kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Mustang Tiji Festival Nepal
28.04.2025
-
13.05.2025
16
dni
CENA:
3600 USD + bilety lotnicze ok. 5500 PLN

MUSTANG TIJI TIDŻI FESTIVAL - NEPAL

WYPRAWA JEEPEM

Mustang Tiji Tidżi Festival w Nepalu to fascynująca wyprawa do serca Himalajów. W Lo Manthang, weźmiemy udział w trzydniowych uroczystościach Tiji Tidżi Festival, które jest najważniejszym wydarzeniem religijnym w Królestwie Mustang. Nazwa święta oznacza dosłownie życzenie – „oby nauki Buddy mogły zapanować we wszystkich miejscach i wśród wszystkich ludzi na świecie”. Jest to czas, kiedy do miasta ściągają liczni pielgrzymi z całego Królestwa Mustang oraz goście z całego świata.

Nepal to miejsce przyciągające i inspirujące. Położony w najwyższych górach świata niezmiennie olśniewa i zachwyca krajobrazami, przyciąga bogactwem kulturowym, interesującą architekturą i sztuką. Miejsce to można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wyprawa łącząca tradycyjne zwiedzanie z przejazdami jeepami po najpiękniejszych zakątkach Królestwa Mustang. W czasie wyprawy jeepami po Nepalu i Królestwie Mustang będziemy mogli zobaczyć piękno tutejszej przyrody, fantastyczne krajobrazy, bajkowo usytuowane miasteczka, klasztory buddyjskie, wielowiekowe świątynie hinduistyczne a także miejsca pełne tajemnic, które przez lata odcięte były od cywilizacji. Mustang ukryty w samym sercu Himalajów to autentyczność i spokojny, niczym nie zaburzony rytm życia mieszkańców, to najbardziej odizolowany i najmniej poznany zakątek Himalajów, pustynna, sucha i wietrzna kraina przypominająca jałowe księżycowe krajobrazy. Aby dostać się do Królestwa Mustang i wziąć udział w Tiji Tidżi Festival najpierw wyruszymy w podróż do miasta Pokhara następnie do Jomsom a stąd jeepami pokonamy drogę do Kagbeni - wrót do Królestwa Mustang. Następnie czeka nas ekscytująca podróż trasą w górę rzeki Kali Gandaki aż do Lo Manthang, stolicy Królestwa Mustang. W Lo Manthang wraz z licznymi pielgrzymami uczestniczyć będziemy w buddyjskim święcie Mustang Tiji Tidżi Festival. To będzie niezwykle emocjonująca podróż - wprost niepowtarzalna wyprawa w Himalaje. Zapraszamy do Królestwa Mustang Tiji Tidżi Festival!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MUSTANG TIJI TIDŻI FESTIVAL NEPAL JEEPEM - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kathmandu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. NEPAL - Kathmandu 

Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer i zakwaterowanie w hotelu w Thamel. Czas wolny na odpoczynek i aklimatyzację a następnie spotkanie organizacyjno-informacyjne odnośnie wyprawy. Thamel to jeden z najstarszych rejonów stolicy Nepalu. Większość starych budynków w dzielnicy zaprojektowano w stylu Newari, pierwszych mieszkańców Doliny Kathmandu. Znajdują się tu liczne lokalne restauracje, knajpki, kawiarnie i sklepy z wyrobami nepalskimi. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera i klimat. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

