fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Iran Wyjazd wszystkie
Pejzaże i skarby Persji
28.04.2024-13.05.2024
16.11.2024-01.12.2024
16
dni
CENA:
2550 USD + bilety lotnicze ok. 2800 PLN

Iran WYJAZD Wszystkie Pejzaże I Skarby PersjI

WYSPY QESHM, HORMUZ I HENGAM

Iran Wyjazd Wszystkie Pejzaże i Skarby Persji to fascynująca podróż ukazująca miasta i zabytki, wspaniałe krajobrazy i niezwykłą przyrodę tego kraju. Zachwycają tu majestatyczne góry, rozległe przestrzenie i fascynujące krajobrazy pustynne. Podróż przez Iran z północy na południe, to możliwość obserwacji ogromnego zróżnicowania krajobrazu tego kraju. Na północy góry Elbrus z najwyższym szczytem kraju Demawend. Iran centralny to surowe wyżyny i pustynie oraz okresowe słone jeziora. Południe zaś to piaszczysto-skaliste plaże, ciepłe wody Zatoki Perskiej, rzadko odwiedzane i mało znane wyspy Qeshm, Hormuz i Hengam.

Wycieczkę przez Iran rozpoczniemy w jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie - Teheranie. Kolejne dwa tygodnie to podróż wiodąca przez najpiękniejsze miejsca Iranu. Zwiedzimy między innymi miasto Isfahan, a w nim zachwycające, bogato zdobione pałace i meczety oraz zabytkowe mosty. Podczas podróży przez Iran zwiedzimy pozostałości dawnej stolicy Persji - Persepolis oraz leżący w pobliżu Shiraz, miasto przepięknych ogrodów i poetów. W Kashan obejrzymy ogród Fin, najstarszy zachowany ogród w stylu perskim. Gościć będziemy w unikalnej i jednej z najstarszych wiosek w Iranie - Abyaneh. Zwiedzimy miasto Jazd zbudowane z gliniano-piaskowej cegły, które zamieszkałe jest nieprzerwanie od ponad siedmiu tysięcy lat. Jak mieli w zwyczaju podróżni przemierzający Jedwabny Szlak, zatrzymamy się w karawanseraju Zein-O-Din. Wyprawę Iran Wyjazd Wszystkie Pejzaże i Skarby Persji zakończymy w Zatoce Perskiej, gdzie odwiedzimy trzy przepiękne i mało znane wyspy: Qeshm, Hormuz oraz najmniejszą z nich Hengam.

Podczas podróży przez Iran odwiedzimy też barwne bazary, gdzie zobaczymy perskie dywany, orientalne rękodzieło i sztukę. Chętni zrobić będą mogli zakupy. Pamiętać będziemy również o doskonałej regionalnej kuchni, która swoją wybornością zaskoczy nie jedno wyszukane podniebienie. Zapraszamy na wycieczkę Iran Wyjazd Wszystkie Pejzaże i Skarby Persji!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Iran WYJAZD Wszystkie Pejzaże I Skarby Persji - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do stolicy Iranu - Teheranu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. IRAN - Teheran

Przylot do Teheranu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iranie. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży a następnie rozpoczniemy zwiedzanie Teheranu. Spacer po Wielkim Bazarze w Teheranie. Korytarze hal bazaru mają długość przeszło dziesięciu kilometrów. Na bazar prowadzi kilka wejść. Wejdziemy główną bramą - Sabze-Meydan. Następnie zwiedzimy Pałac Golestan, czyli tak zwany Pałac Kwiatów. Jest to dawny pałac szachów Iranu. Zbudowany został w XVI wieku. W XX wieku, za panowania ostatniej dynastii perskiej Pahlawich, pałac wykorzystywano już tylko do oficjalnych przyjęć i koronacji. W Sali Lustrzanej pałacu odbyła się konferencja Wielkiej Trójki ustalająca porządek powojennej Europy. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w Teheranie, od 2013 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Teheran w Iranie

Po przerwie na obiad i odpoczynek obejrzymy jeden z symboli Teheranu - Wieżę Wolności (Azadi Tower), która wybudowana została w 1971 roku za panowania szacha Mohammeda Rezy Pahlawiego dla uczczenia obchodów 2500-lecia Imperium Persów. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w Darband. Jest to popularne wśród Teherańczyków miejsce spotkań i spacerów, idealne na odpoczynek od hałaśliwego miasta, pełne restauracji, kawiarni i herbaciarni.

