kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nowa Kaledonia Vanuatu
Wyspy Salomona i Australia WYPRAWA MELANEZJA
zamów termin
grupa min 6 os
22
dni

NOWA KALEDONIA VANUATU WYSPY SALOMONA AUSTRALIA - MELANEZJA PODRÓŻ POZA TRASĄ

Nowa Kaledonia Vanuatu Wyspy Salomona Australia Wyprawa Melanezja to kolejny etap naszej  Odysei po wyspach Południowego Pacyfiku. Tym razem skoncentrujemy się na czarnej Melanezji. Nowa Kaledonia Vanuatu Wyspy Salomona to miejsca, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu kultywowany był kanibalizm. A kto wie, czy na nadal nieodwiedzanych przez turystów wyspach wciąż się go nie praktykuje? Oprócz iście rajskich krajobrazów czekają na nas niesamowite obyczaje rdzennych mieszkańców, charakterystyczne budownictwo z bambusa, słomy i palmowych liści, kolorowe targowiska i liczne pamiątki po II wojnie światowej.

Na wyspach Nowa Kaledonia poczujemy się trochę jak we Francji. I nie tylko przez dominujący tu język francuski, wszechobecne bagietki, a także elegancję mieszkanek stolicy – Noumea. Stolica – zwana Paryżem Pacyfiku to wielokulturowy tygiel, w którym zaledwie połowę stanowią rdzenni mieszkańcy tych ziem – Kanakowie. Nowa Kaledonia to dawna kolonia karna. Tu właśnie, na największą wyspę archipelagu – Grand Terre - zwożono wszelkiej maści kryminalistów czy przeciwników władzy. Wielu z nich pozostało tu już na stałe, dając podwaliny nowego społeczeństwa – ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Na szczęście, z pokolenia na pokolenie coraz mniej w nich porywczości, pozostało jednak zamiłowanie do alkoholu. Pozostałości francuskiej kolonii  karnej będą jednym z punktów programu, które zwiedzimy w tym kraju. Znacznie ciekawsze (a na pewno radośniejsze) będzie jednak Hienghene – Centrum Kultury Kanaków, w którym poznamy historię tego niezwykłego miejsca, a także stołeczny bulwar z dziesiątkami kafejek i bistro. „Prawdziwszą” Nową Kaledonię poznamy jednak z dala od stolicy – odwiedzając Ile des Pins – Wyspę Sosen. Ta ciekawostka przyrodnicza z pewnością przykuła uwagę odkrywcę archipelagu – kapitana Jamesa Cooka, który uroczej wysepce nadał właśnie taką nazwę. Tu będziemy zarówno wypoczywać na plaży i podziwiać bogactwo rafy koralowej, jak również ujrzymy tradycyjne wioski z domostwami krytymi strzechą. Na chętnych czekać będzie też przechadzka w góry. Dotrzemy do punktów widokowych, z których roztaczają się cudowne widoki tropikalnej wyspy oblanej lazurową wodą. Z Nowej Kaledonii po niespełna trzygodzinnym locie dotrzemy do kolejnej krainy – Vanuatu.

O ile Nowa Kaledonia, a zwłaszcza jej największa wyspa, mało przypomina to, czego oczekujemy od Oceanii, o tyle Vanuatu zadowoli nawet najbardziej wybrednych podróżników. Celem naszej podróży będzie najpiękniejsza wyspa archipelagu – Tanna, słynąca z wciąż czynnego wulkanu Mount Yasur, licznych tradycyjnych wiosek, w których wciąż życie toczy się jak przed wiekami oraz ciągle żywego tajemniczego kultu cargo, którego głównym bóstwem jest John Frum. Można go przywołać, a przede wszystkim sprowadzane przez niego samoloty wypełnione wszelakim dobrem, za pomocą naturalnej wielkości makiet samolotów oraz imitacji krótkofalówek. Dodatkową atrakcją pobytu na Tanna będzie przepiękna rafa koralowa – tuż przy plaży z bungalowami, na której zamieszkamy. Odwiedzimy też stolicę, Port Vila, która przez ostatnie stała się nowoczesnym, ale przez to pozbawionym nieco ducha – miastem. Stąd wyruszymy w podróż prosto do kolejnej magicznej krainy – na Wyspy Salomona.

W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy dwie wyspy – Guadalcanal oraz Malaitę. Poznamy kulturę i życie codzienne mieszkańców archipelagu. Codziennie obcować będziemy z nieskażoną niczym przyrodą. W tradycyjnych wioskach poznamy lokalne rzemiosło, muzykę, spróbujemy miejscowych potraw. Część noclegów spędzimy w hostelach prowadzonych przez wiejskie wspólnoty – cały dochód osiągany z ich prowadzenia jest przeznaczany na wspólny cel – na przykład remont kościoła.

Celem naszej wyprawy jest jedno z ostatnich wciąż nie do końca odkrytych, miejsc na naszym globie. Jeszcze niedawno powszechnie praktykowany był tu kanibalizm (choć do końca nie wiadomo, czy w oddalonych prowincjach wciąż ten obyczaj nie jest żywy) – dziś najstarsi mieszkańcy z dumą opowiadają o swych odważnych przodkach i duchach, które pomagały im podczas wojennych wypraw na sąsiednie wyspy. Pierwsi Europejczycy zawitali tu w 1568 roku. Za odkrywcę uznajemy hiszpańskiego żeglarza Álvaro Mendaña de Neyra poszukiwacza Ofiru — mitycznej krainy złota Króla Salomona. To właśnie on nadał wyspom tę wywodzącą się z biblijnych opowieści nazwę. Hiszpanie, pewni, że odnależli złotą krainę próbowali tu jeszcze kilkukrotnie powrócić – nie potrafili ich jednak odnaleźć. Raz dotarli tu Francuzi, ale o wyspach zrobiło się głośno dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęły się tu ścierać interesy dwóch ówczesnych potęg – Wielkiej Brytanii i Niemiec, które gorączkowo poszukiwały ostatnich „wolnych” ziem, które dałoby się jeszcze skolonizować. Tubylców jednak rozgrywki wielkich tego świata mało interesowały – kolonie, którymi stały się wyspy istniały jedynie na papierze – nikt nie miał odwagi zapuszczać się na groźne tereny, z których mało kto powracał żywy. Dla nas Wyspy Salomona będą niezapomnianą przygodą i okazją do ujrzenia miejsca nieskażonego jeszcze do końca współczesną cywilizacją. Nikogo więc niech nie zdziwią miejsca, w których prąd dostępny jest przez 2-3 godziny dziennie (tyle pracuje spalinowy agregat), a o dostępie do internetu będzie można zapomnieć na długie dni. To będzie doskonały czas nie tylko na wypoczynek, ale również na refleksję nad coraz szybszym tempem codziennego życia. Zapraszamy w podróż Nowa Kaledonia Vanuatu Wyspy Salomona Australia Wyprawa Melanezja z Poza Trasą.

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Sydney w Australii.

Dzień 2. Australia - Sydney

Przylot do Sydney. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i nocleg.

Dzień 3. Sydney

Zwiedzanie Sydney Harbour z budynkiem słynnej opery i mostem Sydney Harbour Bridge. Rejs po zatoce. Wizyta na plaży Mainly. Nocleg w Sydney.

Dzień 4. Góry Błękitne

Wycieczka w Góry Błękitne. Powrót na nocleg do Sydney.

Dzień 5. Nowa Kaledonia - Noumea

Wylot do Noumea na Nowej Kaledonii. Transfer do miasta. Zwiedzimy Place des Cocotiers, Muzeum Nowej Kaledonii, gdzie
poznamy kulturę i historię Kanaków. Następnie obejrzymy dzielnicę Łacińska i China-Town oraz Baie des Citrons – jedną z piękniejszych plaż w okolicach Noumea. Nocleg.

Dzień 6. Ile des Pins

Przeprawa promem do Ile des Pins. Wycieczka po wyspie oraz kąpiel i snorkeling na rafie. Nocleg.

Dzień 7. Ile des Pins / Wycieczka do Baie d ’Upi

Całodziennie wycieczka - zatoka Kanumera. Wycieczka łodzią do Baie d ’Upi, Zatoka Ouro. Powrót na Ile des Pins. Nocleg.

Dzień 8. Noumea

Powrót promem do Noumea. Wizyta na targu. Czas wolny na zakupy pamiątek. Odpoczynek i nocleg.

Dzień 9. Vanuatu - Tanna

Przelot z Noumea via Port Vila na Tanna - najbardziej tradycyjną wyspę w archipelagu wysp tworzących Vanuatu. Nocleg
w bungalowach nad brzegiem morza.

Dzień 10. Tanna - Louinio Cultural Village

Wizyta w Louinio Cultural Village – tradycyjnej wsi, gdzie poznamy miejscową kulturę i obyczaje. Zaobserwować można tu wciąż istniejący kargizm - kult cargo.

Dzień 11. Tanna / Wycieczka wulkan Mount Yasur

Wypoczynek na plaży (snorkeling na fantastycznej rafie koralowej). Popołudniu wycieczka na krawędź krateru czynnego
wulkanu Mount Yasur. Niezapomniany zachód słońca w oparach siarkowodoru i widoku wrzącej, czerwonej lawy.

Dzień 12. The Magic Tour - wycieczka do tradycyjnej wioski Lenakel

The Magic Tour – półdniowa wycieczka do Lenakel, kolejnej tradycyjnej wsi na wyspie Tanna. Podczas wycieczki poznamy wszelkie aspekty
codziennego życia mieszkańców wioski.

Dzień 13. Port Vila

Przelot z Tanny do Port Vila. Zwiedzanie stolicy Vanuatu. Nocleg.

Dzień 14. Wyspy Salomona - Honiara

Przelot do Honiary na Wyspach Salomona. Nocleg.

Dzień 15. Honiara

Zwiedzanie miasta, Central Market, Muzeum Narodowe ze skansenem budownictwa wyspiarskiego. Nocleg.

Dzień 16. Wyspa Malaita - Auki / Lilisiana

Przeprawa statkiem do miasteczka Auki na Wyspie Malaita. Popołudniowy spacer do wioski Lilisiana. Obejrzymy tradycyjne domy wyspiarskie budowane z bambusa kryte palmowymi liśćmi i słomą. Powrót na nocleg do Auki.

Dzień 17. Auki

Spacer po Auki. Wizyta w markecie z lokalnymi wyrobami i pamiątkami. Spacer do wodospadu Kwaibala. Powrót na nocleg w Auki.

Dzień 18. Honiara 

Powrót statkiem do Honiara. Popołudniowy relaks w centrum stolicy. Nocleg.

Dzień 19. Wyspa Guadalcanal

Wycieczka po Wyspie Guadalcanal. Odwiedzimy miejsca najsłynniejszych bitew na Pacyfiku podczas II wojny światowej (jedna z nich opisana została w głośnej książce „Cienka czerwona linia”, a następnie sfilmowana. Nocleg.

Dzień 20. Wycieczka do wioski rybackiej

Całodzienna wyprawa do wioski rybackiej. Wypoczynek na plaży a dla chętnych połów ryb. Wieczorem powrót do Honiara.

Dzień 21. 

Wylot do Warszawy lub Berlina (lub możliwość kontynuowania wyprawy)

Dzień 22.

Powrót do Polski i zakończenie wyprawy.

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Sydney - Brisbane - Warszawa / Berlin *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Sydney - Noumea  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Noumea - Port Vila - Tanna  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Tanna - Port Vila - Honiara  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Honiara - Brisbane *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz bungalowach i obiektach typu Guest House
 • Transport taxi, jeep, autobusy, prom itp. zgodnie z programem
 • Wycieczki (w niektórych przypadkach z przewodnikami lokalnymi)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity i opłaty turystyczne na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 30 USD dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

NOWA KALEDONIA VANUATU WYSPY SALOMONA AUSTRALIA - OCEANIA

Nowa Kaledonia Vanuatu Wyspy Salomona Australia Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale, Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale,  Fidżi - Rytuał picia Kavy,  Fidżi - ciekawostki,  Papua New Guinea CANOE & KUNDU