kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ALASKA WYJAZD LETNI
poza trasą Adventure
10.08.2024-20.08.2024
01.07.2025-12.07.2025
12
dni
CENA:
4190 USD + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

ALASKA WYJAZD LETNI Z POZA TRASĄ

ANCHORAGE - PARK NARODOWY KENAI FJORDS - SEWARD - TALKEETNA - PARK NARODOWY DENALI - FAIRBANKS - VALDEZ - EKLUTNA

Alaska Wyjazd Letni z Poza Trasą Adventure to doskonała okazja do obcowania z wszechobecną dziką, nieskażoną przez człowieka przyrodą. Alaska jest największym stanem w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a jednocześnie najmniej zaludnionym regionem kraju. Jest ona także jednym z najbardziej dzikich regionów świata. Obszar Alaski na południu pokrywa tajga, na Dalekiej Północy tundra. Powierzchnia jest górzysta z najwyższym szczytem Ameryki Północnej Denali - Mount McKinley (6194 m n.p.m.). Alaska słynie z ogromnych otwartych przestrzeni, wyjątkowej przyrody i niepowtarzalnych krajobrazów. Rozległe tundry, tajgi, najwyższe góry Ameryki Północnej, lodowce, krystalicznie czyste rzeki i jeziora - to wszystko czeka na nas podczas podróży Alaska wyjazd z Poza Trasą Adventure. Bliskość dzikiej przyrody powoduje niesamowite wrażenia, które na zawsze pozostają w pamięci. Zapraszamy w podróż Alaska Wyjazd Letni z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ALASKA WYJAZD LETNI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. Anchorage / Girdwood

Wylot z Warszawy do Anchorage na Alasce. Przylot do Anchorage. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym polskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Alasce. Transfer do hotelu w Girdwood i zakwaterowanie. Girdwood będzie naszą bazą wypadowa przez najbliższe trzy dni. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Girdwood.

Denali

Dzień 2. Girdwood / Anchorage / Park Kincaid / Girdwood

Po śniadaniu przejazd do Anchorage - miasta malowniczo położonego nad Zatoką Cooka. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Anchorage. To największe miasto na Alasce założone w 1914 roku, a jego nazwa oznacza w języku angielskim „miejsce kotwiczenia”. Mieszka tu ponad 40% całej populacji tego amerykańskiego stanu. Anchorage - otaczają Góry Chugach, które wraz z zatoką tworzą przepiękny krajobraz. Wybierzemy się do Parku Kincaid w poszukiwaniu łosi, a przy odrobinie szczęścia będziemy mogli spotkać nawet niedźwiedzia.

anchorage

Następnie będziemy odkrywać mniej znane zakątki miasta, miejsca gdzie miejscowi łowią ryby, pomnik kapitana Jamesa Cooka i down town miasta z reprezentacyjna 4th Avenue. Wizyta w Ulu Factory – miejscu, gdzie produkowane są tradycyjne, wielofunkcyjne eskimoskie noże. Pierwsze noże wytwarzane były przez rdzenną ludność z kamienia z uchwytem wykonanym z kości lub z drewna. Te współczesne wytwarzane są już ze stali. Następnie przejazd do najlepszego punktu widokowego Flattop, skąd rozpościera się panorama na miasto Anchorage, góry Chugach i Zatokę Cook’a. Tam też się wybierzemy na krótki szlak z jeszcze lepszymi widokami. Wieczorem powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Girdwood.

Alaska wyjazd

Dzień 3. Girdwood / Seward / Park Narodowy Kenai Fjords / Seward / Lodowiec Exit / Girdwood

Po śniadaniu wyjazd do Seward. Miasteczko położone jest nad Zatoką Zmartwychwstania (Resurrection Bay) na obszarze Półwyspu Kenai w głębi jednego z fiordów Zatoki Alaska (Gulf of Alaska). Seward nazwane zostało na cześć amerykańskiego polityka – William’a Seward’a, który odegrał kluczową rolę podczas dokonywania transakcji zakupu Alaski od Rosji. Miasteczko Seward nazywane jest często alaskańską stolicą wielorybów, więc i my skorzystamy z możliwości spotkania się z tymi niesamowitymi potężnymi ssakami morskimi.

Seward alaska wyjazd

Wybierzemy się na 3,5-godzinną wycieczkę - rejs statkiem po terenie Parku Narodowego Kenai Fjords w Zatoce Zmartwychwstania. Popłyniemy wśród małych zatoczek, porozrzucanych wysepek, cieśnin i głębokich fiordów. W czasie rejsu wyjątkowo malowniczą okolicą, obserwować będziemy wieloryby, które licznie pojawiają się w zatoce w okresie letnim, maskonury, foki i lwy morskie wygrzewające się wzdłuż linii brzegowej. Szczególne wrażenie robią lodowce, schodzące wprost do oceanu. Większą część obszaru parku zajmuje Pole Lodowe Hardinga, z którego w kierunku zatoki spływa prawie 40 lodowców. Ukoronowaniem wyprawy będzie podpłynięcie do jednego z lodowców, z którego co jakiś czas odrywają się większe lub mniejsze bryły lodu, dryfujące później u jego podstawy. W trakcie rejsu możliwy lunch za dodatkową opłatą - w menu pyszny alaskański łosoś. Następnie spacer po miasteczku Seward i wizyta w lokalnej kawiarni, usytuowanej we wnętrzu kościoła. Kolejnym ekscytującym punktem dzisiejszego programu będzie spacer w kierunku Lodowca Exit. Na trasie niesamowite widoki okolicy. Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Girdwood.

Kenai na Alasce

Dzień 4. Girdwood / Whittier / Wasilla

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Whittier. Na trasie krótki przystanek w punkcie widokowym przy Jeziorze Portage. Z tego miejsca widoczny jest także Lodowiec Portage położony na drugim krańcu jeziora. Następnie dotrzemy do mistycznego i ,,całkowicie odciętego od świata’’ miasteczka Whittier. Można do niego dojechać wyłącznie jednopasmowym tunelem wydrążonym w Górze Maynard, w którym co pół godziny zmieniany jest kierunek ruchu. Whittier znane jest również z faktu, iż prawie wszyscy jego mieszkańcy żyją w jednym budynku Begich Towers. Jest to 14-piętrowy blok, w którym jest wszystko czego mieszkańcy potrzebują do życia, między innymi: sklep, poczta, pralnia apteka i kaplica a podziemny tunel łączy wieżowiec ze szkołą. Dawniej była to baza wojskowa, obecnie ponad 90% powierzchni miasta jest własnością kolei. Zimy są tu srogie i mroźne, ale miesiące letnie to doskonały czas dla miłośników lodowców, pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych czy jazdy na skuterach wodnych. Około południa wypłyniemy w rejs do najpiękniejszych lodowców w okolicy. Podczas rejsu zobaczymy 26 lodowców spływających do Zatoki Księcia Williama. Zbliżymy się do wodospadów i wysokich lodowców, z których odrywają się gigantyczne bloki lodu i wpadają do wody. Podczas rejsu będzie można zobaczyć foki, wydry, wieloryby a przy odrobinie szczęścia także niedźwiedzie. Następnie przejazd malownicza droga Seward Highway z postojem przy Beluga Point. Dalszy przejazd do Wasilla i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Wasilla.

