Sokotra ciekawostki i fakty – Sokotra to mało znany archipelag czterech wysp należących do Jemenu położony na Oceanie Indyjskim. Oddalona jest ona 250 km od Rogu Afryki i 380 km od Półwyspu Arabskiego.
Wyspy archipelagu przez wieki odizolowane były od świata zewnętrznego co w dużym stopniu wpłynęło zarówno na ich przyrodę jak i mieszkańców. Oficjalnym językiem jest tu arabski, jednak część populacji nadal posługuje się sokotri – dialektem funkcjonującym jedynie w języku mówionym. Sokotri wywodzi się ze starodawnego języka południowoarabskiego, a Sokotra jest jedynym miejscem na świecie, gdzie jeszcze się zachował i wciąż jest używany. Mieszkańcy to ludność pochodzenia arabsko-afrykańskiego. Ciekawostką jest to, iż rdzenna ludność Sokotry charakteryzuje się unikalnymi sekwencjami kodu DNA, które nie występują w innych częściach świata.
Największym skarbem i charakterystycznym elementem krajobrazu Sokotry jest niespotykana przyroda. Około jedna trzecia gatunków roślin występujących na Sokotrze nie rośnie w innych miejscach na Ziemi. Jedną z roślin rosnących jedynie na Sokotrze jest róża pustyni z jaskrawymi różowymi kwiatami oraz podobne kształtem pnia ale większe – drzewo ogórkowe. Jednak najbardziej charakterystyczna jest dracena smocza zwana smoczym drzewem albo smokowcem. Rozłożyste korony smokowców o gęstych mięsistych liściach przypominają ogromne parasole. Dracena wydziela czerwoną żywicę zwaną smoczą krwią, która już w starożytności używana była do produkcji barwników, perfum i lekarstw.
Sokotra ciekawostki i fakty. Wyjątkowy krajobraz największej z wysp archipelagu tworzą góry Haghier i wapienny płaskowyż kryjący tajemnicze jaskinie o długości dochodzącej nawet do kilku kilometrów. Płaskowyż urywając się stromymi klifami, przechodzi w kilkukilometrowy pas pustynnej niziny zakończony przepięknymi plażami z miękkim białym piaskiem i krystalicznie czystym, turkusowym oceanem. Przybrzeżne wody kryją niezwykłe bogactwo życia podwodnego i przepiękne rafy koralowe.
Sokotra ciekawostki i fakty. Fantastyczny krajobraz z niespotykanymi roślinami sprawia, że Sokotra nazywana jest często „wyspą z innej planety” czy „najbardziej dziwacznym miejscem na Ziemi” a z racji swej unikalności w 2008 r. wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szczegóły i program wyprawy na wyspę Sokotra na stronie wyprawy. O Sokotrze czytaj w naszych artykułach: Sokotra mieszkańcy