fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal - Mustang - Festiwal Tiji
12.05.2020
-
27.05.2020
16
dni
CENA:
3500 USD + bilety lotnicze

NEPAL - MUSTANG - FESTIVAL TIJI

Nepal to miejsce fascynujące. Położony w najwyższych górach świata niezmiennie olśniewa i zachwyca krajobrazami, przyciąga bogactwem kulturowym, interesującą architekturą i sztuką. Miejsce to można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wyprawa łącząca tradycyjne zwiedzanie z przejazdami jeepami po najpiękniejszych zakątkach Królestwa Mustang.

W czasie wyprawy jeepami będziemy mogli zobaczyć piękno tutejszej przyrody, fantastyczne krajobrazy, bajkowo usytuowane miasteczka, klasztory buddyjskie, wielowiekowe świątynie hinduistyczne a także miejsca pełne tajemnic, które przez lata odcięte były od cywilizacji. Mustang ukryty w samym sercu Himalajów to autentyczność i spokojny, niczym nie zaburzony rytm życia mieszkańców, to najbardziej odizolowany i najmniej poznany zakątek Himalajów, pustynna, sucha i wietrzna kraina przypominająca jałowe księżycowe krajobrazy. Aby dostać się do Mustangu najpierw wyruszymy w stronę Pokhara potem do Jomsom a stąd jeepami pokonamy drogę do Kagbeni - wrót do regionu Górnego Mustang. Następnie czeka nas trasa w górę rzeki Kali Gandaki aż do Lo Manthang, stolicy Mustangu. W Lo Manthang weźmiemy udział w trzydniowych uroczystościach Święta Tiji, które jest najważniejszym wydarzeniem religijnym w Królestwie Mustang. Jest to czas, kiedy do miasta ściągają liczni pielgrzymi z całego królestwa.

To będzie niezwykle inspirująca i emocjonująca podróż a także niezapomniana przygodą życia. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1. 12.05.2020

Wylot z Warszawy lub Berlina.

Dzień 2. 13.05.2020

Przylot do Kathmandu. Powitanie grupy na lotnisku. Transfer i zakwaterowanie w hotelu w Thamel. Odpoczynek i czas wolny na aklimatyzację a następnie spotkanie organizacyjno-informacyjne odnośnie wyprawy. Thamel to jeden z najstarszych rejonów stolicy Nepalu. Większość starych budynków w dzielnicy zaprojektowano w stylu Newari, pierwszych mieszkańców doliny Kathmandu. Znajdują się tu liczne lokalne restauracje, knajpki, kawiarnie i sklepy z wyrobami nepalskimi. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera i klimat. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Dzień 3.  14.05.2020

Po śniadaniu zwiedzanie Kathmandu. Wizyta na wzgórzu, gdzie obejrzymy jedną z architektonicznych wizytówek kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu - Stupę Swayambhunath. Zwana jest ona potocznie świątynią małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. Stupa jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Nieodłącznym elementem krajobrazu Swayambhunath są niezliczone flagi modlitewne. Ze wzgórza roztacza się przepiękny rozległy widok na miasto i całą dolinę Katmandu. Następnie pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również Miastem Światła. Zwiedzimy Plac Durban, którego sercem jest pałac Królewski. Obejrzymy też hinduistyczną świątynię Kasthamandap, która według legendy wykonana została z jednego drzewa w XII w. Odwiedzimy dom Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Wybierzemy się na spacer zabytkowymi uliczkami starego miasta oraz odwiedzimy lokalne targi Endrachowk i Asan. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Dzień 4. 15.05.2020

Wcześnie rano wylot do Pokhara. Podczas około 30 minutowego lotu przepiękne panoramy górskich szczytów z widokiem na ogromne masywy Annapurna, Ganesh, Langtang i Fishtail. Po dotarciu do Pokhara spacer wzdłuż brzegów jeziora Phewa, skąd roztacza się piękny widok na masywy Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu. Czas wolny na odpoczynek, indywidualny spacer po mieście i zakupy. Nocleg w Pokhara.

