fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyprawa Tajwan – Republika Palau
13.04.2020
-
28.04.2020
16
dni
CENA:
2800 USD + bilety lotnicze

WYPRAWA TAJWAN – REPUBLIKA PALAU

Leżące nieco na uboczu podróżniczych szlaków Tajwan i Palau – to kolejne cele naszych wypraw. Podczas wyjazdu w ten zakątek świata odwiedzimy siedzibę jednego z czterech Azjatyckich Tygrysów, będziemy też cieszyć się wspaniałą przyrodą tropikalnych wysepek Mikronezji ze wspaniałą rafą koralową, białymi plażami i turkusowymi lagunami.

Tajwan nie należy do szczególnie często odwiedzanych miejsc w Azji. To duży błąd, ponieważ to terytorium ma wiele do zaoferowania – supernowoczesne Taipei kontrastuje z tradycyjną chińską zabudową miasteczek Jiufen i Shifen, niesamowitymi parkami narodowymi czy zachowanymi jeszcze gdzieniegdzie rolniczymi enklawami. Tajwan to również niezwykle ciekawa historia i piętno, które odcisnęli na nim kolonizatorzy – poczynając od Portugalczyków i Holendrów, a kończąc na Japończykach i Chińczykach przybyłych tutaj z kontynentu. Liczne polityczne zawirowania sprawiły, że z jednej strony Tajwan mógł się cieszyć względną wolnością, z drugiej jednak był w nieustannym konflikcie z „Wielkim Bratem” - Chinami, które wciąż dążą do podporządkowania Tajwanu i utworzenia z niego pełnoprawnej prowincji swego kraju.

O polityce, roli Kuomintangu i Czang Kai Szeka opowiemy sobie już w Taipei, odwiedzając Memorial Hall (Halę Pamięci) poświęcone temu politykowi. Przede wszystkim jednak będziemy w stolicy podziwiać nowoczesne rozwiązania technologiczne – jeden z najwyższych (509 m) wieżowców świata – Taiwan 101, na którego szczyt wjedziemy windą (jazda trwa około minuty!), wozić nas będą bezobsługowe kolejki miejskie, zrobimy też wypad do nieco ekstrawaganckiej restauracji Modern Toilet, gdzie cały wystrój utrzymany jest w stylu… toaletowym, siedzi się na sedesach, a posiłki (przygotowane w dość specyficznej formie)  podawane są w naczyniach przypominających miniaturowe muszle klozetowe.

Od tajwańskiej nowoczesności odetchniemy chwilę na łonie przyrody – odwiedzimy parki narodowe: Yehliu Geopark z niesamowitymi formami skalnymi oraz usytuowane na zboczach drzemiącego wulkanu – Yangmingshan z polami termalnymi i ogrodami botanicznymi. Przy okazji ujrzymy też tradycyjną tajwańską architekturę na starówkach górniczych miasteczek Jiufen i Shifen. Miłośnikom fotografii z pewnością przypadnie do gustu wypad do bajecznie kolorowej „Tęczowej wioski” – przeznaczonej pierwotnie do wyburzenia dzielnicy miasta Taichung. Podczas tego wyjazdu znów da jednak znać o sobie najnowsza technologia – skorzystamy bowiem z ultraszybkiej kolei.

Zupełnie inny charakter będzie miała druga część naszej wyprawy. Zaledwie czterogodzinny lot przeniesie nas do zupełnie innego świata – bogactwem mikronezyjskiego państewka Palau jest bowiem wspaniała przyroda – tropikalna roślinność, kolorowe rafy koralowe z milionem kolorowych ryb, porośnięte mangrowcami skaliste wysepki i przepiękne plaże. Przez kilka dni będziemy mieszkać na stołecznej do niedawna wyspie Koror, odwiedzimy też sąsiednią wyspę Badelbaob z nowo wybudowaną stolicą Ngerulmud, by zobaczyć tradycyjne budownictwo Palau i kamienne rzeźby przypominające nieco moai – kolosy z Wyspy Wielkanocnej. Obowiązkowym punktem wizyty na archipelagu jest kąpiel w Jellyfish Lake- słonowodnym jeziorze na wyspie Eil Malk (Echerchar) – zamieszkałym przez miliony meduz, które ze względu na brak naturalnego zagrożenia utraciły zdolność parzenia swych wrogów. Katastrofa ekologiczna, do której doszło kilka lat temu, spowodowała zamknięcie tego akwenu dla zwiedzających na dwa lata, od tego roku jednak znów jednak można cieszyć się snorkelingiem w tak osobliwym towarzystwie.

Wizyta na Palau, a konkretnie na wyspie Peleliu, gdzie przeniesiemy się na ostatnie dni naszego pobytu w tym kraju,  to również gratka dla miłośników historii, zwłaszcza II wojny światowej. Na tej wyspie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew na Pacyfiku – pozostały po niej liczne pamiątki: ukryte w dżungli bunkry, wraki czołgów, dział, a nawet zatopione przy brzegu wraki japońskich samolotów!  Najważniejsze będą jednak tu plaże, które pozwolą nam odpocząć po trudach zwiedzania, a naszej skórze nabrać tak pożądanego złocistego koloru opalenizny. Wyprawa Tajwan i Palau to zaproszenie do raju!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

program WYPRAWY:

Dzień 1

Przelot z Warszawy przez jeden z europejskich hubów do Taipei

Dzień 2

Po południu przylot do Taipei (Tajwan). Transfer do hotelu, kolacja, nocleg

Dzień 3

Zwiedzanie stolicy Tajwanu – Taipei: Pałac prezydencki, Memorial Hall wybudowany ku czci Czang Kai Szeka, buddyjska świątynia Longshan, Taipei 101 – mierzący ponad 500 metrów wieżowiec w dzielnicy Xiniy z tarasem widokowym na szczycie, po południu Shengkeng Old street – zakupowo (pamiątki)  - restauracyjna dzielnica na starówce, powrót na nocleg do hotelu

Dzień 4

Całodziennia wycieczka do Yehliu Geopark, w którym zobaczymy niesamowite formacje skalne wyrzeźbione przez wiatr i morskie fale w piaskowcach, morze Ying Yang, pałac Potala (ale nie ten tybetański z Lhasy, tylko ulokowana na szczycie 13 tarasów dawna kopalnia miedzi), Złote Wodospady oraz Jiufen – niezwykle malownicze miasteczko z przepiękną starówką – założone i zamieszkałe przez górników pracujących w kopalni złota. Jeszcze jedną atrakcją tego dnia będzie wizyta w nieodległym Shifen, w którym oprócz uliczek starego miasta odwiedzimy kolejny, 40-metrowy wodospad. Wieczorem wizyta w ekstrawaganckiej, ale również kultowej „Modern Toilet Restaurant”, gdzie posiłek zjemy siedząc na muszlach klozetowych, i w dość nietypowym, jak na restaurację, otoczeniu.

Dzień 5

Ten dzień przeznaczymy na spotkanie z tajwańską przyrodą – odwiedzimy Yangmingshan National Park – przespacerujemy się szlakami usytuowanymi na zboczach czynnego wciąż (choć od lat drzemiącego) wulkanu na tereny geotermalne z gorącymi źródłami, ujrzymy zegar kwiatowy, fontannę Yangmin oraz ogród botaniczny z wielką kolekcją kalii i lilii, po południu powrót do Taipei, nocleg.

Dzień 6

Wycieczka Szybką Koleją Taipei (Taipei High-Speed Rail) do Tęczowej Wioski – dzielnicy miasta Taichung. Raj dla miłośników fotografii – kwatera kilkunastu niewielkich domków pokryta setkami kolorowych malowideł. Po powrocie transfer na lotnisko i 4-godzinny przelot do Republiki Palau – przenosimy się do magicznej Mikronezji – krainy setek maleńkich wysepek, z czego 250 tworzy ten maleńki kraik. Transfer z lotniska na wyspę Koror do byłej stolicy o tej samej nazwie. Po zakwaterowaniu w hotelu, w którym spędzimy 6 kolejnych nocy, rozpoczniemy zwiedzanie miasteczka, którego główną arterią jest Main Street, nocleg.

