kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

IRAK WYJAZD POZA TRASĄ
16.11.2024-24.11.2024
29.12.2024-06.01.2025
11.02.2025-19.02.2025
16.11.2025-24.11.2025
9
dni
CENA:
2600 USD + bilety lotnicze ok. 3800 PLN

IRAK WYJAZD POZA TRASĄ ADVENTURE

BAGDAD - SAMARRA - MOSUL - HATRA - KARBALA - AN-NADŻAF - BABILON - UR - MOKRADŁA AHWAR

Irak wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kolebki cywilizacji, krainy Babilonu i Ogrodów Edenu - kraju, który przez ostatnie kilkanaście lat zamknięty był na turystkę i możliwość swobodnego podróżowania. Kiedy tylko podjęto decyzję o wydawaniu wiz turystycznych, Poza Trasą Adventure wyruszyło na pierwszą historyczną wizytę Iraku. Zapraszamy wszystkich na kolejne podróże po tym fascynującym kraju z bogatą historią i kulturą oraz wspaniałymi zabytkami i tradycjami. Podróż Irak wyjazd z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy od zwiedzania stolicy kraju - Bagdadu, położonego nad rzeką Tygrys. Jest to jedno z największych miast Bliskiego Wschodu. Kolejnymi miastami na trasie naszej podróży będą Karbala i An-Nadżaf - święte miejsca dla muzułmanów szyickich. W An-Nadżaf znajduje się grób zmarłego w 661 roku Imama Alego Ibn Abi Taliba, drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. W Karbala w Meczecie Imama Husajna znajduje się grobowiec Husajna ibn Alego - wnuka proroka Mahometa. Dotrzemy także do ruin starożytnego Babilonu i położonego w jego sąsiedztwie Pałacu Saddama Hussaina. Pałacu byłego prezydenta Iraku, człowieka który wierzył, iż jest współczesnym Nabuchodonozorem. Na południu Iraku zwiedzimy stanowisko archeologiczne ruin starożytnego miasta Ur i słynny Zigurrat z Ur, położony na obszarze Mokradeł Ahwar - Mezopotamskich Bagien u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Gościć będziemy także u Arabów Błotnych - ludu zamieszkującego Mokradła Ahwar. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Podróżując na północ Iraku zwiedzimy między innymi miasto Samarra, gdzie obejrzymy unikalny minaret Al-Malawija w formie spiralnego zigguratu. Zwiedzimy Mosul, miasto które przez trzy lata okupowane było przez ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Terroryści dopuścili się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, szczególnie na przedstawicielach mniejszości religijnych i etnicznych. Każda nasza podróż to także kontakt z mieszkańcami kraju, spotkania z regionalną kuchnią, wizyty na lokalnych targach, które pozwalają odczuć prawdziwy klimat Bliskiego Wschodu. Zapraszamy w podróż Irak wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

IRAK WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Bagdadu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Bagdad 

Przylot do Bagdadu. Transfer do hotelu w Bagdadzie i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Po odpoczynku rozpoczniemy zwiedzanie Bagdadu, położonego nad rzeką Tygrys. Stolica Iraku to jedno z największych miast na Bliskim Wschodzie. Założone zostało w 762 roku jako Madinat as-Salam (Miasto Pokoju) i było jedną ze stolic kalifatu Abbasydów. Madinat as-Salam było w czołówce światowych stolic kulturalnych i handlowych. Po najeździe Mongołów w 1258 roku nazwę zmieniono na Bagdad. W 1534 Bagdad podbili Turcy i stał się on częścią Imperium Osmańskiego, gdzie pozostawał aż do początków XX wieku. W 1946 roku, kiedy to Irak uzyskał niepodległość, Bagdad stał się jego stolicą. Miasto doznało znacznych zniszczeń podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku oraz w trakcie inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak w 2003 roku a następnie wojny w Iraku, która trwała do grudnia 2011 roku. 

Bagdad zabytki Irak 2021

W programie zwiedzania Bagdadu między innymi: 

