kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Iran Wyjazd Skarby Persji
oraz Pustynia Daszt-e Lut
16.11.2024
-
27.11.2024
12
dni
CENA:
2250 USD + bilety lotnicze ok. 3200 PLN

Iran WYJAZD Skarby PersjI

Iran Wyjazd Skarby Persji z Poza Trasą Adventure to podróż ukazująca fascynujące miasta i unikalne zabytki tego niezwykłego kraju. Podróż przez Iran rozpoczniemy w jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie - Teheranie, gdzie zwiedzimy między innymi Pałac Golestan - dawny pałac szachów Iranu, który wybudowany został w XVI wieku. To tu w Sali Lustrzanej pałacu odbyła się konferencja Wielkiej Trójki ustalająca porządek powojennej Europy. Kolejne dni to podróż wiodąca przez najpiękniejsze miejsca Iranu. W Kashan obejrzymy Ogród Fin, najstarszy zachowany ogród w stylu perskim. Gościć będziemy w unikalnej i jednej z najstarszych wiosek w Iranie - Abyaneh. Zwiedzimy miasto Isfahan, a w nim zachwycające, bogato zdobione pałace i meczety. Obejrzymy tu także Siosepol - jeden ze słynnych zabytkowych mostów miejskich. W dzielnicy Dżolfa, gdzie od ponad czterystu lat mieszka mniejszość ormiańska, odwiedzimy Vank - Katedrę Świętego Zbawiciela z pięknie zdobionym wnętrzem. W drodze do Jazd zatrzymamy się w Czak Czak - świętym sanktuarium i miejscu pielgrzymek wyznawców zoroastryzmu z całego świata. Wewnątrz skalnej świątyni płonie stale podtrzymywany Święty Ogień Zaratusztrian. Zwiedzimy miasto Jazd słynące z unikatowej perskiej architektury, które zamieszkałe jest nieprzerwanie od ponad siedmiu tysięcy lat. Tu także odwiedzimy Świątynię Ognia, gdzie od prawie 1600 lat pali się Święty Ogień. Podczas podróży Iran Wyjazd Skarby Persji z Poza Trasą Adventure dotrzemy także na Pustynię Lut (Daszt-e Lut) - najbardziej suchą i gorącą pustynię Iranu. Podczas safari 4x4 odkryjemy jej fascynujące krajobrazy, wydmy i skały o fantazyjnych kształtach. Naszą podróż zakończymy w Sziraz - mieście przepięknych ogrodów i meczetów oraz słynnych poetów. W Sziraz odwiedzimy mauzoleum Hafiza - perskiego XIV-wiecznego poety, pochodzącego z Sziraz. To jeden z najbardziej znanych i cenionych poetów w Iranie. W Sziraz obejrzymy Różowy Meczet - Nasir-ol-Molk, gdzie w głównej sali modlitewnej znajdują się wielokolorowe witraże, a światło wpadające do wewnątrz tworzy magiczny efekt kalejdoskopu. Zwiedzimy pozostałości dawnej stolicy Persji - Persepolis. To starożytne miasto założone zostało w VI wieku p.n.e. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów i prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów, o czym dziś świadczą jego imponujące ruiny. Podczas podróży przez Iran odwiedzimy też barwne bazary, gdzie zobaczymy perskie dywany, orientalne rękodzieło i sztukę. Chętni zrobić będą mogli zakupy. Pamiętać będziemy również o doskonałej regionalnej kuchni, która swoją wybornością zaskoczy nie jedno wyszukane podniebienie. Zapraszamy na wycieczkę Iran Wyjazd Skarby Persji z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Iran WYJAZD Skarby Persji - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do stolicy Iranu - Teheranu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Teheran

Przylot do Teheranu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iranie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Teheranu, które kontynuować będziemy w kolejnym dniu. Spacer po Wielkim Bazarze w Teheranie. Na bazar prowadzi kilka wejść, a jego korytarze mają długość przeszło dziesięciu kilometrów. Wejdziemy główną bramą - Sabze-Meydan.

Teheran w Iranie

Zwiedzimy też pobliski Pałac Golestan, czyli tak zwany Pałac Kwiatów. Jest to dawny pałac szachów Iranu, który zbudowany został w XVI wieku. W XX wieku, za panowania ostatniej dynastii Pahlawich, pałac wykorzystywano już tylko do oficjalnych przyjęć i koronacji. W Sali Lustrzanej pałacu odbyła się konferencja Wielkiej Trójki ustalająca porządek powojennej Europy. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w Teheranie, od 2013 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy jeden z symboli Teheranu - Wieżę Wolności (Azadi Tower), która wybudowana została w 1971 roku za panowania szacha Mohammeda Rezy Pahlawiego dla uczczenia obchodów 2500-lecia Imperium Persów. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w Darband. Jest to popularne wśród Teherańczyków miejsce spotkań i spacerów, idealne na odpoczynek od hałaśliwego miasta, pełne restauracji, kawiarni i herbaciarni. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Teheranie. 

