fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

IRAK WYJAZD POZA TRASĄ
19.11.2023-27.11.2023
27.12.2023-04.01.2024
Sylwester
11.02.2024-19.02.2024
26.04.2024-04.05.2024
9
dni
CENA:
2600 USD + bilety lotnicze ok. 3800 PLN

IRAK WYJAZD Z POZA TRASĄ ADVENTURE

BAGDAD - KARBALA - AN-NADŻAF - BABILON - UR - AN-NASIRIJJA - MOKRADŁA AHWAR - SAMARRA - MOSUL

Irak wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kolebki cywilizacji, krainy Babilonu i Ogrodów Edenu - kraju, który przez ostatnie kilkanaście lat zamknięty był na turystkę i możliwość swobodnego podróżowania. Kiedy tylko podjęto decyzję o wydawaniu wiz turystycznych, Poza Trasą Adventure wyruszyło na pierwszą historyczną wizytę Iraku. Zapraszamy wszystkich na kolejne podróże po tym fascynującym kraju z bogatą historią i kulturą oraz wspaniałymi zabytkami i tradycjami.

Naszą podróż Irak wyjazd z Poza Trasą rozpoczniemy od zwiedzania stolicy kraju - Bagdadu położonego nad rzeką Tygrys. Jest to jedno z największych miast Bliskiego Wschodu. Kolejnymi miastami na trasie naszej podróży będą Karbala, Al-Kufa i An-Nadżaf - święte miejsca dla muzułmanów szyickich. W An-Nadżaf znajduje się grób zmarłego w 661 roku Imama Alego Ibn Abi Taliba, drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. W Karbala w Świątyni Imama Husajna znajduje się grobowiec Husajna ibn Alego - wnuka proroka Mahometa. Dotrzemy także do ruin starożytnego Babilonu i położonego w jego sąsiedztwie pałacu Saddama Hussaina. Pałacu byłego prezydenta Iraku, człowieka który wierzył, iż jest współczesnym Nabuchodonozorem. Na południu Iraku zwiedzimy stanowisko archeologiczne ruin starożytnego miasta Ur i słynny Zigurrat z Ur, położony na obszarze Mokradeł Ahwar - Mezopotamskich Bagien u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Gościć będziemy także u Arabów Błotnych - ludu zamieszkującego Mokradła Ahwar. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Podróżując na północ Iraku zwiedzimy między innymi miasto Samarra, gdzie obejrzymy unikalny minaret Al-Malawija w formie spiralnego zigguratu. Zwiedzimy Mosul, miasto które przez trzy lata okupowane było przez ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Terroryści dopuścili się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, szczególnie na przedstawicielach mniejszości religijnych i etnicznych. Każda nasza podróż to także kontakt z mieszkańcami kraju, spotkania z regionalną kuchnią, wizyty na lokalnych targach. Zapraszamy w podróż Irak wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

IRAK WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Bagdadu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure.

Dzień 2. IRAK - Bagdad 

Przylot do Bagdadu. Transfer do hotelu w Bagdadzie i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Około południa lunch, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Bagdadu. Bagdad położony nad rzeką Tygrys to stolica Iraku i jedno z największych miast na Bliskim Wschodzie. Miasto założone zostało w 762 roku pod nazwą Madinat as-Salam (Miasto Pokoju) i było jedną ze stolic dynastii Abbasydów. Madinat as-Salam na przestrzeni lat stał się jednym z  najważniejszych światowych centrów kulturalnych i handlowych. Miasto budziło podziw bajecznymi pałacami, parkami, wykwintnością wspaniałych meczetów i  szkół islamskich. Po podboju przez Mongołów w 1258 roku przyjęło obecną nazwę. W 1534 Bagdad został podbity i stał się częścią Imperium Osmańskiego aż do początku XX wieku. Od odzyskania pełnej niepodległości przez Irak w 1946 roku, Bagdad stał się jego stolicą. Miasto ucierpiało znacznie w trakcie i po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Kolejny raz podczas inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak w 2003 roku a następnie wojny w Iraku, która trwała do grudnia 2011 roku. 

Bagdad zabytki Irak 2021

W programie zwiedzania Bagdadu między innymi: 

Wycieczka łodzią po rzece Tygrys – panorama Bagdadu dzielnicy Monsour. 

Szyicki Meczet Masjid Al-Kadhimain położony na przedmieściach Bagdadu. Znajdują się tu grobowce dwóch potomków Mahometa oraz szyickich imamów. Meczet zbudowany został na miejscu cmentarza Qureish, który założony został w VIII wieku. 

Pomnik Męczenników - Al Shaheed poświęcony żołnierzom irackim poległym w wojnie iracko-irańskiej w latach 1980-1988. Pomnik położony jest pośrodku sztucznej wyspy na wschodnich obrzeżach Bagdadu. Al Shaheed tworzą dwie rozdzielone i przesunięte względem siebie czterdziestometrowe kopuły wyłożone turkusową mozaiką. W swoim wnętrzu chronią one stale palący się płomień oraz iracką flagę. 

Plac Wyzwolenia, gdzie znajduje się pomnik Nasb al-Hurriyah upamiętniający powstanie Republiki Iraku. 

Plac Al Fardus (Placu Rajskiego) - miejsce, gdzie w kwietniu 2003 roku obalony został pomnik Saddama Husajna. Odlany z brązu posąg stał na pięciometrowym postumencie, otoczonym 37 kolumnami. Symbolizowały one rok 1937 - rok urodzenia Husajna. Posąg wzniesiono w 2002 roku dla uczczenia jego 65. urodzin. 

Wizyta i zakupy na lokalnym suku, gdzie sprzedawane są wyroby codziennego użytku oraz rzemiosło dekoracyjne i artystyczne wykonywane z miedzi. Jest to doskonałe miejsce na zakup przepięknych ręcznie wykonywanych wyrobów. Wizyta w tradycyjnej herbaciarni / kawiarni w starej części Bagdadu (z nargilla). Możliwość relaksu przy hotelowym basenie. W hotelu dostępna jest także kawiarnia i restauracja. 

Bagdad zabytki Irak 2021

W miarę aktualnych możliwości zwiedzimy również:

Plac ze skrzyżowanymi mieczami  The Swords of Qādisiyyah - Bagdadzki Łuk Triumfalny, który powstał w 1985 roku podczas rządów Saddama Husajna. Łuk przedstawia dwa skrzyżowane ze sobą miecze, trzymane przez dwie dłonie – iracką i irańską. Nawiązuje on do wojny między tymi dwoma krajami, która trwała w latach 1980-1988. Po obaleniu reżimu Saddama Husajna pomnik kojarzony z dyktatorem został zburzony, jednak kilka lat później zaczęto jego odbudowę. Bagdadzki Łuk Triumfalny przez wiele osób uważany był i nadal jest jako symbol pojednania i zgody. 

Medresa Mustansiriya Madrasah - średniowieczną szkołę wyższą, założoną w 1227 roku za czasów dynastii Abbasydów.

Spacer po Bagdadzie Irak 2021

Muzeum Narodowe Iraku, które w swojej kolekcji posiadało cenne eksponaty cywilizacji mezopotamskiej, babilońskiej oraz perskiej. Podczas inwazji na Irak w 2003 roku, muzeum zostało splądrowane. Skradziono wówczas ponad 600 000 eksponatów archeologicznych. Mimo międzynarodowych wysiłków zwrócono niestety tylko część skradzionych artefaktów. W 2015 roku muzeum zostało ponownie otwarte. Uwaga - Muzeum Narodowe Iraku jest często zamykane. Wizyta w muzeum zostanie potwierdzona na miejscu (możliwość zwiedzania Muzeum Narodowego Iraku nie leży w gestii Organizatora).