Dzień 7

Półdniowa (7 godzinna) wycieczka, podczas której odwiedzimy miejsce zwane Milky Way zatokę ze słonymi, leczniczymi błotami, idealnymi do nałożenia w postaci maseczki na twarz czy wysmarowania całego ciała. Kolejnym punktem wyprawy będzie wizyta na Long Beach – niemal kilometrowej plaży o szerokości kilku – kilkunastu metrów, która pojawia się tylko w czasie odpływu. Tu zjemy lunch, a po nim udamy się na rafę, gdzie czekać będą na nas atrakcje podwodnego świata (snorkeling). Po południu powrót do Koror na nocleg.

Dzień 8

Wycieczka, podczas której z poziomu kajaka będziemy mogli obserwować piękno wysepek tworzących Palau. Po opuszczeniu pokładu statku przez 2,5 godziny powiosłujemy wśród porośniętych tropikalną roślinnością skał, a po lunchu serwowanym w zacisznej zatoce zostaniemy przewiezieni na rafę koralową, gdzie przy odrobinie szczęścia powinniśmy spotkać napoleony i inne większe gatunki tropikalnych ryb. Po południu powrót do Koror.

Dzień 9

Wycieczka na wyspę Eil Malk (Echerchar) i słynnego słonowodnego jeziora meduz (Jellyfish Lake), które poprzez brak naturalnego zagrożenia utraciły w wyniku ewolucji swe parzydełka. Największą atrakcją będzie snorkeling, w którym będzie nam towarzyszyć ponad 5 milionów galaretowatych stworzeń. Warto zaznaczyć, że jeszcze niedawno ta wielka atrakcja była zamknięta (przez dwa lata) dla zwiedzających ze względu na konieczność odbudowy populacji meduz złocistych. Powrót na nocleg do Koror.

Dzień 10-13

Przeprawa promem na wyspę Peleliu  - wypoczynek na rajskich plażach, możliwość samodzielnej organizacji wycieczek kajakowych, spacery po wnętrzu wyspy – dla miłośników militariów pamiątki po jednej z ważniejszych bitew na Pacyfiku: wraki czołgów, dział, pozostałości japońskich bunkrów oraz zatopione nieopodal brzegu szczątki samolotów.

Dzień 14

Powrót do Koror, przejazd na wyspę Badelbaob, nowa stolica Ngerulmud, kręgi megalityczne i tradycyjne budownictwo Palau, transfer na lotnisko i wieczorny wylot do Taipei, transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 15

Ostatni dzień przeznaczymy na zakupowe szaleństwo w Taipei oraz pożegnalny obiad. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

Dzień 16

Popołudniowy przylot do Warszawy – zakończenie wyprawy.

TRASA WYPRAWY:

tajwan na zdjęciach

Palau na zdjęciach

2800 USD

+ bilety lotnicze ok. 4700 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy Warszawa – Taipei – Warszawa
 • Bilet lotniczy Taipei – Koror – Taipei
 • Tajwan - noclegi, transport i realizacja programu
 • Tajwan -  wstępy do płatnych obiektów na trasie podróży
 • Palau - noclegi, transport, zorganizowane toury
 • Palau - opłaty wstępu do Parków Narodowych
 • Wizy na Tajwan i Palau – bezpłatne na granicy
 • Transport taxi, jeep, autobusy, statek, prom, i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne (Koszty leczenia: 200.000 euro, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 euro)
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena NIE obejmuje:

 • Wyżywienia, nieujętego w programie ok. 15 USD dziennie  na Tajwanie oraz 30 usd -Palau
 • Napiwków ok. 60 USD

*4.700 PLN -  bilety lotnicze (Lot Warszawa-Taipei-Koror-Taipei-Warszawa) - kwota do rozliczenia