nepal motocyklem Kathmandu

Dzień 3. Kathmandu 

Po śniadaniu załatwienie spraw organizacyjnych i czynności administracyjne. Jeśli zajdzie konieczność - pilot i uczestnicy zobligowani będą udać się do Ministerstwa Turystyki po permity i wszystkie pozwolenia na wjazd do Królestwa Mustang. Jeśli permity zostaną wydane bez konieczności osobistego stawiennictwa zwiedzanie Kathmandu i okolic. Wizyta na wzgórzu, gdzie obejrzymy jedną z architektonicznych wizytówek kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu - Stupę Swayambhunath. Zwana jest ona potocznie Świątynią Małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. Stupa jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Nieodłącznym elementem krajobrazu Swayambhunath są niezliczone flagi modlitewne. Ze wzgórza roztacza się przepiękny rozległy widok na miasto i całą dolinę Katmandu. Następnie pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również Miastem Światła. Zwiedzimy Plac Durban, którego sercem jest Pałac Królewski. Obejrzymy też hinduistyczną świątynię Kasthamandap, która według legendy wykonana została z jednego drzewa w XII w. Odwiedzimy dom Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Wybierzemy się na spacer zabytkowymi uliczkami starego miasta oraz odwiedzimy lokalne targi Endrachowk i Asan. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Kathmandu i okolice Tiji Festival Nepal Mustang 2022

Dzień 4. Kathmandu / Bandipur

Wyjazd do Bandipur. Na trasie niesamowite widoki na Himalaje. W trakcie podróży przystanki na zdjęcia i odpoczynek. Nocleg w Bandipur.

nepal motocyklem Kathmandu

Dzień 5. Bandipur / Pokhara

Po śniadaniu podróż do Pokhara (trasa około 40km). Po dotarciu do Pokhara czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Pokhara i okolicy. W programie: Wodospady Devi's Fall, Mountain Muzeum, Muzeum Gorkhali oraz wiszący most. O ile czas pozwoli spacer przy Jeziorze Phewa, skąd roztacza się malowniczy widok na masywy Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu. Nocleg Pokhara.

Pokhara

Dzień 6. Pokhara / MUSTANG - Jomsom / Kagbeni 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Mustangu Dolnego. Naszym celem jest Jomsom a godzinę później Kagbeni. Podróż trwać będzie około 7 godzin, po drodze postoje na sesje fotograficzne w punktach widokowych. Podróż brzegiem rzeki Kali Gandi, postój na lunch w Tatopani. Tatopani oznacza "gorąca woda". Wioska słynie z gorących źródeł siarczanowych, można tu zażyć kapieli całego ciała lub stóp (wysoka temperatura). We wiosce będziemy mieli również okazje spotkania z mieszkańcami a także himalaistami wybierającymi się lub wracającymi z wyprawy z Annapurna ( jesteśmy na głównym szlaku Annapurna). Po dotarciu do Jomsom pilot uzyska wymagane pozwolenia na wjazd do Królestwa Mustang i karty TIMs. Następnie wyjazd do Kagbeni (podróż około 40 minut). Droga wiedzie wzdłuż koryta Kali Gandaki przez kamieniste i równinne pustkowia. Kagbeni to niewielka wioska położona na brzegu dwóch rzek, otoczona przez tarasy uprawne. W Kagbeni zobaczymy tradycyjną zabudowę i architekturę Mustangu - budowle z płaskimi dachami zbudowane z gliny i kamienia. Okolica Kagbeni to przedsmak tego co czeka nas w najbliższych dniach wyprawy. Nocleg w Kagbeni.

Mustang

Dzień 7. Kagbeni / Ghami

Po wczesnym śniadaniu jeepami wyruszymy w kierunku Ghami. Podróż około 4 godzin. Droga prowadzić będzie przez Chele (3050 m n.p.m.) oraz Shyamboche (3800 m n.p.m.). Podczas dzisiejszej trasy przekroczymy Przełęcz Taklam (3624 m n.p.m.) oraz Przełęcz Dajori (3735 m n.p.m.), Przełęcz Yamda na na wysokości 3850 m n.p.m. oraz Przełęcz Nyi na wysokości 4010 m. n.p.m. Po drodze przepiękne panoramy ośnieżonych szczytów Tilicho, Yakawa Kang i Damodar Danda. Nocleg w Ghami.

