, a następnie po przekroczeniu rzeki stromo wspina się w górę i prowadzi przez suche i piaszczyste, pustynne tereny. Dalej trasa łagodnie wznosi się i prowadzi do wietrznej Przełęczy Lo Manthang (3850 m n.p.m.), skąd widać już Dolinę Lo Manthang. Podczas zejścia do doliny przepiękne widoki na otoczone murami miasto i panoramę gór leżących przy tybetańskiej granicy. Po dotarciu do Lo Manthang odpoczynek i w zależności od pory, spacer po mieście i zwiedzanie. "Lo Manthang" w języku tybetańskim znaczy "upragniona dolina”. Miasto założone zostało w XIV w. Otoczone murami Lo Manthang to miasteczko wciąż niemalże o średniowiecznym charakterze. Do miasta prowadzi brama, przed nią stoi młyn modlitewny i duży czorten. Tradycyjna architektura Lo Manthang to domy o płaskich dachach, zbudowane z kamienia i gliny. Nad wejściami do domostw dostrzec można głowy zwierząt, które odpędzają demony. Wewnętrzna zabudowa miasta to ciasny labirynt z wąskimi brukowanymi uliczkami. Obejrzymy czerwony klasztor Thugchen Gompa, Chyodi Gompa oraz czterokondygnacyjny budynek Pałacu Królewskiego. Odwiedzający pałac mogą spotkać się z Królem, który życzy wszystkim podróżnym pomyślności w życiu oraz bezpiecznej wędrówki. Nocleg w Lo Monthang. Czas trwania trekkingu: 3 - 4 godziny.
Wysokość nad poziomem morza: 3 620 m - 3 730 m.

Lo Manthang

Dzień 11. Lo Manthang

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Lo Manthang i jego okolic. Obejrzymy pięciopoziomowy kompleks jaskiń Jhong. Jaskinie te utworzone zostały w wysokim klifie przez szukających tu schronienia okolicznych mieszkańców. Obecnie w kompleksie jaskiń znajduje się ponad czterdzieści różnych pomieszczeń. Aby do nich wejść trzeba wspiąć się po stromych schodach a wewnątrz jaskini do komunikacji służą również drabiny. Z klifu, gdzie znajdują się jaskinie roztacza się malowniczy widok na okolicę. Opcjonalnie około siedmiogodzinna wycieczka konna w kierunku granicy z Tybetem (dodatkowy koszt około 80 USD). Nocleg w Lo Manthang. Wysokość nad poziomem morza 3 730 m.

Nepal Mustan trekking

Dzień 12. Trekking Lo Manthang - Dhakmar

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną inną trasą. Najpierw trekking w kierunku wioski Gyakar. W wiosce znajduje się stuletnia Ghar Gompa z pięknymi malowidłami naskalnymi. Według lokalnej legendy, każde życzenie wypowiedziane w Gompie Ghar spełni się w przyszłości. Zwiedzimy Gompę, po czym wyruszymy w dalszą trasę do Dhakmar. Najwyższym punktem dzisiejszego trekkingu będzie Przełęcz Choku (4298 m n.p.m.). Czas trwania trekkingu: 6 - 7 godziny.
Wysokość nad poziomem morza: 3 730 m - 4 298 m - 3 510 m.

Dzień 13. Dhakmar/ Chuksang

Po śniadaniu trasa do Chuksang. Podróż trwać będzie około trzech godzin. Po drodze panoramiczne widoki Himalajów i wodospad, przekroczymy rzekę Kali Gandaki, która od Chusang nosi już nazwę Mustang Khola. Po dotarciu na miejsce chwila odpoczynku a następnie rozpoczniemy zwiedzanie wioski. Chuksang leży w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominających ogromne organy. Obejrzymy tu między innymi klasztor i jaskinie. Wybierzemy się też na spacer wzdłuż rzeki Kali Gandaki/Mustang Khola. Nocleg w Chuksang. Czas trwania podróży samochodem: 3 godziny
. Wysokość nad poziomem morza: 3 510 m - 3 980 m.

