fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOKOTRA – Zapomniany cud świata
08.09.2020
-
16.09.2020
10
dni
CENA:
poznaj szczegóły

SOKOTRA - ZAPOMNIANY CUD ŚWIATA

SOKOTRA - NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁE MIEJSCE NA ZIEMI

Sokotra to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Oddalona o 350 km od najbliższego lądu, Sokotra w pełni zasłużyła na miano „wyspy nie z tej ziemi”. Rozwijający się w izolacji ekosystem, wykształcił niezwykłe bogactwo form fauny i flory niespotykanej nigdzie indzie na świecie. Wyspa należy do najważniejszych ośrodków bioróżnorodności na świecie, łącząc w  sobie elementy Afryki, Azji i Europy w sposób, który do dziś zaskakuje biologów.

Podczas podróży po Sokotrze zobaczymy smocze drzewa, czyli słynne smokowce o charakterystycznym kształcie ogromnych parasoli. Smokowce produkują cenną substancję - smoczą krew, która już od starożytności wykorzystywana jest jako lek. Sok o czerwonej barwie znany jest jako naturalny antybiotyk, wzmacniający odporność organizmu. Jest używany także w leczeniu trudno gojących się ran oraz problemów skórnych. Obecnie wciąż wykorzystywany jest w przemyśle medycznym i kosmetycznym. Inne ciekawe gatunki roślin to: drzewa butelkowe, drzewa ogórkowe oraz figi i aloesy sokotryjskie. Większość rodzimych gatunków zwierząt: ptaki, gady, owady to gatunki endemiczne. Sokotra stanowiła miejsce licznych ekspedycji badawczych, będąc przez swoją specyfikę rajem dla botaników i zoologów.

Z bogactw świata przyrodniczego Sokotry korzystały już starożytne cywilizacje. Sprowadzano z niej aromatyczne żywice, kadzidło, leczniczy wyciąg z aloesu czy też cenny leczniczy sok ze smokowca. To drogocenne substancje, których zapachy wypełniały świątynie bogów starożytnego świata.

Sokotra administracyjnie jest częścią Jemenu, ale wyspa bardzo różni się od reszty kraju, przede wszystkim jest tu bardzo bezpiecznie. Od 1990 Sokotrę zaczęli stopniowo odwiedzać turyści, którzy zachwycali się pięknymi plażami, unikalnymi widokami i klimatem.  W ciągu kilku lat pojawiło się lotnisko, asfaltowe drogi, przybyło samochodów, poprawiła się także sytuacja finansowa i gospodarcza. Niestety ostatnie lata to czas kolejnej zapaści związanej z wojną w Jemenie. Sokotra, choć daleka od konfliktu została odcięta od ruchu turystycznego. Dla jej mieszkańców stan izolacji nie jest nowością - już wcześniej wypracowali formy radzenia sobie i umiejętnego wykorzystywania istniejącego ekosystemu, jednak i oni zaczęli w końcu odczuwać skutki konfliktu.

Od niedawna wznowiono połączenia lotnicze na Sokotrę z Egiptu. Sokotra otwiera się ponownie na świat i choć warunki i infrastruktura turystyczna są raczej skromne, to gościnność jej mieszkańców i bogactwo przyrody z pewnością wynagrodzą z nawiązką problemy z chwilowym brakiem dostępu do wi-fi.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOKOTRA ZAPOMNIANY CUD ŚWIATA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Egiptu. Z uwagi, iż samolot na Sokotrę odlatuje tylko jeden raz w tygodniu (w środę) jest to bardzo drogie połączenie. UWAGA: PROGRAM, DATA PODRÓŻY I WYLOTU NA SOKOTRĘ NIE PODLEGAJĄ ZMIANIE.

Dzień 2. SOKOTRA - HABIDO / AYFAT CANYON NATIONAL PARK / PLAŻA DELISHA

Przylot na Sokotrę rano ok. 8.45. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, który zabierze nas do Parku Narodowego Ayhaft Canyon. Kanion ukryty wśród skał zamieszkały jest przez unikalne, endemiczne gatunki zwierząt oraz porośnięty jest endemiczną roślinnością. Na końcu trasy znajduje się jezioro z krystalicznie czystą wodą, nad którym można będzie odpocząć. Po południu wyjazd na piękną, piaszczystą plażę Delisha. Kolacja i nocleg w Dealish Tourist Complex.

sokotra

Dzień 3. HOMHIL NATIONAL PARK / ARHER

Po śniadaniu podróż do Homhil National Park, gdzie zobaczymy występujące tylko na Skotrze drzewa butelkowe i drzewa ogórkowe oraz inne endemiczne gatunki fauny i flory. Po przerwie na lunch wycieczka do Arher. Jest to miejsce słynące z cudownych widoków piaszczystych wydm. Niektóre z nich sięgają nawet 300 metrów! Kolacja i nocleg w Arher.

Dzień 4. ARHER / JASKINIA HOGA lub RAW ERISTEL / REZERWAT DIHAMRI

Dziś mamy do wyboru wycieczkę do pobliskiej jaskini Hoqa (ok. 4 godziny), która jest jednym z najważniejszych miejsc na Sokotrze.
(lub) Spacer do punktu widokowego skąd zobaczymy miejsce, w którym łączą się wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Następnie podróż do Dihamri – rezerwatu życia morskiego, gdzie można podziwiać ogromną różnorodność podwodnej fauny i flory. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania (masek z rurką). Można też dołączyć do rybaków i popłynąć z nimi na połów ryb.
Na kolacje świeża ryba złowiona w Dimahri. Nocleg w Habido.

Sokotra
Sokotra plaża

Dzień 5. DIXSAM

Po śniadaniu wyjazd do Dixsam. Zobaczymy tu słynne smocze drzewa będące symbolem Sokotry. Czerwona posoka z ich pni, zwana smoczą krwią, znana jest już starożytności jako naturalny antybiotyk. W Dixsam obejrzymy także wiele gatunków niespotykanych gdzie indziej ptaków, jaszczurek i owadów. Złożymy również wizytę w jednej z wiosek, mieszkańcy opowiedzą nam o swoim życiu i pracy na wyspie. Następnie pojedziemy do Wadi Derhur. Niegdyś było to znane miejsce campingowe, niestety jeden ze sztormów zniszczył całą infrastrukturę. Spacer wśród lasu smoczych drzew i powrót do Dixam. Nocleg w pokojach gościnnych w okolicy (homestay).

 

Dzień 6. WYDMY ZAHEK I HAYF / PLAŻA AMAK / JASKINIA DAGUB

Poranny spacer po wiosce. Zobaczymy lokalny ogród, gdzie uprawiane są młode nasadzenia smokowców. Następnie wyjazd w kierunku południowego wybrzeża Sokotry. Po drodze zatrzymamy się przy wydmach Zahek i Hayf. Następnie odpoczynek na plaży Amak, gdzie będzie można wziąć odświeżającą kąpiel morską. Zobaczymy też jaskinię Dagub. Obiad w okolicach Amak, kolacja i nocleg w Dixam.

sokotra

Dzień 7. QALANSIYA

Po śniadaniu wyjazd do Qalansiya, wycieczka łódką do Shuaab. Po drodze mamy szanse spotkania z delfinami. Relaks i odpoczynek na najpiękniejszej plaży Sokotry. Spotkanie z okolicznymi mieszkańcami. Noc spędzimy w eco-campie przy zatoce Detwah. Spacery wzdłuż laguny i podziwianie zapierających dech w piersiach widoków.

Sokotra
Sokotra dzieci

Dzień 8. HADIBO

Rano podróż powrotna do Hadibo. Dziś poznamy życie największego miasta na Sokotrze i dowiemy się więcej o jego mieszkańcach. Odwiedzimy kobiecy bazar, bazar z przyprawami oraz miejsce, gdzie sprzedawane są świeże ryby. Zobaczymy, jak wytwarzane są tradycyjne drzwi. Będziemy mieć okazje, żeby porozmawiać z mieszkańcami Sokotry o życiu na wyspie, a także dowiedzieć się jak sytuacja w Jemenie wpłynęła na gospodarkę Sokotry. Odwiedzimy też lokalną szkołę. Nocleg w Hadibo.

Sokotra

Dzień 9. HADIBO

Po śniadaniu pożegnanie z Sokotrą. Wylot do Kairu. Nocleg w Kairze.

Dzień 10.

Wylot do Warszawy lub Berlina.

SOKOTRA NA ZDJĘCIACH

CENA:
poznaj szczegóły

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie wg informacji w programie ( na Sokotrze 2 noclegi hotele, podczas jeep safari specjalne namioty)
 • Wyżywienie (śniadania)
 • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbywania podróży po Sokotrze
 • Transport prywatny na trasie podróży
 • Wszystkie bilety wstępu do odwiedzanych obiektów i miejsc
 • Lokalni przewodnicy mówiący po angielsku
 • Lokalni górscy przewodnicy
 • Ekwipunek górski, survivalowy etc...
 • Wodę
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia:   200.000 EUR, NNW: 50 000 PLN , OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Ceny biletu lotniczego: Warszawa - Kair - Warszawa oraz Kair -Sokotra / Habido - Kair. Bilety lotnicze do rozliczenia: Warszawa / Kair około 1200 PLN, Kair/Sokotra/Kair 1350 usd
 • Wizy wielokrotnego wjazdu do Egiptu – 60 USD (na lotnisku). Można uniknąć ową opłatę - szczegóły po zakupie biletu.
 • Jemeńska wiza i dokumenty administracyjne Sokotry otrzymywane na lotnisku - 100 USD
 • wyżywienia ( obiady i kolacje ) - około 7 usd za posiłek