fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

IRAK I KURDYSTAN IRACKI
04.11.2021-
15.11.2021
04.04.2022-
15.04.2022
10.11.2022-
21.11.2022
12
dni
CENA:
2850 USD + bilety lotnicze ok. 3200 PLN

IRAK I KURDYSTAN IRACKI

Irak Kurdystan Iracki to podróż do kolebki cywilizacji, krainy Babilonu i Ogrodów Edenu. Kraj przez ostatnie kilkanaście lat pozostawał zamknięty na turystkę i możliwość swobodnego podróżowania. W 2021 roku Irak rozpoczął wydawanie wiz turystycznych, Poza Trasą Adventure wyruszyło więc na pierwszą historyczną podróż po Iraku. Zapraszamy wszystkich na kolejną wyprawę po tym fascynującym kraju z bogatą historią i kulturą oraz wspaniałymi tradycjami. Tym razem podróż rozszerzyliśmy o północ Iraku oraz region Kurdystanu Irackiego. 

Naszą podróż Irak i Kurdystan Iracki rozpoczniemy od zwiedzania stolicy kraju - Bagdadu położonego nad rzeką Tygrys. Jest to jedno z największych miast Bliskiego Wschodu.  Kolejnymi miastami na trasie naszej podróży będą Karbala, Al-Kufa i An-Nadżaf - święte miejsca dla muzułmanów szyickich. W An-Nadżaf znajduje się grób zmarłego w 661 roku Imama Alego Ibn Abi Taliba, drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. W Karbala w Świątyni Imama Husajna znajduje się grobowiec Husajna ibn Alego - wnuka proroka Mahometa. Karbalę corocznie odwiedzają miliony pielgrzymów aby obserwować Aszurę, upamiętniającą rocznicę śmierci Husajna. Dotrzemy także do ruin starożytnego Babilonu i położonego w jego najbliższym sąsiedztwie pałacu Saddama Hussaina - Pałacu byłego prezydenta Iraku, człowieka który wierzył, iż jest współczesnym Nabuchodonozorem. Na południu Iraku zwiedzimy stanowiska archeologiczne starożytnych miast Uruk i Ur położone na obszarze Mezopotamskich Bagien Marshes u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Gościć będziemy także u Arabów Błotnych - ludu zamieszkującego mokradła Niziny Mezopotamskiej. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Dotrzemy również do miasta Basra położonego w pobliżu Zatoki Perskiej. Podróżując na północ Iraku zwiedzimy między innymi miasto Samarra, gdzie obejrzymy unikalny minaret Al-Malawija w formie spiralnego zigguratu pochodzący z IX wieku. Zwiedzimy Mosul, miasto które przez trzy lata okupowane było przez ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Terroryści dopuścili się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, szczególnie na przedstawicielach mniejszości religijnych i etnicznych. Ważną częścią naszej podróży będzie wizyta w federalnym Regionie Kurdystanu w Iraku. Kurdystan zawsze przyciągał podróżników bogatą historią, przepiękną przyrodą i lokalnym unikalnym i autentycznym folklorem. W Kurdystanie gościć będziemy w Lalish, gdzie znajduje się najważniejsze sanktuarium Jazydów, wyznawców prastarej religii łączącej elementy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu, staroperskich wierzeń i hinduizmu. Obejrzymy też stolicę regionu - Irbil, jedno z najdłużej zamieszkałych miast na świecie oraz olśniewający górski Kanion Rawanduz. Każda nasza podróż to także spotkania z regionalną kuchnią, wizyty na lokalnych targach oraz kontakt z mieszkańcami kraju. Zapraszamy w podróż Irak i Kurdystan Iracki z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

IRAK I KURDYSTAN IRACKI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Bagdadu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Bagdad

Przylot do Bagdadu w godzinach wczesnoporannych. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iraku. Po dopełnieniu wszystkich formalności transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Bagdadu. Stolica Iraku jest jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie. Początki miasta, leżącego nad rzeką Tygrys, sięgają VIII wieku. Miasto założone zostało w 762 roku pod nazwą Madinat as-Salam (Miasto Pokoju) i było jedną ze stolic dynastii Abbasydów. Miasto budziło podziw bajecznymi pałacami, parkami, wykwintnością wspaniałych meczetów i szkół islamskich. Madinat as-Salam na przestrzeni lat stał się jednym z najważniejszych światowych centrów kultury i handlu. Po podboju przez Mongołów w 1258 roku przyjęło obecną nazwę. W 1534 roku Bagdad został podbity i stał się częścią Imperium Osmańskiego aż do początku XX wieku. Od odzyskania pełnej niepodległości przez Irak w 1946 roku, Bagdad został jego stolicą. Miasto ucierpiało znacznie w trakcie i po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Kolejny raz podczas inwazji USA na Irak w 2003 roku a następnie wojny w Iraku, która trwała do grudnia 2011 roku. 

Bagdad zabytki Irak 2021

W programie zwiedzania Bagdadu między innymi: Pomnik Męczenników - Al Shaheed, poświęcony żołnierzom irackim poległym w wojnie iracko - irańskiej w latach 1980-1988. Pomnik położony jest pośrodku sztucznej wyspy na wschodnich obrzeżach Bagdadu. Al Shaheed tworzą dwie rozdzielone i przesunięte względem siebie czterdziestometrowe kopuły wyłożone turkusową mozaiką. W swoim wnętrzu chronią one stale palący się płomień oraz iracką flagę. Plac Al Fardus (Plac Rajski) - miejsce, gdzie w kwietniu 2003 roku obalony został pomnik Saddama Husajna. Odlany z brązu posąg stał na pięciometrowym postumencie, otoczonym 37 kolumnami. Symbolizowały one rok 1937 - rok urodzenia Husajna. Posąg wzniesiono w 2002 roku dla uczczenia jego 65. urodzin.

Bagdad zabytki Irak 2021

Łuk Triumfalny w Bagdadzie, który powstał w 1985 roku podczas rządów Saddama Husajna. Łuk przedstawia dwa skrzyżowane ze sobą miecze, trzymane przez dwie dłonie – iracką i irańską. Jest więc on odniesieniem do wojny między tymi dwoma krajami, która miała miejsce w latach 1980-1988. Po obaleniu reżimu Husajna pomnik kojarzony z dyktatorem został zburzony, kilka lat później zaczęto jednak jego odbudowę. Łuk Triumfalny przez wiele osób uważany był i nadal jest jako symbol pojednania i zgody. Medresa Mustansiriya Madrasah - średniowieczna szkoła wyższa, założona w 1227 roku za czasów dynastii Abbasydów. Wizyta w popularnej kultowej kawiarni położonej w starej części Bagdadu. Spacer i zakupy na lokalnym suku, gdzie sprzedawane są wyroby codziennego użytku oraz rzemiosło dekoracyjne i artystyczne wykonywane z miedzi. Jest to doskonałe miejsce na zakup przepięknych ręcznie wykonywanych wyrobów. Nocleg w Bagdadzie.

Dzień 3. Bagdad / Babilon - Atlal Babil / Karbala

Wczesne śniadanie a następnie wyjazd do stanowiska archeologicznego Atlal Babil Babylon. Babilon to starożytne miasto położone nad rzeką Eufrat w Mezopotamii. W latach 626-539 p.n.e. miasto było stolicą państwa nowo babilońskiego - Babilonii. Babilon rozkwitł pod rządami Hammurabiego oraz Nabuchodonozora. To tu znajdował się jeden z Siedmiu Cudów Świata - Wiszące Ogrody Semiramidy, które stały się inspiracją w sztuce oraz kulturze. Na stanowisku archeologicznym, na którym od 1899 roku prowadzone są wykopaliska, odkryto między innymi: Bramę Isztar, która obecnie znajduje się w Muzeum Pergamon w Berlinie; Esagila - świątynię Marduka, kompleks pałacowy, ziggurat Etemenanki, z którym kojarzona jest biblijna Wieża Babel. Zwiedzimy pozostałości miasta, obwarowania zewnętrzne i wewnętrzne, obejrzymy bramy, ruiny pałaców i świątyń, które są świadectwem jednego z najbardziej wpływowych imperiów starożytnego świata. Atlal Babil znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Babilonie odwiedzimy także Pałac Saddama Husajna, leżący nieopodal stanowiska archeologicznego Atlal Babil. Mimo, iż pałac jest obecnie zrujnowany i zdewastowany, stanowi on bardzo interesujący punkt zwiedzania Iraku a wizyta w nim jest wielką atrakcją. 

Babilon Irak 2021

Następnie przejazd do miasta Karbala, jednego z najświętszych miast w islamie szyickim. W 680 roku w bitwie pod Karbalą zginął Husajn ibn Ali - wnuk proroka Mahometa. W Świątyni Imama Husajna znajduje się grobowiec Husajna ibn Alego, który przez Szyitów traktowany jest jako jedno z najświętszych miejsc. Corocznie do Karbala przybywają miliony pielgrzymów, aby obserwować Aszurę, upamiętniającą rocznicę śmierci Husajna. Czterdzieści dni po Aszurze, w Karbala odbywa się rytuał Arba’een. Jest to jedno z największych zgromadzeń pielgrzymkowych na całym świecie. Do miasta przybywa wówczas nawet około 45 milionów pielgrzymów. (Arbaeen oznacza „czterdzieści dni” - to zwyczajowa długość żałoby po śmierci członka rodziny w wielu muzułmańskich tradycjach). Po dotarciu do Karbala rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Obejrzymy Świątynię Imama Husajna oraz znajdujący się w jej pobliżu Meczet Al Abbasa. Wizyta na lokalnym tętnicym życiem suku, gdzie swoje warsztaty prowadzą rzemieślnicy wytwarzający tradycyjne wyroby. Będziemy mieli też szansę przyjrzenia się codziennemu życiu miasta i jego mieszkańców. Nocleg w Karbala. 

Karbala Irak 2021

Dzień 4. Karbala / Al-Kufa / An-Nadżaf 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do An-Nadżaf. Do pokonania trasa około 100 km. W trakcie podróży zatrzymamy się mieście Al-Kufa, jednym z czterech świętych miast szyickich muzułmanów w Iraku (obok An-Nadżaf, Karbala i Samarra). Al-Kufa była stolicą Imama Alego Ibn Abi Taliba, kuzyna i zięcia Mahometa - pierwszego imama szyitów. Obejrzymy tu Wielki Meczet Kufa zbudowany w połowie VII wieku, który jest jednym z najświętszych i najstarszych zachowanych meczetów na świecie oraz dom Imama Alego. Kontynuacja podróży do An-Nadżaf. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie świętego miasta An-Nadżaf, które jest celem pielgrzymek szyickich muzułmanów. Znajduje się tu grób zmarłego w 661 roku Imama Alego Ibn Abi Taliba - drugiej najważniejszej postaci islamu szyickiego. Meczet Imama Alego, gdzie spoczywa ciało proroka, uznawany jest przez szyitów za trzecie najświętsze miejsce islamu (po Mekce i Medynie). Przez dłuższy czas miejsce pochówku Alego jego współwyznawcy utrzymywali w tajemnicy w obawie przed zbezczeszczeniem go przez Umajjadów. Dopiero w 791 roku wybudowano pierwszy meczet nad grobem Alego i założono miasto An-Nadżaf. Na przestrzeni wieków wokół świątyni wybudowano liczne szkoły islamu, biblioteki i hospicja, a miasto stało się centrum nauki i teologii szyickiej. W An-Nadżaf znajduje się też największy muzułmański cmentarz - Wadi-us-Salaam, liczący około dwóch milionów grobów. Wadi-us-Salaam oznacza Dolinę Pokoju. Szyici z całego świata pragną tu spocząć, aby w Dniu Sądu powstać z martwych wraz z Imamem Alim. Pochowanych jest tu blisko 5 milionów osób. Cmentarz zajmuje ogromną powierzchnię ponad 900 hektarów. Wadi-us-Salaam znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w An-Nadżaf. 

An-Nadżaf Irak 2021

Dzień 5. An-Nadżaf / Uruk / Ur / An-Nasirijja 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd na południe Iraku do dwóch stanowisk archeologicznych leżących na obszarach irackich mokradeł Ahwar. W pierwszej kolejności dotrzemy do stanowiska archeologicznego położonego na terenie starożytnego miasta Uruk (Warka). Miasto leżące w południowej Mezopotamii zamieszkałe było od końca V tysiąclecia p.n.e. aż do czasów inwazji arabskiej w VII wieku. Uruk uznany został za najstarsze miasto Bliskiego Wschodu. Największą budowlą Uruk był ziggurat Anu datowany na koniec IV tysiąclecia p.n.e., na którym znajdowała się Biała Świątynia poświęcona bogu nieba Anu. Następnie wyruszymy do Ur, kolejnego starożytnego miasta położonego w południowej Mezopotamii. Ur zamieszkałe było od V tysiąclecia p.n.e. Miasto było stolicą imperium III dynastii z Ur. Część badaczy identyfikuje Ur z biblijnym miastem Abrahama. Obecnie na terenach starożytnego miasta Ur znajduje się stanowisko archeologiczne Tall al-Mukajjar. Ruiny miasta Ur leżą około 16 km od obecnego koryta rzeki Eufrat. W starożytności Ur było jednak ważnym portem morskim. Obejrzymy tu między innymi częściowo zrekonstruowany przez archeologów ziggurat wybudowany około 2100 roku p.n.e. Ziggurat miał budowę schodkowaną trójstopniowo, zwężającą się ku górze. Wykonany został z cegieł suszonych obłożonych cegłami wypalanymi. Była to wieża sakralna poświęcona bogu księżyca Nannie. Pierwotna budowla wzniesiona na fundamencie o wymiarach 65 na 43 metrów, była wysoka na około 21 metrów, dziś sięga około 13 metrów. Następnie przejazd do miasta An-Nasirijja, położonego około 25 km od Ur. An-Nasirijja założona została pod koniec XIX wieku w czasach Imperium Osmańskiego przez ludność Muntafiq. Spacer po mieście. Wizyta na miejskim suku. Możliwość wizyty w miejskim muzeum, które posiada artefakty pochodzące nawet sprzed 7 tysięcy lat. Eksponaty pochodzą z okresu sumeryjskiego, starobabilońskiego i nowobabilońskiego, asyryjsjkiego oraz czasów panowania Abbasydów czyli okresu wczesnoislamskiego. Nocleg w An-Nasirijja. 

Ur Ziggurat Irak 2021

Dzień 6. An-Nasirijja / Marshes Jezioro Hammar Quran / Basra 

Po śniadaniu wycieczka w kierunku Jezioro Hammar będącego częścią mokradeł irackich Ahwar - Mezopotamskich Bagien Marshes. Ahwar to jeden z największych na świecie lądowych systemów deltowych występujących w bardzo gorącym i suchym klimacie. Są to tereny Arabów Bagiennych - ludu zamieszkującego mokradła Niziny Mezopotamskiej położone u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat. Lud Mad'an - Madanowie uważają się za potomków Sumerów. Budują oni domy z trzciny, podobne do tych, które uwiecznione zostały na płaskorzeźbach sumeryjskich. Część obszaru mokradeł Ahwar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (między innymi stanowiska archeologiczne obejmujące część ruin sumeryjskich miast i osad, które rozwijały się w południowej Mezopotamii od IV do III w. p.n.e.: Ur, Uruk i Tell Eridu). Rejs łodzią po terenach Marshes i wizyta u Arabów Bagiennych. Następnie podróż do miasta Basra. Nocleg w Basra.