Dzień 5. 16.05.2020

Wcześnie rano wylot z Pokhara do Jomsom. Podczas lotu spektakularne panoramy wąwozów oraz górskich szczytów (Dhaulagiri, Annapurna i Fishtail). Po dotarciu do Jomsom śniadanie. Następnie jeepami wyruszymy do Kagbeni. Trasa prowadzić będzie wzdłuż brzegów malowniczo położonej rzeki Kali Gandaki. Po drodze przepiękne panoramy górskie i małe wioski z domami o tradycyjnej architekturze. Kagbeni stanowi symboliczną granicę Górnego Mustangu z Nepalem. Jest to brama do królestwa Mustang położona w dolinie rzeki Kali Gandaki. W wiosce obejrzymy tradycyjny styl zabudowy. Nocleg w Kagbeni.

Dzień 6. 17.05.2020

Po wczesnym śniadaniu jeepami wyruszymy w kierunku Ghami. Droga prowadzić będzie przez Chele (3050 m n.p.m.) oraz Shyamboche (3800 m n.p.m.). Podczas dzisiejszej trasy przekroczymy przełęcze, Taklam (3624 m n.p.m.), Dajori (3735 m n.p.m.), Yamda na na wysokości 3850 m n.p.m. oraz Nyi na wysokości 4010 m. n.p.m. Po drodze przepiękne panoramy ośnieżonych szczytów Tilicho, Yakawa Kang i Damodar Danda. Nocleg w Ghami.

Dzień 7. 18.05.2020

Po wczesnym śniadaniu jeepami wyruszymy w kierunku Lo-Manthang. Dziś po drodze podziwiać będzie można wspaniałe widoki szczytów Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i Bhrikuti. Nazwa "Lo Manthang" w języku tybetańskim znaczy "upragniona dolina”. Miasto założone zostało w 1390 roku. Otoczone murami Lo Manthang to miasteczko niemalże o średniowiecznym charakterze. Do miasta prowadzi brama, a przed nią stoi olbrzymi młyn modlitewny i duży czorten. Tradycyjna architektura to domy o płaskich dachach, zbudowane z gliny i kamienia. Nad wieloma wejściami dostrzec można głowy zwierząt, które odpędzają złe duchy i demony. Wewnętrzna zabudowa miasta to ciasny labirynt z wąskimi brukowanymi uliczkami. Obejrzymy czerwony klasztor Thugchen Gompa, Chhoede Gompa oraz czterokondygnacyjny budynek Pałacu Królewskiego. Odwiedzający pałac mogą spotkać się z Królem, który życzy wszystkim podróżnym pomyślności w życiu oraz bezpiecznej wędrówki.
Nocleg w Lo Manthang.

Dzień 8. - 9. - 10. 19.05.2020 - 21.05.2020 LO MANTHANG - ŚWIĘTO TIJI

Kolejne trzy dni to udział w uroczystościach buddyjskiego Święta Tiji oraz zwiedzanie okolicy Lo Manthang. Od XV wieku w Lo Manthang odbywają się uroczystości i ceremonie trzydniowego Święta Tenpa Chirim zwanego potocznie Tiji. Jest to najważniejsze wydarzenie w Królestwie Mustang. Uroczystości odbywają się na placu przed Pałacem Królewskim w Lo Manthang. Jest to czas, kiedy do miasta ściągają pielgrzymi z całego królestwa. To wielkie wydarzenie podczas którego przyjezdni zobaczyć mogą pokaz rytualnych tańców oraz udostępniane wiernym tylko raz w roku dwie cenne zabytkowe thangki (buddyjskie obrazy o tematyce religijnej).

Nazwa święta oznacza dosłownie życzenie – „oby nauki Buddy mogły zapanować we wszystkich miejscach i wśród wszystkich ludzi na świecie”. Coroczne święto odbywa się między 27.a 29. dniem trzeciego miesiąca kalendarza tybetańskiego co przypada między 10 a 25 majem. Tiji związane jest z historią bóstwa Dorje Shunu zwanego też Vajrakumara, które odrodziło się aby pokonać demony i złe duchy powodujące cierpienie na ziemi oraz przynieść ludziom nadzieję i ochronić ich przed złem. Poprzez moc tańców bóstwa i różnorodność form, które przyjmowało, bóstwo było w stanie zwyciężyć złe moce i w ten sposób zapewnić pokój i pomyślność całej krainie.

