kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOKOTRA WYCIECZKA Zapomniany cud świata
21.10.2024-30.10.2024
07.11.2024-16.11.2024
02.12.2024-11.12.2024
26.12.2024-04.01.2025
20.01.2025-29.01.2025
03.02.2025-12.02.2025
17.02.2025-26.02.2025
10
dni

SOKOTRA WYCIECZKA - ZAPOMNIANY CUD ŚWIATA

Sokotra Wycieczka Zapomniany Cud Świata to podróż na najbardziej niezwykłą wyspę świata. Oddalona o 350 km od najbliższego lądu, Sokotra w pełni zasłużyła na miano „wyspy nie z tej ziemi”. Rozwijający się w izolacji ekosystem, wykształcił niezwykłe bogactwo form fauny i flory niespotykanej nigdzie indzie na świecie. Sokotra należy do najważniejszych ośrodków bioróżnorodności na świecie, łącząc w  sobie elementy Afryki, Azji i Europy w sposób, który do dziś zaskakuje biologów. Sokotra to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Od niedawna wznowiono połączenia lotnicze z Abu Dhabi na jemeńska Sokotrę, dzieki czemu wyspa znów otwiera się na świat. Sokotra to wciąż nieodkryta perła podróżniczego świata a jej zachwycająca przyroda – wybrzeże, góry, jaskinie, zatoki i drzewostan to ogromne atuty wyspy.

Sokotra administracyjnie jest częścią Jemenu, ale wyspa bardzo różni się od reszty kraju, przede wszystkim jest tu bardzo bezpiecznie. Od 1990 Sokotra stopniowo zaczęła przyjmować turystów, którzy zachwycali się pięknymi plażami, unikalnymi krajobrazami i klimatem. W ciągu kilku lat pojawiło się lotnisko, asfaltowe drogi, przybyło samochodów, poprawiła się także sytuacja finansowa i gospodarcza. Niestety ostatnie lata to czas kolejnej zapaści związanej z wojną w Jemenie. Sokotra, choć daleka od konfliktu została odcięta od ruchu turystycznego. Dla jej mieszkańców stan izolacji nie jest nowością - już wcześniej wypracowali formy radzenia sobie i umiejętnego wykorzystywania istniejącego ekosystemu, jednak i oni zaczęli w końcu odczuwać skutki konfliktu.

Sokotra Wycieczka Zapomniany Cud Świata to aktywny wyjazd podczas którego czeka nas kilka trekingów. Wędrując zobaczymy smocze drzewa, czyli słynne smokowce o charakterystycznym kształcie ogromnych parasoli. Smokowce produkują cenną substancję - smoczą krew, która już od starożytności wykorzystywana jest jako lek. Sok o czerwonej barwie znany jest jako naturalny antybiotyk, wzmacniający odporność organizmu. Jest używany także w leczeniu trudno gojących się ran oraz problemów skórnych. Obecnie wciąż wykorzystywany jest w przemyśle medycznym i kosmetycznym. Inne ciekawe gatunki roślin to: drzewa butelkowe, drzewa ogórkowe oraz figi i aloesy sokotryjskie. Większość rodzimych gatunków zwierząt: ptaki, gady, owady to gatunki endemiczne. Sokotra stanowiła miejsce licznych ekspedycji badawczych, będąc przez swoją specyfikę rajem dla botaników i zoologów. Z bogactw świata przyrodniczego Sokotry korzystały już starożytne cywilizacje. Sprowadzano z niej aromatyczne żywice, kadzidło, leczniczy wyciąg z aloesu czy też cenny leczniczy sok ze smokowca. To drogocenne substancje, których zapachy wypełniały świątynie bogów starożytnego świata. Zapraszamy w podróż Sokotra Wycieczka Zapomniany Cud Świata!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOKOTRA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Abu Dhabi. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem. Przylot do Abu Dhabi. 

