fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

GHANA WYJAZD SYLWESTER
29.12.2023
-
13.01.2024
16
dni
CENA:
3850 EUR + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

GHANA WYJAZD SYLWESTER

Ghana Wyjazd Sylwester 2023 z Poza Trasą Adventure 

Autorka programu Monika Miller. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GHANA WYJAZD SYLWESTER - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Akra (Accra) / Akosombo (Region Volta) / Wodospad Wli

Przylot do Akra w Ghanie. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ghanie. Transfer do restauracji na śniadanie. Następnie przejazd malowniczymi zielonymi terenami do Akosombo, aż do Regionu Volta. Po krótkiej przerwie na odpoczynek trekking do Wodospadu Wli, najwyższego wodospadu Afryki Zachodniej znanego w Ghanie jako Agumatsa. Jego lokalna nazwa oznacza „Pozwól mi płynąć”. Pobliskie wysokie skały znane są jako miejsce gniazdowania tysięcy nietoperzy. Możliwość kąpieli i relaksu przy Wodospadzie Wli. Następnie transfer do hotelu w okolicy i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu. 

Togo Benin wycieczka do Ghany

Dzień 3. Okolice Wodospadu Wli / Trekking na Mt Afadjato (opcjonalnie) lub do Wodospadów Wli Upper Falls (opcjonalnie) / Senchi - GHANA WYJAZD WIECZÓR SYLWESTROWY

Po śniadaniu opcjonalnie możliwość trekkingu na Mount Afadjato. Jest to jedna z najwyższych gór Ghany (885 m n.p.m.), położona w paśmie Agumatsa w pobliżu wiosek Gbledi i Liati Wote. Druga propozycja to trekking do górnego biegu wodospadów Wli. Popołudniu przejazd do Senchi. Zakwaterowanie w hotelu. Następnie spływ łodzią po rzece Volta. Rzeka rozpoczyna swój bieg w Burkina Faso, płynie na południe przez Ghanę i wpada do Oceanu Atlantyckiego w Zatoce Gwinejskiej w Ada Foah. Swą nazwę rzeka zawdzięcza Portugalczykom i oznacza zwrot lub obrót. Od nazwy właśnie tej rzeki, tereny dzisiejszego Burkina Faso były dawniej nazywane Górną Woltą. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Wieczór Sylwestrowy i nocleg w hotelu.

Dzień 4. Senchi / Shai Hills Resource Centre / Akra (Accra) / Tamale / Bolgatanga

Po późnym śniadaniu przejazd do Akry. Na trasie zatrzymamy się w Shai Hills Resource Centre. W założonym w 1962 roku rezerwacie występuje prawie 400 gatunków roślin oraz dziesiątki gatunków zwierząt, w tym antylopy, zebry, pawiany, małpy zielone, nietoperze i liczne gatunki ptaków (turak fioletowy, muchołówka rajska, turak zielony, dzioborożec czerwonodzioby, druciarz żółtodzioby i myszołów rdzawoszyi). Popołudniu transfer na lotnisko w Akra. Wylot do miasta Tamale. Tamale zamieszkuje blisko milion osób, jest to stolica regionu Northern Region i jedno z najszybciej rozwijających się miast tej części Afryki. Po przylocie dalsza podróż do Bolgatanga - miasta rzemieślników, niegdyś zlokalizowanego na obrzeżach transsaharyjskiego szlaku handlowego. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bolgatanga.

Ghana wyjazd

Dzień 5. Bolgatanga / Tongo Hills / Paga / Pałac Pio / Tamale

Po śniadaniu wyruszymy do Tongo Hills, wzgórz w których krajobraz harmonijnie wpisują się małe wioski. Odwiedzimy tam Tengzug Shrine, świątynię związaną z wierzeniami animistycznymi. Świątynia była niegdyś kryjówką zbiegłych niewolników, dziś służy jako miejsce składania tradycyjnych ofiar ze zwierząt. Następnie dalsza droga do Paga, gdzie znajduje się słynny święty staw, zamieszkały przez dużą populację oswojonych krokodyli. Kolejnym punktem będzie wizyta w Pałacu Pio, należącym do naczelnego wodza Paga. To ciekawy przykład tradycyjnej architektury glinianej oraz lokalnego zdobnictwa. Popołudniu przejazd do Tamale. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Tamale.

Wycieczka do Ghany

Dzień 6. Tamale / Park Narodowy Mole

Po śniadaniu odwiedzimy lokalny targ w Tamale oraz miejsce, w którym wytwarzane jest masło shea. Następnie dalsza podróż w kierunku Parku Narodowego Mole. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w okolicy parku. Popołudniu wybierzemy się na safari w Parku Narodowym Mole, który znany jest z wyjątkowej bioróżnorodności. Tereny parku Mole zamieszkuje ponad 90 gatunków ssaków, w tym 5 gatunków naczelnych. Przy odrobinie szczęścia w Mole spotkać można lwy, lamparty, słonie, bawoły, gerezy, dujkery żółtopręgie czy koby śniade. Mieszka tu także 334 gatunków ptaków, 33 gatunków gadów, 9 gatunków płazów oraz około 120 gatunków motyli. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w okolicach parku. 

