kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

MADERA PORTO SANTO
FESTIWAL KWIATÓW
LUB FESTIWAL WINA
zamów termin
grupa min 6 os
10
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

MADERA PORTO SANTO FESTIWAL KWIATÓW LUB FESTIWAL WINA

MADERA PORTO SANTO WYCIECZKA NA PORTUGALSKIE WYSPY KWIATÓW

Madera Porto Santo to fantastyczna wycieczka z Poza Trasą na Portugalskie Wyspy Kwiatów. Madera często określana jest jako Wyspa Wiecznej Wiosny. Ten żyzny Atlantyki Wulkaniczny Ogród zachwyca kolorowymi kwiatami, zielonymi wzgórzami, malowniczymi wodospadami, wysokimi klifami i urzekającymi przełęczami. Sąsiednie Porto Santo to przede wszystkim cudowna dzika plaża ze złotym piaskiem i bajkowe krajobrazy, ale również ciekawe zabytki. Madera i Porto Santo to idealne miejsca na aktywny wypoczynek połączony z plażowaniem, kontaktem z niezwykłą przyrodą, zwiedzaniem uroczych miasteczek i popołudniową chwilą lenistwa. Podczas podróży Madera i Porto Santo z całą pewnością zachwycimy się nie tylko wspaniałymi widokami, ale również smaczną regionalną kuchnią. Wypijemy też lampkę znanego od ponad dwustu lat maderskiego wina, spróbujemy też tradycyjne Poncha.

Maderę i Porto Santo warto odwiedzić szczególnie wiosną, kiedy odbywa się tu najbardziej kolorowa impreza na wyspie - Festiwal Kwiatów oraz jesienią, kiedy na wyspach trwa Festiwal Wina. Weźmiemy udział w uroczystościach, paradach, koncertach i występach grup folklorystycznych. Będą to z całą pewnością niezapomniane chwile spędzone wśród życzliwych i uśmiechniętych mieszkańców. Zapraszamy - Madera i Porto Santo czeka!

Autorka programu Dorota Przyborkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MADERA PORTO SANTO FESTIWAL KWIATÓW LUB FESTIWAL WINA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina na Maderę (via Lizbona). Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Funchal na Maderze. Powitanie grupy przez lokalnego pilota / przewodnika Poza Trasą Adventure na Maderze. Transfer i zakwaterowanie w hotelu w Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

Dzień 2. Funchal

Dzisiejszy dzień spędzimy w Funchal - stolicy Madery. Zwiedzimy Stare Miasto Funchal, które było pierwszym od czasów rzymskich, miastem zbudowanym przez Europejczyków poza granicami Europy. Odwiedzimy targ miejski Merrcado Dos Lavradores, gdzie począwszy od lat 40. ubiegłego wieku mieszkańcy stolicy zaopatrują się w świeże warzywa, owoce i ryby a turyści odwiedzają stoiska z rzemiosłem i pamiątkami.

Przespacerujemy się ulicą Art Street Santa Maria. Drzwi domów ozdobione są tu kolorowymi obrazami zlokalizowanych jest tu wiele restauracji, barów Poncha, sklepów z ręcznie robionymi pamiątkami i galerii sztuki. Pójdziemy na targ kwiatów i smaków Mercado das Flores e Sabores Regionais, możemy tu skosztować lokalnej kuchni, jak również poznać gatunki wszelakich roślin i kwiatów występujących na Maderze.

Madera Porto Santo

Popołudniu czas wolny na odpoczynek lub samodzielne spacery i zwiedzanie Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

Dzień 3. Funchal / Dzień wolny - Festiwal Kwiatów lub Festiwal Wina 

Po śniadaniu proponujemy wzięcie udziału w uroczystościach i słynnej paradzie Festiwalu Kwiatów lub wzięcie udziału w uroczystościach Festiwalu Wina lub odpoczynek i plażowanie. Nocleg w hotelu w Funchal. 

Każdego roku wiosną na Maderze odbywa się Festiwal Kwiatów, który ma długoletnią tradycję. Ulice miasta toną wtedy w kwiatach, a ich zapach unosi się w powietrzu. Odbywają się uroczyste parady, koncerty, wystawy i warsztaty. W czasie festiwalu w sobotę budowany jest Mur Nadziei, który wznoszą maderyjskie dzieci. Mur Nadziei symbolizuje pokój na świecie. Punktem kulminacyjnym jest wypuszczenie gołębi i występy artystyczne dzieciaków. Niedziela w czasie festiwalu to słynna parada. Mieszkańcy przebrani w stroje z elementami kwiatów paradują ulicami Funchal i świętują. 