Alaska wycieczka Alaska wyjazd

Dzień 5. Wasilla / Lodowiec Matanuska / Piżmowoły w Palmer / Przełęcz Hatchers / Wasilla

Po śniadaniu podróż autostradą Glenn w kierunku Lodowca Matanuska. Ten gigantyczny lodowiec to największy lodowiec w Stanach Zjednoczonych, do którego dojechać można samochodem. Matanuska to ponad 40 kilometrowy obszar białego i niebieskiego lodu z zapierającymi dech w piersiach widokami. W Glacier Park rozpoczniemy wędrówkę z przewodnikiem po obszarze tego niezwykłego lodowca. Następie wizyta na farmie udomowionych piżmowołów arktycznych w Palmer. To zwierząt zamieszkujące zimne i surowe tereny dalekiej Północy. Masowe polowania na nie na początku XX wieku, doprowadziły do sytuacji, iż ssakom tym groziło wyginięcie. Utworzono zatem miejsca, gdzie zwierzęta objęte zostały ochroną. Kolejnym przystankiem będzie niezwykle malownicza górska Przełęcz Hatchers, położona w paśmie górskim Talkeetna. Zwiedzimy tu Independence Mine State Historical Park Visitor Center - tereny opuszczonej zabytkowej kopalni złota. Historia górnictwa na tym obszarze sięga końca XIX wieku. Kopalni wpisana została w 1974 roku do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych. Następnie powrót do hotelu w Wasilla. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Wasilla.

Alaska wyjazd piżmowół

Dzień 6. Wasilla / Talkeetna / Healy - Park Narodowy Denali

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Talkeetna, które było inspiracją dla twórców kultowego serialu “Przystanek Alaska”. Mimo iż scen filmu nie kręcono na Alasce, to jego twórczy tak doskonale odtworzyli model miasteczka, że mieszkańcy Talkeetna rozpoznają je bez problemu. Talkeetna jest ulubionym miejscem górskich wspinaczy i doskonałą bazą wypadową dla wyruszających na Górę Denali (w latach 1896–2015 zwaną Mount McKinley) - czyli najwyższą górę Ameryki Północnej. W pogodny dzień Góra Denali, wznosząca się na wysokość 6190 m n.p.m., absolutnie dominuje nad krajobrazem. Przy dobrych warunkach atmosferycznych widać ją nawet z oddalonego o prawie 300 km Anchorage. W Talkeetna wybierzemy się na spacer nad rzekę Susitna aby podziwiać okolicę i niesamowite widoki szczytu Denali. Miasteczko jest również centrum lotów na lodowce, więc dla chętnych będzie okazja fakultatywnego przelotu nad masywem Denali, z lądowaniem na lodowcu (o ile oczywiście pozwoli na to pogoda). Następnie wyruszymy na północ w kierunku Healy, gdzie spędzimy noc wśród gór i drzew parku narodowego Denali. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Healy. 

Talkeetna

Dzień 7. Healy - Park Narodowy Denali / Nenana / Fairbanks

Po śniadaniu wyruszymy wgłąb Parku Narodowego Denali, utworzonego w 1917 roku. To niewątpliwie najsłynniejszy z ośmiu alaskańskich parków narodowych. Najpierw udamy się na wizytę do centrum turystycznego. Do Parku Narodowego Denali wjechać można wyłącznie specjalnymi parkowymi busami. Zatrzymują się one w miejscach, gdzie obserwować można zwierzęta i tak by umożliwić zwiedzającym jak najlepszy kontakt z miejscową fauną i florą. Zdarza się, że zwierzęta wychodzą wprost na drogę.

Alaska wycieczka Alaska wyjazd

Busy parkowe zmierzają pomału w kierunku Jeziora Wonder, położonego na terenie parku i zatrzymują się co jakiś czas, szczególnie wówczas kiedy w okolicy pojawiają się dzikie zwierzęta. Podczas wycieczki mamy możliwość ujrzeć między innymi słynne niedźwiedzie grizli, karibu, muflony czy renifery. Przy sprzyjających warunkach powinniśmy móc zobaczyć także oczywiście wiecznie pokryty czapą śniegu i lodu masyw Denali. Następnie wyruszymy w kierunki Fairbanks, na trasie odwiedzimy historyczną miejscowość Nenana. Kontynuacją podróży do Fairbanks. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Fairbanks to jedyne większe miasto alaskańskiego interioru. Miasto położone jest nad rzeką Chena. Założone zostało w 1902 roku przez poszukiwaczy złota, a główną pamiątką po tamtych czasach jest kopalnia złota. Spacer w najciekawszych punktach miasta. Wizyta w Parku Pionierów, ukazującym początki współczesnego osadnictwa i eksploracji Alaski oraz w centrum turystycznym. Spacer po placu Golden Heart, gdzie zobaczymy między innymi Kapsułę Czasu, która ma zostać otwarta 3 stycznia 2059 roku w stulecie państwowości Alaski. Nocleg w Fairbanks.