wycieczka do Iranu

Dzień 3. Teheran / Nushabad / Kashan

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Teheranu (realizacja pozostałych wymienionych punktów programu). Następnie podróż do miasta Kashan, gdzie zwiedzimy starożytne podziemne miasto Nushabad. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech poziomach, ukrytych pod ziemią od 3 do 18 metrów. Mieszkańcy mogli w ten sposób schronić się zarówno w przypadku obcych najazdów ale również przed bardzo wysokimi temperaturami występującymi w tym pustynnym obszarze. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. W zależności od pozostałego czasu wizyta na bazarze lub czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kashan. 

Kashan Iran 2022_2 wycieczka do Iranu

Dzień 4. Kashan / Abyaneh / Isfahan

Po śniadaniu zwiedzać będziemy wytworny zabytkowy domu zamożnej rodziny kupieckiej Tabātabāei. Dom z przestronnymi dziedzińcami, pełen bogatych zdobień wybudowany został pod koniec XIX wieku. Następnie odwiedzimy ogród Fin, który jest najstarszym zachowanym w Iranie ogrodem w stylu perskim. Fin założony został na przełomie XVI i XVII w. kiedy miasto stało się miejscem wypoczynku perskich władców.

Kashan Iran 2022_2 wycieczka do Iranu

Popołudniu wyjazd do Isfahan. Po drodze zatrzymamy się w leżącej w górach wioski Abyaneh. Wieś zbudowana została na stromym zboczu Góry Karkas. Charakterystyczną zabudowę wioski Abyaneh tworzą malownicze domy z czerwonej gliny ozdobione drewnianymi balkonami. Abyaneh jest jedną z najstarszych wiosek w Iranie. Z uwagi na swoją unikalność wieś znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wyjazd w do Isfahan. Wieczorne zwiedzanie Isfahan rozpoczniemy od spaceru po zabytkowym moście Siosepol z charakterystycznymi 33 łukami. Jest on największym z jedenastu historycznych mostów na rzece Zayandeh. Most wybudowany został w XVII w. Siosepol służył zarówno jako most jak i tama, było to również popularne wśród mieszkańców miasta miejsce spotkań. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Isfahan.

Isfahan Iran 2022_2 wycieczka do Iranu

Dzień 5. Isfahan

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Isfahan. To trzecie co do wielkości miasta Iranu i była stolica kraju. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w dzielnicy Dżolfa, gdzie od ponad czterystu lat mieszka mniejszość ormiańska. Zwiedzanie bogato zdobionej wewnątrz Katedry Świętego Zbawiciela, zwanej Wank - monastyr.

Isfahan Iran wycieczka do Iranu

Kolejnym punktem wycieczki będzie słynny Plac Imama. Plac wybudowany został pod koniec XVI wieku i pierwotnie służył jako miejsce królewskich ceremonii. Rozbudowany w XVII w. został wówczas otoczony dwupoziomowymi arkadami handlowymi, na południowej stronie dobudowano meczet Imama, po zachodniej pałac Ali Kapu a po wschodniej meczet Szejka Lotfollaha. W części północnej znajduje się Wielki Bazar miejski. Plac wraz z otaczającymi je budowlami tworzy jeden z najpiękniejszych i najbardziej cennych zabytków w Iranie. Po zwiedzaniu powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Isfahan.

Isfahan Iran 2022_2 wycieczka do Iranu

Dzień 6. Isfahan / Czak Czak / Jazd

Po śniadaniu wyjazd do miasta Jazd. Na trasie zatrzymamy w Czak Czak - świętym sanktuarium i miejscu pielgrzymek wyznawców zoroastryzmu z całego świata. Świątynia wybudowana została w jaskini na zboczu góry, wokół roztacza się przepiękny pustynny krajobraz. Wewnątrz świątyni płonie stale podtrzymywany święty ogień. Wyznawcy tej religii zwani są „czcicielami ognia”.

Jazd Chak-Chak Kharanaq Iran 2022_2 wycieczka do Iranu

Kontynuacja podróży do Jazd. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta, które kontynuować będziemy w kolejnym dniu. Jazd to jedno z najpiękniejszych miast Iranu i jednocześnie najstarszych miast świata. Miasto słynie z unikatowej perskiej architektury. Starówka Jazd wybudowana w całości z gliniano-piaskowych cegieł, pełna jest uroczych, wąskich i krętych uliczek. Obejrzymy Meczet Jameh oraz ogród Dowlat Abad, gdzie znajduje się XVIII- wieczna najwyższa wieża wiatrowa w Iranie. Wieże wiatrowe służyły do „łapania wiatrów”, następnie konstrukcja kierowała świeże i chłodne powietrze do mieszkań. Jazd to miejsce zamieszkałe przez wyznawców najstarszej religii monoteistycznej - Zoroastryzmu.

wycieczka do Iranu

W Jazd zwiedzimy Świątynię Ognia, gdzie od prawie 1600 lat pali się święty ogień. Wybierzemy się też na bazar Yazd Khan, gdzie będziemy mogli kupić wyjątkowe pamiątki i souveniry z podróży. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Jazd.

Jazd Chak-Chak Kharanaq Iranu 2022_2 wycieczka do Iranu

Dzień 7. Jazd / Shahdad

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Jazd. Następnie podróż do Shahdad, miejscowości położonej na skraju Pustyni Lut (Daszt-e Lut). Po dotarciu przejazd do lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Shahdad. 

Pustynia Kaluty Iranu 2022_2 wycieczka do Iranu

Dzień 8. Shahdad / Pustynia Lut (Daszt-e Lut) / Kerman lub okolica

Po wczesnym śniadaniu wycieczka samochodami terenowymi na Pustynię Lut (Daszt-e Lut) - najbardziej suchą i gorącą pustynię Iranu. Najwyższą zanotowaną tu temperaturą było 70,7 °C. Pustynia Lut to przepiękne zjawiskowe krajobrazy, wydmy i skały o fantazyjnych kształtach. Następnie wyjazd do Kerman (lub w okolice miasta Kerman). Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kerman lub okolicy.

Pustynia Kaluty w Iranie

Dzień 9. Kerman lub okolica / Sziraz 

Po śniadaniu wyjazd do Shiraz. Będzie to długi dzień w podróży. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu - odwiedzimy mauzoleum XIV-wiecznego poety perskiego Hafeza, pochodzącego z Shiraz. Romantyczne zachody słońca są najbardziej popularną porą, kiedy Irańczycy tłumnie odwiedzają grób poety. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sziraz.

wycieczka do Iranu

Dzień 10. Sziraz

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Shiraz. Zwiedzimy Różowy Meczet - Nasir-ol-Molk, wybudowany pod koniec XIX wieku. W głównej sali modlitewnej w oknach znajdują się wielokolorowe witraże, a światło wpadające do wewnątrz tworzy efekt kalejdoskopu. Na głównym dziedzińcu znajdują się dwa iwany zdobione glazurowanymi cegłami z motywami roślinnymi.

Shiraz Persepolis Iranie 2022_2 wycieczka do Iranu

Kolejnym punktem będzie dom wpływowej i majętnej rodziny Qavam, który znajduje się w ogrodzie Naranjestan. Bogato zdobiony dom wybudowany został pod koniec XIX wieku. W pięknym ogrodzie w stylu perskim znajdują się pawilony i kanały wodne. Wśród bujnej roślinności rosną tu między innymi drzewa pomarańczowe, od których ogród otrzymał swoją nazwę. Wieczorem czas wolny na spacer labiryntem zadaszonych korytarzy Bazaru Vakil. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Shiraz.

Shiraz Persepolis Iran 2022_2

Dzień 11. Sziraz / Persepolis / Sziraz

Po śniadaniu wyjazd do Persepolis, starożytnego miasta założonego w VI wieku p.n.e. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów i prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów, o czym dziś świadczą jego imponujące ruiny. W 330 r. p.n.e. miasto zdobyte zostało przez Aleksandra Wielkiego, po czym niestety częściowo spalone. Zwiedzimy między innymi: Bramę Wszystkich Ludów, pałac Dariusza i Kserksesa oraz pozostałości sali audiencyjnej - Apadany. Najbardziej charakterystyczną i znaną ozdobą miasta są reliefy biegnące wzdłuż ścian i schodów. Przedstawiają one postaci wywodzące się pośród wszystkich ludów zamieszkujących ówczesne imperium.

iran wycieczka Iran wyjazd

Następnie wyjazd do doliny położonej w górach Zagros, gdzie zwiedzimy Naqshe Rustam. Znajdują się tu grobowce władców z dynastii Achemenidów oraz reliefy skalne z III wieku. Powrót do Sziraz. Popołudniu ostatnie spacery po Sziraz i czas wolny na odpoczynek przed podróżą powrotną. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Iranie. 

Shiraz Persepolis Iran 2022_2

Dzień 12.

Wylot z Sziraz do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2250USD

+ bilety lotnicze ok. 3200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Teheran - Sziraz - Warszawa  ok. 3200 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja) oraz w lodge w pobliżu Pustyni Lut w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednosobowe z dopłatą (ok. USD)
 • Śniadania
 • Transport zgodnie z programem na całej trasie samochodem wynajęte dla grupy
 • Bilety wejściowe do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów e-wizy do Iranu (ok. 75 EUR + 25 EUR zaproszenie) - wiza wydawana na lotnisku
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Iran WYJAZD na zdjęciach