Festiwal Wina - Madera słynie z winnic i wspaniałych win. Festiwal Wina odbywa się podczas winobrania na początku września i ma na celu odtworzenie dawnych tradycji Madery, które rozwinęły się przez stulecia przy uprawie winorośli. Festiwal rozpoczyna się w Funchal i towarzyszą mu wystawy i pokazy na żywo przedstawiające kulturę winiarską, a także występy muzyki tradycyjnej i rozrywkowej. Ustawione sa stoiska z regionalnymi specjałami oraz z winem Madera. Można degustować lokalna kuchnie i degustować różne typy maderskiego wina.

Madera Porto Santo

Opcjonalnie fakultatywnie w wolnym czasie w Funchal proponujemy:

Wjazd kolejką linową na Monte, gdzie z wysokości około 600 m n.p.m. można podziwiać amfiteatralne położenie miasta Funchal (cena wjazdu w jedną stronę ok.11 Euro, w obie strony ok.16 Euro).

• Ogród Botaniczny (Jardim Botanico) na powierzchni 35 tys. m kw. znajduje się ok. 2,5 tys. egzotycznych roślin z całego świata, w tym gatunki zagrożone wymarciem (cena wstępu ok.12,50 Euro).

• Dla miłośników silniejszych wrażeń jest zjazd z Monte wiklinowymi saniami TOBOGAN na odcinku około 2 km.

• Dla fanów sportu proponujemy wizytę w muzeum pochodzącego z Madery - Christiano Ronaldo (cena wstępu ok. 5 Euro). Jego pomnik stoi na Praca do Mar.

• Kąpiel w naturalnych basenach Doca das Cavacas

• Wystawa kwiatów - Praca do Povo

• Dywaniki i dekoracje kwiatowe – Avenida Arriaga

Madera Porto Santo

Dzień 4. Funchal / Pico do Arieiro / Pico Ruivo 

Po śniadaniu czeka nas przejście trasą łączącą dwa najwyższe szczyty Madery - Pico Ruivo (1861 m n.p.m) i Pico Arieiro (1817 m n.p.m.). Niezwykle malownicza trasa prowadzi między innymi schodami wyrzeźbionymi w lawie i tunelami, po drodze tarasy widokowe: Ninho da Manta i Pedra Rija. Odległość łącznie 14 km/ czas: ok. 6 h / poziom trudności: trudny. Uwaga: na szlaku nie ma schroniska - prosimy o  zabranie ze sobą wody i lekkiego posiłku. Szlak prowadzi przez tunele - prosimy zabrać ze sobą latarkę. Powrót do Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

Madera Porto Santo

Dzień 5. Funchal / Południowo-zachodnie wybrzeże Madery/ Północny-Zachód Madery / Przełęcz Boca de Encumeada

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie południowo-zachodniego wybrzeża Madery, gdzie czekają nas niezapomniane widoki, tropikalna roślinność oraz urocze wioski rybackie ukryte u podnóży wysokich klifów. Pierwszym przystankiem będzie Camara de Lobos, kiedyś tradycyjna wioska rybacka a dziś przyjemny kurort ze specyficzną rybacką atmosferą. Miejsce to w latach 50-tych ubiegłego wieku odwiedził Winston Churchill. Spędzał tu wakacje malując okolicę z tarasu jednej z portowych restauracji. Z Camara de Lobos widać kolejny punkt naszej podróży klif Cabo Girao. Na klifie znajduje się punkt widokowy z przeszkloną platformą, z której roztacza się niesamowity widok na okolicę. Następnie pojedziemy do jednego z najstarszych miasteczek na Maderze Ribeira Brava. Swoją historię wiąże ono z rozwojem produkcji cukru w XV w. Miasteczko zlokalizowane jest nad wpadająca do morza „Dziką Rzeką” od której przejęło swoją nazwę. Kościół znajdujący się w centrum miejscowości posiada rzeźby z 1480 roku. Następnym przystankiem będzie niewielkie miasteczko Ponta De Sol z piękną kamienną plażą. Po krótkim spacerze udamy się w dalszą podróż na północne wybrzeże Madery do Porto Moniz, gdzie zatrzymamy się na odpoczynek i kąpiel w naturalnych basenach wulkanicznych. W drodze powrotnej do Funchal przejedziemy drogą wiodącą przez centrum wyspy, Przełęczą Boca de Encumeada. Położona jest ona między dwiema najgłębszymi dolinami na Maderze. Z platformy widokowej w pogodny dzień widać zarówno południowe, jak i północne wybrzeże Madery. W ciągu dnia przewidziana jest przerwa na obiad w regionalnej restauracji oraz degustację tradycyjnego trunku Poncha, w którego skład wchodzi rum, cytryna i miód (płatne dodatkowo). Powrót do Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

Madera Porto Santo

Dzień 6. Funchal / Wycieczka na wyspę Porto Santo (lub wycieczka na plaże na wyspie Madera)