Iran wyjazd

Dzień 3. Teheran / Kashan / Nushabad

Po śniadaniu wjedziemy kolejką linową Tele Cabin na górę Tochal (3964 m n.p.m.), skąd podziwiać będziemy rozległą panoramę miasta Teheran i jego okolic. Tele Cabin liczy 7,5 km i jest jedną z najdłuższych linii gondolowych na świecie. Początek trasy znajduje się na wysokości około 1900 m n.p.m. a ostatnia stacja u szczytu góry na wysokości 3740 m n.p.m. Tele Cabin umożliwia szybki dostęp do licznych ośrodków rekreacyjnych, wypoczynkowych i narciarskich.

Teheran podróż do Iranu

Następnie podróż do miasta Kashan, gdzie zwiedzimy ogród Fin. Ogród ten jest najstarszym zachowanym w Iranie ogrodem w stylu perskim. Powstał on na przełomie XVI i XVII w. kiedy miasto stało się miejscem wypoczynku perskich władców. Popołudniu zwiedzać będziemy starożytne podziemne miasto Nushabad. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech poziomach, ukrytych pod ziemią od 3 do 18 metrów. Mieszkańcy mogli w ten sposób schronić się zarówno w przypadku obcych najazdów ale również przed bardzo wysokimi temperaturami występującymi w tym pustynnym obszarze.

Iran wyjazd

Dzień 4. Kashan / Abyaneh / Isfahan

Po śniadaniu zwiedzać będziemy wytworny zabytkowy domu zamożnej rodziny kupieckiej Tabātabāei. Dom z przestronnymi dziedzińcami, pełen bogatych zdobień wybudowany został pod koniec XIX wieku.

Iran wyjazd

Następnie wycieczka do leżącej w górach wioski Abyaneh. Wieś zbudowana została na stromym zboczu Góry Karkas. Charakterystyczną zabudowę wioski Abyaneh tworzą malownicze domy z czerwonej gliny ozdobione drewnianymi balkonami. Abyaneh jest jedną z najstarszych wiosek w Iranie. Z uwagi na swoją unikalność wieś znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przerwie na lunch wyjazd w do Isfahan. Zwiedzanie Isfahan rozpoczniemy od spaceru po zabytkowym moście Siosepol z charakterystycznymi 33 łukami. Jest on największym z jedenastu historycznych mostów na rzece Zayandeh. Most wybudowany został w XVII w. Siosepol służył zarówno jako most jak i tama, było to również popularne wśród mieszkańców miasta miejsce spotkań.

iran wycieczka Iran wyjazd

Dzień 5. Isfahan

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Isfahan, trzeciego co do wielkości miasta Iranu i byłej stolicy kraju. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w dzielnicy Dżolfa, gdzie od ponad czterystu lat mieszka mniejszość ormiańska. Zwiedzanie bogato zdobionej wewnątrz Katedry Świętego Zbawiciela, zwanej Wank - monastyr. Kolejnym punktem wycieczki będzie słynny Placu Imama. Plac wybudowany został pod koniec XVI w. Pierwotnie służył jako miejsce królewskich ceremonii. Rozbudowany w XVII w. został wówczas otoczony dwupoziomowymi arkadami handlowymi, na południowej stronie dobudowano meczet Imama, po zachodniej pałac Ali Kapu a po wschodniej meczet Szejka Lotfollaha. W części północnej znajduje się Wielki Bazar miejski. Plac wraz z otaczającymi je budowlami tworzy jeden z najpiękniejszych i najbardziej cennych zabytków w Iranie. Popołudniu podróż do Shiraz, która potrwa około 7 godzin.

Iran wyjazd

Dzień 6. Shiraz

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Shiraz. W Shiraz przespacerujemy się labiryntem zadaszonych korytarzy bazaru Vakil, zwiedzimy też Różowy Meczet - Nasir-ol-Molk, wybudowany pod koniec XIX wieku. W głównej sali modlitewnej w oknach znajdują się różnokolorowe witraże a światło wpadające do wewnątrz tworzy efekt kalejdoskopu. Na głównym dziedzińcu znajdują się dwa iwany zdobione glazurowanymi cegłami z motywami roślinnymi. Iwan to charakterystyczne i często występujące w architekturze perskiej przesklepione pomieszczenie otwarte od strony dziedzińca, najczęściej pełniące funkcję monumentalnego wejścia do meczetu.

Iran Wyjazd

Kolejnym punktem będzie dom wpływowej i majętnej rodziny Qavam, który znajduje się w ogrodzie Naranjestan. Bogato zdobiony dom wybudowany został pod koniec XIX wieku. W pięknym ogrodzie w stylu perskim znajdują się pawilony i kanały wodne. Wśród bujnej roślinności rosną tu między innymi drzewa pomarańczowe, od których ogród otrzymał swoją nazwę. Późnym popołudniem odwiedzimy mauzoleum XIV-wiecznego poety perskiego Hafeza, który urodził się w Shiraz. Romantyczne zachody słońca są najbardziej popularną porą, kiedy Irańczycy tłumnie odwiedzają grób poety.

Shiraz w Iranie

Dzień 7. Persepolis

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Persepolis, starożytnego miasta założonego w VI wieku p.n.e. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów i prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów, o czym dziś świadczą jego imponujące ruiny. W 330 r. p.n.e. miasto zdobyte zostało przez Aleksandra Wielkiego, po czym niestety częściowo spalone. Zwiedzimy między innymi: Bramę Wszystkich Ludów, pałac Dariusza i Kserksesa oraz pozostałości sali audiencyjnej - Apadany. Najbardziej charakterystyczną i znaną ozdobą miasta są reliefy biegnące wzdłuż ścian i schodów. Przedstawiają one postaci wywodzące się pośród wszystkich ludów zamieszkujących ówczesne imperium. Następnie wyjazd do doliny położonej w górach Zagros, gdzie zwiedzimy Naqshe Rustam. Znajdują się tu grobowce władców z dynastii Achemenidów oraz reliefy skalne z III wieku. Po czym podróż do miasta Jazd, która potrwa około 5,5 godziny.

iran wycieczka Iran wyjazd

Dzień 8. Jazd

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Jazd, jednego z najpiękniejszych miast Iranu i jednocześnie najstarszych miast świata. Jazd słynie z unikatowej perskiej architektury. Starówka miasta wybudowana w całości z gliniano-piaskowych cegieł, pełna jest uroczych, wąskich i krętych uliczek. Obejrzymy meczet Jameh oraz odwiedzimy ogród Dowlat Abad, gdzie znajduje się XVIII- wieczna najwyższa wieża wiatrowa w Iranie. Wieże wiatrowe służyły do „łapania wiatrów” , następnie konstrukcja kierowała świeże i chłodne powietrze do mieszkań. Jazd to miejsce zamieszkałe przez wyznawców najstarszej religii monoteistycznej - Zoroastryzmu. W Jazd zwiedzimy Świątynię Ognia, gdzie od prawie 1600 lat pali się święty ogień. Późnym popołudniem wycieczka na bazar Yazd Khan, gdzie będziemy mogli kupić wyjątkowe pamiątki i souveniry z podróży.

Iran wyjazd

Dzień 9. Jazd / Karawanseraj Zein-O-Din / Shahdad

Po śniadaniu wyjazd do miasta Shahbad. Po drodze zatrzymamy się w karawanseraju Zein-o-Din. Pochodzi on z XVI wieku i znajduje się na starożytnym Jedwabnym Szlaku. Jest to jeden z 999 karawanserajów, które zbudowane zostały dla kupców podróżujących Jedwabnym Szlakiem. Zein-o-din jest jednym z dwóch karawanserajów zbudowanych z okrągłych wież. Po niedawno przeprowadzonym remoncie w karawanseraju znajduje się zajazd. Popołudniu dotrzemy do Szahdad, miasta które znajduje się na skraju Pustyni Kalut. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Resztę dnia spędzimy odpoczywając po trudach podróży.

Iran wyjazd

Dzień 10. Shahdad / Pustynia Kalut / Kerman / Bandar Abbas

Po wczesnym śniadaniu wycieczka na najbardziej suchą i gorącą pustynię Iranu. Najwyższą zanotowaną tu temperaturą było 70,7 °C. Pustynia Lut to przepiękne zjawiskowe krajobrazy, wydmy i skały o fantazyjnych kształtach. Następnie podróż w stronę miasta Kerman, gdzie zatrzymamy się na lunch i odpoczynek, po czym wyruszymy w dalszą drogę na południe Iranu do miasta Bandar Abbas. Miasto położone jest nad Morzem Arabskim przy Cieśninie Ormuz. Podróż trwać będzie około 6 godzin.

Pustynia Kaluty w Iranie

Dzień 11. Bandar Abbas / Wyspa Qeshm

Po śniadaniu zwiedzanie zabytkowego domu kąpielowego Galeh-Dari. Następnie zwiedzimy miejsce dość nietypowe jak na Iran - hinduską świątynię. Została ona wybudowana w 1310 roku dla Hindusów zamieszkujących to rejony. Kolejnym punktem wycieczki będzie spacer po parku Dowlat, ulubionym miejscu wypoczynku, rekreacji i towarzyskich spotkań mieszkańców miasta. Po lunchu udamy się w dalszą podróż, promem płynącym na wyspę Qeshm.

Iran

Dzień 12. Wyspa Qeshm

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Wyspy Qeshm. Wyspa leży kilkanaście kilometrów od irańskiego wybrzeża w cieśninie Ormuz. Rdzennymi mieszkańcami jest ludność pochodzenia arabskiego - Bandari. Mieszkańcy trudnią się głównie połowem ryb i wydobyciem soli. Wyspa Keszm jest ekstremalnie gorąca. Latem temperatury powietrza w ciągu dnia dochodzą tu nawet do 50°C, natomiast zimą wahają się w granicach 25°C. Krajobraz wyspy to suche i słone przestrzenie, sukulenty, rybackie wioski i puste plaże. Jednak Qeshm ma także zielone oblicze, są to namorzynowe lasy po północnej stronie wyspy, rezerwat biosfery UNESCO, gdzie zatrzymują się liczne gatunki migrujących ptaków, żyją zagrożone wyginięciem żółwie szylkretowe oraz węże wodne a w wodach opływających wyspę można zobaczyć delfiny. Podczas wycieczki po wyspie zobaczymy między innymi miasto Qeshm i starą osadę Laft. Pojedziemy do Gwiezdnej Doliny, wiatr i woda wyrzeźbiły tu w piaskowych skałach fantazyjne formy: ostre stożki, łuki i kolumny. Obejrzymy przepiękny kanion otoczony wysokimi na 7 - 15 m ścianami. W Geopark zobaczymy między innymi bardzo wąski i stromy kanion Char Khuh oraz najdłuższą na świecie słoną jaskinię Namakdan (6 km i wysokość 237 m). Park Narodowy Harra jest jednym z najzieleńszych miejsc na wyspie, ponieważ porasta go las namorzynowy, żyje tu wiele gatunków zwierząt i roślin charakterystycznych dla wyspy. (Oba parki w 2006 roku wpisane zostały na listę UNESCO).Qeshm Hormuz Hengam Iran 2022_2

Dzień 13. Wyspa Hormuz

Po wczesnym śniadaniu popłyniemy promem na Wyspę Hormuz. Odwiedzimy Hormuz - jedyną miejscowość na wyspie, gdzie znajdują się pozostałości portugalskiej twierdzy Ghal'e-ye Portoghaliha, pochodzącej z początku XVI wieku (twierdzę obejrzymy z zewnątrz). Pojedziemy do Doliny Tęczowej, która jest wizytówką wyspy. Zobaczymy tu pagórki o niezwykle intensywnych kolorach czerwonego, pomarańczowego i żółtego, dodatkowo pokryte jasnymi wykwitami solnymi. Ta kolorowa mozaika tworzy przepiękny, wręcz bajkowy widok. Obejrzymy również dolinę figur, góry i jaskinie pokryte wykwitami solnymi oraz plażę żółwi. Wyspa zwaną jest „wyspą pełną kolorów” i taką ją napewno zapamiętamy.

Qeshm Hormuz Hengam Iran 2022_2

Dzień 14. Wyspa Hengam

Po śniadaniu popłyniemy na pobliską, maleńką wyspę Hengam. Po drodze być może uda nam się zobaczyć delfiny, które często tu przypływają. Na wyspie odwiedzimy niewielki targ, gdzie można spotkać mieszkańców wyspy oraz spróbować lokalnych przekąsek. Wybierzemy się też na dziką plażę. Wyspa Hengam to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek po intensywnej dwutygodniowej podróży przez Iran. Powrót na Qeshm.

Qeshm Hormuz Hengam Iran 2022_2

Dzień 15. Wyspa Qeshm / Teheran 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów i wylot do Teheranu. Transfer do międzynarodowego portu lotniczego IKA Teheran zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Iranie. 

Dzień 16. 

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy i zakończenie podróży Iran Wyjazd Wszystkie Pejzaże i Skarby Persji.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2550USD

+ bilety lotnicze ok. 2800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Teheran - Warszawa  ok. 2800 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Qeshm - Teheran
 • Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych w zależności od dostępnej infrastruktury noclegowej w danym rejonie oraz w lokalnych obiektach typu Guest House podczas pobytu na wyspie Qeshm
 • Śniadania
 • Transport na całej trasie wyprawy prywatnym busem zgodnie z programem
 • Prom do wyspę Qeshm/ Prom na wyspę Hormuz
 • Wycieczkę po wyspie Qeshm
 • Wycieczkę po wyspie Hormuz
 • Wycieczkę łodzią na Hengam
 • Bilety wejściowe do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów e-wizy do Iranu (ok. 75 EUR + 25 EUR zaproszenie)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Iran WYJAZD na zdjęciach