kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Beludżystan

Beludżystan – Wspomnienia i fotografie dzieci z podróży.

Beludżystan – zawsze chętnie wspominam podróże w to miejsce. W trakcie wyjazdów uwielbiam fotografować dzieci a jest to rejon, gdzie dzieciaki na zdjęciach prezentują się wyjątkowo dostojnie. Często pomaga w tym ich strój tło oraz odpowiedni nastrój. Właśnie w Beludżystanie na pograniczu afgańsko-pakistańsko-irańskim jest to coś. Dzięki kolorowym strojom, dzieci Beludżystanu wyglądają wprost bajecznie – są pełne naturalności a wiele z nich ma, jak na swój wiek, mocno przeszywające spojrzenie, które zapada w pamięć. Ubrane w kolorowe stroje dzieci od samego początku podróży przez Beludżystan, przyciągały moje spojrzeniem i były przyciągającym nie magnesem.

Beludżystan

Zwykle gdy chciałem im zrobić zdjęcie pytałem tatę lub mamę o taka możliwość – bo w tym rejonie świata robienie zdjęć ludziom przez obcych, nie jest mile widziane. Taka prośba, zwykle kończyła się zgodą, a często i wspólna herbatą. Popijanie herbaty, to dla Beludżów ( i większości mieszkańców tej części świata) majestatyczna czynność. W zasadzie poł dnia i pół życia, wszyscy spędzają wokół czajnika z herbatą. Może być ona czarna lub zielona, słodzona z dodatkową kostką cukru wtykaną pomiędzy często brakujące zęby.

Delektowanie się herbatą jest tu tak oczywiste jak oddychanie. W całym kraju nie spotkałem się z miejscem w domu, czy nawet na targu, ażeby jej zabrakło. Pije się ją przy każdej okazji i do każdego posiłku. Podawana jest w czajniku, a pita zwykle jest, nie ze szklanki, a małej płaskiej miseczki. Najpierw powinno się jej odrobinę ulać do naczynia, po czym wlać z powrotem do czajnika, i tak dwa lub trzy razy, w ten sposób zyskuje ona esencję. Zwykle kiedy piliśmy herbatę te małe dzieciaki byli pomocnikami, dbającymi ażeby nasze szklanki były pełne. To bardzo miłe wspomnienie.

Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2. O Iranie – Iran Pustynia Kalut czytaj w naszych artykułach: Iran Kerman,  Isfahan Iran, Iran HafezIran Pustynia Lut,  Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek