kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kambodża Khmerski Nowy Rok - Chaul Chnam Thmei
06.04.2025
-
22.04.2025
17
dni

KAMBODŻA KHMERSKI NOWY ROK

CHAUL CHNAM THMEI

Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure to podróż zupełnie wyjątkowa. Corocznie w kwietniu mamy niepowtarzalną okazję do świętowania i witania kolejny raz nadchodzącego Nowego Roku. Tym razem - Khmerskiego Nowego Roku. Kambodża ze swoją bogatą kulturą i historią to jedno z najbardziej fascynujących państw Azji Południowo-Wschodniej. Niezaprzeczalnie największą atrakcją Kambodży jest kompleks świątynny Angkor, pradawne centrum Imperium Khmerów. Angkor w XI wieku było najprawdopodobniej największym miastem ówczesnego świata. Najsłynniejszą ze świątyń kompleksu jest Angkor Wat - symbol i duma Kambodży, którą zobaczyć można na fladze kraju, banknotach, pocztówkach i pamiątkach. Ale Kambodża ma do zaoferowania znacznie więcej. W czasie naszej wyprawy pokażemy różne jej oblicza. Będą to zarówno barwne, głośne, pełne tu tuków, riksz i motorów miasta, malutkie wioski ukryte w niedostępnej dżungli jak i tropikalne zielone wyspy w Zatoce Tajlandzkiej. Podróżując po Kambodży odwiedzimy pływające wioski na Jeziorze Tonle Sap. Poznamy najbardziej interesujące miejsca stolicy Kambodży - Phnom Penh. Podczas wyprawy odwiedzimy też najstarsze górskie świątynie w kraju, jaskinie oraz prowadzoną przez wolontariuszy wiejską Szkołę Imienia Polskiej Misji Narodów Zjednoczonych w Kambodży (UNTAC). Nie zapomnimy także o wizytach na targach, bazarach i w tradycyjnych lokalach serwujących między innymi wyśmienite owoce morza. W programie wyjazdu Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure przygotowaliśmy też punkty specjalne, jak lekcję gotowania z lokalnymi kucharzami, którzy zdradzą nam tajemnice tradycyjnej kuchni khmerskiej, degustację uprawianej tu kawy oraz wizytę na Farmie Sothys Pepper, gdzie produkowany jest najcenniejszy i najlepszy na świecie pieprz. Po tak intensywnej podróży odpoczniemy na plażach rajskich wysepek w okolicy słynnego w czasach kolonialnych kurortu Kep. Podczas wycieczki Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure doświadczać będziemy też tego co w podróży jest niezwykle istotne, a mianowicie serdeczności i pogody ducha gospodarzy, khmerskiej gościnności oraz otwartości. Zapraszamy na wyjazd Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KAMBODŻA KHMERSKI NOWY ROK - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Siem Reap w Kambodży.

Dzień 2. KAMBODŻA - Siem Reap

Przylot do Siem Reap Kambodża. Na lotnisku spotkanie grupy z polskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure - Rezydentem w Kambodży. Transfer do hotelu w Siem Reap i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Miasto Siem Reap położone jest tylko kilka kilometrów od kompleksu świątyń Angkor. Jest to więc doskonała baza wypadowa do zwiedzania najsłynniejszej atrakcji Kambodży. Miasto jest też popularnym centrum khmerskiego rzemiosła i sztuki. Jest tu mnóstwo barwnych bazarów z pamiątkami. Najpopularniejszym miejscem spotkań w mieście jest 300-metrowa ulica pełna pubów - „Pub Street”, gdzie wieczorem wybierzemy się na zimne piwo i relaksujące masaże (dodatkowo płatne).

Kambodża

Dzień 3. Siem Reap / Świątynie Kompleks Angkor / Siem Reap - Pokaz Tańca Apsara

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie najważniejszego zabytku Kambodży - największego na świecie kompleksu świątyń Angkor. Rozległy obszar zwiedzamy tuk-tukami w towarzystwie licencjonowanego przewodnika, z którym dotrzemy zarówno do miejsc najbardziej znanych, jak i tych mniej dostępnych dla turystów. Kompleks Angkor w Kambodży to jedna z najważniejszych i największych atrakcji archeologicznych świata. Na terenie 400 kilometrów kwadratowych znajduje się prawie tysiąc świątyń. Między IX a XV wiekiem było to centrum Imperium Khmerskiego, tu znajdowały się jego kolejne stolice. Świątynie w zależności od religii jaką Khmerzy przyjmowali w danym okresie, budowane były w tradycji hinduistycznej lub buddyjskiej. Kompleks Angkor został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO. Najbardziej znaną świątynia kompleksu jest Angkor Wat, której wizerunek znajduje się na fladze Kambodży. Wzniesiono ją w XII wieku ku czci hinduskiego boga Wisznu. Symetryczna bryła z pięcioma wieżami tworzy zarys kwiatu lotosu. Mury świątyni ozdobione są bogatą ornamentyką. Płaskorzeźby przedstawiają sceny z życia Khmerów.