Wycieczka do Ghany

Dzień 7. Park Narodowy Mole / Meczet Larabanga / Wechiau / Wa

Dla chętnych wczesna pobudka o świcie i piesze safari. Powrót na śniadanie i czas wolny na odpoczynek. Popołudniu zwiedzimy meczet Larabanga, który stanowi ciekawy przykład architektury sudańskiej. Meczet popularnie zwany „Mekką Afryki Zachodniej”, pochodzi najprawdopodobniej z XV wieku i uważany jest za najstarszy meczet w Ghanie i Afryce Zachodniej. Obok wejścia do meczetu rośnie baobab, przy którym pochowany jest Ayuba, kupiec i fundator świątyni. Następnie przejazd do rezerwatu Wechiau, który zajmuje się ochroną 40-kilometrowego odcinka rzeki Black Volta w regionie Upper West w Ghanie. Największą atrakcją tego rezerwatu są hipopotami. Będziemy mieli możliwość obserwacji tego gatunku podczas rejsu po rzece o zachodzie słońca. Wieczorem dalsza podróż do Wa, zamieszkałego przez około 60 tysięcy ludzi, z czego większość to muzułmanie. W Wa mieści się siedziba Wa Na, czyli głównego wodza całego regionu Wala. Znajdują się tam meczety oraz rezydencje wodza Wa Na. Miasto znane jest w hucznych obchodów końca żniw we wrześniu, podczas których Wa Na wykonuje tradycyjny taniec z cielęciem. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Wa.

Wycieczka do Ghany

05.01.2024 Dzień 8. Wa / Kintampo wodospady / Techiman

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Wa, znanego z interesującej architektury sudańskiej. Znajduje się tam między innymi Pałac Wodza i Meczet w Nakori. Następnie przejazd do Techiman z przystankiem w Kintampo, gdzie odpoczniemy przy wodospadach. Kontynuacja podróży do  Techiman. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Techiman.

Dzień 9. Techiman / Rezerwat Boabeng Fiema / Kumasi 

Po śniadaniu wizyta w Rezerwacie Boabeng Fiema, gdzie obserwować będziemy małpy z gatunku colobus (gerezy) oraz koczkodany. Rezerwat powstał w latach 70. XX wieku w miejscu zgodnie z tradycją uznawanym za kultowe. Mieszkańcy wiosek Boabeng i Fiema uważają małpy za święte zwierzęta. Tradycyjna wiara w obu wspólnotach zakazuje krzywdzić małpy. Następnie przejazd do Kumasi, gdzie odwiedzimy Kejetia Market, uznawany za największy targ Afryki Zachodniej. Na targu wizyta w pracowniach rzemieślniczych gdzie powstają m.in. kolorowe i wzorzyste tkaniny kente. Tradycyjnie były one noszone przez arystokrację plemienną Akan, dziś z dumą noszone są przez wszystkich członków społeczności podczas ważnych świąt. Na targu znajdziemy także przedmioty dekorowane symbolami adinkra. Są to tradycyjne znaki symbolizujące np. lokalne przysłowia, mądrości ludowe i aforyzmy. Przybierają formę figur geometrycznych, postaci zoomorficznych lub stylizowanych motywów roślinnych. Być może uda nam się obejrzeć także autentyczną ceremonię pogrzebową, gdyż pochówki w tym mieście zazwyczaj odbywają się w soboty. W Ghanie pogrzeby są wydarzeniami radosnymi, gdyż wierzy się, że zmarły wkrótce spotka się z duchami swoich przodków. Żałobnicy ubrani są w czerwone, białe i czarne stroje. Ceremoniom towarzyszy muzyka i grupowe tańce. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kumasi. 

Wycieczka do Ghany

Dzień 10. Kumasi - Festiwal Akwasidae / Elmina

Po śniadaniu weźmiemy udział w Festiwalu Akwasidae. Jest to tradycyjny zjazd wodzów plemienia Ashanti. Organizowany jest co półtora miesiąca na dziedzińcu Pałacu Manhyia, należącym do króla Ashanti. Podczas hucznego, niezwykle kolorowego festiwalu oglądać będziemy tradycyjne tańce i występy muzyczne. Bębniarze grać będą ku czci przodków, dla których wystawiany jest uświęcony Złoty Stołek, na którym zgodnie z tradycją nikt nie może siadać. Lud Ashanti należy do większej grupy etnicznej Akan. Zamieszkują oni południowo-środkową część Ghany oraz pobliskich rejonów Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej. Większość ludu Ashanti mieszka w pobliżu miasta Kumasi, które było stolicą dawnego niepodległego państwa Asante, funkcjonującego od XVII wieku. Historia ludu Ashanti to historia walk z Brytyjczykami o własną niezależność. W XX wieku Królestwo Ashanti zawiązało unię z Ghaną i w ten sposób stało się jej częścią. Następnie przejazd do Elmina. Nocleg w hotelu w Elmina.

