kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

CHOQA ZANBIL I ZIGURRAT

hoqa Zanbil znajduje sie w południowo-zachodnim Iranie, w prowincji Chuzestan. To teren dawnej Mezopotamii, gdzie zachowane są pozostałości elamickiego miasta, które założone zostało przez Untasznapirisza w XIII wieku p.n.e.

W Choqa Zanbil znajduje się zigurrat, czyli światynia o zmniejszających się schodkowo kolejnych tarasach. Była ona charakterystyczna dla sakralnej architektury Mezopotamii. Mimo że jest to olbrzymia budowla sprzed 3400 lat, to we wpółczesnych czasach odkryto ją przypadkowo w 1935. Wtedy z samolotu wypatrzono ów budynek, gdy na terenie Iranu prowadzono poszukiwania ropy.
Zigurrat stoi na rozległej równinie a jego widok potrafi wprawić w zachwyt. Jest to najlepiej zachowany Ziggurat na świecie i prawdopodobniej jest najstarszą budowlą, jaką można zobaczyć w Iranie. Rdzeń jego wzniesiono z suszonych cegieł, a ściany zewnętrzne tarasów wykonywano z cegieł wypalanych. Konstrukcja jest przekładana co kilka rzędów cegieł warstwami mat trzcinowych.
Zigurraty były pierwowzorem biblijnej wieży Babel. Inspiracją do ich budowy była wiara, że to Bogowie zamieszkują szczyty gór. To własnie zigguraty miały je symbolizować, a każdy ziggurat był siedzibą innego Bóstwa. Choqa Zanbil jest poświęcony elamickiemu bogu Inshushinak. W obrębie świątyni znajdują siępozostałości elamickiego miasta, założonego przez Untasznapirisza w XIII wieku p.n.e. Choqa Zanbil ma wymiary 105 na 105 metrów. Miasto podupadło po klęsce Elamu zadanej przez wojska babilońskie dowodzone przez Nabuchodonozora I. Jednak długo się broniło przed upadkiem, pozostając miejscem pielgrzymek religijnych do około 1000 p.n.e. Ostateczne zostało niemalże zmiecione z ziemi w 640 roku p.n.e. przez wojska Asurbanipala. Z pięciostopniowego budynku zachowałasię do dziś jedynie połowa całej konstrukcji, częściowo odbudowanej przez archeologów.

Nie trzeba być archeologiem ani przesadnym miłośnikiem historii żeby miejsce to zapadło w pamięć. Dziś na świecie jest odsłoniętych 16 ziguratów. Podobne zigurraty znajdują się w Iraku w mieście Ur, Nasiriyah oraz okolicy Bagdadu w Aqar Quf. W Iranie inny zigurat jest w okolicy miasta Kaszan w Sialk. Współczesne budowle w kształcie ziguratu, mieszczą się przy Teatrze Narodowym w Budapeszcie oraz przy wejściu na teren Metcalfe House w Delhi.

autor: Łukasz Odzimek