Kambodża wycieczka

Zwiedzimy główną świątynię Angkor Wat, świątynie Ta Prohm, Bayon, Taras Słoni, Taras Trędowatego Króla oraz zakamarki świętego miasta Angkor Thom, dotrzemy też do miejsc, które znają nieliczni. Świątynię Ta Prohm w bardzo efektowny i malowniczy sposób oplatają konary i korzenie olbrzymich egzotycznych drzew. Świątynia Bayon słynie z 216 gigantycznych kamiennych twarzy Buddy. Wieczorem wybierzemy się na kolację połączoną z pokazem tradycyjnego tańca Apsara. Serwowane będą przysmaki kuchni khmerskiej oraz światowej (uwaga - napoje nie wliczone w cenę). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Siem Reap. W cenie śniadanie i kolacja. 

Kambodża

Dzień 4. Siem Reap / Centrum APOPO / Jezioro Tonle Sap pływające wioski / Siem Reap

Po śniadaniu wybierzemy się do słynnego centrum APOPO, gdzie trenowane są szczury afrykańskie. Potrafią one rozpoznawać niewybuchy i w roli saperów ratują ludzkie życie. Obejrzymy pokaz umiejętności tych inteligentnych gryzoni. Następnie wyjazd nad Jezioro Tonle Sap, które jest największym jeziorem na Półwyspie Indochińskim. Wycieczka do pływających wiosek rybackich, które przemieszczają w zależności od pory roku i poziomu wody w jeziorze. Te unikalne osady, unoszące się na wodzie, stanowią wyjątkową atrakcję i część kultury regionu. W czasie rejsu będziemy mogli obserwować codzienne życie mieszkańców nietypowych wodnych wiosek. Powrót do Siem Reap. Czas wolny na odpoczynek. Wieczór spędzimy na Pub Street w Siem Reap. Nocleg w hotelu w Siem Reap. W cenie śniadanie.

Wietnam Kambodża Sylwester

Dzień 5. Siem Reap / Góra Kulen / Siem Reap

Po śniadaniu podróż na świętą Górę Kulen (ok. 50 km od Siem Reap). Tutejsza gęsta dżungla skrywa tajemnicę liczącej milion mieszkańców opuszczonej pierwszej stolicy Imperium Khmerów. Zobaczymy rzekę, której dno zostało wybrukowane ponad 1000 lingami, będziemy pływać przy malowniczym 20-metrowym wodospadzie, odwiedzimy znajdującą się na wierzchołku góry świątynię "odpoczywającego Buddy". Chętni będą mogli skosztować dzikich, czerwonych bananów bądź też mięsa z krokodyla lub węża. Powrót do Siem Reap. Czas wolny na odpoczynek. Wieczór spędzimy na Pub Street w Siem Reap. Nocleg w hotelu w Siem Reap. W cenie śniadanie.

KULEN Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 6. Siem Reap / Phnom Penh

Następnie wyjazd w kierunku stolicy Kambodży, Phnom Penh. Na trasie zatrzymamy się przy kamiennym moście Spean Praptos w Kampong Kdei, który wybudowany został w XII wieku. Jest to jeden z niewielu mostów z epoki Imperium Khmerów, który przetrwał do współczesności. Kolejnym przystankiem będzie targ w „mieście pająka” Skun. Będzie tu można spróbować lokalnego przysmaku - grillowanych pająków. Kontynuacja podróży do Phnom Penh. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy wieczorne zwiedzanie Phnom Penh. Kolację zjemy w tradycyjnej restauracji z lokalnym menu. W cenie śniadanie. 

Kambodża

Dzień 7. Phnom Penh

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Phnom Penh. Pierwszym punktem będzie położona na wzgórzu świątynia Wat Phnom. Do świątyni prowadzą schody, których strzegą siedmiogłowe węże, figury mitycznych strażników oraz kamienne lwy. We wnętrzu znajdują się malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy. Jest to najstarsza świątynia w mieście, od której pochodzi nazwa stolicy Kambodży. Następnie zwiedzanie legendarnego więzienia S-21 a w nim Muzeum Ludobójstwa. Miejsce to jest dawną szkołą średnią zamienioną przez reżim Czerwonych Khmerów w więzienie (w latach 1975-1979). Podczas ich rządów była to katownia, w której przesłuchiwano, torturowano i mordowano ludzi. Przeszło przez nią około 20 tysięcy osób. Pobyt tu przeżyło zaledwie kilku więźniów. W Phnom Penh odwiedzimy też targ miejski - Central Market, który wybudowany został w czasach francuskiej kolonizacji. Targ znajduje się w budynku o nietypowej i ciekawej architekturze. Wieczorem krótki rejs po rzece Mekong, która jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Indochińskim (swoje źródła i początek ma w Chinach). Wieczorny spacer w okolicy Mekongu. Kolacja możliwa w lokalnych restauracjach w okolicach Bassac Street. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Phnom Penh. W cenie śniadanie. 

Kambodża

Dzień 8. Phnom Penh (Khmerski Nowy Rok)

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Phnom Penh. Odwiedzimy i poznamy khmerską, chińską oraz muzułmańską część miasta. Wybierzemy się także na wyspę jedwabników na Mekongu, gdzie poznamy techniki powstawania jedwabiu o najwyższej jakości. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Phnom Penh. W cenie śniadanie. 

*W tym dniu rozpoczyna się Khmerski Nowy Rok. W miarę możliwości będziemy spontanicznie przyłączać się do świątecznych obchodów i wydarzeń na ulicach miasta.

Kambodża PHNOM PENH Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 9. Phnom Penh / Takeo / (Khmerski Nowy Rok)

Po śniadaniu wyjazd do prowincji Takeo. Na trasie zatrzymamy się przy wzgórzu Phnom Chisor, na szczycie którego znajduje się poświecona Shivie świątynia, określana mianem “małego Angkoru”. Kontynuacja podróży do Takeo. To tereny, które należały kiedyś do legendarnego Królestwa Funan oraz były kolebką khmerskiej cywilizacji. Królestwo Funan powstało w I wieku p.n.e. z połączenia wielu państw-miast. Było to pierwsze większe państwo w Azji Południowo-Wschodniej. W trakcie pobytu w Takeo dotrzemy do najstarszej stacji archeologicznej w kraju, świątyni na wzgórzu Phnom Da, wybudowanej w czasach królestwa Funan oraz wsi Angkor Borei. Takeo to miejsce, które oddalone jest od turystycznych szlaków Kambodży. Można tu zobaczyć jak wygląda autentyczna Kambodża i przyjrzeć się codziennemu życiu jej mieszkańców. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie wycieczka po mieście oraz spacer po lokalnych targowiskach i zakupy. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Takeo. W cenie śniadanie. 

*W ciągu dnia w miarę możliwości będziemy spontanicznie przyłączać się do obchodów i wydarzeń trwającego w Kambodży święta Khmerskiego Nowego Roku. 

Kambodża

Dzień 10. Takeo / (Khmerski Nowy Rok)

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację prowincji Takeo. Wycieczka motorówką do najstarszej stacji archeologicznej w Kambodży - świątyni Phnom Da, położonej na niewielkim wzgórzu. Świątynia wybudowana została w czasach Królestwa Funan i jest jednym z najstarszych zabytków religijnych tego rejonu. Rządzone stąd Imperium, blisko 2000 lat temu kontrolowało znaczne tereny Indochin, zaś jego dawna stolica Vyādhapura, podziwiana była jako zamożne “miasto myśliwych”. Tereny te w zależności od pory roku, otoczone są wodą lub polami ryżowymi. Popołudniu wizyta w wybudowanej i prowadzonej przy udziale międzynarodowych wolontariuszy wiejskiej szkole im. Polskich Żołnierzy weteranów misji UNTAC w Kambodży. Wspólna kolacja z mieszkańcami wsi oraz wolontariuszami polskiej szkoły. Powrót do Takeo. Nocleg w hotelu w Takeo. W cenie śniadanie. 

*W ciągu dnia w miarę możliwości będziemy spontanicznie przyłączać się do obchodów i wydarzeń trwającego w Kambodży święta Khmerskiego Nowego Roku.

