fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOKOTRA WYCIECZKA Zapomniany cud świata
05.02.2022-14.02.2022
20.04.2022-29.04.2022
10
dni

SOKOTRA WYCIECZKA - ZAPOMNIANY CUD ŚWIATA

Sokotra Wycieczka Zapomniany Cud Świata to podróż na najbardziej niezwykłą wyspę świata. Oddalona o 350 km od najbliższego lądu, Sokotra w pełni zasłużyła na miano „wyspy nie z tej ziemi”. Rozwijający się w izolacji ekosystem, wykształcił niezwykłe bogactwo form fauny i flory niespotykanej nigdzie indzie na świecie. Sokotra należy do najważniejszych ośrodków bioróżnorodności na świecie, łącząc w  sobie elementy Afryki, Azji i Europy w sposób, który do dziś zaskakuje biologów. Sokotra to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi.

Podczas podróży po wyspie Sokotra zobaczymy smocze drzewa, czyli słynne smokowce o charakterystycznym kształcie ogromnych parasoli. Smokowce produkują cenną substancję - smoczą krew, która już od starożytności wykorzystywana jest jako lek. Sok o czerwonej barwie znany jest jako naturalny antybiotyk, wzmacniający odporność organizmu. Jest używany także w leczeniu trudno gojących się ran oraz problemów skórnych. Obecnie wciąż wykorzystywany jest w przemyśle medycznym i kosmetycznym. Inne ciekawe gatunki roślin to: drzewa butelkowe, drzewa ogórkowe oraz figi i aloesy sokotryjskie. Większość rodzimych gatunków zwierząt: ptaki, gady, owady to gatunki endemiczne. Sokotra stanowiła miejsce licznych ekspedycji badawczych, będąc przez swoją specyfikę rajem dla botaników i zoologów. Z bogactw świata przyrodniczego Sokotry korzystały już starożytne cywilizacje. Sprowadzano z niej aromatyczne żywice, kadzidło, leczniczy wyciąg z aloesu czy też cenny leczniczy sok ze smokowca. To drogocenne substancje, których zapachy wypełniały świątynie bogów starożytnego świata.

Sokotra administracyjnie jest częścią Jemenu, ale wyspa bardzo różni się od reszty kraju, przede wszystkim jest tu bardzo bezpiecznie. Od 1990 Sokotra stopniowo zaczęła przyjmować turystów, którzy zachwycali się pięknymi plażami, unikalnymi widokami i klimatem.  W ciągu kilku lat pojawiło się lotnisko, asfaltowe drogi, przybyło samochodów, poprawiła się także sytuacja finansowa i gospodarcza. Niestety ostatnie lata to czas kolejnej zapaści związanej z wojną w Jemenie. Sokotra, choć daleka od konfliktu została odcięta od ruchu turystycznego. Dla jej mieszkańców stan izolacji nie jest nowością - już wcześniej wypracowali formy radzenia sobie i umiejętnego wykorzystywania istniejącego ekosystemu, jednak i oni zaczęli w końcu odczuwać skutki konfliktu.

Od niedawna wznowiono połączenia lotnicze na Sokotrę z Egiptu. Sokotra otwiera się ponownie na świat i choć warunki i infrastruktura turystyczna są raczej skromne, to gościnność jej mieszkańców i bogactwo przyrody z pewnością wynagrodzą z nawiązką problemy z chwilowym brakiem dostępu do wi-fi. Zapraszamy w podróż Sokotra Wycieczka Zapomniany Cud Świata!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOKOTRA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Kairu w Egipcie. Początek podróży Sokotra Wycieczka Zapomniany Cud Świata. Następnie dalszy lot na Sokotrę.

Dzień 2. SOKOTRA - HADIBU / PARK NARODOWY AYHAFT KANION / PLAŻA DELISHA

Przylot do Hadibu na Sokotrze. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem angielskojęzycznym. Wycieczka do Parku Narodowego Ayhaft Kanion. Kanion ten zamieszkują unikalne, endemiczne gatunki zwierząt oraz porasta endemiczna roślinność. W parku znajduje się jezioro z krystalicznie czystą wodą, nad którym odpoczniemy. Po południu wyjazd na piękną, piaszczystą plażę Delisha. Kolacja i nocleg w Dealish Tourist Complex.

Sokotra Wycieczka

Dzień 3. PARK NARODOWY HOMHIL  / ARHER

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Homhil. Zobaczymy tu występujące tylko na wyspie Sokotra drzewa butelkowe i drzewa ogórkowe oraz inne gatunki endemicznej fauny i flory. Następnie lunch i podróż do Arher. Jest to miejsce słynące z cudownych widoków piaszczystych wydm a niektóre z nich sięgają nawet 300 metrów! Kolacja i nocleg w Arher.