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy do portu. Promem popłyniemy na całodzienną wycieczkę na wyspę Porto Santo. Przeprawa trwać będzie około 2 godzin. Na wyspie obejrzymy najważniejsze atrakcje a popołudnie spędzimy na pięknej dziewięciokilometrowej piaszczystej plaży lub w stolicy Vila Baleira (Cidade do Porto Santo). W miasteczku tym mieszkał Krzysztof Kolumb. Znajduje się tu jego muzeum.Vila Baleira posiada typowo portugalską architekturę, białe domki i kręte uliczki. Znaleźć tu można mnóstwo barów i restauracji, które serwują lokalne potrawy i wino. Lunch dodatkowo płatny. Wypożyczenie sprzętu wodnego dodatkowo płatne. Wieczorem wrócimy na Maderę. Powrót do Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

Porto Santo madera

*Jeśli na wyspie Porto Santo będą przy wjeździe obowiązywać dodatkowe testy na Covid, wówczas wybierzemy się na jedna z plaż na Maderze.

Plaża  z czarnym piaskiem - Praia da Prainha - na północnym-wschodzie wyspy, malutka bardzo klimatyczna. Nad plażą znajduje się bar, gdzie można też wypożyczyć leżaki. Plaża  z żółtym piaskiem - Machico Plaża - jest dobrze zorganizowana, można w pobliżu kupić napoje i coś do zjedzenia. Machico to również ładne miasto warte zwiedzenia.

Dzień 7. Funchal / Lewada Rabacal / Wodospad Risco (Cascada do Risco) / Kaskady 25 Źródeł (Cascada 25 Fontes) / Las Wawrzynowy 

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Rabacal, skąd rozpoczniemy wędrówkę szlakami górskimi ułożonymi wzdłuż lewad, czyli kanałów nawadniających wyspę. Czekają nas niezapomniane przeżycia, piękne krajobrazy gór i oceanu. Przejdziemy trasą wzdłuż lewady do Wodospadu Risco (Cascada do Risco), a następnie trasą do Kaskady "25 Źródeł" (Cascada 25 Fontes), które składają się z kilkudziesięciu mniejszych wodospadów. Obie trasy prowadzą przez reliktowy las wawrzynowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce unikatowe, lasy takie zachowały się bowiem tylko w kilku miejscach na świecie. Odległość łącznie 10 km/ czas: ok. 4 h / poziom trudności: średni. Uwaga: na szlaku nie ma schroniska - prosimy o zabranie ze sobą wody i lekkiego posiłku. Szlak prowadzi przez tunele - prosimy zabrać ze sobą latarkę. Powrót do Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

Madera Porto Santo

Dzień 8. Funchal / Ponta de Sao Lourenco 

Po śniadaniu wyjazd na wschodni kraniec wyspy w pobliże Zatoki Baia D’Abra. Przejdziemy szlakiem prowadzącym do punktu Sao Lourenco. Jest to najdalej wysunięty na wschód półwysep Madery. To miejsce wyróżnia półpustynny klimat, wulkaniczny pejzaż, brak drzew i piękne klify. Odległość łącznie 8 km / czas: ok. 4 h / poziom trudności: średni. Uwaga: na szlaku nie ma schroniska. Prosimy o zabranie ze sobą wody i lekkiego posiłku. Powrót do Funchal. Nocleg w hotelu w Funchal.

madera

Dzień 9. Funchal

Po śniadaniu kontynuacja pobytu w Funchal. Zwiedzania miasta lub czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Funchal.

Dzień 10. Funchal

Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Maderze. Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

UWAGA!  Program jest ramowy - kolejność zwiedzania może ulec zmianie. 

TRASA WYCIECZKI

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Funchal - Warszawa / Berlin ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3 * (lub w pensjonacie) w pokojach dwuosobowym w Funchal
 • Śniadania
 • Transfery i wszystkie przejazdy podczas trwania zwiedzania zgodnie z programem
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Całodzienną wycieczka promem na Porto Santo
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Wszelkie opłaty podczas trekkingów
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami i wymienionymi w programie oraz napojów do obiadów i kolacji (około 15 EUR / posiłek)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

MADERA PORTO SANTO PORTUGALSKIE WYSPY KWIATÓW NA ZDJĘCIACH

MADERA PORTO SANTO

Madera Porto Santo Festiwal Kwiatów lub Festiwal Wina - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wyspa Madera - Portugalskie ogrody na Oceanie Atlantyckim, Madera - Festiwal Kwiatów Funchal 

Poznaj z Poza Trasą pobliskie wyspy na Atlantyku  Wyspy Zielonego Przylądka WYSPA SÃO VICENTE I SANTO ANTÃO,   Wyspy Zielonego Przylądka WYSPA SANTIAGO I SAO NICOLAU