TAKEO 

Dzień 11. Takeo / (Khmerski Nowy Rok)

Po śniadaniu tuk tukami eksplorować będziemy prowincję Takeo. Przejazd trasą po okolicznych wioskach i w najciekawszych zakątach „od pagody do pagody”. Następnie rozpoczniemy przygotowania do noworocznego party na wsi. Ten dzień spędzimy wspólnie z mieszkańcami wioski piekąc prosiaka na placu w pobliżu szkoły, bawiąc się z miejscowymi i świętując Khmerski Nowy Rok. W ten sposób pożegnamy lunarny Rok Królika i przywitamy Rok Smoka. Kolacja z imprezą na wsi. Powrót do Takeo. Nocleg w hotelu w Takeo. W cenie śniadanie i kolacja. 

KHMERSKI NOWY ROK

Dzień 12. Takeo / Farma Sothys Peper / Kep

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasteczka Kep, położonego w Zatoce Tajlandzkiej. W czasie podróży zatrzymamy się na słynnej farmie Sothys Pepper. Miejsce to znane jest z produkcji najlepszego na świecie pieprzu. Na farmie można zakupić słynny pieprz z Kampot oraz zjeść lunch z lokalnym menu. W okolicy zobaczymy również pola solne. Sól morska pozyskiwana jest tu w tradycyjny sposób. Na pola wpuszczana jest morska woda, która ulega odparowaniu pozostawiając kryształy soli. Następnie kontynuacja podróży do Kep. Po dotarciu do Kep zakwaterowanie w hotelu. Wizyta na krabim targu. Kep słynie z połowów doskonałych krabów, w miasteczku stoi nawet pomnik kraba. W małych lokalnych restauracyjkach będziemy mogli spróbować krabów a także innych lokalnych przysmaków z owoców morza. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kep. W cenie śniadanie. 

Kambodża Kampot

Dzień 13. Kep / Kampot / Kep

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację Kep. Miasteczko w czasach kolonialnych było modnym nadmorskim kurortem Kambodży. Do dziś pozostały tu ruiny eleganckich willi z tamtego okresu. Obecnie jest to spokojne miejsce z pięknymi, częściowo kamienistymi plażami. Nie ma tu tłumów turystów, dzięki czemu to dobre miejsce na odpoczynek w trakcie wyprawy. Atrakcyjności miejscu dodają liczne nadmorskie bary i restauracje serwujące wyśmienite owoce morza. Popołudniu wyjazd do miasteczka Kampot. Spacer w najciekawszych zakątkach Kampot - cichego i urokliwego miasteczka kambodżańskiej prowincji. Powrót do Kep. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kęp. W cenie śniadanie.

Dzień 14. Kep / Królicza Wyspa / Kep

Po śniadaniu wycieczka łodzią na Króliczą Wyspę. Wyspa ta posiada piękne piaszczyste plaże. Nie jest ona na stałe zamieszkała, a prąd dostępny jest tu tylko przez kilka godzin dziennie - wieczorem. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Możliwe aktywności: pływanie, spacery w okolicy itp. Na plaży dostępne są bary. Powrót do hotelu w Kep. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kep. W cenie śniadanie.

Kambodża

Dzień 15. Kep 

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek w Kep. Nocleg w hotelu w Kep. W cenie śniadanie.

Dzień 16. Kep / Phnom Penh

Po śniadaniu podróż powrotna do Phnom Penh. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z polskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure - Rezydentem w Kambodży. Wylot do Warszawy. W cenie śniadanie.

Dzień 17.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2400USD

+ bilety lotnicze ok. 6000 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Siem Reap - Phnom Penh - Warszawa ok. 6000 PLN  *Koszt do rozliczenia według ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych, lokalnym Guest House w Takeo oraz bungalowach nad morzem
 • Śniadania oraz inne posiłki zgodnie z opisem w programie
 • Transport wynajętym samochodem, transfery wodne łodziami - zgodnie z programem
 • Wszystkie bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, w tym Angkor Wat
 • Noworoczne party w wiosce
 • Opiekę polskojęzycznego pilota - Rezydenta w Kambodży
 • Usługi lokalnych licencjonowanych przewodników
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i Kambodży
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy (ok. 40 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Posiłków nie wskazanych w opisie programu (ok. 6 - 10 USD /posiłek)
 • Napojów do posiłków i  napojów alkoholowych
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

KAMBODŻA NA ZDJĘCIACH

 

KAMBODŻA KHMERSKI NOWY ROK - AZJA

Kambodża Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Kambodża i psychopatyczni Czerwoni Khmerzy,   Kambodża - relacja z podróży

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Kambodży: Kambodża Wyjazd Poza Trasą, Sylwester w Kambodży