Denali

Dzień 8. Fairbanks / Rejs statkiem parowym po rzece Chena / Valdez

Po śniadaniu wybierzemy się na rejs statkiem parowym po rzece Chena i Tanana. W czasie 3-godzinnej wycieczki poznamy bliżej historię i życie lokalnych mieszkańców. Tereny na których dziś leży Fairbanks, od setek lat zamieszkiwane były przez rdzenne plemiona Indian Atabasków. W czasie postoju w jednej z wiosek, zobaczymy typowe chaty wykonane ze świerkowych kłód. Dowiemy się w jaki sposób wilk, lis i bóbr były wykorzystywane aby zapewnić pożywienie i ochronę w surowym arktycznym klimacie oraz jak Atabaskanie przetrwali na tych nieprzyjaznych terenach ponad 10000 lat. Latem słońce zachodzi tu po północy, a zimą wychodzi ponad horyzont jedynie na kilka godzin, jest to jedno z najzimniejszych miast na Alasce. Następnie zobaczymy pokaz startu i lądowania lokalnego wodolotu na rzece obok naszego statku. A na koniec odwiedzimy dom i hodowle psów czterokrotnej zwyciężczyni słynnego wyścigu psich zaprzęgów Iditarod. Po rejsie wizyta w Muzeum Północy w Fairbanks, które słynie z wyjątkowo ciekawej i cennej ekspozycji. Przedstawia ono fascynujące historie ludzi, miejsca i dziką przyrodę Alaski. W galerii znajdziemy cały przekrój przez sztukę alaskańską – od starych eskimoskich rzeźb z kości słoniowej po współczesne obrazy i rzeźby, a także wiele cennych informacji o wielorybach. Następnie wyruszymy w dalszą podróż wzdłuż słynnego alaskańskiego rurociągu Trans-Alaska. Na trasie niesamowite krajobrazy. Dojedziemy do  miasteczka Valdez, malowniczo położonego wśród fiordów. Tu zatrzymamy się na noc. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Valdez. 

Alaska wyjazd

Dzień 9. Valdez / Lodowiec Worthington / Wasilla

Po śniadaniu czas na zwiedzanie Valdez, najbardziej na północ wysuniętego portu Ameryki Północnej. Ze względu na swoje malownicze położenie wśród wysokich gór i fiordów nad Zatoka Księcia Williama, Valdez nazywane jest często Perłą Południa Alaski. Jest to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, kajakarstwa, pieszych wędrówek, wędkarstwa, wspinaczki, dzikich zwierząt. Wybierzemy się na pieszą wycieczkę po okolicy centrum wzdłuż przystani rybackich, pojedziemy nad lokalne jezioro lodowcowe, do Solomon Gulf Hatchery, gdzie w czasie sezonu letniego niedźwiedzie łapią ryby w potoku. Odwiedzimy również lokalne muzeum, gdzie wśród wielu ciekawych eksponatów znajduje się między innymi zabytkowy wóz strażacki napędzany parą, pamiątkowa pierwsza baryłka ropy, która wypłynęła z rurociągu Trans-Alaska oraz historyczne zdjęcia następstw trzęsienia ziemi z 1964 roku. Wyjeżdżając z Valdez przejdziemy przez Kanion Keystone nad Zatoką Księcia Williama i zatrzymamy się w punktach widokowych przy dwóch wodospadach Bridal Veil Falls oraz Horsetail Falls. Kolejnym przystankiem będzie Lodowiec Worthington. Spacer ścieżką prowadzącą na platformę widokową, która ułatwia dojście do czoła lodowca. Następnie wyjazd do Wasilla. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Wasilla.

Kenai rzeka Alaska wyjazd

Dzień 10. Wasilla / Jezioro Eklutna / Eklutna / Anchorage

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Eklutna. W latach czterdziestych XIX wieku przybyła tu grupa rosyjskich prawosławnych osadników. Część rdzennej ludności indiańskiej przeszła wówczas na prawosławie i przejęła część zwyczajów przybyszów. W drugiej połowie XIX w. należące do Rosji tereny Alaski zostały odsprzedane Stanom Zjednoczonym. W Eklutna do dziś jednak pozostały pamiątki rosyjskiej historii. Nadal znajduje się tu prawosławna cerkiew i kolorowy cmentarz Indian, łączący lokalne i prawosławne tradycje. Indiańskie nagrobki, zgodnie z lokalnymi wierzeniami, kryją najpotrzebniejsze przedmioty zmarłego, potrzebne podczas życia wiecznego. Przy każdym z nich znajduje się też prawosławny krzyż, a groby zamiast nazwisk zmarłych oznaczone są kolorami. W Eklutna zobaczymy cerkiew prawosławną i cmentarz lokalnych Indian, będące śladami czasów cara i Imperium Rosyjskiego. Przejazd nad malowniczo położone turkusowe Jezioro Eklutna otoczone wysokimi szczytami górskimi. Krótki spacer wzdłuż brzegów jeziora. Następnie, wizyta w Alaska Native Heritage Center - renomowanym centrum kulturalnym i edukacyjnym, gdzie będziemy mieli możliwość poznać kulturę i tradycje rdzennych plemion Alaski. Odwiedzimy specjalnie do tego przygotowane wioski, ukazujące życie i codzienne zwyczaje między innymi Atabasków, Aleutów czy Inuitów. Zobaczymy również pokaz tradycyjnych tańców rdzennych Alaskijczyków. Następnie podróż powrotna do Anchorage, gdzie wybierzemy się na spacer nad wodami Westchester Lagoon oraz Potter Marsh w poszukiwaniu łosi. Czas wolny na zakup pamiątek i “traperskich” akcesoriów. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Anchorage lub okolicy. 

Ninilchik cerkwie na Alasce

Dzień 11.

Po śniadaniu czas wolny lub transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów (w zależności od aktualnych lotów). Na lotnisku pożegnań ie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure na Alasce. Wylot do Warszawy.

Dzień 12.

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4190USD

+ bilety lotnicze ok.4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Anchorage - Warszawa
 • Noclegi w hotelach (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe za dodatkową opłatą (oferta na zapytanie)
 • Śniadania
 • Transport na całej trasie zgodnie z opisem wygodnym vanem dostosowanym do potrzeb grupy
 • Dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Obowiązkowe opłaty miejscowe
 • Atrakcje zgodnie z programem
 • Opiekę lokalnego pilota i przewodnika polskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami (około 40 USD / posiłek) oraz napojów do posiłków + zwyczajowych, lokalnych napiwków (min. 15% ceny posiłku)
 • Zwyczajowych napiwków dla serwisu obsługującego na trasie (ok. 150 USD)
 • Fakultatywnego lotu widokowego nad szczytem Denali (ok. 500 USD od osoby)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 6 osób

*Uwaga - Obywatele Polski mają obowiązek posiadania ważnej ESTA bądź wizy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki

ALASKA WYJAZD NA ZDJĘCIACH

ALASKA WYJAZD - AMERYKA PÓŁNOCNA

Alaska wyjazd - Ameryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Ushuaia – Ziemia OgnistaJezioro Titicaca,  Wodospady Iguazu,  Galapagos – Stąd daleko do wszystkiego i wszystkich, Ciudad Perdida Zaginione Miasto Teyuna w Kolumbi