fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

JEMEN POŁUDNIOWY
wyjazd Poza trasą
09.04.2024-18.04.2024
potwierdzony
10
dni
CENA:
3700 USD + bilety lotnicze ok. 2900 PLN

JEMEN POŁUDNIOWY WYJAZD POZA TRASĄ

Jemen Południowy wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju, który od długiego czasu praktycznie odcięty jest od turystyki. Mimo toczącej się tu od lat wojny domowej, powoli powraca możliwość podróżowania w kilku regionach na południu Jemenu, między innymi w prowincji Hadhramaut oraz Al Mahrah. Podróżować można także na jemeńską Sokotrę. Jemen położony w południowo-zachodniej Azji, to państwo obejmujące południowy kraniec Półwyspu Arabskiego. Oblewają go wody Morza Czerwonego i Morza Arabskiego w Zatoce Adeńskiej. Arabskie słowo „yimin” ma dwa znaczenia - położony po prawej stronie oraz szczęśliwy. Jemen przetłumaczyć można zatem jako szczęśliwy kraj po prawicy Allaha. Już starożytni Grecy i Rzymianie nazywali tę krainę Arabia Szczęśliwa - Arabia Felix. Rozwinięty tu już wówczas handel i bajkowe miasta, a przy okazji niesamowite krajobrazy i urodzajne ziemie sprawiały, iż miejsca te zasłużyły na to określenie. Podczas wyprawy Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure podróżować będziemy między innymi w pobliżu Parku Narodowego Hauf, który jest jedynym na Półwyspie Arabskim naturalnym lasem oraz przez najpiękniejszy wąwóz Jemenu - Wadi Doan. Wąwóz ten położony jest w samym środku guberni Hadhramaut. Dotrzemy tu do leżącej na szczycie ogromnego klifu, ponad 500-letniej wioski Haid Al-Jizil. Kolejnym niesamowitym miejscem będzie Szibam (Shibam Hadramout), leżące w Wadi Hadramaut. Miasto zwane jest też Manhattanem Pustyni i Najstarszym Miastem Wieżowców. Jego niesamowitą panoramę tworzy ponad pięćset drapaczy chmur o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji, wybudowanych z cegły mułowej wypalanej na słońcu. Budynki przypominają wieże, które wyrastają w samym środku płaskiego dna szerokiej doliny. W Tarim, historycznym mieście islamskich sufich, obejrzymy między innymi ciekawy architektonicznie biały ażurowy, 23-metrowy minaret meczetu al-Muhdar, pochodzącego z 1823 roku. Jest to najwyższy minaret w Jemenie. W trakcie podróży Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure dotrzemy także do wielu malowniczo położonych osad i wiosek, uczepionych klifów kanionów. Gościć będziemy u lokalnych społeczności, które przybliżą nam swoje tradycje i zwyczaje. Zapraszamy w podróż Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

JEMEN POŁUDNIOWY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Salala w Omanie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. OMAN - Salala (Salalah) / JEMEN -  Al-Ghajda (Al-Ghaydha)

Przylot do Salala (Salalah). Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Jemenie Południowym. Kontynuacja podróży. Wyjazd w kierunku granicy Oman-Jemen Południowy. Jechać będziemy przepiękną krajobrazowo trasą, wiodącą płaskowyżem leżącym wzdłuż wybrzeża Morza Arabskiego. Do granicy przejazd około 2 godziny. Po dopełnieniu formalności wjazdowych przekroczenie granicy. Kontynuacja podróży do niewielkiego miasta Al-Ghajda (Al-Ghaydha) trasą wzdłuż pięknego wybrzeża Mehri, stolicy muhafazy Al-Mahra. Mijać będziemy małe wioski rybackie, malowniczo położone nad Morzem Arabskim. Kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najciekawszych punktach trasy. Na trasie także okolice Hauf. Obszar ten jest obecnie pod ochroną, znajduje się tu Park Narodowy Hauf. Jest to jedyny na Półwyspie Arabskim naturalny las. Obszary te, rozciągające się od omańskiego Salala (Salalah) do jemeńskiego Qishn nawiedzają sezonowe deszcze monsunowe. Góry i wzgórza pokrywają się wówczas bujną zielenią, podobną do lasów deszczowych. Teren ten nominowany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przystanek w punkcie widokowym skąd roztacza się piękna panorama okolicy. Kontynuacja podróży. Po dotarciu do Al-Ghajda (Al-Ghaydha) przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. W miarę dostępnego czasu możliwa wizyta na nocnym targu. W Al-Ghaydah żyje dość duża społeczność somalijskich rybaków. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Al-Ghaydha.

Jemen Południowy

Dzień 3. Al-Ghajda (Al Gaydah) / Khiseet / Al Mukalla (Al Mukallah)

Po śniadaniu kontynuacja podróży wzdłuż wybrzeża Mehri. Wyjazd w kierunku portowego miasta Al Mukalla (Al Mukallah). Na trasie kilkukrotnie zatrzymamy się, aby podziwiać wspaniałe widoki na Ocean Indyjski, lokalne wioski, rybackie osady oraz góry Fartk. Wizyta w małej wiosce rybackiej Khiseet. Czas na spotkanie z mieszkańcami, rybakami oraz na wspólne zdjęcia. Zatrzymamy się także w lokalnej przetwórni sardynek. Dalsza podróż do Al Mukalla, stolicy największej guberni Jemenu - Hadhramaut. Po dotarciu do Al Mukalla zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Mukalla. 

Jemen Południowy

Dzień 4. Al Mukalla (Al Mukallah) / Wadi Doan (Do’an) / Haid Al-Jizil / Buqshan / Haid Al-Jizil

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Al Mukalla (Al Mukallah) zwanego białym miastem. Mukalla została założona w 1035 roku jako osada rybacka. Tereny te do połowy XI wieku były częścią Omanu, później obszar ten stał się częścią Jemenu. Spacer po najpiękniejszych zakątkach historycznego centrum Starego Miasta. Obejrzymy między innymi Khoor Mukhalla i Fort Al-Ghwayzi (Al-Waizi) pochodzący z 1716 roku. Twierdza uważana jest za arcydzieło architektury i jest jedną z najważniejszych historycznych fortec w Jemenie. Wybudowana została w celu ochrony miasta i jego mieszkańców przed atakami Beduinów. Dalsza podróż w kierunku najpiękniejszego wąwozu Jemenu - Wadi Doan (Do’an), położonego w guberni Hadhramaut. Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia przepięknych krajobrazów górskich. Przejazd do naturalnie ufortyfikowanej ponad 500-letniej wioski Haid Al-Jizil. Jest to najpiękniejszy punkt widokowy Wadi Doa’n. Wioska położona jest malowniczo na szczycie ogromnego klifu, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na dolinę leżącą poniżej. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu z piękną panoramą Wadi Doan (Do’an). Czas wolny na odpoczynek. Późnym popołudniem wizyta w wiosce Buqshan, nazwanej na cześć szejka Bugshana - biznesmena i filantropa. Poza tradycyjnymi domostwami - pustynnymi wieżowcami, najbardziej charakterystyczną budowlą wioski jest wielobarwne arcydzieło pustynnej architektury - słynny Khailat Palace z kolorowymi murami. Następnie powrót do hotelu w Haid al-Jazil, skąd obserwować będziemy przepiękny zachód słońca. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Haid al-Jazil.

Jemen Południowy

Dzień 5. Haid Al-Jizil / Trekking w Wadi Doan (Do’an) / Haid Al-Jizil

Po wczesnym śniadaniu kontynuować będziemy eksplorację wąwozu Wadi Doan (Do’an) z zachwycającymi widokami osad uczepionych skał. Wyjazd do miasteczka Ribad, następnie wędrówka do Qarht Bahumaish, ostatniej wioski w Wadi Doa'n. Na trasie wędrówki mijać będziemy lokalne wioski i miasteczka Wadi Doa’n. Zatrzymamy się między innymi w wiosce Musainah, Al Kuraiba i okolicy Rebad, usytuowanego przy skalistym wzgórzu. Tu zatrzymamy się w punkcie widokowym na zdjęcia malowniczej panoramy oraz krótki odpoczynek. Podziwiać będziemy także wspaniały widok na wioskę Quran Majeed (Qarn Majed). W Quran Majeed (Qarn Majed) znajduje się Fort Husn, pochodzący z 1812 roku. Jest to czterokondygnacyjna konstrukcja wzniesiona w całości z bloków mułu i gliny. Fort popadł w ruinę w wyniku ciągłych deszczy i gwałtownych powodzi w ciągu ostatnich lat. Ściany konstrukcyjne i drewno uległy znacznemu zniszczeniu, podobnie jak wszystkie wykończenia wnętrz i rzeźbione tynki. W ostatnim czasie przeprowadzono tu prace renowacyjne. Wzmocniono konstrukcję, naprawiono także freski i dekoracje malarskie. W pobliżu fortu działają małe lokalne warsztaty wytwarzające cegły mułowe. Podróż powrotna do hotelu w Haid Al-Jizil. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Haid Al-Jizil.

Jemen Południowy

Dzień 6. Haid Al-Jizil / Wadi Doan trekking do wioski Hawfah / Sif / Al-Hajjarain (Hagarein / Al-Hawtah (Hawta)

Po śniadaniu kontynuacja pobytu w Wadi Doan (Do’an). Wybierzemy się w około półtoragodzinny trekking do wioski Hawfah, jednej z najpiękniejszych wiosek wadi. Po dotarciu do Hawfah, czas wolny na zdjęcia malowniczej panoramy oraz krótki odpoczynek. Dalsza podróż przez Wadi Doan w kierunku górskich miasteczek Sif i Al-Hajjarain (Hagarein), położonych spektakularnie na klifie. Tu także zatrzymamy się na krótki spacer i zdjęcia. Następnie wyjazd do miasta Al-Hawtah. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Późnym popołudniem wyjazd do punktu widokowego na Shibam Hadramout, gdzie obserwować będziemy panoramę miasta z przepięknie zachodzącym słońcem w tle. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Al-Hawtah.

Jemen Południowy

Dzień 7. Al-Hawtah (Hawta) / Szibam (Shibam Hadramout) / Sajun (Seiyun) / Tarim / Al-Hawtah (Hawta)

Po śniadaniu wyjazd do Szibam (Shibam Hadramout), położonego w Wadi Hadramaut. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Szibam (Shibam Hadramout), którego początki sięgają IV wieku. Miasto zwane jest często Manhattanem Pustyni i Najstarszym Miastem Wieżowców. Panoramę Szibam (Shibam Hadramout) tworzy ponad pięćset drapaczy chmur w formie wież o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji, które wyrastają w samym środku płaskiego dna szerokiej doliny. Budynki wykonane są z cegły mułowej wypalanej na słońcu. Większość z nich pochodzi z XVI wieku. Kształt budynków służył celom obronnym. Chroniły one mieszkańców miasta przed atakami Beduinów. Szibam (Shibam Hadramout) od 1982 wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer urokliwymi wąskimi uliczkami między pustynnymi drapaczami chmur, podczas którego najprawdopodobniej będziemy świadkami stale prowadzonych tu prac renowacyjnych fasad historycznych zabytkowych budynków. Następnie przejazd do Sajun (Seiyun) i zwiedzanie miasta. Seiyun położone jest u stóp wysokiego górskiego klifu. Pierwsza wzmianka o Seiyun pochodzi z początku IV wieku. W XIX wieku Seiyun było stolicą stanu Kathiri. Z okresu sułtanatu pochodzą najwspanialsze zabytki Seiyun: meczety, pałac i grobowce świętych. Spacer po starym mieście w Sajun (Seiyun). Wizyta na Souq Al-Handhal. Czas na zdjęcia panoramy Sultan Al-Kathiri Palace. Wizyta na starym bazarze z lokalnymi wyrobami, warzywami i owocami. Możliwość zakupów. Następnie zatrzymamy się przy Pałacu Al-Falas. Czas na zdjęcia panoramy pałacu z zewnątrz (Pałac Al-Falas obecnie nie jest niestety udostępniony dla zwiedzających). Pałac Al-Falas był królewską rezydencją sułtana Kathiri. Jest to jedna z największych na świecie konstrukcji z cegły mułowej, przypominająca ogromny zamek z piasku z narożnymi wieżyczkami. Szczególne wrażenie robią koronkowo rzeźbione okna - prawdziwe arcydzieła arabskiej snycerki. Następnie wyjazd do miasta Tarim, położonego w Dolinie Hadramaut. Tarim to historyczne miasto islamskich sufich. Od końca pierwszego tysiąclecia było ważnym ośrodkiem religijnym muzułmanów, centrum teologicznym, prawnym, akademickim i sufickim centrum nauki nazywanym też „miejscem cudów”. Tarim przyciągało zarówno studentów, jak i pielgrzymów. Gromadzili się liczni uczeni, funkcjonowały liczne szkoły koraniczne. W Tarim zbudowano aż 365 zróżnicowanych stylowo meczetów. Najciekawszym z nich jest Meczet al-Muhdar, pochodzący z 1823 roku z białym ażurowym, 23-metrowym minaretem, który jest najwyższym minaretem w Jemenie. (Uwaga - meczet obejrzymy z zewnątrz, gdyż ogólnie w Jemenie wnętrza meczetów nie są dostępne dla wyznających inne religie niż islam). Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wizyta na maleńkim tradycyjnym targu w Tarim. Następnie podróż powrotna do hotelu w Al-Hawtah. Na trasie zatrzymamy się w punkcie widokowym skąd roztacza się przepiękna panorama miasta Tarim i okolicy. Powrót do hotelu w Al-Hawtah. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w w Al-Hawtah.

Dzień 8. Al-Hawtah (Hawta) / Aynat / Qabr Nabi Hood / Sajun (Seiyun) / Al-Hawtah (Hawta)

Po śniadaniu wyjazd do starożytnej nekropolii Aynat, gdzie znajdują się grobowce imamów sufickich. Zwiedzanie   nekropolii Aynat. Dalszy przejazd do Qabr Nabi Hood - świątyni i prawdopodobnego miejsca pochówku proroka Hud, wymienianego w Koranie. Wokół grobowca i w najbliższej okolicy odnaleziono liczne inskrypcje i starożytne ruiny. Miejsce to jest celem licznych pielgrzymek muzułmanów. Następnie przejazd do Sajun (Seiyun). Czas wolny na krótki odpoczynek, po czym wizyta na Souqu Al-Nesa i możliwość zakupów lokalnych wyrobów i pamiątek. Powrót do hotelu w Al-Hawtah. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w w Al-Hawtah.

Dzień 9. Al-Hawtah (Hawta) / Sajun (Seiyun) / Kair

Wcześnie rano transfer na lotnisko w Sajun (Seiyun) zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Jemenie. Wylot z Sajun (Seiyun) do Kairu. Przylot do Kairu. Kontynuacja podróży. Wylot z Kairu do Warszawy zgodnie z godzinami lotów. 

Dzień 10.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3700USD

+ bilety lotnicze ok. 2900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Salalah (Oman) - Kair Warszawa ok. 3900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4, 3* (lokalna standaryzacja) klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Transfer z Salalah do granicy Oman - Jemen
 • Transfery i transport w Jemenie Południowym zgodnie z opisem w programie, na całej trasie z odpowiednią ochroną w konwoju
 • Wizę Jemen on arrival (ok. 150 USD)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Sajun (Seiyun) - Kair (ok. 400 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: tradycyjne stroje jemeńskie, karta telefoniczna, internet, pranie itp.
 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)

*Grupa min. 6 osób

JEMEN POŁUDNIOWY NA ZDJĘCIACH

JEMEN POŁUDNIOWY - BLISKI WSCHÓD AZJA

Jemen Południowy Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Arabski bazar,  Syria 2019 - PodróżPrawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Przykładem niech będzie sytuacja kobiet w Iranie Arabia Saudyjska to kraj budzący skrajne emocje. Jakie jest jej nowe oblicze?,  Kurdystan iracki i irański,   Kurdowie,  Irak Jazydzi z z Lalish,  Jazydzi z Lalish – potomkowie Asyryjczyków,  Muzyka z Kurdystanu

Jemen Południowy - Poznaj podróż: Sokotra - Zapomniany Cud Świata oraz pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.