Dzień 4. ARHER / JASKINIA HOQ lub RAW ERISTEL / REZERWAT DIHAMRI

Wycieczka do pobliskiej Jaskini Hoq, która jest jednym z najważniejszych miejsc na wyspie Sokotra. Podróż trwać będzie około 4 godziny.  (lub)   Wycieczka - spacer do punktu widokowego skąd zobaczymy miejsce, gdzie łączą się wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Następnie wyjazd do Rezerwatu Dihamri. Jest to rezerwat, gdzie podziwiać można ogromną różnorodność podwodnej fauny i flory. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania (masek z rurką). Można też dołączyć do rybaków i popłynąć z nimi na połów ryb. Na kolacje zjemy świeżą rybę złowioną wraz z rybakami w Dimahri. Nocleg w Hadibu.

portrety dzieci na Sokotrze

Dzień 5. DIXAM

Wycieczka do Dixam, gdzie zobaczymy słynne smocze drzewa będące symbolem wyspy Sokotra. Czerwona substancja wydzielająca się z ich pni, zwana smoczą krwią, znana jest już starożytności jako naturalny antybiotyk. Obejrzymy tu także wiele gatunków niespotykanych gdzie indziej ptaków, jaszczurek i owadów. Podczas podróży odwiedzimy również jedną z okolicznych wiosek, gdzie mieszkańcy opowiedzą nam o swoim życiu i pracy na wyspie. Następnie wyjazd do Wadi Derhur. Niegdyś było to znane miejsce campingowe, niestety jeden ze sztormów zniszczył całą okoliczną infrastrukturę. Wycieczka - spacer wśród lasu smoczych drzew i powrót do Dixam. Nocleg w pokojach gościnnych u mieszkańców.

Sokotra wycieczka

 

Dzień 6. WYDMY ZAHEK I HAYF / PLAŻA AMAK / JASKINIA DAGUB

Poranna spacer po wiosce. Wycieczka na lokalną plantację, gdzie uprawiane są smokowce. Następnie wyjazd w kierunku południowego wybrzeża Sokotry. Podczas podróży zatrzymamy się przy wydmach Zahek i Hayf. Następnie relaks na plaży Amak, gdzie będzie można wziąć odświeżającą kąpiel morską. Po czym zwiedzanie jaskini Dagub. Obiad w okolicach Amak, kolacja i nocleg w Dixam.

Smocze drzewa Smokowce

Dzień 7. QALANSIYA

Po śniadaniu wyjazd do Qalansiya, wycieczka łódką do Shuaab. Po drodze być może uda nam się spotkać delfiny. Relaks i odpoczynek na najpiękniejszej plaży Sokotry. Spotkanie z okolicznymi mieszkańcami. Noc spędzimy w eco-campie przy Zatoce Detwah. Wycieczki i spacery wzdłuż laguny i podziwianie zapierających dech w piersiach widoków.

Dzieci portrety Sokotra

Dzień 8. HADIBU

Rano podróż powrotna do Hadibu. W dniu dzisiejszym poznamy życie największego miasta na wyspie Sokotra i dowiemy się więcej o jego mieszkańcach. Odwiedzimy kobiecy bazar, bazar z przyprawami oraz targ, gdzie sprzedawane są świeże ryby. Zobaczymy też, jak wytwarzane są tradycyjne pięknie zdobione drzwi. Będziemy mieć okazje, żeby porozmawiać z mieszkańcami Sokotry o życiu na wyspie. Odwiedzimy też lokalną szkołę. Nocleg w Hadibu.

Sokotra Wycieczka

Dzień 9. HADIBU

Po śniadaniu pożegnanie z Sokotrą. Wylot do Kairu. Nocleg w Kairze.

Dzień 10.

Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

CENA: 1800USD

+ bilety lotnicze ok. 1200 PLN i 1350 USD

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze: Warszawa / Berlin - Kair - Warszawa / Berlin oraz Kair - Sokotra / Habido - Kair.  Warszawa / Kair około 1200 PLN, Kair/Sokotra/Kair 1350 USD  *Koszt do rozliczenia według ceny zakupu
 • Noclegi: 2 noce w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, podczas objazdu wyspy noclegi w obiektach turystycznych typu Guest House lub specjalnie przystosowanych namiotach
 • Śniadania
 • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbywania podróży po wyspie Sokotra
 • Transport prywatny na trasie podróży
 • Wszystkie bilety wstępu do odwiedzanych obiektów i miejsc
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalni angielskojęzyczni przewodnicy
 • Ekwipunek górski, survivalowy etc...
 • Wodę
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia:   200.000 EUR, NNW: 50 000 PLN , OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy wielokrotnego wjazdu do Egiptu – 60 USD (na lotnisku). Można uniknąć powyższej opłaty - szczegóły po zakupie biletu.
 • Kosztów jemeńskiej wizy i dokumentów administracyjnej otrzymywanych na lotnisku na wyspie Sokotra - 100 USD
 • Zwyczajowych napiwków
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami - koszt około 7 USD za posiłek

SOKOTRA WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

SOKOTRA WYCIECZKA - AZJA

Sokotra wycieczka Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Sokotra ciekawostki i fakty,  Arabski bazar,  Sokotra mieszkańcy

Poznaj nasze pozostałe wycieczki na Sokotrę: Wyprawa Egipt Sokotra - Egipskie oazy i Jemeńska Wyspa