kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspy Komory Wyjazd
Sylwester na rajskich plażach Afryki Wschodniej
-
11
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

WYSPY KOMORY WYJAZD

SYLWESTER NA RAJSKICH PLAŻACH AFRYKI

Wyspy Komory Wyjazd - Sylwester Na Rajskich Plażach Afryki to jedna z naszych propozycji podróży sylwestrowo - noworocznych. Arabska Republika Komorów to jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Afryki Wschodniej. Wciśnięty między północny cypel Madagaskaru a Mozambik w Afryce kontynentalnej, archipelag trzech wysp (czwarta z wysp archipelagu - Majotta stanowi terytorium zamorskie Francji) to prawdziwa i nieodkryta jeszcze przez turystów perełka Oceanu Indyjskiego. Niedoskonałość infrastruktury turystycznej i szczątkowy system komunikacji publicznej rekompensują jednak fantastyczne, tropikalne krajobrazy, turkus przybrzeżnych wód, dziewicze plaże oraz unoszący się niemal wszędzie w powietrzu zapach żółtych kwiatów jagodlinu wonnego, znanego bardziej jako ylang-ylang. Wyrabiany z nich olejek jest bardzo cenionym składnikiem najdroższych perfum i wielu kosmetyków.

Nazwa Komory nie budzi w pierwszej chwili zbyt ciepłych i miłych skojarzeń, tymczasem pochodzi ona od arabskiego słowa Qamarī, które oznacza księżyc. I nie chodzi tu wcale o księżycowy, wulkaniczny krajobraz wnętrza wyspy. Mimo, iż wyspy początkowo zasiedlili Afrykańczycy – głównie z terenu dzisiejszego Mozambiku oraz Madagaskaru – ostatecznie podporządkowali je sobie Arabowie, którzy ponad tysiąc lat temu rozpoczęli kolonizacje Afryki Wschodniej. Dziś niemal wszyscy mieszkańcy Komorów wyznają Islam. Obowiązuje tu też muzułmańska obyczajowość – zwłaszcza w kwestiach ubioru czy obyczajowości damsko-męskiej. Nie warto też podejmować prób „nawracania” tubylców na jakąkolwiek inną religię – oficjalnie grozi za to kara śmierci! Na szczęście przybywający tu turyści mogą liczyć na pewną taryfę ulgową i wyrozumiałość. Ba! Specjalnie dla nich działa nawet kilka sklepów z alkoholem – oficjalnie w islamie zakazanym!

Stolica Arabskiej Republiki Komorów - Moroni to niewielkie – niespełna 60-tysięczne miasteczko malowniczo położone na wybrzeżu. Leży u stóp czynnego wciąż wulkanu Karthala. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest położony nad wypełnionym łodziami portem zabytkowy, XV-wieczny Meczet Piątkowy. Jedno to, co robi największe wrażenie na zwiedzających to położona tuż obok meczetu Medina - stare miasto. Pocztówkowa wręcz plątanina wąskich uliczek między zapuszczonymi nieco domostwami z okratowanymi oknami i bogato rzeźbionymi drzwiami. Tu faktycznie czas zatrzymał się w miejscu przed kilkoma wiekami. W odróżnieniu od medin Zanzibaru czy innych bardziej popularnych „turystycznych” miejsc – nie ma tu tylko licznych targowisk – souk’ów, sklepów z pamiątkami i nieustannego wypatrywania turystów, którzy mają właśnie tutaj zostawić swe pieniądze. W maleńkim sklepiku możemy natomiast kupić świeże mango, jack-fruita (owoc chlebowca) i kokosy, wodę, czy zjeść skromny posiłek ze świeżo złowionej ryby. Jest autentycznie i niezwykle smacznie.

Nie zabytki są jednak głównym magnesem przyciągającym na Wyspy Komory. Tu najważniejsze są wspaniałe plaże (w większości jeszcze nie zagospodarowane), wiecznie zielona roślinność oraz olbrzymie morskie żółwie. Właśnie podpatrywanie dzikiej przyrody, kąpiele i „snorkowanie” na rafie koralowej, przejazdy szutrowymi drogami wśród tradycyjnych, wciąż krytych trzciną zabudowań, majestatycznych baobabów, palmowych gajów i plantacji wanilii, spacery wśród wulkanicznych wzniesień oraz wyprawy na bezludne wysepki stanowią kwintesencję pobytu w tym miejscu. Komory to również wspaniałe miejsca na wyjątkowe fotografie. Trzeba tylko pamiętać, że mieszkańcy bardzo niechętnie do nich pozują, jednak poproszeni i za drobny „bakszysz” można ich przekonać do pamiątkowego uśmiechu.

W tym nieco zapomnianym raju na Oceanie Indyjskim chcielibyśmy zaproponować wspaniałą przygodę i zabawę sylwestrową i powitanie Nowego Roku. Mimo iż archipelag jest oddalony od naszego kraju o niemal 7,500 km, korki  szampanów wystrzelą zaledwie 2 godziny wcześniej niż w Polsce! Oprócz wspólnego spędzenia tej wyjątkowej nocy zaprosimy również do odwiedzenia plaż, zabytków i przyrodniczych atrakcji Wielkiego Komora, a także na wizytę na Wyspie Moheli (w zależności od dostępności – samolotem lub stateczkiem). Ze względu na bardzo ograniczony system transportu publicznego, który w dodatku nie działa zgodnie z żadnym rozkładów jazdy – program wyprawy może być w niewielkim stopniu aktualizowany na bieżąco - zapowiada się więc prawdziwa przygoda! Zapraszamy w podróż Wyspy Komory Wyjazd Sylwester Na Rajskich Plażach Afryki z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYSPY KOMORY WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Moroni na Komorach.

Dzień 2. Komory - Moroni 

Przylot do Moroni. Transfer do hotelu. Krótki odpoczynek i spacer po miasteczku. Nocleg.

Dzień 3. Wycieczka Wielki Komor 

Zwiedzanie Wielkiego Komora. Obejrzymy malowniczą wioskę Mitsaniouli, plantację kwiatów ylang-ylang, Lac Sale (jezioro słonowodne), Chomoni (wypoczynek na plaży). Powrót na nocleg do Moroni.

Wyspy Komory Wyjazd

Dzień 4. Wyspa Moheli - Nioumachoa

Przelot na Wyspę Moheli. Przejazd do Nioumachoa. Zakwaterowanie w bungalowach nad brzegiem morza. Wypoczynek na plaży. Nocleg.

Dzień 5. Wyspa Moheli - Fakultatywna wycieczka 

Fakultatywna wycieczka - rejs wśród okolicznych, bezludnych wysepek (na niektórych możliwe jest zejście na plażę i kąpiel), wypatrywanie olbrzymich żółwi morskich, delfinów, przy odrobinie szczęścia istnieje szansa na zobaczenie też humbaka – jednego z największych wielorybów. W dżungli tuż przy Nioumachoa można spotkać nietoperze Livingstone’a  o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 1,5 metra! Moheli to jedno z dwóch miejsc na świecie (drugie, to sąsiednia wyspa Anjouan), gdzie można je zobaczyć w naturalnym środowisku. Nocleg.

Wyspy Komory Wyjazd

Dzień 6. Wyspa Moheli - Nioumachoa

Wypoczynek na plaży i przygotowania do powitania nowego roku na plaży. Sylwestrowa zabawa do białego rana.

Sylwester na rajskiej plaży

Dzień 7. Wyspa Moheli - Nioumachoa

Odpoczynek po sylwestrowych szaleństwach. Dla chętnych wycieczka lokalnymi minibusami po wyspie. Przejazd wśród gór przez malownicze lokalne wioski.

Dzień 8. Wyspa Anjouan

Wylot na Wyspę Anjouan uznawaną za najpiękniejszą z całego archipelagu. Transfer do hotelu. Zwiedzanie wyspy. Obejrzymy m.in. główne miasto Mutsamudu ze starą mediną i cytadelą. Objazd wyspy – plaże wśród poszarpanych skalistych klifów i plantacji bananowców. Nocleg.

Wyspy Komory Wyjazd

Dzień 9. Moroni 

Podróż powrotna do Moroni. Czas na ostatnie zakupy i wizytę na plaży. Nocleg.

Komory

Dzień 10.

Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 11.

Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Moroni - Warszawa / Berlin ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej, pensjonatach i bungalowach w pokojach dwuosobowych - 3 noce w Moroni, 4 noce w Nioumachoa z wyżywieniem, 1 noc w Mutsamudu
 • Transfery i transport - wszystkie przejazdy zgodnie z programem
 • Zwiedzanie Wielkiego Komora (z transportem) zgodnie z programem
 • Bilet lotniczy Moroni - Moheli
 • Bilet lotniczy Moheli - Anjouan - Moroni
 • Zwiedzanie Anjouan zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (poza wskazanym w programie) Koszt wyżywienia około - 20 EUR / dziennie
 • Kosztów wizy - ok.  EUR
 • Fakultatywnej wycieczki - półdniowa wyprawa łodzią. Trekking w dżungli, wypatrywanie nietoperzy, snorkeling, wycieczka samochodowa w góry i do tradycyjnych wsi - ok. EUR (cena zależna od liczby uczestników)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych