fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

JEMEN POŁUDNIOWY
Poza trasą
10.04.2024-17.04.2024
potwierdzony
8
dni
CENA:
2750 USD + bilety lotnicze ok. PLN

JEMEN POŁUDNIOWY

Jemen Południowy wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju, który od długiego czasu praktycznie odcięty jest od turystyki. Mimo toczącej się tu od lat wojny domowej, powoli powraca możliwość podróżowania w kilku regionach na południu Jemenu, między innymi w prowincji Hadhramaut oraz Al Mahrah. Podróżować można także na jemeńską Sokotrę.

Jemen położony w południowo-zachodniej Azji, to państwo obejmujące południowy kraniec Półwyspu Arabskiego. Oblewają go wody Morza Czerwonego i Morza Arabskiego w Zatoce Adeńskiej. Arabskie słowo „yimin” ma dwa znaczenia - położony po prawej stronie oraz szczęśliwy. Jemen przetłumaczyć można zatem jako szczęśliwy kraj po prawicy Allaha. Już starożytni Grecy i Rzymianie nazywali tę krainę Arabia Szczęśliwa - Arabia Felix. Rozwinięty tu już wówczas handel i bajkowe miasta, a przy okazji niesamowite krajobrazy i urodzajne ziemie sprawiały, iż miejsca te zasłużyły na to określenie.

Podczas wyprawy Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure podróżować będziemy między innymi przez Park Narodowy Hauf, który jest jedynym na Półwyspie Arabskim naturalnym lasem oraz przez najpiękniejszy wąwóz Jemenu - Wadi Doan. Wąwóz ten położony jest w samym środku guberni Hadhramaut. Dotrzemy tu do leżącej na szczycie ogromnego klifu, ponad 500-letniej wioski Haid Al-Jizil. Kolejnym niesamowitym miejscem będzie Szibam (Shibam Hadramout), leżące w Wadi Hadramaut. Miasto zwane jest też Manhattanem Pustyni i Najstarszym Miastem Wieżowców. Jego niesamowitą panoramę tworzy ponad pięćset drapaczy chmur o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji, wybudowanych z cegły mułowej wypalanej na słońcu. Budynki przypominają wieże, które wyrastają w samym środku płaskiego dna szerokiej doliny. W Tarim, historycznym mieście islamskich sufich, obejrzymy między innymi ciekawy architektonicznie biały ażurowy, 23-metrowy minaret meczetu al-Muhdar, pochodzącego z 1823 roku. Jest to najwyższy minaret w Jemenie. W trakcie podróży Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure dotrzemy także do wielu malowniczo położonych osad i wiosek, uczepionych klifów kanionów. Gościć będziemy u lokalnych społeczności, które przybliżą nam swoje tradycje i zwyczaje. Zapraszamy w podróż Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

JEMEN POŁUDNIOWY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Salala w Omanie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. OMAN - Salala (Salalah) / JEMEN - Hauf (Hawf) / Al-Ghajda (Al-Ghaydha)

Przylot do Salala (Salalah) w Omanie. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Jemenie. Po śniadaniu wyruszamy w kierunku granicy Oman-Jemen w Surfeet. Jechać będziemy przepiękną krajobrazowo trasą, wiodącą płaskowyżem leżącym wzdłuż wybrzeża Morza Arabskiego. Po dopełnieniu wszystkich formalności, przekroczenie granicy i kontynuacja podróży przez Jemen Południowy. Mijać będziemy małe wioski rybackie, położone malowniczo na wybrzeżu w okolicach miasta Hauf. Obszar ten jest obecnie pod ochroną, znajduje się tu Park Narodowy Hauf. Jest to jedyny na Półwyspie Arabskim naturalny las. Obszary te, rozciągające się od omańskiego Salala (Salalah) do jemeńskiego Qishn nawiedzają sezonowe deszcze monsunowe. Góry i wzgórza pokrywają się wówczas bujną zielenią, podobną do lasów deszczowych. Teren ten nominowany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuacja podróży wzdłuż Morza Arabskiego do niewielkiego miasta Al-Ghajda (Al-Ghaydha), stolicy muhafazy Al-Mahra. W mieście żyje dość duża społeczność somalijskich rybaków. Nocleg w hotelu w Al-Ghaydha.

Jemen Południowy

Dzień 3. Al-Ghajda (Al Gaydah) / Al Mukalla (Al Mukallah)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku portowego miasta Al Mukalla (Al Mukallah). Przejazd malowniczą trasą wzdłuż południowego wybrzeża Jemenu. Kilka przystanków po drodze, aby podziwiać wspaniałe widoki na Ocean Indyjski, tradycyjne wioski i rybackie osady oraz góry Fartk. Dalsza podróż do Al Mukalla, stolicy największej guberni Jemenu - Hadhramaut. Po dotarciu do Al Mukalla zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Mukalla. 

Jemen Południowy

Dzień 4. Al Mukalla (Al Mukallah) / Wadi Doan (Do’an) / Haid Al-Jizil

Po śniadaniu spacer po najpiękniejszych zakątkach białego miasta Al Mukalla (Al Mukallah). Mukalla została założona w 1035 roku jako osada rybacka. Tereny te do połowy XI wieku były częścią Omanu, później obszar ten stał się częścią Jemenu. Rozpoczniemy od zwiedzania historycznego centrum Starego Miasta. Następnie obejrzymy Fort Al-Ghwayzi (Al-Waizi), pochodzący z 1716 roku. Twierdza uważana jest za arcydzieło architektury i jest jedną z najważniejszych historycznych fortec w Jemenie. Wybudowana została w celu ochrony miasta przed atakami Beduinów. Dalsza podróż w kierunku najpiękniejszego wąwozu Jemenu - Wadi Doan (Do’an), położonego w samym środku guberni Hadhramaut. Po drodze zatrzymamy się na sfotografowanie przepięknych krajobrazów górskich w Abdallah Ghareeb. Następnie pojedziemy do naturalnie ufortyfikowanej ponad 500-letniej wioski Haid Al-Jizil. Wioska położona jest malowniczo na szczycie ogromnego klifu, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na dolinę leżącą poniżej. Nocleg w hotelu w Haid Al-Jizil. 

Jemen Południowy

Dzień 5. Haid Al-Jizil / Trekking w Wadi Doan (Do’an) / Haid Al-Jizil

Po śniadaniu wyjazd do miejsca z którego rozpoczniemy trekking w Wadi Doan (Do’an). Około godzinna wędrówka w dół do wioski Hawfa, gdzie zatrzymamy się na zdjęcia malowniczej panoramy oraz krótki odpoczynek. Kontynuacja trekkingu do wioski Bugshan, nazwanej na cześć szejka Bugshana - biznesmena i filantropa. Poza tradycyjnymi domostwami - pustynnymi wieżowcami, najbardziej charakterystyczną budowlą wioski jest wielobarwne arcydzieło pustynnej architektury - słynny hotel Khailat Palace z kolorowymi murami. Dalszy przejazd przez niesamowite kaniony Wadi Doan z zachwycającymi widokami osad uczepionych skał. Zatrzymamy się na zdjęcia we wiosce Qarn Majid. Następnie przejazd do wioski Rehab, usytuowanej przy skalistym wzgórzu. Z wioski obserwować będziemy piękną panoramą Wadi Doan w pobliżu wioski Khuraiba. Powrót do wioski Haid Al-Jizil. Obserwacja  olśniewający zachód słońca. Nocleg w hotelu w Haid Al-Jizil. 

Jemen Południowy

Dzień 6. Haid Al-Jizil / Wadi Doan - Sif / Al-Hajjarain (Hagarein) / Wadi Hadramaut - Szibam (Shibam Hadramout) / Al-Hawta

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż Wadi Doan w kierunku górskich wiosek Sif i Al-Hajjarain (Hagarein), położonej spektakularnie na klifie. Zatrzymamy się tu na krótki spacer i zdjęcia. Następnie dalsza podróż do miasta Szibam (Shibam Hadramout), położonego w Wadi Hadramaut. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie historycznego miasta Szibam (Shibam Hadramout), którego początki sięgają IV wieku. Miasto zwane jest często Manhattanem Pustyni i Najstarszym Miastem Wieżowców. Panoramę Szibam (Shibam Hadramout) tworzy ponad pięćset drapaczy chmur w formie wież o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji, które wyrastają w samym środku płaskiego dna szerokiej doliny. Budynki wykonane są z cegły mułowej wypalanej na słońcu. Większość z nich pochodzi z XVI wieku. Kształt budynków służył celom obronnym. Chroniły one mieszkańców miasta przed atakami Beduinów. Szibam (Shibam Hadramout) od 1982 wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer urokliwymi wąskimi uliczkami między pustynnymi drapaczami chmur. Następnie przejazd do pobliskiego miasteczka Al-Hawta, gdzie obejrzymy Hawta Palace. Powrót do Szibam, gdzie z punktu widokowego obserwować będziemy zachód słońca, po którym Muezzin z pobliskiego minaretu wezwie wiernych do wieczornej modlitwy. Nocleg w hotelu w Szibam. 

Jemen Południowy

Dzień 7. Szibam (Shibam Hadramout) / Tarim / Aynat / Qabr Nabi Hood / Seiyun

Po śniadaniu wyjazd do miasta Tarim, położonego w Dolinie Hadramaut. Tarim to historyczne miasto islamskich sufich. Od końca pierwszego tysiąclecia było ważnym ośrodkiem religijnym muzułmanów, centrum teologicznym, prawnym, akademickim i sufickim centrum nauki nazywanym też „miejscem cudów”. Tarim przyciągało zarówno studentów, jak i pielgrzymów. Gromadzili się liczni uczeni, funkcjonowały liczne szkoły koraniczne. W Tarim zbudowano aż 365 zróżnicowanych stylowo meczetów. Najciekawszym z nich jest meczet al-Muhdar, pochodzący z 1823 roku z białym ażurowym, 23-metrowym minaretem, który jest najwyższym minaretem w Jemenie. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wizyta na maleńkim tradycyjnym targu w Tarim. Następnie przejazd do starożytnej nekropolii Aynat, gdzie znajdują się grobowce imamów sufickich. Dalszy przejazd do Qabr Nabi Hood - świątyni i prawdopodobnego miejsca pochówku proroka Hud, wymienianego w Koranie. Wokół grobowca i w najbliższej okolicy odnaleziono inskrypcje i starożytne ruiny. Miejsce to jest celem pielgrzymek muzułmanów. Dalsza podróż do Seiyun. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Seiyun położone jest u stóp wysokiego górskiego klifu. Pierwsza wzmianka o Seiyun pochodzi z początku IV wieku. W XIX wieku Seiyun było stolicą stanu Kathiri. Z okresu sułtanatu pochodzą najwspanialsze zabytki Seiyun: meczety, pałac i grobowce świętych. Późnym popołudniem wizyta w Pałacu Al-Falas w Seiyun, który był królewską rezydencją sułtana Kathiri. Jest to jedna z największych na świecie konstrukcji z cegły mułowej, przypominająca ogromny zamek z piasku z narożnymi wieżyczkami. Szczególne wrażenie robią koronkowo rzeźbione okna - prawdziwe arcydzieła arabskiej snycerki. Z wyższych kondygnacji pałacu i tarasu na szczycie rozpościera się fantastyczny widok na miasto i otaczające okolicę góry. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z cennymi zbiorami archeologicznymi, wydobytymi w prowincji (nagrobki pochodzące z epoki kamienia i początków cywilizacji w Jemenie, posągi z epoki brązu oraz ceramika i starożytne rękopisy z okresu przedislamskiego). Spacer po mieście i wizyta na lokalnym targu w Seiyun. ( Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi - wykonanie testów na Covid). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Seiyun. 

Dzień 8. Seiyun / Kair

Wcześnie rano transfer na lotnisko w Seiyun. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Jemenie. Wylot do Kairu. Wylot do Warszawy zgodnie z godzinami lotów. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2750USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Salala (Oman) - Kair Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Transfer z Salala do granicy Oman - Jemen
 • Transfery i transport w Jemenie zgodnie z opisem w programie, na całej trasie z odpowiednią ochroną (2 samochody trzyosobowe + kierowca / UWAGA: grupa max 6 osób)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Lot Seiyun - Kair (ok. 350 USD)
 • Wiza Jemen on arrival (ok. 100 USD)
 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: tradycyjne stroje jemeńskie, karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa max. 6 osób

JEMEN POŁUDNIOWY NA ZDJĘCIACH