kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

INDIE SIKKIM POZA TRASĄ
Waranasi i Darjeeling
04.04.2025
-
17.04.2025
14
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

INDIE SIKKIM ORAZ WARANASI I DARJEELING POZA TRASĄ

Indie Sikkim oraz Waranasi i Darjeeling z Poza Trasą Adventure to wyprawa duchowym szlakiem Indii. Podróż rozpoczniemy w Waranasi. Waranasi to nie tylko miasto, to prawdziwa legenda. Uważane za jedno z najstarszych zamieszkanych miejsc na świecie, jest sercem duchowości Indii. Spacerując wzdłuż świętej rzeki Ganges, poczujemy bijący puls tego miejsca, które od wieków przyciąga pielgrzymów z całego świata. Wieczorne ceremonie Ganga Aarti przy brzegach Gangesu to spektakl, który pozostaje w pamięci na zawsze. Kulinarna podróż po autentycznych smakach kuchni indyjskiej będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Pociągiem wyruszymy do Siliguri - miasta będącego bramą do majestatycznych Himalajów. To tutaj rozpoczniemy naszą przygodę w górach, przemierzając malowniczą trasę w kierunku miasta Gangtok. Stolica stanu Sikkim zachwyca nie tylko swoją lokalizacją, ale także licznymi świadectwami bogatej historii, kultury i tradycji. Odwiedzimy Klasztor Rumtek, ważny ośrodek buddyzmu, oraz Instytut Tybetologii Namgyal, gdzie zgłębimy tajemnice kultury tybetańskiej. Kolejnym punktem na trasie będzie miasteczko Pelling. To prawdziwy klejnot w koronie Himalajów. Z tego urokliwego miejsca rozpościerają się wspaniałe widoki na górskie szczyty a jednym z nich jest słynny ośmiotysięcznik Kanczendzanga (8586 m n.p.m.). W Pelling odwiedzimy jeden z najstarszych w regionie - Klasztor Pemayangtse, znany ze wspaniałej tybetańskiej architektury. Na naszej trasie znalazło się także miasto Darjeeling, słynące z malowniczych plantacji herbaty i niezwykłych widoków Himalajów. Każdy dzień tej podróży to nowa przygoda, nowe smaki i nowe doświadczenia. Zapraszamy na wyjazd Indie Sikkim oraz Waranasi i Darjeeling z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Paweł W. Bolek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

INDIE SIKKIM ORAZ WARANASI I DARJEELING - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do New Delhi. Na lotnisku spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Delhi / UTTAR PRADESH - Waranasi

Przylot do New Delhi w Indiach. Kontynuacja podróży. Wylot z New Delhi do Waranasi. Przylot do Waranasi. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indiach. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy krótkie zwiedzanie Waranasi, które kontynuować będziemy w kolejnym dniu pobytu. Miasto Waranasi położone jest we wschodniej części stanu Uttar Pradesh na północy Indii nad brzegami rzeki Ganges. Waranasi jest jednym z najstarszych i najświętszych miast Indii. To duchowa stolica Indii. Miasto stanowi ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu i co roku odwiedzane jest przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegach świętej rzeki Ganges. Wyznawcy religii wierzą, że kąpiel w Gangesie zmywa z nich grzechy, a śmierć w Waranasi oznacza ostateczne wyzwolenie z koła Sansary, czyli z wędrówki duszy przez kolejne wcielenia. Pielgrzymi już od wczesnego ranka gromadzą się na ghatach - kamiennych schodach ciągnących się wzdłuż brzegów Gangesu, by medytować i odbywać oczyszczające kąpiele zwane pudźa. Na ghaty przybywają również kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych. Wieczorny spacer wzdłuż świętej rzeki Ganges, gdzie poczuć będzie można puls tego niezwykłego miejsca. Będziemy także świadkami uroczystej ceremonii Ganga Aarti, która od wieków stanowi hołd oddawany rzece Ganges. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Waranasi.

Waranasi w Indiach

Dzień 3. Waranasi / Sarnath / Waranasi

Po wczesnej pobudce wyruszymy w rejs łodzią po świętej rzece Ganges, by podziwiać magiczny wschód słońca. Następnie kontynuować będziemy zwiedzanie Waranasi. Według legendy Waranasi założone zostało przez Śiwa. Przyjmuje się, że pierwsza osada powstała tu około 3000 lat temu. Pomimo swej długiej historii, większość zabytków miasta ma nie więcej niż dwieście lat a spowodowane jest to licznymi najazdami muzułmańskimi, jakie nękały tereny współczesnych Indii od XVI wieku. W trakcie zwiedzania obejrzymy między innymi Złotą Świątynię (Kashi Vishwanath) uważaną za jedno z najświętszych miejsc pielgrzymkowych w Indiach. Świątynia poświęcona jest Wiśweśwara–Śiwie, przedstawianemu jako władca całego wszechświata (Wiśwanatha). Współczesna świątynia zbudowana została pod koniec XVIII wieku w miejscu, w którym wcześniej istniała świątynia, zburzona przez muzułmanów w 1600 roku. Wieże świątyni pokryte są złotem ważącym ponoć 800 kg. (Uwaga - wnętrze Złotej Świątyni jest niedostępne dla wyznawców innych religii). Spacer po zabytkowym centrum miasta. Następnie przejazd do niewielkiej wioski Sarnath, gdzie zgodnie z podaniami Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie wkrótce po osiągnięciu oświecenia. Dla upamiętnienia tego faktu w Sarnath wzniesiono masywną stupę oraz liczne buddyjskie świątynie. Po zwiedzaniu powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Waranasi.

Sarnath Waranasi

Dzień 4. Waranasi / BENGAL ZACHODNI - Siliguri

Po śniadaniu kontynuacja pobytu i zwiedzania Waranasi. Wizyta na lokalnym bazarze. Spacer i czas wolny na zakupy. Czas na krótki odpoczynek. Następnie transfer na dworzec kolejowy zgodnie z godzinami przejazdów. Wyjazd z Waranasi do Siliguri nocnym pociągiem. Miasto Siliguri położone w Zachodnim Bengalu w wąskim korytarzu łączącym główną część Indii z północno-wschodnimi stanami. Siliguri zwane jest Bramą do Himalajów. Nocleg w pociągu.

Waranasi w Indiach

Dzień 5. Siliguri / SIKKIM - Gangtok

Po dotarciu do Siliguri przejazd do lokalnej restauracji na śniadanie z tradycyjnym regionalnym menu. Następnie wyjazd terenowymi samochodami 4x4 w kierunku Gangtok, stolicy stanu Sikkim. Sikkim położony jest pomiędzy Tybetem, Bhutanem i Nepalem. Do lat 70-tych XX wieku, Sikkim był małym niezależnym królestwem buddyjskim po czym stał się jednym ze stanów Indii. Przepiękna krajobrazowo droga z Siliguri do Gangtoku prowadzi wzdłuż wąwozu rzeki. Gangtok położone jest w Himalajach na wysokości 1700 m n.p.m. i jest doskonała bazą wypadową w przepiękne górskie okolice. Po dotarciu do Gangtok zakwaterowanie w hotelu. Późnym popołudniem spacer po centralnej głównej ulicy miasta. Z Gangtok roztaczają się zachwycające górskie panoramy Himalajów. Czas wolny na odpoczynek. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Gangtok.

Indie Sikkim i Waranasi Darjeeling

Dzień 6. Gangtok - Klasztor Rumtek / Instytut Tybetologii Namgyal

Po śniadaniu wyjazd malowniczą drogą do słynnego buddyjskiego Klasztoru Rumtek. To największy buddyjski kompleks świątynny w Indiach. Pierwotny klasztor wzniesiony został w tej okolicy w XVI wieku przez zwierzchnika szkoły Karma Kagyu buddyzmu tybetańskiego (tzw. Szkoły „Czerwonych Czapek”) jednak stopniowo popadł on w ruinę. Pod koniec lat 50-tych XX wieku przybył tu ówczesny Karmapa uciekający z Tybetu po upadku antychińskiego powstania. Choć Karmapie oferowano wiele innych atrakcyjnych lokalizacji na nową siedzibę, ten zdecydował iż, nowy klasztor odbudowany zostanie w pobliżu pierwotnego Klasztoru Rumtek (ok. 2 km). Legenda mówi, że XVI Karmapa wybrał Rumtek, ponieważ posiadał wszystkie pomyślne atrybuty potrzebne do siedziby Karmapy: siedem strumieni płynących w jego stronę, siedem wzgórz naprzeciw niego, góra z tyłu, pasma śniegu z przodu i rzeka poniżej, wijąca się spiralnie w dół jak w kształcie muszli. Pierwotny zniszczony klasztor, został niedawno odbudowany przy wsparciu rządu Sikkimu. Wizyta w Klasztorze Rumtek. Spotkanie z mnichami oraz kulturą buddyzmu tybetańskiego. Następnie powrót do Gangtok i kontynuacja zwiedzania. Przejazd kolejką linową, podczas którego podziwiać będziemy panoramę miasta i Himalaje. Odwiedzimy Namgyal Institute of Tibetology - Instytut Tybetologii Namgyal, gdzie zgłębimy tajemnice kultury tybetańskiej. Instytut zgromadził w swojej kolekcji jedną z najbogatszych w świecie kolekcję buddyjskich ksiąg i manuskryptów. Znajdują się tu także między innymi przepiękne thangki oraz inne przedmioty kultu związane z buddyzmem. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Gangtok.

Indie Sikkim i Waranasi Darjeeling

Dzień 7. Gangtok - Jezioro Tsomgo

Po śniadaniu wyjazd w kierunku tajemniczego Jeziora Tsomgo, owianego licznymi legendami i mitami. Jeden z nich mówi, że wody Tsomgo uzdrawiają. Polodowcowe Jezioro Tsomgo położone jest w wyjątkowo malowniczej okolicy na wysokości niemalże 3800 m n.p.m. Jezioro otaczają górskie szczyty, które odbijają się w jego szmaragdowej tafli tworząc wręcz magiczny widok. Następnie odwiedzimy świątynię Baba Harbhajan Singh (Baba Harbhajan Singh Temple). Świątynia poświęcona jest młodemu żołnierzowi, lokalnemu bohaterowi, który zmarł tragicznie niosąc pomoc innym. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Gangtok.

Darjeeling

Dzień 8. Gangtok / Pelling

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż do miejscowości Pelling, położonej na wysokości 2150 m n.p.m. w zachodniej części stanu Sikkim. Z Pelling roztaczają się wspaniałe widoki górskie, a przy dobrych warunkach atmosferycznych dostrzec można stąd ośmiotysięcznik Kanczendzanga (8586 m n.p.m.). To drugi co do wysokości szczyt w Himalajach oraz trzeci co do wysokości szczyt na świecie. Kanczendzanga oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Pięć Skarbów pod Wielkim Śniegiem” i odnosi się do pięciu szczytów, które tworzą kopułę szczytową tego ośmiotysięcznika. Po dotarciu do Pelling zwiedzimy buddyjski Klasztor Pemayangtse wybudowany na początku XVIII wieku. To jeden z najstarszych klasztorów w regionie, słynący ze wspaniałej tybetańskiej architektury oraz pięknych thangk, malowideł ściennych i rzeźb. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i podziwianie zachodu słońca nad majestatycznymi szczytami Himalajów. Nocleg w hotelu w Pelling.

Indie Sikkim i Waranasi Darjeeling

Dzień 9. Pelling / Wodospad Kanchenjung / Jezioro Khecheopalri / Pelling

Po śniadaniu wycieczka do Wodospadu Kanchenjunga. Przejazd do wodospadu malowniczą trasą. Otoczony bujnym lasem, wodospad spływa z wysokości 30 metrów, a jego wody swój początek mają wysoko w lodowcach góry Kanchenjunga. Wodospad Kanchenjunga pozostawał nieznany dla turystów aż do lat 90-tych XX wieku. Czas wolny na odpoczynek na łonie natury. Następnie przejazd w kierunku świętego Jeziora Khecheopalri. Jezioro jest znane jako „jezioro spełniające życzenia”, z jego pochodzeniem związane są liczne legendy. Khecheopalri jest miejscem pielgrzymek zarówno Buddystów, jak i Hindusów. Legendy głoszą, że Pan Shiva medytował w jaskini w pobliżu jeziora. Inni uważają, że ponieważ kształt jeziora przypomina odcisk stopy, jest to odcisk stopy samego Pana Śiwy. Buddyści wierzą, że jest to odcisk stopy Bogini Tary. Ciekawostką jest fakt, że pomimo tego iż jezioro otoczone jest lasami, liście nigdy nie unoszą się na jego tafli. To ptaki zbierają liście, żeby nie dopuścić, aby cokolwiek pływało po tafli świętego jeziora. Droga do jeziora prowadzi drewnianym pomostem, ozdobionym po obu stronach młynkami i flagami modlitewnymi (wejście na pomost bez obuwia). Powrót do hotelu w Pelling. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Pelling.

Indie Sikkim i Waranasi Darjeeling

Dzień 10. Pelling / Klasztor Sangachoeling / Pelling

Po śniadaniu odwiedzimy Klasztor Sangachoeling, będący kolejnym świadectwem bogatej i długiej historii buddyzmu w tym regionie. Następnie wizyta w lokalnej wiosce. Spacerując, będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki oraz poznać lokalną kulturę i tradycje, a także skosztować tradycyjnych potraw. Powrót do hotelu w Pelling. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Pelling.

Indie Sikkim i Waranasi Darjeeling

Dzień 11. Pelling / BENGAL ZACHODNI - Dardżyling (Darjeeling)

Po śniadaniu wyjazd do Darjeeling. Opuścimy już Sikkim i udamy się do stanu Zachodni Bengal, gdzie położone jest słynne miasteczko Darjeeling. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych stacji górskich w Indiach. Darjeeling słynie z malowniczych plantacji herbaty i niezwykłych widoków Himalajów. Miasto założone zostało przez Brytyjczyków w połowie XIX wieku. Z uwagi na łagodny klimat powstało tu uzdrowisko i sanatorium, a Darjeeling uznano za letnią stolicę Bengalu. W Darjeeling obejrzeć można wiele zabytków tybetańskich, bengalskich oraz postkolonialnych. Zwiedzimy kilka z licznych tu klasztorów i świątyń, odzwierciedlających wielokulturowy charakter regionu. Kulminacyjnym punktem naszej wizyty będzie przejażdżka historyczną kolejką Darjeeling Himalayan Railway, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Linia kolejowa do użytku oddana została w 1881 roku a do jej budowy zastosowano na ówczesne czasy śmiałe rozwiązania technologiczne. Trasa kolei wiedzie przez niezwykle malownicze tereny. Nasza wizyta Darjeeling obfitować będzie w niezapomniane widoki a także głębokie doświadczenia kulturowe. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Darjeeling. 

Herbata w Darjeeling

Dzień 12. Dardżyling (Darjeeling) / Siliguri

Po śniadaniu kontynuacja pobytu i zwiedzania Dardżyling (Darjeeling). Następnie wyjazd do Siliguri. Po dotarciu na miejsce, przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Wieczorem spacer po mieście. Czas wolny na ostatnie zakupy i odkrywanie kulinarnych sekretów Siliguri. Nocleg w hotelu w Siliguri.

Darjeeling

Dzień 13. Siliguri / Delhi 

Po śniadaniu czas wolny do własnej dyspozycji. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Indiach. Wylot z Siliguri do Delhi. Przylot do Delhi. Kontynuacja podróży. 

Dzień 14. 

Wylot z Delhi do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Delhi - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu 
 • Bilety lotnicze wewnętrzne Delhi - Waranasi / Siliguri - Delhi
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, 1 noc w pociągu (wagon sypialny). Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. USD) 
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem
 • Opiekę polskiego pilota 
 • Opiekę i usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych 
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem 
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
 • Opłat za filmowanie i fotografowanie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa minimum 6 osób

INDIE SIKKIM ORAZ WARANASI I DARJEELING NA ZDJĘCIACH

INDIE SIKKIM ORAZ WARANASI I DARJEELING - AZJA

Indie Sikkim Waranasi i Darjeeling Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii: Indie GudźaratIndie Północno-Wschodnie