An-Nasirijja Ahwar Irak 2021

Dzień 7. Basra / Bagdad

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Basry, drugiego co do wielkości miasta oraz głównego portu w Iraku. Miasto położone jest nad rzeką Szatt al-Arab, około 100 km od Zatoki Perskiej. Rzekę Szatt al-Arab tworzą łączące się wody Eufratu i Tygrysu. W swoim dolnym odcinku rzeka wyznacza granicę między Irakiem i Iranem. Basra założona została w 636 roku, początkowo jako obóz wojskowy, potem rozwijała się już jako miasto. Przez wieki miasto było jednym z ważniejszych portów świata arabskiego oraz centrum handlowym i kulturalnym. Basra pod nazwą Bassorah występuje w „Księdze tysiąca i jednej nocy”. To stąd Sindbad Żeglarz rozpoczynał swoje podróże. Oprócz Arabów, Basrę zamieszkuje również społeczność muzułmańskich ludów afro-irackich zwanych Zanj. Większość Afro-Irakijczyków to potomkowie marynarzy, handlarzy i głównie niewolników, którzy przywożeni byli na terenu współczesnego Iraku od IX wieku z obszarów współczesnego Zanzibaru, Tanzanii kontynentalnej oraz Kenii. W czasach Imperium Osmańskiego miasto straciło na znaczeniu. Po wojnie w Zatoce Perskiej, w Basrze wybuchło powstanie przeciwko Saddamowi Husajnowi, które zostało brutalnie stłumione. Obejrzymy główne atrakcje Starego Miasta Basra, Al-Shanashel, muzeum miejskie oraz jeden z najstarszych meczetów w historii islamu - Stary Meczet Ali Bin Abi Talib. Miasto obejmuje sieć kanałów przez co często Basra nazywana jest "Wenecją Bliskiego Wschodu”. Spacer bulwarem nad Szatt al-Arab z panoramą nowoczesnego mostu Most Muhammad Baqir Al-Sadr ukończonego w 2017 roku. Spacer na miejskim targu i dla chętnych zakupy. Następnie wyjazd w podróż powrotną do Bagdadu. Nocleg w Bagdadzie. 

Dzień 8. Bagdad / Samarra / Mosul

Rano wyjazd w kierunku północy Iraku do Mosulu (na trasie liczne punkty kontrolne). W trakcie podróży zatrzymamy się w mieście Samarra. Samarra założona została około VII wieku i przez ponad sto lat była stolicą potężnego muzułmańskiego Imperium Abbasydów. Imperium to rozciągało się od terenów współczesnej Tunezji aż po Azję Środkową. W czasach swojej świetności Samarra była kolebką nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie architektury i sztuki. Do dziś zachowała się część obiektów z czasów abbasydzkich, które wznoszone były z niewypalonej cegły. Ocenia się, iż do dziś ponad 80% zabytków Samarra z czasów abbasydzkich nie zostało jeszcze odsłoniętych przez archeologów. Ruiny starożytnego miasta Samarra wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2007 roku. Najbardziej znanym zabytkiem Samarry są ruiny Wielkiego Meczetu z charakterystycznym minaretem Al-Malawija w formie spiralnego zigguratu pochodzące z IX wieku. Minaret Al-Malawija czyli spirala, ma wysokość 50 metrów i w całości wybudowany jest z niewypalonej cegły. Kolejnym zabytkiem miasta jest Meczet Al-Askari z charakterystyczną złotą kopułą i dwoma złotymi minaretami pochodzący z 944 roku. W meczecie znajduje się mauzoleum dwóch szyickich imamów. Meczet ucierpiał kilkakrotnie podczas zamachów bombowych w latach 2006–2007. W Samarze zwiedzimy także stanowisko archeologiczne Al-Birka, gdzie znajdują się ruiny pałacu jednego z władców abbasydzkich. Następnie wyruszymy w dalszą podróż do Mosulu. Po dotarciu na miejsce spacer po Mosulu, który w 2014 roku zajęty został przez ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie). Terroryści dopuścili się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, szczególnie na przedstawicielach mniejszości etnicznych i religijnych. Doszło także do celowego niszczenia zabytków miasta, zniszczono między innymi starożytne księgozbiory oraz część eksponatów w muzeum miejskim. W 2017 roku armia iracka odbiła miasto z rąk dżihadystów. W ciągu trzech lat okupacji i prześladowań Mosul opuściło ponad pół miliona mieszkańców. Nocleg w Mosulu. 

Irak Kurdystan Iracki

Dzień 9. Mosul / KURDYSTAN IRACKI - Lalish / Irbil (Erbil)

Wyjazd do Lalish położonego na terenie Regionu Kurdystanu w Iraku. W leżącym w kotlinie górskiej Lalish znajduje się najważniejsze sanktuarium Jazydów, mniejszości etno-religijnej, na której w 2014 roku ISIS dokonało aktu ludobójstwa. Jazydyzm to prastara religia łącząca elementy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu, staroperskich wierzeń i hinduizmu. Jazydem można się tylko urodzić, nie można przyjąć tej religii, a wszyscy jazydzi to Kurdowie. Małżeństwa poza społecznością są zabronione. Miasto Lalish to duchowe centrum i cel pielgrzymek Jazydów z całego świata. W tutejszym sanktuarium znajduje się grób założyciela religii - szejha Adiego ibn Musafira. Na świecie żyje około miliona jazydów a połowa z nich zamieszkuje północny Irak, pozostali – Turcję, Syrię, Armenię, Gruzję, Iran i Europę Zachodnią, m.in. Norwegię. Następnie wyruszymy w dalszą podróż do miasta Irbil (Erbil), stolicy Regionu Kurdystanu w Iraku. Nocleg w Irbil (Erbil).

Kurdystan Iracki

Dzień 10. Irbil (Erbil) / Akre / Rawanduz

Rano wyruszymy w podróż na północ do Akre. W tym malowniczo położonym w górach miasteczku, zobaczymy wiekowe kościoły i zabytkowe domy. Najstarsza część miasta usytuowana jest na szczycie wzgórza. Spacer po mieście i zwiedzanie pozostałości starożytnych zabudowań. Zwiedzimy między innymi starożytną cytadelę, świątynię chrześcijańską i znajdującą się w jaskini świątynię zaratustriańską, z którą związana jest legenda o bliskowschodnich Romeo i Julii. Następnie przejazd przepięknym wąwozem do górskiej wioski Rawanduz. Rawanduz położona jest spektakularnie między dwoma kanionami a z pobliskiej góry Korek obejrzeć można przepiękną panoramę okolicy. W okresie drugiej wojny światowej w wąwozie tym stacjonowała Armia Andersa. Powrót do Irbil. Nocleg w Irbil (Erbil).

Dzień 11. Irbil (Erbil)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Irbil (Erbil) - jednego z najdłużej zamieszkałych miast świata. Irbil zamieszkiwane jest nieprzerwanie od ponad 8000 lat i jest to prawdopodobnie najstarsza osada ludzka, gdyż w pobliżu miasta odkryto ślady neandertalczyków. Zwiedzanie starożytnej cytadeli górującej nad miastem, wpisanej w 2014 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Parku Minare, gdzie znajduje się minaret Choli wybudowany w latach 1128–1138. Spacer najpiękniejszymi zakątkami miasta oraz na miejskim targu a dla chętnych zakupy. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iraku. Wylot do Warszawy.

Irak Kurdystan Iracki

Dzień 12. 

Przylot do Warszawy. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2850USD

+ bilety lotnicze ok. 3200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Bagdad - Irbil - Warszawa  ok. 3200 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3* w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem klimatyzowanym wynajętym samochodem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc zgodnie z programem
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie ok. 100 USD)
 • Kosztów wizy do Iraku (ok. 75 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 200 USD / pobyt / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*UWAGA: NA WYJAZD WYMAGANY JEST PASZPORT WAŻNY 6 M-CY OD DATY ZAKOŃCZENIA IMPREZY. W PASZPORCIE NIE MOŻE BYC STEMPLI Z IZRAELA ORAZ NP. Z TABY W EGIPCIE

*Grupa min. 6 osób

IRAK I KURDYSTAN IRACKI NA ZDJĘCIACH

IRAK I KURDYSTAN IRACKI - AZJA

Irak Kurdystan Iracki Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:   Kurdystan iracki i irański,   Kurdowie,  Irak Jazydzi z z Lalish,  Jazydzi z Lalish – potomkowie Asyryjczyków,  Muzyka z Kurdystanu,  Arabski bazar,  Syria 2019 - PodróżPrawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Przykładem niech będzie sytuacja kobiet w Iranie Arabia Saudyjska to kraj budzący skrajne emocje. Jakie jest jej nowe oblicze?