Dzień 2. Abu Dhabi / JEMEN SOKOTRA - Hadibu / Rezerwat Dihamri 

Dalszy lot z Abu Dhabi na Sokotrę. Przylot do Hadibu na Sokotrze. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Sokotrze. Następnie wyjazd do Rezerwatu Dihamri, który szczyci się jedną z najbogatszych raf koralowych na archipelagu oraz ogromną różnorodnością fauny i flory. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu lub nurkowania (za dodatkową opłatą). Można też dołączyć do rybaków i wypłynąć z nimi na połów ryb. Na kolacje zjemy świeżą rybę złowioną wraz z rybakami w Dimahri. Nocleg na terenie Rezerwatu Dimahri w tradycyjnych namiotach. 

sokotra wycieczka Di Hamri Protected Area Sokotra Jemen 2021

Dzień 3. Rezerwat Dihamri / Płaskowyż Momi - Kanion Kelesehan / Arher 

Po śniadaniu wyjazd na Płaskowyż Momi, aby odwiedzić jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Sokorze, słynące z kaskad i naturalnych basenów ze słodką wodą. Trekking na obszarze Płaskowyżu Momi. Następnie lunch przygotowany na miejscu przez zespół naszych kucharzy i dalsza podróż do Arher. Jest to miejsce słynące z wprost olśniewających widoków. Obejrzeć może tu gigantyczne piaszczyste wydmy, niektóre z nich sięgają nawet 300 metrów wysokości. Ogromne wydmy tworzone są przez gwałtowne wiatry monsunowe wiejące przez większą część lata na wyspie i piętrzące piasek wzdłuż zboczy gór. Kolacja i nocleg na plaży w Arher w tradycyjnych namiotach. 

Sokotra wycieczka Wadi Clishan Sokotra Jemen 2021 Kanion Kelesehan

Dzień 4. Arher / Jaskinia Hoq / Ras Erisal / Arher 

Po śniadaniu wyruszymy do Jaskini Hoq, która znajdują się na ścianie klifu i jest jednym z najbardziej znanych miejsc na wyspie Sokotra. Trekking do jaskini Hoq zajmie nam około 4 godziny w obie strony. Niesamowite krajobrazy podczas wędrówki zdominowane przez wiele endemicznych roślin i piękne krajobrazy. Wędrować będziemy od podstawy góry.

Sokotra wycieczka Jaskinia Hoq Sokotra Jemen 2021

Jaskinia Hoq ma długość około 2,5 km, a w jej wewnętrzu obejrzeć można liczne stalaktyty, stalagmity oraz baseny tarasowe. Hoq skrywa także niezwykłe znaleziska archeologiczne, drewniane stoły z napisami w języku aramejskim z 258 roku. Następnie lunch i powrót w kierunku Arher. W drodze powrotnej dotrzemy do punktu widokowego Ras Erisal, skąd roztacza się widok na miejsce, gdzie łączą się wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Po długiej wędrówce do jaskiń Hoq, relaksująca kąpiel na pięknej bezludnej plaży. Kolacja i nocleg na plaży w Arher w tradycyjnych namiotach. 

Sokotra wycieczka Arher Sokotra Jemen 2021

Dzień 5. Arher / Park Narodowy Homhil / Qalansiya / Detwah 

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Homhil. Zobaczymy tu występujące tylko na wyspie Sokotra drzewa butelkowe i drzewa ogórkowe oraz inne gatunki endemicznej fauny i flory. Wędrówka po terenie parku narodowego ( trekking). Po około godzinie marszu dotrzemy do niesamowitego, krystalicznie czystego basenu z widokiem na całą północną część wyspy. Krótki odpoczynek i lunch na terenie parku.

Sokotra wycieczka

Następnie podróż do zachodniej części wyspy, gdzie znajduje się małe rybackie miasteczko Qalansyia. Qalansiya to drugiego co do wielkości miasteczko na wyspie. Obejrzeć można tu tradycyjną zabudowę w stylu socotri i piękną długą plażę z rybackimi łodziami.

Sokotra wycieczka Qalansiya Sokotra Jemen 2021

Kontynuacja podróży do sąsiedniej laguny Detwah, która jest chronionym obszarem morskim. Spacer po ogromnej lagunie, która słynie ze spektakularnych krajobrazów, przepięknej piaszczystej plaży, niesamowitego bogactwa życia podwodnego. Wieczorem oglądać będziemy zachód słońca z widokiem na lagunę. Kolacja i nocleg w lagunie Detwah w tradycyjnych namiotach. 

 Sokotra wycieczka Qalansiya Sokotra Jemen 2021

Dzień 6. Detwah / Plaża Shoub / Detwah 

Wczesnym rankiem wycieczka łodzią z lokalnym rybakiem na dziewiczą plażę Shuaab. W trakcie rejsu jest szansa na spotkanie z delfinami. Obserwować będziemy także liczne gatunki rodzimych ptaków morskich i zachwycające formacje skalne. Z łodzi będzie można wędkować przy pomocy lokalnej metody „na żyłkę”. Relaks i odpoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż Sokotry, przy której rosną lasy namorzynowe. Piknik na plaży. Późnym popołudniem powrót na lagunę w Zatoce Detwah. Kolacja i nocleg w lagunie Detwah w tradycyjnych namiotach. 