Podczas święta odtwarzane są sceny z życia Dorje Shunu. Plac w Lo Manthang zapełniają demony w ekstrawaganckich strojach i odrażających maskach, wymachujące mieczami i rzucające uroki na uczestniczących w uroczystościach. Maski wykonane są z błota i tkanin. Stroje tancerzy to długie szaty uszyte z jedwabiu i ozdobione brokatem. Kolor i forma szat różni się zgodnie z poszczególnymi rodzajami tańców. Każda postać ma określone nakrycie głowy. Główny tancerz, zwany Tsowo, wybrany zostaje spośród mnichów świątyni Chhoede w Lo Manthang. Wciela się on w rolę bóstwa Dorje Shunu a jego zadaniem jest poskramianie złych mocy.

W czasie pobytu w Lo Manthang obejrzymy również znajdujący się w okolicy miasta pięciopoziomowy kompleks jaskiń Jhong. Jaskinie te utworzone zostały w wysokim klifie przez szukających tu schronienia okolicznych mieszkańców. Obecnie w kompleksie znajduje się ponad czterdzieści różnych pomieszczeń. Aby do nich wejść trzeba wspiąć się po stromych schodach a wewnątrz jaskini do komunikacji służą drabiny. Z klifu, gdzie znajdują się jaskinie roztacza się przepiękny widok na okolicę. Nocleg w Lo Manthang.

Wysokość nad poziomem morza 3 565 m - 3 850 m.

Dzień 11. 22.05.2020

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną. Jeepami dotrzemy do wioski Chuksang. Po drodze przepiękne panoramy Himalajów i wodospad. Przekroczymy rzekę Kali Gandaki, która od Chusang nosi już nazwę Mustang Khola. Po dotarciu na miejsce chwila odpoczynku a następnie rozpoczniemy zwiedzanie wioski. Chuksang leży w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominających ogromne organy. Obejrzymy tu między innymi klasztor i jaskinie. Wybierzemy się też na spacer wzdłuż rzeki Kali Gandaki/Mustang Khola. Nocleg w Chuksang.

Dzień 12. 23.05.2020

Po śniadaniu wyjedziemy do Jomsom. Po drodze zatrzymamy się w miasteczku i świątyni Muktinath. Świątynia Muktinath wybudowana została najprawdopodobniej w XV wieku. Jest to święte miejsce pielgrzymek wyznawców hinduizmu i buddyzmu. W świątyni panuje niezwykła atmosfera. Niepowtarzalny klimat tworzą modlący się wierni, dymy i zapach kadzideł, rozbrzmiewające modlitwy, powiewające flagi modlitewne oraz sto osiem źródeł, w których dokonuje się rytualnych ablucji. Podobno, każdy kto zanurzy się w wodzie źródlanej dostąpi odpuszczenia grzechów. Następnie wyruszymy w dalszą drogę do Jomsom. Po dotarciu na miejsce czas wolny na spacery i odpoczynek. Nocleg w Jomsom.

Dzień 13. 24.05.2020

Wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot do Pokhara. Po przylocie śniadanie. Czas wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie okolicy oraz zakupy. Nocleg w Pokhara.

Dzień 14.  25.05.2020

Przejazd na lotnisko i wylot do Kathmandu. Transfer do hotelu w Thamel. Czas wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie okolicy oraz zakupy. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Dzień 15. 26.05.2020

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 16. 27.05.2020

Przylot do Warszawy lub Berlina.

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie w Kathmandu i Pokhara 3*
 • Zakwaterowanie w Górnym Mustangu
 • Śniadania w Kathmandu i Pokhara
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas pobytu w Mustangu
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami na trasie w Nepalu
 • Transport jeep w Górnym Mustangu : Jomsom do Lo-Manthang i do Jomsom
 • Bilet lotniczy z Kathmandu do Pokhara
 • Bilet lotniczy z Pokhara do Kathmandu
 • Bilet lotniczy z Pokhary do Jomsom
 • Bilet lotniczy z Jomsom do Pokhara
 • Podatek lokalny wjazd do Górnego Mustangu 530 USD
 • Opłaty za wstępy: zezwolenie na wstęp do obszaru Górnego Mustangu, obszaru chronionego Annapurny i kartę TIms
 • Pozwolenia na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Mówiący w języku angielskim nepalski przewodnik turystyczny
 • Mapę Górnego Mustangu
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszystkie podatki w Nepalu
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa - Kathmandu - Warszawa ok. 3100 PLN.
 • Wizy do Nepalu (40 USD)
 • W trakcie trekkingu indywidualnych kąpieli w ciepłej wodzie oraz ładowania baterii wszelkich urządzeń
 • Napoi do posiłków i napoi alkoholowych
 • Napiwki (max 70 USD)