Khorramshahr Chorramszahr jest miastem w południowo-zachodnim Iranie, gdzie znajduje się lądowe przejście graniczne z Irakiem, oraz morskie do Kuwejtu. Mając wizy, można stąd wyruszyć w dalszą podróż do krajów Zatoki Perskiej.
Miasto Khorramshahr (Chorramszahr) w roku 1980 zostało zaatakowane przez wojska Saddama Husajna i stało się główną areną walk podczas wojny Iraku z Iranem. Wojna trwała dziewięć lat.
Jest to jedno z miast granicznych, które pozwalają lepiej zrozumieć świat. Warto zdać sobie sprawę, jak często takie miasta lub wioski niemal niewidoczne na mapie, bywają istotnymi miejscami na podróżniczej mapie świata. Czasem takie miejsca, odkrywają przed nami historię odwiedzanego kraju i wiele mówią o jego sytuacji politycznej. Takie właściwie jest Khorramshahr (Chorramszahr), które odkrywa karty wojny Saddama Husajna z Chomeinim.
W mieście tym znajduje się ujście rzeki Karun do Szatt al-Arab. To właśnie walka o to tajemne miejsce spotykania dwóch strategicznych rzek, było przyczyną wojny, którą rozpoczął Saddam Husajn.
Dziś w rzece kapią się irańskie dzieciaki, stoi w niej wiele unieruchomionych i pordzewiałych statków z okresu działań wojennych. W miejscowym meczecie – miejscu spokoju i modlitwy – znajdują się jeszcze dziury po kulach z irackich luf karabinów. Jest także muzeum tej najdłuższej wojny XX wieku.
Khorramshahr Chorramszahr w Iranie – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2 O Iranie czytaj w naszych artykułach: Iran Pustynia Kalut, Isfahan Iran, Iran Hafez, Iran Pustynia Lut, Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?, Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem, Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?, Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?, Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?, Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut, Iran: ofiara czarnego PR Polityki
Autor: Łukasz Odzimek