kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Madagaskar ciekawostki

Madagaskar ciekawostki i fakty – ląd na końcu świata.

Madagaskar ciekawostki i fakty. Madagaskar w języku malgaskim oznacza dosłownie „ląd na końcu świata”. To idealne określenie ze względu na położenie wyspy i jej niezwykłą, dziką przyrodę. Lemury, kameleony i baobaby to główne skojarzenia z Madagaskarem. Madagaskar to niezwykłe skupisko endemitów, lasów tropikalnych i miejsce pełne krajobrazowych kontrastów.

Madagaskar ciekawostki i fakty. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata. Oddalona jest od wybrzeży Afryki o 800 kilometrów. Miliony lat temu Madagaskar odłączył się od Afryki, pozostając od tamtej pory w izolacji geograficznej. Sprawiło to, że odnaleźć tu można zupełnie niepowtarzalną i jedyną na świecie przyrodę. Na Madagaskarze żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin niewystępujących nigdzie indziej na świecie. Szacuje się, że 92% ssaków i 95% gadów na wyspie to właśnie endemity. Najsłynniejsze z nich to lemury, kameleony, gekony i iguany, ale nie brakuje też endemicznych gatunków ptaków. Endemitami są także tutejsze drzewa hebanowe i sandałowe, baobaby i aloesy.

Madagaskar ciekawostki

Madagaskar ciekawostki i fakty. Miejsce to ma również niezwykle ciekawą historię. Madagaskar leżał niegdyś na szlaku handlowym łączącym świat arabski ze wschodnim wybrzeżem Afryki. Europejczycy odkryli wyspę dopiero w XV wieku, dzięki portugalskim statkom pływającym do Indii. W XVII wieku tereny przejęli Francuzi, wykorzystując tutejszą ludność jako darmową siłę roboczą. Był to niebezpieczny okres w dziejach wyspy. Madagaskar został wówczas opanowany przez piratów, którzy uznali go za idealną bazę do pozyskiwania niewolników na sprzedaż. Dziś w Antananarywa – stolicy kraju zwiedzać można muzeum, w którym ukazana jest historia piratów na wyspie. W XVIII w. Francuzom udało się ostatecznie pokonać korsarzy i uzyskać wpływy u lokalnych władców. W XIX w. wyspa oficjalnie została kolonią francuską. Madagaskar ma w swojej historii również kilka polskich akcentów. W 1773 roku rząd Francji wysłał podpułkownika Maurycego Beniowskiego z misją zdobycia nowych krain na wschodzie. Beniowski przypłynął na Madagaskar, tu okrzyknięto go królem. Opanował stolicę kraju i zbudował kilka fortyfikacji. Co ciekawe w XX-leciu międzywojennym pojawiły się plany oddania Madagaskaru Polsce jako terytorium zamorskiego, ale nie zostały one nigdy zrealizowane. W XX wieku na Madagaskarze pojawiały się i nasiliły ruchy nacjonalistyczne. W 1960 roku państwo uzyskało suwerenność. Jednak językiem urzędowym – obok malgaskiego – pozostaje nadal francuski.

Szczegóły i programy wypraw na Madagaskar znajdują się na stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2  O Madagaskarze czytaj w naszych artykułach: Ląd na końcu świata. Madagaskar – endemiczne gatunki  Madagaskar lemury