Sokotryjczycy Sokotra Jemen 2021

Dzień 7. Detwah / Płaskowyż Dixam / Kanion Wadi Derhur / Dixam 

Po śniadaniu wycieczka na Płaskowyż Dixam, gdzie zobaczymy słynne smocze drzewa będące symbolem wyspy Sokotra. Czerwona substancja wydzielająca się z ich pni, zwana smoczą krwią, znana jest już starożytności jako naturalny antybiotyk. Obejrzymy tu także wiele gatunków niespotykanych gdzie indziej ptaków, jaszczurek i owadów.

Smocze drzewa Smokowce

Obszary te zamieszkiwane są między innymi przez koczowniczych Beduinów. Podczas podróży przez Płaskowyż Dixam odwiedzimy jedną z okolicznych wiosek. Dalsza podróż do Kanionu Wadi Derhur. Spacer po okolicy przez las smoczych drzew Fermahin. Przejazd do wioski do Dixam. Kolacja i nocleg w pokojach gościnnych w lokalnym domostwie w Dixam.

 sokotra wycieczka Dixam Sokotra Jemen 2021

Dzień 8. Dixam / Jaskinia Dagub / Plaża Omaq / Hadibo 

Po śniadaniu przejazd w kierunku południowego wybrzeża do Nuged. Trekking wśród smoczych drzew w pobliżu Kanionu Dirhur. Z punktu widokowego Shebahon roztacza się wspaniały widok na niesamowite formacje skalne utworzone w Kanionie Dirhur.

Sokotra wycieczka Sokotra Jemen 2021 Fotografie

W trakcie dnia zwiedzimy Jaskinię Dagub z przepięknym widokiem na południowe wybrzeże. Następnie dotrzemy na Plażę Omaq. Czas wolny na spacery i relaks na plaży, gdzie będzie można wziąć odświeżającą kąpiel morską. Lunch przygotowany przez zespół naszych kucharzy. Popołudniu przejazd do wielkich wydm Hayf i Zahak. Podróż powrotna do Hadibo, stolicy Sokotry. Kolacja i nocleg w hotelu w Hadibo.

Sokotra Wycieczka

 Dzień 9. Hadibo 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów.  Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Sokotrze. Wylot do Abu Dhabi. Przylot do Abu Dhabi.

Dzień 10. Abu Dhabi 

Dalszy lot z Abu Dhabi do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

SOKOTRA JEMEN - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1700USD

+ bilety lotnicze ok. 2700 PLN i 960 USD

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze: Warszawa - Abu Dhabi - Warszawa ok. 2700 PLN  +  Abu Dhabi - Socotra/Habido - Abu Dhabi ok. 960 USD  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi: 1 nocleg w obiekcie typu Guest House w pokoju dwuosobowych, podczas objazdu wyspy noclegi w tradycyjnych namiotach jednoosobowych lub dwuosobowych (karimata i okrycie w pakiecie)
 • Pełne wyżywienie - 3 posiłki dziennie podczas pobytu na Sokotrze (w menu bardzo smaczne i obfite posiłki przygotowywane przez kucharza: świeże duże ryby oceaniczne i owoce morza)
 • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbywania podróży po wyspie Sokotra
 • Zaproszenie wymagane do wjazdu na Sokotrę
 • Transport prywatny na trasie podróży zgodnie z opisem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Wynajęcie łodzie oraz wycieczka na wyspę Shoub
 • Usługi przewodników w jaskiniach
 • Bilety wstępu do parków i odwiedzanych obiektów
 • Ekwipunek survivalowy
 • Wodę butelkowaną
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów jemeńskiej wizy i dokumentów administracyjnych otrzymywanych na lotnisku na wyspie Sokotra - ok. 150 USD
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

SOKOTRA WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

SOKOTRA WYCIECZKA - BLISKI WSCHÓD AZJA

Sokotra wycieczka Jemen Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Sokotra ciekawostki i fakty,  Arabski bazar,  Sokotra mieszkańcy

Poznaj naszą wycieczkę do Jemenu Południowego oraz pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.