Himalaje Mustang

Dzień 8. Ghami / Lo Manthang

Po śniadaniu wyjazd jeepami w kierunku Lo Manthang. Podróż około 3 godziny. Dziś na trasie wspaniałe widoki szczytów Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i Bhrikuti. Nazwa "Lo Manthang" w języku tybetańskim znaczy "upragniona dolina”. Miasto założone zostało w 1390 roku. Otoczone murami Lo Manthang to miasteczko niemalże o średniowiecznym charakterze, do miasta prowadzi brama a przed nią stoi olbrzymi młyn modlitewny i duży czorten. Tradycyjna architektura to domy o płaskich dachach, zbudowane z gliny i kamienia. Nad wieloma wejściami dostrzec można głowy zwierząt, które odpędzają złe duchy i demony. Wewnętrzna zabudowa miasta to ciasny labirynt z wąskimi brukowanymi uliczkami. Obejrzymy czerwony klasztor Thugchen Gompa, Chhoede Gompa. Nocleg w Lo Manthang.

Mustang

Dzień 9. - 10. Mustang Tiji Tidżi Festival  - Lo Manthang

Kolejne dni to udział w uroczystościach buddyjskiego Mustang Tiji Fidżi Festival oraz zwiedzanie okolicy Lo Manthang.

Od XV wieku w Lo Manthang odbywają się uroczystości i ceremonie trzydniowego Święta Tenpa Chirim zwanego potocznie Tiji Tidżi. Jest to najważniejsze wydarzenie w Królestwie Mustang. Uroczystości odbywają się na placu przed Pałacem Królewskim w Lo Manthang. Jest to czas, kiedy do miasta ściągają pielgrzymi z całego królestwa. To wielkie wydarzenie podczas którego przyjezdni zobaczyć mogą pokaz rytualnych tańców oraz udostępniane wiernym tylko raz w roku dwie cenne zabytkowe thangki (buddyjskie obrazy o tematyce religijnej). Nazwa święta oznacza dosłownie życzenie – „oby nauki Buddy mogły zapanować we wszystkich miejscach i wśród wszystkich ludzi na świecie”. Coroczne święto odbywa się między 27.a 29. dniem trzeciego miesiąca kalendarza tybetańskiego co przypada między 10 a 25 majem. Tiji Tidżi związane jest z historią bóstwa Dorje Shunu zwanego też Vajrakumara, które odrodziło się aby pokonać demony i złe duchy powodujące cierpienie na ziemi oraz przynieść ludziom nadzieję i ochronić ich przed złem. Poprzez moc tańców bóstwa i różnorodność form, które przyjmowało, bóstwo było w stanie zwyciężyć złe moce i w ten sposób zapewnić pokój i pomyślność całej krainie. Podczas święta odtwarzane są sceny z życia Dorje Shunu. Plac w Lo Manthang zapełniają wymachujący mieczami tancerze w ekstrawaganckich strojach i odrażających maskach. Maski wykonane są z błota i tkanin. Stroje tancerzy to długie szaty uszyte z jedwabiu i ozdobione brokatem. Kolor i forma szat różni się zgodnie z poszczególnymi rodzajami tańców. Każda postać ma określone nakrycie głowy. Główny tancerz, zwany Tsowo, wybrany zostaje spośród mnichów świątyni Chhoede w Lo Manthang. Wciela się on w rolę bóstwa Dorje Shunu a jego zadaniem jest poskramianie złych mocy. Noclegi w Lo Manthang. Wysokość nad poziomem morza 3 565 m - 3 850 m. Nocleg w Lo Manthang.

Tiji Festival Mustang

Drugiego dnia wizyty w Lo Manthang wizyta w Jaskini Jhong.  Jaskinie te utworzone zostały w wysokim klifie przez szukających tu schronienia okolicznych mieszkańców. Obecnie w kompleksie znajduje się ponad czterdzieści różnych pomieszczeń. Aby do nich wejść trzeba wspiąć się po stromych schodach a wewnątrz jaskini do komunikacji służą drabiny. Z klifu, gdzie znajdują się jaskinie roztacza się przepiękny widok na okolicę.

Dzień 11. Lo Manthang / Chuksang

Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną. Jeepami dotrzemy do wioski Chuksang. Podróż około 5 godzin. Na trasie przepiękne panoramy Himalajów i wodospad. Przekroczymy rzekę Kali Gandaki, która od Chusang nosi już nazwę Mustang Khola. Po dotarciu na miejsce chwila odpoczynku a następnie rozpoczniemy zwiedzanie wioski. Chuksang leży w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominających ogromne organy. Obejrzymy tu między innymi klasztor i jaskinie. Wybierzemy się też na spacer wzdłuż rzeki Kali Gandaki / Mustang Khola. Nocleg w Chuksang.

Mustang

Dzień 12. Chuksang / Jomsom

Po śniadaniu wyjedziemy do Jomsom. Podróż około około 2 godziny. Po drodze zatrzymamy się w miasteczku i świątyni Muktinath. Świątynia Muktinath wybudowana została najprawdopodobniej w XV wieku. Jest to święte miejsce pielgrzymek wyznawców hinduizmu i buddyzmu. W świątyni panuje niezwykła atmosfera. Niepowtarzalny klimat tworzą modlący się wierni, dymy i zapach kadzideł, rozbrzmiewające modlitwy, powiewające flagi modlitewne oraz sto osiem źródeł, w których dokonuje się rytualnych ablucji. Podobno, każdy kto zanurzy się w wodzie źródlanej dostąpi odpuszczenia grzechów. Nocleg w Jomsom.

Dzień 13. Jomsom / Pokhara

Wcześnie rano przejazd na lotnisko Jomsom i wylot do Pokhara. Podczas lotu spektakularne panoramy wąwozów oraz górskich szczytów (Dhaulagiri, Annapurna i Fishtail).  Po przylocie śniadanie. Czas wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie okolicy oraz zakupy. Nocleg w Pokhara.

Pokhara

Dzień 14. Pokhara / Kathmandu

Przejazd na lotnisko zgodnie z godzinami lotów i wylot do Kathmandu. Transfer do hotelu w Thamel. Czas wolny na odpoczynek, indywidualny spacer i zwiedzanie okolicy oraz zakupy. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Kathmandu i okolice Tiji Festival Nepal Mustang 2022

Dzień 15. Kathmandu

Po śniadaniu czas wolny – fakultatywne masaże, terapia misami tybetańskimi, relaks. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot do Warszawy.

Kathmandu i okolice Tiji Festival Nepal Mustang 2022

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

MUSTANG TIJI TIDŻI FESTIVAL - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3600USD

+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN

Cena obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa - Kathmandu - Warszawa ok. 5500 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych w Kathmandu i Pokhara oraz w hotelach klasy turystycznej i obiektach typu Guest House w Górnym Mustangu
 • Śniadania w Kathmandu i Pokhara
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas pobytu w Mustangu
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami na trasie w Nepalu zgodnie z programem
 • Transport jeep w Górnym Mustangu: Jomsom do Lo-Manthang i do Jomsom zgodnie z programem
 • Bilet lotniczy z Jomsom do Pokhara
 • Bilet lotniczy z Pokhara do Kathmandu
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego nepalskiego przewodnika turystycznego
 • Podatek lokalny wjazd do Górnego Mustangu (530 USD)
 • Opłaty za wstępy: zezwolenie na wstęp do obszaru Górnego Mustangu, obszaru chronionego Annapurny i kartę TIms
 • Pozwolenia na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Wszystkie podatki w Nepalu
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Nepalu (ok. 50 USD)
 • W trakcie trekkingów indywidualnych kąpieli w ciepłej wodzie oraz ładowania baterii wszelkich urządzeń
 • Napojów do posiłków i napojów alkoholowych
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

MUSTANG TIJI TIDŻI FESTIVAL NEPAL NA ZDJĘCIACH