Wycieczka do Ghany

Dzień 11. Elmina / Park Narodowy Kakum

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Złotego Wybrzeża Ghany. Odwiedzimy zamki Elmina oraz Cape Coast Castle, które pamiętają czasy niewolnictwa na terenie dzisiejszej Ghany. Zamek Elmina wybudowany został pod koniec XV wieku przez Portugalczyków, a jego pierwotna, pełna nazwa to Castelo de São Jorge da Mina. Jest to najstarszy europejski ośrodek handlowy w Zatoce Gwinejskiej, a w kolejnych stuleciach centrum handlu niewolnikami. W XVII wieku przeszedł pod kontrolę Holendrów, a w XIX wieku został przejęty przez Wielką Brytanię. Zamek posłużył jako tło dla akcji filmu Cobra Verde w reżyserii Wernera Herzoga (1987). Zabytek ze względu na ogromną wartość historyczną wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do Parku Narodowego Kakum. Park powstał z inicjatywy lokalnej ludności w 1992 roku na miejscu funkcjonującego tam wcześniej rezerwatu. Teren parku zamieszkują między innymi słonie, koczkodany Diany, duikery, antylopy, papugi szare i dzioborożce. Dzisiejszą noc spędzimy w lesie równikowym, śpiąc w koronach drzew. Nocleg w domku na drzewie (Tree House) jest w pełni bezpieczny - drewniana platforma wyposażona jest w schodki, materace i moskitiery. (Uwaga - jedna duża platforma dla całej grupy, na wyposażeniu materac i moskitiera. Dodatkowo w nocy obecny będzie wśród nas pracownik Parku Narodowego Kakum). Nocleg w tzw. domku na drzewie (Tree House) w Parku Narodowym Kakum.

Wycieczka do Ghany

Dzień 12. Park Narodowy Kakum / Elmina

Po śniadaniu trekking z przewodnikiem i przejście trasy canopy walkway, czyli mostami rozwieszonymi ponad wysokimi drzewami. Popołudniu podróż powrotna do Elmina. Zakwaterowanie w hotelu lub lodge w pobliżu plaży. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w lodge w pobliżu plaży w Elmina.

Wycieczka do Ghany

Dzień 13. Elmina - dzień wypoczynku

Śniadanie. Cały dzień poświęcimy na odpoczynek. Możliwość skorzystania z plaży oraz kąpieli w oceanie. Spacery do okolicznych wiosek rybackich itp. Nocleg w hotelu lub lodge w okolicy plaży w Elmina.

Wycieczka do Ghany

Dzień 14. Elmina / Akra (Accra) 

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek i ostanie chwile na plaży w Elmina. Popołudniu podróż powrotna do Akra. Na trasie zatrzymamy się w Fantasy Coffins, miejscu gdzie produkowane są trumny o fantazyjnych kształtach, np. pojazdów, książek, części garderoby, zwierząt itp. To osobliwe dzieła sztuki, wytwarzane ręcznie przez rzemieślników. Pomimo ekstrawaganckiego wyglądu, trumny są w pełni użytkowe, zaprojektowane zgodnie z wizją pochówku osoby zmarłej lub jej bliskich. Po przyjeździe do Akra zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek a dla chętnych wspólne wyjście do centrum miasta (Osu) na Oxford Street. Ulica znana jest z licznych barów, pubów i klubów. Czas na relaks i poznawanie wieczornej atmosfery miasta. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Akra.

Wycieczka do Ghany

Dzień 15. Akra (Accra)  

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Akra - największego miasta i stolicy Ghany. Cały obszar metropolii zamieszkuje około 5,5 miliona osób. Sama nazwa Akra wywodzi się od słowa Nkran oznaczającego w języku Akan mrówki. Miasto rozwinęło się jako centrum handlowe i administracyjne w czasach kolonialnych. Znajdowały się tam niezależne forty portugalskie, francuskie i duńskie. W XIX wieku region ten zdominowany został przez Brytyjczyków. Liczba ludności i powierzchnia Akry znacząco wzrosły w drugiej połowie XX wieku, na skutek industrializacji oraz stopniowego upadku rolnictwa na terenie całej Ghany. Odwiedzimy jedną z dzielnic Akry - Jamestown, w której obejrzeć można między innymi brytyjski James Fort oraz duński Fort Ussher, latarnię morską, łuk triumfalny, Plac Niepodległości, Mauzoleum Kwame Nkrumaha. Odwiedzimy też targi rękodzieła (Arts Centre), gdzie będzie można kupić pamiątki. Popołudniu czas na odpoczynek przed transferem na lotnisko. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ghanie. Wylot do Warszawy.

Wycieczka do Ghany

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy.

*UWAGA - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Kolejność zwiedzania oraz wymienione atrakcje mogą ulec drobnym korektom ze względów organizacyjnych oraz na panujące warunki lokalne i warunki pogodowe.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3850EUR

+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Akra - Warszawa ok. 4900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej, lodgach w pokojach dwuosobowych oraz nocleg w tzw. domku na drzewie (Tree House) w Parku Narodowym Kakum (jedna duża platforma dla całej grupy - na wyposażeniu materac i moskitiera)
 • Śniadania 
 • Transport busem wynajętym dla grupy na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy (150 EUR)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 25EUR za dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

 

GHANA WYJAZD na zdjęciach: