kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

JEMEN POŁUDNIOWY
wyjazd Poza Trasą
01.10.2024-10.10.2024
04.12.2024-13.12.2024
potwierdzony
08.04.2025-17.04.2025
10
dni
CENA:
3700 USD + bilety lotnicze ok. 2000 PLN

JEMEN POŁUDNIOWY WYJAZD POZA TRASĄ

Jemen Południowy wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju, który od długiego czasu praktycznie odcięty jest od turystyki. Mimo toczącej się tu od lat wojny domowej, powoli powraca możliwość podróżowania w kilku regionach na południu Jemenu, między innymi w prowincji Hadhramaut oraz Al Mahrah. Podróżować można także na jemeńską Sokotrę. Jemen położony w południowo-zachodniej Azji, to państwo obejmujące południowy kraniec Półwyspu Arabskiego. Oblewają go wody Morza Czerwonego i Morza Arabskiego w Zatoce Adeńskiej. Arabskie słowo „yimin” ma dwa znaczenia - położony po prawej stronie oraz szczęśliwy. Jemen przetłumaczyć można zatem jako szczęśliwy kraj po prawicy Allaha. Już starożytni Grecy i Rzymianie nazywali tę krainę Arabia Szczęśliwa - Arabia Felix. Rozwinięty tu już wówczas handel i bajkowe miasta, a przy okazji niesamowite krajobrazy i urodzajne ziemie sprawiały, iż miejsca te zasłużyły na to określenie. Podczas wyprawy Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure podróżować będziemy między innymi w pobliżu Parku Narodowego Hauf, który jest jedynym na Półwyspie Arabskim naturalnym lasem oraz przez najpiękniejszy wąwóz Jemenu - Wadi Doan. Wąwóz ten położony jest w samym środku guberni Hadhramaut. Dotrzemy tu do leżącej na szczycie ogromnego klifu, ponad 500-letniej wioski Haid Al-Jizil. Kolejnym niesamowitym miejscem będzie Szibam (Shibam Hadramout), leżące w Wadi Hadramaut. Miasto zwane jest też Manhattanem Pustyni i Najstarszym Miastem Wieżowców. Jego niesamowitą panoramę tworzy ponad pięćset drapaczy chmur o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji, wybudowanych z cegły mułowej wypalanej na słońcu. Budynki przypominają wieże, które wyrastają w samym środku płaskiego dna szerokiej doliny. W Tarim, historycznym mieście islamskich sufich, obejrzymy między innymi ciekawy architektonicznie biały ażurowy, 23-metrowy minaret meczetu al-Muhdar, pochodzącego z 1823 roku. Jest to najwyższy minaret w Jemenie. W trakcie podróży Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure dotrzemy także do wielu malowniczo położonych osad i wiosek, uczepionych klifów kanionów. Gościć będziemy u lokalnych społeczności, które przybliżą nam swoje tradycje i zwyczaje. Zapraszamy w podróż Jemen Południowy z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

JEMEN POŁUDNIOWY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kairu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Kairu. (W zależności od dostępnych połączeń lotniczych - Nocleg tranzytowy w hotelu przy lotnisku (dodatkowo płatny) lub oczekiwanie na check-in na lotnisku w Kairze).

Dzień 2. Kair / JEMEN POŁUDNIOWY - Sajun (Seiyun) / Al-Hawtah

Kontynuacja podróży. Wylot z Kairu do Sajun (Seiyun) w Jemenie Południowym. Przylot do Sajun (Seiyun). Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Jemenie Południowym. Przejazd do hotelu w Al-Hawtah i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Al-Hawtah.  

Jemen Południowy

Dzień 3. Al-Hawtah / Sajun (Seiyun) / Tarim / Al-Hawtah

Po śniadaniu wyjazd do Sajun (Seiyun) i zwiedzanie miasta. Seiyun położone jest u stóp wysokiego górskiego klifu. Pierwsza wzmianka o Seiyun pochodzi z początku IV wieku. W XIX wieku Seiyun było stolicą stanu Kathiri. Z okresu sułtanatu pochodzą najwspanialsze zabytki Seiyun: meczety, pałac i grobowce świętych. Spacer po starym mieście w Sajun (Seiyun), zwiedzanie Sultan Al-Kathiri Palace Museum, wizyta na starym bazarze z lokalnymi wyrobami i możliwość zakupów. Następnie zatrzymamy się przy Pałacu Al-Falas. Czas wolny na zdjęcia z zewnątrz (Pałac Al-Falas obecnie nie jest niestety udostępniony dla zwiedzających). Pałac Al-Falas był królewską rezydencją sułtana Kathiri. Jest to jedna z największych na świecie konstrukcji z cegły mułowej, przypominająca ogromny zamek z piasku z narożnymi wieżyczkami. Szczególne wrażenie robią koronkowo rzeźbione okna - prawdziwe arcydzieła arabskiej snycerki. Z wyższych kondygnacji pałacu i tarasu na szczycie rozpościera się fantastyczny widok na miasto i otaczające okolicę góry. Następnie wyjazd do miasta Tarim, położonego w Dolinie Hadramaut. Tarim to historyczne miasto islamskich sufich. Od końca pierwszego tysiąclecia było ważnym ośrodkiem religijnym muzułmanów, centrum teologicznym, prawnym, akademickim i sufickim centrum nauki nazywanym też „miejscem cudów”. Tarim przyciągało zarówno studentów, jak i pielgrzymów. Gromadzili się liczni uczeni, funkcjonowały liczne szkoły koraniczne. W Tarim zbudowano aż 365 zróżnicowanych stylowo meczetów. Najciekawszym z nich jest Meczet al-Muhdar, pochodzący z 1823 roku z białym ażurowym, 23-metrowym minaretem, który jest najwyższym minaretem w Jemenie. (Uwaga - meczet obejrzymy z zewnątrz, gdyż ogólnie w Jemenie wnętrza meczetów nie są dostępne dla wyznających inne religie niż islam). Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wizyta na maleńkim tradycyjnym targu w Tarim. Następnie podróż powrotna do hotelu w Al-Hawtah. Na trasie zatrzymamy się w punkcie widokowym skąd roztacza się piękna panorama miasta Tarim i okolicy. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w w Al-Hawtah.

Dzień 4. Al-Hawtah / Szibam (Shibam Hadramout) / Al-Hawtah

Po śniadaniu wyjazd do historycznego miasta Szibam (Shibam Hadramout), położonego w Wadi Hadramaut. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Szibam (Shibam Hadramout), którego początki sięgają IV wieku. Miasto zwane jest często Manhattanem Pustyni i Najstarszym Miastem Wieżowców. Panoramę Szibam (Shibam Hadramout) tworzy ponad pięćset drapaczy chmur w formie wież o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji, które wyrastają w samym środku płaskiego dna szerokiej doliny. Budynki wykonane są z cegły mułowej wypalanej na słońcu. Większość z nich pochodzi z XVI wieku. Kształt budynków służył celom obronnym. Chroniły one mieszkańców miasta przed atakami Beduinów. Szibam (Shibam Hadramout) od 1982 wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer urokliwymi wąskimi uliczkami między pustynnymi drapaczami chmur, podczas którego najprawdopodobniej będziemy świadkami stale prowadzonych tu prac renowacyjnych fasad budynków. Wejście na szczyt jednego z historycznych budynków i podziwianie panoramy okolicy Wadi Hadhramaut. Wizyta w miejskim muzeum Shibam i centrum rzemiosła ręcznego, gdzie obejrzymy lokalne wyroby rzemiosła artystycznego oraz tradycyjną sztukę. Spacer po historycznych miejskich murach, będących doskonałym punktem widokowym. Wizyta w lokalnym antykwariacie. Po zwiedzaniu Szibam pwrót do hotelu w Al-Hawtah. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al-Hawtah.

Jemen Południowy

Dzień 5. Al-Hawtah / Wadi Sah / Al Mukalla (Al Mukallah)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku portowego miasta Al Mukalla (Al Mukallah), leżącego na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Przejazd przez Wadi Sah. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Al Mukalla, stolicy największej guberni Jemenu - Hadhramaut. Spacer po najpiękniejszych zakątkach Al Mukalla, zwanego Białym Miastem. Mukalla założona została w 1035 roku jako osada rybacka. Tereny te do połowy XI wieku były częścią Omanu, później obszar ten stał się częścią Jemenu. Obejrzymy starą historyczną część miasta Al Mukalla oraz lokalny bazar z tradycyjnymi wyrobami. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Mukalla (Al Mukallah). 

Jemen Południowy

Dzień 6. Al Mukalla (Al Mukallah) / Wadi Doan (Do’an) - Haid al-Jazil

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Wadi Doan (Do’an). Na trasie zatrzymamy się przy Forcie Al-Ghwayzi (Al-Waizi),  wzniesionym w 1716 roku. Twierdza uważana jest za arcydzieło lokalnej architektury i jest jedną z najważniejszych historycznych fortec w Jemenie. Wybudowana została w celu ochrony miasta przed atakami Beduinów. Kontynuacja podróży do Haid al-Jazil w Wadi Doan (Do’an). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu z piękną panoramą Wadi Doan (Do’an). Czas wolny na odpoczynek. Późnym popołudniem wizyta w wiosce Buqshan, nazwanej na cześć szejka Bugshana - biznesmena i filantropa. Poza tradycyjnymi domostwami - pustynnymi wieżowcami, najbardziej charakterystyczną budowlą wioski jest wielobarwne arcydzieło pustynnej architektury - słynny Khailat Palace z kolorowymi murami. Następnie powrót do hotelu w Haid al-Jazil, skąd obserwować będziemy przepiękny zachód słońca. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Haid al-Jazil.

Jemen Południowy

Dzień 7. Haid al-Jazil - Wadi Doan (Do’an)

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację najpiękniejszego wąwozu Jemenu Wadi Doan (Do’an), położonego w samym środku guberni Hadhramaut. Na trasie zatrzymamy się w punkcie widokowym w rejonie Budha, po czym dalszy przejazd przez niesamowite kaniony Wadi Doan z zachwycającymi widokami osad uczepionych skał. Na trasie wizyty w lokalnych wioskach. Na spacer zatrzymamy się między innymi w wiosce Al Kuraiba i Rebad, usytuowanej przy skalistym wzgórzu. W drodze powrotnej do Haid Al-Jizil w miarę możliwości zwiedzimy z przewodnikiem odrestaurowany Fort Husn w Qarn Majid, pochodzący z 1812 roku. Jest to czterokondygnacyjna konstrukcja wzniesiona w całości z bloków mułu i gliny. Fort popadł w ruinę w wyniku ciągłych deszczy i gwałtownych powodzi w ciągu ostatnich lat; ściany konstrukcyjne i drewno uległy znacznemu zniszczeniu, podobnie jak wszystkie wykończenia wnętrz i rzeźbione tynki. W ostatnim czasie przeprowadzono renowację fortu. Wzmocniono konstrukcję, naprawiono także freski i dekoracje malarskie. W pobliżu fortu spotkamy zapewne także przy pracy osoby wytwarzające cegły mułowe. Podróż powrotna do hotelu w Haid al-Jazil. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Haid al-Jazil.

Jemen Południowy

Dzień 8. Haid al-Jazil - Wadi Doan (Do’an) - trekking do wioski Hawfah / Al-Hawtah

Po śniadaniu kontynuacja pobytu w Wadi Doan (Do’an). Wybierzemy się w półtoragodzinny trekking z Haid Al-Jizil do Hawfah, jednej z najpiękniejszych wiosek wadi. Po dotarciu do Hawfah, czas wolny na zdjęcia malowniczej panoramy oraz krótki odpoczynek. Dalsza podróż przez Wadi Doan w kierunku górskich wiosek Sif i Al-Hajjarain (Hagarein), położonej spektakularnie na klifie. Tu także zatrzymamy się na krótki spacer i zdjęcia. Następnie powrót do Al-Hawtah. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Późnym popołudniem przejazd do punktu widokowego Shibam Hadramout, gdzie obserwować będziemy panoramę miasta z przepięknie zachodzącym słońcem w tle. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Al-Hawtah.

Dzień 9. Al-Hawtah / Sajun (Seiyun) / Kair

Transfer na lotnisko w Sajun (Seiyun) zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Jemenie Południowym. Wylot z Sajun (Seiyun) do Kairu Przylot do Kairu. Po przylocie czas wolny do własnej dyspozycji lub fakultatywne wspólne grupowe zwiedzanie Kairu z przewodnikiem z transferami wynajętym busem (opcja dodatkowo płatna - koszt ok. 60 USD/osoba). Sugerowany nocleg tranzytowy w hotelu w Kairze (dodatkowo płatny ok. 120 USD/pokój dwuosobowy). -  Opcje w zależności od dostępnych połączeń lotniczych.

Dzień 10. 

Wylot z Kairu do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3700USD

+ bilety lotnicze ok. 2000 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kair Warszawa ok. 2000 PLN * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4, 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Transfery i transport w Jemenie Południowym zgodnie z opisem w programie (na całej trasie z odpowiednią ochroną w konwoju)
 • Wizę Jemen on arrival (ok. 150 USD)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Kair - Sajun (Seiyun) - Kair (ok.  870 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: tradycyjne stroje jemeńskie, karta telefoniczna, internet, pranie itp.
 • Fakultatywnych tranzytowych noclegów w Kairze (sugerowane w zależności od dostępnych połączeń lotniczych)
 • Fakultatywnego zwiedzania Kairu z przewodnikiem (opcja w zależności od dostępnych połączeń lotniczych)

*Grupa min. 8 osób

JEMEN POŁUDNIOWY NA ZDJĘCIACH

JEMEN POŁUDNIOWY - BLISKI WSCHÓD AZJA

Jemen Południowy Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Arabski bazar,  Syria 2019 - PodróżPrawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Przykładem niech będzie sytuacja kobiet w Iranie Arabia Saudyjska to kraj budzący skrajne emocje. Jakie jest jej nowe oblicze?,  Kurdystan iracki i irański,   Kurdowie,  Irak Jazydzi z z Lalish,  Jazydzi z Lalish – potomkowie Asyryjczyków,  Muzyka z Kurdystanu

Jemen Południowy - Poznaj podróż: Sokotra - Zapomniany Cud Świata oraz pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.