Muzeum Iraku w Bagdadzie Irak i Kurdystan Iracki 2021_11

Nocleg w hotelu w Bagdadzie. 

Dzień 3. Babilon / Pałac Saddama Husajna / Karbala / An-Nadżaf 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do stanowiska archeologicznego Atlal Babil - Babilon. Trasa do pokonania około 100 km. Babilon to starożytne miasto położone nad rzeką Eufrat w Mezopotamii. W latach 626-539 p.n.e. miasto było stolicą Babilonii - państwa nowo babilońskiego. Babilon rozkwitł pod rządami Hammurabiego oraz Nabuchodonozora. To tu znajdował się jeden z Siedmiu Cudów Świata - Wiszące Ogrody Semiramidy, które stały się inspiracją na skalę światową w sztuce oraz kulturze. Na stanowisku archeologicznym, na którym od 1899 roku prowadzone są wykopaliska, odkryto między innymi: Bramę Isztar, która znajduje się obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie; Esagilę - świątynię Marduka, kompleks pałacowy, ziggurat Etemenanki, z którym kojarzy się biblijną Wieżę Babel. Zwiedzanie pozostałości miasta, obwarowań zewnętrznych i wewnętrznych, bram, pałaców i świątyń, które są świadectwem jednego z najbardziej wpływowych imperiów starożytnego świata. Atlal Babil znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Babilon Irak czerwiec 2021

W Babilonie zwiedzimy także Pałac Saddama Husajna – Mimo, iż pałac jest obecnie zrujnowany i zdewastowany, wizyta tu stanowi bardzo ciekawy punkt zwiedzania Iraku. 

Pałac Saddama Husajna w Babilonie Irak 2021

Następnie przejazd do Karbala, jednego z najświętszych miast w szyickim islamie (około 2-3 godziny).  W bitwie pod Karbalą w 680 roku zginął Husajn ibn Ali - wnuk proroka Mahometa. Grobowiec Husajna znajdujący się w Świątyni Imama Husajna jest jednym z najświętszych miejsc w islamie szyickim. Corocznie miliony pielgrzymów odwiedzają miasto Karbala, aby obserwować Aszurę, upamiętniającą rocznicę śmierci Husajna. Czterdzieści dni po Aszurze, w Karbala odbywa się rytuał Arba’een. To jedno z największych zgromadzeń pielgrzymkowych na świecie, do miasta przybywa wówczas nawet 45 milionów pielgrzymów. (Arbaeen oznacza „czterdzieści dni” - to zwyczajowa długość żałoby po śmierci członka rodziny w wielu muzułmańskich tradycjach). Po dotarciu do Karbala rozpoczniemy zwiedzanie. Obejrzymy Świątynię Imama Husajna oraz znajdujący się w jej pobliżu Meczet Al Abbasa.

An-Nadżaf Karbala Irak

Dalszy przejazd do  An-Nadżaf. Do pokonania trasa około 100 km. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie An-Nadżaf, które jest świętym miastem i celem pielgrzymek szyickich muzułmanów. Znajduje się tu grób zmarłego w 661 roku, zięcia i kuzyna Mahometa - Imama Alego Ibn Abi Taliba - drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. Meczet Imama Alego, gdzie spoczywa ciało proroka, uznawany jest przez szyitów za trzecie najświętsze miejsce islamu (po Mekce i Medynie). Przez dłuższy czas miejsce pochówku Alego jego współwyznawcy utrzymywali w tajemnicy w obawie przed zbezczeszczeniem go przez Umajjadów. Dopiero w 791 roku wybudowano pierwszy meczet nad grobem Alego i założono miasto An-Nadżaf. Na przestrzeni wieków wokół świątyni wybudowano liczne hospicja, szkoły, biblioteki i klasztory, a miasto stało się centrum nauki i teologii szyickiej. Wieczorne zwiedzanie meczetu w An-Nadżaf. (Uwaga - Meczet udziela zgody na robienie zdjęć telefonami ale nie aparatami fotograficznymi - dużymi lustrzankami).  Nocleg w hotelu w An-Nadżaf. 

An-Nadżaf Karbala Irak

Dzień 4. An-Nadżaf / Ur / An-Nasirijja

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Ur, gdzie obejrzymy słynny Zigurrat. Ur - to starożytne miasto położone w południowej Mezopotamii, które zamieszkałe było od V tys. p.n.e. Miasto było stolicą imperium III dynastii z Ur. Część badaczy identyfikuje Ur z biblijnym miastem Abrahama. Ruiny miasta Ur leżą obecnie około 16 km od obecnego koryta rzeki Eufrat. W starożytności Ur było jednak ważnym portem morskim. Obecnie na terenach starożytnego Ur znajduje się stanowisko archeologiczne Tall al-Mukajjar. Obejrzymy tu między innymi częściowo zrekonstruowany przez archeologów ziggurat wybudowany około 2100 p.n.e. Ziggurat miał budowę schodkowatą trójstopniową, zwężającą się ku górze. Wykonany został z cegieł suszonych obłożonych cegłami wypalanymi. Była to wieża sakralna poświęcona bogu księżyca Nannie. Pierwotna budowla wzniesiona na fundamencie o wymiarach 65 na 43 metrów, była wysoka na około 21 metrów, dziś sięga około 13 metrów. Ziggurat z Ur jest to jeden z najbardziej znanych zigguratów i chociaż pozostała tylko jego podstawa, to jest on jednym z najlepiej zachowanych. W języku sumeryjskim był on znany jako Etemeniguru (dom, którego podstawa wywołuje przerażenie).

Ziggurat Ur An-Nasirijja Irak

Ziggurat to typ budowli o kształcie piramidy schodkowej. Jego funkcja miała charakter religijny, więc często mówi się o nim również świątynia. To typ budowli charakterystyczny dla starożytnych Sumerów, Akadyjczyków, Babilończyków i Asyryjczyków. Istniały co najmniej 34 zigguraty, większość z nich zlokalizowana była na terenie dzisiejszego Iraku, ale również w Iranie. Słowo Ziggurat oznacza „budować na wyniesionym miejscu”. Ziggurat był poświęcony bóstwu. Wznosił się ponad miasto jako miejsce zbudowane pomiędzy niebem a ziemią. Te budowle miały charakter religijny, szczególnie świątynia na szczycie. W nim odbywały się obrzędy i ofiary w formie kuchni rytualnej. Służył on również jako obserwatorium astronomiczne dla kapłanów. Inną jego funkcją było bezpieczeństwo, ponieważ na górę prowadziło tylko jedno wejście przez schody, strzeżone przez niewielką liczbę strażników. Miał on również bardziej praktyczną funkcję - był miejscem, w którym kapłani chronili się przed powodzią. Zigurrat budowany był na planie kwadratu lub prostokąta i wznosił się na 3, 4 lub 7 poziomów, które mogły osiągnąć do 30 metrów wysokości, tworząc charakterystyczny kształt piramidy schodkowej. Wnętrze budowano z suszonego na słońcu adobe, a na zewnątrz z cegieł wypiekanych w piecach. W najwyższym punkcie znajdowała się święta świątynia. 

Następnie podróż powrotna do miasta  An-Nasirijja, położonego około 25 km od Ur. An-Nasirijja założona została pod koniec XIX wieku w czasach Imperium Osmańskiego przez ludność Muntafiq. Spacer po mieście. Wizyta na miejskim suku. Możliwość wizyty w miejskim muzeum, które posiada artefakty pochodzące nawet sprzed 7 tysięcy. Eksponaty pochodzą z okresu sumeryjskiego, starobabilońskiego i nowobabilońskiego, asyryjskiego oraz czasu panowania Abbasydów czyli okresu wczesnoislamskiego. Nocleg w hotelu w An-Nasirijja.

Dzień 5. An-Nasirijja / Mokradła Ahwar (Arabowie Bagienni) / Bagdad

Wycieczka łódką na tereny irackich Mokradeł Ahwar i wizyta u Arabów Błotnych (Bagiennych) . Około dwugodzinna przejażdżka łodziami po zlewisku rzek Tygrys i Eufrat. Mokradła Ahwar to jeden z największych na świecie lądowych systemów deltowych występujących w bardzo gorącym i suchym klimacie. Są to tereny Arabów Bagiennych - ludu zamieszkującego mokradła Niziny Mezopotamskiej położone u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Budują oni domy z trzciny, podobne do tych, które uwiecznione są na płaskorzeźbach sumeryjskich. Część obszaru Mokradeł Ahwar znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Arabowie Bagienni są szyitami zamieszkującymi wioskę położoną w rozlewiskach rzeki, której brzegi porasta wysoka trzcina używana przez nich do masowej produkcji mat, koszyków i innych przydatnych w gospodarstwie domowym wyrobów. Utrzymują się oni głównie z rybołówstwa, które kiedyś uznawali za zajęcie poślednie, polowali na ryby - a nie łowili je. Polowanie włócznią, a nie łowienie sieciami, jest w ich mniemaniu zajęciem godnym mężczyzny. Hodują również bydło - bawoły bagienne, a ci który uprawiają zboże mają również owce i kozy. Wykorzystując trzcinę, budują mozify stanowiące budynki użyteczności publicznej np. meczety i miejsca spotkań społeczności wioski, takie osiedlowe świetlice. Poruszają się łodziami, które są oczywistą formą transportu w tej okolicy.

Ziggurat Ur An-Nasirijja Irak

Podróż powrotna do Bagdadu. Do pokonania trasa około 300 km (około 6 godzin). Po dotarciu do Bagdadu czas wolny na odpoczynek po podróży. Wieczorem w miarę możliwości czasowych, wizyta w tradycyjnej herbaciarni w starej części Bagdadu, lodziarni, tradycyjna fajka wodna oraz spacer ulicami Bagdadu. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Bagdadzie.   

Spacer po Bagdadzie Irak 2021

Dzień 6. Bagdad

Dziś zobaczymy i zwiedzimy - to co nie udało znam się zwiedzić pierwszego dnia pobytu w Bagdadzie. Wizyta i zakupy na tętniącym życiem bazarze w Bagdadzie, gdzie sprzedawane są wyroby codziennego użytku oraz rzemiosło dekoracyjne i artystyczne wykonywane z miedzi. Jest to doskonałe miejsce na zakup przepięknych ręcznie wykonywanych wyrobów. Wizyta w tradycyjnej herbaciarni / kawiarni w starej części Bagdadu (z nargilla).  Możliwość relaksu przy hotelowym basenie. W hotelu dostępna jest także kawiarnia i restauracja. Nocleg w hotelu w Bagdadzie.

Spacer po Bagdadzie Irak 2021

Dzień 7. Bagdad / Samarra / Mosul + (Ktezyfon)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Samarra słynącego ze spiralnej budowli przypominającej wieże Babel. Samara, założona w VII wieku, była czasową stolicą kalifatu w latach 836–892. Najbardziej znanym zabytkiem Samary są ruiny Wielkiego Meczetu z IX wieku z charakterystycznym minaretem w formie spiralnego zigguratu zbudowanego w całości z cegieł. Meczet o wymiarach 239 x 156 m stał niegdyś w obrębie murów o wymiarach 444 x 376 m, miał powierzchnię 17 ha i przez długi czas był największym meczetem na świecie. Minaret wznosi się na wysokość 50 m i znany jest pod nazwą Al-Malawija . Meczet wraz z minaretem zostały zbudowane przez kalifa Al-Mutawakkila. Ruiny starożytnego miasta zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Samarze mieści się również meczet z 944 roku, z mauzoleum - miejscem spoczynku dwóch z dwunastu imamów szyickich, Alego al-Hadi i Hasan al-Askariego. Obaj imamowie byli dożywotnio internowani na terenie miejscowych koszar i stąd wywodzi się nazywa „al-askari”. Meczet ucierpiał w kilkakrotnych zamachach bombowych w latach 2006–2007; zniszczeniu uległa m.in. złota kopuła oraz minarety. Kontynuacja podróży do Mosulu. Nocleg w hotelu w Mosulu. 

Samarra Irak czerwiec 2021

* Uwaga - W miarę możliwości zobaczymy także ruiny Ktezyfonu - starożytnej perskiej stolicy, położonej na terenie obecnego Iraku. Ktezyfon była stolica Imperium Perskiego od roku 226 aż do jego upadku w 637 roku podczas arabskiego podboju Persji. Jedyną zachowaną budowlą w Ktezyfonie jest Taq Kasra - masywne 37-metrowe jednoprzęsłowe sklepienie wykonane z suszonej cegły. Jest to największe zachowane sklepienie tego typu na świecie. To mające 1800 lat sklepienie, uważane jest za punkt zwrotny w historii architektury. Tas Ksra był częścią monumentalnej sali pałacu królewskiego władców perskich. Po zajęciu Ktezyfonu przez Arabów pałac przez krótki czas służył jako meczet, po czym całe miasto zostało opuszczone. Na przestrzeni lat porzucone miasto służyło okolicznym mieszkańcom jako miejsce pozyskiwania materiału budowlanego, a ostatecznego zniszczenia dokonały kolejne powodzie z rzeki Tygrys.

Ktezyfon Irak i Kurdystan Iracki 2021_11

Dzień 8. Mosul / Bagdad

Po śniadaniu spacer po Mosulu, który w 2014 roku zajęty został przez ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Terroryści dopuścili się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, szczególnie na przedstawicielach mniejszości etnicznych i religijnych. Doszło także do celowego niszczenia zabytków miasta, zniszczono między innymi starożytne księgozbiory oraz część eksponatów w muzeum miejskim. W 2017 roku armia iracka odbiła miasto z rąk dżihadystów. W ciągu trzech lat okupacji i prześladowań Mosul opuściło ponad pół miliona mieszkańców. W Mosulu dostrzec można wciąż wiele zniszczeń, między innymi pozostałości katedry katolickiej Matki Bożej Z Zegarem oraz meczet Al-Nuri (https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/irak-mosul-isis-panstwo-islamskie-kalifat-terroryzm-azja-meczet-islam/). Po zwiedzaniu Mosulu podróż powrotna do Bagdadu. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu, po dotarciu do Bagdadu, zwiedzanie pozostałych atrakcji lub czas wolny na odpoczynek i odświeżenie się przed wieczornym transferem na lotnisko. Wyjazd na lotnisko w Bagdadzie. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iraku. 

Mosul Irak i Kurdystan Iracki 2021_11

Dzień 9.

Wylot do Warszawy zgodnie z godzinami lotów. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2600USD

+ bilety lotnicze ok. 3800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Bagdad - Warszawa  ok. 3800 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3*, 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem klimatyzowanym wynajętym samochodem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc zgodnie z programem
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagany)
 • Kosztów wizy do Iraku (ok. 75 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 200 USD / pobyt / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

*NA WYJAZD WYMAGANY JEST PASZPORT WAŻNY 6 M-CY OD DATY ZAKOŃCZENIA IMPREZY. W PASZPORCIE NIE MOŻE BYC STEMPLI Z IZRAELA ORAZ NP. Z TABY W EGIPCIE

IRAK WYJAZD NA ZDJĘCIACH