fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

IRAK WYJAZD POZA TRASĄ
20.11.2021-
28.11.2021
20.02.2022-
28.02.2022
25.04.2022-
03.05.2022
9
dni
CENA:
2300 USD + bilety lotnicze ok. 3200 PLN

IRAK WYJAZD Z POZA TRASĄ

BAGDAD - KARBALA - AN-NADŻAF - BABILON - UR - AN-NASIRIJJA - AHWAR

Irak wyjazd z Poza Trasą to podróż do kolebki cywilizacji, krainy Babilonu i Ogrodów Edenu - kraju, który przez ostatnie kilkanaście lat zamknięty był na turystkę i możliwość swobodnego podróżowania. Kiedy tylko podjęto decyzję o wydawaniu wiz turystycznych, Poza Trasą Adventure wyruszyło na pierwszą historyczną wizytę Iraku. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną podróż po tym fascynującym kraju z bogatą historią i kulturą oraz wspaniałymi tradycjami.

Naszą podróż Irak wyjazd z Poza Trasą rozpoczniemy od zwiedzania Bagdadu położonego nad rzeką Tygrys. Jest to jedno z największych miast na Bliskim Wschodzie. Bagdad założony został w 762 roku i był jedną ze stolic dynastii Abbasydów. Miasto budziło podziw wykwintnością wspaniałych meczetów i szkół islamskich, bajecznymi pałacami i parkami. Na przestrzeni wieków stał się jednym z najważniejszych światowych centrów kulturalnych i handlowych. Kolejnymi miastami na trasie naszej podróży będzie Karbala i An-Nadżaf - dwa święte miejsca dla muzułmanów szyickich. W An-Nadżaf znajduje się grób zmarłego w 661 roku Imama Alego Ibn Abi Taliba - zięcia i kuzyna Mahometa, drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. Meczet Imama Alego, gdzie spoczywa jego ciało, uznawany jest przez szyitów za trzecie najświętsze miejsce islamu, po Mekce i Medynie. W Karbala w Świątyni Imama Husajna znajduje się grobowiec Husajna ibn Alego - wnuka proroka Mahometa. Husajn ibn Ali zginął w bitwie pod Karbalą w 680 roku. Corocznie miliony pielgrzymów odwiedzają miasto aby obserwować Aszurę, upamiętniającą rocznicę śmierci Husajna. Gościć będziemy także u Arabów Błotnych - ludu zamieszkującego mokradła Niziny Mezopotamskiej położone u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Ważnym punktem programu będzie zwiedzanie starożytnego miasta Ur i słynnego zigguratu z Ur, pochodzącego z 2100 roku p.n.e.  Na naszej trasie nie zabraknie oczywiście ruin starożytnego Babilonu i położonego w jego najbliższym sąsiedztwie pałacu Saddama Hussaina - Pałacu byłego prezydenta Iraku, człowieka który wierzył, iż jest współczesnym Nabuchodonozorem. Zapraszamy w podróż Irak wyjazd z Poza Trasą!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

IRAK WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Bagdadu (via Stambuł). Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Bagdadu w godzinach wieczornych. Transfer do kultowego hotelu Monsour. Nocleg w Bagdadzie. 

Irak wyjazd

Dzień 2. Bagdad 

Rano rozpoczynamy zwiedzanie stolicy Iraku. Bagdad położony nad rzeką Tygrys to jedno z największych miast na Bliskim Wschodzie. Miasto założone zostało w 762 roku pod nazwą Madinat as-Salam (Miasto Pokoju) i było jedną ze stolic dynastii Abbasydów. Madinat as-Salam na przestrzeni lat stał się jednym z najważniejszych światowych centrów kulturalnych i handlowych. Miasto budziło podziw bajecznymi pałacami, parkami, wykwintnością wspaniałych meczetów i szkół islamskich. Po podboju przez Mongołów w 1258 roku przyjęło obecną nazwę. W 1534 Bagdad został podbity i stał się częścią Imperium Osmańskiego aż do początku XX wieku. Od odzyskania pełnej niepodległości przez Irak w 1946 roku, Bagdad został jego stolicą. Miasto ucierpiało znacznie w trakcie i po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Kolejny raz podczas inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak w 2003 roku a następnie wojny w Iraku, która trwała do grudnia 2011 roku. 

Irak wyjazd

W programie zwiedzania Bagdadu między innymi: Szyicki Meczet Masjid Al-Kadhimain położony na przedmieściach Bagdadu. Znajdują się tu grobowce dwóch potomków Mahometa oraz szyickich imamów. Meczet zbudowany został na miejscu cmentarza Qureish, który założony został w VIII wieku. 

Pomnik Męczenników - Al Shaheed, poświęcony żołnierzom irackim poległym w wojnie iracko - irańskiej w latach 1980-1988. Pomnik położony jest pośrodku sztucznej wyspy na wschodnich obrzeżach Bagdadu. Al Shaheed tworzą dwie rozdzielone i przesunięte względem siebie czterdziestometrowe kopuły wyłożone turkusową mozaiką. W swoim wnętrzu chronią one stale palący się płomień oraz iracką flagę. 

Bagdad zabytki Irak 2021

Plac Wyzwolenia, gdzie znajduje się pomnik Nasb al-Hurriyah upamiętniający powstanie Republiki Iraku. 

Następnie Plac Al Fardus (Placu Rajskiego) - miejsce, gdzie w kwietniu 2003 roku obalony został pomnik Saddama Husajna. Odlany z brązu posąg stał na pięciometrowym postumencie, otoczonym 37 kolumnami. Symbolizowały one rok 1937 - rok urodzenia Husajna. Posąg wzniesiono w 2002 roku dla uczczenia jego 65. urodzin. 

Późne popołudnie spędzimy przenosząc się do czasów „Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”, które bliskie są sercu wszystkich Irakijczyków. Cenił je zwłaszcza były prezydent Saddam Husajn, który na terenie Bagdadu zlecił budowę wielu posągów i pomników nawiązujących do tychże opowiadań. Obejrzymy między innymi pomnik Latający Dywan, Ali Baba i 40 Rozbójników, Magiczna Lampa. Spacer po Bagdadzie. Powrót do hotelu. Nocleg w Bagdadzie. 

Irak wyjazd

Dzień 3. Bagdad 

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Bagdadu. Pierwszym punktem będzie wizyta w Muzeum Narodowym, które w swojej kolekcji posiadało cenne eksponaty cywilizacji mezopotamskiej, babilońskiej oraz perskiej. Podczas inwazji na Irak w 2003 roku, muzeum zostało splądrowane. Skradziono wówczas ponad 600 000 eksponatów archeologicznych. Mimo międzynarodowych wysiłków zwrócono niestety tylko część skradzionych artefaktów. W 2015 roku muzeum zostało ponownie otwarte. 

Następnie obejrzymy medresę Mustansiriya Madrasah - średniowieczną szkołę wyższą, założoną w 1227 roku za czasów dynastii Abbasydów. 

Spacer po Bagdadzie Irak 2021

Kolejnym punktem programu będzie wizyta i zakupy na lokalnym suku, gdzie sprzedawane są wyroby codziennego użytku oraz rzemiosło dekoracyjne i artystyczne wykonywane z miedzi. Jest to doskonałe miejsce na zakup przepięknych ręcznie wykonywanych wyrobów. 

Irak wyjazd

Przejazd na południowy-wschód od Bagdadu, gdzie znajdują się ruiny Ktezyfonu - starożytnej perskiej stolicy, położonej na terenie obecnego Iraku. Ktezyfon była stolicą Imperium Perskiego od roku 226 aż do jego upadku w 637 roku podczas arabskiego podboju Persji. Jedyną zachowaną budowlą w Ktezyfonie jest Taq Kasra - masywne 37-metrowe jednoprzęsłowe sklepienie wykonane z suszonej cegły. Jest to największe zachowane sklepienie tego typu na świecie. To mające 1800 lat sklepienie, uważane jest za punkt zwrotny w historii architektury. Tas Ksra był częścią monumentalnej sali pałacu królewskiego władców perskich. Po zajęciu Ktezyfonu przez Arabów pałac przez krótki czas służył jako meczet, po czym całe miasto zostało opuszczone. Na przestrzeni lat porzucone miasto służyło okolicznym mieszkańcom jako miejsce pozyskiwania materiału budowlanego, a ostatecznego zniszczenia dokonały kolejne powodzie z rzeki Tygrys. 

Powrót do Bagdadu. Nocleg w Bagdadzie. 

Bagdad zabytki Irak 2021

Dzień 4. Bagdad / Babilon - Atlal Babil / Karbala / Pałac Saddama Hussaina 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do stanowiska archeologicznego Atlal Babil - Babilon. Trasa do pokonania około 100 km. Babilon to starożytne miasto położone nad rzeką Eufrat w Mezopotamii. W latach 626-539 p.n.e. miasto było stolicą Babilonii - państwa nowo babilońskiego. Babilon rozkwitł pod rządami Hammurabiego oraz Nabuchodonozora. To tu znajdował się jeden z Siedmiu Cudów Świata - Wiszące Ogrody Semiramidy, które stały się inspiracją na skalę światową w sztuce oraz kulturze. Na stanowisku archeologicznym, na którym od 1899 roku prowadzone są wykopaliska, odkryto między innymi: Bramę Isztar, która znajduje się obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie; Esagilę - świątynię Marduka, kompleks pałacowy, ziggurat Etemenanki, z którym kojarzy się biblijną Wieżę Babel. Zwiedzanie pozostałości miasta, obwarowań zewnętrznych i wewnętrznych, bram, pałaców i świątyń, które są świadectwem jednego z najbardziej wpływowych imperiów starożytnego świata. Atlal Babil znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Irak wyjazd

W Babilonie odwiedzimy także Pałac Saddama Husajna, leżący nieopodal stanowiska archeologicznego Atlal Babil. Mimo, iż pałac jest obecnie zrujnowany i zdewastowany, stanowi on bardzo ciekawy punkt zwiedzania Iraku a wizyta w nim jest wielką atrakcją.

Irak wyjazd

Następnie przejazd do Karbala, jednego z najświętszych miast w szyickim islamie. W bitwie pod Karbalą w 680 roku zginął Husajn ibn Ali - wnuk proroka Mahometa. Grobowiec Husajna znajdujący się w Świątyni Imama Husajna jest jednym z najświętszych miejsc w islamie szyickim. Corocznie miliony pielgrzymów odwiedzają miasto Karbala, aby obserwować Aszurę, upamiętniającą rocznicę śmierci Husajna. Czterdzieści dni po Aszurze, w Karbala odbywa się rytuał Arba’een. To jedno z największych zgromadzeń pielgrzymkowych na świecie, do miasta przybywa wówczas nawet 45 milionów pielgrzymów. (Arbaeen oznacza „czterdzieści dni” - to zwyczajowa długość żałoby po śmierci członka rodziny w wielu muzułmańskich tradycjach). Po dotarciu do Karbala rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Obejrzymy Świątynię Imama Husajna oraz znajdujący się w jej pobliżu Meczet Al Abbasa. Wizyta na lokalnym tętnicym życiem suku, gdzie swoje warsztaty prowadzą rzemieślnicy wytwarzający tradycyjne wyroby. Będziemy mieli też szansę przyjrzenia się codziennemu życiu miasta i jego mieszkańców. Nocleg w Karbala. 

Karbala Irak 2021

Dzień 5. Karbala / An-Nadżaf 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do An-Nadżaf. Do pokonania trasa około 100 km. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie An-Nadżaf, które jest świętym miastem i celem pielgrzymek szyickich muzułmanów. Znajduje się tu grób zmarłego w 661 roku, zięcia i kuzyna Mahometa - Imama Alego Ibn Abi Taliba - drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. Meczet Imama Alego, gdzie spoczywa ciało proroka, uznawany jest przez szyitów za trzecie najświętsze miejsce islamu (po Mekce i Medynie). Przez dłuższy czas miejsce pochówku Alego jego współwyznawcy utrzymywali w tajemnicy w obawie przed zbezczeszczeniem go przez Umajjadów. Dopiero w 791 roku wybudowano pierwszy meczet nad grobem Alego i założono miasto An-Nadżaf. Na przestrzeni wieków wokół świątyni wybudowano liczne hospicja, szkoły, biblioteki i klasztory, a miasto stało się centrum nauki i teologii szyickiej. W An-Nadżaf znajduje się też największy islamski cmentarz - Wadi-us-Salaam, liczący około dwóch milionów grobów. Jego nazwę można przetłumaczyć jako Dolina Pokoju. Pochowanych jest tu blisko 5 milionów osób, sam cmentarz zaś zajmuje gigantyczną powierzchnię ponad 900 hektarów. Szyici z całego świata pragną spocząć na Wadi-us-Salaam, aby w Dniu Sądu powstać z martwych wraz z Imamem Alim. Wadi-us-Salaam znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w An-Nadżaf. 

An-Nadżaf Irak 2021

Dzień 6. An-Nadżaf / Ur / An-Nasirijja 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Ur. Do pokonania trasa około 250 km. Ur to starożytne miasto położone w południowej Mezopotamii, które zamieszkałe było od V tys. p.n.e. Miasto było stolicą imperium III dynastii z Ur. Część badaczy identyfikuje Ur z biblijnym miastem Abrahama. Ruiny miasta Ur leżą obecnie około 16 km od obecnego koryta rzeki Eufrat. W starożytności Ur było jednak ważnym portem morskim. Obecnie na terenach starożytnego Ur znajduje się stanowisko archeologiczne Tall al-Mukajjar. Obejrzymy tu między innymi częściowo zrekonstruowany przez archeologów ziggurat wybudowany około 2100 p.n.e. Ziggurat miał budowę schodkowaną trójstopniowo, zwężającą się ku górze. Wykonany został z cegieł suszonych obłożonych cegłami wypalanymi. Była to wieża sakralna poświęcona bogu księżyca Nannie. Pierwotna budowla wzniesiona na fundamencie o wymiarach 65 na 43 metrów, była wysoka na około 21 metrów, dziś sięga około 13 metrów. 

Ur Ziggurat Irak 2021

Następnie przejazd do miasta An-Nasirijja, położonego około 25 km od Ur. An-Nasirijja założona została pod koniec XIX wieku w czasach Imperium Osmańskiego przez ludność Muntafiq. Spacer po mieście. Wizyta na miejskim suku. Możliwość wizyty w miejskim muzeum, które posiada artefakty pochodzące nawet sprzed 7 tysięcy. Eksponaty pochodzą z okresu sumeryjskiego, starobabilońskiego i nowobabilońskiego, asyryjsjkiego oraz czasu panowania Abbasydów czyli okresu wczesnoislamskiego. Nocleg w An-Nasirijja. 

Dzień 7. An-Nasirijja / Ahwar 

Po śniadaniu wycieczka na tereny mokradeł irackich Ahwar. Ahwar to jeden z największych na świecie lądowych systemów deltowych występujących w bardzo gorącym i suchym klimacie. Są to tereny Arabów Bagiennych - ludu zamieszkującego mokradła Niziny Mezopotamskiej położone u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Budują oni domy z trzciny, podobne do tych, które uwiecznione są na płaskorzeźbach sumeryjskich. Część obszaru mokradeł Ahwar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, między innymi stanowiska archeologiczne obejmujące część ruin sumeryjskich miast i osad, które rozwijały się w południowej Mezopotamii od IV do III w. p.n.e.: Ur, Uruk i Tell Eridu. Nocleg w An-Nasrija lub Basra.

An-Nasirijja Ahwar Irak 2021

Dzień 8. Bagdad 

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Bagdadu. Do pokonania trasa około 400 km. Zakwaterowanie w hotelu (hotel Monsour). Czas wolny na odpoczynek po podróży. Możliwość relaksu przy hotelowym basenie lub spacer po mieście. Wieczorem wizyta w tradycyjnej herbaciarni w starej części Bagdadu oraz spacer po tętniącym życiem bazarze w Bagdadzie. Powrót do hotelu i odpoczynek przed nocnym transferem na lotnisko i wylotem do Warszawy. 

Irak wyjazd

Dzień 9. 

Transfer na lotnisko w nocy. Wylot do Warszawy (via Stambuł) Przylot do Warszawy około godziny 18.00. W trakcie przesiadki w Stambule, możliwość zwiedzania miasta i czas wolny na lunch. (Turcja nie wymaga wiz turystycznych).

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2300USD

+ bilety lotnicze ok. 3200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Bagdad - Warszawa  ok. 3200 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 4* - 5* w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem klimatyzowanym wynajętym samochodem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc zgodnie z programem
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie ok. 100 USD)
 • Kosztów wizy do Iraku (ok. 75 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 200 USD / pobyt / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*NA WYJAZD WYMAGANY JEST PASZPORT WAŻNY 6 M-CY OD DATY ZAKOŃCZENIA IMPREZY. W PASZPORCIE NIE MOŻE BYC STEMPLI Z IZRAELA ORAZ NP. Z TABY W EGIPCIE

*Grupa min. 6 osób

IRAK WYJAZD NA ZDJĘCIACH

IRAK WYJAZD - AZJA

Irak wyjazd Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Arabski bazar,  Syria 2019 - PodróżPrawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Przykładem niech będzie sytuacja kobiet w Iranie Arabia Saudyjska to kraj budzący skrajne emocje. Jakie jest jej nowe oblicze?