Mustang

Dzień 14. Trekking Chuksang - Świątynia Muktinath 

Po śniadaniu wyruszymy w drogę. Naszym celem będzie miasteczko i świątynia Muktinath. Początek trasy biegnie wśród pustynnych, opuszczonych krajobrazów łagodnie wznoszącą się i krętą ścieżką. Później stopniowo pojawią się z daleka pola uprawne, sady jabłkowy, niewielkie stare wioski w stylu tybetańskim, stada jaków i owiec. Po dotarciu do Przełęczy Gyu (4077 m n.p.m.) przepiękne panoramiczne widoki na góry, Przełęcz Throngla, Jezioro Tilicho, Nilgiri. Świątynia Muktinath wybudowana została najprawdopodobniej w XV wieku. Jest to święte miejsce pielgrzymek wyznawców hinduizmu i buddyzmu. W świątyni panuje niezwykła atmosfera. Niepowtarzalny klimat tworzą modlący się wierni, dymy i zapach kadzideł, rozbrzmiewające modlitwy, powiewające flagi modlitewne oraz sto osiem źródeł, w których dokonuje się rytualnych ablucji. Podobno, każdy kto zanurzy się w wodzie źródlanej dostąpi odpuszczenia grzechów. W miejscu tym spotykają się tu cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze oraz wiecznie płonący ogień (pochodzący z zapalonego gazu ziemnego). Nocleg w Muktinath. Czas trwania trekkingu: 7 - 8 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 3 980 m - 4 077 m - 3 760 m.

Dzień 15. Trekking Świątynia Muktinath - Kagbeni - Jomsom 

Po śniadaniu złożymy kolejną wizytę w świątyni Muktinath. Następnie rozpoczniemy lekki trekking do Jomsom przez Kagbeni. Szlak prowadzący szeroką, piaszczystą i wietrzną doliną, stopniowo schodzić będzie do rzeki Kali Gandaki. Po dotarciu do Jomsom odpoczynek. Nocleg w Jomsom. Czas trwania trekkingu: 6 - 7 godzin. Wysokość nad poziomem morza: 3 760 m - 2 700 m.

Mustang Tiji

Dzień 16. Jomsom  / Pokhara

Wcześnie rano transfer na lotnisko i wylot do Pokhara. Po dotarciu do Pokhara śniadanie i spacer wzdłuż brzegów jeziora Phewa, skąd roztacza się malowniczy widok na masywy Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu. Czas wolny na odpoczynek i zakupy. Nocleg w Pokhara. Czas trwania lotu: 30 min. Wysokość nad poziomem morza: 2 700 m - 900 m

Dzień 17. Pokhara / Kathmandu

Po śniadaniu wylot do Kathmandu. W Kathmandu czas wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie miasta i zakupy.
Nocleg w Kathmandu. Czas trwania lotu: 30 min. Wysokość nad poziomem morza: 900 m - 1 335 m.

Dzień 18. Kathmandu

Transfer na lotnisko w Kathmandu zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3100 USD

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kathmandu - Warszawa ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w Kathmandu i Pokhara w hotelu 3* lub w hotelu klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Noclegi w obiektach klasy turystycznej Guest House: 11 noclegów podczas trekkingów zgodnie z programem
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z programem
 • Bilet lotniczy z Pokhary do Jomsom i Jomsom do Pokhara
 • Podatek lokalny wjazd do Górnego Mustangu 530usd
 • Opłaty za wstępy: zezwolenie na wstęp do obszaru Górnego Mustangu i obszaru chronionego Annapurny i kartę TIms
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Pomoc tragarza podczas trekingu do 20 kg - jeden tragarz na 2 osoby (2 x 10 kg)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Wszystkie podatki w Nepalu
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego nepalskiego przewodnika turystycznego
 • Mapę Górnego Mustangu podczas trekkingu
 • Pakiet pierwszej pomocy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami w Kathmandu i Pokhara
 • Kosztów wizy do Nepalu (ok. 40 USD)
 • W trakcie trekkingu indywidualnych kąpieli w ciepłej wodzie oraz ładowania baterii wszelkich urządzeń
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Program fakultatywny - dodatkowo płatny:

 • Godzina lotu samolotem w okolicy Mt. Everest
 • 3 - 4 godzinny rafting na rzece Trishuli podczas podróży do Pokhara
 • Lot paralotnią z nagraniem video

Nepal Mustang trekking NA ZDJęciach