 • Wizyta i zakupy na handlowej ulicy Al Mutanabbi oraz na lokalnym suku, gdzie sprzedawane są wyroby codziennego użytku oraz rzemiosło dekoracyjne i artystyczne wykonywane z miedzi. Jest to doskonałe miejsce na zakup przepięknych ręcznie wykonywanych wyrobów.
 • Wizyta w tradycyjnej herbaciarni / kawiarni w starej części Bagdadu. 
 • Pomnik Męczenników - Al Shaheed  poświęcony żołnierzom irackim poległym w wojnie iracko-irańskiej w latach 1980-1988. Pomnik położony jest pośrodku sztucznej wyspy na wschodnich obrzeżach Bagdadu. Al Shaheed tworzą dwie rozdzielone i przesunięte względem siebie czterdziestometrowe kopuły wyłożone turkusową mozaiką. W swoim wnętrzu chronią one stale palący się płomień oraz iracką flagę. 
 • Wieża zegarowa Qishla - leżąca na terenie parku Serai nad brzegiem Tygrysu, XIX-wieczna wieża, wzbogacona w w 1927 roku o zegar podarowany przez brytyjskiego króla Jerzego V dla króla Iraku Fajsala I.
 • Plac Tahrir - jeden z głównych i największych placów miejskich, z nowoczesnym pomnikiem  autorstwa Jawad Saleema oraz Rifat Chadirjia, upamiętniającym uzyskanie niepodległości przez Irak w 1958 roku.
 • Plac Al Fardus (Plac Rajski) - miejsce, gdzie w kwietniu 2003 roku obalony został pomnik Saddama Husajna. Odlany z brązu posąg stał na pięciometrowym postumencie, otoczonym 37 kolumnami. Symbolizowały one rok 1937 - rok urodzenia Husajna. Posąg wzniesiono w 2002 roku dla uczczenia jego 65-tych urodzin. 
 • Medresa Mustansiriya Madrasah - średniowieczną szkołę wyższą, założoną w 1227 roku za czasów dynastii Abbasydów (medresa bywa czasowo niedostępna).

Bagdad zabytki Irak 2021

W miarę aktualnych możliwości zwiedzimy również:

 • Muzeum Narodowe Iraku, które w swojej kolekcji posiadało cenne eksponaty cywilizacji mezopotamskiej, babilońskiej oraz perskiej. Podczas inwazji na Irak w 2003 roku, muzeum zostało splądrowane. Skradziono wówczas ponad 600 000 eksponatów archeologicznych. Mimo międzynarodowych wysiłków zwrócono niestety tylko część skradzionych artefaktów. W 2015 roku muzeum zostało ponownie otwarte.  Uwaga - Muzeum Narodowe Iraku bywa czasowo niedostępne. Wizyta w muzeum zostanie potwierdzona na miejscu (możliwość zwiedzania Muzeum Narodowego Iraku nie leży w gestii Organizatora).
 • Ruiny Ktezyfonu - starożytnej perskiej stolicy, położonej na terenie obecnego Iraku. Ktezyfon to była stolica Imperium Perskiego od roku 226 aż do jego upadku w 637 roku podczas arabskiego podboju Persji. Jedyną zachowaną budowlą w Ktezyfonie jest Taq Kasra - masywne 37-metrowe jednoprzęsłowe sklepienie wykonane z suszonej cegły. Jest to największe zachowane sklepienie tego typu na świecie. To mające 1800 lat sklepienie, uważane jest za punkt zwrotny w historii architektury. Tas Ksra był częścią monumentalnej sali pałacu królewskiego władców perskich. Po zajęciu Ktezyfonu przez Arabów pałac przez krótki czas służył jako meczet, po czym całe miasto zostało opuszczone. Na przestrzeni lat porzucone miasto służyło okolicznym mieszkańcom jako miejsce pozyskiwania materiału budowlanego, a ostatecznego zniszczenia dokonały kolejne powodzie z rzeki Tygrys. (stanowisko bywa czasowo niedostępne ze względu na prace konserwatorskie, możliwość zwiedzania nie leży w gestii Organizatora). 

Nocleg w hotelu w Bagdadzie. 

Muzeum Irackie Irak 2022_11

Dzień 3. Bagdad / Samarra / Hatra / Mosul 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Samarra, gdzie znajduje się spiralny minaret przypominający wieżę Babel. Samarra w latach w latach 836–892 była stolicą kalifatu Abbasydów. Jej najbardziej znaną atrakcja są ruiny Wielkiego Meczetu z IX wieku z charakterystycznym, spiralnym minaretem, zbudowanym z cegły. Meczet wraz z minaretem zostały zbudowane przez kalifa Al-Mutawakkila. Minaret wznosi się na wysokość 50 m i znany jest pod nazwą Al-Malawija. Świątynia natomiast przez długi czas była największym meczetem na świecie. Jej ruiny zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do stanowiska archeologicznego Hatra, czyli partyjskiego miasta z około III wieku p.n.e. Hatra rozwijała się prężnie przez kilka  stuleci. Znajdowała się na szlaku handlowym, będąc ważnym punktem pomiędzy Śródziemnomorzem a Mezopotamią. To tu spotykały się kultury zachodu i wschodu.  W związku z tym architektura miasta łączy wpływy rzymskie, greckie i perskie, co pokazuje eklektyczny charakter tutejszej kultury po podbojach Aleksandra Wielkiego. Ruiny Hatry od 1985 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2015 roku bojownicy ISIS dokonali tu sporych zniszczeń. Na szczęście nie udało im się zrównać stanowiska archeologicznego z ziemią. Po zakończeniu zwiedzania Hatry, kontynuacja podróży do Mosulu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mosulu. 

Samarra Irak czerwiec 2021

Dzień 4. Mosul / Bagdad

Po śniadaniu spacer po Mosulu, który w 2014 roku zajęty został przez ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Terroryści dopuścili się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, szczególnie na przedstawicielach mniejszości etnicznych i religijnych. Doszło także do celowego niszczenia zabytków miasta, zniszczono między innymi starożytne księgozbiory oraz część eksponatów w muzeum miejskim. W 2017 roku armia iracka odbiła miasto z rąk dżihadystów. W ciągu trzech lat okupacji i prześladowań Mosul opuściło ponad pół miliona mieszkańców. W Mosulu dostrzec można wciąż wiele zniszczeń, m.in. dokonanych na terenie meczetu Al-Nuri. Po zakończeniu zwiedzania Mosulu podróż do Bagdadu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bagdadzie. 

Mosul Irak i Kurdystan Iracki 2021_11

Dzień 5. Bagdad / Babilon / Pałac Saddama Husajna / Karbala

Po wczesnym śniadaniu przejazd do stanowiska archeologicznego Atlal Babil - Babilon, znajdującego się na liście UNESCO. Babilon to starożytne miasto położone nad rzeką Eufrat w Mezopotamii. W latach 626-539 p.n.e. była to stolica państwa Nowobabilońskiego, która rozkwitła pod rządami Hammurabiego oraz Nabuchodonozora. To tu miały znajdować Wiszące Ogrody Semiramidy, Siedmiu Cudów Świata. Od 1899 roku prowadzone są tu profesjonalne wykopaliska, w wyniku których odkryto Bramę Isztar (obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie), kompleks pałacowy, w tym salę gdzie zmarł Aleksander Wielki, budynki administracyjne przypominające labirynt, a także ślady istniejących tu kiedyś świątyń, m.in. Esagila, poświęconej Mardukowi oraz ziggurat Etemenanki, stanowiący pierwowzór Wieży Babel. Zwiedzanie pozostałości niegdysiejszej stolicy świata, stanowiących świadectwo jednego z najbardziej wpływowych imperiów starożytnego. W Babilonie zwiedzimy także Pałac Saddama Husajna, wybudowany na sztucznym wzniesieniu w pobliżu ruin starożytnego miasta, obecnie zdewastowany.

Babilon Irak czerwiec 2021

Następnie przejazd do Karbala, jednego z najświętszych miast islamu szyickiego islamie.  W 680 roku, męczeńską śmiercią, wraz z wieloma członkami swojej rodziny, zginął tu Husajn ibn Ali - wnuk proroka Mahometa. Grobowiec Husajna, który posiada dla szyitów status zbliżony do chrześcijańskiego świętego, to jedno z najważniejszych miejsc dla szyitów. Każdego roku odwiedzają go miliony pielgrzymów, szczególnie by świątować Aszurę, upamiętniającą męczeńską śmierć Husajna za wiarę. Czterdzieści dni po tym święcie odbywa się rytuał Arba’een. To jedno z największych wydarzeń o charakterze pielgrzymkowym na świecie. Do Karbali przybywa wówczas nawet 45 milionów pielgrzymów. (Arbaeen tj. „czterdzieści dni” - to w islamie tradycyjna długość żałoby po członku rodziny). Po dotarciu do Karbala rozpoczniemy zwiedzanie świątyni Imama Husajna oraz znajdującego się w jej pobliżu Meczet Al Abbasa. Zobaczymy też wyodrębnioną z miasta dzielnicę, w której leżą świątynie. Wieczorem przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Karbala. 

An-Nadżaf Karbala Irak

Dzień 6. Karbala / An-Nadżaf / Ur / An-Nasirijja

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do An-Nadżaf. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie An-Nadżaf, które stanowi cel wielu pielgrzymek szyickich. Mieści się tu grobowiec Imama Alego Ibn Abi Taliba, kuzyna i zięcia Mahometa a zarazem drugiej po Mahomecie najważniejszej postaci szyizmu. Szyci uznają meczet za trzecie najważniejsze miejsce islamu, po Mekce i Medynie. Przez ponad sto lat miejsce pochówku Alego utrzymywane było w tajemnicy w obawie przed zniszczeniem go przez wrogich szyitom Umajjadów. Meczet nad grobem Alego wybudowano dopiero w 791 roku. Na przestrzeni wieków wokół świątyni powstało wiele medres i bibliotek, a Nadżaf stał się centrum teologii szyickiej. (Uwaga - Meczet udziela zgody na robienie zdjęć telefonami ale nie aparatami fotograficznymi - dużymi lustrzankami).

An-Nadżaf Karbala Irak

Następnie przejazd do Ur, gdzie obejrzymy słynny ziggurat. To starożytne miasto położone w południowej Mezopotamii, zamieszkałe było od V tys. p.n.e. Ur było stolicą Sumeru za czasów III dynastii z Ur, a część badaczy identyfikuje miasto z wspominianą w Starym Testamencie ojczyzną Abrahama. W starożytności Ur było ważnym portem, choć współcześnie stanowisko oddalone jest o kilkanaście kilometrów od koryta rzeki. Obejrzymy tu między innymi częściowo zrekonstruowany za czasów Saddama Husajna ziggurat Etemeniguru ("Dom, którego podstawa wywołuje przerażenie"), wybudowany około 2100 p.n.e jako świątynia bóstwa lunarnego. Ziggurat miał budowę schodkowatą trójstopniową, zwężającą się ku górze. Wykonany został z cegieł suszonych obłożonych cegłami wypalanymi. Ziggurat to typ budowli o kształcie piramidy schodkowej, typ charakterystyczny dla starożytnych Sumerów, Akadyjczyków, Babilończyków i Asyryjczyków. Większość zigguratów zlokalizowana była na terenie dzisiejszego Iraku, ale pojawiały się również w Iranie. Na szczycie zigguratu umieszczane były świątynie, w których odbywały się obrzędy i ofiary rytualne. Piramidy schodkowe służyły również jako obserwatoria astronomiczne. 

Ziggurat Ur An-Nasirijja Irak

Następnie podróż do  An-Nasirijja, miasta położonego około 25 km od Ur. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w An-Nasirijja.

Dzień 7. An-Nasirijja / Mokradła Ahwar (Arabowie Bagienni) / Bagdad

Po wczesnej pobudce przejazd na Mokradła Ahwar i wizyta u Arabów Bagiennych. W miejscowości Chibayish udamy się na przejażdżkę łodziami po rozlewiskach Eufratu i Tygrysu. Mokradła Ahwar to jeden z największych na świecie lądowych systemów deltowych. Od setek lat tereny te należą do Arabów Bagiennych, zamieszkujących mokradła Niziny Mezopotamskiej. Przedstawiciele ludu Mad'an - Madanowie, uważają się za potomków Sumerów. Budują dla pasterzy prowizoryczne chaty z trzciny, zbliżone do tych, które odnajdujemy w plastyce sumeryjskiej. Obszar Mokradeł Ahwar częściowo znajduje się na liście UNESCO. Madanowie używają tutejszej trzciny do produkcji mat, koszyków i innych wyrobów gospodarstwa domowego. Utrzymują się przede wszystkim z rybołówstwa. Choć dziś stosują powszechne metody połowów, niegdyś uważali, że jedynie polowanie na ryby za pomocą włóczni jest zajęciem godnym mężczyzny. Arabowie błotni hodują również bydło, owce oraz kozy. Poruszają się łodziami, które są oczywistą formą transportu w tej okolicy. Popołudniu podróż powrotna do Bagdadu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Bagdadzie.

Ziggurat Ur An-Nasirijja Irak

Dzień 8. Bagdad

Dziś zobaczymy zakątki miasta, których nie udało znam się zwiedzić pierwszego dnia pobytu w Bagdadzie. Możliwość dokonania ostatnich zakupów na targu oraz pożegnalna herbata w starej części Bagdadu. Przed północą wyjazd na lotnisko w Bagdadzie. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iraku. 

Spacer po Bagdadzie Irak 2021

Dzień 9.

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne, kwestie bezpieczeństwa i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2600USD

+ bilety lotnicze ok. 3800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Bagdad - Warszawa  ok. 3800 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem klimatyzowanym wynajętym samochodem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc zgodnie z programem
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagany)
 • Kosztów wizy do Iraku (ok. 80 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 200 USD / pobyt / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

*NA WYJAZD WYMAGANY JEST PASZPORT WAŻNY 6 M-CY OD DATY ZAKOŃCZENIA IMPREZY. W PASZPORCIE NIE MOŻE BYC STEMPLI Z IZRAELA ORAZ Z LĄDOWYCH PRZEJŚĆ GRANICZNYCH Z PAŃSTW GRANICZĄCYCH Z IZRAELEM NP. Z TABY W EGIPCIE

IRAK WYJAZD NA ZDJĘCIACH

IRAK WYJAZD - BLISKI WSCHÓD AZJA

Irak wyjazd Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Podróże do Iraku – W rozmowie Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu,  Babilon Centrum Mezopotamii - Podróż przez Irak , Arabski bazar,  Syria 2019 - PodróżPrawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Przykładem niech będzie sytuacja kobiet w Iranie Arabia Saudyjska to kraj budzący skrajne emocje. Jakie jest jej nowe oblicze?

Poznaj program Irak z Kurdystanem Irackim oraz pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.